20.2.2023   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 51/32


KOMISJONI RAKENDUSMÄÄRUS (EL) 2023/372,

17. veebruar 2023,

millega kehtestatakse eeskirjad loomaveolaevadel tehtud ametlikke kontrolle kajastavate kirjalike dokumentide registreerimise, säilitamise ja jagamise kohta, loomaveolaevade varuplaanide kohta hädaolukordade puhuks, loomaveolaevade heakskiitmise kohta ning väljumispunktide suhtes kohaldatavate miinimumnõuete kohta

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse nõukogu 22. detsembri 2004. aasta määrust (EÜ) nr 1/2005, mis käsitleb loomade kaitset vedamise ja sellega seonduvate toimingute ajal ning millega muudetakse direktiive 64/432/EMÜ ja 93/119/EÜ ning määrust (EÜ) nr 1255/97, (1) eelkõige selle artikli 30 lõiget 2,

ning arvestades järgmist:

(1)

Määruse (EÜ) nr 1/2005 artikli 20 lõike 1 kohaselt peavad liikmesriikide pädevad asutused loomaveolaevu enne koduloomade pealelaadimist kontrollima. Eelkõige peavad pädevad asutused kontrollima, et loomaveolaev on ehitatud ja varustatud vastavalt veetavate loomade arvule ja liigile ning et kõnealuse määruse I lisa IV peatükis osutatud seadmed on töökorras.

(2)

Liikmesriikide pädevad asutused registreerivad loomaveolaevade vastavussertifikaadid praegu oma elektroonilistes andmebaasides, millele teiste liikmesriikide pädevatel asutustel puudub juurdepääs. Kuigi dokumentide kontroll ei asenda laeva füüsilist kontrolli, võib laeva vastavussertifikaadil olevate sertifitseerimisandmete kontrollimine, mida tehakse ametliku kontrolli osana, anda teavet selle kohta, kas laev vastab määruse (EÜ) nr 1/2005 I lisa IV peatüki 1. jao nõuetele. Seepärast tuleks vastavussertifikaadid ja sertifitseerimisandmed üles laadida ühisesse elektroonilisse andmebaasi ja neid seal säilitada, et pädevatel asutustel oleks võimalik sellele teabele juurde pääseda, mis vähendaks nende halduskoormust ja hõlbustaks nende tööd ametliku kontrolli tegemisel.

(3)

Sertifitseerimise üksikasjad, mille liikmesriikide pädevad asutused sisestavad ühtsesse elektroonilisse andmebaasi, peaksid sisaldama sertifikaatide kehtivusaja lõppkuupäeva, teavet loomadele ettenähtud maksimaalse pinna kohta ja selle kohta, millist liiki loomi konkreetsel laeval võib vedada. See võimaldaks ametlikke kontrolle tegevatel pädevatel asutustel hinnata, kas heakskiit on kontrolli ajal kehtiv ja kas laev sobib asjaomaste loomade vedamiseks.

(4)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2017/625 (2) on ühtsesse õigusraamistikku koondatud normid, mis käsitlevad ametlikku kontrolli loomade suhtes, et kontrollida liidu toidutarneahela alaste õigusnormide täitmist.

(5)

Määruse (EL) 2017/625 artikli 13 lõikega 1 on nõutud, et pädev asutus dokumenteerib kirjalikult paberil või elektroonilisel kujul iga tema poolt tehtud ametliku kontrolli. Artiklis on ka loetletud teave, mis neis dokumentides peab sisalduma. Seepärast tuleks registreerida määruse (EÜ) nr 1/2005 artikli 20 lõikega 1 nõutud kontrollid, mida tuleb teha enne koduhobuslaste ja koduloomadena peetavate veiste, lammaste, kitsede või sigade laadimist loomaveolaevadele.

(6)

Määruse (EL) 2017/625 artikli 9 lõike 1 kohaselt peavad pädevad asutused võtma ametliku kontrolli tegemisel muu hulgas arvesse ettevõtja suhtes tehtud ametliku kontrolli varasemaid tulemusi ja ettevõtja vastavust liidu õigusnormidele, sealhulgas määrusele (EÜ) nr 1/2005. Pädevatel asutustel ei ole juurdepääsu teiste liikmesriikide pädevate asutuste tehtud ametliku kontrolli tulemustele. Need andmed on aga vajalikud, et teha määruse (EÜ) nr 1/2005 artikli 20 lõike 1 kohaste kontrollide läbiviimisel teadlikke otsuseid. Seepärast on määruse (EÜ) nr 1/2005 artikli 20 lõike 1 nõuetekohaseks rakendamiseks vaja luua ühine elektrooniline andmebaas, kuhu kogutakse ja millest jagatakse loomaveolaevade vastavussertifikaatide andmeid ja varasemate kontrollimiste tulemusi. See võimaldaks pädevatel asutustel sellele teabele kiiresti juurde pääseda, vähendaks halduskoormust ja hõlbustaks nende tööd ametliku kontrolli tegemisel.

(7)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2009/16/EÜ (3) kohaselt peavad kõik meresadamatega liikmesriigid tegema sadamariigi kontrolli oma sadamaid külastavate laevade üle. Sadamariigi kontrollide tulemused on objektiivsed ja kontrollitavad ning võivad olla asjakohased määruse (EÜ) nr 1/2005 artikli 20 lõikes 1 nõutud kontrollide puhul, näiteks seoses avastatud puudustega veekindluse, ventilatsiooni, ujuvuse või tuletõrjeseadmete osas. Seepärast on vaja lisada sadamariigi kontrollide asjakohased avalikult kättesaadavad tulemused ühisesse elektroonilisse andmebaasi.

(8)

Komisjon on teinud mitu auditit liikmesriikide ametlike kontrollisüsteemide kohta, eesmärgiga kaitsta loomade heaolu nende veol kolmandatesse riikidesse loomaveolaevadega. Kui auditi tulemusel on liikmesriikides avastatud puudused mereveoettevõtjatele lubade andmise ametliku kontrolli süsteemides, peaksid pädevad asutused seejärel veenduma, et vedajate poolt vastavalt määruse (EÜ) nr 1/2005 artikli 11 lõike 1 punkti b alapunktile iv esitatud varuplaanid hädaolukordade puhuks on kohandatud selliselt, et tulla toime peamiste hädaolukordadega, millega nad võivad asjaomasel teekonnal kokku puutuda.

(9)

Selleks et pädeval asutusel oleks piisavalt aega, et hinnata määruse (EÜ) nr 1/2005 artikli 19 lõikes 1 sätestatud vastavussertifikaadi taotlejalt saadud dokumentides sisalduvat teavet, valmistuda loomaveolaeva põhjalikuks füüsiliseks kontrolliks ja kontrollida, kas loomaveolaev vastab vastavussertifikaadi andmise nõuetele, peaks taotleja esitama pädevatele asutustele taotluse vähemalt 20 päeva enne loomaveolaeva kontrollimise kuupäeva.

(10)

Tuginedes oma kogemustele loomade veol loomaveolaevadega, töötasid liikmesriikide eksperdid koos riiklike kontaktpunktidega, kes tegelevad loomade kaitsega vedamise ajal, 2014. aastal välja võrgustikudokumendi, (4) et anda suuniseid loomade heaolu ametlikuks kontrollimiseks loomade eksportimise ajal loomaveolaevadega, nagu on nõutud määruses (EÜ) nr 1/2005 (edaspidi „võrgustikudokument“). Võrgustikudokumendis esitatud suuniseid ajakohastati 2020. aasta jaanuaris, võttes arvesse võrgustikudokumendi kohaldamisel saadud kogemusi ja komisjoni auditeid.

(11)

Loomaveolaevu kontrollivate pädevate asutuste inspektorid on enamasti veterinaarjärelevalve ametnikud. Veterinaarpädevus üksi ei ole piisav, et kontrollida loomaveolaevade selliste mehaaniliste ja juhtimissüsteemide toimimist, mis võivad mõjutada veetavate loomade heaolu. Võrgustikudokumendis on esitatud soovitus, et määruse (EÜ) nr 1/2005 artiklis 19 sätestatud vastavussertifikaadi väljaandmise eesmärgil kontrolle tegevates rühmades peaksid olema veterinaarjärelevalve ametnikud ja merenduseksperdid, kellel on asjakohased teadmised kõnealustest mehaanilistest ja juhtimissüsteemidest ning praktilised kogemused loomaveolaevade käitamisel.

(12)

Määruse (EÜ) nr 1/2005 artikli 19 lõike 1 kohane loomaveolaeva heakskiitmine või sellise heakskiidu uuendamine peaks sõltuma selle veterinaarjärelevalve ametniku kontrolli tulemustest, kes on laeval selle esimesel teekonnal koos loomade saadetistega, et kontrollida, ega laeva mehaanilised ja juhtimissüsteemid ei kahjusta pardal olevate loomade heaolu veo ajal.

(13)

Selleks et tagada loomade ohutu mahalaadimine, nende söötmine, jootmine ja puhkus, kui loomi on meresadamate väljumispunktidesse veetud teistest liikmesriikidest või nad on oma lähtekohast väljumispunktini läbinud pika maanteeveo, peaks vähemalt üks nõukogu määruse (EÜ) nr 1255/97 (5) artikli 1 lõikes 1 osutatud kontrollpunkt asuma meresadama väljumispunktis või asjaomasest väljumispunktist maksimaalselt kahetunnise autosõidu kaugusel.

(14)

Selleks et liikmesriigid saaksid eraldada töötajaid ja rahalisi vahendeid käesolevas määruses sätestatud uute ülesannete ja kohustuste jaoks ning et tagada sujuv kohanemine uute eeskirjadega ja tagada, et liikmesriikidel oleks piisavalt aega kontrollpunktide ehitamiseks väljumispunktides, kui see on vajalik, kohaldatakse käesoleva määruse artiklit 10, milles käsitletakse veterinaararsti kohalolekut pardal, ja käesoleva määruse artiklit 11, milles käsitletakse väljumispunktides asuvaid kontrollpunkte, alles alates 1. jaanuarist 2024.

(15)

Käesoleva määrusega ette nähtud meetmed on kooskõlas alalise taime-, looma-, toidu- ja söödakomitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Reguleerimisese ja kohaldamisala

Käesolevas määruses:

a)

sätestatakse üksikasjalikud eeskirjad, mis on vajalikud määruse (EÜ) nr 1/2005 artikli 20 lõikes 1 sätestatud kontrollide läbiviimiseks;

b)

täpsustatakse määruse (EÜ) nr 1/2005 artikli 11 lõike 1 punkti b alapunktis iv osutatud varuplaani sisu, kui tegemist on loomaveolaevaga;

c)

määratakse kindlaks miinimumnõuded väljumispunktidele, kui need on meresadamad.

Artikkel 2

Mõisted

Käesoleva määruse kohaldamisel tähendab „sadamariigi kontroll“ kontrolli, mida sadamariigi pädevad asutused teevad kooskõlas direktiiviga 2009/16/EÜ.

Artikkel 3

Elektrooniline andmebaas

1.   Komisjon töötab välja elektroonilise andmebaasi ning tagab selle toimimise, hoolduse, toe ja vajaliku ajakohastamise või edasiarendamise.

2.   Elektrooniline andmebaas sisaldab määruse (EÜ) nr 1/2005 artikli 20 lõikes 1 nõutud kontrollideks vajalikku teavet, sealhulgas järgmist:

a)

loomaveolaevade vastavussertifikaatide üksikasjad kujul, mis võimaldab liikmesriikide pädevatel asutustel loomaveolaevad kiiresti identifitseerida;

b)

andmed varasemate kontrollide kohta, mida liikmesriikide pädevad asutused on määruse (EÜ) nr 1/2005 artikli 20 lõike 1 kohaldamisel loomaveolaevadel teinud;

c)

avalikult kättesaadav teave sadamariigi kontrollide tulemuste kohta.

3.   Komisjon annab artiklite 4, 5 ja 6 kohaldamiseks liikmesriikide pädevatele asutustele juurdepääsu elektroonilisele andmebaasile.

4.   Iga liikmesriigi pädev asutus määrab vähemalt ühe riikliku haldaja ning teavitab määramisest komisjoni ja edastab komisjonile tema kontaktandmed. Pädevad asutused teavitavad komisjoni viivitamata kõigist muudatustest seoses riiklike haldajatega.

5.   Liikmesriikide pädevad asutused vastutavad andmete ja dokumentide eest, mille nad sisestavad andmebaasi või koostavad.

Artikkel 4

Loomaveolaevade vastavussertifikaatide dokumenteerimine

1.   Liikmesriikide pädevad asutused kannavad määruse (EÜ) nr 1/2005 artikli 19 lõikes 4 osutatud loomaveolaevade vastavussertifikaadid käesoleva määruse artiklis 3 osutatud elektroonilisse andmebaasi.

2.   Lõikes 1 osutatud sertifikaadid sisaldavad sertifikaadi kehtivusaja lõppkuupäeva, teavet igal tekil loomade kasutuses oleva maksimaalse pinna kohta ja selle kohta, millist liiki loomi konkreetsel laeval võib vedada.

Artikkel 5

Kontrollide dokumenteerimine

1.   Pärast kontrolli kannavad liikmesriikide pädevad asutused põhjendamatu viivituseta määruse (EÜ) nr 1/2005 artikli 20 lõike 1 kohaselt loomaveolaevadel tehtud kontrolli andmed käesoleva määruse artiklis 3 osutatud elektroonilisse andmebaasi.

2.   Käesoleva artikli lõikes 1 osutatud kontrollide andmed sisaldavad määruse (EL) 2017/625 artikli 13 lõike 1 teises lõigus sätestatud elemente.

Artikkel 6

Juurdepääs loomaveolaevade vastavussertifikaatidele ja varasematele kontrollidokumentidele

1.   Komisjon tagab, et käesoleva määruse artiklis 3 osutatud elektroonilisest andmebaasist on määruse (EÜ) nr 1/2005 artiklite 19 ja 20 rakendamise järelevalve eesmärgil võimalik saada kõiki asjakohaseid andmeid, mille liikmesriikide pädevad asutused on andmebaasi kandnud.

2.   Liikmesriikide pädevatel asutustel on juurdepääs kogu sellisele elektroonilisse andmebaasi salvestatud teabele, mis on vajalik, et:

a)

kontrollida, kas loomaveolaeval on kehtiv vastavussertifikaat;

b)

teha hästi informeeritud otsuseid määruse (EÜ) nr 1/2005 artikli 20 kohasel loomaveolaevade kontrollimisel pealelaadimise ajal.

Artikkel 7

Loomaveolaevade varuplaanid hädaolukordade puhuks

Määruse (EÜ) nr 1/2005 artikli 11 lõike 1 punkti b alapunkti iv kohased varuplaanid hädaolukordade puhuks, mille esitavad vedajad, kes kavatsevad loomaveolaevadega loomi meritsi vedada, sisaldavad selliste reisidega seotud ja loomade heaolu puudutavate kõige tõenäolisemate riskide analüüsi.

Artikkel 8

Loomaveolaeva heakskiidu taotlus

Taotleja saadab pädevale asutusele või liikmesriigi määratud asjaomasele organile määruse (EÜ) nr 1/2005 artikli 19 lõike 1 kohase taotluse loomaveolaevale vastavussertifikaadi saamiseks vähemalt 20 tööpäeva enne kõnealuse määruse artikli 19 lõike 1 punktis c osutatud kontrolli kuupäeva.

Artikkel 9

Loomaveolaevade inspektorite rühmad

1.   Pädevad asutused tagavad, et määruse (EÜ) nr 1/2005 artiklis 19 sätestatud vastavussertifikaadi väljaandmise eesmärgil läbiviidavaid kontrolle teeb inspektorite rühm.

2.   Inspektorite rühmas on vähemalt:

a)

veterinaarjärelevalve ametnik ja

b)

liikmesriigi merendusasutuse volitatud merendusekspert.

3.   Lõike 2 punktis b osutatud merendusekspert peab vastama vähemalt ühele järgmistest nõuetest:

a)

tal on liikmesriigi tunnustatud mere- või laevandusalases õppeasutuses omandatud asjakohane kvalifikatsioon ja tal on asjakohane meresõidukogemus sertifitseeritud laevaohvitserina, kellel on kehtiv STCW II/2 või III/2 tunnistus, mis on välja antud meremeeste väljaõppe, diplomeerimise ja vahiteenistuse aluste rahvusvahelise konventsiooni (STCW) kohaselt ning mis ei ole tegevuspiirkonna, käitusvõimsuse ega tonnaaži suhtes piiratud;

b)

ta on läbinud merearhitekti, mehaanikainseneri või merendusvaldkonnaga seotud inseneri eksami, mida tunnustavad vastutavad merendusasutused, ning on töötanud vastaval tegevusalal vähemalt viis aastat, või

c)

tal on asjakohane akadeemiline kraad või samaväärne kraad, mis on saadud asjaomases inseneri- või teadusvaldkonna kolmanda taseme asutuses, mida liikmesriik tunnustab.

Artikkel 10

Veterinaarjärelevalveametniku tehtav ametlik kontroll loomaveolaeva pardal

1.   Veterinaarjärelevalve ametnik teeb loomaveolaeva pardal ametlikku kontrolli loomaveolaeva kogu esimese reisi jooksul loomade saadetisega pärast seda, kui loomaveolaev on saanud heakskiidu vastavalt määruse (EÜ) nr 1/2005 artikli 19 lõikele 1, ja enne sellise heakskiidu uuendamist.

2.   Loomaveolaeva heakskiit peatatakse, välja arvatud juhul, kui:

a)

lõikes 1 osutatud kontroll näitab, et loomaveolaeva ehitus ja varustus ei kahjusta pardal olevate loomade heaolu, ja

b)

vedaja võtab tõhusaid parandusmeetmeid, kui lõikes 1 osutatud kontrolli tulemusel on tuvastatud muid puudusi.

3.   Lõikes 1 osutatud kontrolli tegemiseks koostab veterinaarjärelevalve ametnik aruande reisi jooksul pardal tehtud kontrolli kohta vastavalt lisas esitatud näidisele.

Artikkel 11

Miinimumnõuded kontrollpunktidele meresadamate väljumispunktides

Kui toimingud hõlmavad loomade maanteevedu teistest liikmesriikidest või pikki maanteevedusid lähtekohast meresadamatesse, tagavad pädevad asutused, et meresadamate väljumispunktides on olemas asjaomaste loomakategooriate jaoks määruse (EÜ) nr 1255/97 artikli 3 lõike 1 esimese lõigu kohaselt heaks kiidetud kontrollpunktid või need on asjaomasest väljumispunktist kõige rohkem kahetunnise autosõidu kaugusel.

Artikkel 12

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Artikleid 10 ja 11 kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2024.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 17. veebruar 2023

Komisjoni nimel

president

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ELT L 3, 5.1.2005, lk 1.

(2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. märtsi 2017. aasta määrus (EL) 2017/625, mis käsitleb ametlikku kontrolli ja muid ametlikke toiminguid, mida tehakse eesmärgiga tagada toidu- ja söödaalaste õigusnormide ning loomatervise ja loomade heaolu, taimetervise- ja taimekaitsevahendite alaste õigusnormide kohaldamine, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruseid (EÜ) nr 999/2001, (EÜ) nr 396/2005, (EÜ) nr 1069/2009, (EÜ) nr 1107/2009, (EL) nr 1151/2012, (EL) nr 652/2014, (EL) 2016/429 ja (EL) 2016/2031, nõukogu määruseid (EÜ) nr 1/2005 ja (EÜ) nr 1099/2009 ning nõukogu direktiive 98/58/EÜ, 1999/74/EÜ, 2007/43/EÜ, 2008/119/EÜ ja 2008/120/EÜ ning millega tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrused (EÜ) nr 854/2004 ja (EÜ) nr 882/2004, nõukogu direktiivid 89/608/EMÜ, 89/662/EMÜ, 90/425/EMÜ, 91/496/EMÜ, 96/23/EÜ, 96/93/EÜ ja 97/78/EÜ ja nõukogu otsus 92/438/EMÜ (ametliku kontrolli määrus) (ELT L 95, 7.4.2017, lk 1).

(3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. aprilli 2009. aasta direktiiv 2009/16/EÜ, mis käsitleb sadamariigi kontrolli (ELT L 131, 28.5.2009, lk 57).

(4)  Network Document on Livestock Vessels (Loomaveolaevu käsitlev võrgustikudokument) asub aadressil https://circabc.europa.eu/ui/group/f41c4e1d-22a1-4e7b-aa31-cd16f126037d/library/d1bdd5a7-2e73-4f9a-97e2-c0975fc713a1/details.

(5)  Nõukogu 25. juuni 1997. aasta määrus (EÜ) nr 1255/97 ühenduse kriteeriumide kohta kontrollpunktidele ja direktiivi 91/628/EMÜ lisas osutatud teekonnaplaanide muutmise kohta (EÜT L 174, 2.7.1997, lk 1).


LISA

ARUANNE FÜÜSILISE KONTROLLI KOHTA PARDAL REISI AJAL

(osutatud artiklis 10)

1.

Üldine teave

Laeva nimi

Laeva IMO number

Heakskiitnud / heakskiidu pikendanud riik

Heakskiidu / heakskiidu pikendamise kuupäev

Kapteni nimi

Vastavussertifikaadi number

2.

Reisi liik

Esimene reis pärast heakskiitmist

Esimene reis pärast heakskiidu pikendamist

3.

Lähtekoht ja sihtkoht

3.1.

Väljumispunkt ja LÄHTERIIK

3.2.

SIHTKOHT ja -riik

3.1.1.

Kuupäev

3.1.2.

Aeg

3.2.1.

Kuupäev

3.2.2.

Aeg

3.1.3.

Liigid ja kategooriad

3.1.4.

Loomade arv liikide kaupa

3.1.5.

Saadetise hinnanguline kogukaal (kg)

4.

Tingimused loomade veoks ette nähtud tekkidel veo ajal

4.1.

Kõrgeim registreeritud temperatuur

4.2.

Suurim registreeritud suhteline niiskus

4.3.

Suurim registreeritud lämmastikusisaldus õhus

5.

Loomade heaolu mõjutavate süsteemide toimimine

5.1.

Ventilatsioon

Jah

Ei

Avastatud kõrvalekalded

Parandusmeetmed (vajaduse korral)

5.2.

Äravool

Jah

Ei

Avastatud kõrvalekalded

Parandusmeetmed (vajaduse korral)

5.3.

Piisav valgustus loomade kontrollimiseks

Jah

Ei

Avastatud kõrvalekalded

Parandusmeetmed (vajaduse korral)

5.4.

Magevee tootmine, kui see on asjakohane

Jah

Ei

Avastatud kõrvalekalded

Parandusmeetmed (vajaduse korral)

5.5.

Sööt ja vesi

Jah

Ei

Avastatud kõrvalekalded

Parandusmeetmed (vajaduse korral)

5.6.

Reisi jooksul haigestunud/kahjustatud loomade arv

Avastatud kõrvalekalded

Parandusmeetmed (vajaduse korral)

5.7.

Reisi jooksul surnud loomade arv ja reisi jooksul surmatud loomade arv

Avastatud kõrvalekalded

Parandusmeetmed (vajaduse korral)

5.8.

Muud

Avastatud kõrvalekalded

Parandusmeetmed (vajaduse korral)

6.

Aruande väljaandnud asutus

6.1.

Asutuse nimi

6.2.

Asutuse aadress

6.3.

Asutuse telefoninumber

6.4.

Asutuse e-posti aadress

6.5.

Kuupäev

6.6.

Koht

6.7.

Veterinaarjärelevalve ametniku nimi ja allkiri

6.8.

Tempel