52006PC0803

Komisjoni arvamus, mis on esitatud EÜ asutamislepingu artikli 251 lõike 2 kolmanda lõigu punkti c alusel Euroopa Parlamendi muudatuste kohta nõukogu ühises seisukohas Ettepanek: Euroopa parlamendi ja Nõukogu otsus, mis käsitleb Euroopa Ühenduse teadusuuringute, tehnoloogiaarenduse ja tutvustamistegevuse seitsmendat raamprogrammi (2007–2013) millega muudetakse Komisjoni ettepanekut EÜ asutamislepingu artikli 250 lõike 2 alusel /* KOM/2006/0803 lõplik - COD 2005/0043 */


[pic] | EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON |

Brüssel 6.12.2006

KOM(2006) 803 lõplik

2005/0043 (COD)

KOMISJONI ARVAMUS, mis on esitatud EÜ asutamislepingu artikli 251 lõike 2 kolmanda lõigu punkti c alusel Euroopa Parlamendi muudatuste kohta nõukogu ühises seisukohas Ettepanek:

EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU OTSUS, mis käsitleb Euroopa Ühenduse teadusuuringute, tehnoloogiaarenduse ja tutvustamistegevuse seitsmendat raamprogrammi (2007–2013)

MILLEGA MUUDETAKSE KOMISJONI ETTEPANEKUTEÜ asutamislepingu artikli 250 lõike 2 alusel

2005/0043 (COD)

KOMISJONI ARVAMUS, mis on esitatud EÜ asutamislepingu artikli 251 lõike 2 kolmanda lõigu punkti c alusel Euroopa Parlamendi muudatuste kohta nõukogu ühises seisukohas Ettepanek:

EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU OTSUS, mis käsitleb Euroopa Ühenduse teadusuuringute, tehnoloogiaarenduse ja tutvustamistegevuse seitsmendat raamprogrammi (2007–2013)

1. Sissejuhatus

EÜ asutamislepingu artikli 251 lõike 2 kolmanda lõigu punktis c on sätestatud, et komisjon peab esitama arvamuse Euroopa Parlamendis teisel lugemisel esitatud muudatuste kohta. Komisjon esitab allpool oma arvamuse parlamendi 40 muudatuse kohta.

2. Taust

EP-le ja nõukogule ettepaneku saatmise kuupäev (dokument KOM(2005) 119 (lõplik) – 2005/0043(COD)): | 13. aprill 2005 |

Regioonide Komitee arvamus: | 16. november 2005 |

Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus: | 14. detsember 2005 |

Euroopa Parlamendi arvamus esimesel lugemisel: | 15. juuni 2006 |

Muudetud ettepaneku edastamine Euroopa Parlamendile ja nõukogule: | 28. juuni 2006 |

Ühise seisukoha vastuvõtmine: Euroopa Parlamendi arvamus teisel lugemisel: | 25. september 2006 30. november 2006 |

3. Ettepaneku eesmärk

Ettepanek EÜ raamprogrammi kohta aastateks 2007–2013 põhineb asutamislepingu XVIII peatüki artiklitel 163–171, milles sätestatakse Euroopa Liidu teaduspoliitika ja selle rahastamisvahendid, eriti mitmeaastane teadusuuringute raamprogramm.

Peamiseks põhimõtteks teadusuuringute tipp- ja kesktaseme tõstmisel Euroopas on soodustada, korraldada ja kasutada kõiki teadusuuringute koostöövorme alates ühisprojektide ja võrgustikega seotud koostööst kuni siseriiklike uurimisprogrammide koordineerimiseni, samuti suurte tehnoloogiliste algatuste ühist rakendamist ning kogu Euroopat hõlmavate ja Euroopale huvi pakkuvate infrastruktuuride ühist arendamist.

Seitsmes raamprogramm viiakse läbi nelja eriprogrammina vastavalt Euroopa teaduspoliitika neljale põhieesmärgile:

- Koostöö . Toetatakse kõiki rahvusvahelise koostöö raames läbiviidavate teadusuuringutega seotud meetmeid alates koostööprojektidest ja -võrgustikest kuni uurimisprogrammide koordineerimiseni.

- Ideed. Luuakse Euroopa teadusnõukogu, et toetada teadlaste algatatud „eesliiniteadust“ (frontier research), millega tegelevad Euroopa tasandil konkureerivad töörühmad kõikides teadus- ja tehnoloogiavaldkondades, sealhulgas inseneri-, sotsiaalmajandus- ja humanitaarteaduse valdkondades.

- Inimesed. Tugevdatakse teadlaste koolitamist ja karjääri kujundamist toetavat tegevust ehk nn Marie Curie nimelisi meetmeid, pöörates rohkem tähelepanu erialaoskuste ja karjääri kujundamise peamistele aspektidele ning riigisiseste süsteemide vaheliste seoste tugevdamisele.

- Võimekus. Toetatakse Euroopa teadustegevuse ja innovatsiooni alase võimekuse põhiaspekte: teadustöö infrastruktuurid, VKEde huvides läbiviidavad teadusuuringud, piirkondlikud teadusuuringukesksed rühmitised, ELi vaeseimate ning äärepoolseimate alade teaduspotentsiaali täielik ärakasutamine, teaduse ja ühiskonna küsimused, horisontaalne rahvusvaheline koostöö.

- Hõlmatud on ka Teadusuuringute Ühiskeskuse tegevus.

4. Komisjoni arvamus Euroopa Parlamendi muudatuste kohta

Euroopa Parlamendis 30. novembril 2006 vastuvõetud muudatused on peamiselt seotud Euroopa teadusnõukoguga, taastuvate energiaallikate ja energiatõhususega, eelarve jaotusega, riskijagamise rahastamisvahenditega. Heaks kiideti ka mõned täiendavad muudatused ja sisu ümberkorraldamine, peamiselt koostööprogrammiga seotud teemade puhul.

Muudatused tehti institutsioonidevahelise arutelu tulemusena ning komisjon, Euroopa Parlament ja nõukogu olid kõikide punktidega ühehäälselt nõus. Seepärast nõustub komisjon kõigi 40 parlamendi esitatud muudatusega.

Komisjon märgib samuti, et kolm tema lisatud avaldust on osa lõplikust kompromisstekstist ja tänu nendele sai võimalikuks menetlus teisel lugemisel lõpetada.

5. Järeldus

EÜ asutamislepingu artikli 250 lõike 2 kohaselt muudab komisjon oma ettepanekut vastavalt eespool esitatule.

Lisa

Teema: Artikkel 6[1]

"Euroopa Komisjon teeb seitsmenda raamprogrammi kohta ettepaneku jätkata ELi inimembrüo tüvirakkude teadusuuringute rahastamise otsustamisel sama eetilise raamistikuga nagu kuuendas raamprogrammis.

Euroopa Komisjon teeb ettepaneku jätkata selle eetilise raamistikuga sellepärast, et selles on kogemuste varal välja kujunenud vastutustundlik lähenemisviis kõnealuse paljutõotava teadusvaldkonna jaoks ning et see on seni toiminud rahuldavalt teadusprogrammis, milles osaleb teadlasi paljudest väga erinevate normidega riikidest.

1. Seitsmendat raamprogrammi käsitlevas otsuses jäetakse ühenduse rahastamisest selgesõnaliselt välja kolm teadusvaldkonda:

2. inimeste kloonimisele suunatud teadusuuringud, mille eesmärk on paljundamine;

3. inimese genotüübi muutmisele suunatud teadusuuringud, mis võivad kõnealused muudatused päritavaks muuta;

4. teadusuuringud, mis on suunatud inimembrüote loomisele üksnes teadustöö eesmärgil või tüvirakkude saamiseks, sealhulgas keharakkude tuuma siirdamise abil.

5. Teadusuuringuid, mis on keelatud kõikides liikmesriikides, ei rahastata. Teadusuuringuid ei rahastata liikmesriikides, kus need on keelatud.

6. Seitsmendat raamprogrammi käsitlev otsus ja eetiline raamistik, millega reguleeritakse inimembrüo tüvirakkude teadusuuringute rahastamist ühenduse vahenditest, ei sisalda mitte mingisugust hinnangut selliseid teadusuuringuid reguleerivate õiguslike ega eetiliste raamistike kohta liikmesriikides.

7. Konkursikutsetes ei kutsu Euroopa Komisjon selgesõnaliselt üles kasutama inimembrüo tüvirakke. Nii täiskasvanute kui ka inimembrüo tüvirakkude kasutamise või kasutamata jätmise üle otsustavad teadlased vastavalt eesmärkidele, mida nad soovivad saavutada. Praktikas on kõige suurem osa tüvirakkude teadusuuringutele eraldatud ühenduse vahenditest suunatud täiskasvanud inimeste tüvirakkude kasutamisele. Ei ole põhjust, miks see peaks seitsmendas raamprogrammis oluliselt muutuma.

8. Iga projekt, milles on ette nähtud inimembrüo tüvirakkude kasutamine, peab edukalt läbima teadusliku hindamise, kus sõltumatud teaduseksperdid hindavad selliste tüvirakkude kasutamise vajalikkust püstitatud teaduseesmärkide saavutamiseks.

9. Sellise hindamise edukalt läbinud taotlustele korraldab Euroopa Komisjon range eetikakontrolli. Seejuures võetakse arvesse põhimõtteid, mida esindavad Euroopa Liidu põhiõiguste harta ning asjaomased rahvusvahelised konventsioonid, nagu näiteks 4. aprillil 1997 Oviedos alla kirjutatud Euroopa Nõukogu inimõiguste ja biomeditsiini konventsioon ning selle lisaprotokollid ja UNESCO inimgenoomi ning inimõiguste ülddeklaratsioon. Eetikakontrolli üks eesmärk on samuti kontrollida, kas esitatud taotlused järgivad nende riikide eeskirju, kus teadusuuringuid läbi viiakse.

10. Erandjuhtudel võidakse eetikakontrolli teha projekti käigus.

11. Igale projektile, milles on ette nähtud inimembrüo tüvirakkude kasutamine, tuleb enne projekti algust hankida asjaomase riikliku või kohaliku eetikakomisjoni heakskiit. Järgida tuleb kõiki riiklikke eeskirju ja menetlusi, sealhulgas seoses küsimustega, nagu näiteks vanemate nõusolek, rahaga ahvatlemise keeld jms. Kontrollitakse seda, kas projektis on viidatud litsentsimis- ja kontrollimeetmetele, mida peavad võtma selle liikmesriigi pädevad ametiasutused, kus projekti teostatakse.

12. Taotlus, mis läbib edukalt teadusliku hindamise, riiklikud või kohalikud eetikakontrollid ning Euroopa Komisjoni eetikakontrolli, esitatakse eraldi kinnitamiseks regulatiivkomitee liikmesriikidele. Inimembrüo tüvirakkude kasutamist ette nägevaid projekte, mida liikmesriigid ei kinnita, ei rahastata.

13. Euroopa Komisjon jätkab ühenduse vahenditega rahastatud tüviraku-uuringute tulemuste kättesaadavaks tegemist kõikidele teadlastele kõikide riikide patsientide kasuks.

14. Euroopa Komisjon toetab meetmeid ja algatusi, mis soodustavad inimembrüo tüvirakkude teadusuuringute koordineerimist ja ratsionaliseerimist vastutustundlikult ja eetiliselt. Eelkõige toetab komisjon inimembrüo tüvirakuliinide Euroopa registrit. Seda registrit toetades on võimalik jälgida Euroopas olemas olevaid inimembrüo tüvirakke, see toetab nende parimat kasutamist teadlaste poolt ning võib aidata vältida tarbetut uute tüvirakuliinide loomist.

15. Euroopa Komisjon jätkab praegust tava ega esita regulatiivkomiteele kinnitamiseks taotlusi, milles teadusuuringutega hävitatakse inimembrüoid, kaasa arvatud tüvirakkude saamiseks. Selle uurimisetapi ilmajätmine ühenduse rahastamisest ei takista vahendite eraldamist järgmistele inimembrüo tüvirakkudega seotud uurimisetappidele."

Teema: "Energeetika"

"Koostööprogrammi kümme teemat hõlmavad ka teadustegevust, mis on vajalik komisjoni jaoks kesksete ühenduse poliitikavaldkondade põhimõtete sõnastamiseks, rakendamiseks ja hindamiseks. Komisjon tunnustab Euroopa Parlamendi seisukohta, et energiapoliitika tervikuna on tähtis ning eriti oluline on energiatõhususe ja taastuvate energiaallikate edendamine. Selleks, et parlament saaks programmi rakendamist jälgida, kavatseb komisjon läbipaistvuse ja teabeedastamise poliitikat jätkata. Asjakohane teave raamprogrammist rahastatavate projektide kohta on üldsusele kättesaadav Interneti kaudu. Vähemalt kahe aasta jooksul pööratakse erilist tähelepanu energia mõistliku ja tulemusliku kasutamise ja taastuvate energiaallikate rolliga seotud projektide põhjalikumale esitlemisele."

Teema: "Ideed"

"Seoses artikli 7 lõikes 2 osutatud eduraportiga ning enne vahehindamist esitab komisjon Euroopa Parlamendile ja nõukogule 2008. aasta keskel teatise metoodika ja suuniste kohta, mida sõltumatud eksperdid Euroopa teadusnõukogu struktuuride ja mehhanismide kontrollimisel kasutama peavad. Vajadusel esitab komisjon raamprogrammi kohandamise ettepaneku."

[1] Lisatud COM(2006) 548 lisana.