23.2.2023   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 56/26


NÕUKOGU RAKENDUSOTSUS (EL) 2023/405,

20. veebruar 2023,

millega muudetakse rakendusotsust 2014/170/EL, millega kehtestatakse ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vastases võitluses koostööd mittetegevate kolmandate riikide nimekiri, seoses Kameruni Vabariigiga

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse nõukogu 29. septembri 2008. aasta määrust (EÜ) nr 1005/2008, millega luuakse ühenduse süsteem ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks ning muudetakse määrusi (EMÜ) nr 2847/93, (EÜ) nr 1936/2001 ja (EÜ) nr 601/2004 ning tunnistatakse kehtetuks määrused (EÜ) nr 1093/94 ja (EÜ) nr 1447/1999, (1) eriti selle artikli 33 lõiget 1,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

1.   SISSEJUHATUS JA MENETLUS

(1)

Määrusega (EÜ) nr 1005/2008 (edaspidi „ETR-kalapüügi määrus“) luuakse liidu süsteem ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi (edaspidi „ETR-kalapüük“) vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks.

(2)

ETR-kalapüügi määruse VI peatükis on sätestatud koostööd mittetegevate kolmandate riikide kindlaksmääramise, selliseks riigiks liigitatud kolmandatele riikidele suunatud demaršide, selliste riikide nimekirja koostamise ja avalikustamise, sellisest nimekirjast kustutamise ning erakorraliste meetmete võtmise kord.

(3)

Nõukogu võttis 24. märtsil 2014 vastu rakendusotsuse 2014/170/EL, (2) millega kehtestati ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vastases võitluses koostööd mittetegevate kolmandate riikide nimekiri vastavalt määrusele (EÜ) nr 1005/2008, millega luuakse ühenduse süsteem ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks.

(4)

Kooskõlas ETR-kalapüügi määruse artikliga 32 teavitas komisjon 17. veebruari 2021. aasta komisjoni otsusega (edaspidi „17. veebruari 2021. aasta otsus“) (3) Kameruni Vabariiki (edaspidi „Kamerun“), et ta võidakse liigitada riigiks, keda komisjon peab koostööd mittetegevaks kolmandaks riigiks.

(5)

Komisjon esitas oma 17. veebruari 2021. aasta otsuses sellise liigitamise aluseks olevad olulised faktid ja kaalutlused.

(6)

Kamerunile teatati 17. veebruari 2021. aasta otsusest ja saadeti samaaegselt ka kiri, milles kutsuti Kameruni üles rakendama tihedas koostöös komisjoniga tegevuskava, et kõrvaldada ETR-kalapüügi määruse kohased puudused.

(7)

17. veebruari 2021. aasta otsusega alustas komisjon dialoogi Kameruniga.

(8)

Eelkõige kutsus komisjon Kameruni üles võtma kõik vajalikud meetmed komisjoni soovitatud tegevuskavas sisalduvate meetmete rakendamiseks ja hindama nende rakendamist.

(9)

Kamerunile anti võimalus vastata 17. veebruari 2021. aasta otsusele ja muule komisjoni edastatud asjakohasele teabele ning esitada tõendid, et lükata ümber nimetatud otsuses esitatud faktid või neid täiendada. Kamerunile tagati õigus küsida ja esitada lisateavet.

(10)

Komisjon jätkas kogu vajaliku teabe kogumist ja kontrollimist. 17. veebruari 2021. aasta otsuse tulemusel Kamerunilt saadud suulisi ja kirjalikke märkusi kaaluti ja võeti arvesse ning Kamerun ja komisjon kohtusid virtuaalselt asjakohaste punktide arutamiseks. Kameruni hoiti komisjoni kaalutlustega suuliselt või kirjalikult kursis.

(11)

Kogutud teabe põhjal leidis komisjon, et Kamerun ei ole 17. veebruari 2021. aasta otsuses esitatud probleemide ja puudustega piisavalt tegelenud. Lisaks järeldas komisjon, et tegevuskavas soovitatud meetmeid ei ole täielikult rakendatud.

(12)

Selle tulemusel võttis komisjon vastu 5. jaanuari 2023. aasta rakendusotsuse, millega liigitati Kamerun ETR-kalapüügi vastases võitluses koostööd mittetegevaks kolmandaks riigiks (edaspidi „5. jaanuari 2023. aasta rakendusotsus“).

(13)

Tuginedes komisjoni tehtud uurimisele ja dialoogile, sealhulgas toimunud kirjavahetusele ja kohtumistele, samuti põhjustele, mis on aluseks 17. veebruari 2021. aasta otsusele ja 5. jaanuari 2023. aasta rakendusotsusele, on asjakohane kanda Kamerun ETR-kalapüügi vastases võitluses koostööd mittetegevate kolmandate riikide nimekirja.

2.   KAMERUNI LIIGITAMINE KOOSTÖÖD MITTETEGEVAKS KOLMANDAKS RIIGIKS

(14)

Komisjon analüüsis 17. veebruari 2021. aasta otsuses Kameruni ülesandeid ja hindas, kuidas Kamerun täidab rahvusvahelisi lipu-, sadama-, rannikuäärse või turustusriigi kohustusi. Kõnealusel läbivaatamisel võttis komisjon arvesse ETR-kalapüügi määruse artikli 31 lõigetes 4–7 loetletud kriteeriume.

(15)

Komisjon hindas kohustuste täitmist Kameruni poolt, võttes arvesse 17. veebruari 2021. aasta otsuses esitatud järeldusi, Kamerunilt saadud asjakohast teavet, soovitatud tegevuskava ning olukorra heastamiseks võetud meetmeid.

(16)

Peamised puudused, mille komisjon kindlaks tegi, olid seotud mitme rahvusvahelisest õigusest tuleneva kohustuse täitmata jätmisega, eelkõige suutmatusega vastu võtta nõuetekohane ja ajakohastatud õigusraamistik ning selgete ja läbipaistvate registreerimis- ja püügilubade menetluste ja piisava ja tulemusliku kalalaevade seire puudumisega. Tuvastatud puudused olid üldisemalt seotud tingimustega, mis on kehtestatud rahvusvahelise õiguse kohaselt kalalaevade registreerimiseks ja nende kontrollimiseks. Samuti tehti kindlaks, et ei järgita asjakohaste organite, nagu ÜRO Toidu-ja Põllumajandusorganisatsiooni ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vastase rahvusvahelise tegevuskava soovitusi ja resolutsioone ning Toidu-ja Põllumajandusorganisatsiooni vabatahtlikke suuniseid lipuriigi tegevuse kohta. Kameruni menetluste mittesiduvate soovituste ja resolutsioonide järgimata jätmist käsitleti siiski vaid toetava tõendina ja see ei olnud koostööd mittetegevaks riigiks liigitamise alus.

(17)

Seepärast liigitas komisjon 5. jaanuari 2023. aasta rakendusotsusega Kameruni koostööd mittetegevaks kolmandaks riigiks vastavalt ETR-kalapüügi määrusele.

(18)

Võttes arvesse Kameruni kui arenguriigi võimalikke piiranguid, on märgitud, et Kameruni üldine arengutase ei piira tema arenguseisundit ega üldist tulemuslikkust seoses kalandusega.

(19)

Võttes arvesse 17. veebruari 2021. aasta otsust ja 5. jaanuari 2023. aasta rakendusotsust ning komisjoni poolt Kameruniga peetud dialoogi ja selle tulemusi, võib järeldada, et Kameruni poolt lipuriigi kohustuste täitmiseks võetud meetmed ei ole piisavad ÜRO mereõiguse konventsiooni artiklite 91, 92, 94, 117 ja 118 täitmiseks.

(20)

Seega ei ole Kamerun lipuriigina täitnud rahvusvahelisest õigusest tulenevaid kohustusi võtta meetmeid ETR-kalapüügi vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks.

3.   KOOSTÖÖD MITTETEGEVATE KOLMANDATE RIIKIDE NIMEKIRJA KEHTESTAMINE

(21)

Võttes arvesse Kameruni kohta tehtud järeldusi tuleks kõnealune riik kanda kooskõlas ETR-kalapüügi määruse artikliga 33 koostööd mittetegevate kolmandate riikide nimekirja, mis kehtestati rakendusotsusega 2014/170/EL. Seetõttu tuleks nimetatud otsust vastavalt muuta.

(22)

Kameruni kandmine ETR-kalapüügi vastases võitluses koostööd mittetegevate kolmandate riikide nimekirja hõlmab ETR-kalapüügi määruse artiklis 38 sätestatud meetmete kohaldamist. ETR-kalapüügi määruse artikli 38 lõikes 1 sätestatakse koostööd mittetegeva kolmanda riigi lipu all sõitvate kalalaevade püütud kalandustoodete impordi keeld. Kameruni puhul peaks kõnealune keeld hõlmama kõiki ETR-kalapüügi määruse artikli 2 punktis 8 määratletud kalavarusid ja -liike, kuna Kameruni koostööd mittetegevaks kolmandaks riigiks liigitamise põhjuseks olevate ETR-kalapüügiga seotud asjakohaste meetmete puudumine ei piirdu üksnes teatava kalavaru või -liigiga.

(23)

Märgitakse, et muu hulgas kahandab ETR-kalapüük kalavarusid, hävitab mereelupaiku, õõnestab mereressursside kaitset ja säästvat kasutamist, moondab konkurentsi, ohustab toiduga kindlustatust, asetab ausad kalurid ebaõiglasesse olukorda ja nõrgendab rannikukogukondi. ETR-kalapüügiga seotud probleemide ulatust arvestades peab liit vajalikuks võtta kiiresti meetmeid Kameruni kui koostööd mittetegeva kolmanda riigi suhtes. Seepärast peaks käesolev otsus jõustuma järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

(24)

Kui Kamerun tõendab, et tema nimekirja kandmise tinginud olukord on lahendatud, teeb nõukogu komisjoni ettepaneku põhjal kvalifitseeritud häälteenamusega otsuse kustutada Kamerun koostööd mittetegevate kolmandate riikide nimekirjast kooskõlas ETR- kalapüügi määruse artikli 34 lõikega 1. Sellise kustutamise otsuse tegemisel tuleks võtta arvesse ka seda, kas Kamerun on võtnud konkreetseid meetmeid, millega suudetakse saavutada olukorra püsiv paranemine,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Rakendusotsuse 2014/170/EL lisasse lisatakse Kameruni Vabariik.

Artikkel 2

Käesolev otsus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 20. veebruar 2023

Nõukogu nimel

eesistuja

J. BORRELL FONTELLES


(1)  ELT L 286, 29.10.2008, lk 1.

(2)  Nõukogu 24. märtsi 2014. aasta rakendusotsus 2014/170/EL, millega kehtestatakse ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vastases võitluses koostööd mittetegevate kolmandate riikide nimekiri vastavalt määrusele (EÜ) nr 1005/2008, millega luuakse ühenduse süsteem ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks (ELT L 91, 27.3.2014, lk 43).

(3)  Komisjoni 17. veebruari 2021. aasta otsus, millega teavitatakse Kameruni Vabariiki tema võimalikust liigitamisest koostööd mittetegevaks kolmandaks riigiks ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vastases võitluses (ELT C 59 I, 19.2.2021, lk 1).