6.5.2009   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 104/16


Nõukogu määruse (EÜ) nr 510/2006 (põllumajandustoodete ja toidu geograafiliste tähiste ja päritolunimetuste kaitse kohta) artikli 6 lõike 2 kohase taotluse avaldamine

2009/C 104/08

Käesoleva dokumendi avaldamine annab õiguse esitada vastuväiteid vastavalt nõukogu määruse (EÜ) nr 510/2006 (1) artiklile 7. Komisjon peab vastuväited kätte saama kuue kuu jooksul alates käesoleva dokumendi avaldamise kuupäevast.

KOONDDOKUMENT

NÕUKOGU MÄÄRUS (EÜ) nr 510/2006

„AGLIO BIANCO POLESANO”

EÜ nr: IT-PDO-0005-0566-08.11.2006

KGT ( ) KPN ( X )

1.   Nimetus:

„Aglio Bianco Polesano”

2.   Liikmesriik või kolmas riik:

Itaalia

3.

Põllumajandustoote või toidu kirjeldus:

3.1.   Toote liik (II lisa alusel):

Klass 1.6.

Puuviljad, köögiviljad ja teraviljad töötlemata ja töödeldud kujul.

3.2.   Toote kirjeldus, mida punktis 1 esitatud nimetus tähistab:

Küüslauku „Aglio Bianco Polesano” turustatakse kuivatatuna. Seda saadakse kohalikest ökotüüpidest ja nende ökotüüpide põhjal aretatud sordi „Avorio” taimedest.

Küüslaugu sibul on ümar ja korrapärane, kergelt lameneva alaosa ning säravvalge värvusega. Küünte hulk varieerub ja need on liitunud ühtlaseks tervikuks, mida iseloomustab iseloomulikult kumer väliskülg. Küüslauguküüned peavad paiknema veatult üksteise kõrval. Küüslauguküüsi ümbritsev kest on nõgusal küljel vähem või rohkem roosakas ja ümaral küljel valge.

„Aglio Bianco Polesano” küüslauk sisaldab kuivatatuna vähemalt 35 % kuivainet ja 20 % süsivesikuid. Lisaks sisaldavad värsked küüslauguküüned väävlipõhiseid eeterlikke õlisid ja lenduvaid väävliühendeid, mis tingivad seda liiki küüslaugu iseloomuliku tugeva lõhna.

3.3.   Toorained (üksnes töödeldud toodete puhul):

3.4.   Sööt (üksnes loomse päritoluga toodete puhul):

3.5.   Tootmise erietapid, mis peavad toimuma määratletud geograafilises piirkonnas:

Asjaomases geograafilises piirkonnas peavad toimuma järgmised tootmise etapid: seemnematerjali tootmine ning küüslaugu kasvatamine, kuivatamine ja traditsioonikohane töötlemine.

Kuna paljundamine toimub vegetatiivsel teel, iseloomustab asjaomast kasvatusmeetodit osa saagi eraldamine seemnematerjaliks. Selleks valivad tootjad saagi hulgast käsitsi piisava koguse küüsi.

Taime kasvutsükkel on üheaastane, kusjuures külv toimub sügis-talvel ajavahemikus 1. oktoobrist kuni 31. detsembrini.

Toote omaduste ja edasise töötlemise seisukohast on oluline loodusliku kuivatamise etapp, mis toimub otse põllul ja/või tootmishoones.

Oluline on määrata niiskuse õige tase, mis on vajalik küüslaukude punumiseks väikesesse (resta) ja suurde palmikusse ning köitmiseks väikesesse ja suurde kimpu, mida tehakse traditsiooniliselt käsitsi ja mille puhul on olulisel kohal põlvkondade jooksul omandatud kogemused ja oskused.

„Aglio Bianco Palesano” küüslauku võib turustada 30. juulist kuni järgneva aasta 31. maini.

3.6.   Erieeskirjad viilutamise, riivimise, pakendamise jm kohta:

„Aglio Bianco Polesano” küüslauku võib turustada järgmisel kujul:

VÄIKESTES PALMIKUTES

:

mis koosnevad 8 kuni 22 küüslaugusibulast ja kaaluvad 0,5 kuni 1,2 kg;

SUURTES PALMIKUTES

:

mis koosnevad 30 kuni 40 küüslaugusibulast ja kaaluvad 2 kuni 4 kg;

VÄIKESTES KIMPUDES

:

mis koosnevad 20 kuni 40 küüslaugusibulast ja kaaluvad 1 kuni 4 kg;

SUURTES KIMPUDES

:

mis koosnevad 70 kuni 120 küüslaugusibulast ja kaaluvad 5 kuni 10 kg;

PAKENDATUNA KARPIDESSE

:

milles on kindlaks määramata hulk küüslaugusibulaid kogumassiga 50 kuni 1 000 g;

PAKENDATUNA KOTTIDESSE

:

milles on kindlaks määramata hulk küüslaugusibulaid kogumassiga 1 kuni 20 kg.

Suured ja väikesed palmikud ja kimbud pakendatakse valgesse võrku, mis suletakse toote logo kandva kleeplindiga ja mida võib omakorda pakendada puust, plastist, papist või muust sobivast materjalist kasti.

Karbid ja kotid sisaldavad väikesi valgest võrgust kotikesi, mis on pitseeritud ja kannavad toote logo. Ka karpe ja kotte võib pakendada puust, plastmassist, papist või muust sobivast materjalist kasti.

Toote pakendamine kottidesse ja karpidesse võib toimuda väljaspool tootmispiirkonda, tingimusel et transport ja liigne töötlemine ei kahjusta küüslaugusibulaid ega murenda koort, mis tooks kaasa hallitus- ja riknemisohu.

3.7.   Erieeskirjad märgistamise kohta:

Iga pakenditüübi puhul peab pakil olema silt, millel on toote ja tootja nimi ja kaitsud päritolunimetuse logo.

Igal pakil peab olema ühele küljele koondatult loetavate ja kustumatute tähtedega esitatud teave pakendaja või lähetaja, toote olemuse, päritolu, kaubandusomaduste ja muu vajaliku kohta. Lisaks peab seal olema märgitud muust kirjast suuremate tähtedega nimetus „Aglio Bianco Polesano” ja väljend „kaitstud päritolunimetus” või lühend KPN.

Toote logo koosneb ovaalist, mille sisse on joonistatud helesinisele taustale rohelise värviga ajaloolise Polesine piirkonna stiliseeritud kujutis. Kujutisel on Polesine piirkonna looduslike piiridena äratuntavad Adige ja Po jõgi. Piirkonna kujutise kohal on Itaalia lipu värvides tähed „DOP” („D” – roheline, „P” – punane ja „O” – valge, küüslaugupea kujuga). Ovaali ümber on Trebuchet' kirjatüübis poolpaksus ja tavalises kaldkirjas helesiniste tähtedega väljend „Aglio Bianco Polesano – Denominazione D'Originine Protetta”. Logo kuju ja värvide suhtes võib esineda variante: võimalik on ka ühevärviline kujutis erinevate halli alatoonidega. Vastavalt pakendile võib logo suurus varieeruda.

Image

4.   Geograafilise piirkonna täpne määratlus:

„Aglio Bianco Polesano” tootmispiirkond hõlmab järgmisi Rovigo provintsis asuvaid Polesine kommuune: Adria, Arquà Polesine, Bosaro, Canaro, Canda, Castelguglielmo, Ceregnano, Costa di Rovigo, Crespino, Fiesso Umbertiano, Frassinelle Polesine, Fratta Polesine, Gavello, Guarda Veneta, Lendinara, Lusia, Occhiobello, Papozze, Pettorazza Grimani, Pincara, Polesella, Pontecchio Polesine, Rovigo, San Bellino, San Martino di Venezze, Villadose, Villamarzana, Villanova del Ghebbo, Villanova Marchesana.

5.   Seos geograafilise piirkonnaga:

5.1.   Geograafilise piirkonna eripära:

Keskkonnategurid

Peamiseks teguriks, mis tingib selles piirkonnas „Aglio Bianco Polesano” tootmise ja tagab selle omapära, on pinnase ja kliima iseloom. Polesine piirkonda läbivad kaks suurt jõge, Po ja Adige, mis varem, enne nende voolusänge kindlustavate tammide ehitamist kogu tasandiku sageli üle ujutasid. Nende alade mullastiku iseärasused ongi tekkinud tänu tootmispiirkonda põhjast ja lõunast piiravatele Po ja Adige jõele, mis sajandite jooksul korduvalt üle kallaste on tõusnud: Po on rikastanud pinnast eelkõige suure savisisaldusega liivsavi ja Adige kvartsliivaga.

Nende kahe jõe tegevuse tulemusel on kujunenud keskmise struktuuriga tolmjas liivsavimuld, mis on korraliku kuivendusega, poorne ja viljakas ning annab „Aglio Bianco Polesano” küüslaugule selle erilised omadused. Pinnase keemilisele koostisele on iseloomulikud rikkalikult esinevad vahetuv fosfor, vahetuv kaalium, kaltsium ja magneesium.

Mõõdukas ja kuiv kliima soodustab nii viljade kuivatamist kui ka traditsioonilist pakendamist.

Inimfaktor

Sobiva pinnase kõrval on oluline ka elanike panus, mille puhul tuleb rõhutada kahte aspekti:

pikkade aastate jooksul omandatud ja isalt pojale edasi antud oskus valida käsitsi parimaid küüslaugusibulaid, mida kasutada seemnematerjalina;

erilised käsitsi töötlemise etapid, nagu küüslaukude punumine väikesesse (resta) ja suurde palmikusse ning köitmine väikesesse ja suurde kimpu, mis tingivad küüslaugukasvatuse vahetu seotuse paikkonna, selle traditsioonide ja ajalooga.

5.2.   Toote eripära:

„Aglio Bianco Polesano” küüslaugu peamiseks omaduseks on selle säravvalge värvus, sibula kuju ning iseloomulikult suur kuivainesisaldus, mis aitab kaasa toote pikaajalisele säilimisele. „Aglio Bianco Polesano” eripärane lõhn, mis tuleneb lenduvate väävliühendite ja lõhnainete erilisest mõõdusuhtest, eristab seda selgelt teiste piirkondade toodangust: sensoranalüüs on näidanud, et toote lõhn on mahedam ja püsivam kui teistes piirkondades kasvatatud teist sorti küüslaukudel, ning see on olnud tarbijatele alati meeltmööda. „Aglio Bianco Polesano” küüslaugus on rikkalikult nii aromaatseid väävliühendeid kui ka veelgi suuremas koguses muudesse keemilistesse klassidesse kuuluvaid ühendeid (aldehüüdid), mis annavad lõhnale meeldivaid nüansse (värskelt niidetud rohi, magus puuviljasus), mis säilitamise käigus võimenduvad ja selle mahedamaks ja püsivamaks muudavad.

5.3.   Põhjuslik seos geograafilise piirkonna ja (kaitstud päritolunimetusega) toote kvaliteedi või omaduste vahel või (kaitstud geograafilise tähisega) toote erilise kvaliteedi, maine või muude omaduste vahel:

Mulla rohke mineraalainesisaldus, tolmjas liivsavine lõimis, korralik kuivendus, poorsus, viljakus ja suur kaaliumisisaldus võimaldavad saavutada selle, et küüslauguküüned on veatult ja tihedalt üksteise kõrval ning sisaldavad rohkelt kuivainet, mis aitab tootel säilida.

Vahetuva kaaliumi ja fosfori rohke sisaldus annab „Aglio Bianco Polesano” küüslaugule tüüpilise säravvalge värvuse.

Ka küüslaugu eripärased lõhnaomadused on tingitud asjaomasest keskkonnast, kuna aroomikomponendid peegeldavad nende biosünteesis osalevate ensüümide taset ja aktiivsust, mida omakorda mõjutavad taime füsioloogiline olukord, mullastiku– ja ilmastikuolud ning töötlemise ja säilitamise traditsioonilised etapid.

Viide spetsifikaadi avaldamisele:

Taotluse esitanud asutus on algatanud riikliku vastuväite esitamise menetluse, avaldades kaitstud päritolunimetuse „Aglio Bianco Polesano” KPN tunnustamise ettepaneku 10. novembri 2005. aasta Itaalia Vabariigi Teatajas nr 262.

Spetsifikaadi terviktekstiga saab tutvuda:

veebisaidil: www.politicheagricole.it/DocumentiPubblicazioni/Search_Documenti_Elenco.htm?txtTipoDocumento= Disciplinare%20in%20esame%20UE&txtDocArgomento=Prodotti%20di%20Qualit%E0>Prodotti% 20Dop,%20Igp%20e%20Stg

või

minnes otse põllumajandusministeeriumi veebisaidile (www.politicheagricole.it), seejärel klõpsates „Prodotti di Qualità” („Kvaliteettooted”; ekraanil vasakul) ning seejärel „Disciplinari di Produzione all'esame dell'UE (Règ (CE) 510/2006)” („ELi läbivaatuseks esitatud spetsifikaadid (määrus (EÜ) nr 510/2006)”).


(1)  ELT L 93, 31.3.2006, lk 12.