52011PC0773

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV teatavates pingevahemikes kasutatavate elektriseadmete turul kättesaadavaks tegemist käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta /* KOM/2011/0773 lõplik - 2011/0357 (COD) */


SELETUSKIRI

1. Ettepaneku taust

Ettepaneku üldine taust, põhjused ja eesmärgid

Käesolev ettepanek on esitatud 2008. aastal vastu võetud kaupade paketi rakendamise raames. See on osa ettepanekute paketist, millega viiakse kümme tooteid käsitlevat direktiivi vastavusse otsusega nr 768/2008/EÜ toodete turustamise ühise raamistiku kohta.

Toodete vaba liikumist tagavad liidu (EL) ühtlustamisaktid on oluliselt kaasa aidanud ühtse turu väljakujundamisele ja toimimisele. Nendes on sätestatud kaitse kõrge tase ning vahendid, millega ettevõtjatel on võimalik vastavust tõendada. See tagab toodete vaba liikumise, luues nende vastu usalduse.

Direktiiv 2006/95/EC on üks liidu (EL) ühtlustamisaktidest, millega tagatakse elektriseadmete vaba liikumine. Direktiivis on sätestatud ohutuseesmärgid, millele elektriseadmed peavad vastama, et need saaks ELi turul kättesaadavaks teha. Tootjad peavad tõendama, et elektriseadmed on kavandatud ja valmistatud kooskõlas oluliste ohutuseesmärkidega ning kinnitama sellele CE-märgise.

Liidu ühtlustamisaktide rakendamisega seotud kogemused on näidanud, et õigusaktide valdkondadeülesel rakendamisel ja jõustamisel on teatavad puudused ja vastuolud, mille tagajärjel on

– turul nõuetele mittevastavaid või ohtlikke kaupu ning seetõttu võib täheldada teatavat umbusku CE-märgise suhtes,

– õigusaktide nõudeid järgivad ettevõtjad ebasoodsamas konkurentsiolukorras, kui eeskirjade eirajad,

– kohtlemine mittevastavate toodete puhul ebavõrdne ning moonutatakse konkurentsi ettevõtjate vahel, sest täitemenetlused on erinevad,

– riigi ametiasutuste tavad vastavushindamisasutuste määramisel erinevad,

Lisaks on õiguskeskkond muutunud üha keerulisemaks, sest sageli kohaldatakse sama toote suhtes mitut õigusakti. Vastuolud sellistes õigusaktides muudavad nende nõuetekohase tõlgendamise ja kohaldamise ettevõtjate ja ametiasutuste jaoks keeruliseks.

Osutatud horisontaalsete puuduste kõrvaldamiseks liidu ühtlustamisaktides, mida täheldati mitme majandusharu puhul, võeti 2008. aastal kaupade paketi raames vastu uus õigusraamistik. Selle eesmärk oli tugevdada ja täiendada kehtivaid eeskirju ja parandada nende rakendamise ja jõustamise praktilisi aspekte. Uus õigusraamistik koosneb kahest üksteist täiendavast õigusaktist: määrus (EÜ) nr 765/2008 akrediteerimise ja turujärelevalve kohta ja otsus nr 768/2008/EÜ toodete turustamise ühise raamistiku kohta.

Uue õigusraamistiku määrusega kehtestati akrediteerimise eeskirjad (vastavushindamisasutuste pädevuse hindamise vahend) ning turujärelevalve korraldamise ja tulemuslikkuse ning kolmandatest riikidest pärit toodete kontrollimise nõuded. Alates 1. jaanuarist 2010 kohaldatakse neid eeskirju vahetult kõigis liikmesriikides.

Uue õigusraamistiku otsuses on sätestatud tooteid käsitlevate ELi ühtlustamisaktide ühine raamistik. Raamistik sisaldab sätteid, mida tooteid käsitlevates ELi õigusaktides enim kasutatakse (nt mõisted, ettevõtjate kohustused, kaitsemehhanismid jne). Kõnealuseid üldsätteid on tugevdatud, et tagada direktiivide tõhusam rakendamine ja jõustamine. On lisatud ka uusi sätteid (nt importijate kohustused), mis on olulise tähtsusega, et parandada turul olevate toodete ohutust.

Uue õigusraamistiku otsus ja määrus täiendavad üksteist ning on omavahel tihedalt seotud. Uue õigusraamistiku otsuses on sätestatud ettevõtjate kohustused, mis võimaldavad turujärelevalveasutustel täita nõuetekohaselt ülesandeid, mis on neile pandud uue õigusraamistiku määrusega, ning tagada tooteid käsitlevate ELi õigusaktide tõhus ja järjekindel jõustamine.

Erinevalt uue õigusraamistiku määrusest ei ole uue õigusraamistiku otsused vahetult kohaldatavad. Selleks et tagada, et kõik liidu ühtlustamisaktidega hõlmatud majandussektorid saaksid kasu uue õigusraamistiku parandustest, peab uue õigusraamistiku otsuse sätted integreerima kehtivatesse tooteid käsitlevatesse õigusaktidesse.

2008. aastal vastuvõetud kaupade paketi hilisem uuring näitas, et enamik tooteid käsitlevatest liidu ühtlustamisaktidest tuleb kolme järgneva aasta jooksul läbi vaadata, mitte ainult selleks, et kõrvaldada valdkondadeüleseid puudusi, vaid ka valdkondlike põhjuste tõttu. Iga sellise läbivaatamisega kaasneb automaatselt uue õigusraamistiku otsusega seotud õigusaktide vastavusse viimine, sest parlament, nõukogu ja komisjon on võtnud kohustuse kasutada selle sätteid võimalikult sageli uutes tooteid käsitlevates õigusaktides, et suurendada niipalju kui võimalik reguleeriva raamistiku sidusust.

Liidu mitme muu ühtlustamist käsitleva direktiivi, sh direktiivi 2006/95/EÜ läbivaatamist seoses valdkondlike probleemidega ei olnud sellesse ajavahemikku kavandatud. Selleks et mittevastavusega seotud probleemid saaksid kõnealustes valdkondades siiski lahendatud ning selleks, et tagada tooteid käsitleva üldise õigusliku raamistiku sidusus, otsustati viia kaupade paketti kuuluvad direktiivid vastavusse uue õigusraamistiku otsuse sätetega.

Kooskõla Euroopa Liidu muude põhimõtete ja eesmärkidega

Käesolev algatus on kooskõlas ühtse turu aktiga,[1] milles on tõstetud esile vajadust taastada tarbijate usaldus turul olevate toodete kvaliteedi suhtes ning rõhutatud turujärelevalve tõhustamise tähtsust.

Lisaks toetab see komisjoni põhimõtteid seoses parema õigusloome ja õiguskeskkonna lihtsustamisega.

2. Konsulteerimine huvitatud isikutega ja mõju hindamine

Konsulteerimine huvitatud isikutega

Direktiivi 2006/95/EÜ vastavusse viimist uue õigusraamistiku otsusega on arutatud riikide ekspertidega, kes vastutavad nimetatud direktiivi rakendamise eest ja halduskoostöörühmaga ning kahepoolsetel kohtumistel tööstusühendustega.

2010. aastal korraldati juunist kuni oktoobrini kestnud avalik arutelu, mis hõlmas kõiki kõnealuse algatusega seotud majandussektoreid. Arutelu hõlmas nelja küsimustikku, mis olid suunatud vastavalt ettevõtjatele, ametiasutustele, teavitatud asutustele ja tarbijatele ning komisjoni talitused said 300 vastust. Tulemused on avaldatud aadressil:

http://ec.europa.eu/enterprise/policies/single-market-goods/regulatory-policies-common-rules-for-products/new-legislative-framework/index_en.htm

Lisaks üldistele aruteludele konsulteeriti ka VKEdega. Euroopa Ettevõtlusvõrgustiku (Enterprise Europe Network) kaudu küsitleti 2010. aasta mais ja juunis 603 VKEd. Tulemused on kättesaadavad aadressil: http://ec.europa.eu/enterprise/policies/single-market-goods/files/new-legislative-framework/smes_statistics_en.pdf

Konsultatsioonide käigus selgus, et algatusel on laiaulatuslik toetus. Ollakse üksmeelel, et turujärelevalvet ning teavitatud asutuste hindamis- ja järelevalvesüsteemi on vaja parandada. Ametiasutused toetavad algatust täielikult, sest see võimaldab tugevdada olemasolevat süsteemi ja parandada koostööd ELi tasandil. Tootmisharu ootab, et tõhusamad õigusaktidele mittevastavate toodete vastu suunatud meetmed tagavad võrdsemad tegevustingimused ning õigusaktide vastavusse viimisega kaasneb lihtsustav mõju. Väljendati muret seoses teatavate kohustustega, mis on aga vajalikud turujärelevalve tõhustamiseks. Kõnealuste meetmetega ei kaasne tootmisharu jaoks märkimisväärseid kulusid, ning turujärelevalve paranemisega kaasnev tulu on ilmselt kuludest suurem.

Eksperdiarvamuste kogumine ja kasutamine

Käesoleva rakenduspaketi mõjuhinnang toetub suures osas uue õigusraamistiku kohta koostatud mõjuhinnangule. Lisaks praegust konteksti käsitlevate eksperdiarvamuste kogumisele ja analüüsimisele konsulteeriti veel valdkondlike ekspertide ja huvirühmadega ning tehnilise ühtlustamise, vastavushindamise, akrediteerimise ja turujärelevalve valdkonnaüleste ekspertidega.

Mõju hindamine

Lähtudes kogutud teabest koostas komisjon mõjuhinnangu, milles käsitleti ja võrreldi kolme valikut.

1. valik – praegune olukord ei muutu

Selle valiku korral kehtivat direktiivi ei muudeta ning toetutakse ainult uue õigusraamistiku määrusest tulenevale olukorra teatavale paranemisele.

2. valik – vastavusseviimine uue õigusraamistiku otsusega toimub mittereguleerivate meetmete abil

2. valiku puhul kaalutakse võimalust soodustada vabatahtlikku vastavusseviimist uue õigusraamistiku otsuse sätetega, nt käsitledes seda juhendites kui parimat tava.

3. valik – vastavusseviimine uue õigusraamistiku otsusega toimub seadusandlike meetmete abil

Selle valiku puhul integreeritakse uue õigusraamistiku otsuse sätted kehtivasse direktiivi.

Eelistati 3. valikut, sest

– see parandab oma kohustusi täitvate äriühingute konkurentsivõimet võrreldes nendega, kes eeskirju ei järgi;

– see parandab siseturu toimimist, tagades võrdse kohtlemise kõikidele ettevõtjatele, eelkõige importijatele ja levitajatele;

– See ei põhjusta olulisi kulutusi ettevõtjatele; see ei põhjusta lisakulu (või on kulu väga väike) juba vastutustundlikult toimivatele ettevõtjatele;

– see on tõhusam kui 2. valik; kuna 2. valiku jõustamine on puudulik, on küsitav, kas selle valiku puhul tuleks positiivne mõju piisavalt esile;

– 1. ja 2. valik ei vähenda õigusraamistiku vastuolusid ning seetõttu ei võimalda need reguleerivat keskkonda lihtsustada.

3. Ettepaneku põhielemendid 3.1. Horisontaalsed mõisted

Ettepanekuga kehtestatakse ühtsed mõisted, mida kasutatakse tavaliselt kõigis liidu ühtlustamisaktides, ning millele antakse seega asjaomastes õigusaktides järjepidev tähendus.

3.2. Ettevõtjate kohustused ja jälgitavusnõuded

Ettepanekus täpsustatakse tootjate ja volitatud esindajate kohustusi ning kehtestatakse importijate ja levitajate kohustused. Importijad peavad kontrollima, et tootja on korraldanud asjakohase vastavushindamismenetluse ja koostanud tehnilise dokumentatsiooni. Lisaks peavad importijad koos tootjaga tagama, et kõnealune tehniline dokumentatsioon tehakse ametiasutustele nende nõudmisel kättesaadavaks. Samuti peavad importijad kontrollima, et elektriseadmed oleksid nõuetekohaselt märgistatud ja et seadmetega oleks kaasas nõutav ohutusteave. Nad peavad säilitama ELi deklaratsiooni koopia ning märkima tootele oma nime ja aadressi. Juhul kui see ei ole võimalik, märgivad nad nime ja aadressi pakendile või tootega kaasas olevatele dokumentidele. Levitajad peavad kontrollima, et elektriseadmetel oleks CE-märgis ning tootja ja importija nimi , kui see on asjakohane, ning et seadmetega oleksid kaasas nõutavad dokumendid ja juhised.

Importijad ja levitajad peavad tegema koostööd turujärelevalveasutustega ning võtma asjakohaseid meetmeid, kui nad on tarninud mittevastavaid elektriseadmeid.

Kõikidele ettevõtjatele kehtestatakse jälgitavuse parandamisega seotud kohustused. Elektriseadmetele tuleb märkida tootja nimi ja aadress ning number, mis võimaldab seadmeid identifitseerida ja seada vastavusse tehnilise dokumentatsiooniga. Imporditud elektriseadmete korral peab seadmetele olema märgitud ka importija nimi ja aadress. Lisaks peab iga ettevõtja suutma nimetada ametiasutustele ettevõtja, kes on talle elektriseadmed tarninud, või ettevõtja, kellele tema on elektriseadmed tarninud.

3.3. Harmoneeritud standardid

Vastavus harmoneeritud standarditele lubab eeldada vastavust olulistele nõuetele. 1. juunil 2011 võttis komisjon vastu ettepaneku Euroopa standardimist käsitleva määruse kohta,[2] milles sätestatakse Euroopa standardimise horisontaalne õiguslik raamistik. Määruse ettepanek sisaldab muu hulgas sätteid, milles käsitletakse komisjoni poolt Euroopa standardiorganitele esitatud standardimistaotlusi, vastuväidete esitamist harmoneeritud standardite kohta ning huvirühmade osalemist standardimisprotsessis. Selleks et tagada õiguskindlus, kustutatakse käesoleva ettepanekuga direktiivist 2006/95/EÜ sätted, mis käsitlevad samu aspekte.

Sätteid, milles käsitletakse vastavuse eeldamist harmoneeritud standarditele, on muudetud, et täpsustada vastavuse eeldamise ulatust juhul, kui standard vastab olulistele nõuetele vaid osaliselt.

3.4. Vastavushindamine ja CE-märgis

Direktiiviga 2006/95/EÜ on kehtestatud asjakohased vastavushindamismenetlus, mida tootjad peavad kohaldama, et tõendada nende elektriseadmete vastavust ohutuseesmärkidele. Ettepanekus on kõnealused menetlused viidud vastavusse uue õigusraamistiku otsuses sätestatud ajakohastatud versiooniga. Lisaks kehtestatakse sellega ELi vastavusdeklaratsiooni vorm.

CE-märgist käsitlevad põhimõtted on esitatud määruse 765/2008 artiklis 30, kuid üksikasjalikud sätted CE-märgise kinnitamiseks elektriseadmetele on lisatud käesolevasse ettepanekusse.

3.5. Turujärelevalve ja kaitseklausliga seotud menetlus

Käesoleva ettepanekuga muudetakse kehtivat kaitseklausliga seotud menetlust. Sellega lisatakse liikmesriikide vahelise teabe vahetamise etapp ning täpsustatakse asjaomaste ametiasutuste tegevust mittevastavate elektriseadmete avastamisel. Kaitseklausliga seotud menetlus, mille puhul peab komisjon otsustama, kas meede on õigustatud või mitte, algatatakse juhul, kui mõni muu liikmesriik vaidlustab elektriseadmete suhtes võetud meetmed. Kui piiravate meetmete kohta vastuväiteid ei esitata, peavad kõik liikmesriigid kohaldama asjakohaseid meetmeid oma territooriumil.

4. Ettepaneku õiguslik külg

Õiguslik alus

Ettepanek põhineb Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklil 114.

Subsidiaarsuse põhimõte

Siseturuga seotud pädevus on jagatud liidu ja liikmesriikide vahel. Subsidiaarsuse põhimõte puudutab eriti uusi lisatud sätteid, mille eesmärk on direktiivi 2006/95/EÜ tulemuslikum jõustamine, eelkõige on need importijate ja levitajate kohustusi, jälgitavust ning muudetud turujärelevalve ja kaitsemenetlustest tulenevaid tugevdatud koostööga seotud kohustusi käsitlevad sätted.

Õigusaktide jõustamise kogemused on näidanud, et riikide tasandil võetud meetmed on kaasa toonud erisuguse lähenemise ning ettevõtjate erineva kohtlemise Euroopa Liidus, mis kahjustab käesoleva direktiivi eesmärke. Kui probleemi lahendamiseks võetakse meetmeid riikide tasandil, tekib oht, et takistatakse kaupade vaba liikumist. Lisaks piirduvad riigi tasandil võetud meetmed vaid liikmesriigi territoriaalse pädevusega. Võttes arvesse kaubanduse rahvusvahelistumist suureneb pidevalt piiriüleste juhtumite arv. ELi tasandil kooskõlastatud meetmed võimaldavad eesmärke paremini saavutada ning eelkõige muudavad turujärelevalve tõhusamaks. Seega on asjakohasem võtta meetmeid ELi tasandil.

Direktiivis sisalduvaid vastuolusid saab lahendada vaid ELi tasandi seadusandja.

Proportsionaalsus

Proportsionaalsuse põhimõtte kohaselt ei lähe kavandatud muudatused püstitatud eesmärkide saavutamiseks vajalikust kaugemale.

Uued või muudetud kohustused ei põhjusta liigset koormust ja kulusid tööstusharule, eelkõige väikestele ja keskmise suurusega ettevõtjatele ega ametiasutustele. Negatiivse mõjuga muudatuste korral on variantide mõju analüüsimise teel pakutud probleemile kõige sobivam lahendus. Mitu muudatust lisavad kehtivasse direktiivi selgust, toomata kaasa olulisi uusi nõudeid, mis suurendaksid kulusid.

Õigusloome tehnika valik

Direktiivi 2006/95/EÜ vastavusse viimine uue õigusraamistiku otsusega eeldab mitme sisulise muudatuse tegemist. Muudetud õigusakti loetavuse tagamiseks valiti uuesti sõnastamise tehnika, mis on kooskõlas 28. novembri 2001. aasta institutsioonidevahelise kokkuleppega õigusaktide uuesti sõnastamise tehnika süstemaatilisema kasutamise kohta[3].

Direktiivi 2006/95/EÜ sätete muudatused hõlmavad: mõisteid, ettevõtjate kohustusi, harmoneeritud standarditega seotud vastavuse eeldust, vastavusdeklaratsiooni, CE-märgist, teavitatud asutusi ning kaitseklausli ja vastavushindamisega seotud menetlusi.

Ettepanekuga ei muudeta direktiivi 2006/95/EÜ reguleerimisala ega ohutuseesmärke.

5. Mõju eelarvele

Ettepanek ei mõjuta ELi eelarvet.

6. Lisateave

Seniste õigusaktide kehtetuks tunnistamine

Ettepaneku vastuvõtmisega tunnistatakse direktiiv 2006/95/EÜ kehtetuks.

Euroopa Majanduspiirkond

Ettepanekus käsitletakse Euroopa Majanduspiirkonda ning seepärast kohaldatakse ettepanekut Euroopa Majanduspiirkonnas.

ê 2006/95 (kohandatud)

2011/0357 (COD)

Ettepanek:

EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV

teatavates pingevahemikes kasutatavate elektriseadmete Öturul kättesaadavaks tegemist käsitlevateÕ liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta

(uuesti sõnastatud)

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Majandusühenduse asutamislepingut the European Community Ö Euroopa Liidu toimimise lepingut,Õ eriti selle artiklit 95 Ö 114 Õ,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

olles edastanud seadusandliku akti eelnõu riikide parlamentidele,

võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust,[4]

toimides seadusandliku tavamenetluse kohaselt

ning arvestades järgmist:

òuus

(1) Euroopa Parlamendi ja nõukogu 12. detsembri 2006. aasta direktiivi 2006/95/EÜ (teatavates pingevahemikes kasutatavaid elektriseadmeid käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta)[5] tuleb teha mitu olulist muudatust Selguse huvides tuleks kõnealune direktiiv uuesti sõnastada.

(2)             Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. juuli 2008. aasta määruses (EÜ) nr 765/2008 (millega sätestatakse akrediteerimise ja turujärelevalve nõuded seoses toodete turustamisega ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EMÜ) nr 339/93)[6] on kehtestatud sätted vastavushindamisasutuste akrediteerimise kohta, raamistik kolmandatest riikidest turule sisenevate toodete turujärelevalve ja kontrollimise kohta ning üldpõhimõtted CE-märgise kohta.

(3) Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. juuli 2008. aasta otsuses nr 768/2008/EÜ (toodete turustamise ühise raamistiku kohta ja millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu otsus 93/465/EMÜ)[7] on kehtestatud üldpõhimõtete ja erisätete ühine raamistik, mis on ette nähtud kohaldamiseks toodete turustamise tingimusi ühtlustavate õigusaktide suhtes, et tagada nimetatud õigusaktide läbivaatamiseks või uuestisõnastamiseks ühtne alus. Seepärast tuleks direktiivi 2006/95/EÜ vastavalt kõnealusele otsusele kohandada.

ê 2006/95 põhjendus 1 (kohandatud)

Nõukogu 19. veebruari 1973. aasta direktiivi 73/23/EMÜ teatavates pingevahemikes kasutatavaid elektriseadmeid käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta[8] on oluliselt muudetud [9] Selguse ja otstarbekuse huvides tuleks kõnealune direktiiv kodifitseerida.

ê2006/95 põhjendus 2

Liikmesriikides kehtivad sätted, mille eesmärk on tagada teatavates pingevahemikes toimivate elektriseadmete ohutu kasutamine, võivad erineda ja seeläbi takistada kaubandust.

ê2006/95 põhjendus 3

Teatavates liikmesriikides on teatavaid elektriseadmeid käsitlevad ohutuseeskirjad kehtestatud ennetavate ja piiravate meetmete kujul, mis on vastu võetud kohustuslikena.

ê2006/95 põhjendus 4

Teistes liikmesriikides viidatakse ohutussätetes sama eesmärgi saavutamiseks standardimisasutuste kehtestatud tehnilistele normidele. Sellise süsteemi eeliseks on kiire kohanemine tehnika arenguga, eiramata seejuures ohutusnõudeid.

ê2006/95 põhjendus 5

Teatavad liikmesriigid teevad standardite heakskiitmiseks haldustoiminguid. Selline heakskiitmine ei mõjuta mingil viisil standardite tehnilist sisu ega piira nende kohaldamist. Seetõttu ei saa selline heakskiitmine ühenduse seisukohast muuta ühtlustatud ja avaldatud standardite mõju.

ê2006/95 põhjendus 6

Kui elektriseadmed vastavad teatavatele ohutusnõuetele, mis on tunnustatud kõikides liikmesriikides, peaksid need seadmed saama ühenduse piires vabalt liikuda. Ilma et see piiraks muid tõendamisvõimalusi, võib vastavust nendele nõuetele tõendada viitega harmoneeritud standarditele, milles need nõuded sisalduvad. Need harmoneeritud standardid tuleks kehtestada ühise kokkuleppega asutuste vahel, kellest iga liikmesriik teatab teistele liikmesriikidele ja komisjonile, ja need standardid tuleks avalikustada võimalikult laialdaselt. Sellise ühtlustamisega tuleks kaubanduse huvides kõrvaldada siseriiklike standardite vahelistest erinevustest tulenevad takistused.

ê2006/95 põhjendus 7

Ilma et see piiraks muid tõendusvõimalusi, võib elektriseadet pidada harmoneeritud standarditele vastavaks pädevate organisatsioonide kinnitatud märgiste või väljastatud sertifikaatide põhjal või nende puudumisel tootja vastavusdeklaratsiooni põhjal. Kaubandustõkete kõrvaldamise hõlbustamiseks peaksid liikmesriigid tunnustama selliseid märgiseid, sertifikaate või deklaratsioone tõenditena. Selleks tuleks kõnealused märgised või sertifikaadid avalikustada eeskätt nende Euroopa Liidu Teatajas avaldamise teel.

òuus

(4) Ettevõtjad peaksid vastutama elektriseadmete nõuetekohasuse eest vastavalt oma osale tarneahelas, et tagada avalike huvide, nagu inimeste tervise ja ohutuse ning tarbijakaitse kõrge tase ning tagada aus konkurents liidu turul.

(5) Kõik tarne- ja turustamisahelas osalevad ettevõtjad peaksid võtma asjaomaseid meetmeid, millega tagataks, et nad teeksid turul kättesaadavaks ainult käesoleva direktiiviga kooskõlas olevaid elektriseadmeid. Tuleb tagada selge ja proportsionaalne kohustuste jagunemine, mis on vastav iga ettevõtja rollile tarne- ja turustusprotsessis.

(6) Toote kavandamise ja tootmisega üksikasjalikult kursis olev tootja on kõige sobivam elektriseadmete täieliku vastavushindamismenetluse korraldajaks. Seega peaks vastavushindamine jääma ainult tootja kohustuseks.

(7) Kuigi vastavushindamine peaks olema tootja kohustus ilma sõltumatu vastavushindamisasutuse sekkumise vajaduseta, tuleks vastavushindamismenetluse kergendamiseks lubada tootjatel kasutada sõltumatu vastavushindamislabori abi.

(8) Tuleb tagada, et kolmandatest riikidest liidu turule sisenevad elektriseadmed oleksid vastavuses käesoleva direktiivi nõuetega ja eelkõige seda, et tootjad korraldaksid sellistele elektriseadmetele nõuetekohased hindamismenetlused. Seepärast tuleks sätestada, et importijad peaksid tagama nende poolt turule lastavate elektriseadmete vastavuse käesoleva direktiivi nõuetele ning et nad ei laseks turule elektriseadmeid, mis sellistele nõuetele ei vasta või mis on ohtlikud. Tuleks sätestada, et importijad on kohustatud tagama, et vastavushindamismenetlus läbi viidaks ja et toote märgistus ning tootja koostatud dokumentatsioon oleksid järelevalveasutustele kontrollimiseks kättesaadavad.

(9) Levitaja teeb elektriseadmed turul kättesaadavaks pärast seda, kui tootja või importija on elektriseadmed turule lasknud, ja tegutseb hoolikalt tagamaks, et tema käitlemine ei mõjutaks negatiivselt elektriseadmete nõuetekohasust.

(10) Elektriseadmete turule laskmisel peaks iga importija märkima seadmele oma nime ja kontaktaadressi. Erandid tuleks ette näha juhtudeks, kui elektriseadmete suurus või iseloom seda ei võimalda. See hõlmab ka juhud, kui importija peaks avama pakendi, et lisada tootele oma nime ja aadressi.

(11) Kui ettevõtja laseb elektriseadmed turule oma nime või kaubamärgi all või muudab elektriseadmeid selliselt, et see võiks mõjutada seadmete vastavust käesoleva direktiivi nõuetele, tuleks teda käsitleda tootjana ja talle peaksid laienema tootja kohustused.

(12) Turu läheduses viibivad levitajad ja importijad peaksid olema kaasatud riiklike ametiasutuste teostatud turujärelevalvesse ning nad peaksid olema valmis selles aktiivselt osalema, andes pädevatele asutustele kogu asjaomaste elektriseadmetega seotud vajaliku teabe.

(13) Elektriseadmete jälgitavuse tagamine kogu turustusahelas aitab lihtsustada ja tõhustada turujärelevalvet. Tõhus jälgimise süsteem lihtsustab turujärelevalveasutuste tööd mittevastavuses oleva toote turul kättesaadavaks tegemise eest vastutava ettevõtja kindlakstegemisel.

(14) Käesolevas direktiivis peaks piirduma ohutuseesmärkide määratlemisega. Selleks et hõlbustada kõnealustele eesmärkidele vastavuse hindamist, on vaja sätestada vastavuseeldus elektriseadmete puhul, mis vastavad harmoneeritud standarditele, mis on vastu võetud kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu […..] aasta määrusega (EÜ) nr [../..], mis käsitleb standardimist Euroopas ja millega muudetakse nõukogu direktiive 89/686/EMÜ ja 93/15/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 94/9/EÜ, 94/25/EÜ, 95/16/EÜ, 97/23/EÜ, 98/34/EÜ, 2004/22/EÜ, 2007/23/EÜ, 2009/105/EÜ ja 2009/23/EÜ ning mille eesmärk on määratleda kõnealuste nõuetega seotud üksikasjalikud tehnilised spetsifikatsioonid.

(15) Määruses (EL) nr [../..] [(standardimise kohta Euroopas)] sätestatakse harmoneeritud standardite suhtes esitatud vastuväidete arutamise menetlus juhuks, kui kõnealused standardid ei vasta täielikult käesoleva direktiivi nõuetele.

ê2006/95 põhjendus 8 (kohandatud)

ðuus

(16) ÜleminekumeetmenaSelliste elektriseadmete vaba liikumine, mille kohta harmoneeritud standardeid veel ei ole, tuleksvõib saavutada selliste ohutuseeskirjade või standardite kohaldamise teel, mille on kehtestanud ðRahvusvaheline Elektrotehnikakomisjon,ï muud rahvusvahelised asutused või mõni harmoneeritud standardeid väljatöötavatest asutustest Ökohaldades riiklikke standardeid Õ .

ê2006/95 põhjendus 9

On võimalik, et elektriseade lastakse vabasse ringlusse isegi juhul, kui see ei vasta ohutusnõuetele, mistõttu on soovitav kehtestada sobivad sätted selle ohu vähendamiseks.

ê2006/95 põhjendus 10 (uus)

Nõukogu otsuses 93/465/EMÜ[10] on kehtestatud vastavushindamise menetluste eri järkude moodulid, mis on mõeldud kasutamiseks tehnilist ühtlustamist käsitlevates direktiivides.

ê2006/95 põhjendus 11

Menetluste valik ei tohi põhjustada varem kogu ühenduses kehtestatud elektriseadmete ohutusnormide leevendamist.

òuus

(17) Selleks et ettevõtjad saaksid tõendada ja pädevad asutused tagada, et turul kättesaadavaks tehtud elektriseadmed vastavad ohutuseesmärkidele, on vaja sätestada vastavushindamismenetlused. Otsusega nr 768/2008/EÜ kehtestatakse nimekiri vastavushindamismenetluse moodulitest, alates vähem rangetest kuni väga rangeteni, vastavalt ohutasemele ja nõutud ohutustasemele. Valdkondadevahelise ühtsuse ja erakorraliste lahenduste vältimise eesmärgil tuleks vastavushindamismenetlus valida kõnealuste moodulite hulgast.

(18) Tootjad peaksid koostama ELi vastavusdeklaratsiooni, et esitada üksikasjalik teave elektriseadmete vastavuse kohta käesoleva direktiivi nõuetele ja muudele asjaomastele liidu ühtlustamisaktidele.

(19) CE-vastavusmärgis ehk elektriseadmete vastavuse materiaalne näitaja on nähtavaks tagajärjeks kogu menetlusele, mis hõlmab vastavushindamist selle laiemas tähenduses. CE-märgist käsitlevad üldpõhimõtted on sätestatud määruses (EÜ) nr 765/2008. Eeskirjad CE-vastavusmärgise kinnitamise kohta tuleks sätestada käesolevas direktiivis.

(20) Õiguskindluse tagamiseks on vaja selgitada, et elektriseadmete suhtes kohaldatakse määruses (EÜ) nr 765/2008 sätestatud eeskirju liidu turujärelevalve ja liidu turule sisenevate toodete kontrolli kohta. Käesoleva direktiiviga ei tohiks takistada liikmesriike pädeva asutuse valimisel kõnealuste ülesannete täitmiseks.

(21) Direktiivis 2006/95/EÜ on sätestatud kaitsemenetlus, mida kohaldatakse vaid juhul, kui liikmesriigid ei jõua ühe liikmesriigi võetud meetmete osas kokkuleppele. Läbipaistvuse suurendamise ja menetlusaja lühendamise huvides on vaja parandada olemasolevat kaitseklauslimenetlust, et muuta see veel tõhusamaks ja liikmesriikides olemasolevatele kogemustele toetuvaks.

(22) Olemasolevat süsteemi tuleks täiendada menetlusega, mis võimaldaks huvitatud osapooltel olla kursis meetmetega, mida kavandatakse seoses inimeste tervisele ja ohutusele või teistele avaliku huvi kaitsele ohtu kujutavate toodetega. See võimaldaks ka turujärelevalveasutustel koostöös asjaomaste ettevõtjatega sellistele toodetele algstaadiumis reageerida.

(23) Kui liikmesriigid ja komisjon nõustuvad liikmesriigi võetud meetme põhjendustega, siis ei tohiks komisjon rohkem sekkuda, välja arvatud kui mittevastavus on põhjendatav puudustega harmoneeritud standardis.

(24) Liikmesriigid peaksid kehtestama eeskirjad karistuste kohta käesoleva direktiivi alusel vastu võetud siseriiklike sätete rikkumiste eest ja tagama nende eeskirjade rakendamise. Need karistused peaksid olema tõhusad, proportsionaalsed ja hoiatavad.

(25) On vaja sätestada üleminekukord, mis võimaldab teha turul kättesaadavaks ja võtta kasutusele elektriseadmed, mis on juba turule lastud kooskõlas direktiiviga 2006/95/EÜ.

(26) Kuna käesoleva direktiivi eesmärki, milleks on tagada turule lastud elektriseadmete vastavus nõuetele, millega tagatakse tervise ja ohutuse ja muude avalike huvide kõrgetasemeline kaitse ning tagatakse ühtlasi siseturu toimimine, ei saa piisaval määral saavutada liikmesriikide tasandil ning selle ulatuse ja toime tõttu on seda parem saavutada liidu tasandil, võib liit võtta meetmeid kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuse põhimõttega. Mainitud artiklis sätestatud proportsionaalsuse põhimõtte kohaselt ei lähe käesolev direktiiv kaugemale sellest, mis on vajalik kõnesoleva eesmärgi saavutamiseks.

(27) Käesoleva direktiivi siseriiklikku õigusesse ülevõtmise kohustus peaks piirduma sätetega, mille sisu on võrreldes direktiiviga 2006/95/EÜ muutunud. Kohustus võtta üle muutmata sätted tuleneb varasematest direktiividest.

ê2006/95 põhjendus 12 (kohandatud)

(28) Käesolev direktiiv ei mõjuta liikmesriikide kohustusi, mis on seotud direktiivi 2006/95/EÜ V lisa B osas esitatud direktiivide ülevõtmise ja kohaldamise tähtaegadega.

ê2006/95 (kohandatud)

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA DIREKTIIVI:

I peatükk

Ö Üldsätted Õ

Artikkel 1

Ö Reguleerimisala Õ

Käesolevas direktiivis tähendabKäesolevat direktiiviÖ kohaldatakse Õ elektriseadmete puhul, mis tahes seadet mis on mõeldud ette nähtud kasutamiseks pingevahemikus 50–1000 V vahelduvvoolu puhul ja 75–1500 V alalisvoolu puhul, välja arvatud II lisas loetletud seadmed ja nähtused.

òuus

Artikkel 2 [otsuse 768/2008/EÜ artikkel R1]

Mõisted

Käesolevas direktiivis kasutatakse järgmisi mõisteid:

(1) „turule laskmine" – elektriseadme esmakordselt liidu turul kättesaadavaks tegemine;

(2) „turul kättesaadavaks tegemine" – elektriseadme tasu eest või tasuta tarnimine liidu turule kaubandustegevuse käigus kas turustamiseks, tarbimiseks või kasutamiseks;

(3) „tootja" – mis tahes füüsiline või juriidiline isik, kes valmistab elektriseadme või kes laseb elektriseadme projekteerida või valmistada ja kes turustab seda toodet oma nime või kaubamärgi all;

(4) „volitatud esindaja" – liidus asuv füüsiline või juriidiline isik, kes on saanud tootjalt kirjaliku volituse tegutseda tema nimel seoses kindlaksmääratud ülesannetega;

(5) „importija" – mis tahes liidus asuv füüsiline või juriidiline isik, kes laseb elektriseadme kolmandast riigist liidu turule;

(6) „levitaja" – mis tahes turustusahelas osalev füüsiline või juriidiline isik, välja arvatud tootja või importija, kes teeb elektriseadme turul kättesaadavaks;

(7) „ettevõtja" – tootja, volitatud esindaja, importija ja levitaja;

(8) „tehniline spetsifikatsioon" – dokument, millega nähakse ette elektriseadmele esitatavaid tehnilisi nõudeid;

(9) „harmoneeritud standard" – määruse (EL) nr [../..] [standardimise kohta Euroopas] artikli 2 lõike 1 punktis c määratletud harmoneeritud standard;

(10) „vastavushindamine” – hindamisprotsess, mille käigus hinnatakse, kas elektriseadmega seotud ohutuseesmärgid on täidetud;

(11) „tagasivõtmine" – mis tahes meede, mille eesmärk on võtta turult tagasi elektriseade, mis on seal juba lõpptarbija jaoks kättesaadavaks tehtud;

(12) „kõrvaldamine" – mis tahes meede, mille eesmärk on turustusahelas oleva elektriseadme turul kättesaadavaks tegemise vältimine;

(13) „CE-vastavusmärgis" – märgis, millega tootja kinnitab, et elektriseade vastab märgise tootele paigaldamist sätestavate liidu ühtlustamisaktide alusel kohaldatavatele nõuetele;

(14) „liidu ühtlustamisaktid" – mis tahes toodete turustuse tingimusi ühtlustavad liidu õigusaktid.

ê2006/95 (kohandatud)

ðuus

Artikkel 32

Ö Turul kättesaadavaks tegemine ja ohutuseesmärgid Õ

1. Liikmesriigid võtavad kõik vajalikud meetmed tagamaks Elektriseadmeid võib ð teha kättesaadavaks ï lasta turule turul üksnes juhul, kui need on valmistatud ühenduses Ö liidus Õ, kehtivate heade ohutustehnika tavade kohaselt ega ohusta nõuetekohase paigaldamise ja hooldamise ning ettenähtud otstarbeks kasutamise korral inimeste, koduloomade ega vara turvalisust.

ê 2006/95

2. Lõikes 1 osutatud ohutuseesmärkide põhipunktid on loetletud I lisas.

ê2006/95 (kohandatud)

Artikkel 43

Ö Vaba liikumine Õ

Liikmesriigid võtavad kõik vajalikud meetmed tagamaks, et kui elektriseade vastab artikli 2 sätetele ja kui artiklites 5, 6, 7 või 8 sätestatud tingimustest ei tulene teisiti Ö käesolevale direktiivile Õ, ei takistata selle vaba liikumist ühenduses Ö liidus Õ ohutusega seotud Ö käesolevas direktiivis käsitletud nõuete tõttu Õ.

Artikkel 54

Ö Elektrienergia tarnimine Õ

Elektriseadmete osas tagavad liikmesriigid, et elektrijaotusettevõtted ei sea võrku ühendamise ega elektriseadmete kasutajate elektriga varustamise eeltingimuseks artiklis m2 3Ö ja I lisas Õ sätestatutest rangemaid nõudeid.

2. peatükk

ÖEttevõtjate kohustusedÕ

ê 2006/95

Artikkel 5

Liikmesriigid võtavad kõik vajalikud meetmed tagamaks, et nende pädevad haldusasutused käsitlevad eeskätt harmoneeritud standardite ohutuseeskirjadega kooskõlas olevaid elektriseadmeid artikli 2 sätetele vastavana seoses turule laskmise ja vaba liikumisega, nagu osutatud vastavalt artiklites 2 ja 3.

Standardid loetakse ühtlustatuks siis, kui need on koostatud nende asutuste ühisel kokkuleppel, kellest liikmesriigid on teatanud vastavalt artikli 11 esimese lõigu punktile a, ja avaldatud siseriiklike menetluste kohaselt. Standardeid ajakohastatakse kooskõlas tehnika arengu ja heade ohutustehnikatavade muutumisega.

Loend harmoneeritud standarditest ja nende viidetest avaldatakse teadmiseks Euroopa Liidu Teatajas.

òuus

Artikkel 6 [otsuse 768/2008/EÜ artikkel R2]

Tootjate kohustused

1. Tootjad tagavad elektriseadmete turule laskmisel, et need on projekteeritud ja valmistatud vastavalt artiklile 3 ja I lisale.

2. Tootjad koostavad III lisas osutatud tehnilise dokumentatsiooni ja teevad või lasevad teha III lisas osutatud vastavushindamismenetluse.

Kui esimeses lõigus nimetatud menetlusega on tõendatud elektriseadme kooskõla asjakohaste nõuetega, siis koostavad tootjad ELi vastavusdeklaratsiooni ning kinnitavad tootele CE-märgise.

3. Tootjad säilitavad tehnilist dokumentatsiooni ja ELi vastavusdeklaratsiooni kättesaadavana vähemalt kümme aastat pärast elektriseadme turule laskmist.

4. Tootjad tagavad menetluste olemasolu seeriatoodangu vastavuse säilimiseks. Arvesse võetakse muudatusi elektriseadme kujunduses või omadustes ja muudatusi neis harmoneeritud standardites või tehnilistes spetsifikatsioonides, mille põhjal elektriseadme vastavust kinnitatakse.

Kui elektriseadmest tuleneva ohu tõttu peetakse vajalikuks, teevad tootjad selleks, et tagada tarbijate ohutus, turul kättesaadavaks tehtud elektriseadmete pistelist kontrolli, uurivad kaebusi, mittevastavaid tooteid ja nende toodete tagasivõtmisi ning kui vaja, registreerivad need, ning teavitavad levitajaid igast nimetatud järelevalvemeetmest.

5. Tootjad tagavad, et elektriseadmel on tüübi-, partii- või seerianumbrid või muud märge, mis võimaldaks seadet kindlaks teha, või kui elektriseadme suurus või iseloom seda ei võimalda, tagavad tootjad, et nõutud teave on pakendil või elektriseadmega kaasasolevas dokumendis.

6. Tootjad märgivad oma nime, registreeritud kaubanime või registreeritud kaubamärgi ja kontaktaadressi kas elektriseadmele või, kui see ei ole võimalik, pakendile või elektriseadmega kaasasolevasse dokumenti. Aadress peab osutama ühele kohale, kus tootjaga ühendust saab võtta.

7. Tootjad tagavad, et elektriseadmega on kaasas ohutusalane teave asjaomase liikmesriigi määratud keeles, mis on tarbijatele ja teistele lõppkasutajatele kergesti arusaadav.

8. Tootjad, kes arvavad või kellel on põhjust arvata, et elektriseade, mille nad on turule lasknud, ei vasta käesolevale direktiivile, võtavad viivitamatult vajalikud parandusmeetmed elektriseadme vastavusse viimiseks, aga kui vaja, kõrvaldavad elektriseadme või võtavad selle tagasi. Lisaks sellele, kui elektriseade on ohtlik, teavitavad tootjad sellest viivitamatult nende liikmesriikide pädevaid ametiasutusi, kus nad elektriseadme kättesaadavaks tegid, ning esitavad andmed, eelkõige andmed mittevastavuse ja võetud parandusmeetmete kohta.

9. Tootjad esitavad pädeva riikliku asutuse põhjendatud nõudmise korral asutusele kogu elektriseadme vastavust tõendava teabe ja dokumentatsiooni keeles, mis on kõnealusele asutusele kergesti arusaadav. Tootjad teevad nimetatud asutusega viimase nõudmisel koostööd kõigi nende turule lastud elektriseadmete põhjustatud ohtude ärahoidmiseks võetud meetmetega seoses.

Artikkel 7 [otsuse 768/2008/EÜ artikkel R3]

Volitatud esindajad

1. Tootja võib kirjaliku volituse alusel määrata volitatud esindaja.

Artikli 6 lõikes 1 sätestatud kohustused ja tehnilise dokumentatsiooni koostamine ei kuulu volitatud esindaja ülesannete hulka.

2. Volitatud esindaja täidab ülesandeid tootjalt saadud volituste piires. Volitus võimaldab volitatud esindajal teha vähemalt järgmist:

a)       säilitada ELi vastavusdeklaratsiooni ja tehnilist dokumentatsiooni riiklikule järelevalveasutusele kättesaadavana vähemalt kümme aastat pärast elektriseadme turule laskmist.

b)      esitada pädeva põhjendatud nõudmisel riiklikule ametiasutusele kogu elektriseadme vastavust tõendav teave ja dokumentatsioon;

c)       teha pädevate riiklike ametiasutustega viimaste nõudmisel koostööd volitatud esindajate volituste alla kuuluvatest elektriseadmetest põhjustatud ohtude ärahoidmiseks kõigi võetud meetmete osas.

Artikkel 8 [otsuse 768/2008/EÜ artikkel R4]

Importijate kohustused

1. Importijad lasevad liidu turule üksnes nõuetele vastavaid elektriseadmeid.

2. Enne elektriseadme turule laskmist tagavad importijad, et tootja on teinud asjakohase vastavushindamismenetluse. Importijad tagavad, et tootja on koostanud tehnilise dokumentatsiooni, et elektriseade kannab CE-märgist ja et sellel on kaasas nõutud dokumendid ning et tootja on täitnud artikli 6 lõigetes 5 ja 6 sätestatud nõuded.

Kui importija arvab või tal on põhjust arvata, et elektriseade ei ole kooskõlas artiklis 3 ja I liites sätestatud nõuetega, siis ei lase ta elektriseadet turule enne, kui see on kooskõlla viidud. Lisaks teatab importija tootjale ja turujärelevalveasutustele, kui elektriseade on ohtlik.

3. Importijad märgivad oma nime, registreeritud kaubanime või registreeritud kaubamärgi ja kontaktaadressi kas elektriseadmele või, kui see ei ole võimalik, pakendile või elektriseadmega kaasasolevasse dokumenti.

4. Importijad tagavad, et elektriseadmega on kaasas ohutusalane teave asjaomase liikmesriigi määratud keeles, mis on tarbijatele ja teistele lõppkasutajatele kergesti arusaadav.

5. Importijad tagavad, et sel ajal, kui elektriseade on nende vastutusel, ei ohusta selle ladustamise või transpordi tingimused artiklis 3 ja I lisas sätestatud ohutuseesmärkidele vastavust.

6. Kui elektriseadmest tuleneva ohu tõttu peetakse vajalikuks teevad importijad selleks, et tagada tarbijate ohutus, turul kättesaadavaks tehtud elektriseadmete pistelist kontrolli, uurivad kaebusi, mittevastavaid elektriseadmeid ja elektriseadmete tagasivõtmisi ning kui vaja, registreerivad need, ning teavitavad levitajaid sellisest jälgimisest.

7. Importijad, kes arvavad või kellel on põhjust arvata, et elektriseade, mille nad on turule lasknud, ei vasta käesolevale direktiivile, võtavad viivitamatult vajalikud parandusmeetmed elektriseadme vastavusse viimiseks, aga kui vaja, kõrvaldavad seadme või võtavad selle tagasi. Lisaks sellele, kui elektriseade on ohtlik, teavitavad importijad sellest viivitamatult nende liikmesriikide pädevaid ametiasutusi, kus nad elektriseadme kättesaadavaks tegid, ning esitavad andmed, eelkõige andmed mittevastavuse ja võetud parandusmeetmete kohta.

8. Importijad hoiavad kümme aastat pärast elektriseadme turule laskmist turujärelevalveasutuste jaoks kättesaadaval ELi vastavusdeklaratsiooni koopiat ning tagavad, et tehniline dokumentatsioon oleks viimaste nõudmisel neile kättesaadav.

9. Importijad esitavad pädeva riikliku asutuse põhjendatud nõudmisel talle kogu elektriseadme vastavust tõendava teabe ja dokumentatsiooni keeles, mis on kõnealusele asutusele kergesti arusaadav. Importijad teevad nimetatud asutusega viimase nõudmisel koostööd kõigi nende turule lastud elektriseadmete põhjustatud ohtude ärahoidmiseks võetud meetmetega seoses.

Artikkel 9 [otsuse 768/2008/EÜ artikkel R5]

Levitajate kohustused

1. Elektriseadme turul kättesaadavaks tegemisel arvestavad levitajad hoolsalt käesoleva direktiivi nõudeid.

2. Enne elektriseadme turul kättesaadavaks tegemist kontrollivad levitajad, et elektriseadmel on CE-märgis, et sellel oleks kaasas ohutusteave keeles, millest saavad kergesti aru selle liikmesriigi tarbijad ja lõppkasutajad, mille turul toode kättesaadavaks tehakse, ning et tootja ja importija on täitnud artikli 6 lõigetes 5 ja 6 ning artikli 8 lõikes 3 sätestatud nõuded.

Kui levitaja arvab või tal on põhjust arvata, et elektriseade ei ole kooskõlas artiklis 3 ja I liites sätestatud nõuetega, siis ei lase ta elektriseadet turule enne, kui see on kooskõlla viidud. Lisaks teavitab levitaja tootjat või importijat ja turujärelevalveasutusi, kui elektriseade on ohtlik.

3. Levitajad tagavad, et sel ajal, kui elektriseade on nende vastutusel, ei ohusta selle ladustamise või transpordi tingimused artiklis 3 ja I lisas sätestatud nõuetele vastavust.

4. Levitajad, kes arvavad või kellel on põhjust arvata, et elektriseade, mille nad on turul kättesaadavaks teinud, ei vasta käesolevale direktiivile, tagavad vajalike parandusmeetmete võtmise elektriseadme vastavusse viimiseks, aga kui vaja, elektriseadme kõrvaldamise või tagasi võtmise. Lisaks sellele, kui elektriseade on ohtlik, teavitavad levitajad sellest viivitamatult nende liikmesriikide pädevaid ametiasutusi, kus nad elektriseadme kättesaadavaks tegid, ning esitavad andmed, eelkõige andmed mittevastavuse ja võetud parandusmeetmete kohta.

5. Levitajad esitavad pädeva riikliku asutuse põhjendatud nõudmise korral nimetatud asutusele kogu elektriseadme vastavust tõendava teabe ja dokumentatsiooni. Levitajad teevad nimetatud asutusega viimase nõudmisel koostööd kõigi nende turul kättesaadavaks tehtud elektriseadmete põhjustatud ohtude ärahoidmiseks võetud meetmetega seoses.

Artikkel 10 [otsuse 768/2008/EÜ artikkel R6]

Juhtumid, millal tootjate kohustusi kohaldatakse importijate ja levitajate suhtes

Käesolevas direktiivis käsitletakse tootjana, kelle suhtes kohaldatakse artikli 6 alusel tootja kohustusi, importijat või levitajat, kes laseb elektriseadme turule oma nime või kaubamärgi all või kes muudab juba turule lastud elektriseadet viisil, mis võib mõjutada vastavust käesoleva direktiivi nõuetele.

Artikkel 11 [otsuse 768/2008/EÜ artikkel R7]

Ettevõtjate tuvastamine

Ettevõtjad esitavad turujärelevalveasutusele nõudmise korral teabe, mille alusel on võimalik kindlaks teha järgmist:

a)         iga ettevõtja, kes on neid elektriseadmetega varustanud;

b)         iga ettevõtja, keda nad on elektriseadmetega varustanud.

Ettevõtjad peavad suutma esitada esimeses lõigus osutatud teavet 10 aasta jooksul pärast seda, kui elektriseadmed neile tarniti, ja 10 aasta jooksul pärast seda, kui nad elektriseadmed ise tarnisid.

3. peatükk

Elektriseadmete vastavus

Artikkel 12 [otsuse 768/2008/EÜ artikkel R8]

Harmoneeritud standardile vastavuse eeldus

Elektriseadmed, mis on vastavuses harmoneeritud standardite või nende osadega, mille viited on avaldatud Euroopa Liidu Teatajas, eeldatakse olevat vastavuses ohutuseesmärkidega, mida nimetatud standardid või nende osad käsitlevad ja mis on sätestatud artiklis 3 ja I lisas.

[Kui harmoneeritud standardid vastavad kõnealuseid standardeid hõlmavatele nõuetele, mis on sätestatud artiklis 3 ja I lisas, avaldab komisjon viite nendele standarditele Euroopa Liidu Teatajas.]

ê2006/95 (kohandatud)

ðuus

Artikkel 136

ÖRahvusvahelistele standarditele vastavuse eeldusÕ

1. Kui artiklis 125 määratletud Ö osutatud Õ harmoneeritud standardeid ei ole veel koostatud ja avaldatud, võtavad liikmesriigid kõik vajalikud meetmed tagamaks, et turule laskmise ð kättesaadavaks tegemise ï või vaba liikumise eesmärgil, nagu osutatud vastavalt artiklites 23 ja 34, käsitavad nende pädevad haldusasutused artiklile 32 sätetele Ö ja I lisale Õ vastavana ka elektriseadmeid, mis on kooskõlas Elektriseadmete Heakskiitmise Eeskirjade Rahvusvahelise Komisjoni (CEE) ja Rahvusvahelise Elektrotehnikakomisjoni (IEC) ohutuseeskirjadega., mis on avaldatud lõigetes 2 ja 3 sätestatud korras

2. Komisjon teatab lõikes 1 osutatud ohutuseeskirjadest liikmesriikidelekäesoleva direktiivi jõustumisel ja seejärel iga kord nende avaldamisel. Pärast liikmesriikidega nõu pidamist teatab komisjon eeskirjadest ja eeskätt variantidest, mida ta soovitab avaldada.

3. Liikmesriigid teatavad komisjonile kolme kuu jooksul võimalikest vastuväidetest sel viisil Övastavalt lõikele 2Õ teatavaks tehtud eeskirjadele, märkides ohutusega seotud põhjused, mille tõttu ei tohiks neid eeskirju tunnustada.

Need Ohutuseeskirjad, mille suhtes ei ole vastuväiteid esitatud, avaldatakse teadmiseks Euroopa Liidu Teatajas.

Artikkel 147

ÖRiiklikele standarditele vastavuse eeldusÕ

Kui artiklis 5 12 määratletud Ö osutatud Õ harmoneeritud standardid või artiklis 613 kohaselt avaldatud Ö osutatud Õ ohutuseeskirjad veel puuduvad, võtavad liikmesriigid kõik vajalikud meetmed tagamaks, et turule laskmise ðkättesaadavaks tegemiseï või vaba liikumise eesmärgil, nagu osutatud vastavalt artiklites 23 ja 34, käsitavad nende pädevad haldusautused artiklile 23sätetele Öja I lisaleÕ vastavana ka elektriseadmeid, mis on valmistatud kooskõlas valmistusliikmesriigis kehtivate ohutuseeskirjadega, kui seeläbi tagatakse nende endi territooriumil nõutavaga samaväärne ohutustase.

ê 2006/95

Artikkel 8

1. Elektriseadmetele tuleb enne turulelaskmist kinnitada artiklis 10 ettenähtud CE-märgis, mis tõendab nende vastavust käesoleva direktiivi sätetele, sealhulgas IV lisas esitatud vastavushindamise menetluse nõuetele.

2. Erimeelsuste korral võib tootja või importija esitada elektriseadme artikli 2 sätetele vastavust käsitleva aruande, mille on koostanud asutus, kellest on teatatud vastavalt artikli 11 esimese lõigu punktile b.

3. Kui elektriseadmed kuuluvad teisi aspekte käsitlevate direktiivide rakendusalasse, mis näevad samuti ette CE-märgise kinnitamist, näitab märgis, et eeldatakse elektriseadmete vastavust ka nende direktiivide sätetele.

Kui tootja võib ühe või mitme sellise direktiivi kohaselt üleminekuaja jooksul valida, milliseid nõudeid kohaldada, näitab CE-märgis vastavust siiski ainult nendele direktiividele, mida ta on kohaldanud. Sellisel juhul tuleb kohaldatavate direktiivide viiteandmed esitada Euroopa Liidu Teatajas avaldatud kujul asjakohastele elektriseadmetele lisatavates kõnesolevates direktiivides ettenähtud dokumentides, märkustes ja juhendites.

Artikkel 9

1. Kui mõni liikmesriik otsustab ohutusega seotud põhjustel keelata mis tahes elektriseadme turule laskmise või tõkestada selle vaba liikumist, teatab ta sellest viivitamata muudele asjaomastele liikmesriikidele ja komisjonile, märkides oma otsuse põhjused ja teatades eelkõige, kas:

              a) seadme mittevastavus artiklile 2 tuleneb puudustest artiklis 5 osutatud harmoneeritud standardites, artiklis 6 osutatud eeskirjades või artiklis 7 osutatud standardites;

              b) seadme mittevastavus artiklile 2 tuleneb kõnealuste standardite või avaldatud eeskirjade vigasest kohaldamisest või selles artiklis osutatud heade ohutustehnikatavade eiramisest.

2. Kui teised liikmesriigid esitavad lõikes 1 osutatud otsuse suhtes vastuväiteid, peab komisjon asjaomaste liikmesriikidega viivitamata nõu.

3. Kui kolme kuu jooksul lõikes 1 sätestatud teabe edastamisest ei ole kokkuleppele jõutud, küsib komisjon arvamust mõnelt vastavalt artikli 11 esimese lõigu punktile b teatatud asutuselt, kelle registrijärgne asukoht on väljaspool asjaomaseid liikmesriike ja kes ei ole osalenud artiklis 8 sätestatud menetluses. Arvamuses piiritletakse artikli 2 sätete eiramise ulatus.

4. Komisjon edastab lõikes 3 nimetatud asutuse arvamuse kõikidele liikmesriikidele, kes võivad ühe kuu jooksul esitada komisjonile oma märkusi. Samal ajal võtab komisjon arvesse märkusi, mis asjaosalised on teinud selle arvamuse kohta.

5. Pärast nende märkustega tutvumist koostab komisjon vajaduse korral asjakohased soovitused või arvamused.

Artikkel 10

1. Tootja või tema ühenduses asuv volitatud esindaja kinnitab elektriseadmetele või, kui see ei ole võimalik, pakendile, kasutusjuhendile või garantiitunnistusele III lisas esitatud CE-märgise nähtavalt, kergesti loetavalt ja kustutamatult.

2. Tuleb keelata selliste märgiste kinnitamine elektriseadmetele, mida nende tähenduse ja kuju tõttu kolmandad isikud võivad segamini ajada CE-märgisega. Muid märgiseid võib kanda elektriseadmetele, nende pakendile, kasutusjuhendile ja garantiitunnistusele tingimusel, et sellega ei halvendata CE-märgise nähtavust ja loetavust.

3. Ilma et see piiraks artikli 9 kohaldamist:

              a) kui liikmesriik teeb kindlaks, et CE-märgis on kinnitatud põhjendamatult, on tootja või tema ühenduses asuv volitatud esindaja kohustatud muutma asjakohase elektriseadme CE-märgist käsitlevatele sätetele vastavaks ja lõpetama rikkumise selle liikmesriigi poolt kehtestatud tingimustel;

              b) kui mittevastavus jätkub, peab liikmesriik võtma kõik vajalikud meetmed selleks, et piirata kõnesoleva elektriseadme turulelaskmist, turulelaskmine keelata või tagada toote turult kõrvaldamine vastavalt artiklile 9.

Artikkel 11

Iga liikmesriik teatab teistele liikmesriikidele ja komisjonile:

              a) artikli 5 teises lõigus osutatud asutustest;

              b) asutustest, kes võivad koostada artikli 8 lõike 2 kohase aruande või esitada artikli 9 kohase arvamuse;

              c) artikli 5 teise lõigu kohase avaldamise viitest.

Iga liikmesriik teatab teistele liikmesriikidele ja komisjonile kõikidest muudatustest eespool nimetatud andmetes.

Artikkel 12

Käesolev direktiiv ei kehti kolmandatesse riikidesse eksportimiseks mõeldud elektriseadmete suhtes.

òuus

Artikkel 15 [otsuse 768/2008/EÜ artikkel R10]

ELi vastavusdeklaratsioon

1. ELi vastavusdeklaratsiooniga kinnitatakse, et artiklis 3 ja I lisas sätestatud ohutuseesmärgid on täidetud.

2. ELi vastavusdeklaratsioon järgib käesoleva direktiivi IV lisas sätestatud näidise ülesehitust, sisaldab moodulis A vastavalt käesoleva direktiivi III lisale määratletud elemente, ning seda ajakohastatakse pidevalt. Vastavusdeklaratsioon tõlgitakse keelde või keeltesse, mida nõuab liikmesriik, kus elektriseade turule lastakse või kättesaadavaks tehakse.

3. Kui elektriseade peab vastama rohkem kui ühele liidu õigusaktile, millega nähakse ette ELi vastavusdeklaratsiooni esitamine, koostatakse üks ELi vastavusdeklaratsioon, mis hõlmab kõiki asjaomaseid ELi õigusakte. Kõnealune deklaratsioon sisaldab andmeid kõikide asjaomaste õigusaktide kindlakstegemiseks, sealhulgas andmeid avaldamise kohta.

4. ELi vastavusdeklaratsiooni koostamisega võtab tootja endale vastutuse elektriseadme vastavuse eest.

Artikkel 16 [otsuse 768/2008/EÜ artikkel R11]

CE-märgise üldpõhimõtted

CE-märgise suhtes kohaldatakse määruse (EÜ) nr 765/2008 artiklis 30 sätestatud üldpõhimõtteid.

Artikkel 17 [otsuse 768/2008/EÜ artikkel R12]

CE-märgise kinnitamise eeskirjad ja tingimused

1. CE-märgis kinnitatakse nähtaval, loetaval ja kustutamatul viisil elektriseadmele või selle andmeplaadile. Kui elektriseadme iseloomust tingituna ei ole võimalik märgist sellele kinnitada või selle püsimist seal tagada, kinnitatakse märgis pakendile ja tootega kaasas olevatesse dokumentidesse.

2. CE-märgis kinnitatakse elektriseadmele enne selle turule laskmist.

4. peatükk

Liidu turujärelevalve, liidu turule sisenevate toodete kontrollimine ja kaitsemenetlused

Artikkel 18

Liidu turujärelevalve ja liidu turule sisenevate toodete kontrollimine

Elektriseadmete suhtes kohaldatakse määruse (EÜ) nr 765/2008 artikli 15 lõiget 3 ja artikleid 16–29.

Artikkel 19 [otsuse 768/2008/EÜ artikkel R31]

Menetlus selliste elektriseadmetega tegelemiseks, mis kujutavad endast ohtu riiklikul tasandil

1. Kui ühe liikmesriigi turujärelevalveasutused on võtnud määruse (EÜ) nr 765/2008 artikli 20 alusel meetmeid või kui neil on piisavalt põhjust arvata, et käesoleva direktiivi reguleerimisalasse jääva elektriseadmega kaasneb risk inimeste, koduloomade või vara ohutusele, viivad nad läbi asjaomase elektriseadme hindamise kõigi käesolevas direktiivis sätestatud nõuete alusel. Asjaomased ettevõtjad teevad turujärelevalveasutustega vajalikul viisil koostööd.

Kui nimetatud hindamise tulemusena on turujärelevalveasutused arvamusel, et elektriseadmed ei vasta käesolevas direktiivis sätestatud nõuetele, nõuavad nad viivitamata, et asjakohane ettevõtja võtaks kõik vajalikud parandusmeetmed, et elektriseadmed nimetatud nõuetega vastavusse viia, või kõrvaldaks elektriseadmed turult või võtaks need tagasi mõistliku aja jooksul, arvestades ohu suurust.

Teises lõigus osutatud meetmete suhtes kohaldatakse määruse (EÜ) nr 765/2008 artiklit 21.

2. Kui turujärelevalveasutused on seisukohal, et mittevastavus ei piirdu üksnes nende liikmesriigi territooriumiga, siis teavitavad nad komisjoni ja teisi liikmesriike hindamistulemustest ja meetmetest, mille võtmist nad on ettevõtjalt nõudnud.

3. Ettevõtja tagab, et kõigi asjaomaste tema poolt liidu turul kättesaadavaks tehtud elektriseadmete suhtes võetakse kõik vajalikud parandusmeetmed.

4. Kui asjaomane ettevõtja ei võta lõike 1 teises lõigus osutatud tähtaja jooksul piisavaid parandusmeetmeid, võtavad turujärelevalveasutused sobivad ajutised meetmed, et keelata või piirata elektriseadmete kättesaadavaks tegemist nende siseriiklikul turul, seadmed turult kõrvaldada või tagasi võtta.

Turujärelevalveasutused teavitavad komisjoni ja teisi liikmesriike kõnealustest meetmetest viivitamata.

5. Lõikes 4 osutatud teave hõlmab kõiki teadaolevaid üksikasju, eelkõige mittevastavate elektriseadmete tuvastamiseks vajalikku teavet, seadmete päritolu, väidetava mittevastavuse ja riski olemust, võetud siseriiklike meetmete iseloomu ja kestust, samuti asjaomase ettevõtja esitatud seisukohti. Turujärelevalveasutused näitavad eelkõige, kas mittevastavus on tingitud ühest järgmisest:

a) elektriseadmed ei vasta inimeste, koduloomade või vara ohutust käsitlevatele nõuetele;

b) puudused artiklis 12 osutatud harmoneeritud standardites, mis loovad vastavuse eelduse.

6. Liikmesriigid, kes ei ole menetluse algatajad, teavitavad viivitamatult komisjoni ja teisi liikmesriike kõigist võetud meetmetest ja muust nende käsutuses olevast täiendavast teabest seoses asjaomaste elektriseadmete mittevastavusega ning kui nad ei ole nõus teavitatud siseriikliku meetmega, ka oma vastuväidetest.

7. Kui kahe kuu jooksul lõikes 4 osutatud teabe kättesaamisest ei ole teised liikmesriigid ega komisjon esitanud vastuväiteid seoses liikmesriigi ajutise meetmega, siis loetakse meede põhjendatuks.

8. Liikmesriigid tagavad, et asjaomaste elektriseadmete suhtes võetakse viivitamata kõik vajalikud piiravad meetmed.

Artikkel 20 [otsuse 768/2008/EÜ artikkel R32]

Liidu kaitsemenetlus

1. Kui artikli 19 lõigetes 3 ja 4 sätestatud menetluse käigus esitatakse liikmesriigi võetud meetmele vastuväiteid või kui komisjon arvab, et siseriiklik meede on liidu õigusaktidega vastuolus, alustab komisjon viivitamata konsulteerimist liikmesriikidega ja asjakohase ettevõtja või asjakohaste ettevõtjatega ja hindab siseriiklikku meedet. Nimetatud hindamise tulemuste põhjal otsustab komisjon, kas siseriiklik meede on põhjendatud või mitte.

Komisjon edastab otsuse viivitamata kõigile liikmesriikidele ning teavitab neid ja asjakohast ettevõtjat või asjakohaseid ettevõtjaid.

2. Kui siseriiklik meede loetakse põhjendatuks, võtavad kõik liikmesriigid vajalikud meetmed, et tagada mittevastavate elektriseadmete oma turgudelt kõrvaldamine, ja teavitavad sellest komisjoni. Kui siseriiklik meede loetakse põhjendamatuks, tühistab asjaomane liikmesriik meetme.

3. Kui siseriiklik meede loetakse põhjendatuks ja aparatuuri mittevastavus viitab puudustele käesoleva direktiivi artikli 19 lõike 5 punktis b osutatud harmoneeritud standardites, kohaldab komisjon määruse (EL) nr [../..] (mis käsitleb Euroopa standardimist) artiklis 8 sätestatud menetlust.

Artikkel 21 [otsuse 768/2008/EÜ artikkel R33]

Nõuetelevastavad elektriseadmed, mis kujutavad riski tervisele ja ohutusele

1. Kui liikmesriik leiab peale artikli 19 lõike 1 kohast hindamist, et kuigi toode on käesoleva direktiivi nõuetega kooskõlas, kujutab see ikkagi riski inimeste ohutusele, nõuab ta, et asjakohane ettevõtja võtaks kohaseid meetmeid tagamaks, et asjaomased elektriseadmed ei kujutaks endast turule laskmisel enam ohtu, et ettevõtja kõrvaldaks selle turult või võtaks selle tagasi liikmesriigi poolt määratud mõistliku aja jooksul, mis vastab ohu laadile.

2. Ettevõtja tagab, et kõigi asjaomaste tema poolt liidu turul kättesaadavaks tehtud elektriseadmete suhtes võetakse parandusmeetmed.

3. Liikmesriik teavitab viivitamatult komisjoni ja teisi liikmesriike nendest meetmetest. Teave sisaldab kõiki teadaolevaid üksikasju, eelkõige asjaomaste elektriseadmete tuvastamiseks vajalikku teavet, seadmete päritolu ja tarneahelat, riski laadi ning võetud riiklike meetmete laadi ja kestust.

4. Komisjon alustab viivitamatult konsulteerimist liikmesriikidega ja asjakohase ettevõtja või asjakohaste ettevõtjatega ja hindab võetud siseriiklikku meedet. Nimetatud hinnangu tulemuste põhjal otsustab komisjon, kas meede on põhjendatud või mitte, ning vajadusel teeb komisjon ettepaneku sobivate meetmete võtmiseks.

5. Komisjoni otsus adresseeritakse kõigile liikmesriikidele ning see edastatakse viivitamatult neile ja asjaomasele ettevõtjale või asjaomastele ettevõtjatele.

Artikkel 22 [otsuse 768/2008/EÜ artikkel R34]

Formaalne mittevastavus

1. Ilma et see piiraks artikli 19 kohaldamist, nõuab liikmesriik asjaomaselt ettevõtjalt mittevastavuse lõpetamist pärast seda, kui ta on avastanud ühe järgmisest:

a) vastavusmärgise kinnitamisel on rikutud määruse (EÜ) nr 765/2008 artiklit 30 või käesoleva direktiivi artiklit 17;

b) vastavusmärgist ei ole kinnitatud;

c) ELi vastavusdeklaratsiooni ei ole koostatud;

d) ELi vastavusdeklaratsioon ei ole koostatud nõuetekohaselt;

e) tehniline dokumentatsioon ei ole kättesaadav või on puudulik.

2. Kui lõikes 1 osutatud mittevastavust ei lõpetata, võtab asjakohane liikmesriik asjakohaseid meetmeid elektriseadmete turul kättesaadavaks tegemise piiramiseks või keelamiseks või tagab, et see oleks turult kõrvaldatud või tagasi võetud.

5. peatükk

Ülemineku- ja lõppsätted

Artikkel 23

Karistused

Liikmesriigid kehtestavad eeskirjad ettevõtjate karistuste kohta, mida kohaldatakse käesoleva direktiivi alusel vastuvõetud riiklike õigusaktide rikkumise korral, ning võtavad kõik vajalikud meetmed, et tagada nende rakendamine.

Kehtestatavad karistused peavad olema tõhusad, proportsionaalsed ja hoiatavad.

Liikmesriigid teatavad komisjonile nendest sätetest hiljemalt [artikli 25 lõike 1 teises lõigus sätestatud kuupäevaks] ja annavad viivitamata teada kõigist nende edaspidistest muudatustest.

Artikkel 24

Üleminekusätted

Liikmesriigid ei tõkesta oma territooriumil direktiivi 2006/95/EÜ reguleerimisalasse kuuluvate elektriseadmete kättesaadavaks tegemist, mis vastavad selle direktiivi nõuetele ja mis lasti turule enne [artikli 25 lõike 1 teises lõigus sätestatud kuupäeva].

ê

Artikkel 25

Siseriiklikku õigusesse ülevõtmine

1. Liikmesriigid võtavad [lisada kuupäev – kaks aastat pärast vastuvõtmist] vastu õigusnormid, mis on vajalikud artikli 2, artikli 3 lõike 1, artiklite 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, artikli 13 lõike 1, artiklite 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ja 24 ning III ja IV lisa järgimiseks. Nad edastavad kõnealuste normide teksti ning kõnealuste normide ja käesoleva direktiivi vahelise vastavustabeli viivitamata komisjonile.

Liikmesriigid kohaldavad kõnealuseid sätteid alates [päev pärast esimeses lõigus nimetatud kuupäeva].

Kui liikmesriigid need sätted vastu võtavad, lisavad nad nendesse sätetesse või nende sätete avaliku avaldamise korral nende juurde viite käesolevale direktiivile. Samuti lisavad liikmesriigid märkuse, et kehtivates õigus- ja haldusnormides esinevaid viiteid käesoleva direktiiviga kehtetuks tunnistatud direktiividele käsitatakse viidetena käesolevale direktiivile. Sellise viitamise viisi ja kõnealuse märkuse sõnastuse näevad ette liikmesriigid.

ê 2006/95 (kohandatud)

Artikkel 13

2. Liikmesriigid edastavad komisjonile käesoleva direktiiviga reguleeritavas valdkonnas nende poolt vastuvõetud põhiliste siseriiklike õigusnormide teksti.

Artikkel 1426

Ö       Kehtetuks tunnistamine Õ

Direktiiv 73/23/EMÜ 2006/95/EÜ tunnistatakse kehtetuks Öalates [käesoleva direktiivi artikli 25 lõike 1 teises lõigus kehtestatud kuupäevast] Õ, ilma et see mõjutaks liikmesriikide kohustusi, mis on seotud direktiivi 2006/95/EÜ V lisa B osas esitatud direktiivide siseriiklikesse õigusaktidesse ülevõtmise ja kohaldamise tähtaegadega.

Viiteid kehtetuks tunnistatud direktiivile käsitatakse viidetena käesolevale direktiivile kooskõlas V VI lisas esitatud vastavustabeliga.

Artikkel 2715

ÖJõustumine Õ

ê 2006/95

Käesolev direktiiv jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

ê

Artiklit 1, artikli 3 lõiget 2, artikleid 4 ja 5, artikli 13 lõikeid 2 ja 3 ning I, II ja V lisa kohaldatakse alates [artikli 25 lõike 1 teises lõigus sätestatud kuupäevast].

ê 2006/95 (kohandatud)

Artikkel 2816

ÖAdressaadid Õ

ê 2006/95

Käesolev direktiiv on adresseeritud liikmesriikidele.

[Koht],

Euroopa Parlamendi nimel                           Nõukogu nimel

The President                                                 The President

ê 2006/95 (kohandatud)

I LISA

Teatavates Pingevahemikes Kasutatavate Elektriseadmetega Seotud Ohutuseesmärkide Põhipunktid

1. Üldtingimused

a) Põhiomadused, mille tundmine ja arvessevõtmine tagab, et elektriseadet kasutatakse ohutult ja ettenähtud otstarbeks, märgitakse seadmele või, kui see ei ole võimalik, kaasasolevale teabelehele.

b) Marginimetus või kaubamärk tuleks selgelt trükkida elektriseadmele või, kui see ei ole võimalik, pakendile.

b) Elektriseade koos selle koostisosadega tuleks valmistada valmistatakse nii, et seadet oleks võimalik ohutult ja nõuetekohaselt kokku panna ja toitevõrku ühendada.

d) c) Elektriseade peaks olema kavandatud ja valmistatud kavandatakse ja valmistatakse nii, et oleks tagatud kaitse käesoleva lisa punktides 2 ja 3 sätestatud ohtude eest juhul, kui seadet kasutatakse ettenähtud otstarbel ja hooldatakse asjakohaselt.

2. Kaitse elektriseadmest tulenevate ohtude eest

Punkti 1 kohaselt tuleb ette näha nähakse ette tehnilised meetmed tagamaks, et:

              a) inimesed ja koduloomad on piisavalt kaitstud kehavigastuste või muu kahju eest, mida võib põhjustada otsene või kaudne kokkupuude;

              b) ei teki ohtlikke temperatuure, elektrikaari ega kiirgust;

              c) inimesed, koduloomad ja vara on piisavalt kaitstud mitteelektriliste ohtude eest, mida elektriseade kogemuse kohaselt põhjustab;

              d) isolatsioon on eeldatavates oludes sobiv.

3. Kaitse ohtude eest, mida võib põhjustada elektriseadmele avalduv välismõju

Punkti 1 kohaselt tuleb ette näha tehnilised meetmed tagamaks, et:

              a) elektriseade vastab eeldatavatele mehhaanilistele nõuetele nii, et inimesed, koduloomad ega vara ei oleks ohus;

              b) elektriseade on eeldatavates keskkonnaoludes vastupidav mittemehhaanilistele mõjudele nii, et inimesed, koduloomad ega vara ei oleks ohus;

              c) elektriseade ei ohusta inimesi, koduloomi ega vara eeldatavates ülekoormusoludes.

II LISA

Käesoleva Direktiivi Kohaldamisalast Välja Jäävad Seadmed ja Nähtused

Plahvatusohtlikus keskkonnas kasutatavad elektriseadmed

Radioloogias ja meditsiinis kasutatavad elektriseadmed

Kauba- ja inimesetõstukite elektrilised osad

Elektriarvestid

Kodumajapidamistes kasutatavad pistikud ja pistikupesad

Elektritarade toiteseadmed

Elektrilised raadiohäired

Laevades, lennukites või raudteedel kasutatavad elektrilised eriseadmed, mis vastavad nende rahvusvaheliste asutuste koostatud ohutuseeskirjadele, kus liikmesriigid on osalised.

ê 2006/95

III LISA

CE-Vastavusmärgis ja EÜ Vastavusdeklaratsioon

A. CE-vastavusmärgis

CE-vastavusmärgis koosneb tähtedest CE järgmisel kujul:

– CE-märgise vähendamisel või suurendamisel tuleb kinni pidada siin esitatud joonise proportsioonidest.

– CE-vastavusmärgise erinevad osad peavad olema ühekõrgused, vähemalt 5 mm.

B. EÜ vastavusdeklaratsioon

EÜ vastavusdeklaratsioonis tuleb esitada järgmine teave:

– tootja või tema ühenduses asuva volitatud esindaja nimi ja aadress,

– elektriseadme kirjeldus,

– viide ühtlustatud standarditele,

– vajaduse korral viited tehnilistele tingimustele, millele vastavust deklareeritakse,

– allakirjutanu isikuandmed, keda on volitatud täitma tootja või tema ühenduses asuva volitatud asutuse poolseid kohustusi,

– CE-märgise kinnitamise aasta kaks viimast numbrit.

ò uus

III LISA [otsuse EÜ 768/2008 II lisa moodul A]

Moodul A

Tootmise sisekontroll

1. Tootmise sisekontroll on vastavushindamismenetlus, millega tootja täidab punktides 2, 3 ja 4 sätestatud kohustused ning tagab ja kinnitab, et asjaomased elektriseadmed vastavad käesoleva direktiivi nõuetele.

2. Tehniline dokumentatsioon

Tootja koostab tehnilise dokumentatsiooni. Dokumentatsioon võimaldab hinnata elektriseadmete vastavust asjaomastele nõuetele ning sisaldab riski(de) nõuetekohast analüüsi ja hinnangut. Tehnilises dokumentatsioonis määratakse kindlaks kohaldatavad nõuded ja käsitletakse elektriseadmete projekteerimist, tootmist ja tööpõhimõtet hindamiseks vajalikul määral. Tehniline dokumentatsioon sisaldab – kui see on asjakohane – vähemalt järgmisi elemente:

– elektriseadmete üldkirjeldus,

– alusprojekt ja tööjoonised ning komponentide, alakoostude, elektriskeemide jms plaanid,

– tööjoonistest ja plaanidest ning elektriseadme tööpõhimõttest arusaamiseks vajalikud kirjeldused ja selgitused,

– Euroopa Liidu Teatajas avaldatud, täielikult või osaliselt kohaldatud harmoneeritud standardite ja/või muude asjakohaste tehniliste kirjelduste loetelu ning nende lahenduste kirjeldused, mis on vastu võetud käesoleva direktiivi nõuete järgimiseks, kui kõnealuseid harmoneeritud standardeid ei ole kohaldatud. Osaliselt kohaldatud harmoneeritud standardite puhul täpsustatakse tehnilises dokumentatsioonis osad, mida on kohaldatud,

– konstruktsiooniarvutuste, tehtud uuringute jms tulemused,

– katseprotokollid.

3. Tootmine

Tootja peab tarvitusele võtma kõik vajalikud meetmed, et tootmisprotsess alati tagaks elektriseadme vastavuse punktis 2 viidatud tehnilisele dokumentatsioonile ning käesoleva direktiivi nõuetele.

4. CE-märgis ja ELi vastavusdeklaratsioon

4.1. Tootja kinnitab CE-märgise igale elektriseadmele, mis vastab käesoleva direktiiviga kohaldatavatele nõuetele.

4.2. Tootja koostab iga tootemudeli kohta kirjaliku ELi vastavusdeklaratsiooni ja säilitab seda koos tehnilise dokumentatsiooniga riiklike ametiasutuste jaoks kättesaadavana vähemalt kümne aasta jooksul pärast elektriseadme turule laskmist. ELi vastavusdeklaratsioonis määratletakse elektriseadme mudel, mille kohta see koostati.

ELi vastavusdeklaratsiooni koopia tehakse asjaomaste ametiasutuste taotlusel neile kättesaadavaks.

5. Volitatud esindaja

Punktis 4 osutatud tootja kohustusi võib täita tema nimel ja vastutusel tema volitatud esindaja, kui need on volituses täpsustatud.

ê 2006/95

IV LISA

SISENE TOOTMISOHJE

1. Sisene tootmisohje on menetlus, mille puhul tootja või tema ühenduses asuv volitatud esindaja, kes täidab punktis 2 ettenähtud kohustusi, tagab ja deklareerib, et asjakohane elektriseade vastab selle suhtes kohaldatavatele käesoleva direktiivi nõuetele. Tootja või tema ühenduses asuv volitatud esindaja kinnitab igale tootele CE-märgise ja koostab kirjaliku vastavusdeklaratsiooni.

2. Tootja koostab punkti 3 kohase tehnilise dokumentatsiooni ja tema või tema ühenduses asuv volitatud esindaja säilitab seda kontrollimiseks ühenduse territooriumil asjaomase riigi ametiasutuse jaoks vähemalt 10 aastat pärast viimase toote valmistamist.

Kui tootja ega ka tema volitatud esindaja ei asu ühenduses, on see kohustus isikul, kes vastutab asjakohase elektriseadme ühenduse turule laskmise eest.

3. Tehniline dokumentatsioon peab võimaldama hinnata elektriseadme vastavust käesoleva direktiivi nõuetele. Niipalju kui on hindamiseks vaja, peab see sisaldama elektriseadme väljatöötamist, valmistamist ja tööpõhimõtteid. Selle hulka kuuluvad:

–          elektriseadme üldkirjeldus,

–          põhimõtteline projekt, tööjoonised ning detailide, alakoostude elektriskeemide jms plaanid,

–          mainitud tööjoonistest ja plaanidest ning elektriseadme tööpõhimõttest arusaamiseks vajalikud kirjeldused ja selgitused,

–          täielikult või osaliselt rakendatud standardite nimekiri ja neil juhtudel, kui standardeid ei ole rakendatud, käesoleva direktiivi ohutusnõuete täitmiseks kasutatud lahenduste kirjeldused,

–          konstruktsiooniarvutuste, kontrollimiste jm tulemused,

–          Katseprotokollid.

4. Ühte vastavusdeklaratsiooni ja tehnilise dokumentatsiooni koopiat säilitab tootja või tema volitatud esindaja.

5. Tootja võtab kõik vajalikud meetmed selleks, et tootmisprotsessis tagataks toodete vastavus punktis 2 märgitud tehnilisele dokumentatsioonile ja nende suhtes kohaldatavatele käesoleva direktiivi nõuetele.

ò uus

IV LISA [otsuse EÜ 768/2008 III lisa ]

ELi VASTAVUSDEKLARATSIOON

1.           Nr xxxxxx (toote kordumatu identifitseerimisnumber):

2.           Tootja või tema volitatud esindaja nimi ja aadress:

3.           Käesolev vastavusdeklaratsioon on välja antud tootja vastutusel:

4.           Deklareeritav toode (elektriseadme identifitseerimine, mis võimaldab toodet jälgida. Lisada tuleb piisavalt selge värviline kujutis, mis võimaldab elektriseadet identifitseerida).

5.           Ülalkirjeldatud deklareeritav toode on kooskõlas asjaomaste liidu ühtlustatud õigusaktidega:

6.           Viited kasutatud harmoneeritud standarditele või viited tehnilistele tingimustele, millele vastavust deklareeritakse:

7.           Lisateave:

Allkirjastatud:….

(väljaandmise koht ja kuupäev)

(nimi, ametinimetus) (allkiri)

ê 2006/95 (kohandatud)

V LISA

A osa

Kehtetuks tunnistatud direktiiv koos muudatusega

Nõukogu direktiiv 73/23/EMÜ Nõukogu direktiiv 93/68/EMÜ. Ainult artikkel 1 punkt 12 ja artikkel 13 || (EÜT L 77, 26.3.1973, lk 29) (EÜT L 220, 30.8.1993, lk 1)

B osa

Siseriiklikku õigusesse ülevõtmise ja kohaldamise tähtajad

(vastavalt artiklile 14)

Direktiiv || Ülevõtmise tähtaeg || Kohaldamise kuupäev

73/23/EMÜ 93/68/EMÜ || 21. august 1974[11] 1. juuli 1994 || 1. jaanuar 1995[12]

ê 2006/95 (kohandatud)

VI LISA

Vastavustabel

Direktiiv 73/23/EMÜ Ö 2006/95/EÜ Õ || Käesolev direktiiv ||

Artiklid 1–7 Artikkel 8 lõige 1 Artikkel 8 lõige 2 Artikkel 8 lõige 3 punkt a Artikkel 8 lõige 3 punkt b Artikkel 9 lõige 1, esimene taane Artikkel 9 lõige 1, teine taane Artikkel 9, lõiked 2–5 Artikkel 10 Artikkel 11 esimene taane Artikkel 11 teine taane Artikkel 11 kolmas taane Artikkel 12 Artikkel 13 lõige 1 Artikkel 13 lõige 2 — — Artikkel 14 I–IV lisa — — || Artiklid 1–7 Artikkel 8 lõige 1 Artikkel 8 lõige 2 Artikkel 8, lõige 3, esimene lõik Artikkel 8, lõige 3, teine lõik Artikkel 9 lõige 1 punkt a Artikkel 9 lõige 1 punkt b Artikkel 9, lõiked 2–5 Artikkel 10 Artikkel 11 punkt a Artikkel 11 punkt b Artikkel 11 punkt c Artikkel 12 — Artikkel 13 Artikkel 14 Artikkel 15 Artikkel 16 I–IV lisa V lisa VI lisa ||

ÖArtikkel 1 Artikkel 2 Artikkel 3 Artikkel 4 Artikkel 5 Artikkel 6 Artikkel 7 Artikkel 8 lõige 1 Artikkel 8 lõige 2 Artikkel 8 lõige 3 Artikkel 9 Artikkel 10 Artikkel 11 Artikkel 12 Artikkel 13 Artikkel 14 Artikkel 15 I lisa II lisa III lisa IV lisa V lisa Õ || ÖArtikkel 1 Artikkel 3 Artikkel 4 Artikkel 5 Artikkel 12 Artikkel 13 Artikkel 14 Artikkel 16 - - Artiklid 18–20 Artiklid 16 ja 17 - - Artikkel 25 lõige 2 Artikkel 26 Artikkel 27 I lisa II lisa Artiklid 15 ja 16 ning IV lisa III lisa -Õ

[1]               Komisjoni teatis nõukogule, Euroopa Parlamendile, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ja Regioonide Komiteele, KOM(2011) 206 (lõplik).

[2]               KOM(2011) 315 (lõplik). Ettepanek Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse kohta, mis käsitleb Euroopa standardimist ja millega muudetakse nõukogu direktiive 89/686/EMÜ ja 93/15/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 94/9/EÜ, 94/25/EÜ, 95/16/EÜ, 97/23/EÜ, 98/34/EÜ, 2004/22/EÜ, 2007/23/EÜ, 2009/105/EÜ ja 2009/23/EÜ.

[3]               EÜT C 77, 28. 3. 2002

[4]               ELT C […], […], lk […].

[5]               ELT L 374, 27.12.2006, lk 10.

[6]               ELT L 218, 13.8.2008, lk 30.

[7]               ELT L 218, 13.8.2008, lk 82.

[8]               ELT L 77, 26.03.1973, lk 29. Direktiivi on muudetud direktiiviga 93/68/EMÜ (EÜT L 220, 30.8.1993, lk 1).

[9]               Vt V lisa A osa.

[10]             Nõukogu 22. juuli 1993. aasta otsus 93/465/EMÜ mis käsitleb tehnilise ühtlustamise direktiivides kasutatavaid vastavushindamismenetluse eri etappide mooduleid ning CE-vastavusmärgise kinnitamise ja kasutamise eeskirju (EÜT L 220, 30.8.1993, lk 23).

[11]             Taani puhul pikendati seda tähtaega siiski viie aastani, 21. veebruarini 1978. Vaata direktiivi 73/23/EMÜ artikli 13 lõiget 1.

[12]             Kuni 1. jaanuarini 1997 lubavad liikmesriigid turule viia ja kasutusele võtta 1. jaanuarini 1995 jõus olevale märgistamiskorrale vastavaid tooteid. Vaata direktiivi 93/68/EMÜ artikli 14 lõiget 2.