52012PC0611

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS, mille kohaselt lubatakse Bulgaarial ja Rumeenial kohaldada erimeetmeid, millega tehakse erand direktiivi 2006/112/EÜ (mis käsitleb ühist käibemaksusüsteemi) artiklist 5 /* COM/2012/0611 final - 2012/0293 (NLE) */


SELETUSKIRI

1.           ETTEPANEKU TAUST

28. novembri 2006. aasta direktiivi 2006/112/EÜ (mis käsitleb ühist käibemaksusüsteemi)[1] (edaspidi „käibemaksudirektiiv”) artikli 395 kohaselt võib nõukogu komisjoni ettepaneku põhjal ühehäälselt lubada liikmesriigil kohaldada erimeetmeid, millega tehakse erand kõnealuse direktiivi sätetest, et lihtsustada käibemaksu kogumise menetlust või hoida ära teatavat maksudest kõrvalehoidmist või maksustamise vältimist.

Komisjonis 25. mail 2011 registreeritud kirjadega taotlesid Bulgaaria ja Rumeenia luba kehtestada seoses Doonau piirisillaga (maantee- ja raudteesild) erand käibemaksudirektiivi artiklist 5, milles käsitletakse käibemaksu territoriaalset kohaldamisala. Komisjonis 7. märtsil 2012 registreeritud kirjaga muutsid Bulgaaria ja Rumeenia kõnealust taotlust osaliselt.

Käibemaksudirektiivi artikli 395 lõike 2 kohaselt teatas komisjon 17. juuli 2012. aasta kirjas teistele liikmesriikidele Bulgaaria ja Rumeenia taotlustest (Hispaaniat teavitati 18. juuli 2012. aasta kirjaga). Komisjon teatas 19. juuli 2012. aasta kirjas Bulgaariale ja Rumeeniale, et tal on olemas taotluse hindamiseks kogu vajalik teave.

Selleks et hõlbustada oma territooriumide vahelisi maantee- ja raudteevedusid, otsustasid Bulgaaria ja Rumeenia 5. juunil 2000 allkirjastada lepingu üle Doonau jõe ulatuva ning Vidinit (Bulgaaria) ja Calafati (Rumeenia) ühendava piirisilla ehitamise kohta.

Seoses sellega taotlesid Bulgaaria ja Rumeenia luba kohaldada erimeetmeid, millega tehakse erand käibemaksudirektiivi territoriaalset kohaldamisala käsitlevatest eeskirjadest, et kõnealust silda hooldada ja remontida ning selle ületamise eest teetasu koguda (piirisilla ehitamine oli erandi taotlusest sõnaselgelt välja jäetud).

Tavaeeskirjade kohaselt eeldaks käibemaksudirektiivi artiklis 5 sätestatud territoriaalsuse põhimõte koos teenuste osutamise kohta käsitlevate eeskirjadega, et Bulgaarias tehtud hooldus- ja remonditööde suhtes kohaldatakse Bulgaaria käibemaksu. Samamoodi tuleks Rumeenia territooriumil tehtud hooldus- ja remonditööde suhtes kohaldada Rumeenia käibemaksu. Tavaeeskirjade kohaldamine tähendaks, et iga maksustatava tehingu korral tuleb kindlaks määrata, kumma riigi territooriumil mingi osa tööst teostatakse. Sel eesmärgil peaksid töödega seotud ettevõtjad vee kohal tehtavate tööde jaoks üheselt kindlaks tegema Doonau jões kulgeva riigipiiri asukoha. Bulgaaria ja Rumeenia leiavad, et kõnealuste tavaeeskirjade kohaldamine tekitaks nendele ettevõtjatele maksualaseid probleeme ja lihtsustava erandi eesmärk on seega kehtestada, et riigipiir kulgeks silla keskelt, nagu taotluses on märgitud.

Teetasude korral peaks maksustatav summa kehtivate eeskirjade kohaselt olema seotud vastavale liikmesriigile kuuluva sillaosaga. Lisaks eespool nimetatud riigipiiri kehtestamise probleemile tuleks iga sillaületuse korral esitada kaks erineva käibemaksumääraga teetasu arvet – üks Bulgaaria ja teine Rumeenia territooriumil, mis oleks asjaomastele maksukohustuslastele väga koormav. Seepärast on erandi eesmärk teetasude korral lugeda sild selle liikmesriigi territooriumil asuvaks, kust ülesõit algab. Praktikas kogutakse Bulgaaria käibemaksuga teetasu kõigilt sillaületustelt, mis algavad Bulgaarias ja kulgevad üle piirisilla Rumeeniasse. Samamoodi kogutakse Rumeenia käibemaksuga teetasu kõigilt Rumeenias algavatelt sillaületustelt. See lihtsustab käibemaksu arvutamist ja arvestamist.

2.           HUVITATUD ISIKUTEGA KONSULTEERIMISE JA MÕJU HINDAMISE TULEMUSED

Konsulteerida ega välisekspertide arvamusi kasutada ei olnud vaja.

Kavandatud otsuse eesmärk on lihtsustada käibemaksu kogumist teatavatelt piirisilla ületamisega seotud teenustelt.

Mõju on igal juhul piiratud erandi kitsa kohaldamisala tõttu.

3.           ETTEPANEKU ÕIGUSLIK KÜLG

Otsusega lubatakse Bulgaarial ja Rumeenial seoses piirisillaga kohaldada erimeetmeid, millega tehakse erand käibemaksudirektiivi territoriaalsest kohaldamisalast.

Käesolev otsus põhineb käibemaksudirektiivi artiklil 395.

Ettepanek tehakse ELi ainupädevusse kuuluvas valdkonnas. Subsidiaarsuse põhimõtet seetõttu ei kohaldata.

Käesolev otsus käsitleb üksikutele liikmesriikidele nende enda taotlusel antud luba ja sellega ei kaasne mingeid kohustusi.

Arvestades ranget kohaldamisala piirangut, on erimeede taotletava eesmärgiga vastavuses.

Käibemaksudirektiivi artikli 395 kohaselt on erandi tegemine ühistest käibemaksueeskirjadest võimalik vaid komisjoni ettepaneku põhjal nõukogus ühehäälselt antud loa alusel. Nõukogu otsus on ainus sobiv õigusakt, sest selle saab adresseerida üksikule liikmesriigile.

4.           MÕJU EELARVELE

Ettepanek ei mõjuta Euroopa Liidu eelarvet.

2012/0293 (NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS,

mille kohaselt lubatakse Bulgaarial ja Rumeenial kohaldada erimeetmeid, millega tehakse erand direktiivi 2006/112/EÜ (mis käsitleb ühist käibemaksusüsteemi) artiklist 5

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse nõukogu 28. novembri 2006. aasta direktiivi 2006/112/EÜ (mis käsitleb ühist käibemaksusüsteemi),[2] eriti selle artikli 395 lõiget 1,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)       Komisjonis 25. mail 2011 registreeritud kirjadega taotlesid Bulgaaria ja Rumeenia luba kehtestada seoses Doonau piirisillaga erand direktiivi 2006/112/EÜ artiklist 5, milles käsitletakse käibemaksu territoriaalset kohaldamisala. Komisjonis 7. märtsil 2012 registreeritud kirjaga muutsid Bulgaaria ja Rumeenia kõnealust taotlust osaliselt.

(2)       Direktiivi 2006/112/EÜ artikli 395 lõike 2 kohaselt teatas komisjon 17. juuli 2012. aasta kirjas teistele liikmesriikidele Bulgaaria ja Rumeenia taotlustest; Hispaaniat teavitati 18. juuli 2012. aasta kirjaga. Komisjon teatas 19. juuli 2012. aasta kirjas Bulgaariale ja Rumeeniale, et tal on olemas taotluse hindamiseks kogu vajalik teave.

(3)       Silla hoolduse ja remondi osas seisneb Bulgaaria ja Rumeenia taotletud erand selles, et kahe liikmesriigi vaheline riigipiir tuleks lugeda silla keskelt kulgevaks.

(4)       Piirisilla ületamisega seotud teetasude kogumise osas soovivad kaks liikmesriiki lugeda sild kogu pikkuses selle liikmesriigi territooriumil asuvaks, kust ülesõit algab. Seega kogutakse Bulgaaria poolel algavatelt sillaületustelt ainult Bulgaaria käibemaksuga teetasu. Samamoodi kogutakse Rumeenia poolel algavatelt sillaületustelt ainult Rumeenia käibemaksuga teetasu.

(5)       Erimeetmete puudumisel sõltuks hooldus- ja remonditeenuste osutamise ning teetasu kogumise koha määramine esmajoones riigipiiri täpsest kindlakstegemisest vee kohal, mis oleks asjaomaste maksukohustuslaste jaoks tegelikkuses väga keeruline. Teiseks tuleks ühekordse ühest liikmesriigist teise toimuva piirisilla ületamise eest kogutava teetasu korral kohaldada nii Bulgaaria kui ka Rumeenia käibemaksu. Erimeetmed on seepärast ette nähtud nende teenuste suhtes kohaldatava käibemaksu kogumise lihtsustamiseks.

(6)       Kuna küsimus on käibemaksu suhtes kohaldatavas territooriumi määratluses, mis ei peaks muutuma, tuleks taotletud erandit lubada määramata ajaks.

(7)       Kõnealused meetmed ei avalda negatiivset mõju käibemaksust saadavatele liidu omavahenditele ega mõjuta ka lõpptarbimisjärgus tasumisele kuuluvat maksusummat,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Bulgaarial ja Rumeenial lubatakse erandina direktiivi 2006/112/EÜ artiklist 5 kohaldada käesoleva otsuse artiklites 2 ja 3 sätestatud tingimustel meetmeid, millega tehakse erand direktiivist 2006/112/EÜ seoses üle Doonau jõe ulatuva ning Vidinit (Bulgaaria) ja Calafati (Rumeenia) ühendava piirisilla hoolduse ja remondiga ning teetasu kogumisega.

Artikkel 2

Piirisilla hoolduse ja remondiga seotud maksustatavate tehingute koha kindlaksmääramisel loetakse riigipiir kõnealuseks hoolduseks või remondiks ettenähtud kaubatarnete ja teenuste osutamise, ühendusesisese kaupade soetamise või impordi puhul kõnealuse silla keskelt kulgevaks.

Artikkel 3

Teetasu kogumisega seotud maksustatavate tehingute koha kindlaksmääramisel loetakse piirisild terves pikkuses selle liikmesriigi territooriumi osaks, kus sillast ülesõit algab.

Artikkel 4

Käesolev otsus on adresseeritud Bulgaaria Vabariigile ja Rumeeniale.

Brüssel,

                                                                       Nõukogu nimel

                                                                       eesistuja

[1]               ELT L 347, 11.12.2006, lk 1.

[2]               ELT L 347, 11.12.2006, lk 1.