28.12.2006   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 320/17


Nõukogu määruse (EÜ) nr 510/2006 (põllumajandustoodete ja toiduainete geograafiliste tähiste ja päritolunimetuste kaitse kohta) artikli 6 lõike 2 kohase taotluse avaldamine

(2006/C 320/09)

Käesoleva dokumendi avaldamine annab õiguse esitada vastuväiteid kooskõlas nõukogu määruse (EÜ) nr 510/2006 artikliga 7. Komisjon peab vastuväited kätte saama kuue kuu jooksul alates käesoleva dokumendi avaldamisest.

KOKKUVÕTE

NÕUKOGU MÄÄRUS (EÜ) nr 510/2006

Registreerimistaotlus vastavalt artiklile 5 ja artikli 17 lõikele 2

“CAFÉ DE COLOMBIA”

EÜ nr: CO/PGI/0467/08.06.2005

KPN ( ) KGT ( X )

Käesolev kokkuvõte on koostatud teavitamise eesmärgil. Põhjalikuma teabe saamiseks võib küsida tehnospetsifikaadi täisversiooni punktis 1 osutatud siseriiklikult asutuselt või Euroopa Komisjonilt (1).

1.   Kolmanda riigi pädev asutus

Nimi:

Superintendencia de Industria y Comercio de la República de Colombia

Aadress:

Carrera 13 no 27-00, Bogotá, Colombia

Telefon:

(57-1) 382 08 40

Faks:

(57-1) 382 26 95

E-post:

info@sic.gov.co

2.   Taotlejate rühm

Nimi:

Federación Nacional de Cafeteros de Colombia

Aadress:

Calle 73 no 8-13, Bogotá, Colombia

Telefon:

(57-1) 313 66 00

Faks:

(57-1) 217 21 90

E-post:

propiedad.intelectual@cafedecolombia.com

Koosseis:

Tootjad/töötlejad ( X ) Muud ( )

3.   Toote liik

Klass 1.8 (asutamislepingu I lisas loetletud muud tooted): Kohv (asutamislepingu I lisa IX peatükk)

4.   Tehnospetsifikaat (artikli 4 lõikes 2 sätestatud nõuete kokkuvõte)

4.1.   Toote nimetus: “Café de Colombia”

4.2.   Toote kirjeldus: “Café de Colombia” on kohv, mida kasvatatakse tehnospetsifikaadis määratletud Colombia kohvikasvatuspiirkonnas ja mis vastab riikliku kohvikasvatajate komitee sätestatud standarditele ning millel on töödelduna järgmised omadused: pehme, puhas maitse, keskmine/kõrge happesus ja keha, intensiivne ja täidlane aroom.

Colombia kohvikasvatuspiirkonnas kasvatatakse ainult Arabica kohvisorti. Peamised Colombias kasvatatavad Arabica kohvisordi liigid või taimed on Caturra, Típica, Borbón, Maragogipe, Tabi, Colón, San Bernardo ja “Colombia”, mida praegu tuntakse Castillo nime all. Roheline ja töödeldud “Café de Colombia” võib koosneda ühest või mitmest kõnealusest liigist. Kõnealuseid omadusi esindab ainult 100 % “Café de Colombiast” koosnev tarbijatele pakutav kohv, olenemata sellest, kas kohv on roheline või röstitud.

4.3.   Geograafiline piirkond: Kõnealune piirkond asub Colombia Vabariigis 400–2500 m kõrgusel merepinnast ja selle geograafilised koordinaadid on 1° kuni 11°15' põhjalaiust ning 72° kuni 78° läänepikkust.

Igal juhul ei hõlma kõnealune geograafiline piirkond kogu Colombia Vabariigi territooriumit.

4.4.   Päritolutõend: Kõnealuse toote jälgitavus tagatakse järgmistes faasides:

Tootjate kontrollimine. Tootjaid kontrollitakse andmebaasi Sistema de Información Cafetero (SICA) (kohvialase teabe süsteem) abil ning kontroll hõlmab kõiki Colombia kohvikasvatuspiirkonna istandusi ja vastavaid maatükke. Kõnealune teabekogumissüsteem on istanduste haldusasutuse (Administración de Fincas) andmebaasi osa.

Pärgamendilaadse kattega kohviubade ja kohviubade koorimise kontroll. Kontrollitakse juriidilisi dokumente, nagu transiididokumendid, ja ostusid ladudes või koorimistehastes, mis peavad vastama registreerimis- ja käitamiseeskirjadele.

Rohelise kohvi kontroll. Kontrolli viiakse läbi siis, kui kohv on läbinud koormistehase, mis on registreeritud kooskõlas riikliku kohvikasvatajate komitee 2002. aasta otsusega nr 1. Colombia 1999. aasta määruses nr 2685 sätestatud transiididokumendid peavad jätkuvalt iga eksporditava kohvipartiiga õigusliku tõendina kaasas olema.

Ekspordi kontroll. Eksportijat ja tema transiididokumente kontrollivad nii tolliametnikud kui ka ALMACAFÉ, mis on riikliku kohvikasvatajate ühenduse volitatud esindaja kõnealuste kontrollide läbiviimiseks. Loodud on ka kohvikasvatajate komitee 2002. aasta otsusega nr 3 ettenähtud kriteeriumidele vastavate eksportijate register, mida reguleerib väliskaubanduse ministeeriumi 2002. aasta otsus nr 355. ALMACAFÉ viib ühtlasi läbi lõpliku kontrolli sadamas, et tagada kohvi vastavus “Café de Colombia” kvaliteedinõuetele.

Röstitud kohvi kontroll. Colombias asuvad röstimistehased kohaldavad “Café de Colombia” jälgitavuse tagamiseks riikliku kohvikasvatajate komitee 2002. aasta otsust nr 1. Röstitud kohvi jälgitavus väljaspool Colombiat tagatakse häid tavasid käsitlevate kokkulepetega, millele kirjutavad alla välismaised röstimisettevõtjad, ning eri kontrollimehhanismidega, nagu näiteks kvaliteediproovide võtmine kontrolli- ja testimisasutustes.

4.5.   Tootmismeetod: Toote töötlemisfaasid on: saagikoristus, kohviubade puhastamine ja koorimine.

Saagikoristus. Kohvioad korjatakse 210 ja 224 päeva vahel pärast taimede õitsemist, kui viljad on poolküpsed, küpsed või üleküpsenud. Kohviube korjatakse valikuliselt ükshaaval ning peamiselt käsitsi.

Puhastamine. Kaetud kohviubasid puhastatakse veega (märgmeetod) ja protsess koosneb järgmistest osadest: 1) viljaliha eemaldamine 2) viljalihata kohviubade puhastamine 3) taimeliimi eemaldamine (kääritamine) 4) pesemine ja 5) kuivatamine.

Koorimine: koorimismasinad eraldavad kuivalt kohvilt pärgamendikihi (endokarbi), mille tulemusel saadakse rohelised kohvioad, mis sorteeritakse masinaga suuruse, värvi ja tiheduse järgi.

Röstimine: see ei toimu tingimata kõnealuses geograafilises piirkonnas ning seisneb Colombia kohvikasvatuspiirkonnast pärit kohvi omadustega roheliste kohviubade kuumutamises viimase faasina enne kohvijoogi valmistamist. Kõnealune protsess toob esile Colombia kohvikasvatuspiirkonnast pärineva rohelise “Café de Colombia” olulised organoleptilised omadused (pehme, puhas maitse, keskmine/kõrge happesus ja keha, intensiivne ja täidlane aroom).

4.6.   Seos: Seosed põhinevad järgmistel asjaoludel:

Seos piirkonnaga. “Café de Colombia” iseloomulikud füüsilised ja organoleptilised omadused tulenevad Colombia kohvikasvatuspiirkonna erilisest asukohast ning on seotud eripärase kliima, pinnavormide ja mullastikuga.

Agroklimaatiline seos. Colombia kohvikasvatuspiirkond asub passaattuulte kohtumisvööndis (ITCZ). Kõnealune asukoht võimaldab aastas kahte saagiskoristusvõimalust ehk hooaega ning toob koostoimes orograafiaga kaasa olulisi ja iseloomulikke sademeid. Lisaks mõjutab Colombia kohvikasvatuspiirkonna sademeid kohalik õhuringlus orgude ja mägede vahel. Asjaolu, et passaattuulte kohtumisvöönd liigub kaks korda üle kohvikasvatuspiirkonna, ja mitmekesine topograafia võimaldavad piisavat sademete hulka ja jaotust kogu aasta jooksul, et taime kogu tootmistsükkel lõpule viia ja tagada kohvisaak aastaringselt. Kõnealuste agroklimaatiliste tingimuste tõttu pakub Colombia kohvikasvatuspiirkond “värsket kohvi aastaringselt”.

Topograafiline seos. Colombia kohvikasvatuspiirkond asub Colombia Andide mäestiku nõlvadel Sierra Nevada de Santa Martas ja Serranía de la Macarenas. Peamiselt kliima (eelkõige sademete ja õhutemperatuuri) eri protsesside ja topograafiliste mõjude tulemusel tekib erilise mineraloogilise koostisega algmaterjal ning iseloomulike füüsikalis-keemiliste omadustega muld. Kõnealustes tingimustes tekib kõrge toitainesisaldusega mullastik, mis on vähese happesusega ja hoiab hästi niiskust.

Seos saagikoristusega. Kuna aasta jooksul toimub mitu saagikoristust, siis võib samas kohviistanduses olla üheaegselt nii rohelisi kui ka küpseid kohviube. Seepärast on “Café de Colombia” üheks peamiseks tunnusjooneks kohviubade korjamine valikuliselt ja ükshaaval, peamiselt käsitsi.

Muud tegurid: ajaloolised ja traditsioonilised, kultuurilised ja sotsiaalsed ning “Café de Colombia” mainega seonduvad mõjud.

Kõnealuste asjaolude alusel tunnustatakse “Café de Colombiat” kui kvaliteetkohvi, mille rohelisel oal on värske lõhn ja keskmine niiskusesisaldus vahemikus 10–12 %. Neid omadusi reguleeritakse ekspordi eesmärgil riikliku kohvikasvatajate komitee 2002. aasta otsusega nr 5 röstitud kohvi välisilme kohta.

Kokkuvõttes toodetakse Colombia kohvikasvatuspiirkonnas kohviuba, millest saadakse puhta maitse, keskmise/kõrge happesus ja keha ning intensiivse ja täidlase aroomiga jook. Kõnesolevad omadused saavutatakse Arabica sordi kohvi kasutades tingimusel, et kultuuride kasvatamisele on suurt tähelepanu pööratud. Colombia kohvi kvaliteet sõltub lisaks järgmistest teguritest: eespool kirjeldatud ubade töötlemise märgmeetod, peamiselt käsitsi tehtav valikuline saagikoristus, pikaajaliste traditsioonide ja suurte teadmistega kohvikasvatajate arendamine ning hoolikate valiku- ja liigitamisprotsesside kasutamine. Kõik “Café de Colombia” iseloomulikud tunnused tulenevad Colombia Vabariigi eripärastest tingimustest, nagu mullakvaliteet, tüüpiline kliima eelkõige troopilise piirkonna mägialadel ja Colombia kohvikasvatuspiirkonna kõrgusel merepinnast, külvamis- ja saagikoristusprotsesside ja -tegevuste sarnasus ning nõuded, millele rahvusvaheliselt turustatav kohv peab vastama. Kõnesolev kohv on saavutanud oma maine, kuulsuse ja suurepärasuse kogu maailmas Colombia kohvikasvatuspiirkonna ja “Café de Colombia” ainulaadsete omaduste koosmõju tulemusena.

Eraldi käsitlemist väärib “Café de Colombia” maine. Tarbijate laialdane tunnustus, mida toetavad statistilised andmed, tõendab “Café de Colombia” saavutatud suurepärast mainet. Staatus on saavutatud tänu Colombia kohvikasvatajate pingutustele ja nende tootele. Tehnospetsifikaadile on lisatud tõendid reklaamikampaaniatest (mida korraldati 1960ndatel), millega tutvustati “Café de Colombiat”. Kõnesolev tegevus on sellest ajast peale kaasa toonud hulgaliselt artikleid ja ajaleheveergusid, kus kirjeldatakse “Café de Colombiat” kui kõrge kvaliteedi ja suurepärase mainega kohvi. Colombia riiklik kohvikasvatajate ühendus on teinud väsimatult jõupingutusi, et tabada ja tuua kohtu ette isikud, kes on üritanud “Café de Colombia” head nime seadusevastaselt enda huvides kasutada.

4.7.   Kontrolliasutus:

Nimi:

ALMACAFÉ

Aadress:

Calle 73 no 8-13 Piso 2B. Bogotá, Colombia

Telefon:

(57-1) 313 66 00

Faks:

(57-1) 212 85 40

E-post:

informacion.calidades@almacafe.com.co

ALMACAFÉ vastab standardi ISO 65 nõuetele ja tehnilistele kirjeldustele.

4.8.   Märgistus: Märgistusel on järgmised elemendid: nimetus: “KGT CAFÉ DE COLOMBIA”.

4.9.   Riigisisesed nõuded: Colombia riigisisesed õigusaktid. Andide ühenduse otsus nr 486.

Registreeritud Colombias päritolunimetusena: Tööstuse ja kaubanduse järelevalveasutuse 4. märtsi 2005. aasta otsus nr 4819.


(1)  Euroopa Komisjon, põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraat, põllumajandustoodete kvaliteedipoliitika osakond, B-1049 Brüssel.