6.3.2014   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 67/68


Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Ettepanek: nõukogu direktiiv, millega muudetakse direktiivi 2011/16/EÜ seoses kohustusliku automaatse teabevahetusega maksustamise valdkonnas”

COM(2013) 348 final – 2013/0188(CNS)

2014/C 67/12

Raportöör: Petru Sorin DANDEA

27. juunil 2013. aastal otsustas nõukogu vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklile 115 konsulteerida Euroopa Majandus-ja Sotsiaalkomiteega järgmises küsimuses:

Ettepanek: nõukogu direktiiv, millega muudetakse direktiivi 2011/16/EL seoses kohustusliku automaatse teabevahetusega maksustamise valdkonnas

COM(2013) 348 final – 2013/0188 (CNS).

Asjaomase töö ettevalmistamise eest vastutav majandus- ja rahaliidu ning majandusliku ja sotsiaalse ühtekuuluvuse sektsioon võttis arvamuse vastu 4. oktoobril 2013.

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee võttis täiskogu 493. istungjärgul 16.–17. oktoobril 2013 (16. oktoobri istungil) vastu järgmise arvamuse. Poolt hääletas 142, vastu hääletas 2, erapooletuks jäi 6.

1.   Järeldused ja soovitused

1.1

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee tervitab direktiivi ettepanekut (1), millega muudetakse direktiivi 2011/16/EL seoses kohustusliku automaatse teabevahetusega maksustamise valdkonnas, ning arvab, et see kujutab endast märkimisväärset arengut tegevuskava rakendamisel, millega tõhustatakse maksupettuste ja maksudest kõrvalehoidumise vastast võitlust (2).

1.2

Komitee on seisukohal, et kõnealust ettepanekut ei saa vaadelda eraldi teistest Euroopa ja rahvusvahelise tasandi algatustest ja arengutest, mis puudutavad suuremahulist maksuametkondade vahelist teabevahetust, nagu näiteks hoiuste intresside maksustamise Euroopa direktiivi muutmine 2005. aastal, USA väliskontode maksustamisnõuete seadus (FACTA), mille osas mõned Euroopa riigid püüavad jõuda Ameerika Ühendriikidega kahepoolse kokkuleppeni (muu hulgas oma huvide kaitseks). ning juba olemasolev direktiiv automaatse teabevahetuse kohta, mida kõnealuse ettepanekuga muudetakse.

1.3

Kuna liikmesriigid kaotavad igal aastal maksupettuste ja maksudest kõrvalehoidumise tõttu miljardeid eurosid, arvab komitee, et komisjoni ettepanek kiirendada direktiivi 2011/16/EL teatavate sätete rakendamist on õigustatud.

1.4

Komisjon teeb ettepaneku lisada direktiivis määratletud tulude kategooriatele veel viis kategooriat. Komitee nõustub, et need uued tulude kategooriad tuleks direktiivi lisada, kuna väga tõenäoliselt kahjustavad maksupettused neid rohkem kui juba direktiivi võetud kategooriaid.

1.5

Kuna maksudest kõrvalehoidumine ja maksupettused on ülemaailmsed probleemid, ei saa nendega võidelda üksnes ELi-siseselt. Seepärast kutsub komitee komisjoni ja liikmesriike üles kahekordistama oma jõupingutusi OECDs ja muudes ülemaailmsetes instantsides, et edendada automaatset teabevahetust rahvusvahelise standardina.

1.6

Eriti innustab komitee liikmesriike tagama, et automaatse teabevahetuse tulevase standardi puhul võetaks arvesse ELi õigusnõudeid, kogemusi ja eksperditeadmisi selles valdkonnas, ning kutsub liikmesriike üles selleks vastu võtma kooskõlastatud seisukohta, nii et Euroopa positsioonil oleks rahvusvahelistes aruteludes suurem kaal.

1.7

Mis puudutab rahvusvahelise ja Euroopa tasandi algatusi, on komitee jätkuvalt seisukohal, et püüelda tuleb võimalikult võrdsete võimaluste loomise poole võimalikult paljude riikide vahel, et ennetada võimalikke ebasoodsaid majanduslikke ja muid tagajärgi ELile võimalikult suurel määral.

1.8

Komitee arvates tuleks lihtsuse ja tõhususe saavutamiseks, seda nii kulude kokkuhoidmiseks kui ka kõigi asjasse puutuvate isikute huvides ühtlustada iga algatusega kaasnevad erinevad teabevahetussüsteemid ning arendada need välja üheks ühtseks süsteemiks. See tuleks saavutada vähemalt Euroopa tasandil. Lisaks peavad aluseks olevad eeskirjad olema selged ja arusaadavad ning kooskõlas eesmärkidega, mille poole püüeldakse.

1.9

Komitee kutsub liikmesriike üles tagama automaatse teabevahetuse edukaks rakendamiseks vajalike inim-, tehnoloogiliste ja rahaliste ressursside kättesaadavust, võttes arvesse selle teabe keerukust ja mahtu, mida liikmesriigid 2015. aastast alates omavahel vahetama hakkavad. Prioriteediks peab saama selle teabevahetuse eest vastutavate ametnike koolitus.

1.10

Komitee arvab, et maksundusalase kuritegevuse vastase võitluse uute vahendite tõhusaks muutmiseks peavad nii komisjon kui ka liikmesriigid suurendama jõupingutusi maksuõiguse lihtsustamiseks ja ühtlustamiseks.

2.   Ettepanek: nõukogu direktiiv, millega muudetakse direktiivi 2011/16/EL

2.1

Silmas pidades maksupettuste ja maksudest kõrvalehoidumise sagenemist viimastel aastatel ning selle tugevat mõju liikmesriikide maksutulule, kes kaotavad igal aastal miljardeid eurosid, on komisjon esitanud käesoleva ettepaneku direktiivi koostamiseks, millega muuta direktiivi 2011/16/EL teatavaid sätteid seoses kohustusliku automaatse teabevahetusega maksustamise valdkonnas.

2.2

Komisjoni ettepaneku eesmärk on laiendada ELis automaatse teabevahetuse kohaldamisala võrreldes kohaldamisalaga, mis on sätestatud olemasolevas süsteemis.

2.3

Komisjon teeb ettepaneku muuta direktiivi artiklit 8, lisades sellesse uued tulude kategooriad, millest tuleb automaatse teabevahetuse kaudu teatada, jättes välja viite tulu suuruse künnisele, millest väiksema tulu korral liikmesriik võib mitte soovida teistelt liikmesriikidelt teavet saada, ning kiirendades automaatse teabevahetuse laiendamist käsitleva kehtiva direktiivi sätete rakendamist.

2.4

Uued kategooriad, mille kohta kehtib automaatse teabevahetuse nõue, on järgmised: dividendid; kapitalikasum; mis tahes muud tulud, mis on tekkinud seoses finantskontol hoitavate varadega; mis tahes summad, mille finantseerimisasutus on kohustatud välja maksma või millega seoses ta on võlgnik, kaasa arvatud lunastamismaksed, ning pangakontode saldod. Liikmesriigid peavad hakkama saatma selliste tuludega seotud teavet alates 2015. aastast.

2.5

Liikmesriikidega konsulteerimist arvesse võttes teeb komisjon ettepaneku jätta välja künnis, millest väiksema tulu korral võib liikmesriik praegu võtta vastu otsuse, et ta ei soovi sellist teavet saada, märkides, et see ei ole praktiline ning et liikmesriigid on väljajätmisega nõus.

2.6

Uute kategooriate suhtes, millest tuleks automaatse teabevahetuse kaudu teatada, ei säilitaks komisjon teabe kättesaadavuse tingimust, mis praegu kehtib artikli 8 lõikes 1 osutatud tulukategooriate osas. See lähenemisviis kiirendab kohustusliku automaatse teabevahetuse laiendamist ja rakendamist.

2.7

Komisjoni ettepanek on kooskõlas mõnede liikmesriikide algatusega sõlmida kokkuleppeid USAga seoses tema seadusega väliskontode maksustamisnõuete osas (Foreign Account Tax Compliance Act, FATCA), kohustades neid seejuures vastavalt teiste liikmesriikidega tehtavat halduskoostööd käsitleva direktiivi artiklile 19 laiemat koostööd tegema.

3.   Üldised märkused

3.1

Käesolev direktiivi ettepanek on üks meetmetest tegevuskavas (3) maksupettuste ja maksudest kõrvalehoidumise vastase võitluse tugevdamiseks, mille komisjon Euroopa Ülemkogu taotlusel 2012. aasta lõpus esitas. Komitee kiitis oma arvamuses (4) kava esitamise heaks ning väljendas komisjonile toetust võitluses nende siseturgu kahjustavate tavade vastu.

3.2

Liikmesriigid kaotavad maksupettuste ja maksudest kõrvalehoidumise tõttu igal aastal miljardeid eurosid. Kuna see kahandab maksubaasi ning sunnib seega liikmesriike makse tõstma, arvab komitee, et maksupettused (5) ja maksudest kõrvalehoidumine (6) on nii ebaseaduslikud kui ka ebaeetilised tavad, mis kahjustavad tugevasti siseturu toimimist ja moonutavad maksusüsteemide õiglust maksumaksjate jaoks.

3.3

Maksupettused ja maksudest kõrvalehoidumine on ülemaailmsed probleemid. Seepärast tuleks nende vastu võitlemise meetmeid siseturul täiendada OECD, G8, G20 ja muude institutsioonide siseste kokkulepetega, et edendada automaatset teabevahetust rahvusvahelise standardina. EMSK kiidab heaks mõnede liikmesriikide jõupingutused, kes on juba sõlminud kokkulepped USAga seoses FATCAga. Kooskõlas halduskoostööd käsitleva direktiivi artikliga 19 annavad need liikmesriikidele võimaluse ulatuslikumaks koostööks automaatse teabevahetuse vallas. Siiski tervitab komitee asjaolu, et ettepanek laiendada kohustuslikku teabevahetust annab liikmesriikidele ELi ühtse õigusliku aluse, mis tagab õiguskindluse ja võrdsed tingimused nii pädevatele asutustele kui ka majandustegevuses osalejatele. Samuti peab komitee oluliseks, et automaatse teabevahetuse tulevase globaalse standardi puhul võetaks arvesse ELi õigusnõudeid, kogemusi ja eksperditeadmisi selles valdkonnas.

3.4

Automaatse teabevahetuse rakendamisel võivad osutuda märkimisväärseteks takistusteks juba ainult liikmesriikide maksusüsteemide keerukus ja nendevahelised suured erinevused. Komitee arvab, et pettuste ja maksudest kõrvalehoidumise vastase võitluse uute vahendite tulemusrikka ja tõhusa toimimise tagamiseks peaksid komisjon ja liikmesriigid suurendama jõupingutusi maksuõiguse lihtsustamiseks ja ühtlustamiseks.

4.   Konkreetsed märkused

4.1

Komisjon soovib direktiivi ettepanekusse lisada viis uut kategooriat, mille kohta kehtib automaatse teabevahetuse nõue: dividendid; kapitalikasum; mis tahes muud tulud, mis on tekkinud seoses finantskontol hoitavate varadega; mis tahes summad, mille finantseerimisasutus on kohustatud välja maksma või millega seoses ta on võlgnik, kaasa arvatud lunastamismaksed, ning pangakontode saldod. Komitee nõustub, et need uued tulude kategooriad tuleks direktiivi lisada, kuna nende olemuse ja ulatuse tõttu kahjustavad maksupettused neid väga suure tõenäosusega rohkem kui juba direktiivi võetud kategooriaid.

4.2

Uute kategooriate suhtes, millest tuleks automaatse teabevahetuse kaudu teatada, ei säilita komisjon teabe kättesaadavuse tingimust. Nende kategooriate kohta peavad liikmesriigid edastama teabe, mis on registreeritud alates maksuaastast 2014. Komitee tervitab komisjoni ettepanekut, mis kiirendab direktiivis 2011/16/EL sätestatud automaatse teabevahetuse rakendamist.

4.3

Automaatne maksuteabevahetus nõuab, et liikmesriik võtaks kõigilt teistelt liikmesriikidelt vastu märkimisväärse hulga teavet. Komitee kutsub liikmesriike üles tagama, et 2015. aastast alates oleksid kättesaadavad automaatse teabevahetuse rakendamiseks vajalikud inim-, tehnoloogilised ja rahalised ressursid.

4.4

Automaatse teabevahetuse süsteemi keerukuse tõttu kutsub komitee liimesriike üles pakkuma koolitust ametnikele, kes selle süsteemiga töötama hakkavad, et tagada selle tulemusrikas toimimine.

4.5

Direktiivi ettepanekus ei ole komisjon teinud muudatusi teabe kättesaadavuse tingimustesse seoses direktiivi 2011/16/EL artikli 8 lõikes 1 osutatud tulude kategooriatega. Komitee soovitab liikmesriikidel teha jõupingutusi tagamaks, et neid andmeid hakataks koguma alates 2017. aastast, mil need vastavalt direktiivi kehtivatele sätetele tuleks automaatse teabevahetuse süsteemiga hõlmata.

Brüssel, 16. oktoober 2013

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee president

Henri MALOSSE


(1)  COM(2013) 348 final.

(2)  COM(2012) 722 final.

(3)  Samas.

(4)  ELT C 198, 10.7.2013, lk 34.

(5)  Maksupettus on tahtlik maksudest kõrvalehoidumine, mis on üldiselt kriminaalõiguse kohaselt karistatav. Mõiste hõlmab olukordi, kus tahtlikult esitatakse valeandmeid või koostatakse valedokumendid. (Määratlus on väljavõte dokumendist COM(2012) 351 final).

(6)  Maksudest kõrvalehoidumine on seadusevastane tegevus, kui maksukohustust varjatakse või eiratakse, st maksumaksja tasub vähem makse kui ta on õigusnormidest tulenevalt kohustatud maksma, varjates maksuhalduri eest sissetulekut või teavet. (Määratlus on väljavõte dokumendist COM(2012) 351 final).