52011PC0259

NÕUKOGU MÄÄRUS millega peatatakse ajutiselt ühise tollitariifistiku ühepoolsete maksumäärade kohaldamine teatavate tööstustoodete impordi suhtes Kanaari saartele Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS millega peatatakse ajutiselt ühise tollitariifistiku ühepoolsete maksumäärade kohaldamine teatavate tööstustoodete impordi suhtes Kanaari saartele /* KOM/2011/0259 lõplik - CNS 2011/0111 */


SELETUSKIRI

Ettepaneku taust

Ettepaneku põhjused ja eesmärgid

Hispaania Kuningriigi valitsus on Kanaari saarte autonoomse piirkonna ametiasutuste nimel taotlenud, et pikendataks praegust korda, mille kohaselt peatatakse tollimaksumäärade kohaldamine teatavate tööstustoodete impordi suhtes. Nende meetmete eesmärk on tõsta kohalike ettevõtjate konkurentsivõimet ning kindlustada seeläbi stabiilsem tööhõive kõnealustel saartel.

Üldine taust

Kanaari saared kuuluvad Euroopa Liidu äärepoolseimate piirkondade hulka, mille kohta võib vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklile 349 ette näha erimeetmed, et korvata majanduslikku mahajäämust, mille käes need piirkonnad oma geograafilise asendi tõttu kannatavad.

Ettepaneku valdkonnas kehtivad õigusnormid

Sarnased sätted kehtestati nõukogu 25. oktoobri 2010. aasta määrusega (EL) nr 973/2010 Portugali Vabariigi autonoomsete piirkondade Assooride ja Madeira kohta.

Kooskõla Euroopa Liidu muude tegevuspõhimõtete ja eesmärkidega

Kõnealune ettepanek on kooskõlas liidu poliitikaga, eriti rahvusvahelise kaubanduse, konkurentsi, ettevõtluse ja välissuhete valdkondades.

Konsulteerimine huvitatud isikutega ja mõju hindamine

Konsulteerimine huvitatud isikutega

Konsulteeriti komisjoni tollitariifistiku majandusküsimuste töörühma ekspertidega, kes ei esitanud kavandatava peatamise kohta ühtki majandusega seotud vastuväidet.

Eksperdiarvamuste kogumine ja kasutamine

Välisekspertide arvamusi ei olnud vaja kasutada.

Mõju hindamine

Kuna kavandatavad meetmed on üldiselt kohaldatavad, siis mõju ei hinnatud.

Ettepaneku õiguslik külg

Kavandatud meetmete kokkuvõte

Kavandatud ühise tollitariifistiku ühepoolsete maksumäärade kohaldamise peatamine võimaldab Kanaari saarte kohalikel ettevõtjatel importida tollimaksuvabalt mõningaid toormaterjale, varuosi, osiseid ja kapitalikaupu. Selleks et vältida ükskõik milliseid kuritarvitusi või muudatusi traditsioonilistes kaubavoogudes, on ette nähtud, et kaupadele, mille suhtes kohaldatakse tollimaksumäära peatamist, tehakse lõppkasutuse kontroll.

Lisaks sellele peavad saarte kohalikud äriühingud kasutama kapitalikaupu vähemalt kaheaastase ajavahemiku jooksul, enne kui neid võib vabalt müüa teistele, Euroopa Liidu tolliterritooriumi mõnes muus osas asuvatele äriühingutele.

Et saada kasu tollimaksu peatamisest, peab tooraineid, varuosi ja osiseid kasutama Kanaari saarte tööstuse ümberkujundamiseks ja säilitamiseks.

Õiguslik alus

Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 349.

Subsidiaarsuse põhimõte

Ettepanek tehakse liidu ainupädevusse kuuluvas valdkonnas. Subsidiaarsuse põhimõtet seetõttu ei kohaldata.

Proportsionaalsuse põhimõte

Ettepanek on proportsionaalsuse põhimõttega kooskõlas järgmistel põhjustel.

Sellist meedet kasutatakse regulaarselt ettevõtjate konkurentsivõime tõstmiseks. Ühenduse tolliseadustiku ja selle rakendussätete kohaste lõppkasutuse kontrollide nõue on selles kontekstis kehtestatud menetlus, millega ei kaasne olulist täiendavat lisakoormust piirkondlikele ja kohalikele ametiasutustele ja ettevõtjatele.

Õigusakti valik

Kavandatud õigusakt(id): määrus.

Lepingus ei ole lubatud teisi vahendeid selliste meetmete rakendamiseks.

Mõju eelarvele

Ettepanek mõjutab liidu eelarvet, kuna tollimaksu peatamine põhjustab liidu omavahendite sissetulekute kaotust.

2011/0111 (CNS)

Ettepanek:

NÕUKOGU MÄÄRUS

millega peatatakse ajutiselt ühise tollitariifistiku ühepoolsete maksumäärade kohaldamine teatavate tööstustoodete impordi suhtes Kanaari saartele

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 349,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi arvamust[1],

võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust[2],

võttes arvesse Regioonide Komitee arvamust[3],

toimides seadusandliku erimenetluse kohaselt

ning arvestades järgmist:

(1) Vastavalt nõukogu 25. märtsi 2002. aasta määrusele (EÜ) nr 704/2002 (millega peatatakse ajutiselt ühise tollitariifistiku ühepoolsete maksumäärade kohaldamine teatavate tööstustoodete impordi suhtes ning avatakse teatavate kalandussaaduste importi Kanaari saartele hõlmavad autonoomsed ühenduse tariifikvoodid ja sätestatakse nende haldamine)[4] lõpeb ühise tollitariifistiku tollimaksumäära kohaldamise peatamine teatavate kaubanduses või tööstuses kasutatavate kapitalikaupade suhtes 31. detsembril 2011.

(2) Hispaania valitsus taotles Kanaari saarte valitsuse nimel 2010. aasta septembris ühise tollitariifistiku ühepoolsete maksumäärade kohaldamise peatamise pikendamist vastavalt lepingu artiklile 349. Taotlust põhjendati sellega, et seoses nende saarte kauge asukohaga kannatavad ettevõtjad tõsise majandusliku ja kaubandusliku mahajäämuse käes, millel on negatiivne mõju demograafilistele suundumustele, tööhõivele ning sotsiaalsele ja majandusarengule.

(3) Viimase aja majanduskriis tabas rängalt Kanaari saarte tööstussektorit, kaasa arvatud ehitust. Ehituse madalseisu all kannatas kogu sellest sõltuv abitööstus. Ebasoodsad finantstingimused mõjutasid tugevasti mitmeid ettevõtluse valdkondi. Lisaks sellele langes Hispaanias kiire tööpuuduse kasvu tõttu sisenõudlus, sealhulgas nõudlus tööstustoodete järele.

(4) Tööpuudus Kanaari saartel ületas viimase kümne aasta jooksul pidevalt Hispaania keskmist ning alates 2009. aastast on autonoomses piirkonnas nende näitajate tase riigi kõrgeim[5]. Lisaks sellele tarbitakse üle poole Kanaaride tööstustoodangust Kanaari saartel, mis teeb olukorra eriti tõsiseks, kuna sealne nõudlus on oluliselt langenud.

(5) Selleks et pakkuda investoritele pikaajalist perspektiivi ning võimaldada ettevõtjatel saavutada selline tootmis- ja äritegevuse tase, mis muudab saarte majandusliku ja sotsiaalse keskkonna stabiilseks, on asjakohane pikendada ühise tollitariifistiku ühepoolsete maksumäärade kohaldamise täielikku peatamist teatavate määruse (EÜ) nr 704/2002 II ja III lisas esitatud kaupade suhtes kümne aasta pikkuseks ajavahemikuks.

(6) Sellega seoses on Hispaania ametiasutused taotlenud ühise tollitariifistiku ühepoolsete maksumäärade kohaldamise peatamist nelja uue toote suhtes, mille CN-koodid on 3902 10 00, 3903 11 00, 3906 10 00 ja 4805 00 00. Taotlus kiideti heaks, kuna peatamine tugevdaks Kanaari saarte majandust.

(7) Tagamaks, et kõnealustest tariifimeetmetest saavad kasu ainult Kanaari saarte territooriumil asuvad ettevõtjad, tuleb peatamine nõukogu 12. oktoobri 1992. aasta määruse (EMÜ) nr 2913/92 (millega kehtestatakse ühenduse tolliseadustik)[6] ja komisjoni 2. juuli 1993. aasta määruse (EMÜ) nr 2454/93 (millega kehtestatakse rakendussätted nõukogu määrusele (EMÜ) nr 2913/92, millega kehtestatakse ühenduse tolliseadustik)[7] kohaselt teha sõltuvaks toodete lõppkasutusest.

(8) Kaubandushäirete korral ning kõnealuse määruse rakendamise ühtsete tingimuste tagamiseks tuleks komisjonile anda rakendusvolitused, mis võimaldaksid komisjonil peatamise ajutiselt tühistada. Kõnealuseid volitusi tuleks kasutada vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. veebruari 2011. aasta määrusele (EL) nr 182/2011, millega kehtestatakse eeskirjad ja üldpõhimõtted, mis käsitlevad liikmesriikide läbiviidava kontrolli mehhanisme, mida kohaldatakse komisjoni rakendamisvolituste teostamise suhtes[8].

(9) Määruses (EÜ) nr 704/2002 sätestatud meetmetega järjepidevuse tagamiseks tuleb käesoleva määrusega ettenähtud meetmeid kohaldada alates 1. jaanuarist 2012,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Alates 1. jaanuarist 2012 kuni 31. detsembrini 2021 peatatakse täielikult ühise tollitariifistiku ühepoolsete maksumäärade kohaldamine Kanaari saartele imporditavate kaubanduses või tööstuses kasutatavate kapitalikaupade suhtes, mis kuuluvad I lisas, mida on ajakohastatud kõigi nõukogu määruses (EMÜ) nr 2658/87[9] tehtud muudatustega, loetletud CN-koodide alla.

Neid kaupu kasutavad vastavalt määrusele (EMÜ) nr 2913/92 ja määrusele (EMÜ) nr 2454/93 vähemalt 24 kuu jooksul alates vabasse ringlusse lubamisest Kanaari saartel asuvad ettevõtjad.

Artikkel 2

Alates 1. jaanuarist 2012 kuni 31. detsembrini 2021 peatatakse täielikult ühise tollitariifistiku ühepoolsete maksumäärade kohaldamine Kanaari saartele imporditavate tööstuse ümberkujundamiseks ja säilitamiseks kasutatavate toorainete, varuosade ja osiste suhtes, mis kuuluvad II lisas, mida on ajakohastatud kõigi nõukogu määruses (EMÜ) nr 2658/87 tehtud muudatustega, loetletud CN-koodide alla.

Artikkel 3

Artiklites 1 ja 2 osutatud tollimaksude kohaldamise peatamise tingimuseks on määruse (EMÜ) nr 2913/92 artiklite 21 ja 82 kohane lõppkasutus ning määruse (EMÜ) nr 2454/93 artiklites 291–300 ettenähtud kontroll.

Artikkel 4

1.           Kui komisjonil on põhjust arvata, et käesolevas määruses sätestatud peatamine on konkreetse toote puhul kaasa toonud kaubandushäire, võib ta vastu võtta rakendusaktid, millega tühistatakse peatamine ajutiselt kuni 12 kuuks. Need rakendusaktid võetakse vastu vastavalt artiklis 5 osutatud läbivaatamismenetlusele.

Selliste toodete imporditollimaksud, mille puhul peatamine on ajutiselt tühistatud, tagatakse tagatise abil ja kõnealuste toodete vabasse ringlusse lubamise tingimuseks Kanaari saartel on sellise tagatise esitamine.

2.           Lõikes 1 nimetatud 12 kuu pikkuse ajavahemiku jooksul tuleks teha lõplik otsus, kas peatamist jätkata või see tühistada. Kui peatamine tühistatakse, nõutakse tagatistega tagatud maksude summad lõplikult sisse.

3.           Kui 12 kuu pikkuse ajavahemiku jooksul ei tehta lõplikku otsust vastavalt lõikele 2, vabastatakse tagatised.

Artikkel 5

1.           Komisjoni abistab määruse (EMÜ) nr 2913/92 artikli 247a lõike 1 kohaselt asutatud tolliseadustiku komitee. Kõnealune komitee on komitee määruse (EL) nr 182/2011[10] tähenduses.

2.           Käesolevale lõikele viitamisel kohaldatakse määruse (EL) nr 182/2011 artiklit 5.

Artikkel 6

Käesolev määrus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Seda kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2012.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel,

                                                                       Nõukogu nimel

                                                                       eesistuja

I LISA

Kaubanduses või tööstuses kasutatavad kapitalikaubad, mis kuuluvad järgmiste CN-koodide alla[11]:

4011 20 || 8450 20 || 8522 90 80 || 9006 53 80

4011 30 || 8450 90 || 8523 21 || 9006 59

4011 61 || 8469 00 91 || 8523 29 33 || 9007 19

4011 62 || 8472 10 || 8523 29 39 || 9007 20

4011 63 || 8472 30 || 8523 29 90 || 9008 20

4011 69 || 8472 90 10 || 8523 40 99 || 9008 30

4011 92 || 8472 90 70 || 8523 51 99 || 9008 40

4011 93 || 8473 10 19 || 8523 59 99 ||

4011 94 || 8473 40 18 || 8523 80 99 ||

4011 99 || 8501 10 10 || 8525 50 || 9010 10

5608 || 8501 10 91 || 8525 80 11 || 9010 50

6403 40 || 8501 10 93 || 8525 80 19 || 9011 10 90

6403 51 05 || 8501 10 99 || 8526 10 || 9011 20 90

6403 59 05 || 8501 20 || 8526 91 20 || 9011 80

6403 91 05 || 8501 31 || 8526 91 80 || 9011 90 90

6403 99 05 || 8501 32 || 8542 31 10 || 9012 10 90

8415 10 10 || 8501 33 || 8542 32 10 || 9012 90 90

8415 10 90 || 8501 34 || 8542 39 10 || 9030 10

8415 20 || 8501 40 20 || 8701 10 || 9030 20 91

8415 81 || 8501 40 80 || 8701 20 || 9030 31

8415 82 || 8501 51 || 8701 90 90 || 9030 33

8415 83 || 8501 52 20 || 8702 || 9106

8415 90 || 8501 52 30 || 8704 21 31 || 9107

8418 30 80 || 8501 52 90 || 8704 21 39 || 9207 10

8418 40 80 || 8501 53 50 || 8704 21 91 || 9207 90

8418 50 || 8501 53 81 || 8704 21 99 || 9506 91 90

8418 61 || 8501 53 94 || 8704 22 || 9507 10

8418 69 || 8501 53 99 || 8704 23 || 9507 20 90

8418 91 || 8501 61 20 || 8704 31 31 || 9507 30

8418 99 || 8501 61 80 || 8704 31 39 ||

8427 || 8501 62 || 8704 31 91 ||

8431 20 || 8501 63 || 8704 31 99 ||

8443 31 91 || || ||

8443 32 10 || 8501 64 || 8704 32 ||

8443 32 91 || || ||

8443 32 99 || 8518 40 30 || 8704 90 ||

8443 39 10 || || ||

8443 39 39 || 8518 90 || 8705 ||

8443 99 10 || 8519 20 || 9006 10 ||

8450 11 90 || 8519 81 51 || ||

8450 12 || 8521 10 95 || 9006 30 ||

8450 19 || 8522 90 49 || 9006 52 ||

II LISA

Põllumajanduses ning tööstuse ümberkujundamiseks ja säilitamiseks kasutatavad toorained, varuosad ja osised, mis kuuluvad järgmiste CN-koodide alla[12]:

3901 || 4810 22 10 || 5501 ||

3902 10 || 4810 22 90 || 5502 ||

3903 11 || 4810 29 || 5503 || 8706

3904 10 || 4810 31 || 5504 || 8707

3906 10 || 4810 32 || 5505 10 || 8708

4407 21 10 || 4810 92 || 5505 20 || 8714 11

4407 21 91 || 4810 99 10 || 5506 || 8714 19

4407 22 10 || 4810 99 90 || 5507 || 8714 91

4407 22 91 || 5108 || 5508 10 10 || 8714 92

4407 25 10 || 5110 || 5508 20 10 || 8714 93

4407 25 30 || 5111 11 || 5509 || 8714 94

4407 25 50 || 5111 19 10 || 5510 || 8714 95

4407 26 10 || 5111 19 90 || 5512 || 8714 96

4407 26 30 || 5111 20 || 5513 || 8714 99

4407 26 50 || 5111 30 || 5514 || 9002 90

4407 29 15 || 5111 90 10 || 5515 || 9006 91

4407 29 20 || 5111 90 91 || 5516 || 9007 91

4407 29 25 || 5111 90 93 || 6001 || 9007 92

4407 29 45 || 5111 90 99 || 6002 40 || 9008 90

4407 29 83 || 5112 11 || 6002 90 || 9010 90

4407 29 85 || 5112 19 || 6217 90 || 9104

4407 99 40 || 5112 20 || 6305 10 10 || 9108

4410 || 5112 30 || 6305 10 90 || 9109 11

4412 || 5112 90 || 6305 20 || 9109 19

|| 5205 || 6305 32 || 9109 90

|| 5208 || 6305 33 || 9110 11 10

|| 5209 || 6305 39 || 9110 11 90

|| 5210 || 6305 90 || 9110 12

|| 5212 || 6309 || 9110 19

|| 5401 10 12 || 6406 || 9110 90

|| 5401 10 14 || 7601 || 9111

|| 5401 20 10 || 8517 70 90 || 9112

4803 || 5402 || 8529 10 80 || 9114

4804 || 5403 || 8529 10 95 ||

4805 || 5404 11 || 8529 90 ||

4810 13 || 5404 90 || ||

4810 14 || 5407 || ||

4810 19 10 || 5408 || ||

FINANTSSELGITUS ETTEPANEKUTE KOHTA, MILLE MÕJU EELARVELE PIIRDUB AINULT TULUDE POOLEGA

1.           ETTEPANEKU NIMETUS:

Ettepanek: nõukogu määrus, millega peatatakse ajutiselt ühise tollitariifistiku ühepoolsete maksumäärade kohaldamine teatavate tööstustoodete impordi suhtes Kanaari saartele.

2.           EELARVEREAD:

Peatükk ja artikkel: peatüki 12 artikkel 120

Aastaks 2011 eelarvestatud summa: 16 653 700 000 EUR

3.           FINANTSMÕJU

¨      Ettepanekul puudub finantsmõju

X       Ettepanekul puudub finantsmõju kuludele, kuid sellel on finantsmõju tuludele; mõju tuludele on järgmine:

miljonites eurodes (üks koht pärast koma)

|| ||

Eelarverida || Tulud[13] || periood, alates pp/kk/aaaa || [Aastad 2012-2021]

Artikkel 120 || Mõju omavahenditele || 01/01/2012 - 31/12/2021 || -2,2 aastas

4.           PETTUSEVASTASED MEETMED

Kõigi käesoleva nõukogu määrusega hõlmatud toodete lõppkasutust kontrollitakse kooskõlas määruse (EMÜ) nr 2454/93 (millega kehtestatakse ühenduse tolliseadustiku rakendussätted) artiklitega 291–300.

5.           MUUD MÄRKUSED

Et võimaldada investoritel teha pikaajalisi investeerimisotsuseid, peaks kavandatav peatamine kehtima 10 aastat.

Sellega asendatakse meetmed, mis kehtestati nõukogu määrusega (EÜ) nr 704/2002, mille kehtivus lõppes 31.12.2011.

Meetme arvestuslik kulu

Piirkondlike ametiasutuste edastatud teabe kohaselt vähenevad käesolevast määrusest tingitult tulud 2,96 miljonit eurot (bruto, arvesse on võetud ka kogumiskulud) × 0,75 = 2,22 miljonit eurot aastas ajavahemikus 1.1.2012–31.12.2021.

Tavapärastest omavahenditest saamata jäänud tulu kompenseeritakse liikmesriikide rahvamajanduse kogutulul põhinevate osamaksetega.

[1]               ... 2011. aasta arvamus (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata).

[2]               ELT C , , lk .

[3]               ELT C , , lk .

[4]               EÜT L 111, 26.4.2002, lk 1.

[5]               Eurostat: Piirkondlik statistika – Töötuse määr, NUTS 2 regioonide alusel, 1999-2009.

[6]               EÜT L 302, 19.10.1992, lk 1.

[7]               EÜT L 253, 11.10.1993, lk 1.

[8]               ELT L 55, 28.2.2011, lk 13.

[9]               EÜT L 256, 7.9.1987, lk 1.

[10]             ELT L 55, 28.2.2011, lk 13.

[11]             Nagu on määratletud komisjoni 5. oktoobri 2010. aasta määruses (EL) nr 861/2010, millega muudetakse nõukogu määruse (EMÜ) nr 2658/87 (tariifi- ja statistikanomenklatuuri ning ühise tollitariifistiku kohta) I lisa (ELT L 284, 29.10.2010, lk 1).

[12]             Nagu on määratletud komisjoni 5. oktoobri 2010. aasta määruses (EL) nr 861/2010, millega muudetakse nõukogu määruse (EMÜ) nr 2658/87 (tariifi- ja statistikanomenklatuuri ning ühise tollitariifistiku kohta) I lisa (ELT L 284, 29.10.2010, lk 1).

[13]             Traditsiooniliste omavahendite (põllumajandussaaduste tollimaksud, suhkru- ja tollimaksud) korral peab märgitud olema netosumma, st brutosumma pärast 25 % sissenõudmiskulude mahaarvamist.