52007SC1720

Komisjoni talituste töödokument - Lisatud dokumendile: Ettepanek: Euroopa parlamendi ja Nõukogu määrus maantee raskeveokite heiteid ja sõidukite remonditeabe kättesaadavust käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta - Mõju hindamise kokkuvõte {COM(2007) 851 final} {SEC(2007) 1718} /* SEK/2007/1720 lõplik */


[pic] | EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON |

Brüssel 21.12.2007

SEK(2007) 1720

KOMISJONI TALITUSTE TÖÖDOKUMENT

Lisatud dokumendile: Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS maantee raskeveokite heiteid ja sõidukite remonditeabe kättesaadavust käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta Mõju hindamise kokkuvõte {COM(2007) 851 final}{SEC(2007) 1718}

KOMISJONI TALITUSTE TÖÖDOKUMENT

Lisatud dokumendile: Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS maantee raskeveokite heiteid ja sõidukite remonditeabe kättesaadavust käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta Mõju hindamise kokkuvõte

Kuigi viimase aastakümne jooksul on õhukvaliteet paranenud, on kogu Euroopa Liidus endiselt märkimisväärseid õhukvaliteedi probleeme, eriti linnapiirkondades ja tiheasustusaladel.

Aastaks 2020 jääb ELil ikka veel käia pikk tee ühenduse kuuenda keskkonnaalase tegevusprogrammi eesmärkide täitmisel. Isegi kehtivate õigusaktide tõhusa rakendamise korral jäävad endiselt püsima märkimisväärsed negatiivsed mõjud tervisele ja keskkonnale.

Nende probleemide lahendamiseks on kaalutud täiendavate meetmete võtmist ning selleks on hinnatud järgmisi võimalusi:

- Põhimõtete muutmata jätmine

- Reguleeriv lähenemine Euroopa tasandil

- Õigusaktide vastuvõtmine liikmesriikides

- Liikmesriikide maksusoodustused

- Mittereguleeriv lähenemisviis.

Mõju hindamine näitas, et õhukvaliteedi parandamiseks on vaja veelgi vähendada raskeveokite heitkoguste piirmäärasid (Euro VI), säilitades samal ajal siseturu toimimise.

Tahkete osakeste saaste on üha kasvava tähtsusega teaduslik probleem ning heitkoguste piirmäärade ühtlustamine Euroopa Liidu tasandil on vajalik selleks, et vältida tõkkeid raskeveokite turustamisel ja ringlusel ning saavutada nendelt sõidukitelt lähtuvate tahkete osakeste heidete oluline vähenemine kogu ELis. Kavandatakse tahkete osakeste piirväärtuse 66 %list vähendamist heitkoguste piirmääraga 0,01 g/kWh, mis praeguse tehnoloogia juures eeldab spetsiaalsete filtrite paigaldamist kõikidele diiselmootoriga sõidukitele.

Põhjendatud on ka täiendavate meetmete võtmine lämmastikoksiidi (NOx) ja süsivesiniku (HC)[1] heidete vähendamiseks, arvestades asjaolu, et vastasel juhul ei ole mitmed liikmesriigid võimelised täitma õhusaasteainete siseriiklike ülemmäärade direktiivi (2001/81/EÜ) ja õhukvaliteedi direktiivide muutmisettepaneku (KOM(2005) 447)[2] nõudeid. Kavandatakse NOx vähendamist 80 % võrra heitkoguste piirmäärani 0,4 g/kWh. NOx heitkoguste piirmäärade täitmiseks on vaja mootoritehnoloogia ja järeltöötlustehnoloogia laiemat kasutuselevõttu.

Käesolevas mõju hindamises kaalutakse kehtivate õigusaktide erinevaid muudatusi. Nende muudatustega kaasneb sõidukite heitkoguste piirmäärade karmistamine, et vähendada sõidukite tekitatava tarbetu saastetaseme ohtu, tagades rangemad ja ulatuslikumad õigusnormid ilma liigsete kuludeta. Lisaks sellele tagatakse sõidukite remonditeabe standardses vormis kättesaadavus.

Mõju hindamise käigus jõuti järeldusele, et meie heitkoguste piirväärtused tuleks viia kooskõlla USA normidega. Enamik huvirühmi, sealhulgas tööstussektor, toetavad USA piirväärtustega ühtlustamist ja meie mõju hindamine näitab, et see on majanduslikult tasuv.

Tulemuseks on õhukvaliteedi oluline paranemine, kuid samas ka mootorite arendus- ja katsetuskulude vähenemine. Tegelikult võimaldab ettepanek tootjatel valmistada väga keskkonnasäästlikke mootoreid nii USA kui Euroopa turu jaoks.

See võimaldab ka liikmesriikidel täita õhukvaliteedi direktiivi nõudeid.

[1] Süsivesikuid (HC) ja lenduvaid orgaanilisi ühendeid (VOC) kasutatakse käesolevas dokumendis vaheldumisi.

[2] Kõnealuse ettepanekuga välisõhu kvaliteedi direktiivi kohta muudetakse kehtivaid õhukvaliteeti käsitlevaid õigusakte, st direktiivi 96/62/EÜ („raamdirektiiv“), EÜT L 296, 21.11.1996, lk 55, kolme „tütardirektiivi” 1999/30/EÜ, 2000/69/EÜ, 2002/3/EÜ ja nõukogu otsust 97/101/EÜ.