14.11.2019   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 293/2


KOMISJONI MÄÄRUS (EL) 2019/1901,

7. november 2019,

millega muudetakse määrust (EÜ) nr 1881/2006 seoses tsitriniini piirnormidega punase pärmi Monascus purpureus’ega kääritatud riisil põhinevates toidulisandites

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse nõukogu 8. veebruari 1993. aasta määrust (EMÜ) nr 315/93, milles sätestatakse ühenduse menetlused toidus sisalduvate saasteainete suhtes, (1) eriti selle artikli 2 lõiget 3,

ning arvestades järgmist:

(1)

Komisjoni määruses (EÜ) nr 1881/2006 (2) on sätestatud tsitriniini piirnormid punase pärmi Monascus purpureus ega kääritatud riisil põhinevates toidulisandites.

(2)

Vastuseks komisjoni taotlusele teadusliku arvamuse saamiseks toidus ja söödas esineva tsitriniiniga seotud terviseriskide kohta, võttis Euroopa Toiduohutusameti (edaspidi „toiduohutusamet“) teaduskomisjon, mis käsitleb toiduahelas olevaid saasteaineid, 2. märtsil 2012. aastal vastu arvamuse inimeste ja loomade terviseriskide kohta, mis on seotud toidus ja söödas esineva tsitriniiniga (3). Saasteaineid käsitlev teaduskomisjon jõudis järeldusele, et olemasolevate andmete põhjal ei saa nefrotoksilisuse ohu puudumise tasemel esineva tsitriniini puhul välistada genotoksilisuse ja kantserogeensusega seonduvat probleemi.

(3)

Kättesaadavad andmed tsitriniini esinemise kohta teatavates punase pärmiga kääritatud riisi preparaatides osutasid nende preparaatide suurele tsitriniinisisaldusele. Seepärast on määrusega (EÜ) nr 1881/2006 kehtestatud tsitriniini piirnorm punase pärmiga kääritatud riisi preparaatide puhul. Võttes arvesse puudulikke teadmisi punase pärmiga kääritatud riisi preparaatide ja muude toiduainete tsitriniinisisalduse kohta ning asjaolu, et endiselt puuduvad kindlad teadmised tsitriniini kantserogeensuse ja genotoksilisuse kohta, peeti asjakohaseks piirnorm läbi vaadata.

(4)

Toiduohutusamet avaldas 2015. aastal konkursikutse, et uurida tsitriniini kontsentratsiooni toiduproovides, pöörates erilist tähelepanu Euroopa eri geograafilistest piirkondadest pärit teraviljale ja teraviljatoodetele. Aruanne „Occurrence of citrinin in food“ („Tsitriniini esinemine toidus“), (4) milles kirjeldatakse nende uurimiste tulemusi, avaldati 2017. aastal. Uurimiste tulemusena saadi esindavad andmed tsitriniini esinemise kohta toidus, peamiselt teraviljas ja teraviljatoodetes ning toidulisandites, mis põhinevad punase pärmiga kääritatud riisil.

(5)

Uued andmed tsitriniini esinemise kohta näitavad, et puudub vajadus tsitriniini piirnormi kehtestamiseks, v.a punase pärmiga kääritatud riisist valmistatud toidulisandite puhul. Kuna punast pärmi Monascus purpureus sisaldavate toidulisandite tsitriniinisisalduse kohta on siiski kogutud esindavad andmed, tuleks piirnormi alandada. Tsitriniini mürgisuse kohta ei ole kättesaadavaks saanud uusi andmeid, mis nõuaksid toiduohutusameti ajakohastatud hinnangut tsitriniiniga seotud ohu kohta inimeste tervisele. Samas puuduvad endiselt kindlad teadmised tsitriniini genotoksilisuse ja kantserogeensuse kohta. Seetõttu on inimeste tervise kaitseks vajalik, et toidu tsitriniinisisaldus oleks nii väike, kui on mõistlikult võimalik saavutada. See on eriti asjakohane punase pärmiga kääritatud riisist valmistatud toidulisandite puhul, kuna andmed tõendavad teatavate kõnealuste toodete proovide suurt tsitriniinisisaldust, mistõttu on nende toodete tarbijate kokkupuude tsitriniiniga väga suur. Samas järeldub olemasolevatest andmetest, et hea valmistamistava järgimise korral on võimalik saavutada punase pärmi Monascus purpureusega kääritatud riisist valmistatud toidulisandite väike tsitriniinisisaldus. Võttes arvesse, et endiselt puuduvad kindlad andmed tsitriniini mürgisuse kohta, ja asjaolu, et hea valmistamistava järgimise korral on võimalik saavutada väike tsitriniinisisaldus, on asjakohane alandada tsitriniini piirnormi toidulisandites, mis on valmisatud punase pärmi Monascus purpureusega kääritatud riisist, et tagada inimeste tervise kõrgetasemeline kaitse.

(6)

Tuleks ette näha piisav ajavahemik, mille vältel liikmesriigid ja toidukäitlejad saaksid kohaneda käesolevas määruses sätestatud uute nõuetega. Seetõttu tuleks määrust (EÜ) nr 1881/2006 vastavalt muuta.

(7)

Käesoleva määrusega ette nähtud meetmed on kooskõlas alalise taime-, looma-, toidu- ja söödakomitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Määruse (EÜ) nr 1881/2006 lisa muudetakse vastavalt käesoleva määruse lisale.

Artikkel 2

Punase pärmi Monascus purpureusega kääritatud riisist valmistatud toidulisandid, mis on seaduslikult turule lastud enne käesoleva määruse jõustumist, võivad turule jääda nende minimaalse säilimisaja või kasutustähtaja lõpuni.

Artikkel 3

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Seda kohaldatakse alates 1. aprillist 2020.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 7. november 2019

Komisjoni nimel

president

Jean-Claude JUNCKER


(1)  EÜT L 37, 13.2.1993, lk 1.

(2)  Komisjoni 19. detsembri 2006. aasta määrus (EÜ) nr 1881/2006, millega sätestatakse teatavate saasteainete piirnormid toiduainetes (ELT L 364, 20.12.2006, lk 5).

(3)  Toiduahelas olevaid saasteaineid käsitlev Euroopa Toiduohutusameti teaduskomisjon (CONTAM); Scientific Opinion on the risks for public and animal health related to the presence of citrinin in food and feed (Teaduslik arvamus inimeste ja loomade terviseriskide kohta, mis on seotud toidus ja söödas esineva tsitriniiniga). EFSA Journal 2012; 10(3):2605. [82 lk] Kättesaadav aadressil: www.efsa.europa.eu/efsajournal

(4)  López, P., de Nijs, M., Spanjer, M., Pietri, A., Bertuzzi, T., Starski, A., Postupolski, J., Castellari, M. ja Hortós, M., 2017. Generation of occurrence data on citrinin in food. EFSA toetav väljaanne 2017:EN-1177. 47 lk


LISA

Määruse (EÜ) nr 1881/2006 lisa muudetakse järgmiselt.

1)

Määruse (EÜ) nr 1881/2006 lisa 2. jaos asendatakse kanne 2.8.1 järgmisega:

Toode (1)

Piirnormid (µg/kg)

„2.8

Tsitriniin

 

2.8.1

Toidulisandid, mis põhinevad punase pärmi Monascus purpureus’ega kääritatud riisil

100“

2)

Kustutatakse allmärkus „(*) Piirnorm tuleb läbi vaadata enne 1. jaanuari 2016, pidades silmas teavet muudest toiduainetest tuleneva kokkupuute kohta tsitriniiniga ja ajakohastatud teavet tsitriniini mürgisuse kohta, eelkõige seoses kantserogeensuse ja genotoksilisusega.“