52012SC0267

KOMISJONI TALITUSTE TÖÖDOKUMENT MÕJUHINNANGU KOMMENTEERITUD KOKKUVÕTE Lisatud dokumendile: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ) nr 111/2005, millega kehtestatakse ühenduse ja kolmandate riikide vahelise narkootikumide lähteainetega kauplemise järelevalve eeskirjad /* SWD/2012/0267 final */


KOMISJONI TALITUSTE TÖÖDOKUMENT

MÕJUHINNANGU KOMMENTEERITUD KOKKUVÕTE

Lisatud dokumendile:

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus,

millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ) nr 111/2005, millega kehtestatakse ühenduse ja kolmandate riikide vahelise narkootikumide lähteainetega kauplemise järelevalve eeskirjad

1.           Probleemi kirjeldus

1.1.        Milles seisneb probleem?

Efedriin ja pseudoefedriin on keemilised ained, mida kasutatakse nohu- ja allergiaravimite valmistamiseks. Need kaks ainet on ka peamised metamfetamiini valmistamise lähteained. Selleks et vältida nende kõrvaletoimetamist seaduslikust kaubandusest narkootikumide ebaseaduslikuks valmistamiseks, on (nii rahvusvahelisel[1] kui ka ELi tasandil[2]) kehtestatud konkreetne reguleeriv raamistik, et teha kindlaks kahtlasi tehinguid. Efedriini või pseudoefedriini sisaldavate ravimitega ei ole asi paraku nii. Kuna ravimites olevat efedriini või pseudoefedriini saab kergesti eraldada (kasutades odavaid koduseid töövahendeid ja lihtsat keemilist protsessi), püüavad selliseid tooteid hankida uimastiärimehed, kuna need tooted on metamfetamiini ebaseaduslikul valmistamisel lähteaine allikaks. Tõsiasi, et efedriini või pseudoefedriini sisaldavad inimtervishoius kasutatavad ravimid on jäetud välja määruse (EÜ) nr 111/2005 sätetest, mida kohaldatakse ELi ja kolmandate riikide vahelisele kauplemisele, on tekitanud olukorra, kus liikmesriikide pädevad asutused ei ole saanud kinni pidada ega konfiskeerida selliseid tooteid, kui neid eksporditi ELi tolliterritooriumilt või veeti transiidiga selle kaudu isegi siis, kui oli väga tõenäoline, et neid kuritarvitatakse metamfetamiini ebaseaduslikuks valmistamiseks nende sihtriigis. Oodatakse, et EL sulgeb praeguses õigustikus oleva lünga, mille tõttu tolli- ja politseiasutustel on õigus kinni pidada ja konfiskeerida efedriini ja pseudoefedriini, kuid ei ole õigust kinni pidada ega konfiskeerida ravimeid, mis sisaldavad efedriini või pseudoefedriini.

Probleemi põhijooned on kokkuvõtlikult järgmised:

– kogu maailmas on tugevdatud kontrollimeetmeid efedriini ja pseudoefedriini (edaspidi „ained”) üle. Mõned maailma riigid on koguni keelanud nende ainete impordi;

– seepärast peavad uimastiärimehed otsima muid efedriini ja pseudoefedriini allikaid, et toota nendest ainetest metamfetamiine;

– seepärast jahivad uimastiärimehed kõnealuseid aineid sisaldavaid ravimeid, millele ei kohaldata rangeid kontrollimeetmeid; ning

– kõnealuste efedriini või pseudoefedriini sisaldavate ravimite suhtes on muudes maailma piirkondades hakatud kohaldama rangemaid kontrollimeetmeid. Vastukaaluks on uimastiärimehed võtnud sihikule piirkonnad nagu EL, milles nende toodete suhtes kohaldatakse eksportimisel või transiidina vedamisel vähem kontrollimeetmeid.

Ajavahemikus 2007–2010 on efedriini või pseudoefedriini sisaldavate ravimite kui metamfetamiini lähteainete piiril konfiskeerimine ELi liikmesriikide pädevate asutuste poolt suuresti varieerunud. Kui 2007. aastal ravimeid konfiskeeritud ainete üldkoguse hulgas peaaegu ei olnud (0,3 t[3] ravimeid 8 tonni kohta), siis 2008. ja 2009. aastal suurenes ravimite osakaal konfiskeeritud üldkoguste hulgas oluliselt (vastavalt 1,8 tonni ravimeid 3,5 tonni kohta ning 0,6 tonni ravimeid 1,4 tonni kohta). Kuigi see kogus 2010. aastal oluliselt vähenes (0,1 t 2,9 t kohta), kardavad paljud liikmesriigid ja Rahvusvaheline Narkootiliste Ainete Kontrollinõukogu, et määruses (EÜ) nr 111/2005 esitatud efedriini või pseudoefedriini sisaldavate ravimite kontrolli meetmed ei ole piisavad.

1.2.        Mõjutatavad osalised

– kolmandad riigid, kus valmistatakse metamfetamiini, kus kontrollimeetmed narkootikumide lähteaineid sisaldavate ravimite üle ei ole tõhusad, kui eksportivates või transiidiriikides ei ole vajalikke meetmeid;

– tootjad ja turustajad nii ELis kui ka väljaspool, kes tarnivad efedriini või pseudoefedriini sisaldavaid ravimeid või kauplevad nendega; ning

– tolli-, politsei- ja tervisekaitseasutused, kuna nemad on igas liikmesriigis määratud täitevasutused, kes rakendavad narkootikumide lähteaineid käsitlevaid õigusakte.

2.           Subsidiaarsuse analüüs

Määrus (EÜ) nr 111/2005 põhineb Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklil 207 (varasem Euroopa Ühenduse asutamislepingu artikkel 133). Sellega kehtestatakse ühenduse ja kolmandate riikide vahelise narkootikumide lähteainetega kauplemise järelevalve eeskirjad.

Praegu konfiskeerivad ELi liikmesriikide tolliasutused efedriini või pseudoefedriini sisaldavaid ravimeid siseriiklike narkootikumivastaste seaduste või tollikoodeksi alusel, mille tõttu ELi välispiiridel võetakse erinevaid kontrollimeetmeid. Lisaks püüavad nad piirata kõnealuste ravimite kõrvaletoimetamist mitmesuguste riiklike meetmetega, mille tulemuseks on erinevad õiguslikud nõuded ELi ettevõtjate jaoks.

3.           Eesmärgid

Üldised poliitilised eesmärgid

· Aidata kaasa ülemaailmsele narkootikumide ebaseadusliku valmistamise vastasele võitlusele.

Konkreetsed poliitikaeesmärgid

· Võidelda metamfetamiini ebaseadusliku valmistamise vastu sellega, et võetakse kontrolli alla efedriini või pseudoefedriini sisaldavad ravimid, mida eksporditakse, imporditakse või veetakse transiidina ELi ja kolmandate riikide vahel, millega hoitakse ära nende kõrvaletoimetamine, piiramata samas seaduslikku kauplemist nende toodetega;

· säilitada efedriini või pseudoefedriini sisaldavate ravimite vaba liikumine seaduslikul otstarbel ELi ja kolmandate riikide vahel;

· vältida ülemäära suure halduskoormuse panemist riikide pädevatele asutustele (toll, politsei, tervisekaitseasutused) ja ettevõtjatele, kes kauplevad efedriini või pseudoefedriini sisaldavate ravimitega.

Tegevuseesmärk

Saavutada efedriini või pseudoefedriini sisaldavate ravimite ebaseaduslikuks otstarbeks kõrvaletoimetamise katsete vähenemine ja hoida seda suundumust.

4.           Poliitikavalikud

Valik 1: mitte võtta uusi õigusmeetmeid (võrdlusstsenaarium)

Määrust (EÜ) nr 111/2005 ei muudeta. Kõnealuse määruse kohaselt efedriini või pseudoefedriini sisaldavaid ravimeid ei kontrollita. Seepärast ei saa liikmesriigid ELi õigusaktide alusel selliseid tooteid kinni pidada ega konfiskeerida ELi tolliterritooriumile sisenemisel või sellelt väljumisel, isegi kui on tõenäoline, et neid tooteid kasutatakse metamfetamiini ebaseaduslikuks valmistamiseks.

Valik 2: soovitada liikmesriikidel võtta vabatahtlikke meetmeid

Komisjon esitaks soovituse, milles ta loetleb terve rea meetmeid efedriini ja pseudoefedriini sisaldavate ravimite kontrolli alla võtmiseks, millest iga liikmesriik võib „noppida ja valida”, nagu ta peab sobivaks.

Valik 3: pädevate asutuste volituste laiendamine

Efedriini või pseudoefedriini sisaldavad ravimid oleksid hõlmatud praeguse määruse artikliga 26 (pädevate asutuste volitused). See võimaldaks ELi pädevatel asutustel peatada ekspordi-, impordi- või transiitveotehingud selliste ravimitega, kui on põhjendatud kahtlus, et neid võidakse kasutada narkootikumide ebaseaduslikuks valmistamiseks.

Valik 4: pädevate asutuste volituste laiendamine ja ekspordieelse teatise kasutuselevõtt

ELi liikmesriikide pädevatel asutustel oleks seaduslik õigus mitte ainult kinni pidada ja konfiskeerida efedriini või pseudoefedriini sisaldavaid ravimeid (nagu valiku 3 puhul), vaid saata sihtriiki nende ravimite kohta Interneti-põhise süsteemi (PEN online, Pre-Export Notification) kaudu ka ekspordieelseid teatisi.

Valik 5: kohaldada efedriini või pseudoefedriini sisaldavatele ravimitele samasuguseid kontrollinõudeid kui efedriinile ja pseudoefedriinile

Efedriini või pseudoefedriini sisaldavad ravimid kantaks nimekirjas loetletud 1. kategooria ainete hulka. Seepärast kohaldataks nendele samasuguseid kontrollinõudeid kui praegu kohaldatakse nimekirjas loetletud 1. kategooria ainetele nagu efedriin ja pseudoefedriin: ekspordieelne teatis, ekspordiluba, tegevusluba jne.

Valik 6: efedriini või pseudoefedriini sisaldavate ravimitega kauplemise keelamine

Selle valiku puhul ei oleks efedriini või pseudoefedriini sisaldavate ravimite import ELi tolliterritooriumile, eksport sealt või transiitvedu läbi selle enam võimalik.

Enne kaubanduskeelu kehtestamise kaalumist tuleks uurida muid kontrollimeetmeid, mida õigusaktides on ette nähtud. Neid meetmeid on analüüsitud valiku 5 all.

Seepärast jäeti valik 6 kõrvale ilma selle mõju lähemalt analüüsimata.

5.           Mõju hindamine

Käesoleva algatusega austatakse põhiõigusi ja -vabadusi ning peetakse kinni Euroopa Liidu põhiõiguste hartas tunnustatud põhimõtetest. Eelkõige nähakse harta artiklis 35 ette igaühe õigus ennetavale tervishoiule ning ravile. Pädevatele asutustele ravimite puhul toimimise õiguse andmine, nagu on ette nähtud valikutega 3, 4 ja 5, ei vähenda ravimite kättesaadavust elanikkonnale.

Küsimusega ei ole seotud mingit keskkonnamõju.

Raske on kindlaks teha, kas võib esineda mingit mõju VKEdele või mikroettevõtjatele, kuna küsitluse käigus ei olnud võimalik pöörduda nende poole, kes turustavad just efedriini või pseudoefedriini sisaldavaid ravimeid. VKEdelt küsiti siiski nõu kui ravimiühenduste liikmetelt. Vastuseid nendelt ei saadud, see tõendab, et nad ei osale eriti efedriini või pseudoefedriini sisaldavate ravimitega kauplemises või töötavad nendes turuvaldkondades tegutsevate rahvusvaheliste firmade heaks. Seepärast võiks eeldada, et VKEsid käesolev ettepanek ei mõjuta.

Rahvusvaheline mõju: narkootikumide lähteainete kõrvaletoimetamine on ülemaailmne probleem, millega tuleb tegelda ülemaailmses ulatuses. Kui ELi tasandil võetaks kasutusele rangemad kontrollimeetmed efedriini või pseudoefedriini sisaldavate ravimite üle, vastaks see muude riikide jõupingutustele ja aitaks sellega saavutada rahvusvahelist eesmärki tugevdada kontrolli nende ravimite üle.

Poliitikavalikute 3, 4 ja 5 puhul on arvuliselt iseloomustatud pädevate asutuste jaoks tekkivat halduskoormust, kasutades ELi standardkulude mudelit ja andmeid, mis koguti sidusrühmadega toimunud arutelu kaudu. Täiendavat halduskoormust ettevõtjate jaoks õnnestus üksnes osaliselt hinnata, kuna arutelus vastuse saatnud ravimikaubanduse ühendused ja ettevõtjad ei esitanud andmeid, kuigi nad kõik pooldasid õigusmeetmete võtmata jätmist.

Valik 1: mitte võtta uusi õigusmeetmeid (võrdlusstsenaarium)

Tulemuslikkus

Praeguste õigusaktide kindlaks tehtud nõrkus efedriini või pseudoefedriini sisaldavate ravimite kõrvaletoimetamise ärahoidmisel jääb püsima ja võimaldab uimastiärimeestel jätkuvalt hankida efedriini ja pseudoefedriini sisaldavaid ravimeid metamfetamiini ebaseaduslikuks valmistamiseks. Seepärast ei aita see valik võidelda metamfetamiini ebaseadusliku valmistamisega ravimites sisalduva efedriini ja pseudoefedriini kättesaadavuse vähendamise kaudu.

Säilib nende ravimite vaba liikumine seaduslikuks otstarbeks ELi ja kolmandate riikide vahel.

Lisaks jätkub ELi kritiseerimine rahvusvahelisel tasandil passiivsuse eest, vaatamata Rahvusvahelise Narkootiliste Ainete Kontrollinõukogu korduvatele üleskutsetele tugevdada kontrollimeetmeid oma väliskaubandusealastes õigusaktides.

Kulutõhusus

See valik ei tekita Euroopa tasandil mingit täiendavat halduskoormust ei ettevõtjatele ega riikide pädevatele asutustele. Kuna võrdlusstsenaariumi (senise olukorra jätkumise) kulud jäävad samaks, ei muutu ka halduskulud.

Valik 2: soovitada liikmesriikidel võtta vabatahtlikke meetmeid

Tulemuslikkus

Selle valikuga ei nähta ette üleeuroopalist reageerimist kindlakstehtud probleemile. Sellega siiski suunataks liikmesriike, kes ei rakenda üldse mingeid kontrollimeetmeid, kehtestama mõned meetmed muude liikmesriikide heade tavade põhjal, kus on võetud mõned meetmed, mis on tõhusalt vähendanud efedriini ja pseudoefedriini kättesaadavust metamfetamiini ebaseaduslikuks tootmiseks.

Sellega ei mõjutataks kauplemist kõnealuste ravimitega ELi ja kolmandate riikide vahel.

See valik ei vastaks ÜRO resolutsioonidele, millega kõiki ÜRO 1988. aasta konventsiooni osalisi kutsutakse üles karmistama kontrolli selliste ravimite üle.

Kulutõhusus

Iga meede, mille liikmesriigid otsustavad rakendada, tekitab eelduste kohaselt teatavat halduskoormust riigi tasandil. Ühegi sellise riikliku meetme täiendavat halduskoormust käeolevas mõjuhinnangus ei hinnata, kuna ei ole selge, milliseid meetmeid liikmesriigid võivad võtta.

Valik 3: pädevate asutuste volituste laiendamine

Tulemuslikkus

Selle valikuga parandatakse võimalusi hoida ära kõnealuste ravimite kõrvaletoimetamist, seega aitaks see vähendada efedriini ja pseudoefedriini kättesaadavust metamfetamiini ebaseaduslikuks tootmiseks. Kuna selle valikuga kehtestataks narkootikumide lähteainete alases õiguses liikmesriikide pädevate asutuste jaoks õiguslik alus kinni pidada või konfiskeerida efedriini või pseudoefedriini sisaldavate ravimite saadetis, ei peaks liikmesriikide pädevad asutused enam toetuma erinevatele siseriiklikele seadustele, kus need on olemas, et pidada kinni või konfiskeerida selliseid ravimeid.

Sellega ei takistataks efedriini või pseudoefedriini sisaldavate ravimitega kauplemist.

Sellega vähendatakse Rahvusvaheline Narkootiliste Ainete Kontrollinõukogu kriitikat, et EL on liiga passiivne kontrollimeetmete kehtestamisel nende toodete üle.

Kulutõhusus

Sellega viiakse riskianalüüsi põhjal kõikides liikmesriikides läbi nii ekspordi-impordi kui ka transiidi kontrollimist. Kuna see on osa tolliametite normaalsest tööst, kus riskikriteeriumid muutuvad vastavalt suundumustele, peaks täiendav halduskoormus olema minimaalne. Kauplejate jaoks on rahvusvahelise kaubandusega seotud tollikontroll tavaline risk ja ka nende jaoks võib mõju hinnata minimaalseks.

Valik 4: pädevate asutuste volituste laiendamine ja ekspordieelse teatise kasutuselevõtt

Tulemuslikkus

See valik toetub eelmisele, seega säilivad kõik eespool loetletud kasulikud mõjud. Lisaks tähendab Interneti-põhise ekspordieelse teatise süsteemi kasutuselevõtt kõrvaletoimetamisohu vähendamist miinimumini, kuna see süsteem tagab narkootikumide lähteainete kaubanduse süstemaatilise ja järjepideva jälgimise ülemaailmses ulatuses. Tänu sellele vahendile suurendab see valik tõenäosust hoida ära efedriini või pseudoefedriini sisaldavate ravimite kõrvaletoimetamine metamfetamiini ebaseaduslikuks valmistamiseks.

Rahvusvaheline Narkootiliste Ainete Kontrollinõukogu, kes viimastel aastatel on oma aastaaruannetes Euroopa Liitu korduvalt üles kutsunud võtma kasutusele ravimite ekspordieelsete teatiste Interneti-põhise süsteemi (PEN online), kiidab selle kasutuselevõtu liikmesriikide pädevate asutuste poolt heaks.

Alates selle süsteemi loomisest ei ole PEN-online kunagi aeglustanud ega takistanud kaubatehinguid, mida kinnitab tõsiasi, et seda kasutab ühe enam riike kogu maailmas.

Kulutõhusus

Täiendav halduskoormus pädevate asutuste jaoks seoses kontrollidega, mida nad teevad vastavalt muudetud artiklile 26, jääb minimaalseks. Keskmine täiendav halduskoormus pädevate asutuste jaoks seoses ühe ekspordieelse teatise saatmisega 1. kategooria aine kohta on 15 eurot. Täiendav halduskoormus sõltub peamiselt nende ravimite seadusliku kaubanduse mahust igas liikmesriigis. Sellega seoses võib oletada, et see täiendav halduskoormus on suhteliselt väike ja liikmesriikide pädevad asutused võivad seda kanda küll, arvestades, et mitme liikmesriigi pädevad asutused saadavad juba praegu vabatahtlikult selliseid teatisi viimase kolme aasta jooksul seoses rahvusvahelise töökorraldusalgatusega Project Prism.

Valik 5: kohaldada efedriini või pseudoefedriini sisaldavatele ravimitele samasuguseid kontrollinõudeid kui efedriinile ja pseudoefedriinile

Tulemuslikkus

Selle valikuga tugevdatakse oluliselt kontrolli efedriini või pseudoefedriini sisaldavate ravimite üle; neile hakatakse kohaldama sama kontrollimise korda, mida narkootikumide lähteaineid käsitlevate õigusaktide alusel kohaldatakse lähteainetele, mida need ravimid sisaldavad.

Selle valikuga parandatakse võimalusi hoida ära nende ravimite kõrvaletoimetamine, seega aitaks see vähendada efedriini ja pseudoefedriini kättesaadavust metamfetamiini ebaseaduslikuks tootmiseks.

Kõnealustele ravimitele kohaldatavad nõuded ei oleks proportsionaalsed käesoleva algatuse eesmärgiga.

Karmistatud nõuded, mida käitajad peaksid täitma selliste ravimite eksportimiseks või importimiseks, võiksid takistada kõnealuste ravimitega kauplemist ELi ja kolmandate riikide vahel.

Lisaks eeldaks selline valik sama artikli muutmist määruses, millega reguleeritakse narkootikumide lähteainetega kauplemist ELi sees.

See valik vastaks ÜRO narkootikumide komisjoni (Commission on Narcotic Drugs, CND) resolutsioonile, millega riike, sealhulgas ELi kutsutakse üles „rakendama efedriini ja pseudoefedriini sisaldavatele ravimitele samasuguseid kontrollimeetmeid kui puhastele keemilistele lähteainetele”[4].

Kulutõhusus

On neli peamist haldusnõuet: tegevusluba, impordiluba, ekspordiluba ja ekspordieelne teatis. Valiku 4 jaoks arvutati täiendav halduskoormus, mis tekib PEN-online’i nõude kehtestamisega.

Pädeva asutuse halduskoormus seoses 1. kategooria ainete tegevuslubadega on praegu keskmiselt 861 eurot aastas. Seepärast oleks praegune pädeva asutuse halduskoormus seoses ühe tegevusloa väljaandmisega nende ravimite jaoks sama suur, kui mis tahes muu 1. kategooria aine puhul, seega 49 eurot.

Pädeva asutuse halduskoormus seoses 1. kategooria ainete impordilubadega on praegu keskmiselt 1236 eurot aastas. Praegune ühe impordiloa väljaandmisega seotud halduskoormus on 28 eurot.

Pädeva asutuse halduskoormus seoses 1. kategooria ainete ekspordilubadega on keskmiselt 995 eurot aastas. Praegune ühe ekspordiloa väljaandmisega seotud halduskoormus on 29 eurot.

Ettevõtja halduskoormus tegevusloa saamiseks on 77 eurot (ettevõtluse ja tööstuse peadirektoraadi mõjuhinnang)[5].

6.           Valikute võrdlemine

Järgmises tabelis on esitatud iga valiku tulemuslikkus ja kulutõhusus, et valida analüüsi abil välja neist kõige parem.

Tabel 1. Valikute võrdlus

Valik || || Tulemuslikkus || || Kulutõhusus || || Üld-hinnang ||

Ravimis oleva efedriini ja pseudo-efedriini kättesaadavuse vähendamine ravimite kõrvale-toimetamise vältimisega || ELi – kolmandate riikide vahelise efedriini või pseudo-efedriini sisaldavate ravimitega vaba kauplemise säilitamine || Kooskõla ÜRO resolutsioonidega || Täiendav halduskoormus

pädeva asutuse kohta (EUR) || ettevõtja kohta (EUR)

1 || - || + || - || 0 || 0 || -

2 || -/+ || + || - || 0/+ || 0/+ || -

3 || + || + || + || 0/+ || 0/+ || ++

4 || ++ || + || + || 1500* || Ei ole teada || +++

5 || +++ || +/- || + || Eksport: 9300 Import: 7700 || Tegevus-luba: 77 || ++

Kuigi võrdlusstsenaarium ei tähenda mingit täiendavat halduskoormust, tuleb valik 1 kõrvale jätta, kui komisjon peab adekvaatselt vastama nõukogu nõudele tegelda narkootikumide lähteainete kontrolli süsteemi reguleerivates õigusaktides tuvastatud nõrkade kohtadega ja võtma arvesse rahvusvahelise üldsuse väljendatud muret.

Mitteregulatiivsete meetmetega, kui neid ei võta kõik liikmesriigid, lahendataks kindlakstehtud probleem üksnes osaliselt. Lisaks ei anna need pädevatele asutustele võimalust ekspordil või transiitveol kinni pidada või konfiskeerida efedriini või pseudoefedriini sisaldavaid ravimeid, kuna nende konkreetsete toodete jaoks ei ole selget õiguslikku alust. Selle valikuga seoses kaalutud meetmed võimaldaksid efedriini või pseudoefedriini sisaldavate ravimite kõrvaletoimetamist ära hoida üksnes teatavas ulatuses.

Poliitikavalikud 3, 4 ja 5 looksid kõik selge õigusliku aluse pädevate asutuste jaoks pidada kinni ja/või konfiskeerida efedriini või pseudoefedriini sisaldavad ravimid eksportimisel EList või transiidil läbi ELi tolliterritooriumi, kui on mõistlik alus kahtlustada, et need ravimid on ette nähtud narkootikumide ebaseaduslikuks valmistamiseks. Kõik need valikud vähendaksid ÜRO Rahvusvahelise Narkootiliste Ainete Kontrollinõukogu kriitikat ELi tegevusetuse kohta nimetatud ravimite kontrolli alla võtmisel ja parandaksid võimalusi hoida ära selliste ravimite kõrvaletoimetamine ning aitaksid vähendada efedriini ja pseudoefedriini kättesaadavust metamfetamiini ebaseaduslikuks tootmiseks, kuigi erineval määral.

Kui võrrelda neid kolme valikut, millega nähakse ette muudatused õigusaktides, siis valik 3 tekitaks üksnes väikest halduskoormust; sama võib oodata ka valiku 4 puhul, samas kui valik 5 seaks kõige suurema halduskoormuse nii pädevatele asutustele kui ka ettevõtjatele. Kuigi valikut 5 võib pidada kõige tõhusamaks, kuna sellega kohaldatakse kõige rangemaid kontrollimeetmeid, kehtestataks sellega liiga palju kontrollinõudeid, mis ei näi olevat proportsionaalsed käesoleva algatuse eesmärgiga. 4. valiku lisandväärtus 3. valikuga võrreldes on see, et kahe koos rakendatava meetme sünergia tugevdab kummagi meetme iseseisvat mõju, samas on halduskoormus piiratud, arvestades seda, et ekspordieelse teatise süsteem on juba olemas ja toimib ning selliste teatiste arv, mida aasta jooksul võidakse eeldatavalt saata liikmesriikide pädevate asutuste poolt, on suhteliselt väike. Kuna ekspordieelse teatise saatmine on nimekirjas loetletud 1. kategooria ainete puhul juba niigi kohustuslik, näib olevat loogiline muuta see kohustuslikuks ka selliseid aineid sisaldavate toodete, nimelt efedriini või pseudoefedriini sisaldavate ravimite puhul.

Valik 4 näib seega olevat eelistatuim: sellega tagatakse tõhus kontroll, kehtestatakse ainult üks täiendav kontrollinõue ja see ei tekitaks peaaegu mingit täiendavat halduskoormust.

7.           Järelevalve ja hindamine

Komisjon kavandab järgmist:

· Liikmesriigid koguvad statistilisi andmeid kinnipeetud ja konfiskeeritud saadetiste kohta, analüüsivad neid ning esitavad nende kohta igal aastal aruandeid.

· Narkootikumide lähteainete töögrupp toetab muudetud määruse rakendamist ja ajakohastab olemasolevaid suuniseid, e-õppe vahendeid ja dokumenti korduma kippuvate küsimuste kohta.

· Rakendatakse praegu väljaarendatav andmebaas, et hõlbustada statistikaandmete kogumist ja analüüsi.

· Kombineeritud nomenklatuuris luuakse tariifikood efedriini või pseudoefedriini sisaldavate ravimite tähistamiseks.

· Pädevatele asutustele ja ettevõtjatele korraldatakse teadlikkuse tõstmise üritusi.

· Kolmandate riikide valitsustega vahetatakse teavet, sealhulgas ka suundumuste kohta.

Komisjon võiks korraldada nende uute sätete hindamise viis aastat pärast nende vastuvõtmist, võrrelda saavutatud tulemusi seatud eesmärkidega ja hinnata tulevaste poliitikavalikutega seotud kaasnevaid tulemusi. Seejärel võiks ta esitada ettekande selle hindamise kohta.

[1]               Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ebaseadusliku ringluse vastane Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni konventsioon, vt http://www.incb.org/pdf/e/conv/1988_convention_en.pdf.

[2]               Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 273/2004, 11. veebruar 2004, ja nõukogu määrus (EÜ) nr 111/2005 narkootikumide lähteainetega kauplemise järelevalvet käsitlevate ühenduse õigusaktide rakendamise ja toimimise kohta.

[3]               Meetriline tonn ehk 1000 kg.

[4]               Resolutsioon E/CN.7/2011/L.5/Rev.1, „Strengthening international cooperation and regulatory and institutional frameworks for the control of precursor chemicals used in the illicit manufacture of synthetic drugs” (Rahvusvahelise koostöö ning regulatiivse ja institutsioonilise raamistiku tugevdamine sünteetiliste ravimite valmistamiseks kasutatavate keemiliste lähteainete kontrollimiseks).

http://www.unodc.org/documents/commissions/CND-Res-2011to2019/CND54_8e1.pdf

[5]               Administrative costs and administrative burdens imposed by amendments of EU drug precursor legislation (Halduskulud ja halduskoormus seoses ELi narkootikumide lähteainete õigusaktide muutmisega), lõpparuanne, EIM, oktoober 2011, lk 24.