13.7.2007   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 160/19


Põllumajandustoodete ja toidu geograafiliste tähiste ja päritolunimetuste kaitset käsitleva nõukogu määruse (EÜ) nr 510/2006 artikli 6 lõike 2 kohase taotluse avaldamine

(2007/C 160/08)

Käesoleva dokumendi avaldamine annab õiguse esitada vastuväiteid vastavalt nõukogu määruse (EÜ) nr 510/2006 (1) artiklile 7. Komisjon peab vastuväited kätte saama kuue kuu jooksul alates käesoleva dokumendi avaldamisest.

KOKKUVÕTE

NÕUKOGU MÄÄRUS (EÜ) nr 510/2006

„MARRONE DI ROCCADASPIDE”

EÜ nr: IT/PGI/005/0447/3.1.2005

KPN ( ) KGT ( X )

Käesolevas kokkuvõttes esitatakse teabe andmise eesmärgil spetsifikaadi põhipunktid.

1.   Liikmesriigi pädev asutus

Nimi:

Ministero delle Politiche agricole e forestali

Aadress:

Via XX Settembre, 20

I-00187 Roma

Tel:

(39) 06 481 99 68

Faks:

(39) 06 42 01 31 26

E-post:

qtc3@politicheagricole.it

2.   Rühm

Nimi:

Cooperativa Agricola «Il Marrone» A r.l.

Aadress:

Via Gaetano Giuliani, 28

Roccadaspide (SA) (Italia)

Tel:

(39) 082 894 74 96

Faks:

(39) 082 894 83 24

E-post:

coop.ilmarrone@tiscali.it

Liikmed:

tootjad/töötlejad ( X ) muud ( )

3.   Toote tüüp

Rühm 1.6 — I lisas osutatud puu- ja köögiviljad ning teraviljad, värsked ja töödeldud — kastan

4.   Spetsifikaat

(Määruse (EÜ) nr 510/2006 artikli 4 lõikega 2 ettenähtud nõuete kokkuvõte)

4.1.   Nimetus: „Marrone di Roccadaspide”

4.2.   Kirjeldus: KGTga „Marrone di Roccadaspide” märgitakse kastanipuu liiki kuuluvasse ökotüüpi 'Abate' ja 'Castagna Rossa' kuuluvate puude vilju. Tarbimisvalmis värske kastan peaks olema järgmiste omadustega. Vilja kuju: Peamiselt poolringikujuline, esineb ka kergelt pikergust; koor: kastanpruuni värvusega, kergelt punakas, üldiselt vähemärgatavate tumedate triipudega; seemnekest: õhuke, kergelt seemne külge kleepuv; suurus: valik ja/või mõõdetud kastanite puhul kuni 85 vilja kilogrammi kohta; pähkel: piimvalge värvusega, tiheda tekstuuriga, magusa lõhnaga, mitte üle 5 % kinnitunud. Kuivalt turustamisel (koorega või kooritult) peab pähkel olema järgmiste omadustega: a) kuivatatud koorimata kastan: veesisaldus pähklis kuni 15 %; pähkel ei tohi olla mingil viisil kahjustatud (putukate vastsed, hallitusseen jne); kuivatatud kastani sisu ei tohi ületada 50 % kaalust; b) kuivatatud kooritud kastan peab olema terve, värvilt valkjas-õlgkollane ega tohi sisaldada defekte üle 20 % (ussiaugud, deformatsioon, jne).

Kaitstud geograafiline tähisega „MARRONE DI ROCCADASPIDE” kastanitel on iseloomulik magus lõhn ja kõrge suhkrusisaldus. Muude organoleptiliste omaduste seast võib tõsta esile krõmpsuvat tekstuuri ja vähest jahusust.

Organoleptilisi omadusi kontrollivad kontrolliasutuse valitud degustaatorid.

4.3.   Geograafiline piirkond: KGTga „Marrone di Roccadaspide” märgistatud kastanite tootmispiirkond hõlmab Salerno provintsi kommuunide 250 m üle merepinna asuvaid alasid, mis on täpselt esitatud tootespetsifikaadis.

4.4.   Päritolutõend: Tootmisprotsessi iga etappi tuleb jälgida ning dokumenteerida igas etapis kõik sisendid (lisatud tooted) ja väljundid (valmistatud tooted). Sel viisil ning tootjate, haritava maa ja pakendajate kandmisega kontrolliasutuse erinimekirjadesse tagatakse toote jälgitavus (tootmisahela ühest otsast teise, mõlemas suunas). Kõiki neisse erinevatesse registritesse kantud juriidilisi ja füüsilisi isikud kontrollib pädev asutus vastavalt spetsifikaadi nõuetele ja kehtestatud kontrollikavale. Juhul kui kontrolliasutus tuvastab kindlaksmääratud nõuetele mittevastavuse, isegi kui see esineb ainult ühe tootmisahela lüli puhul, ei või toodet müüa kaitstud geograafilise tähisega „Marrone di Roccadaspide”.

4.5.   Valmistamismeetod: Tootespetsifikaadis on muu hulgas ette nähtud, et kasvutihedus ei tohi ületada 130 täistootmisega puud hektari kohta.

Puudel lastakse kasvada peaaegu vabalt. Võra hakkab kujunema 2 m kõrgusel maapinnast. Võra moodustamiseks kasutatakse suve- ja sügiskuudel pikemaks kasvanud oksi. Puude oksi tuleb lõigata vähemalt iga viie aasta tagant. Tänu maapinna heale sõredusele ei ole vaja rajada erilisi kanalisatsioone sadevete ärajuhtimiseks. Seetõttu ei ole vaja pinnast ka töödelda. Rohtu tuleb niita, nii et selle kõrgus ei ületaks 30-40 cm.

Saaki koristatakse sügisel, enne novembri esimest dekaadi, kuni kahenädalaste koristusperioodide kaupa. Koristamine toimub käsitsi või kohaste koristusmasinatega, kaitstes vilja terviklikkust.

Kõik toote tootmis- ja töötlemisfaasid, välja arvatud pakendamine, peavad toimuma punktis 4 osutatud kommuunide territooriumil, tagades nii toote jälgitavuse ja kontrolli.

4.6.   Seos piirkonnaga: Cilento vulkaanilise päritoluga ja nõrgalt happelised (pH tase 4,5–6,5) alad on kastanite kasvatamiseks väga sobivad, kuna on mineraaliderikkad, paksu mullakihiga, jahedad ning pole seisvad ega hapnikuvaesed. Aasta keskmine temperatuur jääb +8 °C ja +15 °C vahele. Aasta keskmine sademete hulk on üle 600 kuni 800 mm. Seega on piirkonnale iseloomulik tüüpiline vahemereline kliima mahedate talvede ja pikki kuivaperioode sisaldavate suvedega. Sellises keskkonnas soodustab ka suhteliselt madal temperatuur parima kvaliteediga puuviljade valmimiset. Salerno kastanipuuaedade olemasolust keskajal annavad tunnistust nii põllumeeste ja omanike vahelised iidsed lepingud, mida säilitatakse benediktiini kloostri Badia Benedettina di Cava de' Tirreni arhiivides, kui ka kuulus kogu „Codex diplomaticus cavensis”. Teatavates Cilento piirkondades on kastanipuukasvatuse levikule aidanud kaasa San Basilio mungad. Ühelt põlvkonnalt teisele on antud edasi puude harimise ajalugu ja tehnikat, mis näitab, et inimene oma oskuste ja kannatliku tööga on sidunud selle toote tihedalt antud keskkonnaga. Alates 1800. aastast on kastan olnud mitte ainult peamiseks toiduseks kohalikule elanikkonnale vaid omanud olulist kohta ka kohalikus majanduselus, kuna seda kasutati vahetuskaubana naaberrahvastega kauplemisel. Sajandite jooksul on kastani ja piirkonna vaheline side muutunud väga tihedaks tänu erinevatele pidustustele, kirjalikele dokumentidele ja toiduretseptidele. Inimeste oskused, maapinna ja ilmastikutingimuste suurepärane kombinatsioon on taganud tootele omadused, mis muudavad ta omalaadsete seas ainulaadseks ja vaieldamatult tuntuks.

4.7.   Kontrolliasutus:

Nimetus:

ISMECERT

Aadress:

Centro Direzionale Isola G1

I-80143 Napoli

Tel:

(39) 081 787 97 89

Faks:

(39) 081 604 01 76

E-post:

info@ismecert.it

4.8.   Märgistus: Pakendil või pakendile kinnitatud siltidel peab olema selgete, loetavate ja ühesuuruste tähtedega olema tähis „MARRONE DI ROCCADASPIDE” ning selle järel sõnad „INDICAZIONE GEOGRAFICA PROTETTA” (või selle lühend I.G.P.); pakendaja või tootja nimi, ärinimi ja aadress; pakendis sisalduva toote kogus ja KGT logo. Muu sildil esitatud teave peab olema trükitud KGT märkimiseks kasutatud tähtedest poole lühemate ja kitsamate tähtedega. Kahest ellipsist moodustuval logol oleval pildil on kujutatud kastanit, mis on pööratud 41,6° kellaosuti suunas ning kirjet MARRONE DI ROCCADASPIDE, millele järgnevad sõnad Indicazione Geografica Protetta. Logo üksikasjalik kirjeldus on esitatud spetsifikaadis. Tooteid, mille valmistamisel on kasutatud tähisega „Marrone di Roccadaspide” märgitud tooteid, võib pärast valmistus- ja töötlemisprotsesse turustada pakendites, mis sisaldavad viidet sellele tähisele ilma ühenduse logota, tingimusel et

tähisega „Marrone di Roccadaspide” märgistatud toode, mis on sellisena kinnitatud, on vastavas kaubakategoorias ainulaadne;

kaitstud tähisega toote kasutajad on saanud loa intellektuaalomandi õiguse valdajatelt, kes on õigused omandanud tähisega „Marrone di Roccadaspide” märgistatud toote registreerimisega ja kes kuuluvad põllumajandus- ja metsandusministeeriumi poolt tunnustatud ühendusse. Nimetatud ühendus kannab kasutajad ühtlasi kohastesse registritesse ja teostab järelevalvet kaitstud tähise nõuetekohase kasutamise üle. Tunnustatud ühenduse puudumisel täidab eespool kirjeldatud ülesandeid põllumajandus- ja metsandusministeerium kui määruse (EÜ) nr 510/2006 rakendamise eest vastutav riigiasutus.

Kui tootes ei kasutata ainult tähisega „Marrone di Roccadaspide” kastaneid, võib tähisega tootele kehtivate eeskirjade kohaselt viidata kui toote või töödeldud toote kosstisosale.


(1)  ELT L 93, 31.3.2006, lk 12.