52009PC0456




[pic] | EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON |

Brüssel 2.9.2009

KOM(2009) 456 lõplik

2009/0127 (COD)

Ettepanek:

EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU OTSUS,

millega muudetakse otsust nr 573/2007/EÜ, millega luuakse üldprogrammi „Solidaarsus ja rändevoogude juhtimine” raames Euroopa Pagulasfond aastateks 2008–2013 ja tunnistatakse kehtetuks nõukogu otsus 2004/904/EÜ

{KOM(2009) 447 lõplik}{SEK(2009) 1127}{SEK(2009) 1128}

SELETUSKIRI

Komisjon võtab koos käesoleva ettepanekuga vastu teatise ELi ühise ümberasustamisprogrammi loomise kohta (KOM(2009)), milles selgitatakse nimetatud programmi põhjuseid, eesmärke, tausta ja toimimist. Seega tuleks käesolevat seletuskirja lugeda koos nimetatud teatisega, millele viidatakse käesolevas seletuskirjas selleks, et vältida tarbetut kattumist.

1. ETTEPANEKU TAUST

- Ettepaneku põhjused ja eesmärgid

Käesoleva ettepaneku eesmärk on muuta Euroopa Pagulasfondi loomist käsitlevat otsust seoses ELi ühise ümberasustamisprogrammi loomisega. Ettepaneku eesmärke on kirjeldatud teatises ELi ühise ümberasustamisprogrammi loomise kohta (KOM(2009)).

- Üldine taust: uued väljakutsed varjupaigapoliitikas ja ELi ühise ümberasustamisprogrammi loomine

Euroopa Pagulasfond loodi Euroopa Ühenduse asutamislepingu artikli 63 lõike 2 punkti b alusel Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. mai 2007. aasta otsusega nr 573/2007/EÜ, millega luuakse üldprogrammi „Solidaarsus ja rändevoogude juhtimine” raames Euroopa Pagulasfond aastateks 2008–2013 ja tunnistatakse kehtetuks nõukogu otsus 2004/904/EÜ[1].

Käesolev ettepanek Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsuse kohta, millega muudetakse otsust Euroopa Pagulasfondi loomise kohta aastateks 2008–2013, ning komisjoni teatis nõukogule ja Euroopa Parlamendile ELi ühise ümberasustamisprogrammi loomise kohta on osa Euroopa Liidu püüdlustest luua ELi ühine ümberasustamisprogramm. Ettepanek ja teatis on vastuseks nõukogu taotlusele esitada ettepanek ELi ühise ümberasustamisprogrammi loomise kohta.

Praeguse olukorra tausta, hiljutisi arengusuundi ja puudusi on kirjeldatud teatises ELi ühise ümberasustamisprogrammi loomise kohta (KOM(2009)).

- Kõnealuses valdkonnas kehtivad õigusnormid

Käesoleva ettepaneku eesmärk on muuta Euroopa Pagulasfondi loomist käsitlevat otsust seoses ELi ühise ümberasustamisprogrammi loomisega. Kehtiv otsus kolmanda Euroopa Pagulasfondi kohta sisaldab mitmeid sätteid ümberasustamise kohta.

- Kooskõla muude tegevuspõhimõtetega

Käesolev ettepanek on täielikult kooskõlas viimaste aastate jooksul kindlaksmääratud ELi varjupaigapoliitika ja selle eesmärkidega. 2005. aasta septembris komisjoni vastuvõetud teatises piirkondlike kaitseprogrammide kohta märgiti, et ümberasustamine peaks olema oluline osa kolmandate riikide abistamisel ja et komisjon kaalub, kas oleks soovitav esitada ettepanek senisest kindlama struktuuriga lähenemisviisiks ümberasustamismeetmetele. 17. juunil 2008. aastal vastuvõetud varjupaigapoliitika kavas jõudis komisjon järeldusele, et ümberasustamist tuleks arendada ja laiendada tulemuslikuks kaitse osutamise vahendiks, mida EL saab kasutada pagulaste kaitsevajaduste rahuldamiseks kolmandates riikides ning selleks, et olla solidaarne esmast varjupaika pakkuvate kolmandate riikidega. 24. juulil 2008. aastal võttis nõukogu vastu järeldused, milles tervitas komisjoni esitatud varjupaigapoliitika kava, millega nähti ette ettepaneku esitamine ELi sellise ühise ümberasustamisprogrammi väljaarendamiseks, milles liikmesriigid saaksid osaleda vabatahtlikkuse alusel. 16. oktoobril 2008 võttis Euroopa Ülemkogu vastu Euroopa sisserände- ja varjupaigapakti, milles märgiti, et Euroopa ühise varjupaigasüsteemi loomise lõpuleviimiseks tehtavate uute algatuste raames tuleks tihendada koostööd ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Ametiga, et tagada kaitset taotlevate isikute parem kaitse väljaspool Euroopa Liidu territooriumit, eelkõige „edendada ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Ameti kaitse all olevate isikute vabatahtlikku ümberasustamist Euroopa Liidu piires”.

2. HUVITATUD ISIKUTEGA KONSULTEERIMISE JA MÕJU HINDAMISE TULEMUSED

Pärast seda, kui 2007. aasta juunis avaldatud rohelisele raamatule Euroopa ühise varjupaigasüsteemi tuleviku kohta[2] tuginevates varjupaigapoliitikaalastes laialdastes konsultatsioonides kõigi asjaomaste sidusrühmadega tunnustati laialdaselt põhimõtet, et ümberasustamine peaks olema ELi varjupaigaalases välistegevuses kesksel kohal, jõuti varjupaigapoliitika kavas[3] järeldusele, et ümberasustamist tuleks arendada ja laiendada tulemuslikuks kaitse osutamise vahendiks, mida EL saab kasutada.

Käesoleva ettepaneku raames konsulteeris komisjon kõigi liikmesriikide ja muude sidusrühmadega (ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Amet, Rahvusvaheline Migratsiooniorganisatsioon, Euroopa Põgenike ja Pagulaste Nõukogu, valitsusvälised organisatsioonid). Konsulteerimise raames saadeti kõigile liikmesriikidele küsimustik, lisaks korraldati 2008. aasta detsembris teatavate sidusrühmadega erikoosolek, 2009. aasta märtsis toimus sisserände- ja varjupaigakomitee koosolek ning kirjalikud arvamused saadi ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Ametilt, Rahvusvaheliselt Migratsiooniorganisatsioonilt ning Euroopa Põgenike ja Pagulaste Nõukogult.

Käesoleva ettepaneku kohta korraldati mõju hindamine, mille raames analüüsiti kolme erinevat poliitikavõimalust ja kahte alamvõimalust ning nende mõju (eesmärkide saavutamise tõhusus, mõju ning poliitiline teostatavus ja proportsionaalsus). Vastajate üksikasjalik nimekiri on lisatud mõjuhinnangule.

3. ETTEPANEKU ÕIGUSLIK KÜLG

- Kavandatud meetmete kokkuvõte

Kavandatud meetmetega muudetakse otsust, millega luuakse Euroopa Pagulasfond aastateks 2008–2013, et anda täiendavat rahalist toetust sellistesse kategooriatesse kuuluvate isikute vastuvõtmiseks, mis on komisjoni otsusega määratud ELi järgmise aasta ühisteks prioriteetideks ümberasustamise valdkonnas. Sellised prioriteedid määratakse kindlaks ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Ameti igal aastal (märtsi keskel) esitatava ümberasustamisvajaduste algse prognoosi alusel ning tihedas koostöös liikmesriikide ekspertide, ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Ameti ja muude sidusrühmadega. Sel eesmärgil korraldatakse igal aastal ekspertide kohtumine. Komisjon koostab kohtumise tulemustele tuginedes ettepaneku otsuse kohta, millega määratakse kindlaks ELi ühised prioriteedid ümberasustamise valdkonnas, ning esitab selle konsultatsioonideks üldprogrammi „Solidaarsus ja rändevoogude juhtimine” (sealhulgas kolmas Euroopa Pagulasfond) korralduskomiteele. Kahekümne kalendripäeva jooksul pärast seda, kui komisjon on vastu võtnud otsuse, millega kehtestatakse ELi ühised prioriteedid ümberasustamise valdkonnas, esitavad liikmesriigid ELi iga-aastaste ühiste prioriteetide kohaselt järgmise kalendriaasta jooksul vastuvõetavate isikute hinnangulise arvu. Selliste võetud kohustuste täitmiseks saavad liikmesriigid iga vastuvõetud isiku kohta rahalist abi 4 000 euro ulatuses. ELi iga-aastaste ühiste prioriteetide kohastesse erikategooriatesse kuuluvad isikud tuleb vastu võtta ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Ameti taotluse korral.

- Õiguslik alus

Ettepanek põhineb Euroopa Ühenduse asutamislepingu artikli 63 lõike 2 punktil b, mis on muudetava õigusakti õiguslik alus.

- Subsidiaarsuse ja proportsionaalsuse põhimõtted

Sisepiirideta Euroopa Liidus ei saa ükski liikmesriik varjupaigaprobleeme üksinda tõhusalt lahendada. Seepärast tuleb kõik liikmesriigid solidaarselt kaasata kõnealuste probleemide lahendamisse. Sellest tulenevalt võttis ühenduse seadusandja asutamislepingus konkreetselt selleks eesmärgiks sätestatud õiguslikule alusele tuginedes vastu varjupaiga valdkonna õigusaktid.

Vajadust tegutseda Euroopa ühise varjupaigasüsteemi suunas on juba analüüsitud hiljutistes mõju hindamise aruannetes, eelkõige varjupaigapoliitika kava mõjuhinnangus, milles nimetati eelkõige vajadust arendada välja ELi ühine ümberasustamisprogramm. Euroopa Ülemkogu ja Euroopa Parlament on korduvalt kutsunud üles välja arendama Euroopa ühist varjupaigasüsteemi, sealhulgas selle välismõõdet. Varjupaiga valdkonna õigusaktide rakendamise parandamisele pühendunud ELi institutsioonid on selgelt väljendanud arvamust, et oluliseks prioriteediks on liikmesriikide praktilise koostöö ja välismõõtme tugevdamine.

Soovitud eesmärkide olemuse tõttu (suurendada ümberasustamise strateegilist kasutamist, töötada välja varjupaigaalane välistegevus) tuleb kõnealune algatus teha ELi tasandil. Muud üldeesmärgid eeldavad samuti tegevust ELi tasandil. ELi ühise ümberasustamisprogrammi loomine suurendab ümberasustamises osalevate ELi liikmesriike arvu ja ELi solidaarsust kolmandate riikidega pagulaste vastuvõtmisel.

Ettepaneku proportsionaalsust on hinnatud mõjuhinnangus. Analüüsitud on seda, millises ulatuses oleksid ELi meetmed põhjendatud ja kas meetmed on proportsionaalsed soovitud eesmärkidega. Käesolev ettepanek on eesmärkide suhtes selgelt proportsionaalne.

4. MÕJU EELARVELE

Käesolevas ettepanekus on järgitud üldprogrammi „Solidaarsus ja rändevoogude juhtimine” assigneeringuid ja planeeringut aastani 2013. Lisaks ei muudeta käesoleva otsusega (millega muudetakse Euroopa Pagulasfondi käsitlevat otsust) Euroopa Pagulasfondi üldeesmärke ega selle finantsplaneeringut aastani 2013, nagu see on märgitud 18. veebruari 2009. aasta ettepanekus,[4] millega muudetakse Euroopa Pagulasfondi käsitlevat otsust eesmärgiga luua Euroopa Varjupaigaküsimuste Tugiamet.

Käesoleva ettepaneku tulemusena nähakse ette vähesed täiendavad halduskulud (vt lisa).

5. ETTEPANEKU ÜKSIKASJALIK SELGITUS

Artikli 13 lõiked 4 ja 5

Artikli 13 lõigetes 4 ja 5 sätestatakse, et liikmesriigid saavad vastava kalendriaasta jooksul täiendavat rahalist abi fikseeritud summa 4 000 euro ulatuses iga ümberasustatud pagulase kohta, kes kuulub komisjoni otsusega igal aastal kindlaks määratud ühte ELi iga-aastaste ühiste prioriteetide kohasesse erikategooriasse. Kui selline pagulane kuulub rohkem kui ühte erikategooriasse, saab liikmesriik pagulase ümberasustamiseks eraldatava fikseeritud summa ainult ühel korral. Sellised iga-aastased prioriteedid võivad hõlmata ümberasustatavate pagulaste geograafilist piirkonda, rahvust või erikategooriaid.

Artikli 13 lõige 6

Artikli 13 lõikes 6 sätestatakse, et ELi iga-aastased ühised prioriteedid kehtestatakse igal aastal komisjoni otsusega, mis võetakse vastu pärast konsulteerimist üldprogrammi „Solidaarsus ja rändevoogude juhtimine” korralduskomiteega.

Artikli 13 lõige 7

Artikli 13 lõikega 7 kehtestatakse liikmesriikidele uus tähtaeg, mille jooksul nad peaksid komisjonile esitama ELi iga-aastaste ühiste prioriteetide kohaselt järgmise kalendriaasta jooksul vastuvõetavate isikute hinnangulise arvu (kohustuste võtmine).

Artikli 13 lõige 8

Artikli 13 lõikega 8 nähakse ette, et liikmesriigid ja komisjon hakkavad käsitlema ELi iga-aastaste ühiste prioriteetide kohase ümberasustamise rahalise stiimuli tulemusi ja mõju Euroopa Pagulasfondi rakendamise vahe- ja lõpphindamise aruandes.

Artikli 20 lõigete 2 ja 3 ning lõike 5 kolmas lõik

Nimetatud sätetega nähakse ette liikmesriikidele igal aastal eraldatava eraldise arvutamise aluseks olevate kohustuste esitamise tähtaeg, liikmesriikide iga-aastaste programmide komisjonile esitamise tähtaeg ja komisjoni rahastamisotsuse vastuvõtmise tähtaeg. Võrreldes kehtiva õigusliku alusega lükatakse uusi tähtaegu ELi iga-aastaste ühiste ümberasustamise valdkonna prioriteetide uue vastuvõtmise korra tõttu edasi. Prioriteedid kehtestatakse enne liikmesriikidele igal aastal eraldatava eraldise arvutamist.

Artikli 35 lõige 5

Selle sättega nähakse ette abikõlblikkuse tingimus, mida kohaldatakse 4 000 euro suuruse fikseeritud summa suhtes, mida eraldatakse ümberasustamise valdkonnas kehtestatud ELi iga-aastaste ühiste prioriteetide kohaselt iga tegelikult ümberasustatud isiku kohta. 4 000 euro suurune fikseeritud summa eraldatakse iga tegelikult ümberasustatud isiku kohta ühekordselt vastava kalendriaasta jooksul.

2009/0127 (COD)

Ettepanek:

EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU OTSUS,

millega muudetakse otsust nr 573/2007/EÜ, millega luuakse üldprogrammi „Solidaarsus ja rändevoogude juhtimine” raames Euroopa Pagulasfond aastateks 2008–2013 ja tunnistatakse kehtetuks nõukogu otsus 2004/904/EÜ

EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut, eriti selle artikli 63 lõike 2 punkti b,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut,

võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust[5],

võttes arvesse Regioonide Komitee arvamust[6],

tegutsedes asutamislepingu artiklis 251 ettenähtud korras[7]

ning arvestades järgmist:

(1) Arvestades sellise ELi ühise ümberasustamisprogrammi loomist, mille eesmärk on suurendada ümberasustamise valdkonnas pagulastele kaitse pakkumiseks tehtavate ELi jõupingutuste mõju ja maksimeerida kõige enam ümberasustamist vajavate isikute senisest parema hõlmatuse kaudu ümberasustamise strateegilist mõju, tuleks ühised prioriteedid ümberasustamise valdkonnas kindlaks määrata korrapäraselt ELi tasandil.

(2) Seega on asjakohane, et ELi iga-aastased ühised prioriteedid ümberasustatavate pagulaste konkreetsete geograafiliste piirkondade, rahvuste ja erikategooriate kaupa kehtestab komisjon.

(3) Arvestades ümberasustamisvajadusi, mis kehtestatakse komisjoni otsusega ELi iga-aastaste ühiste prioriteetide kohta ümberasustamise valdkonnas, on vaja anda ka täiendavat rahalist toetust konkreetsesse geograafilisse piirkonda, rahvusesse või erikategooriasse kuuluvate pagulaste ümberasustamiseks, kui ümberasustamine on nende erivajadusi silmas pidades kõige asjakohasem meede.

(4) Sellega seoses on asjakohane muuta liikmesriikidele igal aastal eraldatava eraldise arvutamiseks vajaliku teabe esitamise tähtaega, liikmesriikide iga-aastaste programmide esitamise tähtaega ja komisjoni rahastamisotsuse vastuvõtmise tähtaega.

(5) Vaja on ka kehtestada eeskirjad ümberasustamiseks antava täiendava rahalise toetuse kulude abikõlblikkuse kohta,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsust nr 573/2007/EÜ muudetakse järgmiselt:

1. Artikli 13 lõige 3 muudetakse järgmises sõnastuses artikli 13 lõikeks 4:

„Liikmesriigid saavad fikseeritud summa 4 000 eurot iga ümberasustatud isiku kohta, kes kuulub ühte artikli 13 lõike 6 kohaselt kehtestatud ELi iga-aastaste ühiste prioriteetidega kindlaks määratud kategooriasse, mis on seotud ümberasustatava pagulase geograafilise piirkonna, rahvuse või erikategooriaga.”

2. Artikli 13 lõige 4 muudetakse järgmises sõnastuses artikli 13 lõikeks 5:

„Kui liikmesriik asustab ümber isiku, kes kuulub rohkem kui ühte artikli 13 lõike 6 kohaselt kehtestatud ELi iga-aastaste ühiste ümberasustamise valdkonna prioriteetidega kindlaks määratud kategooriasse, saab ta selle isiku kohta eraldatava fikseeritud summa ainult ühel korral.”

3. Artikli 13 lõige 5 muudetakse artikli 13 lõikeks 3.

4. Artikli 13 lõige 6 asendatakse järgmisega:

„Komisjon kehtestab ELi iga-aastased ühised prioriteedid ümberasustamise valdkonnas artikli 52 lõikes 2 osutatud korras.”

5. Artiklisse 13 lisatakse lõige 7:

„Liikmesriigid esitavad komisjonile kahekümne kalendripäeva jooksul pärast komisjoni sellise otsuse teatavaks tegemist, millega kehtestatakse ümberasustamise valdkonnas artikli 13 lõike 6 kohaselt ELi iga-aastased ühised prioriteedid, osutatud prioriteetide kohaselt järgmise kalendriaasta jooksul vastuvõetavate isikute hinnangulise arvu. Komisjon edastab selle teabe artiklis 52 osutatud komiteele.”

6. Artiklisse 13 lisatakse lõige 8:

„ELi iga-aastaste ühiste prioriteetide kohase pagulaste ümberasustamise rahalise stiimuli tulemustest ja mõjust annavad liikmesriigid aru artikli 50 lõikes 2 osutatud aruandes ning komisjon artikli 50 lõikes 3 osutatud aruandes.”

7. Artikli 20 lõige 2 asendatakse järgmisega:

„Komisjon teavitab liikmesriike iga aasta 1. septembriks hinnangulistest summadest, mis neile järgmiseks kalendriaastaks iga-aastase eelarvemenetluse käigus tehtavatest kogueraldistest eraldatakse ja mis arvutatakse artikli 13 alusel.”

8. Artikli 20 lõige 3 asendatakse järgmisega:

„Liikmesriigid esitavad komisjonile iga aasta 1. detsembriks järgmise aasta aastaprogrammi kavandi, mis on koostatud vastavalt mitmeaastasele programmile ning mis koosneb järgmistest elementidest:

a) aastaprogrammi alusel rahastatavate projektide valiku üldeeskirjad;

b) aastaprogrammi alusel toetatavate meetmete kirjeldus;

c) fondist antava toetuse kavandatav jaotus programmi erinevate meetmete vahel ja summa, mida taotletakse artiklis 16 sätestatud tehnilise abi jaoks, et aastaprogrammi rakendada.”

9. Artikli 20 lõike 5 kolmas lõik asendatakse järgmisega:

„Komisjon võtab aastaprogrammi heakskiitva rahastamisotsuse vastu kõnealuse aasta 1. aprilliks. Otsuses märgitakse asjaomasele liikmesriigile eraldatud summa ja ajavahemik, mille jooksul tehtud kulutused on abikõlblikud.”

10. Artiklisse 35 lisatakse lõige 5:

„Liikmesriikidele eraldatav fikseeritud summa 4 000 eurot iga ümberasustatud isiku kohta antakse neile ühekordselt iga tegelikult ümberasustatud isiku kohta.”

Artikkel

Käesolev otsus jõustub päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas .

Artikkel

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele kooskõlas Euroopa Ühenduse asutamislepinguga.

Brüssel,

Euroopa Parlamendi nimel Nõukogu nimel

LISA Käesoleva ettepanekuga seotud täiendavad halduskulud miljonites eurodes (kolm kohta pärast koma) |

2010 | 2011 | 2012 | 2013 | KOKKU |

18 01 02 11 01 – Lähetused | 0,009 | 0,009 | 0,010 | 0,010 | 0,038 |

18 01 02 11 02 – Koosolekud ja konverentsid |

18 01 02 11 03 – Komiteed | 0,030 | 0,030 | 0,030 | 0,030 | 0,120 |

18 01 02 11 04 – Uuringud ja konsultatsioonid |

18 01 02 11 05 – Infosüsteemid |

2. Muud halduskulud kokku (18 01 02 11) | 0,039 | 0,039 | 0,040 | 0,040 | 0,158 |

[1] ELT L 144, 6.6.2007, lk 1–21.

[2] Roheline raamat Euroopa ühise varjupaigasüsteemi tuleviku kohta (KOM(2007) 301).

[3] Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele: „Varjupaigapoliitika kava – ühtne lähenemisviis kaitse andmisele Euroopa Liidus” (KOM(2008) 360 (lõplik)).

[4] KOM(2009) 67 (lõplik).

[5] ELT C , , lk .

[6] ELT C , , lk .

[7] ELT C , , lk .