14.12.2022   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 320/47


KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2022/2452,

8. detsember 2022,

milles sätestatakse nõukogu direktiiviga (EL) 2019/997 (1) kehtestatud ELi tagasipöördumistunnistuse täiendav tehniline kirjeldus

(teatavaks tehtud numbri C(2022) 8938 all)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse nõukogu 18. juuni 2019. aasta direktiivi (EL) 2019/997, millega kehtestatakse ELi tagasipöördumistunnistus ja tunnistatakse kehtetuks otsus 96/409/ÜVJP, (2) eriti selle artikli 9 lõiget 1,

ning arvestades järgmist:

(1)

Direktiivis (EL) 2019/997 on sätestatud õigusnormid, mis käsitlevad tingimusi ja korda, mille alusel antakse esindamata kodanikele kolmandates riikides ELi tagasipöördumistunnistus, ja kehtestatud sellise dokumendi ühtne vorming, mis koosneb ELi tagasipöördumistunnistuse ühtsest vormist ja ELi tagasipöördumistunnistuse ühtsest kleebisest.

(2)

Direktiivi (EL) 2019/997 lisades on sätestatud tehniline kirjeldus, millele ELi tagasipöördumistunnistuse ühtne vorm ja kleebis peavad vastama. Nüüd on vaja kehtestada täiendav tehniline kirjeldus, mis käsitleb ELi tagasipöördumistunnistuse ühtse vormi ja kleebise kujundust, vormingut ja värve, ELi tagasipöördumistunnistuse ühtse vormi materjalile ja trükitehnikale esitatavaid nõudeid ning turvaelemente ja -nõudeid, sealhulgas tugevdatud võltsimis- ja järeletegemisvastaseid standardeid.

(3)

Et takistada võltsimist ja järeletegemist ning võttes arvesse käesoleva otsuse lisa II osas sätestatud täiendava tehnilise kirjelduse eripära, tuleb see hoida salajas ning seda ei tohi avaldada.

(4)

Viitedokumentide kättesaadavuse tagamiseks peaksid liikmesriigid esitama üksteisele ja komisjonile oma ELi tagasipöördumistunnistuse näidised ning säilitama edaspidiste trükkide näidised.

(5)

Käesoleva otsusega ettenähtud meetmed on kooskõlas nõukogu määruse (EÜ) nr 1683/95 (3) artikli 6 kohaselt asutatud komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

ELi tagasipöördumistunnistuse tootmise eeltingimusi, juhiseid ja standardeid käsitlev täiendav tehniline kirjeldus on sätestatud lisa I osas.

Täiendav tehniline kirjeldus, mis käsitleb ELi tagasipöördumistunnistuse ühtse vormi ja kleebise kujundust, vormingut ja värve, ELi tagasipöördumistunnistuse ühtse vormi materjalile ja trükitehnikale esitatavaid nõudeid ning turvaelemente ja -nõudeid, sealhulgas tugevdatud võltsimis- ja järeletegemisvastaseid standardeid, on sätestatud lisa II osas. Lisa II osa liigitatakse salastatuse kategooriasse SECRET UE/EU SECRET.

Artikkel 2

Iga liikmesriik saadab ELi tagasipöördumistunnistuse näidise komisjonile ja teistele liikmesriikidele. Samuti säilitab iga liikmesriik edaspidiste trükkide näidised ning hoiab neid komisjonile ja teistele liikmesriikidele kättesaadavana.

Artikkel 3

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 8. detsember 2022

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Didier REYNDERS


(1)  SECRET UE/EU SECRET non classifiée en l’absence de la partie II de l’annexe / lisa II osast eraldatult – salastamata.

(2)  ELT L 163, 20.6.2019, lk 1.

(3)  Nõukogu 29. mai 1995. aasta määrus (EÜ) nr 1683/95 ühtse viisavormi kohta (EÜT L 164, 14.7.1995, lk 1).


LISA

ELi tagasipöördumistunnistuse täiendav tehniline kirjeldus

I osa

Tootmise eeltingimused, juhised ja standardid (1)

1.

SISUKORD 50

2.

JUHISED SEOSES TOOTJATEGA 50

3.

FÜÜSILINE TURVALISUS 50

3.1.

TOOTMISHOONED 50

3.2.

TURVATÖÖTAJAD 50

3.3.

TURVAKONTROLLI RUUM 51

3.4.

KÜLASTAJATE JA KOLMANDATE ISIKUTE JUURDEPÄÄS 51

3.5.

TÖÖTAJATE JUURDEPÄÄS 51

3.6.

TOOTMISALA KONTROLL 51

3.7.

SISSETULEVA JA VÄLJAMINEVA MATERJALI KÄITLEMINE 51

3.8.

TARNED 51

4.

TOOTMISMEETODITE JA MATERJALIDE TURVALISUS 52

4.1.

TRÜKIPLAADID 52

4.2.

PABER 52

4.3.

OPTILISELT MUUTUV DIFRAKTSIOONILINE KUJUTIS 52

4.4.

TURVATRÜKIVÄRV 53

4.5.

LADUSTAMINE 53

5.

KVALITEEDIKONTROLL 53

6.

VIITED 53

1.   SISUKORD

Lisa selles osas on sätestatud ELi tagasipöördumistunnistuste tootmise eeskirjad.

Lisa selle osa võib esitada võimalikele turvatrükiste trükkijatele, näiteks hankemenetluse osana.

2.   JUHISED SEOSES TOOTJATEGA

ELi tagasipöördumistunnistusi võivad toota liikmesriikide tellimusel üksnes avaliku või erasektori turvatrükikojad või asutused, mis on võimelised tootma kõrge turvaastmega dokumente.

Selline ettevõtja või asutus peab suutma tõendada, et ta on kõrge turvaastmega dokumentide tootmiseks pädev. Tootja peakontor peab asuma liidus ja ELi tagasipöördumistunnistuste tootmine peab samuti toimuma liidus.

ELi tagasipöördumistunnistuste tootmist ei tohi anda allhanke korras kolmandale isikule (seda ei kohaldata tooraine ja koostisosade, näiteks kiudude ja turvapaberi suhtes), välja arvatud juhul, kui ELi tagasipöördumistunnistuse tootmise lepingu sõlminud liikmesriik on selleks loa andnud ja sellest on komisjonile teatatud. Kolmandast isikust ettevõtjad, kes tegelevad osaga ELi tagasipöördumistunnistuste tootmisest, peavad samuti järgima käesolevas dokumendis loetletud turvanõudeid ja -tavasid.

Tootja peab olema sertifitseeritud vastavalt standardile ISO 9001 „Kvaliteedijuhtimissüsteem“ ja ISO/IEC 27001 „Infoturbe halduse süsteemid“.

Lisaks peab tootjal olema kehtiv standardi ISO 14298 „Turvatrükiste trükkimise korraldamine“ (varem CWA 14641) kohane sertifikaat vähemalt „valitsuse“ tasemel või tootja peab olema sertifitseeritud samaväärsel tasemel siseriiklike õigusaktide kohaselt.

Liikmesriigi taotlusel peavad tootjad esitama turvaauditi sertifikaatide üksikasjad.

Liikmesriigid peavad tagama, et tootjad järgivad neid eeskirju, ja teatama komisjonile, milline ettevõtja on valitud ELi tagasipöördumistunnistusi tootma.

Tootja peab kõigist tootmise ajal toimunud turvarikkumistest seoses ELi tagasipöördumistunnistuse, põhimaterjalide või hoonete füüsilise turvalisusega teatama liikmesriigile, kes peab omakorda sellest viivitamata teavitama komisjoni.

3.   FÜÜSILINE TURVALISUS

Käesolevas punktis sätestatud nõuded täiendavad standardit ISO 14298 ja on ELi tagasipöördumistunnistuse tootmisel kohustuslikud. Neid kohaldatakse ka materjalide ja pooltoodete suhtes ning ELi tagasipöördumistunnistuste ladustamisel.

Füüsiline turvalisus tootmisruumides ja -hoonetes tuleb tagada vastavalt standardile ISO 14298 ja Intergrafi sertifitseerimisnõuetele (eriti riskikategooria E „Füüsilise sissetungi ja juurdepääsuga seotud risk“) või samaväärsete siseriiklike eeskirjade kohaselt.

Kõiki inimesi (töötajad, turvatöötajad, külastajad, kolmandad isikud jne), kes viibivad tootja ruumides või tootmishoonetes, tuleb kontrollida vastavalt standardile ISO 14298 ja Intergrafi sertifitseerimisnõuetele või samaväärsete siseriiklike eeskirjade kohaselt.

3.1.   TOOTMISHOONED

Kõik hooned, kus ladustatakse ning töödeldakse toorainet, pooltooteid ja valmistooteid, peavad olema sertifitseeritud vähemalt „valitsuse“ tasandil vastavalt standardile ISO 14298 või samaväärsete siseriiklike eeskirjade kohaselt.

3.2.   TURVATÖÖTAJAD

Ruumide ja tootmisala turvalisuse tagamiseks peab tootja kasutama eraldi selleks mõeldud osakonda või hea mainega ja sertifitseeritud turvaettevõtjat ning hästi väljakoolitatud turvatöötajaid. Välisturvaettevõtja peaks soovitatavalt olema sertifitseeritud kvaliteediaspekte arvestades (nt ISO 9001, DIN 77200).

3.3.   TURVAKONTROLLI RUUM

Tootmisruumides peab olema turvakontrolli ruum. Füüsilise turvalisuse meetmed peavad vastama standardi EN 50518 nõuetele (sertifitseerimine ei ole vajalik) või siseriiklikele eeskirjadele/standarditele. Erandina eelmisest lausest on võimalikud kõrvalekalded standardi EN 50518 nõuetest, tingimusel et need põhinevad riskihindamisel. Turvakontrolli ruumi uks peab sisenemiseks ja väljumiseks olema varustatud kaardilugeja või biomeetrilise juurdepääsukontrolli süsteemiga, kus salvestatakse kõik sisenemised ja väljumised, samuti peab see olema varustatud tagasiminekut mittevõimaldava funktsiooniga.

Soovitatavalt peaks kogu aeg kohal olema vähemalt kaks töötajat (valvurit). On soovitatav, et need töötajad (valvurid) oleksid tootja töötajad.

3.4.   KÜLASTAJATE JA KOLMANDATE ISIKUTE JUURDEPÄÄS

Kolmandate isikute ja külastajate juurdepääs tootmisalale peab olema rangelt kontrollitud standardi ISO 14298 kohaselt. Kõnealused isikud peavad kogu aeg olema koos saatjaga ja nende ID-sissepääsuluba peab kogu aeg nähtav olema.

3.5.   TÖÖTAJATE JUURDEPÄÄS

Tootmisalale tohivad pääseda üksnes selleks volitatud töötajad juurdepääsukontrolli süsteemi kaudu, kus sisenejaid kontrollitakse ükshaaval. Sisse peab olema seatud juurdepääsukontrolli kord. Juurdepääs on soovitatav anda üksnes teadmisvajaduse põhjal.

3.6.   TOOTMISALA KONTROLL

Tootmisala tuleb alati kontrollida. Kui tootmisala ei ole kasutuses, tuleb see füüsiliselt lukku panna ja seda jälgida.

Kui tootmisalale on vaja pääseda väljaspool tootmise toimumise aega, tuleb sellest teatada turvaosakonnale ja viimase töötajad peavad juurdepääsu korral kohal viibima. Sellisel juhul ei tohi olla võimalik siseneda tootmisalale ilma turvaosakonna töötaja füüsilise kohalolekuta (eraldi võtme(te) omanik(ud)).

3.7.   SISSETULEVA JA VÄLJAMINEVA MATERJALI KÄITLEMINE

Tootjal peab sissetulevate ning väljaminevate materjalide ja toodete jaoks olema eraldi vastuvõtu- ja väljasaatmisala. Kõik vastuvõtu- ja väljasaatmisalale viivad uksed, sealhulgas piirdeaia värav, vaheuks ning vastuvõtu- ja väljasaatmisala siseuksed peavad toimima elektroonilise vahelukustussüsteemi alusel, mis tähendab, et kui üks ustest on avatud, siis teised on elektrooniliselt turvatud.

Kehtestatud peab olema külastajate ning selliste materjalide veoks kasutatavate sõidukite juhtide kontrollimise kord. Iga materjalisaadetise kohta tuleb pidada logi.

3.8.   TARNED

ELi tagasipöördumistunnistuste tarnimist peab koos tootjaga korraldama liikmesriik, kes on lepingu sõlminud. Kuna valmis, kuid veel isikustamata ELi tagasipöördumistunnistused loetakse suure riskiga turvatoodeteks, peab nende transport olema võimalikult turvaline.

Iga transpordiliigi puhul tuleb teha ja dokumenteerida üldine riskihindamine ning rakendada kõiki täiendavaid julgestusmeetmeid, mida peetakse vajalikuks (nt soomussõiduk, veost saatev sõiduk). Kui asjakohased tingimused on muutunud, tuleb riskihindamine läbi vaadata.

Kõik peale- ja mahalaadimistoimingud, sealhulgas vastuvõtvale poolele kättetoimetamine, peavad toimuma kahekordse kontrolli all, st kahe või enama isiku osalusel.

Transporditavate ELi tagasipöördumistunnistuste seerianumbrid peavad olema märgitud transpordidokumentidel.

Turvatrükiseid vedavate sõidukite staatust ja asukohta on soovitatav vedamise ajal korrapäraste ajavahemike järel kontrollida. Kasutusel peab olema vähemalt kaks sõltumatut süsteemi, millega tagatakse toimiv side välispartneritega transpordi katkemise korral.

Nõuetest kõrvalekaldumise korral (nt mõni osapooltest, kes peab transpordi miinimumnõudeid täitma, ei suuda seda teha; toimub rünnak veosele või mis tahes kahju tekitamine veo ajal) tuleb sellest viivitamata teatada tootjaettevõtjale.

Juhikabiini kaudu ei tohi turvatoodete juurde pääseda ning sõiduki see osa, milles kaupa veetakse, peab olema valmistatud metallist ja täiesti suletud (kardin-külgedega sõidukid ei sobi) ning peale- ja mahalaadimiseks peab juurdepääs sellele toimuma lukustatud ukse kaudu. Lukkude võtmeid ei tohi hoida sõidukis.

4.   TOOTMISMEETODITE JA MATERJALIDE TURVALISUS

Käesolevas punktis esitatakse vajalik teave ELi tagasipöördumistunnistuse tootmiseks kasutatavate vahendite turvalisuse kohta. Tootja peab säilitama ammendava ja täieliku auditijälje alates sissetulevate turvamaterjalide saabumisest kuni ELi tagasipöördumistunnistuse kättetoimetamiseni, mis kajastab ka soovimatu, rikutud või poolvalmis materjali hävitamist.

Peale selle vastutab tootja toormaterjali tarnijate ja nende valiku eest ning vajaduse korral peab asjaomane liikmesriik selle heaks kiitma. On soovitatav, et turvatoormaterjali tarnijatel on sama taseme sertifikaat kui tootjatel, eelkõige standardi ISO 14298 puhul. Kui tootja leiab, et tarnija on hea mainega ja usaldusväärne (ning on seda vastavalt kontrollinud), kuid tal ei ole sertifikaati, peab liikmesriik, kes sõlmib lepingu, heakskiidu andma ja sellest komisjonile teatama.

4.1.   TRÜKIPLAADID

Kõik ELi tagasipöördumistunnistuste trükiplaadid peaksid olema toodetud selle volitatud tootja ruumides, kus ELi tagasipöördumistunnistus toodetakse. Trükiplaadid, mida ei ole enam vaja (nt kulumine, rikutud plaadid jne), tuleb asjakohasel viisil kasutuskõlbmatuks muuta ja turvaliselt hävitada.

Trükiplaadid, mida võib edaspidisel tootmisel vaja minna, tuleb ladustada ettevõtja ruumides asuval turvaalal.

Kui tootja ei suuda trükiplaate oma ruumides toota, võib vajalikke trükiplaate tellida üksnes hea mainega trükiplaatide tootjalt, kes on näiteks varem tootnud plaate ELi viisakleebise jaoks. Selline trükiplaatide tootja peab olema sertifitseeritud vastavalt standardile ISO 14298. Trükiplaate võib volitatud tootjatele tarnida üksnes liikmesriigi loal. Teade selle kohta tuleb saata ka komisjonile.

4.2.   PABER

ELi tagasipöördumistunnistuse jaoks toodetud paberit tuleb rangelt kontrollida. See kehtib nii paberitootja kui ka järgmiste vajalike etappide (kleepuva tagakülje lisamine) kohta. Tarneahelas vastutuse tagamiseks peavad kõik rullid ja lehed läbima turvaauditi.

Kogu ELi tagasipöördumistunnistuste tootjale tarnitud paber tuleb enne üleandmist arvele võtta. Tootjale tarnitud ning tootmiseks kasutatud lehed tuleb kontrollida ja arvele võtta.

Paber tuleb tootjatele tarnida turvaveosena. Transpordi puhul tuleb teha ja dokumenteerida üldine riskihindamine ning rakendada kõiki täiendavaid julgestusmeetmeid, mida peetakse vajalikuks (nt soomussõiduk, veost saatev sõiduk). Kui asjakohased tingimused on muutunud, tuleb riskihindamine läbi vaadata.

4.3.   OPTILISELT MUUTUV DIFRAKTSIOONILINE KUJUTIS

ELi tagasipöördumistunnistuse jaoks ette nähtud optiliselt muutuva difraktsioonilise kujutise (DOVID) tootmist ning kasutamist tuleb kontrollida ja arvele võtta. See hõlmab mitte ainult täielikke DOVID-märgiseid, vaid ka pooltooteid ja rikutud või kasutamiskõlbmatuid tooteid.

DOVID-märgised tuleb volitatud tootjale tarnida turvaveosena. Tarnitud DOVID-märgiste arv tuleb registreerida.

Tootja ruumides kasutatavad DOVID-märgised tuleb samuti kontrollida ja arvele võtta. Rikutud materjal tuleb turvalisel viisil ladustada ja selle võib vajaduse korral hiljem turvaliselt hävitada. DOVID-märgised tuleb arvele võtta, nii et vajaduse korral oleks olemas täielik auditijälg.

Komisjon või liikmesriik võib tellida DOVID-märgiseid igal aastal grupitellimusena, et alandada hinda üksikute liikmesriikide jaoks. Liikmesriigid vastutavad lepinguliste ja rahaliste kokkulepete eest vastavalt grupitellimuse tingimustele. DOVID-märgiste grupitellimuses saavad osaleda ainult teavitatud tootjad.

4.4.   TURVATRÜKIVÄRV

ELi tagasipöördumistunnistuste tootmiseks kasutatakse turvatrükivärve, mille kasutus on piiratud. Trükivärve on võimalik tellida hea mainega tarnijatelt, teistelt ELi tagasipöördumistunnistuste tootjatelt ja/või toota tootja ruumides. Tootja võib selliseid trükivärve teisele volitatud tootjale tarnida alles pärast viimaselt ELi tagasipöördumistunnistuste tootmiseks loa saamist.

Turvatrükivärvid tuleb ladustada turvaalal. Tootmisprotsessis kasutatud turvatrükivärvide kasutamise jälgimise tagab auditimenetlus.

4.5.   LADUSTAMINE

ELi tagasipöördumistunnistuste tootmisel kasutatavaid materjale saab liigitada järgmiselt:

põhimaterjalid (nt trükivärv, turvapaber)

põhivahendid (nt trükiplaadid)

pooltooted (poolvalmis vormid ja/või kleebised, mis ei ole kõiki tootmisetappe läbinud)

Valmis ELi tagasipöördumistunnistus – vorm ja kleebis

Toote ladustamine ja käitlemine nõuab igas etapis asjakohast turvalisuseastet, vastutust ja kontrolli. Soovitatav on, et ladustamisala vastaks turvakambrite nõuetele (vt ISO 14298).

5.   KVALITEEDIKONTROLL

Iga ELi tagasipöördumistunnistuse tootja võib pärast tootmise heaks kiitnud liikmesriigiga konsulteerimist täpselt kindlaks määrata, millist kvaliteedikontrolli soovitatakse tootmise igas etapis teha. Kvaliteedikontrolliga tuleb tagada, et toodetud ELi tagasipöördumistunnistus on kooskõlas tehnilise kirjeldusega, mis on kehtestatud nõukogu direktiiviga (EL) 2019/997 ja selle alusel vastu võetud rakendusaktidega, nii et ELi tagasipöördumistunnistuse kvaliteet erineb tootepartiide lõikes võimalikult vähe.

Juhul kui on toodetud ja ringlusse lastud selline ELi tagasipöördumistunnistus, mis ei vasta tehnilisele kirjeldusele, peab asjaomane liikmesriik sellest teistele liikmesriikidele ja komisjonile viivitamata teatama.

6.   VIITED

ISO 14298

Turvatrükiste trükkimise korraldamine (varem CWA 14641)

EN 50518

Järelevalve- ja häirekeskus

ISO 9001

Kvaliteedijuhtimissüsteemid

ISO/IEC 27001

Infoturbe halduse süsteemid


(1)  SECRET UE/EU SECRET non classifiée en l’absence de la partie II de l’annexe / lisa II osast eraldatult – salastamata.