15.12.2009   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 304/33


ARUANNE

Euroopa Kemikaalide Agentuuri eelarveaasta 2008 raamatupidamise aastaaruande kohta koos agentuuri vastustega

2009/C 304/07

SISUKORD

 

Punktid

Lk

SISSEJUHATUS …

1–2

34

KINNITAV AVALDUS …

3–12

34

TÄHELEPANEKUD EELARVE HALDAMISE JA FINANTSJUHTIMISE KOHTA …

13–14

35

MUUD KÜSIMUSED …

15

35

Tabel …

36

Agentuuri vastused

37

SISSEJUHATUS

1.

Helsingis asuva Euroopa Kemikaalide Agentuur (edaspidi agentuur) loodi Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. detsembri 2006. aasta määrusega (EÜ) nr 1907/2006 (1). Agentuuri peamisteks ülesanneteks on tagada inimeste tervise ja keskkonna kaitstuse kõrge tase ning samuti ainete, nii ainetena kui valmistuse või toote koostises esineva ainena, vaba ringlus, edendades samas konkurentsivõimet ja innovatsiooni. Samuti peaks nimetatud määrus edendama ainete ohtlikkuse hindamise alternatiivsete meetodite arengut (2). Agentuur on rahaliselt komisjonist sõltumatu alates 1. jaanuarist 2008.

2.

Agentuuri 2008. aasta eelarve ulatus 66,4 miljoni euroni. Aasta lõpu seisuga töötas agentuuris 244 töötajat.

KINNITAV AVALDUS

3.

Vastavalt asutamislepingu artikli 248 sätetele auditeeris kontrollikoda agentuuri raamatupidamise aastaaruannet, (3) mis koosneb 2008. aasta 31. detsembril lõppenud eelarveaasta finantsaruannetest (4) ja eelarve täitmise aruandest; (5) samuti auditeeris kontrollikoda aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkust ja korrektsust.

4.

Käesolev kinnitav avaldus on adresseeritud Euroopa Parlamendile ja nõukogule kooskõlas nõukogu määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 artikli 185 lõikega 2 (6).

Direktori kohustused

5.

Eelarvevahendite käsutajana täidab direktor eelarvet nii tulude kui ka kulude osas agentuuri finantseeskirjade kohaselt, omal vastutusel ja heakskiidetud assigneeringute piires (7). Direktor kehtestab (8) organisatsiooni struktuuri ja sobiva haldus- ja sisekontrolli süsteemi ning -protseduurid, et koostada lõplik raamatupidamise aastaaruanne, (9) milles ei esine pettusest või vigadest tingitud olulisi väärkajastamisi; samuti on direktori ülesanne tagada, et mainitud aruande aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

Kontrollikoja kohustused

6.

Kontrollikoja kohustuseks on esitada oma auditi põhjal kinnitav avaldus agentuuri raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse ja selle aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta.

7.

Kontrollikoda viis auditi läbi kooskõlas IFAC ja ISSAI (10) rahvusvaheliste auditistandardite ja eetikanormidega. Nende standardite kohaselt peab kontrollikoda järgima eetikanõudeid ning auditi kavandama ja läbi viima selleks, et saada piisav kindlus selle kohta, et raamatupidamise aastaaruanne ei sisalda olulisi väärkajastamisi ja aruande aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

8.

Kontrollikoja auditi käigus viiakse läbi menetlusi auditi tõendusmaterjali kogumiseks aruandes esitatud summade ja andmete ning aruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Valitud menetlused sõltuvad kontrollikoja otsustusest, mis hõlmab ka võimalike aruandes esinevate pettusest või vigadest tingitud oluliste väärkajastamiste ja ebaseaduslike või ebakorrektsete tehingute riski hindamist. Asjakohaste auditimenetluste kavandamiseks võetakse arvesse asutuse raamatupidamise aastaaruande koostamise ja esitamisega seonduvat sisekontrollisüsteemi. Kontrollikoja audit hõlmab ka hinnangu andmist kasutatud arvestuspõhimõtete asjakohasusele ja juhtkonna esitatud arvestushinnangute põhjendatusele, samuti raamatupidamise aastaaruande üldise esitluslaadi hindamist.

9.

Kontrollikoda on seisukohal, et kogutud auditi tõendusmaterjal on piisav ja asjakohane järgnevate järeldusotsuste esitamiseks.

Järeldusotsus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse kohta

10.

Kontrollikoja hinnangul annab agentuuri raamatupidamise aastaaruanne (11) kõigis olulistes aspektides tõepärase pildi agentuuri finantsolukorrast 31. detsembri 2008. aasta seisuga ning agentuuri tehingutest ja rahavoogudest lõppenud aastal vastavalt agentuuri finantsmääruse sätetele.

Järeldusotsus raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta

11.

Kontrollikoja hinnangul on agentuuri 2008. aasta 31. detsembril lõppenud eelarveaasta raamatupidamise aastaaruande aluseks olevad tehingud kõigis olulistes aspektides seaduslikud ja korrektsed.

12.

Järgnevad tähelepanekud ei sea kontrollikoja järeldusotsust kahtluse alla.

TÄHELEPANEKUD EELARVE HALDAMISE JA FINANTSJUHTIMISE KOHTA

13.

Eelarvelised maksed ulatusid 36,4 miljoni euroni, mis moodustab 54 % kulukohustuste kogusummast. Eelkõige põhitegevuse puhul esines viivitusi seoses infotehnoloogia süsteemi rakendamisprobleemide ja kvalifitseeritud töötajate puudumisega. Põhitegevuseks oli ette nähtud 20 miljoni väärtuses kulukohustustega seotud assigneeringuid, kuid sellest kanti 8,2 miljonit eurot üle järgmisesse aastasse ja 7,5 miljonit eurot tühistati. Selline olukord on vastuolus aastasuse põhimõttega ja näitab puudusi agentuuri tegevuse kavandamisel.

14.

Märkimisväärselt paljude üle 0,4 miljoni väärtuses olevate tehingute puhul ei katnud eelarvelised kulukohustused kulutusi, mistõttu on need tehingud ebakorrektsed. 2009. aastasse kanti põhjendamatult üle maksete assigneeringud, mis enamikul juhtudel olid seotud 2009. aastal teostatava tegevusega (12) ja ühel juhul veaga kulukohustuse hindamisel (13). Selline olukord näitab, et agentuuril on vaja parandada oma assigneeringute kasutamise kontrollimismenetlusi.

MUUD KÜSIMUSED

15.

14 värbamismenetluse puhul määras agentuuri direktor iseenda valikukomisjoni esimeheks. Arvestades talle personalieeskirjadega antud õigust tegutseda ametisse nimetava isikuna, ei tagatud sõltumatust (14) nende valikukomisjonide teiste liikmete puhul, kes on ajutised töötajad ja alluvad direktorile. Kolme nimetatud menetluse audit näitas puudusi valikukomisjonide töö kokkuvõtete dokumenteerimisel, eelkõige ei olnud valikukomisjonide erinevatel etappidel tehtud otsused põhjendatud.

Kontrollikoda võttis käesoleva aruande vastu 8. oktoobri 2009. aasta istungil Luxembourgis.

Kontrollikoja nimel

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

president

Tabel

Euroopa Kemikaalide Agentuur (Helsingi)

Asutamislepingust tulenev ühenduse pädevusvaldkonnad

Määruses (EÜ) nr 1907/2006 (REACH-määrus) ja määruses (EÜ) nr 1272/2008

(ainete ja valmististe klassifitseerimine, märgistamine ja pakendamine) sätestatud agentuuri pädevusvaldkonnad

Juhtimine

2008. aastal agentuuri käsutusse antud ressursid

2008. eelarveaastal pakutud tooted ja teenused

Euroopa Kemikaalide Agentuuri asutamismääruse, REACH-määruse (EÜ) nr 1907/2006 õiguslik alus on EÜ asutamislepingu artikkel 95.

Asutamislepingu artikkel 95.

Eesmärgid

REACH-määruse eesmärk on tagada inimeste tervise ja keskkonna kaitstuse kõrge tase ning samuti ainete, nii ainetena kui valmistise või toote koostises esineva ainena, vaba ringluse, edendades samas konkurentsivõimet ja innovatsiooni. Käesolev määrus peaks samuti edendama ainete ohtlikkuse hindamise alternatiivsete meetodite arengut.

Agentuur peaks olema keskne asutus, mis tagab, et kemikaale käsitlevad õigusaktid ja otsuste tegemise protsessid ning nende aluseks olev teaduslik baas oleksid kõikide sidusrühmade ja avalikkuse jaoks usaldusväärsed. Agentuuril peaks olema keskne roll käesoleva määruse alase suhtluse koordineerimisel ning selle rakendamisel. Seetõttu on oluline, et ühenduse asutused, liikmesriigid, laiem avalikkus ja huvitatud isikud agentuuri usaldaksid. Sel põhjusel on äärmiselt oluline tagada agentuuri sõltumatus, kõrge teaduslik, tehniline ja regulatiivne pädevus ning samuti läbipaistvus ja tõhusus.

Ülesanded

Euroopa Kemikaalide Agentuur asutati eesmärgiga juhtida ja mõnel juhul ka teostada REACH-määruses sätestatud tehnilisi, teaduslikke ja haldusülesandeid ning sellega seoses tagada järjepidevus Ühenduse tasemel.

Samuti peab agentuur andma liikmesriikidele ja ühenduse asutustele parimat võimalikku teaduslikku ja tehnilist nõu niisugustes kemikaalidega seotud küsimustes, mis kuuluvad tema töövaldkonda ning mis suunatakse agentuurile vastavalt REACH-määruse sätetele.

Samuti on Euroopa Kemikaalide Agentuuril kemikaalide klassifitseerimise ja märgistamise ülesanded. Eelkõige peab agentuur andma liikmesriikidele ja ühenduse asutustele parimat võimalikku tehnilist nõu ja ning tööstusele ja liikmesriikide ametiasutustele tehnilisi ja teaduslikke suuniseid.

1.   Haldusnõukogu

Koosseis

Üks nõukogu nimetatud esindaja igast liikmesriigist ja komisjoni nimetatud maksimaalselt kuus esindajat, sh kolm huvitatud osapoolte hääleõiguseta isikut ning lisaks kaks Euroopa Parlamendi poolt nimetatud sõltumatut isikut.

Ülesanne

Peamiselt iga-aastase ja mitmeaastase töökava, lõpliku eelarve, üldaruande ja sise-eeskirjade vastuvõtmine ning tegevdirektori üle teostava distsiplinaarvõimu ametisse nimetamine, samuti ka apellatsiooninõukogu ja komitee liikmete ametisse nimetamine.

2.   Direktor

Agentuuri igapäevane töökorraldus.

3.   Muud organid: erinevad komiteed, õiguskaitset käsitleva teabevahetuse foorum, sekretariaat ja apellatsiooninõukogu

4.   Välisaudit

Euroopa Kontrollikoda.

5.   Eelarve täitmisele heakskiitu andev asutus

Parlament nõukogu soovitusel.

Eelarve

66,4 miljonit eurot: millest on ühenduse osalus

62,6 miljonit.

Lõivudest sissetulek 3,8 miljonit eurot.

Personali suurus seisuga 31. detsember 2008

220 töökohta ametiloetelus

Täidetud töökohtade arv: 210

Muu personal: 34

Lepingulised töötajad, lähetuses viibivad riiklikud eksperdid ja ajutised töötajad

Personal kokku: 244

mis jaguneb vastavalt ülesannetele:

põhiülesanded: 164;

haldus-ja abiülesanded: 80.

Uue agentuurina ettevalmistused ja suutlikkuse väljaarendamine registreerimise, hindamise, lubade andmise, piirangute tegemise, klassifitseerimise ja märgistamise alal ning seoses komiteedega.

REACHi infotehnoloogia-ja muude infotehnoloogiasüsteemide arendamine

Haldus-ja juhtimissüsteemide loomine

Eelregistreeritud ainete arv: 150 000; kokkulepped on sõlmitud 65 000 äriühinguga.

Registreeritud toimikute arv: 1 460

Konsultatsioonipunktile esitatud küsimuste arv: 12 325

Uute välja antud suunisdokumentide arv: 6

Välja antud ajakohastatud suuniste arv: 10

Taotlejate loetelu: sisaldab 15 ainet.

Allikas: agentuuri edastatud teave.

AMETI VASTUSED

Punkt 13

Nagu teistegi tegevust alustavate asutuste korral, oli ameti kulude kavandamine keerukas ja selle tõttu oli ameti 2008. aasta eelarve täitmine ebaoptimaalne. Esimesel finantssõltumatul aastal nõustus haldusnõukogu võtma üle komisjoni kalkulatsioonid 2008. a eelarve kohta. See eelarve oli koostatud suurt ebakindlust arvestades ja oli konservatiivne. Tegevuse peatne algus (1.6.2008) ja eelregistreerimiste ülisuur arv (2,7 miljonit hinnangulise 132 000 asemel) tingis ressursside koondamise ühele tegevusele, mis mõjutas muid kulusid. 2009. aasta eesmärk on täiustada kavandamist ja ressursside jälgimist.

Punkt 14

Amet nõustub kontrollikoja tähelepanekuga. 2008. aasta lõpu tegevus oli eriti raske, sest tegevus- ja tehnilistes talitustes puudusid finantsametnikud; selle tulemusel oli teatud juhtudel dokumentatsiooni ettevalmistamine puudulik või võimetus kõikide toimingute lõpetamiseks aasta lõpuks. Praeguseks on töökohad adekvaatselt täidetud ning finantsmenetlusi ja sisekontrolli süsteeme on parandatud ja tugevdatud. 2009. aasta aastalõputoimingutele pööratakse rohkem tähelepanu.

Punkt 15

Direktor oli esimees 14 valikukomisjonis, mis valisid juhtkonnaliikmeid ja muid võtmeisikuid, 2008. aasta esimeses kolmes kvartalis, sest sel hetkel tegutses juhtkond ajutisena. Direktori osalemise valikukomitees tasakaalustas see, et kandidaate hindas väline sõltumatu konsultatsiooniettevõte, samuti haldusnõukogu liikme kaasamine vaatlejana ja asjaolu, et mitu valimiskomisjoni liiget olid komisjoni lähetatud ametnikud. Tuleviku puhuks on amet otsustanud, et direktor enam valikukomiteede tegevuses ei osale. Peale selle on kasutusele võetud valikukomiteede tegevuse juhend, eelkõige langetatud otsuste põhjendamise vajaduse kohta.


(1)  ELT L 396, 30.12.2006, lk 1.

(2)  Tabelis esitatakse teavitaval eesmärgil kokkuvõte agentuuri pädevusvaldkondadest ja tegevusest.

(3)  Raamatupidamise aastaaruandele on lisatud aasta eelarve haldamise ja finantsjuhtimise aruanne, kus esitatakse muu hulgas ülevaade assigneeringute kasutamise määra kohta koos kokkuvõtva teabega assigneeringute ülekannete kohta erinevate eelarvepunktide vahel.

(4)  Finantsaruanded sisaldavad bilanssi ja tulemiaruannet, rahavoogude aruannet, kapitali muutuste aruannet ja lisa, kus on ära toodud tähtsamate arvestuspõhimõtete kirjeldus ja muu selgitav teave.

(5)  Eelarve täitmise aruanne koosneb aruandest ja selle lisast.

(6)  EÜT L 248, 16.9.2002, lk 1.

(7)  Komisjoni 23. detsembri 2002. aasta määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 artikkel 33 (EÜT L 357, 31.12.2002, lk 72).

(8)  Komisjoni määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 artikkel 38.

(9)  Asutuste raamatupidamise aastaaruannete ja arvestuse koostamise eeskirjad on sätestatud komisjoni määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 VII jaotise 1. peatükis, mida on viimati muudetud komisjoni 9. juuli 2008. aasta määrusega (EÜ, Euratom) nr 652/2008 (ELT L 181, 10.07.2008, lk 23), ning on tervikuna agentuuri finantsmäärusse integreeritud.

(10)  IFAC – Rahvusvaheline Audiitorite Föderatsioon, ISSAI – kõrgeimate kontrolliasutuste rahvusvahelised standardid.

(11)  Lõplik raamatupidamise aastaaruanne koostati 15. juunil 2009 ja kontrollikoda sai selle kätte 29. juunil 2009. Komisjoni raamatupidamise aastaaruandega konsolideeritud lõplik raamatupidamise aastaaruanne avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas järgneva aasta 15. novembriks. Aruandega võib tutvuda järgmistel veebilehtedel: http://eca.europa.eu või http://echa.europa.eu/publications/annual_accounts_en.asp

(12)  Neli juhtu, mille ligikaudne väärtus kokku on 576 000 eurot.

(13)  Väärtus 100 000 eurot.

(14)  Personalieeskirjade artikkel 11a.