22.3.2021   

ET

Euroopa Liidu Teataja

LI 99/25


NÕUKOGU OTSUS (ÜVJP) 2021/481,

22. märts 2021,

millega muudetakse otsust (ÜVJP) 2020/1999, mis käsitleb inimõiguste raske rikkumise vastu suunatud piiravaid meetmeid

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut, eriti selle artiklit 29,

võttes arvesse nõukogu 7. detsembri 2020. aasta otsust (ÜVJP) 2020/1999, mis käsitleb inimõiguste raske rikkumise vastu suunatud piiravaid meetmeid, (1) eriti selle artikli 5 lõiget 1,

võttes arvesse liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)

Nõukogu võttis 7. detsembril 2020 vastu otsuse (ÜVJP) 2020/1999.

(2)

Kõrge esindaja tegi 8. detsembril 2020 Euroopa Liidu nimel avalduse kogu maailmas rakendatava inimõiguste rikkujate vastase ELi sanktsioonirežiimi kohta, milles liit ja selle liikmesriigid kinnitasid taas oma kindlat pühendumust inimõiguste edendamisele ja kaitsmisele kogu maailmas. Kogu maailmas rakendatav inimõiguste rikkujate vastane ELi sanktsioonirežiim rõhutab liidu otsustavust suurendada oma ülemaailmset rolli inimõiguste raskete rikkumiste vastases võitluses. Liidu strateegiline eesmärk on tagada, et iga inimene saaks oma inimõigusi tegelikult kasutada. Inimväärikuse, vabaduse, demokraatia, võrdsuse, õigusriigi põhimõtte ja inimõiguste austamine on liidu ning liidu ühise välis- ja julgeolekupoliitika põhiväärtused.

(3)

Nõukogu võttis 2. märtsil 2021 vastu otsuse (ÜVJP) 2021/372, (2) millega kanti loetellu neli Venemaa isikut, kes on osalenud inimõiguste rasketes rikkumistes Venemaal, sealhulgas meelevaldsetes vahistamistes ja kinnipidamistes, rahumeelse kogunemise ja ühinemise vabaduse ning arvamus- ja väljendusvabaduse ulatuslikus ja süstemaatilises mahasurumises.

(4)

Liit tunneb jätkuvalt sügavat muret maailma eri paigus toimuvate selliste inimõiguste raskete rikkumiste pärast nagu piinamine, kohtuväline hukkamine, kadunuks jääma sundimine või süstemaatiline sunniviisilise töö kasutamine, mida panevad toime Hiina, Korea Rahvademokraatliku Vabariigi (KRDV), Liibüa, Eritrea, Lõuna-Sudaani ja Venemaa isikud ja üksused.

(5)

Seda arvesse võttes tuleks 11 isikut ja neli üksust lisada otsuse (ÜVJP) 2020/1999 lisas sätestatud selliste füüsiliste ja juriidiliste isikute, üksuste ja asutuste loetellu, kelle suhtes kohaldatakse piiravaid meetmeid.

(6)

Otsust (ÜVJP) 2020/1999 tuleks seetõttu vastavalt muuta,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Otsuse (ÜVJP) 2020/1999 lisa muudetakse vastavalt käesoleva otsuse lisale.

Artikkel 2

Käesolev otsus jõustub Euroopa Liidu Teatajas avaldamise päeval.

Brüssel, 22. märts 2021

Nõukogu nimel

eesistuja

J. BORRELL FONTELLES


(1)  ELT L 410I, 7.12.2020, lk 13.

(2)  Nõukogu 2. märtsi 2021. aasta otsus (ÜVJP) 2021/372, millega muudetakse otsust (ÜVJP) 2020/1999, mis käsitleb inimõiguste raske rikkumise vastu suunatud piiravaid meetmeid (ELT L 71I, 2.3.2021, lk 6).


LISA

Otsuse (ÜVJP) 2020/1999 lisa muudetakse järgmiselt.

1)

A osas („Füüsilised isikud“) esitatud füüsiliste isikute loetelu muudetakse järgmiselt:

a)

teise veeru pealkiri „Nimed (transliteratsioon inglise keelde vene keele põhjal)“ asendatakse pealkirjaga „Nimed (transliteratsioon ladina tähestikku)“;

b)

kolmanda veeru pealkiri „Nimed (kirjapilt vene keeles)“ asendatakse pealkirjaga „Nimed“;

c)

lisatakse järgmised kanded:

 

Nimed (transliteratsioon ladina tähestikku)

Nimed

Tuvastamisandmed

Loetellu kandmise põhjused

Loetellu kandmise kuupäev

„5.

ZHU Hailun

朱海仑 (kirjapilt hiina keeles)

Ametikoht(-kohad): endine Xinjiangi Uiguuri autonoomse piirkonna 13. Rahvakongressi aseesimees

Sünniaeg: jaanuar 1958

Sünnikoht: Lianshui, Jiangsu (Hiina)

Kodakondsus: Hiina

Sugu: mees

Endine Xinjiangi Uiguuri autonoomse piirkonna poliitika- ja õiguskomitee sekretär ning endine Xinjiangi Uiguuri autonoomse piirkonna parteikomitee sekretäri asetäitja (2016–2019). Endine Xinjiangi Uiguuri autonoomse piirkonna 13. Rahvakongressi (piirkonna seadusandlik organ) aseesimees (2019 – veebruar 2021).

22.3.2021

 

 

 

 

Xinjiangi Uiguuri autonoomse piirkonna poliitika- ja õiguskomitee sekretärina (2016–2019) vastutas Zhu Hailun sisejulgeoleku tagamise ja õiguskaitse eest Xinjiangi Uiguuri autonoomses piirkonnas. Sellel ametikohal oli tal poliitiline võtmepositsioon ning ta vastutas uiguuride ja teistesse etnilistesse vähemustesse kuuluvate moslemite vastu suunatud massilise jälitustegevuse, kinnipidamise ja indoktrineerimise programmi järelevalve ja rakendamise eest. Zhu Hailuni on kirjeldatud kui selle programmi n-ö arhitekti. Seetõttu vastutab ta inimõiguste raskete rikkumiste eest Hiinas, eelkõige uiguuride ja teistesse etnilistesse vähemustesse kuuluvate moslemite massilise meelevaldse kinnipidamise eest.

 

 

 

 

 

Xinjiangi Uiguuri autonoomse piirkonna 13. Rahvakongressi aseesimehena (2019 – veebruar 2021) jätkas Zhu Hailun otsustava mõju avaldamist Xinjiangi Uiguuri autonoomses piirkonnas, kus jätkub uiguuride ja teistesse etnilistesse vähemustesse kuuluvate moslemite vastu suunatud massiline jälitustegevus, kinnipidamine ja indoktrineerimise programm.

 

6.

WANG Junzheng

王君正 (kirjapilt hiina keeles)

Ametikoht(-kohad): Xinjiang Production and Construction Corps’i (XPCC) parteisekretär ja Hiina Xinjiangi Uiguuri autonoomse piirkonna parteikomitee sekretäri asetäitja. XPCC poliitjuht ja China Xinjian Group’i tegevdirektor

Sünniaeg: mai 1963

Sünnikoht: Linyi, Shandong (Hiina)

Kodakondsus: Hiina

Sugu: mees

Xinjiang Production and Construction Corps’i (XPCC) parteisekretär ja Hiina Xinjiangi Uiguuri autonoomse piirkonna parteikomitee sekretäri asetäitja alates 2020. aasta aprillist ning XPCC poliitjuht alates 2020. aasta maist. Endine Xinjiangi Uiguuri autonoomse piirkonna poliitika- ja õiguskomitee sekretär (veebruar 2019 – september 2020). Wang Junzheng on tegev ka muudel kõrgetel ametikohtadel XPCCs

XPCC on riigi omanduses olev majanduslik ja paramilitaarne organisatsioon Xinjiangi Uiguuri autonoomses piirkonnas ning see teostab Xinjiangis haldusvõimu ja omab kontrolli majandustegevuse üle.

22.3.2021

 

 

 

 

Tegutsedes alates 2020. aastast XPCC parteisekretäri ja poliitjuhina, osales Wang Junzheng kõigi XPCC poolt rakendatavate poliitikameetmete järelevalves. Selles rollis vastutab ta inimõiguste raskete rikkumiste eest Hiinas, eelkõige uiguuride ja teistesse etnilistesse vähemustesse kuuluvate moslemite massilise meelevaldse kinnipidamise ja alandava kohtlemise eest, samuti nende usu- ja veendumusvabaduse süstemaatilise rikkumise eest, mis on muu hulgas seotud uiguuride ja teistesse etnilistesse vähemustesse kuuluvate moslemite vastu suunatud massilise jälitustegevuse, kinnipidamise ja indoktrineerimise programmiga, mida XPCC ellu viis.

 

 

 

 

 

Ühtlasi vastutab ta uiguuride ja teistesse etnilistesse vähemustesse kuuluvate moslemite sunniviisilisele tööle sundimise eest, eelkõige puuvillaväljadel.

Xinjiangi Uiguuri autonoomse piirkonna parteikomitee sekretäri asetäitjana (alates 2020. aastast) on Wang Junzheng seotud järelevalve teostamisega kõigi Xinjiangis ellu viidud julgeolekupoliitika meetmete üle, mille hulka kuulub ka eespool nimetatud uiguuride ja teistesse etnilistesse vähemustesse kuuluvate moslemite vastu suunatud programm. Xinjiangi Uiguuri autonoomse piirkonna poliitika- ja õiguskomitee sekretärina (veebruar 2019 – september 2020) vastutas Wang Junzheng sisejulgeoleku tagamise ja õiguskaitse eest Xinjiangi Uiguuri autonoomses piirkonnas. Sellel ametikohal oli tal poliitiline võtmepositsioon ning ta vastutas eespool nimetatud programmi järelevalve ja rakendamise eest.

 

7.

WANG Mingshan

王明山 (kirjapilt hiina keeles)

Ametikoht(-kohad): Xinjiangi Uiguuri autonoomse piirkonna parteikomitee alalise komitee liige ning Xinjiangi Uiguuri autonoomse piirkonna poliitika- ja õiguskomitee sekretär

Sünniaeg: jaanuar 1964

Sünnikoht: Wuwei, Gansu (Hiina)

Kodakondsus: Hiina

Sugu: mees

Xinjiangi Uiguuri autonoomse piirkonna parteikomitee alalise komitee liige ning Xinjiangi Uiguuri autonoomse piirkonna poliitika- ja õiguskomitee sekretär alates 2020. aasta septembrist. Endine Xinjiangi avaliku julgeoleku büroo direktor ja parteisekretäri asetäitja (2017 – jaanuar 2021).

22.3.2021

 

 

 

 

Xinjiangi Uiguuri autonoomse piirkonna poliitika- ja õiguskomitee sekretärina (alates september 2020) vastutab Wang Mingshan sisejulgeoleku tagamise ja õiguskaitse eest Xinjiangi Uiguuri autonoomses piirkonnas. Sellel ametikohal on tal poliitiline võtmepositsioon ning ta vastutab uiguuride ja teistesse etnilistesse vähemustesse kuuluvate moslemite vastu suunatud massilise jälitustegevuse, kinnipidamise ja indoktrineerimise programmi järelevalve eest.

 

 

 

 

 

Xinjiangi avaliku julgeoleku büroo endise direktori ja parteisekretäri asetäitjana (2017 – jaanuar 2021) oli tal Xinjiangi julgeolekusüsteemis võtmepositsioon ning ta oli otseselt vastutav eespool nimetatud programmi elluviimise eest. Eelkõige käivitas Xinjiangi avaliku julgeoleku büroo nn ühisoperatsioonide integreeritud platvormi, mis kujutab endast suurandmete programmi, mida kasutatakse miljonite uiguuride jälgimiseks Xinjiangi piirkonnas ja selliste isikute kohta hoiatusteadete lisamiseks, keda peetakse „potentsiaalselt ohtlikuks“ ja kes tuleb saata kinnipidamislaagrisse.

Oma praegusel ametikohal ja oma varasemate ametikohustuste tõttu vastutab Wang Mingshan inimõiguste raskete rikkumiste eest Hiinas, eelkõige uiguuride ja teistesse etnilistesse vähemustesse kuuluvate moslemite massilise meelevaldse kinnipidamise ja alandava kohtlemise eest, samuti nende usu- ja veendumusvabaduse süstemaatilise rikkumise eest.

 

8.

CHEN Mingguo

陈明国

(kirjapilt hiina keeles)

Ametikoht(-kohad): Xinjiangi avaliku julgeoleku büroo direktor ja Xinjiangi Uiguuri autonoomse piirkonna rahvavalitsuse aseesimees

Sünniaeg: oktoober 1966

Sünnikoht: Yilong, Sichuan (Hiina)

Kodakondsus: Hiina

Sugu: mees

Xinjiangi avaliku julgeoleku büroo direktor alates 2021. aasta jaanuarist ja Xinjiangi Uiguuri autonoomse piirkonna rahvavalitsuse aseesimees.

22.3.2021

 

 

 

 

Xinjiangi avaliku julgeoleku büroo direktorina asub Chen Mingguo Xinjiangi julgeolekusüsteemis võtmepositsioonil ning on vahetult seotud uiguuride ja teistesse etnilistesse vähemustesse kuuluvate moslemite vastu suunatud massilise jälitustegevuse, kinnipidamise ja indoktrineerimise programmi rakendamisega. Eelkõige käivitas Xinjiangi avaliku julgeoleku büroo nn ühisoperatsioonide integreeritud platvormi, mis kujutab endast suurandmete programmi, mida kasutatakse miljonite uiguuride jälgimiseks Xinjiangi piirkonnas ja selliste isikute kohta hoiatusteadete lisamiseks, keda peetakse „potentsiaalselt ohtlikuks“ ja kes tuleb saata kinnipidamislaagrisse. Seetõttu vastutab Chen Mingguo inimõiguste raskete rikkumiste eest Hiinas, eelkõige uiguuride ja teistesse etnilistesse vähemustesse kuuluvate moslemite meelevaldse kinnipidamise ja alandava kohtlemise eest, samuti nende usu- ja veendumusvabaduse süstemaatilise rikkumise eest.

 

9.

JONG Kyong-thaek (teise nimega CHO’NG, Kyo’ng-t’aek)

정경택

(kirjapilt korea keeles)

Ametikoht(-kohad): Korea Rahvademokraatliku Vabariigi (KRDV) riikliku julgeoleku minister

Sünniaeg: vahemikus 1. jaanuar 1961 kuni 31. detsember 1963

Kodakondsus: Põhja-Korea

Sugu: mees

Jong Kyong-thaek on Korea Rahvademokraatliku Vabariigi (KRDV) riikliku julgeoleku minister olnud alates 2017. aastast.

KRDV riikliku julgeoleku ministeerium on üks peamistest institutsioonidest, mis viib ellu KRDV repressiivset julgeolekupoliitikat, keskendudes poliitiliste teisitimõtlejate kindlakstegemisele ja nende mahasurumisele, välismaalt saabuvale „õõnestava“ informatsiooni voole ning igasugusele muule käitumisele, mida peetakse tõsiseks poliitiliseks ohuks valitsevale poliitilisele süsteemile ja selle juhtkonnale.

22.3.2021

 

 

 

 

Riikliku julgeoleku ministeeriumi juhina vastutab Jong Kyong-thaek inimõiguste raskete rikkumiste eest KRDVs, eelkõige piinamise ja muu julma, ebainimliku või inimväärikust alandava kohtlemise või karistamise, kohtuvälise, kiir- või omavolilise hukkamise või tapmise, isikute kadunuks jääma sundimise ning meelevaldse vahistamise või kinnipidamise eest, samuti laialdase sunniviisilise töö kasutamise ja naistevastase seksuaalse vägivalla eest.

 

10.

RI Yong Gil

(teiste nimedega RI Yong Gi, RI Yo’ng-kil, YI Yo’ng-kil)

리영길

(kirjapilt korea keeles)

Ametikoht(-kohad): Korea Rahvademokraatliku Vabariigi (KRDV) ühiskondliku julgeoleku minister

Sünniaeg: 1955

Kodakondsus: Põhja-Korea

Sugu: mees

Ri Yong Gil on Korea Rahvademokraatliku Vabariigi (KRDV) ühiskondliku julgeoleku minister olnud alates 2021. aasta jaanuarist ning 2018. aastast kuni 2021. aasta jaanuarini oli ta Korea rahvaarmee peastaabi ülem.

KRDV ühiskondliku julgeoleku ministeerium (mille nimi oli varem rahva julgeoleku ministeerium või avaliku julgeoleku ministeerium) on üks peamistest institutsioonidest, mis viib ellu KRDV repressiivset julgeolekupoliitikat, sealhulgas „ebaseaduslikult“ KRDVst põgeneda püüdnud inimeste ülekuulamine ja karistamine. Eelkõige vastutab ühiskondliku julgeoleku ministeerium oma kinnipidamisasutuste ameti kaudu vangilaagrite ja lühemaajaliseks sunnitööks mõeldud kinnipidamiskeskuste toimimise eest, kus vangid/kinnipeetavad peavad taluma sihilikku näljutamist ning muud ebainimlikku kohtlemist.

22.3.2021

 

 

 

 

Ühiskondliku julgeoleku ministeeriumi juhina vastutab Ri Yong Gil inimõiguste raskete rikkumiste eest KRDVs, eelkõige piinamise ja muu julma, ebainimliku või inimväärikust alandava kohtlemise või karistamise, kohtuvälise, kiir- või omavolilise hukkamise või tapmise, isikute kadunuks jääma sundimise ning meelevaldse vahistamise või kinnipidamise eest, samuti laialdase sunniviisilise töö kasutamise ja naistevastase seksuaalse vägivalla eest.

Korea rahvaarmee peastaabi endise ülemana on Ri Yong Gil vastutav ka Korea rahvaarmee poolt toime pandud inimõiguste ulatuslike raskete rikkumiste eest.

 

11.

Mohammed Khalifa AL-KANI (teiste nimedega Mohamed Khalifa Abderrahim Shaqaqi AL-KANI, Mohammed AL-KANI, Muhammad Omar AL-KANI)

الكاني خليفة محمد (kirjapilt araabia keeles)

Ametikoht(-kohad): Kaniyati omakaitse ülem

Sünniaeg: 3. mai 1979

Kodakondsus: Liibüa

Pass nr: F86JKFJF

Sugu: mees

Mohammed Khalifa Al-Kani on Kaniyati omakaitse ülem, mis hoidis 2015. aastast kuni 2020. aasta juunini enda kontrolli all Tarhuna linna Liibüas. Sel ametikohal juhib ta Kaniyati omakaitse kogu tegevust. Kaniyati omakaitse ülema rollis vastutab ta inimõiguste raskete rikkumiste eest Liibüas, eelkõige kohtuväliste tapmiste ja isikute kadunuks jääma sundimise eest Tarhunas ajavahemikul 2015 kuni 2020. aasta juuni.

Mohammed Khalifa Al-Kani ja Kaniyati omakaitse põgenesid Tarhunast 2020. aasta juuni alguses Liibüa idaossa. Pärast seda leiti Tarhunast mitmeid massihaudu, mida seostatakse Kaniyati omakaitsega.

22.3.2021

12.

Abderrahim AL-KANI (teiste nimedega Abdul-Rahim AL-KANI, Abd-al-Rahim AL-KANI)

الرحيم الكاني عبد (kirjapilt araabia keeles)

Ametikoht(-kohad): Kaniyati omakaitse liige

Sünniaeg: 7. september 1997

Kodakondsus: Liibüa

Pass nr: PH3854LY

Isikutunnistuse nr: 119970331820

Sugu: mees

Abderrahim Al-Kani on Kaniyati omakaitse oluline liige ja Kaniyati omakaitse ülema Mohammed Khalifa Al-Khani vend. Kaniyati omakaitse hoidis 2015. aastast kuni 2020. aasta juunini enda kontrolli all Tarhuna linna Liibüas.

Abderrahim Al-Kani vastutab Kaniyati omakaitses sisejulgeoleku eest. Selles rollis vastutab ta inimõiguste raskete rikkumiste eest Liibüas, eelkõige kohtuväliste tapmiste ja isikute kadunuks jääma sundimise eest Tarhunas ajavahemikul 2015 kuni 2020. aasta juuni.

22.3.2021

 

 

 

 

Abderrahim Al-Kani ja Kaniyati omakaitse põgenesid Tarhunast 2020. aasta juuni alguses Liibüa idaossa. Pärast seda leiti Tarhunast mitmeid massihaudu, mida seostatakse Kaniyati omakaitsega.

 

13.

Aiub Vakhaevich KATAEV

(teise nimega Ayubkhan Vakhaevich KATAEV)

Аюб Вахаевич КАТАЕВ

(teise nimega Аюбхан Вахаевич КАТАЕВ) (kirjapilt vene keeles)

Ametikoht(-kohad): Venemaa Föderatsiooni siseministeeriumi osakonna juhataja Arguni linnas Tšetšeeni Vabariigis

Sünniaeg: 1. detsember 1980 või 1. detsember 1984

Kodakondsus: Vene

Sugu: mees

Venemaa Föderatsiooni siseministeeriumi osakonna juhataja Arguni linnas Tšetšeeni Vabariigis.

22.3.2021

 

 

 

 

Venemaa Föderatsiooni siseministeeriumi osakonna juhatajana Argunis juhib Aiub Kataev kohalike riigi julgeoleku- ja politseiasutuste tegevust. Sellel ametikohal juhib ta isiklikult Tšetšeenias 2017. aastal alanud ulatuslikke ja süstemaatilisi tagakiusamisi. Repressioonid on suunatud lesbide, geide, biseksuaalsete, trans- ja intersooliste (LGBTI) inimeste vastu, sellesse gruppi eeldatavalt kuuluvate inimeste vastu ning teiste isikute vastu, kelle puhul kahtlustatakse, et nad on Tšetšeeni Vabariigi riigipea Ramzan Kadõrovi vastased. Aiub Kataev ja tema alluvuses olevad väed vastutavad inimõiguste raskete rikkumiste eest Venemaal, eelkõige piinamise ja muu julma, ebainimliku või inimväärikust alandava kohtlemise, samuti meelevaldse vahistamise või kinnipidamise ning kohtuvälise või omavolilise hukkamise või tapmise eest.

 

 

 

 

 

Mitmete pealtnägijate sõnul oli Aiub Kataev kinnipeetute piinamise ajal järelevalvajana isiklikult kohal ja osales selles.

 

14.

Abuzaid (Abuzayed) Dzhandarovich VISMURADOV

Абузайд Джандарович ВИСМУРАДОВ (kirjapilt vene keeles)

Ametikoht(-kohad): Spetsiaalse kiirreageerimisüksuse (SOBR) tiimi „Terek“ ülem, Tšetšeeni Vabariigi asepeaminister, Tšetšeeni Vabariigi riigipea Ramzan Kadõrovi mitteametlik ihukaitsja

Sünniaeg: 24. detsember 1975

Sünnikoht: Akhmat-Yurt/Khosi-Yurt, endine Tšetšeeni-Inguši Autonoomne Nõukogude Sotsialistlik Vabariik (ANSV), praegu Tšetšeeni Vabariik (Venemaa Föderatsioon)

Kodakondsus: Vene

Sugu: mees

Spetsiaalse kiirreageerimisüksuse (SOBR) tiimi „Terek“ ülem, Tšetšeeni Vabariigi asepeaminister, Tšetšeeni Vabariigi riigipea Ramzan Kadõrovi mitteametlik ihukaitsja.

Abuzaid Vismuradov on SOBRi tiimi „Terek“ ülem olnud alates 2012. aasta maist. Sellel ametikohal juhib ta isiklikult Tšetšeenias 2017. aastal alanud ulatuslikke ja süstemaatilisi tagakiusamisi. Repressioonid on suunatud lesbide, geide, biseksuaalsete, trans- ja intersooliste (LGBTI) inimeste vastu, sellesse gruppi eeldatavalt kuuluvate inimeste vastu ning teiste isikute vastu, kelle puhul kahtlustatakse, et nad on Tšetšeeni Vabariigi riigipea Ramzan Kadõrovi vastased.

22.3.2021

 

 

 

 

Abuzaid Vismuradov ja tema alluvuses olev tiim „Terek“ vastutavad inimõiguste raskete rikkumiste eest Venemaal, eelkõige piinamise ja muu julma, ebainimliku või inimväärikust alandava kohtlemise, samuti meelevaldse vahistamise või kinnipidamise ning kohtuvälise ja omavolilise tapmise või hukkamise eest.

Mitmete pealtnägijate sõnul oli Abuzaid Vismuradov kinnipeetute piinamise ajal järelevalvajana isiklikult kohal ja osales selles. Ta on lähedalt seotud Tšetšeeni Vabariigi riigipea Ramzan Kadõroviga, kes on oma poliitilisi vastaseid represseerinud juba mitmeid aastaid.

 

15.

Gabriel Moses LOKUJO

-

Ametikoht(-kohad): Lõuna-Sudaani rahvakaitsejõudude (SSPDF) kindralmajor

Kodakondsus: Lõuna-Sudaan

Sugu: mees

Lõuna-Sudaani rahvakaitsejõudude (SSPDF) kindralmajor.

Gabriel Moses Lokujo vastutab inimõiguste raskete rikkumiste eest Lõuna-Sudaanis, eelkõige kohtuväliste, kiir- või omavoliliste hukkamiste või tapmiste eest.

2020. aasta mais rööviti ja hukati kindralmajor Lokujo käsul kolm Sudaani opositsioonilise rahvavabastusliikumise (SPLA-IO) ohvitseri.

22.3.2021“

 

 

 

 

Kindralmajor Lokujo deserteerus 2020. aasta septembris SPLA-IOst ja läks üle SSPDFi ning vastutab sellele järgnenud kokkupõrgete eest Kesk-Ekvatoriaalprovintsi lõunaosas asuvas Moroto väljaõppekeskuses ja selle ümber. Selle tagajärjel andsid mõlemad pooled 2020. aasta viimastel kuudel teada mitmetest hukkunutest ja haavatutest ning tsiviilelanikud olid sunnitud Kesk-Ekvatoriaalprovintsi Kajo-Keji piirkonnast ümber asuma. Kindralmajor Lokujo väed on endiselt selles piirkonnas, kus on teatatud mitmetest uutest kokkupõrgetest ning tsiviilkogukondade turvalisus on jätkuvalt ohus.

 

2)

B osas („Juriidilised isikud, üksused ja asutused“) esitatud juriidiliste isikute, üksuste ja asutuste loetellu lisatakse järgmised kanded:

 

Nimi (transliteratsioon ladina tähestikku)

Nimi

Tuvastamisandmed

Loetellu kandmise põhjused

Loetellu kandmise kuupäev

„1.

Xinjiangi tootmis- ja ehituskorpuse avalik julgeolekubüroo (Xinjiang Production and Construction Corps Public Security Bureau)

新疆生产建设兵团公安局

(kirjapilt hiina keeles)

Aadress: 106 Guangming Road, Urumqi, Xinjiang Uyghur Autonomous Region, Hiina

Telefon: +86 991 598 8114

Xinjiangi tootmis- ja ehituskorpuse (XPCC) avalik julgeolekubüroo vastutab kõigi julgeolekuküsimustega seotud XPCC poliitika elluviimisi eest, sealhulgas kinnipidamisasutuste juhtimise eest. XPCC on riigi omanduses olev majanduslik ja paramilitaarne organisatsioon Xinjiangi Uiguuri autonoomses piirkonnas ning see teostab Xinjiangis haldusvõimu ja omab kontrolli majandustegevuse üle.

22.3.2021

 

 

 

 

Juhtides XPCC sisemist julgeolekupoliitikat, vastutab XPCC avalik julgeolekubüroo inimõiguste raskete rikkumiste eest Hiinas, eelkõige uiguuride ja teistesse etnilistesse vähemustesse kuuluvate moslemite massilise meelevaldse kinnipidamise ja alandava kohtlemise eest, samuti nende usu- ja veendumusvabaduse süstemaatilise rikkumise eest, mis on muu hulgas seotud etnilistesse vähemustesse kuuluvate moslemite vastu suunatud massilise jälitustegevuse, kinnipidamise ja indoktrineerimise programmiga, mida XPCC ellu viis.

Eespool nimetatud programmi osalisena kasutab XPCC uiguure ja teistesse etnilistesse vähemustesse kuuluvaid moslemeid sunniviisilisel tööl, eelkõige puuvillaväljadel. Juhtides XPCC sisemist julgeolekupoliitikat, vastutab XPCC avalik julgeolekubüroo süstemaatilise sunniviisilise töö kasutamise eest.

 

2.

Keskprokuratuur (Central Public Prosecutor’s Office, teise nimega Office of the Prosecutor of the Democratic People’s Republic of Korea (DPRK))

조선민주주의 인민공화국 중앙검찰소 (kirjapilt korea keeles)

 

Keskprokuratuur on institutsioon, mis juhib kõiki Korea Rahvademokraatliku Vabariigi (KRDV) kriminaalmenetlusi, sealhulgas uurimisi, ülekuulamisi, eelvangistust ja kohtumenetlust.

22.3.2021

 

 

 

 

Keskprokuratuur esitab isikutele süüdistusi poliitiliste väärtegude eest ja määrab nende eest karistusi, kasutades selleks olemuselt ebaõiglaseid kohtumenetlusi. Ta vastutab institutsioonina inimõiguste raskete rikkumiste eest tavavanglates ning ülekuulamiskeskustes, sest see ei ole suutnud tagada eelvangistuses olevate kinnipeetute ja süüdimõistetud vangide õigusi. Tehes tihedat koostööd riikliku julgeoleku ja ühiskondliku julgeoleku ministeeriumidega, on prokuratuur kaasvastutav KRDV julgeolekuaparaadi poolt toime pandud inimõiguste raskete rikkumiste eest, eelkõige piinamise ja muu julma, ebainimliku või inimväärikust alandava kohtlemise või karistamise, kohtuvälise, kiir- või omavolilise hukkamise või tapmise, isikute kadunuks jääma sundimise ning meelevaldse vahistamise või kinnipidamise eest ning annab sellele seaduslikkuse katte.

 

3.

Kaniyati omakaitse (Kaniyat Militia) (endiste nimedega „7th Brigade“ (7. brigaad), Tarhuna 7th Brigade (Tarhuna 7. brigaad), „Tarhuna Brigade“ (Tarhuna brigaad)); teiste nimedega „9th Brigade“ (9. brigaad), „Al-Kani Militia“ (Al-Kani omakaitse), „Al-Kaniyat“, „Kani Brigade“ (Kani brigaad), „Kaniat“, „Kaniyat“, „Kanyat“)

مليشيا كانيات (kirjapilt araabia keeles)

 

Kaniyati omakaitse on Liibüa relvastatud omakaitseüksus, mis hoidis 2015. aastast kuni 2020. aasta juunini enda kontrolli all Tarhuna linna Liibüas. Pärast seda, kui Kaniyati omakaitse 2020. aasta juunis Liibüa idaossa põgenes, avastati Tarhunast nendega seotud massihauad. Kaniyati omakaitse vastutab inimõiguste raskete rikkumiste eest, eelkõige kohtuväliste tapmiste ning isikute kadunuks jääma sundimise eest.

22.3.2021

4.

Eritrea valitsuse riiklik julgeolekubüroo (National Security Office (teise nimega National Security Agency))

-

Seda juhib kindralmajor Abraha Kassa

Eritrea valitsuse riiklikku julgeolekubürood juhib kindramajor Abraha Kassa ning järelevalvet selle üle teeb presidendi kantselei. Riiklik julgeolekubüroo koosneb kuuest osakonnast, mis on omakorda jaotatud kolmeks üksuseks, mis vastutavad vastavalt luuretegevuse, kinnipidamiste ja ülekuulamiste eest. Riiklik julgeolekubüroo vastutab inimõiguste raskete rikkumiste eest Eritreas, eelkõige meelevaldsete vahistamiste, kohtuväliste tapmiste, isikute kadunuks jääma sundimise ning oma töötajate poolt toime pandud piinamiste eest.

22.3.2021“