22.12.2020   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 433/76


KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2020/2183,

21. detsember 2020,

milles käsitletakse teatavaid kaitsemeetmeid seoses SARS-CoV-2 nakkusest teatamisega naaritsate ja muude sugukonna Mustelidae loomade ning kährikute puhul

(teatavaks tehtud numbri C(2020) 9531 all)

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse nõukogu 11. detsembri 1989. aasta direktiivi 89/662/EMÜ veterinaarkontrollide kohta ühendusesiseses kaubanduses seoses siseturu väljakujundamisega, (1) eriti selle artikli 9 lõiget 4,

võttes arvesse nõukogu 26. juuni 1990. aasta direktiivi 90/425/EMÜ, milles käsitletakse liidusiseses kaubanduses teatavate elusloomade ja toodete suhtes seoses siseturu väljakujundamisega kohaldatavaid veterinaarkontrolle, (2) eriti selle artikli 10 lõiget 4,

ning arvestades järgmist:

(1)

2020. aastal on teatatud SARS-CoV-2 viiruse infektsioonidest naaritsatel ning on kindlaks tehtud, et võib esineda inimeselt naaritsale ja naaritsalt inimesele ülekandumist. Naaritsatel esinevast SARS-CoV-2 nakkusest on teatatud teatavates liikmesriikides ja kolmandates riikides. Lisaks teatas üks liikmesriik inimeste COVID-19 juhtumitest, kus nakatumine toimus naaritsatega seotud SARS-CoV-2 viiruse variantidega. Haiguste ennetamise ja tõrje keskuste 2020. aasta detsembris tehtud uuringud näitavad, et ka kährikud (Nyctereutes procyonoides) on SARS-CoV-2 suhtes vastuvõtlikud.

(2)

12. novembril 2020 avaldas Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus (ECDC) kiire riskihinnangu naaritsatega seotud uute SARS-CoV-2 variantide avastamise kohta.

(3)

ECDC kiires riskihinnangus jõuti järeldusele, et SARS-CoV-2 naaritsatega seotud variantidest inimeste tervisele tuleneva ohu üldine tase varieerub üldelanikkonna madalast tasemest kuni väga kõrge tasemeni riskirühmade puhul, kes puutuvad naaritsatega kokku töökeskkonnas. Lisaks märgiti riskihinnangus, et on vaja täiendavaid uuringuid, hindamaks, kas SARS-CoV-2 naaritsatega seotud variandid võivad avaldada mõju taasnakatumise riskile, vaktsiini tõhususele või ravi kasulikkuse vähenemisele.

(4)

Maailma Loomatervishoiu Organisatsioon esitas 12. novembril 2020 avalduse COVID-19 ja naaritsate kohta, märkides, et oht, et vastuvõtlikud loomad, näiteks naaritsad, muutuvad SARS-CoV-2 reservuaariks, tekitab muret kogu maailmas, kuna igasugune ülekandumine inimestele võib avaldada mõju rahvatervisele.

(5)

Kährikuid peetakse SARS-CoV-2 nakkuse suhtes vastuvõtlikuks ning Maailma Loomatervishoiu Organisatsioon on kutsunud riike üles jälgima SARS-CoV-2 nakkusele vastuvõtlikke loomi, nagu naaritsad ja kährikud, võttes kasutusele terviseühtsuse lähenemisviisi.

(6)

Vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2003/99/EÜ (3) peavad liikmesriigid tagama, et kogutakse andmeid zoonooside ja zoonootilise toimega mõjurite esinemise kohta.

(7)

Direktiivi 90/425/EMÜ artikli 10 lõike 1 kohaselt peab iga liikmesriik kohe teavitama teisi liikmesriike ja komisjoni oma territooriumil aset leidvatest zoonoosidest, haiguste puhangutest või muudest põhjustest, mis ohustavad tõenäoliselt tõsiselt loomade või inimeste tervist.

(8)

Direktiivi 89/662/EMÜ artikli 9 lõike 1 kohaselt peab iga liikmesriik viivitamata teatama teistele liikmesriikidele ja komisjonile zoonoosidest, haiguste puhangutest või muudest põhjustest oma territooriumil, mis võivad tõenäoliselt tõsiselt ohustada loomade või inimeste tervist.

(9)

Selleks et võimaldada teavitust ja terviseühtsuse põhimõtte kohast riskihindamist ning tuvastada võimalikke riskijuhtimisvõimalusi seoses riskidega, mis tulenevad SARS-CoV-2 naaritsatega seotud variantide levikust sugukonna Mustelidae loomadel ja kährikutel, on lisaks kõnealustele kohese teatamise nõuetele vaja luua tõhus ja ühtlustatud aruandlussüsteem, mis võimaldab viivitamata vahetada kogu asjakohast teavet.

(10)

Arvestades kiireloomulist vajadust hinnata liidu epidemioloogilisest olukorrast tulenevat riski seoses SARS-CoV-2 esinemisega naaritsatel ja muudel sugukonna Mustelidae loomadel ning kährikutel, peaksid liikmesriigid esitama komisjonile korrapäraselt aruanded kõnealuse nakkuse esinemise kohta sugukonda Mustelidae kuuluvatel peetavatel või metsloomadel. Nõuetekohase riskiteavituse tagamiseks liidus peab komisjon jagama kogutud teabe kokkuvõtet liikmesriikidega. Käesolevas otsuses on asjakohane sätestada näidisaruanne, milles esitatakse andmed haiguspuhangute ja SARS-CoV-2 viirusele vastuvõtlike liikide kaupa. Käesolev otsus peaks jõustuma direktiivis 90/425/EMÜ ja direktiivis 89/662/EMÜ sätestatud õiguslikus raamistikus võimalikult kiiresti. Kogutud ja esitatud andmete suhtes kohaldatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2016/679 (4).

(11)

Käesoleva otsusega ettenähtud meetmed on kooskõlas alalise taime-, looma-, toidu- ja söödakomitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

1.   Liikmesriigid esitavad komisjonile aruande kolme päeva jooksul pärast seda, kui nende territooriumil on esimest korda kinnitatud naaritsate või muude sugukonna Mustelidae loomade või kährikute (Nyctereutes procyonoides) nakatumine SARS -CoV-2-ga.

2.   SARS-CoV-2 põhjustatud uute nakkuste edasise esinemise või puhangu korral lõikes 1 osutatud loomadel pärast lõikes 1 osutatud esimest kinnitust esitavad liikmesriigid iganädalase järelaruande. Liikmesriigid esitavad järelaruande ka siis, kui on asjakohaseid uuendusi haiguse epidemioloogia ja selle zoonootilise mõju kohta.

3.   Lõigetes 1 ja 2 osutatud aruanded sisaldavad iga nakkuse juhtumi või puhangu kohta teavet, mida on küsitud käesoleva otsuse lisas.

4.   Lõigetes 1 ja 2 osutatud aruanded edastatakse elektroonilisel kujul, mille määrab kindlaks komisjon alalise taime-, looma-, toidu- ja söödakomitee raames.

Artikkel 2

1.   Komisjon teavitab liikmesriike alalise taime-, looma-, toidu- ja söödakomitee raames liikmesriikide poolt artikli 1 kohaselt esitatud aruannetest.

2.   Komisjon avaldab oma veebisaidil, üksnes infoks, ajakohastatud kokkuvõtte liikmesriikide poolt artikli 1 kohaselt esitatud aruannetes sisalduvast teabest.

Artikkel 3

Käesolevat otsust kohaldatakse kuni 20. aprillini 2021.

Artikkel 4

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 21. detsember 2020

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Stella KYRIAKIDES


(1)  EÜT L 395, 30.12.1989, lk 13.

(2)  EÜT L 224, 18.8.1990, lk 29.

(3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. novembri 2003. aasta direktiiv 2003/99/EÜ zoonooside ja zoonootilise toimega mõjurite seire kohta, millega muudetakse nõukogu otsust 90/424/EMÜ ja tühistatakse nõukogu direktiiv 92/117/EMÜ (ELT L 325, 12.12.2003, lk 31).

(4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. aprilli 2016. aasta määrus (EL) 2016/679 füüsiliste isikute kaitse kohta isikuandmete töötlemisel ja selliste andmete vaba liikumise ning direktiivi 95/46/EÜ kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 119, 4.5.2016, lk 1).


LISA

Artiklis 1 osutatud aruannetes esitatav teave SARS-CoV-2 nakkuse esinemise kohta naaritsatel ja muudel sugukonna Mustelidae loomadel ning kährikutel („vastuvõtlikud liigid“)

1.   

Aruande kuupäev.

2.   

Liikmesriik.

3.   

Aruande liik (esimene kinnitus / iganädalane järelaruanne).

4.   

Aruandes kajastatud haiguspuhangute/-juhtumite koguarv liikmesriigis.

5.   

Iga haiguspuhangu/-juhtumi kohta esitage:

a)

liikmesriigi iga haiguspuhangu/-juhtumi järjekorranumber;

b)

kasvatuse või muu koha, kus loomi peeti või kus nad asusid, piirkond ja ligikaudne geograafiline asukoht;

c)

haiguskahtluse tekkimise kuupäev;

d)

haiguse kinnitamise kuupäev;

e)

diagnostiline meetod;

f)

viiruse kasvatusse või kohta sissetoomise hinnanguline kuupäev;

g)

viiruse võimalik allikas;

h)

võetud kontrollimeetmed (üksikasjad (1));

i)

vastuvõtlike loomade arv kasvatuses või kohas (vastuvõtlike liikide kaupa);

j)

kasvatuses või kohas kliiniliselt või subkliiniliselt nakatunud loomade arv (vastuvõtlike liikide kaupa; kui täpne arv ei ole teada, esitage hinnang);

k)

haigestumus: kliiniliselt mõjutatud loomade arv (vastuvõtlike liikide kaupa), kellel on COVID-19ga sarnased tunnused kasvatuses või kohas, võrreldes vastuvõtlike loomade arvuga, koos kliiniliste tunnuste kokkuvõtliku kirjeldusega (kui täpne arv ei ole teada, esitage hinnang);

l)

suremus: kasvatuses või kohas surnud loomade arv (vastuvõtlike liikide kaupa) (kui täpne arv ei ole teada, esitage hinnang).

6.   

Molekulaarepidemioloogilised andmed, olulised mutatsioonid.

7.   

Asjakohased andmed liikmesriigis inimestel esinenud juhtumite kohta, mis on otseselt seotud artikli 1 lõigetes 1 ja 2 osutatud haiguspuhangute/-juhtudega.

8.   

Muu asjakohane teave.


(1)  Liikumise kontroll riigis; järelevalve isoleerimis- või kaitsetsoonis; jälgitavus; karantiin; rümpade, kõrvalsaaduste ja jäätmete ametlik kõrvaldamine; hukkamine; looduslike reservuaaride kontroll; tsoonideks jaotamine; desinfitseerimine, lubatud vaktsineerimine (vaktsiini olemasolu korral); tabandunud loomade ravi ja muid asjakohaseid meetmeid ei ole.