15.12.2011   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 366/156


ARUANNE

Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskuse eelarveaasta 2010 raamatupidamise aastaaruande kohta koos keskuse vastustega

2011/C 366/28

SISSEJUHATUS

1.

Lissabonis asuv Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskus (edaspidi „keskus”) asutati nõukogu 8. veebruari 1993. aasta määrusega (EMÜ) nr 302/93 (1). Selle peamine ülesanne on koguda andmeid narkootikumide ja narkomaania kohta, et koostada ja avaldada objektiivset, usaldusväärset ja Euroopa tasandil võrreldavat teavet. Teave peaks võimaldama analüüsida nõudlust narkootikumide järele ning võimalusi nii selle kui ka muu narkootikumituruga seotud tegevuse vähendamiseks (2).

2.

Keskuse 2010. aasta eelarve suurus oli 16 miljonit eurot; sellele eelnenud aasta eelarve oli 14,7 miljonit eurot. Aasta lõpu seisuga töötas keskuses 78 töötajat nagu eelnevalgi aastal.

KINNITAV AVALDUS

3.

Vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 287 lõike 1 teise lõigu sätetele kontrollis kontrollikoda keskuse raamatupidamise aastaaruannet, (3) mis koosneb 2010. aasta 31. detsembril lõppenud eelarveaasta finantsaruannetest (4) ja eelarve täitmise aruandest; (5) samuti auditeeris kontrollikoda raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkust ja korrektsust.

4.

Käesolev kinnitav avaldus on adresseeritud Euroopa Parlamendile ja nõukogule kooskõlas nõukogu määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 (6) artikli 185 lõikega 2.

Direktori kohustused

5.

Eelarvevahendite käsutajana täidab direktor eelarvet nii tulude kui ka kulude osas keskuse finantseeskirjade kohaselt, omal vastutusel ja heakskiidetud assigneeringute piires (7). Direktor kehtestab (8) organisatsiooni struktuuri ja sobiva haldus- ja sisekontrollisüsteemi ning -protseduurid, et koostada lõplik raamatupidamise aastaaruanne, (9) milles ei esine pettusest või vigadest tingitud olulisi väärkajastamisi; samuti on direktori ülesanne tagada, et mainitud aruande aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

Kontrollikoja kohustused

6.

Kontrollikoja kohustuseks on esitada oma auditi põhjal kinnitav avaldus keskuse raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse ja selle aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta.

7.

Kontrollikoda tegi auditi kooskõlas IFAC ja ISSAI (10) rahvusvaheliste auditistandardite ja eetikanormidega. Nende standardite kohaselt peab kontrollikoda järgima eetikanõudeid ning auditi kavandama ja tegema selleks, et saada piisav kindlus selle kohta, et raamatupidamise aastaaruanne ei sisalda olulisi väärkajastamisi ja selle aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

8.

Kontrollikoja auditi käigus tehakse protseduure auditi tõendusmaterjali kogumiseks aruandes esitatud summade ja andmete ning aruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Valitud protseduurid sõltuvad kontrollikoja otsustusest, mis hõlmab ka võimalike raamatupidamise aastaaruandes esinevate pettusest või vigadest tingitud oluliste väärkajastamiste ja ebaseaduslike või ebakorrektsete tehingute riski hindamist. Asjakohaste auditiprotseduuride kavandamiseks võetakse arvesse asutuse raamatupidamise aastaaruande koostamise ja esitamisega seonduvat sisekontrollisüsteemi. Kontrollikoja audit hõlmab ka hinnangu andmist kasutatud arvestuspõhimõtete asjakohasusele ja juhtkonna esitatud arvestushinnangute põhjendatusele, samuti raamatupidamise aastaaruande üldise esitluslaadi hindamist.

9.

Kontrollikoda on seisukohal, et kogutud auditi tõendusmaterjal on piisav ja asjakohane järgmiste arvamuste esitamiseks.

Arvamus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse kohta

10.

Kontrollikoja hinnangul annab keskuse raamatupidamise aastaaruanne (11) kõigis olulistes aspektides õiglase pildi keskuse finantsolukorrast 31. detsembri 2010. aasta seisuga ning keskuse majandustulemustest ja rahavoogudest lõppenud aastal vastavalt keskuse finantsmääruse sätetele.

Arvamus raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta

11.

Kontrollikoja hinnangul on keskuse 2010. aasta 31. detsembril lõppenud eelarveaasta raamatupidamise aastaaruande aluseks olevad tehingud kõigis olulistes aspektides seaduslikud ja korrektsed.

IV auditikoda, mida juhib kontrollikoja liige Igors LUDBORŽS, võttis käesoleva aruande vastu 6. septembri 2011. aasta koosolekul Luxembourgis.

Kontrollikoja nimel

president

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  EÜT L 36, 12.2.1993, lk 1. Kõnealune määrus ja selle muudatused tunnistati kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 1920/2006 (ELT L 376, 27.12.2006, lk 1).

(2)  Lisas esitatakse teavitamise eesmärgil kokkuvõte keskuse pädevusest ja tegevusest.

(3)  Raamatupidamise aastaaruandele on lisatud aasta eelarve haldamise ja finantsjuhtimise aruanne, kus esitatakse muu hulgas ülevaade assigneeringute kasutamise määrast koos kokkuvõtva teabega assigneeringute ümberpaigutamise kohta erinevate eelarvepunktide vahel.

(4)  Finantsaruanded sisaldavad bilanssi ja tulemiaruannet, rahavoogude aruannet, omakapitali muutuste aruannet ja lisa, kus on ära toodud põhiliste arvestuspõhimõtete kirjeldus ja muu selgitav teave.

(5)  Eelarve täitmise aruanne koosneb aruandest ja selle lisast.

(6)  EÜT L 248, 16.9.2002, lk 1.

(7)  Komisjoni määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 artikkel 33 (EÜT L 357, 31.12.2002, lk 72).

(8)  Määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 artikkel 38.

(9)  Asutuste raamatupidamise aastaaruannete ja arvestuse koostamise eeskirjad on sätestatud määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 (mida on viimati muudetud määrusega (EÜ, Euratom) nr 652/2008 (ELT L 181, 10.7.2008, lk 23)) VII jaotise 1. peatükis ning on tervikuna keskuse finantsmäärusse integreeritud.

(10)  Rahvusvaheline Arvestusekspertide Föderatsioon (IFAC) ja kõrgeimate kontrolliasutuste rahvusvahelised standardid (ISSAI).

(11)  Lõplik raamatupidamise aastaaruanne koostati 20. juunil 2011 ja kontrollikoda sai selle kätte 7. juulil 2011. Aruandega võib tutvuda järgmistel veebilehtedel: http://eca.europa.eu ja http://www.emcdda.europa.eu/html.cfm/index115776EN.html


LISA

Narkootikumide ja Narkomaania Euroopa Seirekeskus (EMCDDA) (Lissabon)

Pädevus ja tegevus

Aluslepingust tulenev liidu pädevusvaldkond

(Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 168 lõige 1).

Liit täiendab uimastitest tulenevate tervisekahjustuste vähendamiseks liikmesriikide meetmeid, kaasa arvatud teavitamine ja tõkestamine.

Keskuse pädevus

(Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1920/2006)

Eesmärgid

Keskuse eesmärk on anda liidule ja selle liikmesriikidele narkootikume, narkomaaniat ning selle tagajärgi käsitlevat faktitäpset, objektiivset, usaldusväärset ja liidu tasandil võrreldavat teavet.

Keskus peaks keskenduma järgmistele eelisvaldkondadele:

1)

narkootikumide probleemiga seonduva olukorra jälgimine ning arengutendentside jälgimine (eriti nende, mis seonduvad erinevate ainete üheaegse tarbimisega);

2)

kasutatud lahenduste jälgimine ja teabe edastamine parimate tavade kohta;

3)

uute psühhoaktiivsete ainetega seonduvate ohtude hindamine ja kiire teabevahetuse süsteemi haldamine;

4)

selliste vahendite väljatöötamine, mille abil liikmesriigid saavad lihtsustada oma riigi asjaomase poliitika seiret ja hindamist ning komisjon liidu asjaomase poliitika seiret ja hindamist.

Ülesanded

Andmete kogumine ja analüüs

Andmevõrdlusmeetodite täiustamine

Andmete levitamine

Koostöö Euroopa ja rahvusvaheliste asutuste ja organisatsioonidega ning kolmandate riikidega

Uute arengusuundade ja muutuvate suundumuste määratlemine

Juhtimine

1 –   haldusnõukogu

Koosneb ühest esindajast igast liikmesriigist, kahest komisjoni esindajast ja kahest Euroopa Parlamendi nimetatud sõltumatust teadlasest.

Nõukogu võtab vastu töökava, tegevusaruande ja eelarve.

2 –   direktor

Määratud haldusnõukogu poolt komisjoni ettepanekul.

3 –   teaduskomitee

Esitab arvamusi. Teaduskomiteesse kuulub kuni viisteist tuntud teadlast, kelle nimetab haldusnõukogu nende teadusalase kompetentsuse alusel pärast osalemiskutse avaldamist. Haldusnõukogu võib määrata laiendatud teaduskomiteesse ka eksperdirühma uute psühhoaktiivsete ainete riski hindamiseks.

4 –   välisaudit

Kontrollikoda.

5 –   eelarve täitmisele heakskiitu andev asutus

Euroopa Parlament nõukogu soovituse põhjal.

2010. aastal keskuse käsutusse antud ressursid (sulgudes 2009. aasta andmed)

Eelarve

15,9 miljonit eurot (14,7 miljonit eurot). Liidu toetus 94 % (97 %).

Personali suurus 31. detsembri 2010. aasta seisuga

Ametikohtade loetelus toodud ametikohtade arv: 84 (82)

Täidetud ametikohti: 78 (78)

+ 27 (26) muud töötajat (lähetuses viibivad riiklikud eksperdid, lepingulised töötajad ja ajutised asendajad)

Personal kokku: 105 (104)

Personali jaotus tegevuste kaupa:

 

põhiülesanded: 63,5 (62,5),

 

haldusülesanded ja IT-tugi: 29,5 (30),

 

mitmesugused ülesanded: 12 (11,5).

2010. aasta tooted ja teenused (sulgudes 2009. aasta andmed)

Võrk

Keskus haldab teabe kogumise ja vahetamise arvutivõrku nimega „Narkootikumide ja narkomaania Euroopa teabevõrk” (Reitox); võrk ühendab narkootikume käsitlevaid riiklikke teabevõrke, liikmesriikide spetsialiseeritud keskusi ning keskusega koostööd tegevaid rahvusvaheliste organisatsioonide infosüsteeme.

Väljaanded

Aastaaruanne narkoprobleemide kohta Euroopas; 23 (23) keeles, trükis avaldamine ja interaktiivne veebileht.

Väljaanded valitud teemadel: 3 (2).

Statistikabülletään ja interaktiivne veebileht üle 350 (350) tabeli ja 100 (100) diagrammiga.

Üldine tegevusaruanne: iga-aastane, 1 (1).

Infoleht Drugnet Europe: 4 (4) väljaannet.

Väljaanne Drugs in Focus (poliitikakokkuvõtted): 0 (2) väljaannet.

EMCDDA teaduslik monograafia: 1 (1).

EMCDDA ülevaated: 0 (1).

EMCDDA temaatilised materjalid: 1 (4).

Ühised väljaanded: 3 (1).

Narkootikumide profiilid: 3 (3) uut ja 14 (11) uuendatud.

Tehnika- ja teadusalased uurimused, sh artiklid ja teaduslikud kokkuvõtted: 26 (23).

Teadusalased plakatid: 1 (22).

Andmete kogumise, kontrolli, säilitamise ja andmebaasist väljaotsimise süsteem (Fonte).

Muud veebilehed

Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskuse avaliku veebilehe koostamine / ajakohastamine / sisu edasiarendamine. Veebilehel kajastub muu hulgas järgmine:

riikide ülevaated,

narkomaanidega tehtava töö ülevaated, ennetusprofiilid,

Euroopa narkootikumide andmebaas,

hindamisvahendite andmepank,

parima tava portaal (kogemuste vahetus seoses narkootikumide nõudluse vähendamisega seotud tegevuste, kahjuliku mõju vähendamise ja ravimeetoditega),

temaatilised leheküljed,

väljaannete andmebaas.

Reklaambrošüürid:   1 (1);

Konverentsimaterjalid: 1 (0)

Meediatooted: 14 (12) uudisteväljaannet (neist viis 23 keeles) ja 9 (6) teabelehte; 1 (0) PowerPointi esitlus 23 keeles.

Rahvusvahelistel konverentsidel/kohtumistel osalemine:   183 (174).

Tehnika- ja teadusalaste kohtumiste korraldamine:   83 (29).

Allikas: keskuse esitatud teave.


SEIREKESKUSE VASTUSED

1.

Seirekeskus võtab kontrollikoja aruande teatavaks.