11.1.2023   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 8/4


KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2023/97,

5. jaanuar 2023,

millega liigitatakse Kamerun koostööd mittetegevaks kolmandaks riigiks ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vastases võitluses

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse nõukogu 29. septembri 2008. aasta määrust (EÜ) nr 1005/2008, millega luuakse ühenduse süsteem ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks ning muudetakse määrusi (EMÜ) nr 2847/93, (EÜ) nr 1936/2001 ja (EÜ) nr 601/2004 ning tunnistatakse kehtetuks määrused (EÜ) nr 1093/94 ja (EÜ) nr 1447/1999 (1) (ETR-kalapüügi määrus), eriti selle artiklit 31,

ning arvestades järgmist:

1.   SISSEJUHATUS

(1)

ETR-kalapüügi määrusega on kehtestatud liidu süsteem ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi (edaspidi „ETR-kalapüük“) vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks.

(2)

ETR-kalapüügi määruse VI peatükis on sätestatud koostööd mittetegevate kolmandate riikide kindlaksmääramise, selliseks riigiks liigitatud kolmandatele riikidele suunatud demaršide, selliste riikide nimekirja koostamise ja avalikustamise, sellisest nimekirjast kustutamise ning erakorraliste meetmete võtmise kord.

(3)

ETR-kalapüügi määruse artikli 31 kohaselt peab komisjon määrama kindlaks kolmandad riigid, kes on tema hinnangul ETR-kalapüügi vastase võitluse valdkonnas koostööd mittetegevad kolmandad riigid. Kolmanda riigi võib määrata koostööd mittetegevaks kolmandaks riigiks, kui ta ei täida lipu-, sadama-, ranniku- või turustusriigina rahvusvahelisest õigusest tulenevaid kohustusi võtta meetmeid ETR-kalapüügi vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks.

(4)

ETR-kalapüügi määruse artikli 31 kohane koostööd mittetegevaks kolmandaks riigiks määramine peab põhinema kogu artikli 31 lõikes 2 sätestatud teabe läbivaatamisel. See põhineb ETR-kalapüügi määruse kohaselt saadud teabel või vajaduse korral mis tahes muul asjakohasel teabel, nagu püügiandmed, riiklikelt statistikaorganisatsioonidelt ja muudest usaldusväärsetest allikatest saadud kaubandusteave, laevaregistrid ja andmebaasid, püügidokumendid või statistiliste dokumentide programmid ja piirkondlike kalandusorganisatsioonide vastuvõetud ETR-kalapüügiga tegelevate laevade nimekirjad ning kogu muu sadamatest ja püügipiirkondadest saadud asjakohane teave.

(5)

Kooskõlas ETR-kalapüügi määruse artikliga 33 peab nõukogu võtma vastu otsuse koostööd mittetegevate kolmandate riikide nimekirja kohta. Nende riikide suhtes kohaldatakse ETR-kalapüügi määruse artiklis 38 sätestatud meetmeid.

(6)

ETR-kalapüügi määruse artikli 12 lõike 2 kohaselt võib liitu importida üksnes kalandustooteid, millele on lisatud kõnealuse määrusega kooskõlas olev püügisertifikaat.

(7)

ETR-kalapüügi määruse artikli 20 lõike 1 kohaselt tunnistatakse kolmandast riigist lipuriigi kinnitatud püügisertifikaadid vastuvõetavaks tingimusel, et asjaomane lipuriik on komisjonile teatanud õigusnormide ning kaitse- ja majandamismeetmete rakendamise, kontrollimise ja täitmise tagamise korrast, mida selle riigi kalalaevad peavad täitma, ning riigi ametiasutustele antud pädevusest tõendada püügisertifikaatides sisalduvate andmete õigsust.

(8)

ETR-kalapüügi määruse artikli 20 lõike 4 kohaselt peab komisjon tegema kolmandate riikidega halduskoostööd valdkondades, mis on seotud kõnealuse määruse püügisertifikaate käsitlevate sätete rakendamisega.

(9)

15. juulil 2009 esitas Kameruni Vabariik (edaspidi „Kamerun“) komisjonile ETR-kalapüügi määruse artikli 20 kohase lipuriigi teatise ja komisjon tunnistas selle vastuvõetavaks.

(10)

ETR-kalapüügi määruse artikli 31 lõikes 2 osutatud teabe alusel leidis komisjon, et on selgeid viiteid sellele, et Kamerun ei ole täitnud rahvusvahelisest õigusest tulenevaid lipu-, sadama-, ranniku- või turustusriigi kohustusi võtta meetmeid ETR-kalapüügi vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks.

(11)

Kooskõlas ETR-kalapüügi määruse artikliga 32 otsustas komisjon seetõttu 17. veebruari 2021. aasta otsusega (2) teavitada Kameruni sellest, et ta võidakse vastavalt ETR-kalapüügi määrusele liigitada koostööd mittetegevaks kolmandaks riigiks.

(12)

17. veebruari 2021. aasta otsuses esitati selle võimaliku liigitamise aluseks olevad olulised faktid ja kaalutlused.

(13)

Kamerunile teatati otsusest ja saadeti samaaegselt ka kiri, milles kutsuti riiki üles rakendama tihedas koostöös komisjoniga tegevuskava kindlakstehtud puuduste kõrvaldamiseks.

(14)

Eelkõige kutsus komisjon Kameruni üles i) võtma kõik vajalikud meetmed komisjoni soovitatud tegevuskavas sisalduvate meetmete rakendamiseks ja ii) hindama komisjoni soovitatud tegevuskavas sisalduvate meetmete rakendamist.

(15)

Kamerunile anti võimalus vastata 17. veebruari 2021. aasta otsusele ja muule komisjoni edastatud asjakohasele teabele ning esitada tõendid, et 17. veebruari 2021. aasta otsuses esitatud faktid ümber lükata või neid täiendada. Kamerunile tagati õigus küsida ja esitada lisateavet.

(16)

Komisjon alustas oma 17. veebruari 2021. aasta otsusega Kameruniga dialoogi.

(17)

Komisjon jätkas kogu tema arvates vajaliku teabe kogumist ja kontrollimist. 17. veebruari 2021. aasta otsuse tulemusel Kamerunilt saadud suulisi ja kirjalikke märkusi kaaluti ja võeti arvesse. Kameruni hoiti komisjoni kaalutlustega suuliselt või kirjalikult kursis.

(18)

Võttes arvesse kogutud tõendeid, millele on osutatud põhjendustes 34–86, ei ole Kamerun 17. veebruari 2021. aasta otsuses esitatud probleemide ja puudujääkidega piisavalt tegelenud ega ole täielikult rakendanud otsusele lisatud tegevuskavas soovitatud meetmeid.

2.   KAMERUNI SUHTES KOHALDATUD MENETLUS

(19)

17. veebruaril 2021 teatas komisjon ETR-kalapüügi määruse artikli 32 kohaselt Kamerunile, et ta kaalub võimalust liigitada Kamerun koostööd mittetegevaks kolmandaks riigiks.

(20)

Komisjon kutsus Kameruni üles rakendama tihedas koostöös komisjoni talitustega tegevuskava 17. veebruari 2021. aasta otsuses esitatud puudujääkide kõrvaldamiseks.

(21)

Peamised puudujäägid, mille komisjon kindlaks tegi, olid seotud mitme rahvusvahelisest õigusest tuleneva kohustuse täitmata jätmisega eelkõige seoses piisava ja ajakohastatud õigusraamistiku vastuvõtmisega, selgete ja läbipaistvate registreerimis- ja litsentseerimismenetluste puudumisega ning tulemusliku ja piisava kalalaevade seire puudumisega. Tuvastatud puudused on üldisemalt seotud tingimustega, mis kalalaevade registreerimiseks ja nende kontrollimiseks on rahvusvahelise õiguse kohaselt kehtestatud. Samuti tehti kindlaks, et ei järgita asjakohaste organite soovitusi ja resolutsioone, nagu ÜRO Toidu-ja Põllumajandusorganisatsiooni (edaspidi „FAO“) ETR-kalapüügi vastast rahvusvahelist tegevuskava (3) ning lipuriigi tegevust käsitlevaid FAO vabatahtlikke suuniseid (4). Mittesiduvate soovituste ja resolutsioonide järgimata jätmist käsitati siiski vaid toetavate tõenditena ja see ei ole koostööd mittetegevaks riigiks liigitamise alus.

(22)

Kamerun teavitas 17. märtsi 2021. aasta, 22. märtsi 2021. aasta, 16. aprilli 2021. aasta ja 21. märtsi 2022. aasta kirjadega komisjoni oma valmisolekust kõrvaldada 17. veebruari 2021. aasta otsuses kindlakstehtud puudused ja teha komisjoniga koostööd ning kiitis tegevuskava heaks.

(23)

Komisjon saatis 9. aprillil 2021 loomakasvatus-, kalandus- ja tööstusministeeriumile kirja, milles märkis, et 17. veebruari 2021. aasta otsus on vastu võetud ja jõus ning et Kameruni ametiasutustel on pärast kõnealuse otsuse vastuvõtmist aega kuus kuud, et saata vastus tehtud edusammude kohta.

(24)

Kameruni ametiasutused kinnitasid 25. aprilli 2021. aasta e-kirjaga, et Kameruni lipu all sõitvatel kalalaevadel ei ole lubatud tegeleda kalapüügiga kolmandate riikide vetes. Seaduse nr 94/01 (Loi n° 94/01 portant régime des forêts, de la faune et de la pêche) artiklis 119 on sätestatud üksnes võimalus saada püügilitsents kalapüügiks avamerel. Kameruni ametiasutused kinnitasid veel, et Kameruni lipu all sõitvatele kalalaevadele ei ole praegu väljastatud püügilitsentse, mis annaksid neile õiguse tegutseda Kameruni jurisdiktsiooni alt välja jäävates vetes, sealhulgas avamerel ja teiste riikide jurisdiktsiooni alla kuuluvates vetes.

(25)

28. aprillil 2021 pidasid komisjon ja Kameruni ametiasutused konverentsikõne, et arutada oma koostöö korraldust ja tegevuskava rakendamise järelmeetmeid. Selle kohtumise käigus kinnitasid Kameruni ametiasutused taas oma valmisolekut kõrvaldada kindlakstehtud puudused ja teha komisjoniga koostööd.

(26)

Pärast videokonverentsi jätkus kirjalik teabevahetus. Kameruni ametiasutused esitasid 2021. aasta 17. aprillil, 19. aprillil, 25. aprillil, 27. aprillil, 6. mail, 27. mail, 29. juunil ja 26. oktoobril elektrooniliselt i) seaduse nr 94/01 ja kehtivad kalanduseeskirjad, ii) muudetud kalandusseaduse eelnõu, mille kohta komisjon esitas oma märkused, iii) dokumendi, milles esitatakse kokkuvõtlikult registreerimismenetlus ja selle täiendavad üksikasjad, iv) Kameruni kalalaevadele püügilitsentsi andmise korra üksikasjad, v) Kameruni lipu all sõitvate kalalaevade kaks erinevat nimekirja, mis mõlemad olid mittetäielikud, vi) Kameruni ametiasutustelt püügilitsentsi saanud kalalaevade kaks erinevat nimekirja, vii) riiklikust registrist kustutatud kalalaevade kaks nimekirja, millest üks oli mittetäielik, ning viii) kalalaevade registreerimise ja registrist kustutamise tunnistuste koopiad.

(27)

15. septembril 2021 esitasid Kameruni ametiasutused eduaruande, milles on loetletud tegevuskavas sisalduvate soovituste rakendamiseks võetud meetmed. Komisjon nõudis siiski põhjalikku ja üksikasjalikumat dokumenti, kuna see aruanne ei olnud edusammude nõuetekohaseks hindamiseks piisav.

(28)

Komisjon rõhutas 11. oktoobri 2021. aasta kirjas oma muret seoses dialoogi kuluga ja Kameruni edusammude puudumisega tegevuskavas esitatud soovituste täitmisel pärast 17. veebruari 2021. aasta otsust.

(29)

Kameruni ametiasutused esitasid 21. oktoobril 2021 ajakohastatud eduaruande, mis sisaldab meetmeid, mida riik võtab 17. veebruari 2021. aasta otsuses tuvastatud puudujääkide kõrvaldamiseks. Kamerun teatas, et ta on alustanud oma õigusraamistiku, sealhulgas laevade registreerimise menetluse ja ETR-kalapüügi vastase riikliku tegevuskava läbivaatamist. Samuti on Kameruni ametiasutused algatanud demaršid Kaplinna lepingu (5) ratifitseerimiseks, loonud ministeeriumidevahelise komisjoni riikliku registri ja kohaldatava õigusraamistiku auditeerimiseks, korraldanud kohtumisi loomakasvatus-, kalandus- ja tööstusministeeriumi ning transpordiministeeriumi vahel, käivitanud protsessi nende kalalaevade kustutamiseks registrist, mida kahtlustatakse ETR-kalapüügis või mis on tegelenud sellise tegevusega kolmandate riikide majandusvööndites. Lisaks sellele märkisid Kameruni ametiasutused, et laevaseiresüsteem (VMS) enam ei toimi. Eespool nimetatud meetmeid tõendavad dokumendid esitati komisjonile alles 2022. aasta juunis.

(30)

Ajavahemikul 2021. aasta aprillist kuni 2022. aasta veebruarini püüdis komisjon Kameruni ametiasutustega jätkuvalt ühendust võtta, rõhutades vajadust pidada struktureeritud, sisukat ja tõhusat dialoogi, tuletades meelde, et kirjalike kinnituste toetuseks tuleb kiiresti esitada dokumendid, ning selgitades võimalikke tagajärgi, kui tuvastatud puudujäägid jäävad mitmel korral kõrvaldamata. Kameruni ametiasutused ei esitanud aga komisjonile nende pöördumiste peale täielikke vastuseid.

(31)

2022. aasta juunis saatis komisjon Kameruni ametiasutustele kirja, milles toonitas nõutud teabe ja selgituste esitamise tähtsust, et tagada tõhus koostöö selles valdkonnas. Selle kirja järel esitasid Kameruni ametiasutused samal kuul täiendava teabe ja dokumendid, mida nõuti eelmises pöördumises 2021. aasta aprillis. Muu hulgas esitasid ametiasutused Kameruni lipu all registreeritud laevade nimekirjad iga Kameruni merepiirkonna kohta, ajakohastatud eduaruande, ETR-kalapüügi vastase riikliku tegevuskava koopia, dokumendi, milles on loetletud 2017. aastal kolme kolmanda riigi lipu all sõitva laeva suhtes kehtestatud sanktsioonid, ning määruse eelnõu seirekeskuse loomiseks. Komisjon märkis 2022. aasta juulis saadetud e-kirjas siiski, et kogu nõutud teavet ei ole esitatud ning et mõned esitatud dokumendid, näiteks Kameruni lipu all registreeritud laevade nimekirjad, olid puudulikud ja sisaldasid selgeid vasturääkivusi.

3.   KAMERUNI LIIGITAMINE KOOSTÖÖD MITTETEGEVAKS KOLMANDAKS RIIGIKS

(32)

Komisjon on kooskõlas ETR-kalapüügi määruse artikli 31 lõikega 3 läbi vaadanud Kameruni vastavuse rahvusvahelistele lipu-, sadama-, ranniku- või turustusriigi kohustustele. Kõnealusel läbivaatamisel võttis komisjon arvesse ETR-kalapüügi määruse artikli 31 lõigetes 4–7 sätestatud kriteeriume.

3.1.   Korduvalt ETR-kalapüügiga tegelevate laevade ja ETR-kalapüügist saadud toodete korduvate kaubavoogude vastu võetud meetmed (ETR-kalapüügi määruse artikli 31 lõige 4)

(33)

Nagu on rõhutatud 17. veebruari 2021. aasta otsuses, on komisjon kindlaks teinud, et Kamerun ei ole lipuriigina täitnud rahvusvahelisest õigusest tulenevaid kohustusi võtta meetmeid ETR-kalapüügi vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks.

(34)

17. veebruari 2021. aasta otsuse põhjendustes 16–26 leidis komisjon, et Kameruni lipu all sõitsid pärast nende kandmist India Ookeani Tuunikomisjoni (IOTC) ETR-kalapüügiga tegelevate laevade nimekirja neli kalalaeva: UTHAIWAN, SEA VIEW, SEA WIND ja PROGRESO (6). Kameruni ametiasutused kinnitasid, et need laevad sõitsid pärast nende kandmist IOTC ETR-kalapüügiga tegelevate laevade nimekirja Kameruni lipu all.

(35)

Komisjon tegi avalikest andmebaasidest saadud teabe põhjal kindlaks, et Kamerun andis pärast 17. veebruari 2021. aasta otsust 2021. aasta aprillis oma riikkondsuse kalalaevale FREEDOM 7, mis on ETR-kalapüügiga tegelevate laevade nimekirja kantud laev (7). Pärast mitut teabenõuet sai komisjon lõpuks 2022. aasta juunis Kameruni ametiasutustelt selle kalalaeva kohta vastuse, milles Kameruni ametiasutused eitasid asjaomase laeva registreerimist. Komisjon kogus siiski teavet selle kohta, et laev on sõitnud ja sõidab endiselt Kameruni lipu all.

(36)

See kinnitab, et Kameruni ametiasutused ei ole pärast 17. veebruari 2021. aasta otsust registreerimismenetlust läbi vaadanud, et kontrollida kalalaevade varasemat nõuetele vastavust ning nende suutlikkust järgida kohaldatavaid eeskirju ja rahvusvahelisi meetmeid. Kameruni ametiasutused ei kontrollinud ka ETR-kalapüügiga tegelevate laevade nimekirjasid, mille olid vastu võtnud piirkondlikud kalandusorganisatsioonid. See ei ole kooskõlas FAO ETR-kalapüügi vastase rahvusvahelise tegevuskava punktidega 36 ja 42, nagu on rõhutatud 17. veebruari 2021. aasta otsuse põhjenduses 19.

(37)

Komisjoni kogutud lisateabest selgub, et Kamerun on alates 17. veebruari 2021. aasta otsusest andnud oma riikkondsuse kolmele kalalaevale (8).

(38)

Vastavalt avaldustele, mille Kameruni ametiasutused komisjoniga 2021. aasta aprillis toimunud teabevahetuse käigus esitasid, ei lubatud merepiirkondadel (9) enam kalalaevu otse registreerida ning kõik kalalaevade registreerimise taotlused tuleb eelnevalt saata keskasutusele. Kameruni ametiasutused teatasid komisjonile, et sellise keelu alus on sätestatud transpordiministeeriumi ringkirjas, mis edastati komisjonile 2022. aasta juunis (10). Komisjon ei saanud siiski tõendeid selle kohta, et transpordiministeeriumiga oli käesoleva otsuse põhjenduses 37 nimetatud kalalaevadega seoses konsulteeritud.

(39)

Lisaks on Kamerun alates 2021. aasta veebruarist andnud oma riikkondsuse veel vähemalt kuuele kalalaevale (kalaveo- ja abilaevad) (11). Komisjon ei saa välistada, et need laevad, mis kõik tegutsevad Kameruni jurisdiktsiooni alt välja jäävates vetes, tegelevad kalapüügiga seonduva tegevusega, ilma et oleks tagatud vajalik kalanduskontroll, nagu on kirjeldatud käesoleva otsuse põhjendustes 43 ja 44.

(40)

Seepärast täheldab komisjon, et Kamerun jätkas oma kaugpüügilaevastiku arendamist pärast 17. veebruari 2021. aasta otsust, kuigi oli kinnitanud, et Kameruni jurisdiktsiooni alt välja jäävates vetes tegutsevatele kalalaevadele ei ole püügilitsentse välja antud. Kameruni ametiasutused kinnitasid veel, et tema lipu all sõitvad ja kolmandate riikide jurisdiktsiooni alla kuuluvates vetes tegutsevad kalalaevad ei riku seadust nr 94/01, kuna see ei kohusta kalalaevu omama Kameruni väljaantud püügilitsentsi, et tegutseda kolmandate riikide jurisdiktsiooni alla kuuluvates vetes (ainult avamerel).

(41)

Nagu on rõhutatud 17. veebruari 2021. aasta otsuse põhjenduses 35, ei tundu see olevat kooskõlas lipuriigi tulemuslikku tegevust käsitlevate FAO vabatahtlike suuniste punktiga 30, milles on märgitud, et lipuriigid rakendavad kalapüügiks ja sellega seotud tegevuseks loa andmise korda, ega ka FAO ETR-kalapüügi vastase rahvusvahelise tegevuskava punktiga 45, mille kohaselt peavad riigid tagama, et nende lipu all sõitvatel kalalaevadel, mis püüavad kala nende suveräänsete õiguste või jurisdiktsiooni alt välja jäävates vetes, oleks lipuriigi asjakohaste ametiasutuste väljastatud kehtiv luba.

(42)

Lisaks sellele, nagu on juba rõhutatud 17. veebruari 2021. aasta otsuse põhjenduses 34, peab Kamerun lipuriigina tagama kontrolli oma lipu all sõitvate laevade üle kooskõlas Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni 1982. aasta mereõiguse konventsiooni (UNCLOS) artikli 94 lõike 2 punktiga b, milles on sätestatud, et lipuriik kohaldab siseriikliku õiguse alusel jurisdiktsiooni tema lipu all sõitvate laevade suhtes.

(43)

Samuti on lipuriigi tulemuslikku tegevust käsitlevate FAO vabatahtlike suuniste punktides 31, 32 ja 33 sätestatud, et lipuriigid rakendavad oma lipu all sõitvate laevade suhtes kontrollikorda. Kohaldatav seadus nr 94/01 ei sisalda sätteid Kameruni lipu all sõitvate kalalaevade kontrolli ja seire kohta, eelkõige kui nad sõidavad Kameruni jurisdiktsiooni alt välja jäävates vetes. Lisaks teatasid Kameruni kalandusasutused 2021. aasta aprillis toimunud teabevahetuse käigus komisjonile, et nad ei tea, kas Kameruni lipu all sõitvad kalalaevad tegutsevad kolmandate riikide jurisdiktsiooni alla kuuluvates vetes, kuna neil ei ole teavet selle kohta, millised kalalaevad sõidavad Kameruni lipu all, ja kuna nende laevade suhtes ei kohaldata eespool nimetatud seaduse kohaseid litsentseerimisnõudeid.

(44)

Kameruni ametiasutused kinnitasid ka, et Kameruni lipu all sõitvaid kalalaevu ei kontrollita laevaseiresüsteemi abil. Kalalaevu kontrollitakse üksnes automaatse identifitseerimissüsteemi (AIS) abil, (12) mis on loodud peamiselt meresõiduohutuse eesmärgil ja mida kasutavad kontrolli tegemiseks merendusasutused, kes ei ole pädevad kalandusalaseid õigusakte jõustama. Asjakohase kontrolli puudumine ei ole kooskõlas FAO ETR-kalapüügi vastase rahvusvahelise tegevuskava punktiga 24, milles on märgitud, et riigid peaksid tegema kalapüügi põhjalikku ja tõhusat seiret, kontrolli ja järelevalvet, sealhulgas rakendama vajaduse korral laevaseiresüsteemi, ega lipuriigi tulemuslikku tegevust käsitlevate FAO vabatahtlike suuniste punktiga 31, milles on sätestatud, et lipuriigid rakendavad oma lipu all sõitvate laevade suhtes kontrolli- ja täitekorda, mis hõlmab vähemalt selliseid seirevahendeid nagu laevaseiresüsteem. Kameruni ametiasutused andsid kalalaevadele jätkuvalt õiguse sõita Kameruni lipu all, kuigi nad ei ole võtnud kasutusele laevade ning nende kalapüügi ja kalapüügiga seonduva tegevuse kontrollimiseks vajalikke vahendeid.

(45)

Kontrolli puudumist kinnitab veelgi asjaolu, et kalalaeval, mis oli Kameruni ametiasutuste esitatud teabe kohaselt Kameruni riiklikust registrist 3. mail 2019 kustutatud, ei lubatud pärast seda kuupäeva kolmanda riigi sadamasse siseneda. Kõnealune laev teeskles, et sõidab Kameruni lipu all.

(46)

Lisaks sellele tabati kaks Kameruni lipu all sõitvat kalalaeva tegelemas kolmanda riigi jurisdiktsiooni alla kuuluvates vetes ETR-kalapüügiga. Asjaomane rannikuriik määras mõlemale laevale trahvi.

(47)

Komisjoni mitmest nõudest hoolimata ei ole Kameruni ametiasutused esitanud ka ammendavat nimekirja kõigist tema lipu all sõitvatest kalalaevadest. Komisjonile esitatud nimekirjad ei sisalda kõiki Kameruni lipu all sõitvaid kalalaevu ega ole ajakohased. Näiteks täheldas komisjon, et 2021. aastal esitatud nimekiri sisaldas 2020. aastal registrist kustutatud kalalaevu. Lisaks sellele ei ole kaks 2021. aasta nimekirjades nimetatud laeva enam Kameruni lipu all sõitvad laevad, kuid registrist kustutatud laevade nimekirjadesse ei ole neid kantud, (13) ja üks laev registreeriti 2020. aastal, kuid 2021. aastal esitatud nimekirjadesse ei ole seda kantud (14). See kinnitab 17. veebruari 2021. aasta otsuse põhjenduses 21 esitatud teavet, milles rõhutati, et kalalaevade nimekiri ei ole nõuetekohaselt koostatud. See on vastuolus ÜRO mereõiguse konventsiooni artikli 94 lõike 2 punktiga a ega ole kooskõlas FAO ETR-kalapüügi vastase rahvusvahelise tegevuskava punktiga 42, mille kohaselt peab iga riik pidama laevaregistrit oma lipu all sõitvate laevade nimede ja andmetega.

(48)

Pidades silmas põhjendustes 34–47 esitatud teavet, leiab komisjon, et Kamerun ei täida lipuriigina kohustust kontrollida oma laevastikku ja vältida oma laevastiku tegelemist ETR-kalapüügiga Kameruni jurisdiktsiooni alt välja jäävates vetes. See on vastuolus ÜRO mereõiguse konventsiooni artikli 94 lõigetega 1 ja 2, mille kohaselt peab iga riik tagama tulemuslikult oma jurisdiktsiooni ja kontrolli tema lipu all sõitvate kalalaevade üle. Kamerun ei täitnud seega hoolsuskohustust võtta kasutusele piisavad vahendid ning teha kõik võimalik ja endast olenev, et vältida tema lipu all sõitvate laevade ETR-kalapüüki. See ei ole kooskõlas ka FAO ETR-kalapüügi vastase rahvusvahelise tegevuskava punktidega 34 ja 35, mille kohaselt peaksid riigid tagama, et nende lipu all sõitvad kalalaevad ei tegele ETR-kalapüügiga ega toeta seda, ning kindlustama ka, et lipuriigid saavad enne kalalaeva registreerimist täita oma kohustuse tagada, et laev ei tegele ETR-kalapüügiga.

(49)

Seetõttu ei saa komisjon välistada, et Kamerunis registreeritud kalalaevad (lisaks kahele põhjenduses 46 osutatud laevale), millel on seega riikkondsus ja õigus sõita Kameruni lipu all, on tegelenud ETR-kalapüügiga või kalapüügiga seonduva tegevusega Kameruni jurisdiktsiooni alt välja jäävates piirkondades, sealhulgas kolmandate riikide jurisdiktsiooni alla kuuluvates piirkondades, ning kasutanud kolmandate riikide sadamaid. Ka võimaldab Kameruni kontrolli puudumine tema lipu all sõitvate kalalaevade üle sellistel laevadel lossida ja/või ümber laadida kalandustooteid ega saa seega takistada ETR-kalapüügist saadud kalandustoodete sisenemist turgudele.

(50)

Võttes arvesse pärast 17. veebruari 2021 toimunud muutusi, leiab komisjon kooskõlas ETR-kalapüügi määruse artikli 31 lõikega 3 ja lõike 4 punktiga a, et Kamerun ei ole lipuriigina täitnud rahvusvahelisest õigusest tulenevaid kohustusi võtta meetmeid ETR-kalapüügi vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks, ning kooskõlas ETR-kalapüügi määruse artikli 31 lõikega 3 ja lõike 4 punktiga b, et Kamerun ei ole võtnud piisavaid meetmeid, et hoida ära ETR-kalapüügist saadud kalandustoodete pääsu turgudele.

3.2.   Suutmatus teha koostööd ja võtta täitemeetmeid (ETR-kalapüügi määruse artikli 31 lõige 5)

(51)

Nagu on kirjeldatud 17. veebruari 2021. aasta otsuse põhjendustes 30–43, analüüsis komisjon seda, kas Kamerun teeb komisjoniga tulemuslikult koostööd, vastates küsimustele, esitades tagasisidet või uurides ETR-kalapüügi ja seonduva tegevusega seotud küsimusi.

(52)

Pärast komisjoni 17. veebruari 2021. aasta otsust oli komisjonil jätkuvalt raskusi Kameruni ametiasutustega koostöö loomisel. Kamerun ei esitanud komisjonile vajalikku teavet ega vastanud tema lipu all sõitvaid kalalaevu ja nende tegevust puudutavatele küsimustele, sealhulgas ei esitanud Kamerun tema lipu all registreeritud kalalaevade täielikku nimekirja.

(53)

2021. aasta aprillis toimunud teabevahetuse järel palus komisjon Kamerunil esitada mitu dokumenti. Hoolimata arvukatest saadetud meeldetuletustest ei ole komisjon seni kõiki koostööga hõlmatud dokumente ja andmeid saanud.

(54)

Vastavalt Kameruni ametiasutuste avaldustele ja ka komisjoni kogutud dokumentidele pärsib koostööd veelgi see, et Kameruni haldusstruktuuris, nimelt laevade registreerimise eest vastutavate merendusasutuste ning kalavarude majandamise ja kaitse eest vastutavate asutuste vahel, puudub sisemine koordineerimine.

(55)

Pärast 17. veebruari 2021. aasta otsust jätkasid Kameruni merendusasutused ETR-kalapüügiga tegelevate kalalaevade registreerimist, kuigi nad viitasid sellele, et nende kahe ametiasutuse vahel on toimunud kohtumisi ja et koostatakse ühist otsust registreerimismenetluse kohta. 2022. aasta juunis esitati komisjonile nende kohtumiste aruanded, kuid mitte ametiasutuse ühisotsust. Tegelikult märgiti, et Kameruni ametiasutused seda otsust vastu ei võta (15).

(56)

Hinnates seda, kas Kamerun täitis lipu-, sadama-, ranniku- ja turustusriigina oma kohustusi, analüüsis komisjon lisaks ka küsimust, kas Kamerun tegi teiste riikide ja asjaomaste piirkondlike kalandusorganisatsioonidega koostööd seoses laevadega, mis sõidavad tema lipu all ja on kantud selliste organisatsioonide poolt ETR-kalapüügiga tegelevate laevade nimekirja, nagu on märgitud 17. veebruari 2021. aasta otsuse põhjenduses 31.

(57)

Pärast komisjonilt saadud kirja võttis Kamerun kalalaevade SEA VIEW ja SEA WIND registreerimise staatusega seoses ühendust Bangladeshi ametiasutustega. Kameruni ametiasutused märkisid ka, et nad võtsid seoses ühe Kameruni lipu all sõitva laevaga ühendust Pakistani ametiasutustega.

(58)

Kuigi komisjon andis Kamerunile vajalikud kontaktandmed, ei saanud komisjon mingeid tõendeid selle kohta, et Kameruni ametiasutused oleksid võtnud ühendust IOTC sekretariaadiga, et teavitada neid kolme ETR-kalapüügiga tegeleva laeva (16) riiklikust registrist kustutamisest. Seetõttu esinevad need laevad mitme piirkondliku kalandusorganisatsiooni ETR-kalapüügiga tegelevate laevade nimekirjades (17) jätkuvalt Kameruni lipu all sõitvate laevadena.

(59)

Hoolimata komisjoni nõudmisest ei ole Kamerun vastanud ühe liikmesriigi poolt 2020. aastal ETR-kalapüügi määruse artikli 51 kohaselt esitatud vastastikuse abi taotlustele, nagu on kirjeldatud 17. veebruari 2021. aasta otsuse põhjenduses 31, ega teise liikmesriigi poolt 2021. aastal esitatud taotlustele seoses teabega Kameruni lipu all sõitvate kalalaevade kohta.

(60)

Seepärast märgib komisjon, et pärast 17. veebruari 2021. aasta otsust ei ole sellega seoses edusamme tehtud.

(61)

Põhjendustes 52–60 kirjeldatud olukord osutab sellele, et Kamerun ei teinud ETR-kalapüügi vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks koostööd ega koordineerinud tegevust teiste riikidega, kus Kameruni lipu all sõitvad kalalaevad tegutsesid, sealhulgas kasutades kolmandate riikide sadamaid, nagu on ette nähtud FAO ETR-kalapüügi vastase rahvusvahelise tegevuskava punktis 28. Samuti, nagu kõnealuse tegevuskava punktis 31 on ette nähtud, peaks Kamerun lipuriigina kaaluma kokkulepete sõlmimist või asjakohase korra sisse seadmist teiste riikidega ja tegema muul viisil koostööd riiklikul, piirkondlikul või rahvusvahelisel tasandil vastuvõetud kohaldatavate seaduste ning kaitsemeetmete täitmise tagamiseks, eriti nende riikidega, kus tema laevad tegutsevad. Komisjoni ei ole teavitatud selliste kokkulepete olemasolust, kuigi mitu Kameruni lipu all sõitvat kalalaeva tegutsevad kolmandate riikide jurisdiktsiooni alla kuuluvates vetes ja kasutavad kolmandate riikide sadamaid.

(62)

Nagu on selgitatud 17. veebruari 2021. aasta otsuse põhjenduses 33–39, analüüsis komisjon ka seda, kas Kamerun on võtnud piisavaid täitmise tagamise meetmeid ETR-kalapüügi vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks ning kas on kohaldatud piisavalt karme karistusi, et võtta rikkujatelt ära sellisest kalapüügist saadud kasu.

(63)

Olemasolevad tõendid kinnitavad, et Kamerun ei ole täitnud rahvusvahelisest õigusest tulenevaid kohustusi seoses registreerimismenetlusega ja kontrolliga oma lipu all sõitvate laevade üle.

(64)

Kameruni ametiasutused selgitasid, et nad on alustanud kõigi selliste kalalaevade riiklikust registrist kustutamise protsessi, mis tegelevad rannikuriikide majandusvööndites ETR-kalapüügiga või mida kahtlustatakse selles. Vastavalt komisjoni kogutud teabele sõidavad kaks kalalaeva, millele on asjaomane rannikuriik määranud ETR-kalapüügi eest karistuse, (18) jätkuvalt Kameruni lipu all (19). Komisjoni kogutud teabe põhjal andsid Kameruni ametiasutused pärast 17. veebruari 2021. aasta otsust Kameruni riikkondsuse vähemalt ühele ETR-kalapüügiga tegelevale laevale (laeva FREEDOM 7), hoolimata asjaolust, et see laev on kantud mitmesse piirkondlike kalandusorganisatsioonide ETR-kalapüügiga tegelevate laevade nimekirja (20).

(65)

Lisaks teatasid Kameruni ametiasutused komisjonile, et Kameruni jurisdiktsiooni alla kuuluvates vetes ETR-kalapüügiga tegelemiselt tabatud laevade suhtes kohaldatakse rahalisi ja halduskaristusi kooskõlas kohaldatavate eeskirjadega. Kameruni ametiasutuste 2022. aasta juunis esitatud teabe põhjal määrati 2017. aastal karistused siiski seoses ETR-kalapüügiga, mida teostasid kolm kolmanda riigi lipu all sõitvat laeva, mitte seoses käesoleva otsuse põhjenduses 46 nimetatud hiljutiste juhtumitega.

(66)

Vastavalt komisjoni kogutud teabele ja avalikest andmebaasidest saadud teabele jätkasid Kameruni lipu all sõitvad kalalaevad pärast 17. veebruari 2021. aasta otsust tegevust Kameruni jurisdiktsiooni alt välja jäävates vetes. Kuigi Kamerun kinnitas, et seadus nr 94/01 ei välista võimalust, et tema kalalaevad tegutsevad kolmandate riikide jurisdiktsiooni alla kuuluvates vetes, (21) ei ole komisjonile teatatud ühestki Kameruni ametiasutuste võetud meetmest, mille eesmärk on tagada tõhus kontroll nende laevade üle, välja arvatud määruse eelnõu Kameruni lipu all sõitvate kalalaevade seirekeskuse loomise kohta. Siiski jääb ebaselgeks, kas ja kuidas saavad ametiasutused tulevikus kalalaevu üksnes AISi tehnoloogia abil tõhusalt kontrollida (22). Lisaks sellele andis Kamerun kalalaevadele, mis tegutsevad tema jurisdiktsiooni alt välja jäävates vetes, jätkuvalt õiguse sõita Kameruni lipu all.

(67)

Peale selle jätkas üks kalalaev, mis on riiklikust registrist kustutatud ja millel ei ole alates 2019. aasta maist kehtivat registreerimistunnistust, Kameruni lipu all 2021. aastal kalapüüki Kameruni jurisdiktsiooni alt välja jäävates vetes. Sellisel kalalaeval oli võimalik jätkata tegutsemist Kameruni lipu all, sest Kamerun ei täitnud oma kohustust kontrollida oma laevu (23).

(68)

Seepärast leiab komisjon, et Kamerun ei ole oma kalalaevastiku puuduliku seire probleemi kõrvaldanud ja ei järginud seega ÜRO mereõiguse konventsiooni artikli 94 lõike 2 punkti b, milles on sätestatud, et lipuriigile kuulub riikliku õiguse alusel jurisdiktsioon iga selle riigi lipu all sõitva laeva, selle kapteni, juhtkonna ja meeskonna üle.

(69)

Lisaks sellele, nagu on rõhutatud 17. veebruari 2021. aasta otsuse põhjenduses 34, on lipuriigi tulemuslikku tegevust käsitlevate FAO vabatahtlike suuniste punktides 31, 32 ja 33 nõutud, et lipuriigid rakendaksid oma lipu all sõitvate laevade suhtes kontrolli- ja täitekorda, mis muu hulgas võimaldab avastada kohaldatavate õigus- ja haldusnormide ning rahvusvaheliste kaitse- ja majandamismeetmete rikkumisi ning kohaldada rikkujate suhtes asjakohaseid karistusi ja meetmeid. Karistused ja meetmed peaksid olema piisavalt karmid, et tõhusalt tagada nõuete täitmine ja hoida ära rikkumised kõikjal, kus need aset leiavad, ning võtma rikkujatelt ära ebaseaduslikust kalapüügist saadud kasu.

(70)

Kameruni ametiasutused kinnitasid, et põhjenduses 34 nimetatud kolm ETR-kalapüügiga tegelevat laeva on tema riiklikust „ebaseadusliku kalapüügi“ registrist kustutatud (24). Kameruni ametiasutused ei ole aga maininud nende laevade ja nende käitajate suhtes kohaldatud muid karistusi peale registrist kustutamise. Nagu on rõhutatud 17. veebruari 2021. aasta otsuse põhjenduses 37, ei ole kalalaevade registrist kustutamine piisav lipuriigi meede, sest see ei lõpeta ETR-kalapüüki ega taga hoiatavate karistuste või meetmete kohaldamist toimunud ETR-kalapüügi suhtes.

(71)

Lisaks, nagu on märgitud põhjenduses 46, määras kolmas riik 2021. aastal kahele Kameruni lipu all sõitvale kalalaevale karistuse ETR-kalapüügi eest. Komisjoni ei ole teavitatud, et Kamerun oleks nende kalalaevade ja nende käitajate suhtes karistusi kohaldanud. Kameruni ametiasutused teatasid üksnes, et üks neist laevadest kustutati riiklikust registrist, kuid ei esitanud tõendeid registrist kustutamise või kolmanda riigi määratud karistuste täitmise kohta kooskõlas lipuriigi tulemuslikku tegevust käsitlevate FAO vabatahtlike suuniste punktiga 24.

(72)

Nagu on juba märgitud 17. veebruari 2021. aasta otsuse põhjenduses 38, on see vastuolus soovitusega, et riigid peaksid ETR-kalapüügi suhtes võtma täitmise tagamise meetmeid ja määrama rikkujatele piisavalt karme karistusi, et tulemuslikult vältida ja ära hoida ETR-kalapüüki ja see lõpetada ning võtta rikkujatelt ära sellisest kalapüügist saadud kasu, nagu on kirjeldatud FAO ETR-kalapüügi vastase rahvusvahelise tegevuskava punktis 21, FAO vastutustundliku kalapüügi juhendi punktis 8.2.7 ning lipuriigi tulemuslikku tegevust käsitlevate FAO vabatahtlike suuniste punktides 31–33, 35 ja 38.

(73)

Vastavalt ETR-kalapüügi määruse artikli 31 lõike 5 punktile c analüüsis komisjon asjaomase ETR-kalapüügi esinemise ulatust ja raskusastet.

(74)

Komisjon võttis arvesse 17. veebruari 2021. aasta otsuse vastuvõtmiseni viinud Kameruni ametiasutuste ja tema kalalaevade puuduste kordumist pärast kõnealuse otsuse vastuvõtmist.

(75)

Pärast 17. veebruari 2021. aasta otsust registreerisid Kameruni ametiasutused veel ühe ETR-kalapüügiga tegeleva laeva ning jätkasid oma kaugpüügilaevastiku laiendamist, kuigi neil ei olnud selliste laevade tegevuse kontrollimiseks vajalikke vahendeid.

(76)

Pärast 17. veebruari 2021. aasta otsust ei võtnud ametiasutused asjaomaste riikide ja piirkondlike kalandusorganisatsioonidega ühendust, et teha koostööd ja esitada lisateavet Kameruni lipu all sõitvate kalalaevade kohta.

(77)

Nagu on märgitud 17. veebruari 2021. aasta otsuse põhjendustes 51–53, ei saa Kameruni arengutaset pidada teguriks, mis vähendab pädevate asutuste suutlikkust teha teiste riikidega koostööd ja rakendada täitemeetmeid. Käesoleva otsuse põhjendustes 86–90 on Kameruni arengutasemest tulenevate eripiirangute hinnangut põhjalikumalt käsitletud.

(78)

Võttes arvesse 17. veebruari 2021. aasta otsuse põhjendusi 30–42 ja pärast 17. veebruari 2021 toimunud muutusi, on komisjon kooskõlas ETR-kalapüügi määruse artikli 31 lõigetega 3 ja 5 seisukohal, et Kamerun ei ole täitnud rahvusvahelisest õigusest tulenevaid kohustusi koostöö ja nõuete täitmise tagamise valdkonnas.

3.3.   Suutmatus rakendada rahvusvahelisi eeskirju (ETR-kalapüügi määruse artikli 31 lõige 6).

(79)

Nagu on kirjeldatud 17. veebruari 2021. aasta otsuse põhjendustes 45–49, analüüsis komisjon vastavalt ETR-kalapüügi määruse artikli 31 lõike 6 punktidele a ja b, kas Kamerun on ratifitseerinud asjakohased rahvusvahelised kalandusalased õigusaktid või nendega ühinenud, milline on Kameruni staatus piirkondlike kalandusorganisatsioonide lepinguosalisena ning kas ta on andnud nõusoleku kohaldada nende organisatsioonide kehtestatud kaitse- ja majandamismeetmeid.

(80)

Nagu on märgitud 17. veebruari 2021. aasta otsuse põhjendustes 45 ja 47, ei ole Kamerun kalavarude majandamisega seotud rahvusvahelisi õigusakte ratifitseerinud, välja arvatud ÜRO mereõiguse konventsioon, samuti ei ole ta ühegi piirkondliku kalandusorganisatsiooni lepinguosaline ega lepinguväline koostööpartner.

(81)

Kameruni ametiasutused märkisid, et seoses kalalaevade ohutusega on loodud 2012. aasta Kaplinna lepingu ratifitseerimise töörühm (25). Komisjoni ei ole teavitatud muude lepingutega seotud samalaadsetest demaršidest. Kameruni ametiasutused on siiski tunnistanud, et nad peaksid teatavate asjakohaste rahvusvaheliste kalanduskokkulepetega ühinema.

(82)

Nagu on rõhutatud 17. veebruari 2021. aasta otsuse põhjenduses 46, ei ole see kooskõlas koostöökohustusega ega kohustusega võtta või teha koostööd, et võtta meetmeid, mis on vajalikud mere elusressursside kaitseks avamerel, nagu on sätestatud ÜRO mereõiguse konventsiooni artiklites 117 ja 118. See koostöö puudumine on vastuolus ka FAO ETR-kalapüügi vastase rahvusvahelise tegevuskava punktis 11 esitatud soovitustega, millega õhutatakse riike esmajärjekorras ratifitseerima ÜRO kalavarude kokkulepet ja FAO meetmete järgimise kokkulepet, need heaks kiitma või nendega ühinema. Samuti ei ole see kooskõlas FAO ETR-kalapüügi vastase rahvusvahelise tegevuskava punktiga 14, millega on ette nähtud, et riigid peaksid täielikult ja tõhusalt rakendama FAO vastutustundliku kalapüügi juhendit ning sellega seotud rahvusvahelisi tegevuskavasid.

(83)

Komisjon analüüsis vastavalt ETR-kalapüügi määruse artikli 31 lõike 6 punktile c, kas Kamerun võis olla seotud mis tahes tegevuse või tegevusetusega, mis võis vähendada kohaldatavate õigus- ja haldusnormide või rahvusvaheliste kaitse- ja majandamismeetmete tõhusust.

(84)

Nagu on märgitud 17. veebruari 2021. aasta otsuse põhjenduses 49, registreerides Kameruni riiklikus registris piirkondlike kalandusorganisatsioonide ETR-kalapüügiga tegelevate laevade nimekirjadesse kantud kalalaevu ja andes neile seega õiguse sõita Kameruni lipu all, on Kameruni ametiasutused vähendanud piirkondlike kalandusorganisatsioonide vastuvõetud kaitse- ja majandamismeetmete tõhusust, mis ei ole kooskõlas lipuriigi tulemuslikku tegevust käsitlevate FAO vabatahtlike suuniste punktiga 35 ning FAO ETR-kalapüügi vastase rahvusvahelise tegevuskava punktidega 38 ja 39. See registreerimispoliitika jätkus pärast 17. veebruari 2021. aasta otsust, nagu on kirjeldatud käesoleva otsuse põhjenduses 36.

(85)

Võttes arvesse 17. veebruari 2021. aasta otsuse põhjendusi 45–49 ja otsusele järgnenud muutusi, mida on eespool nimetatud, leiab komisjon kooskõlas ETR-kalapüügi määruse artikli 31 lõigetega 3 ja 6, et Kamerun ei ole täitnud rahvusvahelisest õigusest tulenevaid kohustusi, mis on seotud rahvusvaheliste eeskirjade, määruste ning kaitse- ja majandamismeetmetega.

3.4.   Arenguriikide eripiirangud (ETR-kalapüügi määruse artikli 31 lõige 7)

(86)

Tuleb meeles pidada, et 2019. aasta ÜRO inimarengu indeksi (UNHDI) põhjal peeti Kameruni keskmise inimarengutasemega riigiks (153. koht 189 riigi hulgas) (26).

(87)

Nagu on märgitud 17. veebruari 2021. aasta otsuse põhjenduses 52, ei ole leitud kinnitavat tõendusmaterjali selle kohta, et Kameruni suutmatus täita talle rahvusvahelise õigusega seatud kohustusi oleks põhjustatud puudulikust arengutasemest.

(88)

Ehkki tema laevastiku seire, kontrolli ja järelevalve valdkonnas võib esineda suutlikkusega seotud eripiiranguid, ei õigusta Kameruni arengutasemest tulenevad eripiirangud kõiki eespoolsetes punktides tuvastatud puudusi. Kameruni arengutaseme ja võimalike eripiirangutega ei saa seostada eelkõige Kameruni puhul tuvastatud puuduste laadi, näiteks selliste erisätete puudumist riigi õigusraamistikus, mis käsitlevad kalalaevastiku majandamist ning ETR-kalapüügi vastu võitlemist, selle püügi ärahoidmist ja lõpetamist, samuti selliste menetluste puudumist, mis tagaksid nõuetekohase kontrolli tema lipu all sõitvate kalalaevade registreerimise üle, ning koostöö puudumist komisjoni, piirkondlike kalandusorganisatsioonide või teiste riikide haldusasutustega. Kameruni ametiasutused ei ole esitanud tõendeid selle kohta, et tuvastatud puudused on tingitud suutlikkuse ja taristu puudumisest.

(89)

Pealegi on Kameruni ametiasutused saanud ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioonilt (FAO) toetust, et tugevdada riiklikke meetmeid võitluses ETR-kalapüügi vastu (27).

(90)

Võttes arvesse 17. veebruari 2021. aasta otsuse põhjendusi 51, 52 ja 53 ning pärast seda kuupäeva toimunud muutusi, on komisjon kooskõlas ETR-kalapüügi määruse artikli 31 lõikega 7 seisukohal, et Kameruni arengutase ei kahjusta tema üldist tulemuslikkust lipu-, sadama-, ranniku- või turustusriigina kalanduse valdkonnas ega saa seetõttu täielikult õigustada ega muul viisil põhjendada tema ebapiisavat tegevust ETR-kalapüügi vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks.

4.   KOKKUVÕTE KOOSTÖÖD MITTETEGEVAKS KOLMANDAKS RIIGIKS LIIGITAMISE KOHTA

(91)

Võttes arvesse järeldusi Kameruni suutmatuse kohta täita lipu-, sadama-, ranniku- või turustusriigina rahvusvahelisest õigusest tulenevaid kohustusi ning võtta meetmeid ETR-kalapüügi vältimiseks, ärahoidmiseks ja lõpetamiseks, tuleks kõnealune riik kooskõlas ETR-kalapüügi määruse artikliga 31 liigitada ETR-kalapüügi vastases võitluses koostööd mittetegevaks kolmandaks riigiks.

(92)

Tuginedes ETR-kalapüügi määruse artikli 18 lõike 1 punktile g, peavad liikmesriikide pädevad asutused keelduma liitu importimast kalandustooteid ilma lisatõendeid taotlemata või lipuriigile abitaotlust saatmata, juhul kui nad on kindlaks teinud, et asjaomase püügisertifikaadi on valideerinud sellise lipuriigi ametiasutused, kes on kooskõlas kõnealuse määruse artikliga 31 liigitatud koostööd mittetegevaks riigiks.

(93)

Tuleb märkida, et Kameruni liigitamine riigiks, keda komisjon käsitab koostööd mittetegevana, ei välista mis tahes edasisi samme, mida nõukogu võib teha koostööd mittetegevate riikide nimekirja koostamiseks.

5.   KOMITEEMENETLUS

(94)

Käesoleva otsusega ettenähtud meetmed on kooskõlas kalanduse ja vesiviljeluse korralduskomitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Kamerun liigitatakse kolmandaks riigiks, keda komisjon peab ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vastases võitluses koostööd mittetegevaks kolmandaks riigiks.

Artikkel 2

Käesolev otsus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 5. jaanuar 2023

Komisjoni nimel

president

Ursula VON DER LEYEN


(1)   ELT L 286, 29.10.2008, lk 1.

(2)  Komisjoni 17. veebruari 2021. aasta otsus, millega teavitatakse Kameruni Vabariiki tema võimalikust liigitamisest koostööd mittetegevaks kolmandaks riigiks ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vastases võitluses (ELT C 59 I, 19.2.2021, lk 1).

(3)   „International Plan of Action to Prevent, Deter and Eliminate Illegal, Unreported and Unregulated Fishing“, ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon, 2001.

(4)   „Voluntary Guidelines on Flag State Performance“, märts 2014, avaldatud aadressil http://www.fao.org/3/a-i4577t.pdf.

(5)  2012. aasta Kaplinna leping Torremolinose rahvusvahelise kalalaevade ohutuse konventsiooniga seotud 1993. aasta protokolli sätete rakendamise kohta.

(6)  UTHAIWAN (endise nimega WISDOM SEA REEFER, IMO nr 7637527), SEA VIEW (endise nimega AL WESAM 2, IMO nr 8692342) ja SEA WIND (endise nimega AL WESAM 1, IMO nr 8692354), PROGRESO (endise nimega AL WESAM 5).

(7)  Laev FREEDOM 7, IMO nr 7302548, endiste nimedega ZHI MING/GOLDEN LAKE/No 101 GLORIA, mille Rahvusvaheline Atlandi Tuunikala Kaitse Komisjon (ICCAT) kandis nimekirja 2006. aastal ning mis seejärel kanti ringhoovuse tuuni kaitse komisjoni (CCSBT), Vahemere üldise kalanduskomisjoni (GFCM), IOTC, Kirde-Atlandi Kalanduskomisjoni (NEAFC) ja India ookeani lõunaosa kalanduskokkuleppe (SIOFA) nimekirja.

(8)  Laevad MARIGOLDS (IMO nr 9447110), mis registreeriti 6. mail 2021, KAPITAN RUSAK (IMO nr 9121106), mis registreeriti 27. septembril 2021, ja DUNBOY (IMO nr 9147564), mis registreeriti 29. märtsil 2022. Komisjoni kogutud teabe põhjal tegutseb KAPITAN RUSAK Mauritaania jurisdiktsiooni alla kuuluvates vetes. DUNBOY asus Walvis Bay sadamas Namiibias (alates 2022. aasta juulist kuni vähemalt 2022. aasta septembrini). Komisjoni poolt avalike andmebaaside kaudu kogutud teabe põhjal asus MARIGOLDS 2022. aasta märtsis ilmselt Punta Arenase sadamas Tšiilis. Need kalalaevad oli registreerinud Kribi merepiirkond (Circonscription maritime, fluviale et lacustre du Sud et de l’Est).

(9)  Sealhulgas Kribi merepiirkond.

(10)  Ringkiri nr 000007, millele transpordiministeerium kirjutas alla 11. septembril 2020. Selles ringkirjas käsitletakse laevu, mille kogumahutavus on suurem kui 50 tonni, nagu see on laevade MARIGOLDS, KAPITAN RUSAK ja DUNBOY puhul.

(11)  Laevad Gabu REEFER (IMO nr 8300949), SALY REEFER (IMO nr 7813925), SOLARTE (IMO nr 8210285), SILVER ICE (IMO nr 7819759), WAN YANG (IMO nr 8627309) ja WRAITH (IMO nr 9101871). Neid laevu kirjeldatakse kui kalaveo-/külmutuslaevu ning abilaevu.

(12)  2022. aasta juunis esitasid Kameruni ametiasutused määruse eelnõu Kameruni lipu all sõitvate laevade seirekeskuse loomiseks, mille ülesanne on kontrollida AISi abil merendusasutuste vastutusel Kameruni lipu all sõitvaid laevu.

(13)  Laevad KONYUI ja PILOT WHALE (IMO nr 7703986).

(14)  Laev AKT, IMO nr 9923310, registreeritud 16. novembril 2020.

(15)  Selle asemel otsustati kalandusasutused kaasata seirekeskuse tegevusse vastavalt määruse eelnõule, mis sisaldab sätteid laevade registreerimise menetluse kohta.

(16)  Laevad SEA WIND, SEA VIEW ja PROGRESO, mille IOTC kandis esmakordselt loetellu.

(17)  Piirkondlike kalandusorganisatsioonide nimekirjad: CCSBT, ICCAT, IOTC, NEAFC, SIOFA.

(18)  Vt põhjendus 46.

(19)  Vastavalt komisjoni poolt avalikust andmebaasist kogutud teabele; lisaks sellele ei ole need kaks laeva kantud registrist kustutatud laevade nimekirja, mille Kameruni ametiasutused 2022. aasta juunis esitasid.

(20)  Vt põhjendus 35.

(21)  Vt põhjendus 40.

(22)  Vt põhjendus 44.

(23)  Vt põhjendus 45.

(24)  Laev UTHAIWAN (varasema nimega WISDOM SEA REEFER, IMO nr 7637527) on lammutatud.

(25)  Vt põhjendus 29.

(26)  Teave on saadud aadressilt https://hdr.undp.org/en/countries/profiles/CMR.

(27)  https://www.fao.org/iuu-fishing/capacity-development/en/.