20.12.2005   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 323/16


Päritolunimetuste ja geograafiliste tähiste kaitset käsitleva määruse (EMÜ) nr 2081/92 artikli 6 lõike 2 kohase registreerimistaotluse avaldamine

(2005/C 323/06)

Käesoleva dokumendi avaldamine annab õiguse esitada vastuväiteid kooskõlas nimetatud määruse artiklitega 7 ja 12d. Kõik vastuväited taotlusega seotud vastuväited tuleb edastada liikmesriigi, Maailma Kaubandusorganisatsiooni liikmesriigi või kolmanda riigi pädeva asutuse vahendusel kuue kuu jooksul alates käesoleva dokumendi avaldamisest. Dokumendi avaldamise tingisid järgmised, eelkõige punktis 4.6 esitatud üksikasjad, mis võimaldavad lugeda taotluse põhjendatuks vastavalt määrusele (EMÜ) nr 2081/92.

KOKKUVÕTE

NÕUKOGU MÄÄRUS (EMÜ) NR 2081/92

“AGNEAU DE SISTERON”

NR EÜ: FR/00316/15.10.2003

KPN ( ) KGT ( X )

Käesolev kokkuvõte on koostatud üksnes teavitamise eesmärgil. Kõikide üksikasjade suhtes palutakse eelkõige kaitstud päritolunimetuste või kaitstud geograafilise tähisega hõlmatud toodete tootjatel tutvuda kas siseriiklikul tasandil või Euroopa Komisjoni vastavatest talitustest (1) kättesaadava tehnospetsifikaadi täieliku variandiga.

1.   Liikmesriigi pädev asutus:

Nimi:

Institut National des Appellations d'Origine (INAO)

Aadress:

51, rue d'Anjou — F-75008 Paris

Telefon:

(33-1) 53 89 80 00

Faks:

(33-1) 42 25 57 97

E-post:

info@inao.gouv.fr

2.   Taotlejate rühm:

2.1.   Nimi: Association CESAR (Cabinet d'Etudes pour les Structures Agroalimentaires Régionales)

2.2.   Aadress:

Maison Régionale de l'Elevage — Route de la Durance F-04100 Manosque

Telefon: (33-4) 92 72 28 80

Faks: (33-4) 92 72 73 13

E-post: pacabev@wanadoo.fr

2.3.   Liikmed: tootjad/töötlejad (X) muu ( )

3.   Toote liik:

Rühm 1.1: Värske liha (ja rups)

4.   Tehnospetsifikaat

(artikli 4 lõikes 2 sätestatud nõuete kokkuvõte)

4.1.   Nimetus: “Agneau de Sisteron”

4.2.   Kirjeldus: Agneau de Sisteron (Sisteroni tall) on noor (70 — 150 päeva vanune) kaalult kerge lambatall, heleda lihaga, mida iseloomustab peenus, pehmus ja õrn maitse.

Värske liha, mida müüakse rümpadena, jaotustükid, värsked poolrümbad, lõikamisvalmis tükid, jaemüügi ühikud.

Tegemist on lambalaudas kasvatatud tallega, kes on olnud oma ema juures vähemalt 60 päeva. Kui klimaatilised tingimused võimaldavad, võivad talled järgneda emale karjamaale.

4.3.   Geograafiline piirkond: Tall sünnib ja teda kasvatatakse ainult ühes põllumajandusettevõttes, mis asub kaitstud geograafilise tähise “Agneau de Sisteron” tunnustatud piirkonnas. Ta tapetakse samas piirkonnas asuvas EMÜ heakskiidetud tapamajas.

Hautes-Alpes'i departemang tervikuna.

Alpes de Haute-Provence'i departemang tervikuna.

Alpes Maritimes'i departemang, välja arvatud järgmised kantonid: Antibes-Biot, Saint Laurent du Var, Villefranche sur Mer, Vallauris, Mandelieu, Le Cannet, Nice, Vence, Cagnes sur Mer, Carros, Mougins, Menton, Grasse, Antibes, Cannes.

Vari departemang, välja arvatud järgmised kantonid: Fréjus, Grimaud, Ollioules, Saint-tropez, Soliès Port, La Crau, Saint Mandrier sur Mer, Saint Raphaël, Six Four les plages, La Valette du Var, La Garde, La Seyne sur Mer, Toulon.

Bouches du Rhône'i departemang, välja arvatud järgmised kantonid: Aix en Provence nord-est, Aix en Provence sud-ouest, Aubagne, La Ciotat, Gardanne, Port Saint Louis du Rhône, Roquevaire, Saintes Maries de la Mer, Allauch, Marignane, Châteauneuf Côte Bleue, Martigues ouest, Les Pennes Mirabeau, Vitrolles, Martigues, Marseille.

Vaucluse'i departemang, välja arvatud järgmised kantonid: Bollène, Orange ouest, Avignon nord.

Drôme'i departemang, välja arvatud järgmised kantonid: Bourg de Péage, Chabeuil, La Chapelle en Vercors, Le Grand-Serre, Loriol sur Drôme, Montélimar, Pierrelatte, Romans sur Isère, St Donnat sur l'Herbass, St Jean en Royans, Saint Vallier, Tain l'Hermitage, Bourg les Valence, Portes les Valence, Valence.

Nimetatud ala vastab kolme kohaliku lambatõu levikualale, ühtlastele kasvatussüsteemidele, kus karjamaasid kasutatakse traditsiooniliselt ja ekstensiivselt, mullastikulis-klimaatilisele ühtlusele, mida iseloomustab eelkõige Emberger'i kuivuse näitaja IS<7 ja Sisteroni lihunike ajaloolisele varustuspiirkonnale, mis on Sisteroni talle tuntuse aluseks.

4.4.   Päritolutõend: Loomad tuvastatakse kehtivatele õigusaktidele vastava ametliku tähise abil.

Kasvatuse jälgitavusest müügipunktini peetakse kinni ja seda kontrollib sõltumatu asutus. See võimaldab igas tootmisjärgus tagasi jõuda kuni talleni ja ettevõtteni, kus ta sündis.

4.5.   Tootmismeetod: Aretuskari koosneb kohalikku maatõugu uttedest ja jääradest: Mérinos d'Arles, Préalpes du Sud, Mourérous või nende tõugude omavahelistest ristanditest. Ile de France'i, Charolais', Suffolki või Berrichon'i tõugu uttede kasutamine on lubatud vaid liha tootmiseks.

Aretuskarja kasvatussüsteem on piirkonnale iseloomulik. Tegemist on ekstensiivse kasvatussüsteemiga, mille piirkoormus on 1,4 karilooma kogu söödamaa hektari kohta. Lisaks kasutatakse nende süsteemide puhul karjamaasid (suvekarjamaad, koplid). Karjamaad on pool-looduslikud alad, mida kasutatakse ainult loomade karjatamiseks.

Minimaalne magamispind: 1,5 m2 uttedele tiinuse lõpus ja imetamise ajal; 0,5 m2 enam kui kahe kuu vanustele talledele.

Küna/sõimeredeli pikkus:

uttedel: 1 m kolmele utele, kui jagatavad toidukogused on piiratud või 1 m 30 utele, kui jagatav toidukogus on vaba.

võõrutatud talledel: 1 m neljale tallele, kui jagatavad toidukogused on piiratud või 1 m 12 tallele, kui jagatav toidukogus on vaba.

Ennetav antibiootikumide andmine on keelatud.

Lambaid toidetakse karjamaadel vähemalt kevadest sügiseni, vajadusel täiendatakse söödaga või viidatud täiendsöödaga.

Tallesid toidetakse ainult oma ema piimaga vähemalt 60 päeva, ja nad saavad rohtu ja/või sööta ning teraviljal põhinevat täiendsööta. Pärast loomulikku võõrutamist toidetakse neid sööda ja/või rohuga ning lubatava täiendsöödaga. Oma elu jooksul saab tall vähemalt 45 % oma toidust kaitstud geograafilise tähise piirkonnast (piim, 100 % heinast ja söödast on pärit kaitstud geograafilise tähise piirkonnast, välja arvatud erakorraliste klimaatiliste tingimuste korral).

Tallede siloga toitmine on keelatud.

Pärast transporti, tapmist ja jahutamist teostab kvalifitseeritud töötaja rümba valimise.

4.6.   Seos piirkonnaga:

4.6.1

Päritoluga seotud kindlaksmääratud kvaliteet

Erilised mullastikulis-klimaatilised tingimused (vahemerekliima mõju terves kaitstud geograafilise tähise piikonnas, mida tõestab Emberger'i kuivuse näitaja <7 (2), ja mida iseloomustavad piiravad tegurid kuivus ja külm ning taimestiku kasvamise ebaregulaarsus), mis nõuavad kohalikku maatõugu lammaste ekstensiivset kasvatussüsteemi ja tallede kasvatamist peamiselt lambalaudas (peamiselt kaitseks kuuma eest).

Kaitstud geograafilise tähise piirkonnale on iseloomulikud kolme kohalikku maatõugu — Mérinos d'Arles'i, Préalpes du Sud'i ja Mourérous'i — lambad. Neid võib leida peaaegu eranditult ainult selles geograafilises piirkonnas.

Iseloomulikud kasvatussüsteemid: karjade ekstensiivne pidamine ja karjamaade kasutamine (suvekarjamaad, koplid).

Tugev side piirkonnaga: tallede piimal, rohul ja söödal põhinev toit on peamiselt toodetud kohapeal.

Sellise kasvatusviisi tulemuseks on noor tall, kellel on erilised omadused konformatsiooni, liha ja rasva heleda värvi, õrna maitse ja pehme liha osas.

4.6.2

“Agneau de Sisteroni ajalooline” tuntus

 

Prantsusmaa kaguosa on prantsuse lambakasvatuse ajalooline häll.

 

Juba enam kui 6000 aastat karjatatakse siinsetel maadel lambaid. Sellesse tuhandete aastate vanusesse traditsiooni juurdununa ilmus nimetus “Agneau de Sisteron” 1920./1930. aastatel Sisteroni lihunike algatusel. Neid varustati traditsiooniliselt kaitstud geograafilise tähise piirkonnast. Tema piirkondlik ja üleriigiline tuntus on pidevalt kasvanud, 1950./1960. aastatel kasvas see lausa plahvatuslikult. Sisteron on selle tuntuse allikaks, kuid tegemist on siiski tallega, kes on sündinud, kasvatatud ja tapetud kogu kaitstud geograafilise tähise piirkonnas. Seega võib rääkida kohaliku ajaloolise oskusteabe piirkondlikust kohandamisest.

 

Praegu tunnistavad nii sõltumatu agentuuri korraldatud populaarsusuuring kui ka paljud kogutud tunnistused (artiklid ajakirjanduses …), et “Agneau de Sisteron” on tarbijate seas endiselt väga populaarne (üks piirkondlik tarbija kaheksast märkis spontaanselt Sisteroni ostetud talleliha päritolukohana).

4.6.3

“Agneau de Sisteron”, inimeste oskusteave

 

“Agneau de Sisteroni” tootmine on aastate jooksul partnerite arendatud oskusteabe kogunemise vili: loomakasvatajate oskusteave (kasvatusviisi kohandamine keskkonnapiirangutele, maatõugude ajalooline valik, karjaste oskusteave, tallede tootmisviis); lihunike oskusteave (ajalooliselt nõuandmine loomakasvatajatele, elusloomade ja rümpade valik); lihuniku tööriistu puudutav oskusteave; tootjate organisatsioonide oskusteave (kogumine mäestikupiirkonnas, sündide reguleerimine, geneetiline parandamine).

4.7.   Kontrolliasutus:

Nimetus:

QUALISUD

Aadress:

BP N° 102 — Agropôle — F-47000 Agen

Telefon:

(33-5) 58 06 53 30

Faks:

(33-5) 58 75 13 36

E-post:

qualisud@wanadoo.fr

4.8.   Märgistus: Indication Géographique Protégée

“Agneau de Sisteron”

4.9   Siseriiklikud nõuded: —


(1)  Euroopa Komisjon — põllumajanduse peadirektoraat — põllumajandustoodete kvaliteedipoliitika osakond — B-1049 Brüssel.

(2)  Embergeri kuivuse indeks (IS): IS = PE/ME, kus PE on suvine sademete hulk ja ME kõige kuumema kuu maksimumide keskmine.