7.3.2012   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 69/10


Nõukogu määruse (EÜ) nr 510/2006 (põllumajandustoodete ja toidu geograafiliste tähiste ja päritolunimetuste kaitse kohta) artikli 6 lõike 2 kohase taotluse avaldamine

2012/C 69/08

Käesoleva dokumendi avaldamine annab õiguse esitada vastuväiteid vastavalt nõukogu määruse (EÜ) nr 510/2006 (1) artiklile 7. Komisjon peab vastuväited kätte saama kuue kuu jooksul alates käesoleva dokumendi avaldamise kuupäevast.

KOONDDOKUMENT

NÕUKOGU MÄÄRUS (EÜ) nr 510/2006

„ACEITUNA ALOREÑA DE MÁLAGA”

EÜ nr: ES-PDO-0005-0785-03.08.2009

KGT ( ) KPN ( X )

1.   Nimetus:

„Aceituna Aloreña de Málaga”

2.   Liikmesriik või kolmas riik:

Hispaania

3.   Põllumajandustoote või toidu kirjeldus:

3.1.   Toote liik:

Klass 1.6.

Puuviljad, köögiviljad ja teraviljad töötlemata ja töödeldud kujul

3.2.   Toote kirjeldus, mida punktis 1 esitatud nimetus tähistab:

Sorti „Aloreña” kuuluva oliivipuu (Olea europea, L.) terved, sobivas küpsusastmes, küpsemise alguses koristatud viljadest saadud lauaoliivid, millel on sisselõige, millest on soolvees loodusliku käärimise teel eemaldatud mõru maitse ning mis on maitsestatud tüümiani, apteegitilli, küüslaugu ja paprikaga või nendest saadud ekstraktiga vahekorras 1–3 %. Nimetatud protsess põhineb ammustel tavadel, mida on aastate jooksul isalt pojale edasi antud.

Oma kolmes valmistusviisis (rohelised värsked, traditsioonilised ja laagerdunud) on oliividel „Aceituna Aloreña de Málaga” ühised füüsikalis-keemilised omadused, mis tulenevad ainuüksi algupärase tootmis- ja töötlemispiirkonna sordist ja valmistusviisist.

a)

Oliive säilitatakse soolvees. Kuna nimetatud oliivide oleuropeiinisisaldus on madal, ei vaja need mõruduse eemaldamiseks täiendavat töötlemist naatriumhüdroksiidiga. Mõru maitse eemaldatakse üksnes vee ja soolaga ning oliive maitsestatakse tüümiani, apteegitilli, küüslaugu ja paprikaga. Tegemist on omas mahlas hoidistatavate oliividega, mis on vähemal või rohkemal määral laagerdunud.

b)

Oliivikivi irdub kergesti viljalihast. Seda omadust hinnatakse lauaoliivide juures kõrgelt.

c)

Toote sisu osas tuleks rõhutada, et viljaliha ja kivi vaheline suhe, ühtlus, krõmpsuv tekstuur ja tihke viljaliha on saanud degusteerimiskomisjonidelt väga kõrge hinnangu.

d)

Kuna toodet ei ole leelistega töödeldud, eristub see muudest oliividest oma kesta ja kiulisuse poolest.

e)

Lõhna ja maitse suhtest rääkides tuleks esile tõsta degusteerimiskomisjonis tehtud mitmesugustes organoleptilistes katsetes saadud häid tulemusi, mis on seotud toote maitsestamisega. Välja tuuakse aromaatsust, soolasuse tasakaalu kerge mõruduse suhtes (mis on iseloomulik leelistega töötlemata tootele) jne. Mõrudus sõltub oliivide laagerdumisastmest, st rohelised värsked oliivid on üldjuhul mõrumad kui oliivid, mille laagerdumine on lõpule viidud.

Oliivide „Aceituna Aloreña de Málaga” töötlemisel saadakse kolm toodet, mis erinevad oliivide laagerdamisviisi ja -protsessi poolest.

1.   „Aceituna Aloreña de Málaga” – rohelised värsked oliivid

Sisselõikega oliivid pannakse kohe tünnidesse, mida hoitakse jahedas, kus oliive võidakse säilitada nii kaua, kuni toote organoleptilised ja füüsikalis-keemilised omadused püsivad muutumatuna, või külmkambritesse, kus neid säilitatakse maksimaalselt 15 °C juures nii kaua, kuni toote organoleptilised ja füüsikalis-keemilised omadused püsivad muutumatuna. Oliividele sisselõike tegemise ja soolvette asetamise ning pakendamise vahele peab jääma vähemalt kolm päeva.

Organoleptilised omadused

Rohelised värsked oliivid on helerohelist värvi, väga meeldiva roheliste puuviljade ja rohu lõhnaga, mis viitab nende värskusele ja äsjasele saagikoristusele. Samuti on tunda toote valmistamisel kasutatud maitseaineid. Oliivid on tihke ja krõmpsuva tekstuuriga, viljaliha eraldub kergesti kivist ning mälumisel jääb suhu kestatükikesi. Põhimaitsetena võib välja tuua iseloomuliku mõruduse, aga ka kohati soolaseid noote, mis sõltuvad kasutatud maitseainetest. Suus on tunda kootavat ja teravat maitset.

2.   „Aceituna Aloreña de Málaga” – traditsioonilised oliivid

Vastuvõetud, sorteeritud ja sisselõikega oliivid pannakse tünnidesse, mis asetatakse kliimaseadmeta ruumidesse, kuhu need jäetakse enne tarbimiseks pakendamist vähemalt 20 päevaks. Sellistes tingimustes võidakse oliive säilitada nii kaua, kuni toote organoleptilised ja füüsikalis-keemilised omadused püsivad muutumatuna.

Organoleptilised omadused

Traditsioonilisel meetodil maitsestatud oliivid on kahvatut rohekaskollakat värvi, mis ei ole nii intensiivne kui roheliste värskete oliivide värv. Lõhnas on tunda värskeid puuvilju ja valmistusviisile omaseid maitseaineid, kuid puudub rohelistele värsketele oliividele omane värske rohu aroom. Oliivid on tekstuurilt vähem tihked, kuid samuti krõmpsuvad, kivist kergesti eralduva viljalihaga ja suus tuntavate kestatükikestega. Maitse on kergelt mõrkjas, kuid vähem kootav ja terav kui rohelistel värsketel oliividel.

3.   „Aceituna Aloreña de Málaga” – laagerdunud oliivid

Pärast vastuvõtmist ja pesemist pannakse nimetatud oliivid sisselõiget tegemata laagerdumisnõudesse, kuhu need jäetakse enne pakendamist vähemalt 90 päevaks. Sellistes tingimustes võidakse oliive säilitada nii kaua, kuni toote organoleptilised ja füüsikalis-keemilised omadused püsivad muutumatuna.

Organoleptilised omadused

Laagerdunud oliivid on kollakaspruuni värvi ning lõhnavad küpse puuvilja ja värske rohu järgi. Samuti on tunda maitseaineid ja piimaseid noote, mis on iseloomulikud sellisele valmistusviisile ja laagerdumisprotsessile. Oliivid on vähem tihke ja krõmpsuva tekstuuriga, viljaliha eraldub kergesti kivist ning mälumisel jääb suhu kestatükikesi. Maitselt on oliivid hapukad, mõrudus on kadunud ja muutub suus teravaks noodiks.

Kaitstud päritolunimetusega „Aceituna Aloreña de Málaga” hõlmatud oliivid on tingimata parima või kõrge kvaliteediga.

Parima kvaliteediga oliivid: sellesse kategooriasse kuuluvad ekstraklassi oliivid, mis vastavad lauaoliivide turustamise tehnilistele ja hügieeninõuetele ning mille suurus on 140–200.

Kõrge kvaliteediga oliivid: sellesse kategooriasse kuuluvad I klassi oliivid, mis vastavad lauaoliivide turustamise tehnilistele ja hügieeninõuetele ning mille suurus on 140–260.

Organoleptilisi omadusi hinnatakse standardi COI/OT/NC nr 1 kohaselt. Lauaoliivide turustamisel kohaldatakse 2008. aasta standardit COI/OT/MO nr 1. Lauaoliivide organoleptiliste omaduste hindamisel järgitakse Córdoba ülikooli toitumisteaduse ja toiduainete tehnoloogia osakonnas tehtud uurimuste tulemusi, mis on koondatud kontrolliasutuse kvaliteeti ja menetlusi käsitlevatesse eeskirjadesse.

3.3.   Tooraine (üksnes töödeldud toodete puhul):

Ei kohaldata.

3.4.   Sööt (üksnes loomse päritoluga toodete puhul):

Ei kohaldata.

3.5.   Tootmise erietapid, mis peavad toimuma määratletud geograafilises piirkonnas:

Kõik tootmisetapid peavad toimuma määratletud geograafilises piirkonnas: tooraine tootmine, töötlemine ja lõplik pakendamine.

Pakendamine toimub vastavalt tellimuste saabumisele, kuid enne pakendamist peavad oliivid olema tünnides vähemalt kolm päeva. Pakendamisel lisatakse oliividele piirkonnale iseloomulikke maitseaineid. Toote kiire riknevuse, iseloomulike omaduste ja valmistusviisi tõttu on oluline, et toode pakendataks alati KPNiga hõlmatud oliivide „Aceituna Aloreña de Málaga” geograafilises tootmis- ja valmistuspiirkonnas, et saavutada ja säilitada nimetatud oliivide organoleptilised omadused kuni turule viimiseni.

3.6.   Erieeskirjad viilutamise, riivimise, pakendamise jm kohta:

Pakendamine toimub vastavalt kategooriatele tehniliste ja hügieeninõuete kohaselt. Kaitstud päritolunimetusega „Aceituna Aloreña de Málaga” hõlmatud oliivid on tingimata parima või kõrge kvaliteediga.

Turustamisperioodi pikendamiseks võib toodet teataval viisil töödelda, nt pastöriseerida või pakendada vaakumpakendisse või gaasikeskkonda, tingimusel et lõpptoote algupärased organoleptilised ja füüsikalised omadused ei muutu.

3.7.   Erieeskirjad märgistamise kohta:

Märgisel peavad olema esitatud sõnad „Denominación de Origen „Aceituna Aloreña de Málaga” ”. Pakenditele on kinnitatud nummerdatud garantiipitser, mille väljastab kontrolliasutus.

Märgisel on täpsustatud oliivide liik – rohelised värsked, traditsioonilised või laagerdunud.

4.   Geograafilise piirkonna täpne määratlus:

Tootmispiirkond asub Málaga provintsi kaguosas ja hõlmab kokku 19 omavalitsusüksust: Alhaurín de la Torre, Alhaurín el Grande, Almogía, Álora, Alozaina, Ardales, El Burgo, Carratraca, Cártama, Casarabonela, Coín, Guaro, Málaga, Monda, Pizarra, Ronda, Tolox, El Valle de Abdalajís ja Yunquera.

5.   Seos geograafilise piirkonnaga:

5.1.   Geograafilise piirkonna eripära:

Guadalhorce loodusala (Sierra de las Nieves ja Valle del Guadalhorce) on osa Cordillera Bética mäestikupiirkonnast. Guadalhorce jõe orgu piiritlevad eri kõrgusega mäeahelikud ja mäed. Kirjeldatud mägise ala pinnamoe tõttu on tootmispiirkond selgesti eraldatud, olles avatud üksnes Guadalhorce jõe suudmes.

Piirkonna kliima on segu mandrilisest ja Vahemerele omasest kliimast. Sellest tulenevalt on piirkonnas eriline mikrokliima, tänu millele on seal välja kujunenud väga mitmekesine põllumajandus, mille raames viljeletakse nii teatavaid troopilisele vöötmele omaseid vilju, nagu avokaado, kui ka tasandikele iseloomulikku teravilja. Oliivipuud kasvavad sellises keskkonnas peamiselt orgu ümbritsevate mägede kuivadel nõlvadel, mis koos soodsa kliimaga mõjutab otsustavalt toote lõplikke omadusi, saagikoristuse kuupäeva, puude tootlikkust jne.

Pinnamood on väga ebatasane ning oliivisalud kasvavad Guadalhorce jõe orgu ümbritsevate mägede nõlvadel väheväärtuslikus ja -viljakas pinnases, mistõttu oliivipuude tootlikkus on väike, ent toote kvaliteet on erakordne.

Guadalhorce jõe oru oliivipuude viljelemistehnikatest mõjutab puude lõplikku kuju ja lõpptoote omadusi kõige enam oliivipuude range pügamine. Pügatakse peamiselt noori oksi, jättes puutumata puude peamised oksad, mis moodustavad veiniklaasikujulise võra, lehestik jääb pärast pügamist selgepiirilise kujuga ning eemaldatakse suurem osa kõrvalharudest. Nii toimides saavutavad puud väga erilise, pallikujulise struktuuri.

Valmistusprotsessi kuuluvad mitmesugused töötlemisviisid, millega eemaldatakse oliivide mõrudus ja lisatakse neile maitseained. Nimetatud protsess põhineb ammustel tavadel, mida on aastate jooksul isalt pojale edasi antud. Valmistusmeetod on säilinud aastate jooksul praktiliselt muutumatuna, mis teeb selle väga eriliseks ja toote päritolupiirkonnale iseloomulikuks.

5.2.   Toote eripära:

1.

Oleuropeiinisisaldus. Oleuropeiin on polüfenool, mis annab oliividele mõrkja maitse. Oliivides „Aceituna Aloreña de Málaga” on selle sisaldus üle 103 mg/kg, mistõttu võib oliivide maitset pehmendada üksnes soolvees leotamise teel. Pärast ligikaudu 48-tunnist soolvees leotamist on oliivide mõru maitse kadunud.

2.

Oliividel on liikuv kivi, tänu millele see eemaldub kergesti viljalihast. Selleks et määrata kindlaks parimat saagikoristuse aega, lõigatakse piirkonnas oliivid traditsiooniliselt ristipidi pooleks ning kui kivi eraldub viljalihast kergesti, on see märk sellest, et aeg on saagikoristuseks küps. See on lauaoliivide juures väga hinnatud omadus, mis paljudel oliivisortidel puudub.

3.

Viljaliha ja kivi vahekord on lauaoliivide seas üks kõrgemaid, vähemalt 3:1 viljaliha kasuks.

4.

Oliivide „Aceituna Aloreña de Málaga” suurus on 140–260, mis vastab punkti 3.2.1. kohaselt standardile COI/OT/NC nr 1 vastavale ekstraklassile. Nii töötlejad kui ka tarbijad on seda omadust traditsiooniliselt väga hinnanud ning selle saavutamiseks on rakendatud isegi erilisi viljelustavasid.

5.

Oliivide „Aceituna Aloreña de Málaga” eri liikide organoleptiline kirjeldus:

5.1.

Roheline värske:

rohelised värsked oliivid on helerohelist värvi, väga meeldiva roheliste puuviljade ja rohu lõhnaga, mis viitavad nende värskusele ja äsjasele saagikoristusele. Samuti on tunda toote valmistamisel kasutatud maitseaineid. Oliivid on tihke ja krõmpsuva tekstuuriga, viljaliha eraldub kergesti kivist ning mälumisel jääb suhu kestatükikesi. Põhimaitsetena võib välja tuua iseloomuliku mõruduse, aga ka kohati soolaseid noote, mis sõltuvad kasutatud maitseainetest. Suus on tunda kootavat ja teravat maitset.

5.2.

Traditsiooniline:

traditsioonilisel meetodil maitsestatud oliivid on kahvatut rohekaskollakat värvi, mis ei ole nii intensiivne. Lõhnas on tunda värskeid puuvilju ja valmistusviisile omaseid maitseaineid, kuid puudub rohelistele värsketele oliividele omane värske rohu aroom. Oliivid on tekstuurilt vähem tihked, kuid samuti krõmpsuvad, kivist kergesti eralduva viljalihaga ja suus tuntavate kestatükikestega. Maitse on kergelt mõrkjas, kuid vähem kootav ja terav kui rohelistel värsketel oliividel.

5.3.

Laagerdunud:

laagerdunud oliivid on kollakaspruuni värvi ning lõhnavad küpse puuvilja ja värske rohu järgi. Samuti on tunda maitseaineid ja piimaseid noote, mis on iseloomulikud sellisele valmistusviisile ja laagerdumisprotsessile. Oliivid on vähem tihke ja krõmpsuva tekstuuriga, viljaliha eraldub kergesti kivist ning mälumisel jääb suhu kestatükikesi. Maitselt on oliivid hapukad, mõrudus on kadunud ja muutub suus teravaks noodiks.

5.3.   Põhjuslik seos geograafilise piirkonna ja (kaitstud päritolunimetusega) toote kvaliteedi või omaduste vahel või (kaitstud geograafilise tähisega) toote erilise kvaliteedi, maine või muude omaduste vahel:

Nagu juba osutatud, on oliivipuu väga tundlik nii keskkonnatingimuste kui ka käsitlemise suhtes. Oliivipuu kohandub hõlpsasti ümbritseva keskkonnaga. Sellega seoses tuleks rõhutada, et kõnealuste oliivide tootmispiirkond on täiuslikult piiritletud mäeahelikuga, mis mõjutab nimetatud piirkonna erilisi ilmastiku-, mullastiku- ja maastikutingimusi. Tänu nimetatud tingimustele ja kohalike elanike oskusteabele on saadud toode, mis erineb selgesti muudest turul pakutavatest lauaoliividest.

Oliivide „Aceituna Aloreña de Málaga” oleuropeiinisisaldus on üks peamisi tegureid, mis on mõjutanud sellist liiki oliivide ettevalmistus- ja töötlemisprotsessi. Kuna nimetatud oliivid sisaldavad seda polüfenooli vaid vähesel määral, võib nende maitset pehmendada juba paaripäevase soolvees leotamise teel. Protsessi mõjutab ka oliividele sisselõike tegemine, mistõttu soolvesi imendub vilja hõlpsamini ja eemaldab oliividele mõru maitse andva komponendi.

Kuna oliive „Aceituna Aloreña de Málaga” töödeldakse soolvees, on selle toote tekstuur kiuline ja krõmpsuv, sest kui oliive ei töödelda naatriumhüdroksiidiga, säilitavad need värske vilja kiulise tekstuuri. Kiulist tekstuuri mõjutab ka oliivipuude kasvupinnas, mis on enamasti mägiste piirkondade väheväärtuslikud mullad.

Ka asjaolu, et kivi eraldub kergesti viljalihast (nn loksuv kivi), on oluliselt mõjutanud oliivide „Aceituna Aloreña de Málaga” valmistusviisi. Tänu nimetatud omadusele võidakse oliive valmistada sisselõikega, jättes kivi vabalt viljaliha sisse. Selleks et määrata kindlaks parimat saagikoristuse aega, lõigatakse piirkonnas oliivid traditsiooniliselt ristipidi pooleks ning kui kahte poolt on võimalik eraldada, on see märk sellest, et aeg on saagikoristuseks küps.

Ka oliivide „Aceituna Aloreña de Málaga” eriline maitse ja lõhn on tihedasti seotud selle valmistusviisiga; algupäraga seotud inimtegur on aastate jooksul isalt pojale edasi antud ammuste tavade järgimine, kasutades piirkonnale iseloomulikke maitseaineid ja ürte (tüümian, apteegitill, paprika ja küüslauk), mis võivad olla pärit ka mujalt.

Oliivide „Aceituna Aloreña de Málaga” suurus on veel üks selle toote kõrgelt hinnatud omadustest. Sellise suuruse saavutamiseks peavad põllumajandustootjad oliivipuid tugevasti pügama nii, et nende kuju muutuks ümaraks ja selgepiiriliseks. Nimetatud viljelusmeetod mõjutab ka viljaliha ja kivi suhet, mida degusteerimiskomisjonid on hinnanud suurepäraseks.

Viide spetsifikaadi avaldamisele:

(määruse (EÜ) nr 510/2006 artikli 5 lõige 7)

Spetsifikaadi terviktekst on kättesaadav järgmisel veebisaidil:

http://www.juntadeandalucia.es/agriculturaypesca/portal/export/sites/default/comun/galerias/galeriaDescargas/cap/industrias-agroalimentarias/denominacion-de-origen/Pliegos/Pliego_aceituna.pdf

või minnes otse piirkondliku põllumajandus- ja kalandusnõukogu (Consejería de Agricultura y Pesca) kodulehele

(http://www.juntadeandalucia.es/agriculturaypesca/portal) ning klõpsates järgmistele linkidele: „Industrias Agroalimentarias”/„Calidad y Promoción”/„Denominaciones de Calidad”/„Frutas y Hortalizas”; spetsifikaat asub kvaliteedinimetuse all.


(1)  ELT L 93, 31.3.2006, lk 12.