27.7.2011   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 221/1


XLV COSAC – Seisukohad

Budapest, 29.–31. mai 2011

2011/C 221/01

1.   Majanduse elavdamine: majanduse juhtimine, Euroopa 2020. aasta strateegia ja Euroopa poolaasta

1.1.

COSAC toetab Euroopa Liidu institutsioonide tegevust majanduse koordineerimise tugevdamisel Euroopa Liidus ja rõhutab, et elavdamise kiirendamiseks ja jätkusuutliku majanduskasvu saavutamiseks tuleb see tegevus kooskõlla viia Euroopa 2020. aasta strateegiaga.

1.2.

COSAC kinnitab, et majanduse juhtimist käsitlevast kuuest seadusandlikust ettepanekust koosnev pakett on oluline vahend eelarvedistsipliini kindlustamiseks ja ülemääraste makromajanduslike tasakaalunihete vältimiseks, nagu on märgitud ka 24. ja 25. märts 2011 toimunud Euroopa Ülemkogu järeldustes. Seetõttu kutsub COSAC kõiki asjaomaseid ELi institutsioone võtma vajalikke meetmeid, et juuniks 2011 saaks eespool nimetatud ettepanekud vastu võtta. COSAC hindab kõrgelt eesistujariigi jõupingutusi kompromissi leidmiseks ELi institutsioonide vahel.

1.3.

COSAC kutsub ELi liikmesriikide valitsusi hõlbustama parlamentide osalemist Euroopa poolaastas ja sellega austama parlamentide eelarvepädevust. COSAC kinnitab veel kord, et parlamendid kavatsevad uues algatuses aktiivselt osaleda, kasutades oma parlamentaarse osalemise traditsioonilisi vahendeid, mille hulka kuulub ka riikide reformiprogrammide kontroll.

1.4.

COSAC suhtub positiivselt algatusse võimaliku iga-aastase parlamentidevahelise eelarvekonverentsi kohta ja kutsub ELi institutsioone aktiivselt osalema sisulises arutelus, mis selle raames korraldatakse.

1.5.

COSAC tunnustab paljude liikmesriikide tegevust, mille eesmärk on tihedam koostöö majandus-, eelarve- ja rahapoliitikas, ning soovitab kõikidel liikmesriikidel rohkem kasutada aluslepingutes sätestatud tihedama koostöö võimalusi eelkõige siseturu osas.

2.   Ühise välis- ja julgeolekupoliitika (ÜVJP) ning Euroopa julgeoleku- ja kaitsepoliitika (EJKP) parlamentaarne kontroll

2.1.

COSAC võtab teadmiseks ELi parlamentide esimeeste konverentsi raames toimuva arutelu ÜVJP ning EJKP parlamentaarse kontrolli teemal ning Brüsselis toimunud esimeeste konverentsil saavutatud edu. COSAC on seisukohal, et sellel istungil vastu võetud järeldused on heaks lähtekohaks ÜVJP ja EJKP parlamentaarse kontrolliga seotud tulevastele aruteludele ja lõplikele otsustele. COSAC loodab, et seda kontrollitööd jätkav uus istung kutsutakse kokku esimesel võimalusel.

2.2.

COSAC märgib, et Lääne-Euroopa Liidu assamblee lõpetamise järel tuleks leida raamistik ÜVJP ning EJKP parlamentaarsele kontrollile Lissaboni lepingu sätete kohaselt.

2.3.

Selle poliitikavaldkonna erilist laadi arvesse võttes rõhutab COSAC liikmesriikide parlamentide otsustavat rolli ühise välis- ja julgeolekupoliitika ning ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika parlamentaarsel kontrollimisel.

2.4.

Sellest tulenevalt palub COSAC kõikidel asjaomastel institutsioonidel ja eriti liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrgel esindajal teha tihedat koostööd parlamentidega ja neid nõuetekohaselt informeerida ÜVJP ning EJKPga seotud poliitikavaldkondade arengust, et järgida Lissaboni lepingu sätteid.

3.   Liidu olukord

3.1.

Vastavalt Euroopa Liidu lepingu preambulile rõhutab COSAC, et Lissaboni leping tähistab uut etappi Euroopa integratsiooniprotsessis. COSAC kinnitab veel kord, et tuleb rakendada aluslepingu sätted liikmesriikide parlamentide ja Euroopa Parlamendi vahelise tõhusa koostöö kohta.

3.2.

COSAC suhtub positiivselt esimesse selle raames korraldatud arutelusse liidu olukorra kohta. COSAC palub Euroopa Komisjonil arvesse võtta parlamentide seisukohti, kui ta koostab oma hinnangut liidu olukorra kohta ja valmistab ette komisjoni töökava.

3.3.

Seoses tulevaste suundumustega Euroopa Liidus rõhutab COSAC, et on tähtis parandada ELi kodanikega suhtlemist muu hulgas sellega, et Euroopa Liidu kohta antakse teavet parlamentide kaudu.

4.   Koostöö Euroopa Liidu institutsioonidega

4.1.

COSAC on rahul Lissaboni lepingu raames alustatud liikmesriikide parlamentide ning Euroopa Komisjoni ja Euroopa Parlamendi vahelise koostöö uue kvaliteediga.

4.2.

COSAC on rahul liikmesriikide parlamentide aktiivse tööga subsidiaarsuse põhimõtte kontrollimisel Lissaboni lepingu protokolli nr 2 kohaselt. Liikmesriikide parlamendid on kehtestanud erinevad menetlused subsidiaarsuse kontrolli praktiliseks rakendamiseks. COSAC on seisukohal, et parlamendid ja ELi institutsioonid peaksid jagama protokolli nr 2 kohaldamise praegusi tavasid ja kogemusi ning protokolli nr 2 kohaldamist tuleks täiendavalt selgitada kõikide asjaomaste sidusrühmade vahelise pideva dialoogi abi.

4.3.

Selleks et liikmesriikide parlamendid saaksid läbi viia subsidiaarsuse kontrolli Lissaboni lepingu eesmärgi kohaselt, tuleb Euroopa Komisjoni ettepanekute kohta anda põhjalikud selgitused. COSAC tunnustab Euroopa Komisjoni pidevat tööd selle nõude täitmiseks, kuid rõhutab, et komisjon peab seda tööd jätkama ja veelgi laiendama.