15.12.2012   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 388/40


ARUANNE

Konkurentsivõime ja Uuendustegevuse Täitevasutuse eelarveaasta 2011 raamatupidamise aastaaruande kohta koos täitevasutuse vastustega

2012/C 388/08

SISSEJUHATUS

1.

Brüsselis asuv Konkurentsivõime ja Uuendustegevuse Täitevasutus (edaspidi „täitevasutus”) on endine Aruka Energeetika Rakendusamet. Täitevasutuse mandaati ja tegevuse tähtaega muudeti komisjoni otsusega 2007/372/EÜ, (1) millega muudeti otsust 2004/20/EÜ (2). Täitevasutus loodi ajavahemikuks 1. jaanuar 2004 kuni 31. detsember 2015 ELi tegevuse juhtimiseks energeetika, ettevõtluse ja uuendustegevuse ning loodussäästliku kaubaveo valdkonnas (3).

KINNITAVAT AVALDUST TOETAV TEAVE

2.

Kontrollikoja auditi lähenemisviis koosneb analüütilistest auditiprotseduuridest, tehingute otsesest kontrollimisest ning täitevasutuse järelevalve- ja kontrollisüsteemide peamiste kontrollimehhanismide hindamisest. Lisaks kasutatakse vajaduse korral teiste audiitorite tööst saadud auditi tõendusmaterjali ning analüüsitakse juhtkonna esitatud teavet.

KINNITAV AVALDUS

3.

Vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 287 sätetele auditeeris kontrollikoda täitevasutuse raamatupidamise aastaaruannet, (4) mis koosneb 2011. aasta 31. detsembril lõppenud eelarveaasta finantsaruannetest (5) ja eelarve täitmise aruandest; (6) samuti auditeeris kontrollikoda raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkust ja korrektsust.

Juhtkonna kohustused

4.

Eelarvevahendite käsutajana täidab direktor eelarvet nii tulude kui ka kulude osas täitevasutuse finantseeskirjade kohaselt, omal vastutusel ja heakskiidetud assigneeringute piires (7). Direktor kehtestab (8) organisatsiooni struktuuri ja sobiva haldus- ja sisekontrolli süsteemi ning -protseduurid, et koostada lõplik raamatupidamise aastaaruanne, (9) milles ei esine pettusest või vigadest tingitud olulisi väärkajastamisi; samuti on direktori ülesanne tagada, et mainitud aruande aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

Audiitori kohustused

5.

Kontrollikoja kohustuseks on esitada oma auditi põhjal Euroopa Parlamendile ja nõukogule (10) kinnitav avaldus täitevasutuse raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse ja selle aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta.

6.

Kontrollikoda viis auditi läbi kooskõlas IFACi rahvusvaheliste auditeerimisstandardite ja eetikanormidega ning INTOSAI kõrgeimate kontrolliasutuste rahvusvaheliste standarditega. Nende standardite kohaselt peab kontrollikoda auditi kavandama ja läbi viima viisil, mis annab talle piisava kindluse selle kohta, et täitevasutuse raamatupidamise aastaaruanne ei sisalda olulisi väärkajastamisi ja selle aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

7.

Auditi käigus viiakse läbi protseduure auditi tõendusmaterjali kogumiseks aruandes esitatud summade ja andmete ning aruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Valitud protseduurid sõltuvad audiitori otsustusest, sealhulgas hinnangust riskidele, et finantsaruanded võivad sisaldada pettusest või vigadest tulenevaid olulisi väärkajastamisi ning alustehingute mittevastavust Euroopa Liidu õigusraamistikule. Asjakohaste auditiprotseduuride kavandamiseks võtab audiitor riskide hindamisel arvesse finantsaruannete koostamise ja õiglase esitamisega seonduvaid sisekontrollimehhanisme ning alustehingute seaduslikkuse ja korrektsuse tagamiseks rakendatud järelevalve- ja kontrollisüsteeme. Audit hõlmab ka kasutatud arvestuspõhimõtete asjakohasuse ja tehtud arvestushinnangute põhjendatuse, samuti raamatupidamise aastaaruande üldise esitusviisi hindamist.

8.

Kontrollikoda on seisukohal, et kogutud auditi tõendusmaterjal on piisav ja asjakohane kinnitava avalduse esitamiseks.

Arvamus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse kohta

9.

Kontrollikoja hinnangul kajastab täitevasutuse raamatupidamise aastaaruanne (11) kõigis olulistes aspektides õiglaselt täitevasutuse finantsolukorda 31. detsembri 2011. aasta seisuga ning täitevasutuse finantstulemusi ja rahavooge lõppenud aastal vastavalt täitevasutuse finantsmääruse sätetele ja komisjoni peaarvepidaja poolt vastu võetud arvestuseeskirjadele (12).

Arvamus raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta

10.

Kontrollikoja hinnangul on täitevasutuse 2011. aasta 31. detsembril lõppenud eelarveaasta raamatupidamise aastaaruande aluseks olevad tehingud kõigis olulistes aspektides seaduslikud ja korrektsed.

11.

Järgnevad kommentaarid ei sea kontrollikoja esitatud arvamusi kahtluse alla.

EELARVE HALDAMINE JA FINANTSJUHTIMINE

12.

Täitevasutuse 2011. aasta esialgne eelarve (16,2 miljonit eurot) sisaldas 10,7 miljoni euro ulatuses personalikulusid. Tegelikud kulutused personalile olid 10 miljonit eurot. Ehkki eelarve oli 0,7 miljoni euro võrra ülehinnatud, oli vahendite alakasutamise määr siiski väiksem kui varasematel aastatel (nt 1,5 miljonit eurot 2010. aastal (13)).

TÄITEVASUTUSE JÄRELEVALVE- JA KONTROLLISÜSTEEMIDE PEAMISED KONTROLLIMEHHANISMID

13.

Vastavalt uute ruumide kohta 2010. aastal sõlmitud rendilepingule peab täitevasutus ruumide remondi eest rendileandjale maksma kokku 2,4 miljonit eurot. Täitevasutus tegi esimese, 2 miljoni euro suuruse makse 2010. aastal. Ülejäänud summa tuli maksta kolmes osas 2011., 2012. ja 2013. aastal.

14.

Täitevasutus arvutas 2011. aastal maksmisele kuulunud summa valesti ja tegi seetõttu 108 287 euro suuruse enammakse. Rendileandja tagastas enammakstud summa 2012. aasta jaanuaris. Ebakorrektse makse tegemine täitevasutuse poolt näitab aga vajadust täitevasutuse kontrollimehhanisme tugevdada, et selliseid enammakseid ära hoida.

II auditikoda, mida juhib kontrollikoja liige Harald NOACK, võttis käesoleva aruande vastu 10. oktoobri 2012. aasta koosolekul Luxembourgis.

Kontrollikoja nimel

president

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  ELT L 140, 1.6.2007, lk 52.

(2)  ELT L 5, 9.1.2004, lk 85.

(3)  Lisas esitatakse teavitaval eesmärgil kokkuvõte täitevasutuse pädevusest ja tegevusest.

(4)  Raamatupidamise aastaaruandele on lisatud aasta eelarve haldamise ja finantsjuhtimise aruanne, kus esitatakse lisateavet eelarve täitmise ja haldamise kohta.

(5)  Finantsaruanded sisaldavad bilanssi ja tulemiaruannet, rahavoogude aruannet, netovara muutuste aruannet, oluliste arvestuspõhimõtete kokkuvõtet ning muid selgitavaid lisasid.

(6)  Eelarve täitmise aruanne koosneb aruandest ja selle lisast.

(7)  Komisjoni määruse (EÜ) nr 1653/2004 (ELT L 297, 22.9.2004, lk 10) artikkel 25.

(8)  Määruse (EÜ) nr 1653/2004 artikkel 29.

(9)  Asutuste raamatupidamise aastaaruannete ja arvestuse koostamise eeskirjad on sätestatud määruse (EÜ) nr 1653/2004 VI jaotise 1. peatükis, mida on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 651/2008 (ELT L 181, 10.7.2008, lk 15).

(10)  Nõukogu määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 artikli 185 lõige 2 (ELT L 248, 16.9.2002, lk 1).

(11)  Lõplik raamatupidamise aastaaruanne koostati 28. juunil 2012 ning kontrollikoda sai selle kätte 28. juunil 2012. Aruandega võib tutvuda järgmisel veebilehel: http://ec.europa.eu/eaci/docs_en.htm.

(12)  Komisjoni peaarvepidaja poolt vastu võetud arvestuseeskirjad põhinevad rahvusvahelistel avaliku sektori raamatupidamisstandarditel (IPSAS) või, vaikimisi, rahvusvahelistel finantsaruandlusstandarditel (IFRS).

(13)  Vt aruanne eelarveaasta 2010 raamatupidamise aastaaruande kohta (ELT C 366, 15.12.2011, lk 82), punkt 13.


LISA

Konkurentsivõime ja Uuendustegevuse Täitevasutus (Brüssel)

Pädevus ja tegevus

Euroopa Liidu toimimise lepingust tulenevad liidu pädevus-valdkonnad

1.

Liidu keskkonnapoliitika aitab kaasa keskkonna kvaliteedi säilitamisele, kaitsele ja parandamisele, inimese tervise kaitsmisele ning loodusressursside kaalutletud ja mõistlikule kasutamisele, ja meetmete edendamisele rahvusvahelisel tasandil, selleks et tegelda piirkondlike ja ülemaailmsete keskkonnaprobleemidega.

(Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 191)

2.

Liidu tööstuspoliitika tagab liidu tööstuse konkurentsivõimelisuseks vajalikud tingimused, kiirendades tööstuse kohanemist struktuurimuudatustega, ergutades sellise keskkonna tekkimist, mis soodustaks algatuslikkust ja ettevõtete arengut ning nendevahelist koostööd, edendades innovatsiooni, teadusuuringute ja tehnoloogia arendamise poliitika tööstusliku potentsiaali paremat ärakasutamist. Koostöös komisjoniga konsulteerivad liikmesriigid omavahel ja kooskõlastavad vajaduse korral oma tegevust. Komisjon võib teha kasulikke algatusi sellise kooskõlastamise edendamiseks.

(Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 173)

3.

Ühise transpordipoliitikaga sätestatakse ühised eeskirjad, mida kohaldatakse liikmesriigi territooriumile või sealt välja kulgeva rahvusvahelise transpordi suhtes, samuti läbi ühe või mitme liikmesriigi territooriumi kulgeva rahvusvahelise transpordi suhtes. Samuti kehtestatakse tingimused, mille kohaselt võivad liikmesriigis transporditeenuseid osutada mitteresidentidest vedajad; ning meetmed transpordi ohutuse tõhustamiseks.

(Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 91 lõige 1 ja artikli 100 lõige 2)

Täitevasutuse pädevus

(nagu määratletud komisjoni otsuses 2004/20/EÜ, mida on muudetud otsusega 2007/372/EÜ)

Eesmärgid

Euroopa Liit on Lissaboni majanduskasvu- ja tööhõivestrateegia raames võtnud meetmeid konkurentsi ja uuendustegevuse edendamiseks ning arendamiseks. Need meetmed sisaldavad konkurentsivõime ja uuendustegevuse raamprogrammi (2007–2013) kehtestamist (otsus nr 1639/2006/EÜ), eelkõige koos programmiga „Arukas energeetika – Euroopa” (IEE) ning ettevõtluse ja uuendustegevuse programmiga (EIP). Meetmed hõlmavad ka „Marco Polo” programmi loomist (määrus (EÜ) nr 1692/2006). Peamised eesmärgid on soodustada ettevõtete, eelkõige VKEde konkurentsivõimet; edendada igat liiki uuendustegevust, kaasa arvatud ökoinnovatsioon; edendada energiatõhusust ning uute ja taastuvate energiaallikate kasutamist kõigis sektorites, kaasa arvatud transport. Nende ELi programmide raames vastutab täitevasutus nende ülesannete täitmise eest, mis on seotud programmist tuleneva ELi abiga, välja arvatud programmi hindamine, seadusandluse järelevalve ja strateegilised uuringud või muu tegevus, mis kuulub komisjoni ainupädevusse.

Ülesanded

Nende ELi programmide elluviimine, mis on delegeeritud komisjonilt täitevasutusele:

eriprojektide kõikide etappide juhtimine;

kõikide toimingute teostamine, mis on vajalikud ELi programmide haldamiseks, eelkõige eelarve täitmine, sealhulgas lepingute sõlmimise ja toetuste andmisega seotud tegevus;

programmi rakendamise suunamiseks vajalike andmete, kogumine, analüüs ja edastamine komisjonile ning projektidevahelise sünergia edendamine;

EIP osas ka Euroopa ettevõtlusvõrgustiku projektide juhtimise ja arendamise eest vastutamine, uuenduste ja ökoinnovatsiooni katse- ja turustamisprojektid ja kõrge standardiseerimisastmega uuendustegevused (IP Base projekt).

Juhtimine

Juhtkomitee

Koosneb viiest Euroopa Komisjoni nimetatud liikmest. Võtab Euroopa Komisjoni heakskiidul vastu täitevasutuse iga-aastase töökava. Lisaks võtab vastu täitevasutuse halduseelarve ja aasta tegevusaruande.

Direktor

Nimetatakse Euroopa Komisjoni poolt.

Välisaudit

Kontrollikoda.

Eelarve täitmisele heakskiitu andev asutus

Parlament nõukogu soovitusel.

2011. aastal täitevasutuse käsutusse antud ressursid (sulgudes 2010. aasta andmed)

Eelarve

A)   Tegevuseelarve

planeeritud 229,6 (249,8) miljonit eurot (100 % Euroopa Liidu üldeelarvest). Täitevasutus täidab tegevuseelarvet komisjoni vastutusel:

Aruka energeetika programm 83,8 (71,0) miljonit eurot;

EIP ökoinnovatsioon 38 (35,2) miljonit eurot;

EIP ettevõtlusvõrgustikud 50,9 (79,7) miljonit eurot;

Marco Polo programm 56,8 (63,8) miljonit eurot.

B)   Halduseelarve

15,6 miljonit eurot (100 % EL toetus) halduseelarvesse, mida täitevasutus täidab sõltumatult.

Personali suurus 31. detsembril 2011

Kogu personal: kavandatud 159 (155) ametikohta, millest täidetud 156 (142);

Ajutised teenistujad: kavandatud 37 (37) ametikohta, millest täidetud 33 (33);

Lepingulised töötajad: kavandatud 122 (118) ametikohta, millest täidetud 123 (109).

2011. aastal pakutud tooted ja teenused

Aruka energeetika programm (IEE): projektikonkursile esitati 384 taotlust ja osaleti üle 100 projektikoosolekul. 2011. aasta märtsi lõpuks oli täitevasutus lõpetanud läbirääkimised suurema osa lepingute üle seoses 44 projektiettepanekuga, mis 2010. aasta konkursil välja valiti. Suurem osa lepingutest oli 2011. aasta aprilli lõpuks sõlmitud.

Täitevasutus osales enam kui 20 riiklikul teabepäeval. Samuti vastas täitevasutus ligikaudu 200-le esitamiseelse kontrolli taotlusele, keskmiselt vähem kui nädala jooksul. Eritähelepanu pöörati uue algatuse „Ehitage üles” tutvustamisele, mille eesmärk on ehitustöötajate koolitamine ja kvalifitseerimine. Täitevasutus korraldas 16. märtsil sidusrühmade õpikoja, et ehitus-, koolitus- ja haldusvaldkonna sidusrühmi algatusest teavitada.

EIP programm – Euroopa ettevõtlusvõrgustik

Programm hõlmab enam kui 580 partnerorganisatsiooni 47 riigis, sh 27 ELi liikmesriigis. Lisaks 92 lepingu (konkreetsed toetuslepingud) ja IPeuropAware-projektiga seotud projektijuhtimise ülesannetele vastutab täitevasutus Euroopa ettevõtlusvõrgustiku arendamise ning võrgustikku kuuluvate partnerite poolt interaktiivses teabevahetuses kasutatavate IT-vahendite ja andmebaaside haldamise eest. 2011. aastal täitis täitevasutus komisjoni nimel ülesandeid järgmistes valdkondades:

Euroopa ettevõtlusvõrgustik:

võrgustiku toimingud;

võrgustiku tugi (arendamine);

võrgustiku IT-vahendid;

IPR projektid ja portaal Your Europe Business;

ökoinnovatsiooni esmase rakenduse ja turustamise projektid.

Ökoinnovatsioon

Ökoinnovatsiooni toetatakse konkurentsivõime ja uuendustegevuse raamprogrammi kaudu erinevate meetmetega (finantsinstrumendid, riiklike ja piirkondlike osalejate võrgustikud, esmase rakenduse ja turustamise projektid). Täitevasutus vastutab ökoinnovatsiooni esmase rakenduse ja turustamise projektide juhtimise eest. Perioodi 2008–2013 soovituslik eelarve on 185 miljonit eurot.

2011. aastal keskenduti järgmisele:

2010. aasta projektikonkursi lõpuleviimine: läbirääkimised jõudsid lõpule 2011. aasta novembri lõpus, kõik lepingud (47) olid sõlmitud novembri lõpuks;

uus projektikonkurss 2011. aastal. Konkurss kuulutati välja 2011. aasta aprillis ja sellele esitati 280 ettepanekut. Hindamine toimus 21. novembrist 9. detsembrini. Lõppkoosolek toimus 14. veebruaril 2012;

EIP ökoinnovatsiooni projektide alase teabe koostamine ja levitamine vastavalt täitevasutuse teabevahetuskavale (elektroonilised uudisteated; ökoinnovatsiooni veebilehe pidev uuendamine; ökoinnovatsiooni projektide andmebaasi üleviimine uude serverisse; uue haldus- ja hoolduslepingu jõustumine; Euroopa Teabepäeva 2011 korraldamine 2011. aasta aprillis.

Pooleliolevate projektide juhtimine.

Marco Polo programm

Põhitegevused:

2010. aasta projektikonkursi lõpuleviimine (esitati 101 ettepanekut);

pärast 2011. aasta Marco Polo tööprogrammi vastuvõtmist 2011. aasta projektikonkursi tutvustamine ja elluviimine – konkursikutse avaldati 21. oktoobril ja ettepanekute esitamise tähtaeg oli 16. jaanuar 2012;

Marco Polo programmi alase teabe koostamine ja levitamine vastavalt täitevasutuse teabevahetuskavale;

soovituste esitamine vastutavale peadirektoraadile (liikuvuse ja transpordi peadirektoraat) Marco Polo programmi rakendamise ja edasiarendamise kohta;

pooleliolevate projektide juhtimine.

Allikas: täitevasutuse edastatud teave.


TÄITEVASUTUSE VASTUSED

12.

Vastavalt kontrollikoja varasematele soovitustele on täitevasutus parandanud personalikulude (1. jaotis) prognoosi. 2011. aasta prognoos oli tõesti liiga suur, põhjuseks täitevasutuse välised ja esialgse eelarve vastuvõtmise ajal raskesti prognoositavad asjaolud, näiteks järgmised: palga indekseerimise otsuse puudumine, lapsehooldus- või palgata puhkused, töötajate eeldatust suurem voolavus ja teatud ametikohtade täitmise eeldatust pikem kestus. 2012. aasta eelarves kasutatakse rangemat prognoosi. 2012. aasta eelarve täitmisest nähtub, et personalikulude hinnangud on täpsemad kui varasematel aastatel. Täitevasutuse arvates on oluline ülejääk tulevikus ebatõenäoline.

13-14.

Täitevasutus on võtnud enammakse teadmiseks. Nagu märkis kontrollikoda, tagastas rendileandja summa otsekohe. Juhtum on dokumenteeritud ja lepinguga seotud remonditööde eest on nüüd täielikult tasutud. Täitevasutus võtab vajalikud meetmed, et toimunu ei korduks ja maksed tehtaks õigesti.