52005PC0553




[pic] | EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON |

Brüssel 9.11.2005

KOM(2005) 553 lõplik

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS,

millega sätestatakse Albaania Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused

(komisjoni esitatud) {SEK(2005) 1421}

SELETUSKIRI

Euroopa Ülemkogu 19. ja 20. juuni 2003. aasta kohtumisel Thessalonikis korrati kindlat otsust täielikult ja tõhusalt toetada Lääne-Balkani riikide ühinemist Euroopaga. Kiideti heaks nõukogu 16. juuni 2003. aasta järeldused Lääne-Balkani riikide kohta, sealhulgas lisa „Lääne-Balkanit käsitlevad Thessaloniki tegevuskava: Euroopa integratsiooni poole“, millega võeti kasutusele Euroopa partnerlused vahendina Lääne-Balkani riikide Euroopaga ühinemise teostamiseks stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames.

2004. aasta alguses tutvustas komisjon oma esimest Euroopa partnerlust Albaaniaga. Nõukogu võttis selle vastu 14. juunil 2004. Komisjon peab asjakohaseks ajakohastada kõnealust esimest partnerlust Albaaniat käsitleva 2005. aasta arenguaruande alusel.

Uuendatud Euroopa partnerlus põhineb nõukogu 22. märtsi 2004. aasta määrusel (EÜ) nr 533/2004. Selles loetletakse riigi ettevalmistuste lühikese ja keskmise tähtajaga prioriteedid edasiseks lõimumiseks Euroopa Liiduga. Oodatakse, et riik vastaks Euroopa partnerlusele valmistades ette kava koos ajakava ja konkreetsete meetmetega, kuidas ta kavatseb saavutada Euroopa partnerluse prioriteedid. Prioriteetide rakendamisel saavutatud edu jälgib komisjon korrapäraselt kasutades arenguaruandeid ja stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames loodud struktuure.

Euroopa partnerluse prioriteedid peaksid kujundama aluse, et kavandada ühenduse rahalise toetust, mille andmist jätkatakse asjaomaste rahastamisvahendite, eelkõige nõukogu 5. detsembri 2000. aasta määruse (EÜ) nr 2666/2000 (CARDS), alusel.

Kavandatud nõukogu otsusel puudub finantsmõju. Eeltoodut arvesse võttes teeb komisjon nõukogule ettepaneku võtta vastu lisatud nõukogu otsuse eelnõu.

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS,

millega sätestatakse Albaania Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

Võttes arvesse nõukogu määrust (EÜ) nr 533/2004 Euroopa partnerluse loomise kohta stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames[1], eriti selle artiklit 2,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1) Euroopa Ülemkogu on heaks kiitnud Euroopa partnerlused kasutuselevõtmise vahendina, millega rakendada ellu Lääne-Balkani riikide Euroopaga ühinemine stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames.

(2) Määruses (EÜ) nr 533/2004 on sätestatud, et nõukogu teeb otsuse Euroopa partnerluses sisalduvate põhimõtete, prioriteetide ja tingimuste ning mis tahes hilisemate muudatuste kohta.

(3) Nõukogu kiitis 14. juunil 2004. aastal heaks esimese Euroopa partnerluse Albaaniaga[2]. Asjakohane on partnerlust ajakohastada, et määrata kindlaks uuenenud prioriteedid edasiseks tööks Albaania ettevalmistusi edasiseks lõimumiseks Euroopa Liiduga käsitleva 2005. aasta arenguaruande järelduste põhjal.

(4) Määruses (EÜ) nr 533/2004 on sätestatud, et Euroopa partnerluste järelvalve tagatakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames loodud mehhanismidega.

(5) Et valmistada ette edasist lõimumist Euroopa Liiduga, eeldatakse, et Albaania töötab välja plaani, mis sisaldab täpset ajakava ja konkreetseid meetmeid, mida ta kavatseb võtta kõnealuse Euroopa partnerluse eesmärkide saavutamiseks.

ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Vastavalt määruse (EÜ) nr 533/2004 artiklile 1 sätestatakse käesoleva otsuse lisas Albaania Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused.

Artikkel 2

Euroopa partnerluse rakendamist kontrollitakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames loodud mehhanismidega ning komisjoni arenguaruannete kaudu.

Artikkel 3

Käesolev otsus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Ühenduste Teatajas.

Brüssel,

Nõukogu nimel

eesistuja

LISA

ALBAANIA 2005. AASTA EUROOPA PARTNERLUS

1. SISSEJUHATUS

Euroopa Ülemkogu kiitis heaks Euroopa partnerluste kasutuselevõtmise vahendina, millega rakendada ellu Lääne-Balkani riikide Euroopaga ühinemine stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames.

Esimese Euroopa partnerluse Albaaniaga kiitis nõukogu heaks 14. juunil 2004. aastal (nõukogu otsus 2004/519/EÜ[3]). Asjakohane on kõnealust esimest partnerlust ajakohastada Albaaniat käsitleva 2005. aasta arenguaruande järelduste põhjal. Teises Euroopa partnerluses määratakse kindlaks tegevuse uued prioriteedid. Uued prioriteedid kohandatakse vastavalt riigi konkreetsetele vajadustele ja ettevalmistusetapile ning neid ajakohastatakse vajaduse korral. Euroopa partnerlusega antakse ka juhiseid riigile rahalise toetuse andmise kohta.

Eeldatakse, et Albaania töötab välja plaani, mis sisaldab täpset ajakava ja konkreetseid meetmeid, mida ta kavatseb võtta eesmärkide saavutamiseks.

2. PÕHIMÕTTED

Stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsess jääb Lääne-Balkani riikide Euroopale lähenemise raamistikuks kuni nende tulevase ühinemiseni.

Albaania puhul on peamised kindlaksmääratud prioriteedid seotud Euroopa Ülemkogu 1993. aasta Kopenhaageni istungjärgul kehtestatud kriteeriumide ning stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessiks seatud tingimuste, eriti nõukogu 29. aprilli 1997. aasta ning 21. ja 22. juuni 1999. aasta järeldustes määratletud tingimuste, Zagrebi 24. novembri 2000. aasta tippkohtumise lõppdeklaratsiooni sisu ja Thessaloníki tegevussuuniste täitmisega.

3. PRIORITEEDID

Euroopa partnerluses loetletud prioriteedid on valitud sellisel alusel, et riigil oleks reaalselt võimalik neid järgmise viie aasta jooksul täita või nende puhul olulist edu saavutada. Eristatakse lühiajalisi prioriteete, mille täitmist oodatakse ühe kuni kahe aasta jooksul, ning keskmise tähtajaga prioriteete, mille täitmist oodatakse kolme kuni nelja aasta jooksul. Prioriteedid käsitlevad nii õigusakte kui ka nende rakendamist.

Võttes arvesse kõigi ELi nõuete täitmisega seotud märkimisväärseid kulusid ning nende nõuete keerukust teatavates valdkondades, ei hõlma kõnealune partnerlus käesoleval etapil kõiki tähtsaid ülesandeid. Edasisi prioriteete hõlmavad edasised partnerlused vastavalt riigi tehtud edusammudele.

Lühiajaliste prioriteetide seas on määratud kindlaks peamised prioriteedid ja need esitatakse koondatuna punkti 3.1 alguses. Prioriteetide loetlemise järjekord ei ole seotud nende tähtsusega.

3.1. Lühiajalised prioriteedid

Peamised prioriteedid

- Saavutada konkreetseid ja paremaid tulemusi võitluses organiseeritud kuritegevuse vastu, kasutades eelkõige täielikult uute organiseeritud kuritegevust käsitlevate seaduste sätteid ja kiirendades organiseeritud kuritegevuse vastasele tegevusele suunatud meetmete rakendamist.

- Rakendada ja ajakohastada 2004.–2005. aasta korruptsioonivastast tegevuskava ning Euroopa Nõukogu korruptsioonivastase riikide ühenduse (Group of States Against Corruption – GRECO) hindamisaruannete soovitusi.

- Rakendada olemasolevaid õigusakte kinnisvara tagastamise/hüvitamise kohta. Eelkõige kiirendada nii vara esmast registreerimist kui ka tagastamisnõuete käsitlemist ning tagada, et hüvitamise strateegiad ja mehhanismid oleksid jätkusuutlikud.

- Edendada meedia vabadust, soodustades eelkõige trükiajakirjandust käsitlevate asjakohaste õigusaktide vastuvõtmist, ning parandada elektroonilist ajakirjandust käsitlevaid õigusakte, võttes arvesse ELi standardeid.

- Tugevdada veelgi valitsussektori haldust, eelkõige riikliku investeerimise juhtimist, kavandamist ja teostamist.

Poliitilised nõuded

DEMOKRAATIA JA ÕIGUSRIIK

Haldus

- Tagada poliitiline rõhuasetus ja institutsiooniline pühendumus ning toetada konstruktiivset üksmeelt nende reformide rakendamisel, mis on vajalikud edusammudeks stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames.

Valimised

- Valmistada ette 2006. aasta kohalikud valimised nõuetekohaselt ja õigeks ajaks, rakendades viivitamata 2005. aasta parlamendivalimisite järgselt väljastatud OSCE/ODIHR soovitused, eelkõige parandades valijate nimekirju.

Riigihaldus

- Tagada avalikku teenistust käsitleva seaduse kohaldamine riigiteenistuse töös ja töötajate ametissenimetamisel.

- Tagada, et riigiteenistujate töölevõtmine, üleviimine ja töölt vabastamine korraldatakse kooskõlas kehtivate eeskirjadega.

- Tagada avalikku teenistust käsitleva seaduse rakendamine ja võtta meetmeid selle parandamiseks.

- Tagada sobivate ruumide, varustuse ja koolitatud personali olemasolu Euroopa integratsiooni ministeeriumi tarvis ning parandada selle ja asjaomaste ministeeriumide vahelist kooskõlastatust.

- Kasutada täiel määral ja tõhusalt ühtset kavandamise süsteemi.

Kohtusüsteem

- Suurendada kriminaal- ja tsiviilkohtuprotsessi läbipaistvust.

- Tagada, et kohtunikud ja prokurörid nimetatakse ametisse konkursi alusel.

- Edendada kohtunike staatust, sõltumatust ja põhiseaduslikku kaitset.

- Kehtestada objektiivsed eeskirjad, et kohtuasjade määramine kohtunikele oleks läbipaistev.

- Luua prokuröride hindamiseks läbipaistev ja tulemustel põhinev süsteem.

- Parandada prokuröride ja politsei vahelist kooskõlastamist.

- Tagada, et uute kinnipidamiskohtade loomisel ja käitamisel järgitaks asjaomaseid rahvusvahelisi konventsioone.

- Tagada, et asjakohased ressursid oleksid kättesaadavad tunnistajate usaldusväärseks kaitseks.

- Saavutada kohtulahendite täideviimise määra pidev suurenemine.

Korruptsioonivastane poliitika

- Võtta vastu vajalikud õigusaktid Albaania õigusliku raamistiku harmoneerimiseks Euroopa korruptsioonivastaste konventsioonidega (kriminaal- ja tsiviilküsimustes), mis Albaania on ratifitseerinud, ning asjaomaste ÜRO konventsioonidega.

- Parandada olemasolevaid altkäemaksu käsitlevaid õigusakte ja rakendada neid, võttes nõuetekohaselt arvesse ministeeriumidevahelist kooskõlastamist.

- Tagada varade deklareerimise seaduse rakendamine.

- Tugevdada institutsioonilist suutlikkust korruptsiooni uurimisel ja kohtulikul uurimisel.

- Tagada, et Tirana prokuratuuri (mis käsitleb finantskuritegusid) juurde kuuluv eriüksus tegeleks ka korruptsioonijuhtumitega.

- Lühendada immuniteediga kaitstud ametnike loetelu ning anda immuniteet üksnes siis, kui see on kindlalt asjakohane.

INIMÕIGUSED JA VÄHEMUSTE KAITSE

Rahvusvaheliste inimõigusi käsitlevate õigusaktide järgimine

- Tagada, et täitevasutused oleksid täielikult teadlikud oma kohustustest, mis on seotud inimõigustega, ning et nad rakendaksid neid kohustusi kooskõlas rahvusvaheliste konventsioonidega, mis Albaania on ratifitseerinud, eelkõige Euroopa inimõiguste konventsiooniga.

- Käsitleda täitevasutuste poolse halva kohtlemise juhtusid, ja esitada nende kordasaatjatele asjakohane süüdistus.

- Tagada Albaania kriminaalkoodeksi vastavus ÜRO piinamisvastasele konventsioonile.

- Rakendada ellu 2004. aasta üldplaan kinnipeetavate ja eeluurimisvanglas olevate vangide tingimuste parandamise kohta.

- Tagada vanglasüsteemi eetikakoodeksi täpne järgimine.

Kodaniku- ja poliitilised õigused

- Viia laimamist käsitlevad Albaania õigusaktid kooskõlla ELi standarditega ning rakendada neid õigusakte.

- Edendada tõhusat seadusandlust, et tagada meediakanalite omandilise kuuluvuse läbipaistvus.

- Parandada raadio ja televisiooni riikliku nõukogu juhtimist ja töötada lõpuni välja raadio- ja televisioonisageduste riiklik kava.

- Edendada ajakirjanike sõltumatust ja kutsestandardeid.

- Tagada, et rangelt järgitaks õiguslikke meetmeid, millega keelatakse riigi omandi müük enne, kui omandit saab tagastada.

Vähemuste õigused, kultuurilised õigused ja vähemuste kaitse

- Parandada vähemusi käsitlevat õiguslikku raamistikku nii, et see vastaks kõigile Euroopa Nõukogu vähemusrahvuste kaitse raamkonventsiooni tingimustele ning tagada selle rakendamine kõikjal Albaanias.

- Rakendada mustlasi käsitlevat riiklikku strateegiat osana valitsuse strateegiast, mis käsitleb vaesuse ja sotsiaalse tõrjutuse vastast võitlust. Esitada täpsed andmed vähemuste hulga kohta Albaanias.

PIIRKONDLIK KOOSTÖÖ JA RAHVUSVAHELISED KOHUSTUSED

- Järgida stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi ning Thessaloniki kohustusi seoses piirkondliku koostöö ja heanaaberlike suhetega.

- Tagada kõigi piirkondlike vabakaubanduslepingute rakendamine.

- Sõlmida naaberriikidega lepinguid ja rakendada neid ning tagada nende tõhus järgimine, eelkõige kaubanduse, piiriülese koostöö, organiseeritud kuritegevuse vastu võitlemise, ebaseadusliku kaubanduse ja salakaubanduse, kohtukoostöö, piirihalduse, tagasivõtmise, keskkonna, transpordi ja energia valdkondades.

Majanduslikud tingimused

- Säilitada makromajanduslik stabiilsus kiirendades maksureformi, eelkõige eelarvemenetlust, kulude haldamist ja avaliku sektori palgareformi.

- Parandada eelarve koostamise menetlusi poliitiliste eesmärkide ning eelarve kavandamise ja täitmise vaheliste tugevdatud seoste kaudu.

- Vähendada varimajandust maksuseaduste tõhusa ja mittediskrimineeriva rakendamise teel ning süvendades võitlust maksupettuse vastu.

- Võtta meetmeid, et võimaldada Albtelecomi õnnestunud erastamine.

- Parandada makromajanduslikku statistikat ja äriregistri katvust.

- Rakendada riiklikku sotsiaalse ja majandusliku arengu strateegiat, tagades tiheda kooskõlastatuse ajakohastatud Euroopa partnerluse prioriteetide rakendamise tegevuskavaga.

- Võtta meetmeid sotsiaalkaitsesüsteemide parandamiseks ja sotsiaalse tõrjutuse vastu võitlemiseks.

Euroopa standardid

SISETURG

Kaupade vaba liikumine

- Tugevdada WTO sekretariaadi ja ekspordi edendamise asutuse haldussuutlikkust.

- Võtta meetmeid ettevõtjate teadlikkuse suurendamiseks seoses standardite mõistetega ja sertifitseerimisega ning nende tähtsusega rahvusvahelises kaubanduses.

- Kavandada riiklik turujärelvalve strateegia ning tugevdada tarbijakaitseametit.

- Tagada akrediteerimisosakonna asjakohase füüsilise infrastruktuuri ja koolitatud personali olemasolu ning võtta vastu kõikehõlmav töökava seoses Albaania tulevase liikmelisusega Euroopa akrediteerimiskoostöö organisatsioonis.

Isikute ja teenuste vaba liikumine ning asutamisõigus

- Muuta kehtivat asutamisõiguse õigustikku, et tagada täielikult välismaiste ja omamaiste ettevõtjate võrdne kohtlemine, selge vahetegemine ajutise ja püsiva teenuste osutamise vahel ning vastavus stabiliseerimis- ja assotsiatsioonilepingu nõuetega.

- Tagada proportsionaalsus piiriüleste teenuste osutamise käsitlemisel.

- Tugevdada pangandus- ja kindlustussektori õigus- ja järelvalveraamistikku, sealhulgas luua sõltumatud ja nõuetekohase personaliga järelevalveasutused.

Kapitali vaba liikumine

- Parandada rahandussektori usaldatavuse järelvalvet.

- Võtta edasisi meetmeid sularaha kasutamise vähendamiseks majanduses.

Toll ja maksukorraldus

- Jätkata tollialase õigustiku ja tolliprotseduuride vastavusseviimist ELi õigustikuga, eelkõige tagada, et transiidieeskirjad ja -protseduurid, tollilaod, tolliväärtuse määramine, füüsiline kontrollimine ja riskianalüüs oleksid vastavuses ELi standarditega ja vajaduse korral rahvusvaheliste konventsioonidega.

- Rakendada ASYCUDA tollideklaratsiooni ja andmetöötlussüsteem täielikult kõigis tolliasutustes.

- Võtta kõik vajalikud meetmed päritolureeglite nõuetekohaseks rakendamiseks.

- Jätkuvalt lähendada maksuseadusi ELi õigustikule ja kohustuda järgima äriühingute maksustamise juhendi põhimõtteid, tagamaks, et uued maksumeetmed oleksid samuti kõnealuste põhimõtetega kooskõlas.

- Viia lõpule tolliasutuste arvutistamine.

Konkurents

- Parandada olemasolevaid konkurentsiseadusi, et tugevdada konkurentsi kontrolli.

- Suurendada konkurentsiameti eelarvet ja personali.

- Võtta vastu riigiabi käsitlevad rakenduslikud õigusaktid.

- Luua sõltumatult toimiv riigiabiamet.

- Tagada edusammud riigiabi ammendava loendi koostamise lõpuleviimisel.

Riigihanked

- Rakendada praegused riigihankeseadused ning võtta meetmed nende täiendamiseks vastavalt ELi standarditele.

- Tagada pakkumismenetluste täpne rakendamine.

- Tugevdada riigihankeametit ning ministeeriumide riigihanke üksusi.

- Tagada uurimine ja kriminaalvastutusele võtmine riigihankega seotud õigusrikkumiste korral.

Intellektuaalomandiõigus

- Haldussuutlikkuse tugevdamine, et kaitsta intellektuaalomandi õigust, sealhulgas autoriõiguseameti loomine.

- Võtta vastu uued õigusaktid tööstusomandi kohta.

- Jätkata ettevõtjate ning täitevasutuste, sealhulgas kohtuorganite teadlikkuse suurendamist intellektuaalomandi küsimuste osas.

- Tugevdada võitlust piraatluse ja võltsimise vastu.

VALDKONDLIK POLIITIKA

Tööstus ning väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted

- Parandada väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete agentuuri finantsilist jätkusuutlikkust ja rakendada väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete riiklikku koolitusprogrammi.

- Rakendada Euroopa väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete hartat.

- Rakendada tegevuskava, mis käsitleb investeeringute halduslike tõkete kõrvaldamist ja tagada äritegevusega seotud õigusaktide, eeskirjade ja menetluste nõuetekohane, järjekindel ning mittediskrimineeriv rakendamine.

- muuta äriühingute registreerimine odavamaks, lihtsamaks ja võimalikuks terves riigis.

- Parandada litsentside, lubade ja sertifikaatide saamisega seotud menetlusi.

- Reformida ettemaksuna makstavate maksude süsteemi, et muuta ettevõtete käivitamine vähem ebasoodsaks.

- Rakendada 2005. aasta tegevuskava, et käsitleda mitteametlikku majandust.

- Luua menetlused, et hinnata kavandatud reguleerivate meetmete mõju ettevõtetele.

- Võtta vastu parandatud õigusaktid kaubandusõiguse kohta.

- Tagada laenutagatisrahastu tõhus käivitamine ning tagada skeemi professionaalne ja sõltumatu haldamine.

- Võtta vastu seadus elektroonilise allkirja kohta.

Põllumajandus ja kalandus

- Tugevdada toiduohutuse süsteemi ja sellega seotud kontrollsüsteeme.

- Selgitada pädevusi ja suurendada veterinaarteenistuse personali.

- Kaasajastada veterinaariainstituudi laboreid.

- Parandada fütosanitaar- ja veterinaartingimusi vastavalt EÜ nõuetele, eelkõige toodete puhul, millel on head ekspordivõimalused.

- Edendada jõupingutusi seaduste ELi veterinaar- ja fütosanitaarõigustikuga vastavusse viimisel ning ühtlustada loomade identifitseerimise ja registreerimise süsteem ELi nõuetega.

- Tugevdada põllumajandusstatistika kogumist ja töötlemist kooskõlas ELi standardite ja metoodikaga.

Keskkond

- Tugevdada haldussuutlikkust ja kooskõlastamist riiklikul ja kohalikul tasandil.

- Rakendada seadusi, mis käsitlevad keskkonnamõju hindamist.

- Võtta vastu strateegia keskkonnaseaduste edasiseks vastavusseviimiseks ELi õigustikuga ning rakendada nõuetekohaselt olemasolevaid seadusi, eelkõige nende jõustamisel.

- Võtta meetmeid seoses keskkondlike ohuallikatega Sharra tahkete jäätmete prügilas ja Patos-Marinez naftatootmispiirkonnas.

- Arendada edasi ning rakendada riiklikku vee ja kanalisatsiooni strateegiat veevarustust ja kanalisatsiooni käsitlevat maaelu strateegiat ning töötada välja strateegia veevarustuse ja kanalisatsiooni valdkonna järk-järguliseks ühenduse õigustikuga ühtlustamiseks ning alustada selle rakendamist.

- Rakendada Albaania osalusega rahvusvahelisi konventsioone looduskaitse valdkonnas.

Transpordipoliitika

- Rakendada riiklikku transpordikava, sealhulgas transpordi varade hooldamise kavandamine ja eelarve koostamine.

- Rakendada maanteeohutusprogrammi ning parandada maanteeohutuse tingimusi, alustades Albaania õigusaktide ühtlustamist ELi õigustikuga massi ja mõõtmete, tehnoülevaatuste, liiklevate sõidukite tehnokontrolli, juhilubade ja sõiduki registreerimisdokumentide osas.

- Võtta meetmeid, et tõkestada ebaseaduslikku ehitamist uute teede ääres ning võtta meetmeid, et tõkestada ohtlik juurdepääs riiklikele teedele.

- Alustada vajaliku reformiga raudtee sektoris.

- Kohaldada suurte investeeringute puhul süstemaatiliselt riigihankemenetlust.

- Tagada, et õhuruumi käsitlevat koodeksit muudetakse vastavalt ELi õigustikule pidades silmas Euroopa ühist õhuruumi ( European Common Aviation Area – ECAA)

- Parandada meresõidu ohutustingimusi, eelkõige silmas pidades vastastikuse mõistmise Pariisi memorandumi alusel kinnipeetud Albaania laevade arvu.

Energeetika

- Jätkata riikliku energiastrateegia rakendamise läbivaadatud tegevuskava rakendamist.

- Alustada energiaühenduse lepingu raames võetud kohustuste rakendamist.

Infoühiskond ja meedia

- Tagada, et elektroonilist sidet käsitlevate seaduste puhul arvestatakse ELi direktiive ja et need jõustatakse.

- Tugevdada reguleeriva telekommunikatsiooniüksuse rolli ja suutlikkust, tagada selle sõltumatus ning luua kaebuste esitamise parandatud süsteem.

- Võtta meetmeid, et saavutada elektroonilise sidevõrgu ja teenuste konkureeriv turg.

- Alustada piiriülese televisiooni Euroopa konventsiooni ning piirideta televisiooni käsitleva direktiivi ülevõtmist.

- Parandada raadio ja televisiooni riikliku nõukogu haldussuutlikkust ning töötada lõpuni välja raadio- ja televisiooni riiklik kava.

Finantskontroll

- Arendada edasi riikliku sise- ja välisfinantskontrolli poliitikat käsitlevat dokumenti ning määratleda selgelt kontrolli funktsioon, mis on eraldatud muudest kontrolli ja siseauditi funktsioonidest.

- Tugevdada kõrgeima auditeerimisasutuse toimevõimet ja tagada selle tegevuslik ja rahaline sõltumatus.

ÕIGUS, VABADUS JA TURVALISUS

Viisad, piirikontroll, varjupaigaõigus ja migratsioon

- Väljastada reisidokumente kooskõlas rahvusvaheliste standarditega ja luua keskne infotehnoloogiavõrk viisahalduseks.

- Võtta vastu välismaalaste seaduse muudatused, et lähendada viisasid käsitlevaid õigusakte ELi standarditele.

- Rakendada Albaania Ohridi kohustusi seoses piiri turvalisuse ja piirihaldusega, eeskätt ühtse piirihaldusstrateegia loomisega vastavalt ELi suunistele.

- Keskendada suurendatud rahalised ja inimressursid inimkaubanduse ja ebaseadusliku rände küsimustega tegelemisele.

- Tagada, et Tirana rahvusvahelise lennujaama ning Durrësi ja Vlorë sadamate piirihaldus vastaks rahvusvahelistele standarditele.

- Edendada asutustevahelist koostööd piiril tolli ja piirivalve vahel.

- Tagada 1977. aasta võõrtööliste õigusliku seisundi Euroopa konventsiooni allakirjutamine ja õigusaktide vastavus sellega.

- Rakendada EÜ/Albaania tagasivõtmislepingut ning pidada läbirääkimisi tagasivõtmislepingute suhtes Albaaniast läbirändavate migrantide päritoluriikidega.

- Keskendada piisav halduslik ja rahaline võimsus migratsiooni ja varjupaigaõigust käsitlevate õigusaktise rakendamisele ning eelkõige rakendada sellega seotud riiklikke strateegiaid ja tegevuskavasid.

Rahapesu

- Võtta kiireloomulisi meetmeid rahapesuvastaste õigusaktide paremaks rakendamiseks seoses süüdimõistmise, konfiskeerimise, arestimise ja vara arestimisega.

- Suurendada finantsteabe üksuse, prokuratuuride ja politsei majanduskuritegude üksuse suutlikkust, tagades nende varustatuse asjakohaste rahaliste ja infotehnoloogiliste vahenditega ning parandades nende töötasandilist koostööd.

- Tagada kehtiva rahapesu vältimist käsitleva seaduse kooskõla ELi õigusnormidega.

- Parandada veelgi koostööd teiste riikide asutustega, eelkõige kasutades seejuures aktiivsemalt finantsteabe piirkondlikku võrgustikku.

- Tagada andmete esitamise kohustuse nõuetekohane rakendamine ja uurida ülekannete väärtuslävesid.

Uimastid

- Rakendada riiklikku uimastivastast strateegiat ning sellega seotud tegevuskava.

- Parandada uimastitevastase võitlusega seotud politseiametnike koolitust, varustust ja haldusjätkuvust.

- Teha kõigil avaliku halduse tasanditel kindlaks ja võtta vastutusele isikud, kes on vastutavad korruptsiooni eest seoses uimastiäriga.

- Võtta meetmeid, et tagada uimastitevastases võitluses parem kooskõlastamine nii oma riigis kui ka partneritega teistes riikides.

- Tagada arestimisi käsitlevate arvude suurem läbipaistvus ja võtta meetmeid konfiskeeritud uimastite nõuetekohaseks hävitamiseks.

Politsei

- Tagada teenistusastmeid käsitleva seaduse täielik rakendamine.

- Parandada veelgi Albaania riigipolitsei juhtimist ja tagada, et ta oleks võimeline haldama oma vahendeid sõltumatult.

- Tugevdada politsei siseasjade üksust ja tagada, et kuriteo toime pannud politseiametnikele esitatakse nõuetekohane süüdistus.

- Kiirendada jõupingutusi Europoliga lepingu sõlmimiseks.

- Koostada kõigi politseiametnike jaoks ühtne menetluste käsiraamat.

- Tugevdada koostööd politsei ja kodanike vahel.

Võitlus organiseeritud kuritegevuse ja terrorismi vastu

- Määratleda organiseeritud kuritegevuse ja terrorismi vastase võitlusega seotud eri riigiasutuste asjaomased vastutusalad täpsemalt ning võtta meetmeid koostöö edendamiseks eelkõige kohtuasutuste ja politsei vahel.

- Võtta edasisi meetmeid, et luua sidusad ja kooskõlastatud teabe kogumise- ja töötlemisesüsteemid.

- Edendada uurimise erimeetodite kasutamist, side pealtkuulamist ja luureandmete kasutamist.

- Võtta kiires korras meetmed tunnistajate kaitse tagamiseks.

- Võtta meetmeid terrorismivastase võitluse analüütikutele ja uurijatele parema varustuse ja väljaõppe andmiseks.

- Võtta edasisi meetmeid, et viia Tirana lennujaama turvalisus rahvusvaheliste standardite tasemele.

3.2. Keskmise tähtajaga prioriteedid

Poliitilised nõuded

DEMOKRAATIA JA ÕIGUSRIIK

Valimised

- Võtta varakult meetmeid järgmiste parlamendivalimiste ettevalmistamiseks.

Riigihaldus

- Tagada, et haldussektorid, kes vastutavad stabiliseerimis- ja assotsiatsioonilepingu sätete rakendamise eest ning need, kes on seotud EÜ rahalise toetuse rakendamisega, on saanud oma ülesannete täitmiseks asjakohase koolituse ja varustuse.

- Võtta riigiteenistujate puhul kasutusele tulemustepõhine juhtimine ja koolitus.

- Kavandada ja rakendada avaliku teenistuse palgastruktuuri, mis võimaldab nõuetekohast eelarve kava koostamist ja motiveerivat karjääristruktuuri.

Kohtusüsteem

- Tagada raskete kuritegude korral vastutuselevõtmine, eelkõige organiseeritud kuritegevuse korral, pöörates erilist tähelepanu piiriülese koostöö mehhanismidele.

- Tagada kohtunike ja prokuröride järjepidev ja asjakohane koolitus, mis hõlmab ka inimõigusi, eetikat ning kaubandusküsimusi ja stabiliseerimis- ja assotsiatsioonilepinguga seotud küsimusi.

- Vaadata läbi kohtuametnike roll ja kvalifikatsioonid ning võtta nad järk-järgult avalikku teenistusse, tagades neile võrdse palga ministeeriumide töötajatega.

- Tagada kohtuametnike kooli finantsiline jätkusuutlikkus.

- Rakendada tunnistajate kaitset käsitlevad õigusaktid.

Korruptsioonivastane poliitika

- Rakendada Albaania ratifitseeritud Euroopa konventsioone korruptsiooni kohta kriminaal- ja tsiviilasjades ning asjaomaseid ÜRO konventsioone.

- Saavutada asjakohaste õigusaktide rakendamise kaudu märkimisväärseid tulemusi korruptsioonivastases võitluses kõikidel tasanditel ja kõikides valdkondades.

INIMÕIGUSED JA VÄHEMUSTE KAITSE

Rahvusvaheliste inimõiguste alaste õigusaktide järgimine

- Tagada, et kinnipeetavaid ja eeluurimisvanglas viibivaid vange koheldakse vastavalt rahvusvahelistele standarditele.

- Tagada, et kinnipidamiskeskustes, vanglates ja psühhiaatriaasutustes austatakse inimväärikust ja isiku julgeolekut vastavalt rahvusvahelistele konventsioonidele.

Kodaniku- ja poliitilised õigused

- Parandada alaealisi käsitlevat kohtusüsteemi.

- Tagada vastavus Euroopa Nõukogu konventsiooniga piinamise ärahoidmise ning ebainimliku ja alandava kohtlemise või karistamise kohta.

- Rakendada õigusaktid kommunistliku korra ajal konfiskeeritud vara kahju hüvitamise kohta.

- Viia lõpule maa registreerimine.

- Tagada, et vara ülekanded tehakse seadusega kooskõlas ning tagada kõigi selle protsessiga seotud asutuste nõuetekohane toimimine (notarid, vararegister jne).

Sõnavabadus, ühinemis- ja rahumeelse kogunemise vabadus

- Rakendada uusi õigusakte trükitud trüki- ja elektroonilise ajakirjanduse kohta võttes arvesse ELi standardeid.

- Tagada, et televisioonisageduste jaotamine toimuks õiglasel ja mittediskrimineerival viisil vastavalt riiklikule kavale ning et ringhäälinguorganisatsioonid järgiksid nõudeid täielikult.

- Parandada riigitelevisiooni neutraalsust.

- Toetada ajakirjanduse kvaliteedi jätkuvat paranemist.

- Toetada valitsusväliste organisatsioonide ja teiste kodanikuühiskonna organisatsioonide osalust valitsuse otsustusprotsessis.

PIIRKONDLIKUD KÜSIMUSED

- Edendada piirkondlikku dialoogi, stabiilsust, heanaaberlikkust ja koostööd.

Majanduslikud nõuded

- Säilitada jätkusuutlik makromajanduslik poliitika, jätkates eelarve kohandamist ja konsolideerimist ning eelkõige soodustada ekspordi konkurentsivõime suurendamise kaudu jätkusuutlikkust seoses kaubanduse / jooksevkonto puudujääkidega.

- Jätkata tasakaalustatud rahandus- ja vahetuskursi poliitikat.

- Tugevdada veelgi välisauditit, finantskontrolli juhtimist ja siseauditit.

- Luua tõhusad menetlusviisid riiklikke ja rahvusvahelisi rahastuid mõjutavate (kahtlustatavate) pettuse ja muude rikkumise juhtude avastamiseks, käsitlemiseks ja järelvalveks.

- Jätkata erastamist, eelkõige rahandus- ja energeetikasektoris.

- Tagada maa liigitamise ja maa kasutamisega seotud sätete järgimine.

- Töötada välja ja võtta vastu õigusaktid maa ja kinnisvara maksustamise kohta.

Euroopa standardid

SISETURG

Kaupade vaba liikumine

- Tagada haldussuutlikkus, et rakendada kõnealuses valdkonnas stabiliseerimis- ja assotsiatsioonilepingu nõudeid.

- Teha edasisi edusamme Euroopa standardite vastuvõtmisel ja kiirendada jõupingutusi, et saada Euroopa standardiasutuste CEN, CENELEC ja ETSI täisliikmeks.

- Edusammud uue ja globaalse lähenemisviisi ning vana lähenemisviisi direktiivide ülevõtmisel.

- Võtta täielikult kasutusele turujärelevalvesüsteem, mis on nõutav kaupade vaba liikumist käsitleva õigustiku kohaselt.

- Tagada standardiseerimis-, akrediteerimis- ja sertifitseerimisasutuste ning metroloogia- ja kalibreerimisasutuste parandatud toimimine, võttes arvesse EÜ parimaid lahendusi.

- Tagada Albaania liikmelisus Euroopa akrediteerimiskoostöö organisatsioonis.

Isikute ja teenuste vaba liikumine ning asutamisõigus

- Tagada, et asutamisõigust käsitlevad õigusaktide rakendamist korraldatakse õiglaselt ja erapooletult.

Kapitali vaba liikumine

- Tagada edu kapitali liikumise täielikul liberaliseerimisel, et oleks võimalik pidada kinni tähtajast 2010, mille WTO on andnud Albaaniale.

Toll ja maksukorraldus

- Tagada jätkuv Albaania tolli- ja maksuõigustiku ühtlustamine ELi õigustikuga ja suurendada veelgi haldussuutlikkust, et rakendada tolliõigustikku ning võidelda korruptsiooni, piiriülese kuritegevuse ja maksudest möödahiilimise vastu.

- Parandada läbipaistvust ja teabevahetust ELi liikmesriikidega, et hõlbustada maksudest kõrvalehoidmist või möödahiilimist ennetavate meetmete jõustamist. .

Konkurents

- Rakendada konkurentsi käsitlevaid õigusakte, milles arvestatakse järjepidevalt monopolidevastasust ja riigiabi.

Riigihanked

- Tagada Albaania õigusliku raamistiku kooskõla ELi õigustikuga.

- Saavutada täielikult toimivad riigihankestruktuurid, tagades riigihankemenetluste täpse toimimise vastavalt seadusele ja stabiliseerimis- ja assotsiatsioonilepingu nõuetele.

Intellektuaalomandiõigus

- Rakendada täielikult ratifitseeritud rahvusvahelisi konventsioone intellektuaal-, tööstus- ja kaubandusomandi õiguste valdkonnas.

- Tagada intellektuaalomandiõiguse nõuetekohane rakendamine ja saavutada paremaid tulemusi piraatluse ja võltsimise vastases võitluses.

- Tagada piisav haldussuutlikkus, et täita kõnealuses valdkonnas stabiliseerimis- ja assotsiatsioonilepingu nõudeid.

- Luua piirkondlikud autoriõiguse asutused.

Statistika

- Arendada äri- ja sotsiaalstatistikat, sealhulgas tööturustatistikat ning saavutada edusamme kõikide Euroopa klassifikatsioonide rakendamisel, sealhulgas statistiliste piirkondade klassifikatsioon.

VALDKONDLIK POLIITIKA

Tööstus ning väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted

- Rakendada parandatud õigusakte kaubandusõiguse kohta.

- Tagada, et kohtunikud oleksid kaubandust ja äriühinguid käsitleva õiguse alal hästi koolitatud.

- Tagada, et varimajanduse vastase võitluse strateegia peaks sammu arenguga kõnealuses sektoris.

- Edasi arendada spetsialiseeritud äritegevuse tugistruktuure (nt asutamiskeskused ja väikefirmade liidud) ja uurida äri/tehnoloogiapargi teostatavust.

- Alustada integreeritud teaduspoliitika kavandamist ja rakendamist ning arendada edasi meetmeid ergutada väikeste äriühingute innovatsiooni ja konkurentsivõimet.

- Kehtestada avalikustamise ja finantsaruandluse standardid kooskõlas ELi standarditega ja tagada nende tõhus rakendamine.

Põllumajandus ja kalandus

- Võtta meetmeid, et tagada Albaania kalanduspoliitika lähendamine ELi standarditele, eelkõige varude haldamise, inspekteerimise ja kontrolli ning turu- ja struktuuripoliitika alal.

- Töötada välja maa kasutamise, maamüügi turu, maaelu arendamise, talumajapidamise tegevuse mitmekesistamise ja põllumajandusliku konkurentsivõime suurendamise strateegiad.

- Saavutada märkimisväärne paranemine seoses toidu ohutuse ja fütosanitaar- ja veterinaartingimustega vastavalt EÜ nõuetele.

- Valmistada ette programm, et ajakohastada toiduainete töötlemise ettevõtted, et need vastaksid ELi nõuetele.

- Alustada tegevust lammaste ja kitsede identifitseerimiseks ning nende liikumiste registreerimist.

- Alustada tegevust omamaise taimekasvatuse tõhusa kontrolli tagamiseks, eelkõige seoses toodetega, mille suhtes kehtivad konkreetsed ELi nõuded ning luua analüüsisuutlikkus fütosanitaarvaldkonnas.

Keskkond

- Jätkata jõupingutusi mürgise reostuse probleemide lahendamiseks.

- Vähendada Balshi rafineerimistehase tekitatud reostust, sealhulgas heiteid Gjanica jõkke ning võtta meetmeid veereostuse probleemi üldiseks lahendamiseks.

- Tugevdada keskkonnaseiret ja tagada piisavalt hoiatavad karistused reostajate jaoks.

- Jätkata keskkonda käsitlevate piirkondlike ja rahvusvaheliste kohustuste rakendamist.

Transpordipoliitika

- Jätkata Albaania transpordi üldplaani rakendamist, sealhulgas ida-lääne koridori ja põhja-lõuna suunalise transporditelje lõpuleviimist.

- Viia lõpule vajalikud institutsionaalsed reformid, et parandada transpordivara haldamist, investeeringute prioriteetide seadmist, poliitika kavandamist ja erasektori kaasamist.

- Teha olulisi edusamme Durrësi ja Vlorë sadamate taastamisel ning konsolideerida seal sadamatoiminguid.

- Saavutada paranenud tulemusi liiklusohutuses ja teha täiendavat tööd olukorra edasiseks parandamiseks.

- Rakendada Kagu-Euroopa vastastikkuse mõistmise memorandumit seoses piirkondliku põhiteede võrguga, sealhulgas transpordi vaatluskeskuse loomine.

Energeetika

- Jätkuvalt tagada elektrienergiasektoriga seotud tegevuskavade rakendamine ja teha edasisi edusamme Albaania energiastrateegia rakendamisel.

- Tagada õigeaegne ellurakendamine mitmesuguste projektidepuhul, mille eesmärk on elektrienergia tootmise infrastruktuuri parandamine, edastamine ja jaotamine.

- Jätkata piirkondlike ja rahvusvaheliste kohustuste rakendamist energiavaldkonnas, pidades silmas konkurentsivõimelise piirkondliku energiaturu loomist.

Infoühiskond ja meedia

- Jätkata elektroonilise side ELi raamistiku ülevõtmist ja rakendamist.

- Jätkata ühtlustamise protsessi piiriülese televisiooni Euroopa konventsiooni ning piirideta televisiooni käsitleva direktiiviga.

Finantskontroll

- Kooskõlas rahvusvaheliste standarditega ja ELi heade tavadega töötada välja juhtide detsentraliseeritud vastutuse põhimõtted ja sõltumatult toimiv siseaudit ning rakendada neid.

- Arendada menetlusi ja haldussuutlikkust, et tagada ELi finantshuvide tõhus kaitse.

ÕIGUS, VABADUS JA TURVALISUS

Viisad, piirikontroll, varjupaigaõigus ja migratsioon

- Tagada kõigi Albaania reisidokumentide vastavus rahvusvahelistele standarditele.

- Rakendada ühtset piirihaldusstrateegiat ja kõiki rahvusvahelisi kohustusi, mille Albaania on endale võtnud piirihaldusvaldkonnas.

- Tagada, et Tirana rahvusvahelise lennujaama ning Durrësi ja Vlorë sadamate piirihaldus vastaks rahvusvahelistele standarditele.

- Rakendada varjupaigaõigust käsitlevaid õigusakte ja luua täielikult väljakujundatud varjupaigasüsteem, mis vastab rahvusvahelistele standarditele.

- Rakendada Albaania riiklikku migratsioonistrateegiat ja riiklikku varjupaigaõiguse tegevuskava.

- Tagada, et Albaania oleks võimeline täitma stabiliseerimis- ja assotsiatsioonilepingu nõudeid seoses EÜ kodanikega, kes töötavad ja/või elavad Albaanias.

- Pidada läbirääkimisi tagasivõtulepingute üle kõikide piirkonna riikidega ja Albaaniast läbirändavate migrantide päritoluriikidega.

- Järk-järgult sõlmida, ratifitseerida ja rakendada kõik peamised rahvusvahelised konventsioonid migratsiooni valdkonnas.

Rahapesu

- Tugevdada võitlust majandus- ja finantskuritegude vastu, sealhulgas rahapesu ja rahavõltsimise vastu.

- Luua ministeeriumidevaheline agentuur kuritegelikul teel saadud tulu arestimiseks.

- Saavutada tõelisi tulemusi rahapesu vastases võitluses nii rahandussektoris kui ka väljaspool seda.

Uimastid

- Jätkuvalt rakendada riiklikku uimastivastast strateegiat ning sellega seotud tegevuskava.

- Tagada oluliselt paranenud tulemused võitluses uimastiäri vastu, eelkõige seoses sünteetiliste uimastitega (heroiin ja kokaiin).

Politsei

- Jätkata politseiteenistuse vastavusse viimist Euroopa standarditega, eeskätt asjakohase koolituse ja varustuse abil.

- Tagada toimiv ja nõuetekohane juhtumite haldamise süsteem.

- Saavutada märkimisväärseid tulemusi võitluses kuritegevuse vastu ning võitluses korruptsiooni ja muude kuritegude vastu politseis.

Võitlemine organiseeritud kuritegevuse ja terrorismi vastu

- Veelgi suurendada rahvusvahelist koostööd võitluses organiseeritud kuritegevuse ja terrorismi vastu.

- Saavutada märkimisväärseid tulemusi kohtu alla andmiste määras, arvus ja kvaliteedis seoses organiseeritud kuritegevusega seotud õigusrikkumistega ja salakaubaveoga ning seoses kuritegelikul teel saadud tulu arestimisega.

- Täielikult inkorporeerida siseriiklikku õigusesse Albaania osalusega rahvusvahelised konventsioonid ja protokollid, mis käsitlevad terrorismi ennetamist, ning rakendada neid.

4. PROGRAMMEERIMINE

Stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames antakse ühenduse abi Lääne-Balkani riikidele olemasolevate rahastamisvahendite raames, eelkõige vastavalt nõukogu määrusele (EÜ) nr 2666/2000[4]. Seetõttu ei ole käesoleval otsusel finantsmõju. Albaania võib saada toetust mitme riigi osalusega ja horisontaalsetest programmidest.

5. TINGIMUSLIKKUS

Stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames Lääne-Balkani riikidele antava ühenduse abi tingimuseks on edasised edusammud Kopenhaageni kriteeriumide täitmisel ning edu käesoleva Euroopa partnerluse konkreetsete prioriteetide täitmisel. Nende tingimuste mittetäitmise korral võib nõukogu võtta asjakohaseid meetmeid nõukogu määruse (EÜ) nr 2666/2000[5] artikli 5 alusel. Ühenduse abi suhtes kohaldatakse ka nõukogu 29. aprilli 1997. aasta ja 21.–22. juuni 1999. aasta järeldustes määratletud tingimusi, mis käsitlevad eelkõige abisaaja kohustust teha demokraatlikke, majanduslikke ja institutsionaalseid ümberkujundusi.

6. JÄRELEVALVE

Euroopa partnerluse rakendamist kontrollitakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames loodud mehhanismide, eeskätt komisjoni esitatud iga-aastaste arenguaruannete kaudu.

[1] ELT L 86, 24.3.2004, lk 1.

[2] Nõukogu 14. juuni 2004. aasta otsus nr 2004/519/EÜ, millega sätestatakse Albaania Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused (ELT L 223, 24.6.2004, lk 20).

[3] ELT L 223, 24.6.2004, lk 20.

[4] EÜT L 306, 7.12.2000, lk 1.

[5] Nõukogu määruse (EÜ) nr 2666/2000 artikkel 5:

„1. Demokraatia põhimõtete, õigusriigi põhimõtte, inimõiguste, rahvusvähemuste õiguste ja põhivabaduste austamine on käesoleva määruse rakendamiseks möödapääsmatu, olles ka ühenduse abi saamise eeltingimuseks. Kui neid põhimõtteid ei austata, võib nõukogu komisjoni ettepaneku põhjal võtta kvalifitseeritud häälteenamusega asjakohaseid meetmeid.

2. Ühenduse abi suhtes kohaldatakse ka nõukogu 29. aprilli 1997. aasta järeldustes määratletud tingimusi, mis käsitlevad eelkõige abisaaja kohustust teha demokraatlikke, majanduslikke ja institutsionaalseid ümberkujundusi“.