30.6.2023   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 166/177


NÕUKOGU SOOVITUS (EL) 2023/1339,

27. juuni 2023,

mis käsitleb ühinemist Maailma Terviseorganisatsiooni loodud üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustikuga ja ajutist korda rahvusvahelise reisimise hõlbustamiseks, võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/953 kehtivusaja lõppemist

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 168 lõiget 6,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2021/953 (1) kasutusele võetud ELi digitaalne COVID-tõend on kiiresti saanud vaktsineerimis-, testimis- ja läbipõdemistõendite üleilmseks standardiks nii igas liidu liikmesriigis kui ka süsteemiga ühinenud 51 kolmandas riigis ja territooriumil. Tänu sellele, et ELi digitaalne COVID-tõend on kasutatav ka väljaspool Euroopa Liitu, on see osutunud kõige laialdasemalt kasutatavaks lahenduseks ja vahendiks, millega edendada ohutut rahvusvahelist reisimist ja üleilmset taastumist. Lisaks reisimisele hõlbustas ELi digitaalse COVID-tõendi kasutamine piiriülese vaktsineerimise järjepidevust.

(2)

ELi digitaalne COVID-tõend oli vaba liikumise ja reisimise tagamisel ülitähtis ning selle aluseks olevat tehnoloogiat saab jätkuvalt kasutada vahendina, mille abil olla võimalikeks tulevasteks tervisekriisideks paremini valmistunud, nii et kodanikud ja ettevõtjad saaksid leevendada nakkushaiguste mõju ja oleks tagatud tervisekriisideks piisav valmisolek. See on kooskõlas ka Euroopa Kontrollikoja eriaruandega 01/2023: „Vahendid reisimise hõlbustamiseks ELis COVID-19 pandeemia ajal. Asjakohased algatused, mis on kohati edukad, kuid kohati alakasutatud“.

(3)

Määrus (EL) 2021/953 kaotab kehtivuse 30. juunil 2023. Seega alates 1. juulist 2023 tuleks võimalikke COVID-19 vaktsineerimis-, testimis- ja läbipõdemistõendeid väljastada ja aktsepteerida liikmesriikide õiguses sätestatud alustel ja tingimustel. Käesolevas soovituses esitatud viited määruse (EL) 2021/953 kohaselt vastu võetud rakendusaktidele on lisatud üksnes selguse huvides ning neid ei tohiks käsitada selliste rakendusaktide jõusse jätmisena või komisjoni volitusena määruse (EL) 2021/953 kohaselt rakendusakte vastu võtta ja neid muuta. Viiteid määruse (EL) 2021/953 kohaselt varem vastu võetud rakendusaktidele tuleks käsitada viidetena nimetatud õigusaktidele nende 30. juunil 2023 kohaldatavas versioonis.

(4)

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) loob üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustiku. See võrgustik on mehhanism, mille abil saab kontrollida üleilmses digitaalsete tervisetõendite võrgustikus osalejate väljastatud tõendeid. Esialgu puudutaks see COVID-19 tõendeid ning hiljem võiks võrgustik rahvusvahelise reisimise ja ravi järjepidevuse eesmärgil hõlmata ka muude dokumentide tõendamist, näiteks tavapärase immuniseerimise dokumendid ja rahvusvaheline vaktsineerimis- või profülaktikatõend, mis on esitatud rahvusvaheliste tervise-eeskirjade (2005) 6. lisas.

(5)

Selliste süsteemide loomist, mis leevendavad üleilmsete tervisekriiside mõju kodanike ja ettevõtjate reisimisele, tuleks pidada üleilmseteks tervisekriisideks valmisolekut käsitleva liidu tegevuskava oluliseks tugisambaks. Osalemine WHO üleilmses digitaalsete tervisetõendite võrgustikus aitaks ühtlustada tervisetõendite standardeid kogu maailmas ning luua süsteemi digitaalsete tervisetõendite tunnustamiseks rahvusvahelise reisimise ja ravi järjepidevuse eesmärgil.

(6)

WHO arendatav üleilmne digitaalsete tervisetõendite võrgustik võtab oma struktuuris kasutusele ELi digitaalse COVID-tõendi usaldusraamistiku, põhimõtted ja avatud tehnoloogiad. Komisjon kavatseb teha WHOga tihedat koostööd, et tagada üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustiku kooskõla komisjoni rakendusotsuses (EL) 2021/1073 (2) varem sätestatud tehnilise kirjeldusega. Liikmesriike tuleks julgustada ühinema WHO üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustikuga võimalikult kiiresti enne 31. detsembrit 2023. Sujuvaks üleminekuks ELi digitaalse COVID-tõendi süsteemilt WHO üleilmsele digitaalsete tervisetõendite võrgustikule tuleks liikmesriike kutsuda üles väljastama enne määruse (EL) 2021/953 kehtivusaja lõppemist uued dokumendi allkirjastaja sertifikaadid, mida kasutatakse ELi digitaalsete COVID-tõendite väljastamiseks, et tagada nende maksimaalne tehniline kehtivus ja registreerida need määrusega (EL) 2021/953 loodud usaldusraamistiku koostalitlusvõime lüüsiteenuses (edaspidi „ELi lüüs“).

(7)

Komisjon kavatseb tagada liikmesriikidele sujuva ülemineku WHO üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustikuga ühinemiseks, jättes ELi lüüsi kehtima kuni 31. detsembrini 2023 sellisel viisil, mis toetab käesoleva soovituse eesmärke. Selleks kavatseb komisjon rahastada ELi lüüsi Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2021/694 (3) loodud programmi „Digitaalne Euroopa“ kaudu. See peaks andma ELi lüüsiga ühinenud liikmesriikidele ja kolmandatele riikidele piisavalt aega, et võtta vastu menetlused, mis on vajalikud ühinemiseks WHO üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustikuga.

(8)

Kõigi liidu kodanike ja elanike jaoks, kes reisivad väljaspool liitu, peaksid olema kättesaadavad vahendid, millega tõendada oma COVID-19ga seotud staatust, kui seda liidust väljaspool reisimisel nõutakse. Seepärast tuleks liikmesriike pärast seda, kui nad on ühinenud WHO üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustikuga, kutsuda üles väljastama taotluse korral tõendeid, mis vastavad WHO üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustiku kehtestatud vormingule ja mis põhinevad varem rakendusotsuses (EL) 2021/1073 sätestatud tehnilisel kirjeldusel, et hõlbustada rahvusvahelist reisimist kolmandatesse riikidesse, kus eelkõige rahvusvahelise tähtsusega rahvatervise hädaolukorras selliseid tõendeid vaja on. Lisaks rahvusvahelise reisimise hõlbustamisele aitaks selliste tõendite väljastamine kaasa tervisetõendite standardite ühtlustamisele kogu maailmas ning ravi järjepidevust lihtsustavate digitaalsete tervisetõendite tunnustamise süsteemi arendamisele.

(9)

Liikmesriigid peaksid sellised tõendid väljastama digitaalses või pabervormingus või mõlemas vormingus. Tulevastel tõendi omajatel peaks olema õigus saada tõend nende valitud vormingus. Tõendis sisalduv teave tuleks esitada ka inimesele loetaval kujul ning see peaks olema vähemalt tõendi väljastanud liikmesriigi ametlikus keeles (ametlikes keeltes) ning inglise keeles.

(10)

ELi digitaalse COVID-tõendi kasutuselevõtt WHO üleilmses digitaalsete tervisetõendite võrgustikus peaks võimaldama kolmandatel riikidel, kus riiki sisenemise tingimusena kehtivad endiselt COVID-19ga seotud nõuded ja kes on ühinenud ELi lüüsiga, aktsepteerida ja kontrollida tõendeid, mis on väljastatud nii enne kui ka pärast 1. juulit 2023.

(11)

Selleks et tagada piisav tegelemine COVID-19 pandeemiaga seotud rahvatervise probleemidega, soovitatakse liikmesriikidel pärast nende ühinemist WHO üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustikuga säilitada liitu reisivaid inimesi silmas pidades suutlikkus aktsepteerida ja kontrollida tõendeid, mille kolmandad riigid on väljastanud WHO üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustiku raames ja mis vastavad jätkuvalt määruse (EL) 2021/953 kohaselt kehtestatud rangetele standarditele. Kui liikmesriigid nõuavad tõendeid COVID-19 vaktsineerimise, testimise või läbipõdemise kohta, et loobuda liitu reisimise piirangutest, peaksid nad aktsepteerima COVID-19 tõendeid, mis on tehniliselt kooskõlas WHO üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustikuga.

(12)

Oma 9. detsembri 2022. aasta järeldustes vaktsineerimise kui ühe tõhusaima haiguste ennetamise ja rahvatervise parandamise vahendi kohta kutsus nõukogu komisjoni üles uurima vaktsineerimistõendite digitaalsest versioonist saadavat lisaväärtust, võttes arvesse kogemusi Euroopa digitaristu ja muude olemasolevate vahenditega, nagu rahvusvaheline vaktsineerimis- või profülaktikatõend. Sarnaseid suundumusi kavandab ka WHO, kes kavatseb edasi arendada oma üleilmset digitaalsete tervisetõendite võrgustikku, et näiteks toetada rahvusvahelise vaktsineerimis- ja profülaktikatõendi või tavapärase immuniseerimise puhul väljastatud vaktsineerimistõendi digiteerimist. Seepärast kutsutakse liikmesriike üles aktiivselt osalema võrgustiku edasiarendamiseks tehtavates pingutustes ning vajaduse korral väljastama, aktsepteerima ja kontrollima muud liiki vaktsineerimistõendeid või terviseandmeid.

(13)

Üleminekuperioodil kuni 31. detsembrini 2023 ning selleks, et tagada sujuv üleminek WHO üleilmsele digitaalsete tervisetõendite võrgustikule, julgustatakse liikmesriike, kes ei ole veel ühinenud WHO üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustikuga, väljastama väljakuulutatud rahvusvahelise tähtsusega rahvatervise hädaolukorras kooskõlas nende riigisisese õigusega taotluse alusel COVID-19 vaktsineerimis-, testimis- ja läbipõdemistõendeid vormingus, mis vastab varem rakendusotsuses (EL) 2021/1073 sätestatud tehnilisele kirjeldusele, tingimusel et selliste tõendite väljastamiseks on riigisiseses õiguses sätestatud õiguslik alus. Samuti julgustatakse liikmesriike üleminekuperioodil, kui nad nõuavad liitu reisimise piirangutest loobumiseks COVID-19 tõendeid, aktsepteerima kooskõlas nõukogu soovituses (EL) 2022/2548 (4) sätestatud lähenemisviisiga selliseid tõendeid COVID-19 vaktsineerimise, läbipõdemise või testimise kohta, mis on varem hõlmatud määruse (EL) 2021/953 artikli 3 lõike 10 või artikli 8 lõike 2 kohaselt vastu võetud rakendusaktiga.

(14)

Samal ajavahemikul julgustatakse liikmesriike, kes ei ole veel ühinenud WHO üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustikuga, jääma ühendatuks ELi lüüsiga, seni kuni komisjon seda haldab. Neil liikmesriikidel, kes on juba ühinenud WHO üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustikuga, soovitatakse sünkroniseerida nende poolt WHO üleilmsesse digitaalsete tervisetõendite võrgustikku üles laaditav teave ELi lüüsiga.

(15)

Liikmesriike julgustatakse rakendama käesolevat soovitust alates 1. juulist 2023, mis on päev pärast määruse (EL) 2021/953 kehtivusaja lõppemist, et hoida ära võimalikke häireid, eelkõige seoses rahvusvahelise reisimisega kolmandatesse riikidesse, kus endiselt nõutakse COVID-tõendeid. Uute dokumendi allkirjastaja sertifikaatidega seoses tuleks silmas pidada seda, et liikmesriigid saavad neid tõendeid väljastada ainult sel ajal, kui määrus (EL) 2021/953 on veel jõus. Seepärast palutakse liikmesriikidel anda sellele tõendile maksimaalne võimalik tehniline kehtivus ja registreerida see ELi lüüsis enne määruse (EL) 2021/953 kehtivusaja lõppu, mis on 30. juunil 2023.

(16)

Käesoleva soovituse rakendamisel kohaldatakse isikuandmete töötlemise suhtes Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2016/679 (5). Seepärast peaksid liikmesriigid alati tagama, et järgitakse isikuandmeid käsitlevaid liidu õiguse asjakohaseid sätteid, eelkõige määruses (EL) 2016/679 sätestatud seaduslikkuse põhimõtet,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA SOOVITUSE:

Ühinemine WHO üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustikuga

1.

Nõukogu väljendab heameelt komisjoni kavatsuse üle teha WHOga tihedat koostööd üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustiku arendamisel, mis võimaldab WHO-l võtta oma struktuuris kasutusele ELi digitaalse COVID-tõendi usaldusraamistiku, põhimõtted ja avatud tehnoloogiad, tuginedes varem rakendusotsuses (EL) 2021/1073 sätestatud tehnilisele kirjeldusele.

2.

Liikmesriike julgustatakse ühinema WHO loodava üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustikuga võimalikult kiiresti enne 31. detsembrit 2023, tingimusel et nende riigisiseses õiguses on sätestatud asjaomane õiguslik alus.

3.

Kõiki liikmesriike, kes soovivad ühineda WHO üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustikuga, julgustatakse enne määruse (EL) 2021/953 kehtivusaja lõppu väljastama uut pikima võimaliku tehnilise kehtivusega dokumendi allkirjastaja sertifikaati ja registreerima selle ELi lüüsis.

4.

Nõukogu tervitab komisjoni kavatsust hõlbustada sujuvat üleminekut ELi digitaalse COVID-tõendi süsteemilt WHO üleilmsele digitaalsete tervisetõendite võrgustikule. Liikmesriikide otsustada jääb, kas ühineda digitaalsete tervisetõendite võrgustikuga ning kas nad soovivad seda teha olemasoleva tehnoloogia abil või ühineda hilisemas etapis muud liiki süsteemide abil.

Tõendite väljastamine ja aktsepteerimine WHO digitaalsete tervisetõendite võrgustikus

5.

Kui liikmesriigid on ühinenud WHO üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustikuga, julgustatakse neid täitma WHO üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustiku toimimisega seoses WHO ettenähtud ülesandeid võimalikult tõhusalt, tingimusel et liidu või nende riigisiseses õiguses on sätestatud määrusega (EL) 2016/679 kooskõlas olev asjaomane õiguslik alus, eelkõige:

a)

väljastama eelkõige rahvusvahelise tähtsusega rahvatervise hädaolukorras taotluse alusel COVID-19 tõendeid WHO üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustikuga kooskõlas olevas vormingus, mis põhineb varem rakendusotsuses (EL) 2021/1073 sätestatud tehnilisel kirjeldusel;

b)

väljastama käesoleva punkti alapunktis a osutatud tõendeid digitaalses või pabervormingus või mõlemas vormingus ning hõlbustama seda, et tulevastele tõendi omajatele antakse tõend nende valitud vormingus. On soovitatav, et tõendis sisalduv teave oleks esitatud ka inimesele loetaval kujul ning see peaks olema vähemalt tõendi väljastanud liikmesriigi ametlikus keeles (ametlikes keeltes) ning inglise keeles;

c)

kui liikmesriigid nõuavad piirangutest loobumiseks tõendeid COVID-19 vaktsineerimise, testimise või läbipõdemise kohta, peaksid nad aktsepteerima tõendeid COVID-19 tõendeid, mis on kooskõlas WHO üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustikuga.

Ühinemine WHO üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustikuga

6.

Liikmesriike julgustatakse aktiivselt osalema pingutustes arendada edasi WHO üleilmset digitaalsete tervisetõendite võrgustikku, võttes arvesse rahvusvaheliste tervise-eeskirjade uuendamisega seotud arengusuundi ning uurides WHO digitõendite võimalikke eeliseid, katsumusi ja õiguslikke nõudeid, sealhulgas uurides muu hulgas digitõendite kasutamist seoses muude haiguste tõenditega ja muude terviseandmete autentimisega.

Üleminekuperiood kuni 31. detsembrini 2023

7.

Nõukogu tunneb heameelt komisjoni kavatsuse üle jätta ELi digitaalse COVID-tõendi ELi lüüs kehtima viisil, mis toetab käesoleva soovituse eesmärke kuni 31. detsembrini 2023, et lihtsustada selliste meetmete võtmist, mis on vajalikud ühinemiseks WHO loodava üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustikuga ning jätkata selle kättesaadavaks tegemist ELi lüüsiga juba ühendatud kolmandatele riikidele ja territooriumidele, tingimusel et nende kolmandate riikide ja territooriumide asjaomased tõendid väljastatakse jätkuvalt selliste standardite ja tehnoloogiliste süsteemide alusel, mis on koostalitlusvõimelised ELi lüüsi usaldusraamistikuga ning võimaldavad kontrollida nende autentsust, kehtivust ja terviklust.

8.

Kuni liikmesriikide ühinemiseni punktis 1 osutatud WHO üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustikuga ja kuni 31. detsembrini 2023 julgustatakse liikmesriike jääma ühendatuks ELi lüüsiga, kuni komisjon seda lüüsi haldab, tingimusel et nende riigisiseses õiguses on sätestatud määrusega (EL) 2016/679 kooskõlas olev asjaomane õiguslik alus, et

a)

väljastada eelkõige väljakuulutatud rahvusvahelise tähtsusega rahvatervise hädaolukorras taotluse alusel COVID-19 tõendeid vormingus, mis põhineb varem rakendusotsuses (EL) 2021/1073 sätestatud tehnilisel kirjeldusel;

b)

väljastada käesoleva punkti alapunktis a osutatud tõendeid digitaalses või pabervormingus või mõlemas vormingus ning hõlbustama seda, et tulevastele tõendi omajatele antakse tõend nende valitud vormingus. On soovitatav, et tõendis sisalduv teave oleks esitatud ka inimesele loetaval kujul ning see peaks olema vähemalt tõendi väljastanud liikmesriigi ametlikus keeles (ametlikes keeltes) ning inglise keeles;

c)

kui liikmesriigid eelkõige väljakuulutatud rahvusvahelise tähtsusega rahvatervise hädaolukorras nõuavad piirangutest loobumiseks tõendeid COVID-19 vaktsineerimise, testimise või läbipõdemise kohta, aktsepteerivad nad tõendeid COVID-19 vaktsineerimise, läbipõdemise või testimise kohta, mis olid varem hõlmatud määruse (EL) 2021/953 artikli 3 lõike 10 või artikli 8 lõike 2 kohaselt vastu võetud rakendusaktiga.

9.

WHO üleilmse digitaalsete tervisetõendite võrgustikuga ühinenud liikmesriike julgustatakse kuni 31. detsembrini 2023 tagama ka ELi lüüsi ja WHO üleilmsesse digitaalsete tervisetõendite võrku üles laaditava teabe sünkroniseerimise.

Luxembourg, 27. juuni 2023

Nõukogu nimel

eesistuja

J. ROSWALL


(1)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 14. juuni 2021. aasta määrus (EL) 2021/953, millega kehtestatakse koostalitlusvõimeliste COVID-19 vaktsineerimis-, testimis- ja läbipõdemistõendite (ELi digitaalne COVID-tõend) väljaandmise, kontrollimise ja aktsepteerimise raamistik, et hõlbustada vaba liikumist COVID-19 pandeemia ajal (ELT L 211, 15.6.2021, lk 1).

(2)  Komisjoni 28. juuni 2021. aasta rakendusotsus (EL) 2021/1073, millega kehtestatakse ELi digitaalse COVID-tõendi usaldusraamistiku (mis loodi Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2021/953) kasutuselevõtu tehnilised spetsifikatsioonid ja normid (ELT L 230, 30.6.2021, lk 32).

(3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 29. aprilli 2021. aasta määrus (EL) 2021/694, millega luuakse programm „Digitaalne Euroopa“ ja tunnistatakse kehtetuks otsus (EL) 2015/2240 (ELT L 166, 11.5.2021, lk 1).

(4)  Nõukogu 13. detsembri 2022. aasta soovitus (EL) 2022/2548, mis käsitleb koordineeritud lähenemisviisi liitu reisimisel COVID-19 pandeemia ajal ning millega asendatakse nõukogu soovitus (EL) 2020/912 (ELT L 328, 22.12.2022, lk 146).

(5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. aprilli 2016. aasta määrus (EL) 2016/679 füüsiliste isikute kaitse kohta isikuandmete töötlemisel ja selliste andmete vaba liikumise ning direktiivi 95/46/EÜ kehtetuks tunnistamise kohta (isikuandmete kaitse üldmäärus) (ELT L 119, 4.5.2016, lk 1).