26.8.2021   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 343/15


KOMISJONI OTSUS,

4. august 2021,

millega luuakse mahepõllumajandusliku tootmise tehnilise nõuande eksperdirühm (EGTOP)

(2021/C 343/03)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

ning arvestades järgmist:

(1)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) 2018/848 (1) on määratletud mahepõllumajandusliku tootmise suhtes kohaldatavad eesmärgid ja põhimõtted ning sätestatud mahepõllumajanduslike toodete tootmise, märgistamise ja kontrollimise põhinõuded.

(2)

Komisjonil on vaja tehnilist nõu, et teha otsuseid mahepõllumajanduses ja -töötlemises kasutatavate toodete, ainete ja meetodite lubamise kohta kooskõlas määrusega (EL) 2018/848. Komisjon vajab tehnilist nõu ka muude mahepõllumajandusliku tootmise eeskirjade väljatöötamise või täiustamise kaalumisel ning üldisemalt mahepõllumajandusliku tootmise muude tehniliste küsimuste korral. Sellise nõu saamiseks on komisjonil vaja kasutada nõuandvasse kogusse kuuluvate asjatundjate teadmisi.

(3)

Seepärast on vaja luua mahepõllumajandusliku tootmise valdkonna eksperdirühm ning määrata kindlaks selle ülesanded ja struktuur kooskõlas komisjoni otsusega C(2016) 3301 final (2).

(4)

Eksperdirühm peaks koosnema teadlastest, kellel on eksperditeadmised asjaomaste toodete, ainete ja meetodite kohta, ning mahepõllumajandusliku tootmisega seotud pädevusega ekspertidest, kes suudavad anda komisjonile sõltumatut, tipptasemel ja läbipaistvat tehnilist nõu.

(5)

Komisjoni otsusega 2009/427/EÜ (3) loodi eksperdirühm nõukogu määruse (EÜ) nr 834/2007 kohaldamiseks (4). Nimetatud rühm esitas arvamusi mahepõllumajanduslikus tootmises kasutatavate ainete ja toodete teatavate kategooriate kohta. Otsused nende ainete lubamise kohta lükkusid mitu korda edasi, kuna puudusid kasutatavad eksperdid. Määruse (EL) 2018/848 uue õigusraamistiku kohaselt tuleb hinnata rohkem ainete kategooriaid, nagu puhastamiseks ja desinfitseerimiseks ettenähtud ained ning spetsiifilised ja uuenduslikud tehnikad ja meetodid toidu töötlemisel. Seetõttu on taotletud arvamuste arv märkimisväärselt suurenenud, samas kui saadaval olevate ekspertide arv, kes soovivad komisjoni abistavas eksperdirühmas tasuta osaleda, on vähenenud.

(6)

Uus eksperdirühm peaks esitama komisjonile arvamusi tehniliste toimikute kohta, milles käsitletakse mahepõllumajanduses ja -töötlemises kasutatavate toodete, ainete ja meetodite lubamist ning muid mahepõllumajandusliku tootmise eeskirju ja mahepõllumajandusliku tootmisega seotud tehnilisi küsimusi. Need arvamused on olulised liidu mahepõllumajanduslikku tootmist käsitleva poliitika ja õigusaktide väljatöötamiseks ja järelevalveks, eelkõige selleks, et komisjon saaks vastu võtta rakendusakte nagu need, millele on osutatud määruse (EL) 2018/848 artikli 16 lõikes 3, artikli 17 lõikes 3 ja artikli 24 lõikes 9. Kui sõltumatud eksperdid ei annaks sõltumatut nõu, ei suudetaks asjaomase liidu poliitikaga seatud eesmärkideni jõuda. Seepärast tuleks eksperdirühma liikmetele peale kulude hüvitamise maksta ka erihüvitist, mis on võrdeline neile antud konkreetsete ülesannetega ja kooskõlas rahvusvaheliste normidega.

(7)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1306/2013 (5) artikli 6 punktis a on sätestatud tehnilise ja haldusabiga seotud meetmete rahastamine.

(8)

Eksperdirühma liikmete jaoks tuleks ette näha teabe avalikustamise eeskirjad.

(9)

Isikuandmeid tuleks töödelda kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2018/1725 (6).

(10)

Otsus 2009/427/EÜ tuleks kehtetuks tunnistada,

ON TEINUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Reguleerimisese

Luuakse mahepõllumajandusliku tootmise tehnilise nõuande eksperdirühm (edaspidi „eksperdirühm“).

Artikkel 2

Ülesanded

Eksperdirühma ülesanded on järgmised:

(a)

aidata komisjonil hinnata mahepõllumajandusliku tootmise tehnilisi küsimusi, sealhulgas mahepõllumajanduslikus tootmises kasutatavaid tooteid, aineid, meetodeid ja tehnikaid, võttes arvesse määruses (EL) 2018/848 sätestatud eesmärke ja põhimõtteid ning mahepõllumajandusliku tootmisega seotud täiendavaid poliitikaeesmärke;

(b)

abistada komisjoni kehtivate eeskirjade parandamisel ja määrusega (EL) 2018/848 seotud uute eeskirjade väljatöötamisel;

(c)

ergutada kogemuste ja heade tavade vahetamist mahepõllumajandusliku tootmisega seotud tehnilistes küsimustes.

Artikkel 3

Konsulteerimine

1.   Komisjon võib konsulteerida eksperdirühmaga mis tahes mahepõllumajandusliku tootmise küsimuses.

2.   Eksperdirühma eesistuja võib vajaduse korral soovitada komisjonil eksperdirühmaga konkreetses küsimuses konsulteerida.

Artikkel 4

Koosseis ja liikmete nimetamine

1.   Eksperdirühma kuulub kuni 13 liiget.

2.   Liikmed nimetatakse ametisse isikuliselt ning nad tegutsevad sõltumatult ja avalikes huvides.

3.   Liikmed, kes ei suuda enam eksperdirühma aruteludes tõhusalt osaleda, kes ei vasta komisjoni põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraadi arvates tingimustele, mis on sätestatud Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 339, või kes astuvad tagasi, ei kuulu enam eksperdirühma ja nende asemele võib volituste lõpuni jäänud ajaks nimetada uue liikme.

Artikkel 5

Valikuprotsess

1.   Eksperdirühma liikmed valitakse avaliku kandideerimiskutse kaudu, mis avaldatakse komisjoni eksperdirühmade ja muude samalaadsete üksuste registris (edaspidi „eksperdirühmade register“). Lisaks võib kandideerimiskutse avaldada muude vahendite kaudu, sealhulgas vastavatel veebisaitidel. Kandideerimiskutses määratletakse selgelt valikukriteeriumid, sealhulgas vajalikud tööga seotud eksperditeadmised. Minimaalne taotluste esitamise tähtaeg on neli nädalat.

2.   Isikud, kes taotlevad eksperdirühma liikmeks nimetamist, avalikustavad kõik asjaolud, mis võivad tekitada huvide konflikti. Eelkõige nõuab komisjon, et need isikud esitaksid koos kandideerimisavaldusega huvide deklaratsiooni, mis vastab eksperdirühmade huvide deklaratsiooni standardvormile, (7) ja ajakohastatud elulookirjelduse. Isikuliselt ametisse nimetatavaks kandidaadiks kvalifitseerumiseks tuleb esitada nõuetekohaselt täidetud huvide deklaratsioon. Komisjon hindab huvide konflikti kooskõlas komisjoni eksperdirühmade horisontaalsete eeskirjadega (edaspidi „horisontaalsed eeskirjad“).

3.   Eksperdirühma liikmed määrab põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraadi peadirektor spetsialistide hulgast, kes on pädevad artikli 2 ja artikli 3 lõikes 1 osutatud valdkondades ning kes on vastanud avalikule kandideerimiskutsele.

4.   Muud sobivad kandidaadid, kes on vastanud avalikule kandideerimiskutsele ja keda ei ole nimetatud eksperdirühma liikmeteks, kantakse varunimekirja. Komisjon küsib enne kandidaatide nimede varunimekirja lisamist nende nõusolekut.

5.   Eksperdirühma liikmed nimetatakse ametisse neljaks aastaks õigusega olla ametisse tagasi valitud ning nad ei või ametis olla rohkem kui kolm järjestikust ametiaega. Nad jäävad ametisse kuni oma ametiaja lõpuni või kuni nad asendatakse artikli 4 lõike 3 kohaselt.

Artikkel 6

Esimees

Põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraat nimetab rühma esimehe ja kaks aseesimeest.

Artikkel 7

Tegevus

1.   Eksperdirühm tegutseb põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraadi taotlusel.

2.   Eksperdirühma koosolekud toimuvad põhimõtteliselt komisjoni ruumides või kaugosalemisega, kui asjaolud seda nõuavad. Kokkuleppel põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraadiga võib eksperdirühm oma liikmete lihthäälteenamusega otsustada, et üksikute koosolekute menetlused protokollitakse kooskõlas asjakohaste andmekaitse-eeskirjadega.

3.   Sekretariaaditeenused tagab põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraat. Komisjoni muude osakondade ametnikud, kes tunnevad menetluse vastu huvi, võivad osaleda eksperdirühma ja selle alarühmade koosolekutel.

4.   Eksperdirühm võib kokkuleppel põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraadiga liikmete lihthäälteenamusega otsustada, et rühma arutelud on avalikud.

5.   Protokollis kajastatakse adekvaatselt ja täielikult päevakorra iga punkti arutlusi ja eksperdirühma esitatud arvamusi. Protokolli koostab sekretariaat esimehe vastutusel.

6.   Põhimõtteliselt võtab eksperdirühm oma arvamused, soovitused või aruanded vastu konsensuse alusel. Hääletuse korral otsustatakse hääletuse tulemus liikmete lihthäälteenamusega. Vastu hääletanud liikmetel on õigus nõuda, et arvamustele, soovitustele või aruannetele lisataks dokument nende seisukoha põhjenduste kokkuvõttega.

Artikkel 8

Alarühmad

1.   Põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraat võib luua alarühmi, kes tegelevad konkreetsete küsimustega temaga kooskõlastatud volituste alusel. Alarühmad tegutsevad kooskõlas horisontaalsete eeskirjadega ja annavad aru eksperdirühmale. Sellised alarühmad saadetakse pärast nende ülesannete täitmist laiali.

2.   Põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraat valib alarühmade liikmed eksperdirühma liikmete hulgast või artikli 5 lõikes 4 osutatud varunimekirjast.

Artikkel 9

Kutsutud eksperdid

Põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraat võib kutsuda eksperdirühma töös ajutiselt osalema eksperte, kes on pädevad eksperdirühma või selle alarühmade konkreetses päevakorraküsimuses.

Artikkel 10

Vaatlejad

1.   Horisontaalsete eeskirjade kohaselt võib organisatsioonidele anda vaatleja staatuse otsese kutsega.

2.   Vaatleja staatuses organisatsioonid nimetavad oma esindajad.

3.   Esimees võib anda vaatlejatele loa osaleda eksperdirühma arutlustel ja pakkuda eksperditeadmisi. Neil ei ole siiski hääleõigust ja nad ei osale eksperdirühma soovituste või nõuannete koostamisel.

Artikkel 11

Töökord

Põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraadi ettepanekul ja temaga kokkuleppel võtab eksperdirühm lihthäälteenamusega ja eksperdirühmade standardtöökorra alusel kooskõlas horisontaalsete eeskirjadega vastu oma töökorra (8).

Artikkel 12

Ametisaladus ja salastatud teabe käitlemine

Eksperdirühma liikmed ja nende esindajad ning kutsutud eksperdid ja vaatlejad järgivad aluslepingutes ja nende rakenduseeskirjades sätestatud ametisaladuse hoidmise kohustust, mis kehtib kõigi institutsioonide liikmete ja personali kohta, ning samuti komisjoni otsustes (EL, Euratom) 2015/443 (9) ja (EL, Euratom) 2015/444 (10) sätestatud komisjoni julgeolekunorme seoses liidu salastatud teabe kaitsmisega. Kui nad neid kohustusi ei täida, võib komisjon võtta kõik asjakohased meetmed.

Artikkel 13

Läbipaistvus

1.   Eksperdirühm ja selle alarühmad peavad olema registreeritud eksperdirühmade registris.

2.   Eksperdirühma ja alarühma liikmete kohta avaldatakse eksperdirühmade registris järgmised andmed:

(a)

isikuliselt ametisse nimetatud liikmete nimed;

(b)

vaatlejate nimed.

3.   Kõik asjakohased dokumendid, sealhulgas päevakorrad, protokollid, arvamused ja osalejate kaastööd avaldatakse eksperdirühmade registris või sellise teabe avaldamiseks ette nähtud veebisaidil, mis on kättesaadav registris esitatud lingi kaudu. Kõnealustele veebisaitidele juurdepääsu ei piirata kasutajaks registreerimise nõudega ega ühelgi muul viisil. Eelkõige avaldatakse aegsasti enne koosolekut selle päevakord ja muud asjakohased taustdokumendid ning pärast koosolekut õigeks ajaks selle protokoll ja arvamused. Avaldamisega seotud erandid nähakse ette üksnes juhul, kui leitakse, et asjaomase dokumendi avalikustamine kahjustaks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1049/2001 (11) artikli 4 kohast avalike või erahuvide kaitset.

Artikkel 14

Koosolekutega seotud kulud

Eksperdirühma liikmete ja kutsutud ekspertide reisi- ja elamiskulud, mis tulenevad nende osalemisest eksperdirühma või alarühmade koosolekutel, hüvitab komisjon vastavalt komisjonis kehtivatele eeskirjadele nende summade piires, mis on iga-aastase vahendite eraldamise korra kohaselt selleks otstarbeks eraldatud.

Artikkel 15

Erihüvitised

Eksperdirühma liikmetel ja kutsutud ekspertidel on lisas esitatu kohaselt õigus saada erihüvitist ettevalmistava töö ja/või rühma tegevuses ja sellega seotud koosolekutel osalemise eest.

Artikkel 16

Kehtetuks tunnistamine

Otsus 2009/427/EÜ tunnistatakse kehtetuks.

Viiteid kehtetuks tunnistatud otsusele käsitatakse viidetena käesolevale otsusele.

Brüssel, 4. august 2021.

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Janusz WOJCIECHOWSKI


(1)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2018. aasta määrus (EL) 2018/848, mis käsitleb mahepõllumajanduslikku tootmist ja mahepõllumajanduslike toodete märgistamist ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EÜ) nr 834/2007 (ELT L 150, 14.6.2018, lk 1).

(2)  Komisjoni 30. mai 2016. aasta otsus C(2016) 3301 final, millega kehtestatakse horisontaalsed eeskirjad komisjoni eksperdirühmade loomiseks ja toimimiseks.

(3)  Komisjoni 3. juuni 2009. aasta otsus 2009/427/EÜ, millega luuakse mahepõllumajandusliku tootmise tehnilise nõuande eksperdirühm (ELT L 139, 5.6.2009, lk 29).

(4)  Nõukogu 28. juuni 2007. aasta määrus (EÜ) nr 834/2007 mahepõllumajandusliku tootmise ning mahepõllumajanduslike toodete märgistamise ja määruse (EMÜ) nr 2092/91 kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 189, 20.7.2007, lk 1).

(5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1306/2013 ühise põllumajanduspoliitika rahastamise, haldamise ja seire kohta ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrused (EMÜ) nr 352/78, (EÜ) nr 165/94, (EÜ) nr 2799/98, (EÜ) nr 814/2000, (EÜ) nr 1290/2005 ja (EÜ) nr 485/2008 (ELT L 347, 20.12.2013, lk 549).

(6)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. oktoobri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1725, mis käsitleb füüsiliste isikute kaitset isikuandmete töötlemisel liidu institutsioonides, organites ja asutustes ning isikuandmete vaba liikumist, ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 45/2001 ja otsus nr 1247/2002/EÜ (ELT L 295, 21.11.2018, lk 39).

(7)  Vt horisontaalsete eeskirjade artikkel 11 ja selle 4. lisa.

(8)  Vt horisontaalsete eeskirjade artikkel 17.

(9)  Komisjoni 13. märtsi 2015. aasta otsus (EL, Euratom) 2015/443 komisjoni julgeoleku kohta (ELT L 72, 17.3.2015, lk 41).

(10)  Komisjoni 13. märtsi 2015. aasta otsus (EL, Euratom) 2015/444 ELi salastatud teabe kaitseks vajalike julgeolekunormide kohta (ELT L 72, 17.3.2015, lk 53).

(11)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2001. aasta määrus (EÜ) nr 1049/2001 üldsuse juurdepääsu kohta Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni dokumentidele (EÜT L 145, 31.5.2001, lk 43). Need erandid on ette nähtud avaliku julgeoleku, sõjaliste küsimuste, rahvusvaheliste suhete, finants-, raha- ja majanduspoliitika, isikute eraelu puutumatuse ja isikupuutumatuse, kaubandushuvide, kohtumenetluste ja õigusnõustamise, kontrollimise/uurimise/auditeerimise ning institutsioonide otsustamisprotsesside kaitseks.


LISA

Erihüvitised

1)   

Eksperdirühma või alarühma liikmetel ja kutsutud ekspertidel on õigus saada erihüvitist, millega hüvitatakse nende kontakt- või kaugosalemine eksperdirühma või alarühma koosolekutel. Erihüvitist makstakse iga täistööpäeva eest päevaühiku alusel kooskõlas allpool esitatud tabeliga. Hüvitise kogusumma arvutatakse ja ümardatakse ülespoole kuni lähima poolele tööpäevale vastava summani.

Eksperdirühma koosolekud / alarühma koosolekud

Eurodes täispäeva kohta  (1)

Esimees

450

Aseesimees/raportöör

450

Liikmed

300

Kutsutud eksperdid

300

2)   

Eksperdirühma või alarühma liikmetel on õigus saada erihüvitist raportöörina tegutsemise eest, et hüvitada nende tööd, mida nad on teinud näiteks väljaspool rühma või alarühma koosolekut sellega seotud aruandeks vajaliku materjali ettevalmistamiseks ja koostamiseks. Seda erihüvitist makstakse 450 eurot päevase ühikukuluna iga täistööpäeva eest.

3)   

Eksperdirühma või alarühma liikmetel ja kutsutud ekspertidel on õigus saada erihüvitist raportöörina tegutsemise eest, kui nad esitavad teaduslikke aruandeid (kokkuvõtted, uuringud ja taustteave) eksperdirühma või alarühma koosolekute ettevalmistamiseks või kui nad koostavad pärast koosolekut eksperdirühma või alarühma koosoleku aruande.

4)   

Esimehel on õigus saada erihüvitist teadusjärelevalve ja eksperdirühma töö korraldamise eest väljaspool eksperdirühma koosolekuid.

Kui komisjon taotleb ettevalmistava töö tegemist, mis tähendab eelkõige eksperdirühma või alarühma aruannete või arvamuste koostamist, mõjuhinnangut toetava analüüsi tegemist või teadusjärelevalvet, täpsustab ta täidetavad ülesanded ja nende ajakava. Tööpäevade arvu arvutamisel lähtutakse eelkõige sellest, kui suur on küsimuse keerukusest tulenev töökoormus, kui palju aega kulub ülesannete täitmisele seoses andmete hulga ja kättesaadavusega ning millist teaduslikku kirjandust ja teavet tuleb koguda ja töödelda. Seepärast võib allpool esitatud tööpäevade eeldatavast arvust kõrvale kalduda üksnes nõuetekohaselt põhjendatud ja erandjuhtudel:

Tööpäevade eeldatav arv

Ülesannete laad

1–10 päeva

Ettevalmistav töö (teaduslikud aruanded, teadusuuringud, analüüs mõjuhinnangu toetamiseks)

4–6 päeva

Eksperdirühma või alarühma koosoleku aruanne, EGTOPi arvamus

10–30 päeva

Teadusjärelevalve ja eksperdirühma töö korraldamine väljaspool eksperdirühma koosolekuid, eelkõige selleks, et nõustada komisjoni üldises teaduslikus planeerimises, välisekspertide kaasamises, teadusaruannete pädevuste määratlemises ning eksperdirühma ja alarühma koosolekutel ning olemasolevate andmete ja teadusuuringute kättesaadavuse tagamises, valmistada ette ja koordineerida alarühmade moodustamist ja koosolekuid, teha koostööd teiste nõuandvate organite ja sidusrühmadega ning komisjoni talitustega (nii põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraadi kui ka teiste peadirektoraatide ja Teadusuuringute Ühiskeskusega).

Ekspertidele, kes tegutsevad raportööridena, et esitada teaduslikke aruandeid eksperdirühma või alarühma koosolekute ettevalmistamiseks või et koostada pärast koosolekut eksperdirühma või alarühma koosoleku aruanne, ning esimehele, kes tegeleb teadusjärelevalve ja eksperdirühma töö korraldamisega väljaspool eksperdirühma koosolekuid, makstakse 450 eurot iga täistööpäeva eest päevaühiku alusel.


(1)  Kui tööst võetakse osa ainult hommikul või õhtul, makstakse toetust 50 % ulatuses täispäeva toetusest.