13.2.2010   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 36/7


Kokkuvõte komisjoni otsusest,

16. detsember 2009,

Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 102 ja EMP lepingu artikli 54 kohase menetluse kohta

(Juhtum COMP/39.530 – Microsoft (sidumine))

(teatavaks tehtud numbri K(2009) 10033 all)

(Ainult ingliskeelne tekst on autentne)

(EMPs kohaldatav tekst)

2010/C 36/06

16. detsembril 2009 võttis komisjon vastu otsuse Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 102 kohase menetluse kohta. Nõukogu määruse (EÜ) nr 1/2003  (1) artikli 30 kohaselt avaldab komisjon allpool osaliste nimed ja otsuse põhilise sisu. Otsus on kättesaadav konkurentsi peadirektoraadi veebisaidil järgmisel aadressil:

http://ec.europa.eu/competition/antitrust/cases/

(1)

Juhtum käsitleb ettevõtjat Microsoft Corporation (edaspidi „Microsoft”) ja tema veebilehitseja Internet Explorer potentsiaalselt ebaseaduslikku sidumist peamise personaalarvutite operatsioonisüsteemiga Windows.

1.   Esialgsed konkurentsiprobleemid

(2)

14. jaanuaril 2009 esitatud vastuväidetes asus komisjon esialgsele seisukohale, et käesoleva juhtumi puhul on täidetud ebaseadusliku sidumise kriteeriumid (2):

i)

Microsoft ei vaidlustanud, et tal on personaalarvutite operatsioonisüsteemide turul valitsev seisund tänu operatsioonisüsteemile Windows;

ii)

komisjon pidas Internet Explorerit ja operatsioonisüsteemi Windows esialgu eraldi toodeteks;

iii)

komisjon asus esialgsele seisukohale, et enne operatsioonisüsteemi Windows 7 turule toomist ei saanud arvutitootjad ja lõppkasutajad ei tehniliselt ega seaduslikult omandada operatsioonisüsteemi Windows ilma Internet Explorerita. Nii originaalseadmete tootjatel kui ka lõppkasutajatel ei olnud tehniliselt võimalik eemaldada Internet Explorerit operatsioonisüsteemist Windows ning litsentsilepingud ei lubanud originaalseadmete tootjatel müüa operatsioonisüsteemi Windows ilma Internet Explorerita;

iv)

samuti oli komisjon esialgu arvamusel, et sidumisega kaasneb veebilehitsejate turul toote omadustest lähtuva konkurentsi kõrvaldamine.

(3)

Komisjon asus esialgsele seisukohale, et Internet Exploreril oli levikueelis, mida teistel veebilehitsejatel ei olnud võimalik saavutada, ja veebilehitsejate allalaadimine internetist oli takistatud. Samuti oli komisjon esialgu arvamusel, et lisaks Microsofti turuseisundi tugevdamisele personaalarvutite operatsioonisüsteemide turul sundis Internet Exploreri sidumine operatsioonisüsteemiga Windows veebiarendajaid ja tarkvaradisainereid kujundama oma tooteid peamiselt Internet Exploreri jaoks.

2.   Otsus kohustuste kohta

(4)

Microsoft kavandas kohustused, et lahendada komisjoni esitatud esialgsed konkurentsiprobleemid.

(5)

16. detsembril 2009 määruse (EÜ) nr 1/2003 artikli 9 lõike 1 kohaselt vastu võetud otsusega tegi komisjon kõnealused kohustused Microsofti jaoks siduvaks. Peamised kohustused võib kokku võtta järgmiselt.

(6)

Esiteks nõustus Microsoft varustama Euroopa Majanduspiirkonnas (edaspidi „EMP”) operatsioonisüsteemi Windows mehhanismiga, mis võimaldab originaalseadmete tootjatel ja kasutajatel Internet Exploreri sisse või välja lülitada.

(7)

Teiseks võivad Microsofti kavandatud kohustuste kohaselt originaalseadmete tootjad vabalt valida, millise veebilehitseja nad eelnevalt paigaldavad oma müüdavatele personaalarvutitele, ja seadistada see vaikimisi valitavaks veebilehitsejaks. Microsoft ei hoidu mingil juhul kõnealustest kohustustest kõrvale ega võta vastumeetmeid originaalseadmete tootjate suhtes, kes paigaldavad konkureerivaid veebilehitsejaid.

(8)

Microsoft on valmis levitama EMPs operatsioonisüsteemi Windows kasutajatele Windowsi värskendusena valikuaknaga tarkvaravärskendust. Windows XP, Windows Vista ja Windows 7 kasutajad, kellel on veebilehitsejaks vaikimisi Internet Explorer (sõltumata sellise seadistuse põhjusest) ja kes on aboneerinud Windowsi värskendused, saavad valikuakna kaudu valida veebilehitseja, ning valikaknal ilmuvad ka lingid, mille abil on võimalik leida rohkem teavet ekraanil esitatud veebilehitsejate kohta.

(9)

Otsuses leitakse, et võttes arvesse Microsofti jaoks siduvaid kohustusi, ei ole komisjonil menetluse jätkamiseks enam alust. Otsus on Microsofti jaoks siduv viie aasta jooksul alates selle vastuvõtmisest.


(1)  EÜT L 1, 4.1.2003, lk 1.

(2)  Vt kohtuasi T-201/04: Microsoft vs. komisjon, EKL 2007, lk II-3601, punktid 842, 869 ja 1058. Vt ka Komisjoni teatis – Suunised komisjoni täitetegevuse prioriteetide kohta EÜ asutamislepingu artikli 82 kohaldamisel turgu valitsevate ettevõtjate kuritahtliku konkurente tõrjuva tegevuse suhtes, ELT C 45, 24.2.2009, punkt 50.