6.4.2022   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 107/90


KOMISJONI SOOVITUS (EL) 2022/553,

5. aprill 2022,

Alternaria toksiinide esinemise seire kohta toidus

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 292,

ning arvestades järgmist:

(1)

Toiduahelas olevaid saasteaineid käsitlev Euroopa Toiduohutusameti („toiduohutusamet“) teaduskomisjon võttis 2011. aastal vastu teadusliku arvamuse (1) ohtude kohta, mida Alternaria esinemine toidus kujutab endast loomatervisele ja rahvatervisele.

(2)

Toiduohutusamet avaldas hiljuti ka teadusliku aruande, (2) milles hinnati Euroopa elanikkonna kokkupuudet Alternaria toksiinidega toidu kaudu. Toiduohutusamet jõudis järeldusele, et hinnanguline krooniline kokkupuude Alternaria toksiinide alternariooli, alternarioolmonometüüleetri ja tenuasoonhappega toidus ületab toksikoloogilise ohutuskünnise, mis osutab vajadusele koguda täiendavaid ühendispetsiifilisi andmeid mürgisuse kohta.

(3)

Toiduohutusamet soovitas koguda rohkem andmeid Alternaria toksiinide esinemise kohta asjaomastes toiduainetes (muu hulgas puuviljad ja puuviljatooted, tomatid ja tomatipõhised tooted ning teraviljapõhised imiku- ja väikelapsetoidud). Toiduohutusamet soovitas kasutada ka tundlikumaid analüüsimeetodeid, et vähendada andmete ebatäpsust erinevate Alternaria toksiinidega kokkupuute kohta, kuna praegu kättesaadavas andmekogumis esitatud andmete hulgas on palju tulemusi „alla määramispiiri“, sest kasutatud analüüsimeetodid ei olnud alati piisavalt tundlikud.

(4)

Heade põllumajandustavade, heade ladustamis- ja transporditingimuste ning heade tootmistavade abil on võimalik vähendada või ära hoida Alternaria toksiinide esinemist toidus. Siiski tuleb koguda rohkem teavet tegurite kohta, mis põhjustavad Alternaria toksiinide suhteliselt suurt sisaldust teatavates toiduainetes, et oleks võimalik kindlaks teha meetmed, mida tuleb võtta, et vältida või vähendada kõnealuste Alternaria toksiinide sisaldust nendes toiduainetes.

(5)

Selleks et anda suuniseid selle kohta, millal oleks asjakohane teha kindlaks tegurid, mis põhjustavad Alternaria toksiinide suhteliselt kõrge või isegi märkimisväärse sisalduse toiduainetes, on vaja toiduohutusameti andmebaasis kättesaadavate andmete põhjal kehtestada toiduainete puhul soovituslikud piirnormid. Soovituslik sisaldus on kehtestatud ainult toiduainete puhul, milles toksiinide esinemise kohta on piisavalt andmeid.

(6)

Seepärast on asjakohane soovitada jälgida Alternaria toksiinide sisaldust toidus ja määrata kindlaks tegurid, mis põhjustavad nende suurt sisaldust teatavates toiduainetes.

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA SOOVITUSE:

(1)

Liikmesriigid peaksid tihedas koostöös toidukäitlejatega jälgima Alternaria toksiinide alternariooli, alternarioolmonometüüleetri ja tenuasoonhappe esinemist toidus, eelkõige töödeldud tomatitoodetes, paprikapulbris, seesamiseemnetes, päevalilleseemnetes, päevalilleõlis, pähklites, kuivatatud viigimarjades ning teraviljapõhistes imiku- ja väikelapsetoitudes. Võimaluse korral tuleks analüüsida ka muid Alternaria toksiine ja esitada tulemused Euroopa Toiduohutusametile.

(2)

Et tagada proovide representatiivsus, peaksid liikmesriigid järgima komisjoni 23. veebruari 2006. aasta määruses (EÜ) nr 401/2006 (3) sätestatud proovivõtumeetodeid. Töödeldud tomatitoodete puhul tuleks proovide võtmine läbi viia vastavalt eeskirjadele, mis on esitatud määruse (EÜ) nr 401/2006 I lisa H osas (vedelad tooted) või I osas (tahked tooted). Kui toidukäitleja rakendatud proovivõtumeetod kaldub kõrvale määruses (EÜ) nr 401/2006 sätestatud menetlusest, peab partiist kogutud proov olema esindav.

(3)

Alternariooli ja alternarioolmonometüüleetri määramisel ei tohiks määramispiir ületada 2 μg/kg teraviljapõhistes imiku- ja väikelapsetoitudes ja 4 μg/kg muudes toitudes ning tenuasoonhappe määramispiir ei tohiks ületada 20 μg/kg üheski toidus.

(4)

Liikmesriigid peaksid toidukäitlejate aktiivsel osalusel viima läbi uuringuid, et teha kindlaks tegurid, mille tõttu need tasemed ületavad soovituslikke tasemeid, ning töötlemise mõju nende Alternaria toksiinide sisaldusele, mis on esitatud käesoleva soovituse lisas.

(5)

Liikmesriigid ja toidukäitlejad peaksid esitama iga aasta 30. juuniks toiduohutusametile andmed eelmise aasta kohta, et liita need ühtsesse andmebaasi, järgides toiduohutusameti toidu ja sööda proovikirjeldusstandardi juhises esitatud nõudeid ja toiduohutusameti täiendavaid erinõudeid aruannete esitamise kohta (4).

Brüssel, 5. aprill 2022

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Stella KYRIAKIDES


(1)  Toiduahelas olevaid saasteaineid käsitlev Euroopa Toiduohutusameti teaduskomisjon (CONTAM); Scientific Opinion on the risks for animal and public health related to the presence of Alternaria toxins in feed and food (Teaduslik arvamus inimeste ja loomade terviseriskide kohta, mis on seotud toidus ja söödas esinevate Alternaria toksiinidega). EFSA Journal 2011; 9(10):2407. [97 lk] doi:10.2903/j.efsa.2011,2407. Kättesaadav aadressil: www.efsa.europa.eu/efsajournal

(2)  EFSA, Arcella D, Eskola M ja Gómez Ruiz JA, 2016. Scientific report on the dietary exposure assessment to Alternaria toxins in the European population (Teaduslik aruanne Euroopa elanikkonna kokkupuute hindamise kohta Alternaria toksiinidega toidu kaudu). EFSA Journal 2016;14(12):4654, 32 lk. doi:10.2903/j.efsa.2016,4654.

(3)  Komisjoni 23. veebruari 2006. aasta määrus (EÜ) nr 401/2006, milles sätestatakse proovivõtu- ja analüüsimeetodid mükotoksiinide sisalduse ametlikuks kontrolliks toiduainetes (ELT L 70, 9.3.2006, lk 12).

(4)  https://www.efsa.europa.eu/en/call/call-continuous-collection-chemical-contaminants-occurrence-data-0


LISA

Alternariooli ja alternarioolmonometüüleetri ja tenuasoonhappe soovituslik tase, mis põhineb Euroopa Toiduohutusameti andmebaasis kättesaadavatel andmetel ning mille ületamisel tuleks teha uuringuid Alternaria toksiinide esinemist põhjustavate tegurite või toiduainete töötlemise mõju kohta. Soovituslik sisaldus ei ole sisaldus toiduohutuse seisukohast.

Toiduained

Alternariool (AOH)

(μg/kg)

Alternarioolmonometüüleeter (AME)

(μg/kg)

Tenuasoonhape (TeA)

(μg/kg)

Töödeldud tomatitooted

10

5

500

Paprikapulber

10 000

Seesamiseemned

30

30

100

Päevalilleseemned

30

30

1 000

Päevalilleõli

10

10

100

Pähklid

100

Kuivatatud viigimarjad

1 000

Teraviljapõhine imiku- ja väikelapsetoit

2

2

500