15.12.2009   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 304/1


ARUANNE

Ühenduse Kalanduskontrolli Agentuuri eelarveaasta 2008 raamatupidamise aastaaruande kohta koos agentuuri vastustega

2009/C 304/01

SISUKORD

 

Punktid

Lk

SISSEJUHATUS…

1–2

2

KINNITAV AVALDUS…

3–12

2

TÄHELEPANEKUD EELARVE HALDAMISE JA FINANTSJUHTIMISE KOHTA…

13–14

3

MUUD KÜSIMUSED…

15–17

3

Tabel …

4

Agentuuri vastused

5

SISSEJUHATUS

1.

Vigos asuv Ühenduse Kalanduskontrolli Agentuur (edaspidi agentuur) loodi nõukogu 26. aprilli 2005. aasta määrusega (EÜ) nr 768/2005 (1). Agentuuri peamine ülesanne on korraldada liikmesriikide kalanduse kontrolli- ja inspekteerimistegevuse koordineerimist, et tagada ühise kalanduspoliitika eeskirjade mõjus ja ühtne kohaldamine. Agentuur on rahaliselt sõltumatu alates 11. novembrist 2007 (2).

2.

Agentuuri 2008. aasta eelarve suurus oli 9,5 miljonit eurot; sellele eelnenud aasta eelarve oli 5 miljonit eurot. Aasta lõpu seisuga töötas agentuuris 48 töötajat; sellele eelnenud aastal oli töötajaid 25.

KINNITAV AVALDUS

3.

Vastavalt asutamislepingu artikli 248 sätetele auditeeris kontrollikoda agentuuri raamatupidamise aastaaruannet, (3) mis koosneb 2008. aasta 31. detsembril lõppenud eelarveaasta finantsaruannetest (4) ja eelarve täitmise aruandest; (5) samuti auditeeris kontrollikoda aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkust ja korrektsust.

4.

Käesolev kinnitav avaldus on adresseeritud Euroopa Parlamendile ja nõukogule kooskõlas nõukogu määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 artikli 185 lõikega 2 (6).

Direktori kohustused

5.

Eelarvevahendite käsutajana täidab direktor eelarvet nii tulude kui ka kulude osas agentuuri finantseeskirjade kohaselt, omal vastutusel ja heakskiidetud assigneeringute piires (7). Direktor kehtestab (8) organisatsiooni struktuuri ja sobiva haldus- ja sisekontrolli süsteemi ning -protseduurid, et koostada lõplik raamatupidamise aastaaruanne, (9) milles ei esine pettusest või vigadest tingitud olulisi väärkajastamisi; samuti on direktori ülesanne tagada, et mainitud aruande aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

Kontrollikoja kohustused

6.

Kontrollikoja kohustuseks on esitada oma auditi põhjal kinnitav avaldus agentuuri raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse ja selle aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta.

7.

Kontrollikoda viis auditi läbi kooskõlas IFAC ja ISSAI (10) rahvusvaheliste auditistandardite ja eetikanormidega. Nende standardite kohaselt peab kontrollikoda järgima eetikanõudeid ning auditi kavandama ja läbi viima selleks, et saada piisav kindlus selle kohta, et raamatupidamise aastaaruanne ei sisalda olulisi väärkajastamisi ja selle aluseks olevad tehingud on seaduslikud ja korrektsed.

8.

Kontrollikoja auditi käigus viiakse läbi menetlusi auditi tõendusmaterjali kogumiseks aruandes esitatud summade ja andmete ning aruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta. Valitud menetlused sõltuvad kontrollikoja otsustusest, mis hõlmab ka võimalike aruandes esinevate pettusest või vigadest tingitud oluliste väärkajastamiste ja ebaseaduslike või ebakorrektsete tehingute riski hindamist. Asjakohaste auditimenetluste kavandamiseks võetakse arvesse asutuse raamatupidamise aastaaruande koostamise ja esitamisega seonduvat sisekontrollisüsteemi. Kontrollikoja audit hõlmab ka hinnangu andmist kasutatud arvestuspõhimõtete asjakohasusele ja juhtkonna esitatud arvestushinnangute põhjendatusele, samuti raamatupidamise aastaaruande üldise esitluslaadi hindamist.

9.

Kontrollikoda on seisukohal, et kogutud auditi tõendusmaterjal on piisav ja asjakohane järgnevate järeldusotsuste esitamiseks.

Järeldusotsus raamatupidamise aastaaruande usaldusväärsuse kohta

10.

Kontrollikoja hinnangul annab agentuuri raamatupidamise aastaaruanne (11) kõigis olulistes aspektides tõepärase pildi agentuuri finantsolukorrast 31. detsembri 2008. aasta seisuga ning agentuuri tehingutest ja rahavoogudest lõppenud aastal vastavalt agentuuri finantsmääruse sätetele.

Järeldusotsus raamatupidamise aastaaruande aluseks olevate tehingute seaduslikkuse ja korrektsuse kohta

11.

Kontrollikoja hinnangul on agentuuri 2008. aasta 31. detsembril lõppenud eelarveaasta raamatupidamise aastaaruande aluseks olevad tehingud kõigis olulistes aspektides seaduslikud ja korrektsed.

12.

Järgnevad tähelepanekud ei sea kontrollikoja järeldusotsust kahtluse alla.

TÄHELEPANEKUD EELARVE HALDAMISE JA FINANTSJUHTIMISE KOHTA

13.

Eelarve koostamise menetlused ei olnud piisavalt ranged, mistõttu tehti märkimisväärsel arvul eelarvesiseseid ülekandeid (12). Mõne sellise ülekande tagajärjel toimusid suurenemised ja vähenemised samadel eelarveridadel. Antud olukord viitab nõrkustele agentuuri tegevuse kavandamisel ja oli vastuolus sihtotstarbelisuse põhimõttega. Vastupidiselt kehtivatele eeskirjadele ei nõutud haldusnõukogult vajaduse korral ülekannete heakskiitmist (13) või teda ülekannetest ei teavitatud.

14.

Neljal juhul võeti juriidilised kohustused enne vastavaid eelarvelisi kulukohustusi (14) ning aasta lõpus kanti 0,2 miljoni euro ulatuses kehtetuks muutunud tegevustega seotud kulukohustusi ilma põhjenduseta järgmisse aastasse. Seitsmel juhul ei olnud juriidilised kohustused eelarveliste kulukohustustega kaetud (15).

MUUD KÜSIMUSED

15.

Amet ei koosta mitmeaastast töökava. Kavandatud tulemusnäitajad on määratud üldisel tasemel ning üheks aastaks, kuigi agentuuris on arutatud pikaajalisi eesmärke, mis nõuavad mitut aastat hõlmavat märkimisväärset rahaliste- ja inimressursside kavandamist. Agentuuri strateegia rakendamiseks ning eesmärkide saavutamiseks on vaja koostada mitmeaastane programmitöö dokument.

16.

Agentuuri 2008. aasta eesmärgid ei ole täpselt määratletud ning järelevalve tema töökava täitmise üle on mitteformaalne. Tegevuspõhise eelarvestussüsteemi kasutuselevõtt aitaks luua selge seose töökava ja finantsprognooside vahel.

17.

2008. aastal toimus personali värbamine esialgselt eeldatust kiiremas tempos. Kuna sellist olukorda ei oldud 2009. aasta eelarve (16) prognooside tegemisel arvestatud, olid prognoosid palgakulude katmiseks vajalike assigneeringute mahust rohkem kui 35 % (umbes 1,3 miljonit eurot) väiksemad. Parandama peaks järelevalvet eelarve täitmise üle.

Kontrollikoda võttis käesoleva aruande vastu 8. oktoobri 2009. aasta istungil Luxembourgis.

Kontrollikoja nimel

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

president

Tabel

Ühenduse Kalanduskontrolli Agentuur (Vigo)

Asutamislepingust tulenevad ühenduse pädevusvaldkonnad

Nõukogu määruses (EÜ) nr 768/2005 määratud agentuuri pädevus

Juhtimine

2008. aastal agentuuri käsutusse antud ressursid

2008. aasta tegevused ja teenused

Euroopa Ühenduse asutamislepingu artikkel 37.

Nõukogu määruse (EÜ) nr 2371/2002, mis käsitleb ühisele kalanduspoliitikale vastavat kalavarude kaitset ja säästvat kasutamist, artikliga 28 nõutakse liikmesriikidelt tulemusliku kontrolli, inspekteerimise ja ühise kalanduspoliitika eeskirjade jõustamise tagamist ja selleks omavahelise ning kolmandate riikidega tehtava koostöö arendamist.

Nõukogu määrus (EÜ) nr 768/2005, millega moodustatakse Ühenduse Kalanduskontrolli Agentuur ja muudetakse määrust (EÜ) nr 2847/93, millega luuakse ühise kalanduspoliitika suhtes rakendatav kontrollisüsteem.

Eesmärgid

Määrusega moodustatakse ühenduse kalanduse kontrolliagentuur, mille eesmärk on korraldada liikmesriikide kalanduse kontrolli- ja inspekteerimistegevuse koordineerimist ja aidata neil ühise kalanduspoliitika eeskirjade täitmisel koostööd teha, et tagada nende tõhus ja ühtne kohaldamine.

Missioon ja ülesanded

Missioon

i)

koordineerida seoses ühenduse kohustustega teostatavat kontrolli- ja inspekteerimistegevust;

ii)

koordineerida liikmesriikide kontrolli- ja inspekteerimisvahendite ühist kasutamist;

iii)

aidata liikmesriikidel edastada kalapüüki ja kontrolli- ning inspekteerimistegevust puudutavat teavet;

iv)

aidata liikmesriikidel täita nende ühisest kalanduspoliitikast tulenevaid ülesandeid ja kohustusi;

v)

aidata liikmesriikidel ja komisjonil ühtlustada ühise kalanduspoliitika kohaldamist kogu ühenduses;

vi)

aidata kaasa liikmesriikide ja komisjoni kontrolli- ja inspekteerimisalasele uurimis- ja arendustööle;

vii)

aidata kooskõlastada inspektorite koolitamist ja edendada kogemuste vahetamist liikmesriikide vahel;

viii)

vastavalt ühenduse eeskirjadele kooskõlastada meetmeid, et tõkestada ebaseaduslikku, teatamata jäetud ja reguleerimata kalapüüki.

1.   Haldusnõukogu

Koosneb ühest esindajast igast liikmesriigist ja kuuest komisjoni esindajast.

2.   Tegevdirektor

Nimetatakse ametisse haldusnõukogu poolt vähemalt kahe kandidaadi seast, kelle komisjon on välja pakkunud.

3.   Välisaudit

Euroopa Kontrollikoda.

4.   Eelarve täitmisele heakskiitu andev asutus

Parlament nõukogu soovitusel.

Eelarve

I jaotis— 4,5 miljonit eurot

II jaotis— 1,6 miljonit eurot

III jaotis— 2,4 miljonit eurot

(k.a 1,2 miljonit eurot sihtotstarbelisi tulusid)

Personal

31.12.2007 seisuga töötas agentuuris 25 töötajat, 2008. aasta lõpuks oli nende arv kasvanud 48-ni, kellest 40 olid ajutised ja 8 lepingulised töötajad.

Liikmesriikide kalanduskontrolli alase tegevuse kooskõlastamiseks rakendati järgnevad kalandusalased ühiskasutuskavad:

tursapüük Põhjameres;

tursapüük Läänemeres;

hariliku tuunikala püük Vahemeres ning Ida-Atlandil;

reguleeritavate kalavarude püük Loode-Atlandi rahvusvahelistes vetes (Loode-Atlandi Kalandusorganisatsioon).

Parandamaks ühise kalanduspoliitika mõjusat ja ühtset kohaldamist kõigis ühiskasutuskavadega hõlmatud valdkondades, pakuti liikmesriikide inspektoritele agentuuri põhitegevusega seotud koolitusi.

Allikas: agentuuri edastatud teave

AGENTUURI VASTUSED

13.

Agentuur jätkab jõupingutusi, et parandada eelarve kavandamist ja selle jälgimist ning ühtlasi vähendada muudatusi eelarves. Agentuur soovib rõhutada, et seoses oma lõplikku asukohta kolimisega on olnud eelarve kavandamine 2008. aastal eriti keeruline. Jaanuaris 2009 kasutas agentuur struktureeritud aruandlusmeetodit, mis võimaldas eelarveküsimusi paremini jälgida. Samuti hakatakse haldusnõukogule regulaarselt teatama ülekannetest.

14.

Agentuur võtab täiendavaid meetmeid, et tugevdada kontrolli eelarve kulukohustuste üle. Peale selle detsentraliseerib agentuur finantsküsimustega seotud töövood, viib läbi lisakoolituse projektijuhtidele ja teistele asjaomastele töötajatele ning korraldab regulaarseid eelarve kavandamise ja jälgimise koosolekuid.

15.

Kooskõlas haldusnõukogu keskpika strateegiaga ning võttes arvesse finantskontrolli määruse debati tulemust nõukogus, arendatakse edasi iga-aastast tööprogrammi ja mitmeaastast töö kavandamist. CFCA töötab välja ka oma tegevuse hindamissüsteemi, võttes aluseks tulemuslikkuse põhinäitajad, mida esimest korda kasutati 2009. aasta tööprogrammis.

16.

Agentuur hakkas arendama ja juurutama tegevuspõhist haldussüsteemi, püüdes samal ajal parandada oma tegevuse kavandamist ja järelevalvet.

17.

Agentuur on veelgi tugevdanud eelarve kavandamist ja täitmise jälgimist. Sel eesmärgil võeti 2009. aastal kasutusele uued haldusaruanded, mis võimaldavad eelarve täitmist pidevalt jälgida.


(1)  ELT L 128, 21.5.2005, lk 1.

(2)  Tabelis esitatakse teavitaval eesmärgil kokkuvõte agentuuri pädevusvaldkondadest ja tegevusest.

(3)  Raamatupidamise aastaaruandele on lisatud aasta eelarve haldamise ja finantsjuhtimise aruanne, kus esitatakse muu hulgas ülevaade assigneeringute kasutamise määra kohta koos kokkuvõtva teabega assigneeringute ülekannete kohta erinevate eelarvepunktide vahel.

(4)  Finantsaruanded sisaldavad bilanssi ja tulemiaruannet, rahavoogude aruannet, kapitali muutuste aruannet ja lisa, kus on ära toodud tähtsamate arvestuspõhimõtete kirjeldus ja muu selgitav teave.

(5)  Eelarve täitmise aruanne koosneb aruandest ja selle lisast.

(6)  EÜT L 248, 16.9.2002, lk 1.

(7)  Komisjoni 23. detsembri 2002. aasta määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 artikkel 33 (EÜT L 357, 31.12.2002, lk 72).

(8)  Komisjoni 23. detsembri 2002. aasta määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 artikkel 38.

(9)  Asutuste raamatupidamise aastaaruannete ja arvestuse koostamise eeskirjad on sätestatud komisjoni 23. detsembri 2002. aasta määruse (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 VII jaotise 1. peatükis, mida on viimati muudetud komisjoni 9. juuli 2008. aasta määrusega (EÜ, Euratom) nr 652/2008 (ELT L 181, 10.7.2008, lk 23), ning on tervikuna agentuuri finantsmäärusse integreeritud.

(10)  IFAC – Rahvusvaheline Audiitorite Föderatsioon, ISSAI – kõrgeimate kontrolliasutuste rahvusvahelised standardid.

(11)  Lõplik raamatupidamise aastaaruanne koostati 30. juunil 2009 ja kontrollikoda sai selle kätte 1. juulil 2009. Komisjoni raamatupidamise aastaaruandega konsolideeritud lõplik raamatupidamise aastaaruanne avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas järgneva aasta 15. novembriks. Aruandega võib tutvuda järgmistel veebilehtedel: http://eca.europa.eu või http://cfca.europa.eu

(12)  2008. aastal tehti 28 assigneeringute ülekannet.

(13)  Ühel 10 % aasta assigneeringute summat ületaval ülekandel puudus haldusnõukogu heakskiit.

(14)  Kokku: 1,4 miljonit eurot.

(15)  Kokku: 76 000 eurot.

(16)  2008. aastal vastu võetud 2009. aasta eelarve põhines 2007. aasta eeldustel, mida hiljem enam üle ei vaadatud.