52009PC0097

Ettepanek: Nõukogu otsus ühelt poolt Cariforumi riikide ning teiselt poolt Euroopa Ühenduse ja selle liikmesriikide vahelise majanduspartnerluslepinguga ette nähtud Cariforumi-EÜ nõuandekomitees osalemist ja EÜ poolel asuvate organisatsioonide esindajate valimist käsitleva ühenduse seisukoha kohta /* KOM/2009/0097 lõplik */


[pic] | EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON |

Brüssel 3.3.2009

KOM(2009) 97 lõplik

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS

ühelt poolt CARIFORUMi riikide ning teiselt poolt Euroopa Ühenduse ja selle liikmesriikide vahelise majanduspartnerluslepinguga ette nähtud CARIFORUMi-EÜ nõuandekomitees osalemist ja EÜ poolel asuvate organisatsioonide esindajate valimist käsitleva ühenduse seisukoha kohta

(komisjoni esitatud)

SELETUSKIRI

Ühelt poolt CARIFORUMi riikide ning teiselt poolt Euroopa Ühenduse ja selle liikmesriikide vaheline majanduspartnerlusleping allkirjastati 15. oktoobril 2008 ning seda kohaldatakse ajutiselt alates 29. detsembrist 2008. Lepingu artiklis 5 on sätestatud, et järelevalvel on oluline roll lepinguga loodava jätkusuutliku arengu partnerluses. Lisaks sisaldab lepingu institutsiooniline osa spetsiaalseid sätteid järelevalve kohta, millega tõhustatakse järelevalve rakendamist. Väga olulist rolli mängib CARIFORUMi – EÜ nõuandekomitee, mis on moodustatud lepingu artikliga 232. Nõukogul palutakse teha otsus EÜ osalemise kohta nõuandekomitees, pidades silmas, et tagataks kõigi huvitatud poolte laialdane esindatus. Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee soovib olla abiks CARIFORUMi–EÜ nõuandekomitee Euroopa esindajate valimisel ja sekretariaadi töö tagamisel, sest neil on märkimisväärseid kogemusi sarnaste ühisorganite koordineerimisel ning arvestades asjaolu, et Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee peab juba regulaarset dialoogi AKV riikide vastavate ametkondadega.

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS

ühelt poolt CARIFORUMi riikide ning teiselt poolt Euroopa Ühenduse ja selle liikmesriikide vahelise majanduspartnerluslepinguga ette nähtud CARIFORUMi-EÜ nõuandekomitees osalemist ja EÜ poolel asuvate organisatsioonide esindajate valimist käsitleva ühenduse seisukoha kohta

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut, eriti selle artikli 300 lõike 2 teist lõiku,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut,[1]

olles konsulteerinud Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteega

ning arvestades järgmist:

(1) Ühelt poolt CARIFORUMi riikide ning teiselt poolt Euroopa Ühenduse ja selle liikmesriikide vaheline majanduspartnerlusleping[2] allkirjastati 15. oktoobril 2008 ning seda kohaldatakse ajutiselt alates 29. detsembrist 2008.

(2) Lepingu artikli 232 lõikes 2 on sätestatud, et CARIFORUMi-EÜ nõuandekomitees osalemise üle otsustab ühisnõukogu, et tagada kõikide huvitatud poolte laialdane esindatus.

(3) Väga oluline on tagada lepingus sätestatud institutsioonide kiire moodustamine, eriti kiirelt tuleks luua CARIFORUMi-EÜ nõuandekomitee, pidades silmas selle rolli lepingu rakendamise järelevalves.

(4) Tuleb luua ühenduse sisene menetlus EÜ poolel asuvate organisatsioonide esindajate valimiseks.

(5) Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee on teatanud oma soovist aidata Euroopa kodanikuühiskonna organisatsioonide esindajate väljaselgitamisel ja valimisel ning korraldada algetapis nõuandekomitee sekretariaadi tööd,

ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Ühelt poolt CARIFORUMi riikide ning teiselt poolt Euroopa Ühenduse ja selle liikmesriikide vahelise majanduspartnerluslepinguga ette nähtud CARIFORUMi-EÜ nõuandekomitee (edaspidi „komitee”) alaliste liikmete valimise kohta tehtav ühisnõukogu otsus põhineb käesoleva otsuse lisas (edaspidi „lisa”) esitatud ühisnõukogu otsuse eelnõul.

Artikkel 2

1. Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee teeb komisjoniga konsulteerides ettepaneku lisa artikli 1 lõike 1 punktis a määratletud Euroopa organisatsioonide esindajate kohta, mille peab heaks kiitma CARIFORUMi-EÜ kaubandus- ja arengukomitee.

2. Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteel palutakse luua lisa artikli 1 lõike 1 punktides b ja c määratletud organisatsioonide nimekiri. Selle jaoks avaldatakse laiemale avalikkusele nimekirjas osalemise kutse. Osalemiskutsele vastates kirjeldavad huvitatud organisatsioonid oma vastavust lisa artiklis 1 esitatud nõuetele. Nimekirjad jäävad lahtiseks, et sinna võiks lisada kõik nõuetele vastavad organisatsioonid. Nimekirja kuuluvaid organisatsioone hoitakse komitee tööga eriti hästi kursis.

3. Osalemiskutses palutakse organisatsioonidel teatada, kas üks nende esindajatest soovib saada komitee alaliseks liikmeks. Nimekirja kuuluvatel organisatsioonidel palutakse hiljem toetada kuni kahte komitee alaliseks liikmeks soovijat. EÜ pool esitab CARIFORUMi-EÜ kaubandus- ja arengukomiteele artikli 1 lõike 1 punktides b ja c määratletud organisatsioone esindavateks alalisteks liikmeteks need esindajad, kes leidsid kõige rohkem toetust.

4. Komitee alaliseks liikmeks soovijaid käsitlev osalemiskutse avaldatakse neli kuud enne komitee liikmete volituste lõppemist. Liikmete nimetamisel järgitakse lõikes 3 sätestatud menetlust.

Brüssel, […]

Nõukogu nimel

eesistuja […]

LISA

.

ÜHISNÕUKOGU OTSUS nr …/2009

ühelt poolt CARIFORUMi riikide ning teiselt poolt Euroopa Ühenduse ja selle liikmesriikide vahelise majanduspartnerluslepingu alusel loodud CARIFORUMi–EÜ nõuandekomitees osalemise kohta

CARIFORUMi-EÜ ÜHISNÕUKOGU,

võttes arvesse ühelt poolt CARIFORUMi riikide ning teiselt poolt Euroopa Ühenduse ja selle liikmesriikide vahelist majanduspartnerluslepingut (edaspidi „leping”), mis kirjutati alla 15. oktoobril 2008 Bridgetownis Barbadosel, eelkõige selle artiklit 232 lõiget 2,

ning arvestades järgmist:

Lepingu artiklis 1 esitatud eesmärkide ja artiklis 5 sätestatud järelevalvekohustuse valguses on asjakohane kiiresti luua CARIFORUMi-EÜ nõuandekomitee,

ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

1. CARIFORUMi-EÜ nõuandekomiteesse (edaspidi „komitee”) kuulub […] kodanikuühiskonna organisatsioone esindavat alalist liiget, kellest […] on CARIFORUMi riikides asuvate organisatsioonide esindajad ja […] EÜ poole riikides asuvate organisatsioonide esindajad.

Nende kahe rühma hulka peab kuuluma vähemalt kaks esindajat organisatsioonidest, kes esindavad vastavalt:

a) sotsiaal- ja majanduspartnereid,

b) akadeemilist kogukonda ja

c) muid valitsusväliseid organisatsioone, kaasa arvatud arengu- ja keskkonnaorganisatsioone.

Alalised liikmed nimetatakse ametisse kaheks aastaks. Tagada tuleb liikmete asjakohased teadmised ning laialdane geograafiline ja valdkondlik esindatus.

2. Käesolevas otsuses tähendavad kodanikuühiskonna organisatsioonid ühendusi, sihtasutusi ja muid eraõiguslikke institutsioone, millel on mittetulunduslik rahvusvaheline eesmärk ja mis on võimelised andma ekspertteavet või nõu lepinguga hõlmatavates küsimustes või mis esindavad lepinguga hõlmatavates küsimustes olulist osa avalikust arvamusest. Seda nõuet ei pea kohaldama teadusasutuste puhul, millel on lepinguga hõlmatavates küsimustes spetsiifilised ekspertteadmised.

3. Organisatsiooni käsitatakse CARIFORUMi riigi territooriumil või EÜ poole riigi territooriumil asuvana, kui selle organisatsiooni põhikirjajärgne asukoht, juhatuse asukoht ja põhitegevuskoht asuvad vastavalt CARIFORUMI riigi või EÜ poole riigi territooriumil.

Artikkel 2

CARIFORUMi-EÜ kaubandus- ja arengukomitee käsitleb kiiresti ning kiidab heaks CARIFORUMi riikide ja EÜ poole esitatud alaliste liikmete nimekirja ja selle uuendused.

Artikkel 3

Kõik organisatsioonid, mis vastavad artiklis 1 esitatud nõuetele, võivad osaleda CARIFORUMi-EÜ nõuandekomitee koosolekutel vaatlejana. Siiski võivad ainult alalised liikmed saada rahalist abi oma kohustuste täitmiseks komitees.

Artikkel 4

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee täidab komitee sekretariaadi ülesandeid algetapis kuni 31. detsembrini 2010. See periood pikeneb automaatselt, kui lepinguosalised või Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee ei teata vastupidisest mõistliku aja võrra ette.

Artikkel 5

Rahastamise korra kehtestab CARIFORUMi-EÜ kaubandus- ja arengukomitee.

Artikkel 6

Käesolev otsus jõustub […].

….. [koht] 2009

[1] ELT

[2] ELT L 289, 30.10.2008, lk 3.