22.3.2019   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 81/22


KOMISJONI DELEGEERITUD MÄÄRUS (EL) 2019/357,

13. detsember 2018,

millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2015/2365 seoses regulatiivsete tehniliste standarditega, milles käsitletakse juurdepääsu väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingute kohta kauplemisteabehoidlates hoitavatele andmetele

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. novembri 2015. aasta määrust (EL) 2015/2365, mis käsitleb väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingute ja uuesti kasutamise läbipaistvust ning millega muudetakse määrust (EL) nr 648/2012, (1) eriti selle artikli 12 lõike 3 punkte c ja d,

ning arvestades järgmist:

(1)

Määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõikega 2 on nõutud, et kõnealuses artiklis loetletud üksustel oleks juurdepääs SFTde üksikasjadele, mis võimaldab neil täita oma ülesandeid ja volitusi. Seepärast on oluline, et kauplemisteabehoidlad saaksid täpselt tuvastada asjaomased vastaspooled ja tehingud. Kauplemisteabehoidlate antud juurdepääs peaks hõlmama juurdepääsu vastaspoole sõlmitud SFTde üksikasjadele, sõltumata sellest, kas vastaspool on emaettevõtja või teise ettevõtte tütarettevõtja või kas teave puudutab tehinguid, mis on sõlmitud vastaspoole teatava filiaali kaudu, tingimusel et taotletud juurdepääs on seotud teabega, mida on vaja asjaomase üksuse ülesannete ja volituste täitmiseks.

(2)

Määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõikes 2 loetletud üksustest paljudel on mitu volitust ja eri vajadused. Et vältida kauplemisteabehoidlate pidevat vajadust kontrollida, mis volituse alusel ja mille jaoks üksus juurdepääsu küsib, ja seega, et vältida kauplemisteabehoidlate asjatut halduskoormust, on mõistlik, kui kauplemisteabehoidlad annavad igale üksusele individuaalse juurdepääsu, mis peaks katma iga üksuse volitusi ja konkreetseid vajadusi.

(3)

Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve (ESMA) kauplemisteabehoidlatega seotud volitused ja ülesanded on sätestatud määruse (EL) 2015/2365 artiklites 5–11 ning hõlmavad muu hulgas kauplemisteabehoidlate registreerimist ja järelevalvet. Tulemusliku järelevalve jaoks on vaja, et ESMA-l oleks täielik juurdepääs kõigis kauplemisteabehoidlates olevatele kõigi SFTde kõigile üksikasjadele.

(4)

Euroopa Pangandusjärelevalve (EBA), Euroopa Kindlustus- ja Tööandjapensionide Järelevalve (EIOPA) ja Euroopa Süsteemsete Riskide Nõukogu (ESRN) on osa Euroopa Finantsjärelevalve Süsteemist ning neil on seoses finantsstabiilsuse ja süsteemse riskiga väga sarnased volitused ja ülesanded ESMAga. Seepärast on oluline, et nendel asutustel on sarnaselt ESMAga juurdepääs kõigi SFTde kõigile üksikasjadele.

(5)

Kuna SFTd ja rahapoliitika on omavahel tihedalt seotud, peaks olema määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõike 2 punktis f osutatud EKPSi liikmetel juurdepääs kõigile SFTde üksikasjadele, mis on seotud asjaomase EKPSi liikme emiteeritud vääringuga, ja täpsemalt kõigile SFTde üksikasjadele, mille puhul laenu- või tagatise summa on väljendatud EKPSi liikme emiteeritud vääringus.

(6)

Teatavate määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõikes 2 loetletud üksuste ülesanne on jälgida finantsstabiilsust ohustavaid süsteemseid riske. Finantssüsteemi stabiilsusega seotud ülesannete nõuetekohaseks täitmiseks on neil vaja juurdepääsu väga erinevatele turuosalistele, kauplemiskohtadele ning põhjalikele ja üksikasjalikele SFT andmetele, mis on kättesaadavad nende vastutusvaldkonna kohta, mis võib sõltuvalt asjaomasest üksusest olla nt liikmesriik, euroala või liit.

(7)

Nõukogu määrusega (EL) nr 1024/2013 (2) on loodud ühtne järelevalvemehhanism. Kauplemisteabehoidla peaks tagama, et Euroopa Keskpangal (EKP) on juurdepääs iga sellise vastaspoole kõigi SFTde üksikasjadele, mille üle teeb ühtse järelevalvemehhanismi raames vastavalt määrusele (EL) nr 1024/2013 järelevalvet EKP.

(8)

Määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõike 2 punktis i osutatud liidu väärtpaberi- ja turuasutuste volituste ja erivajaduste pärast on vaja, et neile asutustele oleks antud juurdepääs kõigile sellistele SFTde üksikasjadele, mis on seotud tehingute, turgude, laenuks võetud või antud või tagatiseks olevate väärtpaberite, kasutatud võrdlusaluste ja vastaspooltega, mille suhtes täidavad järelevalveülesandeid ja -volitusi kõnealused asutused.

(9)

Vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2014/59/EL (3) peab kriisilahendusasutustel olema võimalik rakendada tõhusaid meetmeid seoses kõnealuse direktiivi artikli 1 lõikes 1 osutatud ettevõtjatega, et vältida finantsraskuste ülekanduvat mõju. Seepärast peaks kõigil kriisilahendusasutustel olema juurdepääs kõnealuste ettevõtjate esitatud SFT üksikasjadele.

(10)

Vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) nr 806/2014 (4) vastutab Ühtne Kriisilahendusnõukogu ühtse kriisilahenduskorra tõhusa ja ühtse toimimise eest, koostades muu hulgas kriisilahenduskavu kõnealuse määruse artiklis 2 osutatud ettevõtjate kohta. Et Ühtne Kriisilahendusnõukogu saaks selliseid kavu koostada, peaks kauplemisteabehoidla andma talle juurdepääsu iga määruse (EL) nr 806/2014 kohaldamisalasse kuuluva vastaspoole sõlmitud SFTde üksikasjadele.

(11)

Määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõike 2 punktis m osutatud asutuste hulka kuuluvad muu hulgas asutused, mis vastutavad ühtse järelevalvemehhanismi ning krediidiasutuste, investeerimisühingute, kindlustus- ja edasikindlustusandjate, eurofondide, AIFi valitsejate, tööandja kogumispensioni asutuste, väärtpaberite keskdepositooriumide ja finantssektoriväliste vastaspoolte usaldatavusnõuete täitmise järelevalve eest. Et sellised asutused saaksid täita oma ülesandeid ja volitusi tõhusalt, peab neil olema juurdepääs nende järelevalve alla kuuluvate vastaspoolte esitatud SFTde üksikasjadele.

(12)

Määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõike 2 punktis m osutatud asutuste hulka kuuluvad muu hulgas asutused, mis vastutavad kesksete vastaspoolte järelevalve ja neile tegevuslubade andmise eest. Et need asutused saaksid täita oma ülesandeid tõhusalt, peaks neil olema juurdepääs SFT üksikasjadele, mis on seotud nende järelevalvealuste kesksete vastaspooltega.

(13)

Et tagada SFTde üksikasjadele juurdepääsu standardsus ja ühtsus ning vähendada halduskoormust nii nende asutuste jaoks, kellel on sellistele andmetele juurdepääs, kui ka kauplemisteabehoidlate jaoks, kes neid andmeid hoiavad, peaksid kauplemisteabehoidlad järgima spetsiaalset korda, millega määratakse kindlaks juurdepääsu andmise tingimused, täpsemalt juurdepääsu loomine ja kehtiv tegevuskord.

(14)

Selleks et tagada SFTde üksikasjade konfidentsiaalsus, peaks igasugune kauplemisteabehoidlate ja asjaomaste asutuste vaheline andmevahetus toimuma turvalise masinatevahelise ühenduse kaudu ja andmete krüpteerimise protokolle kasutades.

(15)

Et kauplemisteabehoidlate vahel saaks SFTde üksikasju tõhusalt ja tulemuslikult võrrelda ja summeerida, tuleks kõnealustele üksikasjadele juurepääsuks ning asutuste ja kauplemisteabehoidlate vahelises suhtluses kasutada ISO 20022 meetodi kohaselt välja töötatud XML-vormingus vorme ja XML-sõnumeid.

(16)

Et määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõikes 2 loetletud asutused saaksid korraldada sihipäraseid uurimisi, on oluline lihtsustada vahetu ja kohese juurdepääsu saamist spetsiaalsetele andmekogudele ning seega luua kombineeritavad sihtotstarbelised päringud, mis on seotud SFT vastaspoolte, liikide, täitmise aja, lõpptähtaja ja lõpetamisega, aga ka sellega, mis etapis SFT parasjagu on.

(17)

Et anda vahetu ja kohene juurdepääs SFTde üksikasjadele ning parandada asjaomaste asutuste ja kauplemisteabehoidlate andmekäitluse sisekorda, tuleks ühtlustada tähtaegu, milleks kauplemisteabehoidlad peavad andma asutustele juurdepääsu SFTde üksikasjadele.

(18)

Käesolev määrus põhineb regulatiivsete tehniliste standardite eelnõul, mille ESMA esitas komisjonile vastavalt määruse (EL) nr 1095/2010 (5) artiklis 10 sätestatud menetlusele.

(19)

ESMA on nende regulatiivsete tehniliste standardite eelnõu kohta korraldanud avalikud konsultatsioonid, analüüsinud sellega seotud võimalikke kulusid ja kasu ning küsinud määruse (EL) nr 1095/2010 artikli 37 kohaselt moodustatud ESMA väärtpaberituru sidusrühmade kogu arvamust,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

SFTde üksikasjad, mis tuleb teha kättesaadavaks

Kauplemisteabehoidla tagab, et SFTde üksikasjad, mis on artikli 3 kohaselt tehtud kättesaadavaks määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõikes 2 loetletud üksustele, sisaldavad järgmisi andmeid:

a)

komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2019/356 (6) lisa tabelite 1–4 kohaselt esitatud aruanded, sealhulgas selliste SFTde viimane kauplemisseis, mille tähtaeg ei ole möödas või mille kohta ei ole esitatud komisjoni rakendusmääruse (EL) 2019/363 (7) I lisa tabeli 2 andmeväljal 98 osutatud „vea“, „lõpetamise/ennetähtaegse lõpetamise“ või „positsioonikomponendi“ liiki toimingu aruannet;

b)

selliste SFT aruannete asjaomased üksikasjad, mille kauplemisteabehoidla on tagasi lükanud, sealhulgas SFT aruanded, mis on tagasi lükatud eelmisel tööpäeval, ja tagasilükkamise põhjused, täpsustatuna vastavalt komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2019/358 (8) I lisa tabelile 2;

c)

kõigi selliste esitatud SFTde aruannete kooskõlastava võrdlemise staatus, mille suhtes kauplemisteabehoidla on kohaldanud kooskõlastamise menetlust vastavalt delegeeritud määrusele (EL) 2019/358, välja arvatud need SFTd, mille tähtaeg on möödas või mille kohta on rohkem kui kuu enne aruannete kooskõlastavat võrdlemist esitatud „vea“, „lõpetamise / ennetähtaegse lõpetamise“ või „positsioonikomponendi“ liiki toimingu aruanne.

Artikkel 2

Individuaalne juurdepääs

Kauplemisteabehoidla annab määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõike 2 kohaselt mitme ülesande ja volitusega üksustele individuaalse juurdepääsu kõigi SFTde üksikasjadele, mis on seotud nende ülesannete ja volitustega.

Artikkel 3

Juurdepääs SFTde üksikasjadele vastavalt iga asjaomase asutuse volitustele ja erivajadustele

1.   Kauplemisteabehoidla annab ESMA-le juurdepääsu kõigi SFTde kõigile üksikasjadele, et ta saaks teostada järelevalvepädevust vastavalt oma ülesannetele ja volitustele.

2.   Kauplemisteabehoidla annab EBA-le, EIOPA-le ja ESRNile juurdepääsu kõigi SFTde kõigile üksikasjadele.

3.   Kauplemisteabehoidla annab kauplemiskohtade üle järelevalvet tegevale asutusele juurdepääsu kõigi SFTde üksikasjadele, mis tehti nendes kauplemiskohtades.

4.   Kauplemisteabehoidla annab EKPSi liikmele, kelle liikmesriigi rahaühik on euro, ja EKP-le juurdepääsu kõigi SFTde üksikasjadele:

a)

kui laenuks võetud või antud või tagatiseks olevad väärtpaberid on emiteerinud üksus või neid pakutakse üksuse nimel, mis on asutatud liikmesriigis, mille rahaühik on euro;

b)

kui laenuks võetud või antud või tagatiseks olevad väärtpaberid on sellise liikmesriigi võlakirjad, mille rahaühik on euro;

c)

kui rahaühik, milles laenu võetakse või antakse või tagatist antakse, on euro.

5.   Kauplemisteabehoidla annab EKPSi liikmele, kelle liikmesriigi rahaühik ei ole euro, juurdepääsu kõigi SFTde üksikasjadele:

a)

kui laenuks võetud või antud või tagatiseks olevad väärtpaberid on emiteerinud üksus või neid pakutakse üksuse nimel, mis on asutatud kõnealuse EKPSi liikme liikmesriigis;

b)

kui laenuks võetud või antud või tagatiseks olevad väärtpaberid on kõnealuse EKPSi liikme liikmesriigi võlakirjad;

c)

kui rahaühik, milles laenu võetakse või antakse või tagatist antakse, on kõnealuse EKPSi liikme emiteeritud vääring.

6.   Kauplemisteabehoidla annab määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõikes 2 loetletud asutusele, kes jälgib finantsstabiilsust ohustavaid süsteemseid riske euroalal, juurdepääsu kõigi selliste SFTde üksikasjadele, mis on sõlmitud kauplemiskohtades või mille on sõlminud vastaspooled, kelle puhul kõnealune asutus täidab euroalal finantsstabiilsuse süsteemsete riskide jälgimisega seotud ülesandeid ja volitusi. Kauplemisteabehoidla annab asutusele ka juurdepääsu kolmandas riigis asutatud vastaspoolte kõigi selliste filiaalide SFTde üksikasjadele, mis tegutsevad liikmesriigis, kelle rahaühik on euro.

7.   Kauplemisteabehoidla annab määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõikes 2 loetletud asutusele, kes jälgib finantsstabiilsust ohustavaid süsteemseid riske ja kelle liikmesriigi rahaühik ei ole euro, juurdepääsu kõigi selliste SFTde üksikasjadele, mis on sõlmitud kauplemiskohtades või mille on sõlminud vastaspooled, kelle puhul kõnealune asutus täidab liikmesriigis, kelle rahaühik ei ole euro, finantsstabiilsuse süsteemsete riskide jälgimisega seotud ülesandeid ja volitusi. Kauplemisteabehoidla annab asutusele ka juurdepääsu kolmandas riigis asutatud vastaspoolte kõigi selliste filiaalide kõigi SFTde üksikasjadele, mis tegutsevad kõnealuse asutuse liikmesriigis.

8.   Kauplemisteabehoidla annab EKP-le nõukogu määruse (EL) nr 1024/2013 alusel ühtse järelevalvemehhanismi raames ülesannete täitmisel juurdepääsu kõigi selliste SFTde üksikasjadele, mille on sõlminud mis tahes vastaspool, mille üle teeb vastavalt määrusele (EL) nr 1024/2013 ühtse järelevalvemehhanismi raames järelevalvet EKP.

9.   Kauplemisteabehoidla annab sellise kolmanda riigi asutusele, millega seoses on määruse (EL) 2015/2365 artikli 19 lõike 1 kohaselt vastu võetud rakendusakt, juurdepääsu kõigi SFTde üksikasjadele kolmanda riigi asutuse volituste ja ülesannete alusel kooskõlas eespool nimetatud rakendusakti sätetega.

10.   Kauplemisteabehoidla annab Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2004/25/EÜ (9) artikli 4 kohaselt määratud asutusele juurdepääsu kõigi selliste SFTde üksikasjadele, mille puhul laenuks võetud või antud või tagatiseks oleva väärtpaberi on emiteerinud äriühing, mis vastab ühele või mitmele järgmistest tingimustest:

a)

äriühing on kauplemisele lubatud kõnealuse asutuse liikmesriigi reguleeritud turul ja selle väärtpaberite ülevõtmispakkumiste puhul täidab järelevalveülesandeid ja volitusi kõnealune asutus;

b)

äriühingu registrijärgne asukoht või peakontor on kõnealuse asutuse liikmesriigis ja selle väärtpaberite ülevõtmispakkumiste puhul täidab järelevalveülesandeid ja volitusi kõnealune asutus;

c)

äriühing on direktiivi 2004/25/EÜ artikli 2 lõike 1 punktis c määratletud pakkumise tegija punktides a või b osutatud äriühingute puhul ja tema pakutav hüvitis sisaldab väärtpabereid.

11.   Kauplemisteabehoidla annab määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõike 2 punktis i osutatud asutusele juurdepääsu kõigile SFTde üksikasjadele, mis on seotud tehingute, turgude, laenuks võetud või antud või tagatiseks olevate väärtpaberite, kasutatud võrdlusaluste ja vastaspooltega, mille suhtes täidab järelevalveülesandeid ja -volitusi kõnealune asutus. Kauplemisteabehoidla annab asutusele ka juurdepääsu kolmandas riigis asutatud vastaspoolte kõigi selliste filiaalide SFTde üksikasjadele, mis tegutsevad kõnealuse asutuse liikmesriigis.

12.   Kauplemisteabehoidla annab Energeetikasektorit Reguleerivate Asutuste Koostööametile (ACER) juurdepääsu kõigi selliste SFTde üksikasjadele, mille puhul laenuks antud või võetud või tagatiseks olev kaup on energia.

13.   Kauplemisteabehoidla annab määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõike 2 punktis k osutatud kriisilahendusasutusele juurdepääsu kõigi selliste SFTde üksikasjadele, mille on sõlminud:

a)

vastaspool, kes kuulub kõnealuse asutuse vastutusalasse;

b)

kolmandas riigis asutatud vastaspoole filiaal, mis tegutseb kõnealuse kriisilahendusasutuse liikmesriigis ja kelle suhtes täidab ülesandeid ja volitusi kõnealune asutus.

14.   Kauplemisteabehoidla annab Ühtsele Kriisilahendusnõukogule juurdepääsu kõigi selliste SFTde üksikasjadele, mille on sõlminud mis tahes vastaspool, kes kuulub määruse (EL) nr 806/2014 kohaldamisalasse.

15.   Kauplemisteabehoidla annab määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõike 2 punktis m osutatud pädevale asutusele juurdepääsu kõigi selliste SFTde üksikasjadele, mille on sõlminud:

a)

vastaspool, kelle suhtes täidab ülesandeid ja volitusi kõnealune asutus;

b)

kolmandas riigis asutatud vastaspoole filiaal, mis tegutseb kõnealuse pädeva asutuse liikmesriigis ja kelle suhtes täidab ülesandeid ja volitusi kõnealune asutus.

16.   Kauplemisteabehoidla annab keskse vastaspoole üle järelevalvet tegevale asutusele ja kõnealuse keskse vastaspoole üle järelevalvet tegevale EKPSi liikmele juurdepääsu kõigi kõnealuse vastaspoole kliiritavate või sõlmitavate SFTde üksikasjadele.

Artikkel 4

SFTde üksikasjadele juurdepääsu loomine

1.   Kauplemisteabehoidla teeb järgmist:

a)

määrab isiku või isikud, kes vastutavad määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõikes 2 loetletud üksustega suhtlemise eest;

b)

avaldab oma veebisaidil juhised, mida määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõikes 2 loetletud üksused peavad SFTde üksikasjadele juurdepääsu saamiseks järgima;

c)

annab määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõikes 2 loetletud üksuste jaoks juurdepääsu lõikes 2 osutatud vormile;

d)

annab määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõikes 2 loetletud üksustele juurdepääsu üksnes vormis esitatud teabe alusel;

e)

loob vastavalt artiklile 5 tehnilise keskkonna, mida on vaja määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõikes 2 loetletud üksustel SFTde üksikasjadele juurdepääsu saamiseks;

f)

annab määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõikes 2 loetletud üksustele vahetu ja kohese juurdepääsu SFTde üksikasjadele 30 kalendripäeva jooksul pärast seda, kui asjaomane üksus esitas juurdepääsutaotluse.

2.   Kauplemisteabehoidla koostab vormi, mida määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõikes 2 loetletud üksused peavad kasutama SFTde üksikasjadele juurdepääsu taotlemisel. Vormi kirjed on järgmised:

a)

üksuse nimi;

b)

üksuse kontaktisik;

c)

üksuse seadusjärgsed ülesanded ja volitused;

d)

SFTde kohta taotletud üksikasju kasutada võivate isikute nimekiri;

e)

turvalise SSH FTP ühenduse andmed;

f)

muu tehniline teave, mida on vaja, et üksus saaks juurdepääsu SFTde üksikasjadele;

g)

märge, kas üksus täidab vastaspooltega seotud ülesandeid oma liikmesriigis, euroalal või liidus;

h)

vastaspoolte liigid, millega seoses üksus ülesandeid täidab, vastavalt rakendusmääruse (EL) 2019/363 I lisa tabeli 1 liigitusele;

i)

üksuse järelevalve alla kuuluvad SFTde liigid;

j)

kõik liikmesriigid, kus üksus teeb järelevalvet laenuks võetud või antud või tagatiseks olevate väärtpaberite emitendi üle (olemasolu korral);

k)

kõik liikmesriigid, kus üksus teeb järelevalvet laenuks võetud või antud või tagatiseks olevate kaupade üle (olemasolu korral);

l)

kauplemiskohad, mille üle üksus teeb järelevalvet (olemasolu korral);

m)

kesksed vastaspooled, mille üle üksus teeb järelevalvet (olemasolu korral);

n)

üksuse emiteeritav vääring (olemasolu korral);

o)

liidus kasutatavad võrdlusalused, mille haldamise eest üksus vastutab (olemasolu korral).

Artikkel 5

SFTde üksikasjadele juurdepääsu reguleeriv tegevuskord

1.   Kauplemisteabehoidla loob ja säilitab vajaliku tehnilise keskkonna, et määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõikes 2 loetletud üksused saaksid ühendust kauplemisteabehoidlaga, kasutades turvalist masinatevahelist liidest.

Esimese lõigu kohaldamiseks kasutab kauplemisteabehoidla SSH failiedastusprotokolli ja selle liidese kaudu suhtlemiseks ISO 20022 meetodi kohaselt välja töötatud standarditud XML-sõnumeid.

2.   Kauplemisteabehoidla loob ja säilitab vajaliku tehnilise keskkonna, et määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõikes 2 loetletud üksused saaksid lõigete 1, 2 ja 3 kohaselt edastada perioodilisi eelnevalt kindlaksmääratud taotlusi SFTde üksikasjadele juurdepääsuks, et kõnealused üksused saaksid täita oma ülesandeid ja volitusi.

3.   Kauplemisteabehoidla annab artikli 3 kohaselt määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõikes 2 osutatud üksustele nende taotluse korral juurdepääsu kõigi SFTde andmetele, mille suhtes üksus täidab ülesandeid ja volitusi, lähtudes järgmiste rakendusmääruse (EL) 2019/363 I lisas toodud …:

a)

teabe ajatempel;

b)

teavitav vastaspool;

c)

muu vastaspool;

d)

teavitava vastaspoole filiaal;

e)

muu vastaspoole filiaal;

f)

teavitava vastaspoole tegevusvaldkond;

g)

teavitava vastaspoole liik;

h)

maakler;

i)

aruandeid esitav üksus;

j)

õigustatud isik;

k)

SFT liik;

l)

tagatise komponendi liik;

m)

kauplemiskoht;

n)

täitmise ajatempel;

o)

lõpptähtaeg;

p)

lõpetamise kuupäev;

q)

keskne vastaspool;

r)

toimingu liik.

4.   Kauplemisteabehoidla loob ja säilitab tehnilise võimekuse tagada määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõikes 2 loetletud üksustele vahetu ja kohene juurdepääs nende volituste ja ülesannete täitmiseks vajalikele SFTde üksikasjadele. Kõnealustele SFTde üksikasjadele juurdepääsu andmise tähtajad on järgmised:

a)

kui juurdepääsu taotletakse pooleli SFTde üksikasjadele või selliste SFTde üksikasjadele, mille tähtaeg on möödunud või mille kohta on mitte rohkem kui aasta enne taotluse esitamise kuupäeva esitatud rakendusmääruse (EL) 2019/363 I lisa tabeli 2 andmeväljal 98 osutatud „vea“, „lõpetamise/ennetähtaegse lõpetamise“ või „positsioonikomponendi“ liiki toimingu aruanne, hiljemalt kell 12:00 koordineeritud maailmaaja (UTC) järgi esimesel kalendripäeval pärast juurdepääsutaotluse esitamist;

b)

kui juurdepääsu taotletakse selliste SFTde üksikasjadele, mille tähtaeg on möödunud või mille kohta on rohkem kui aasta enne taotluse esitamise kuupäeva esitatud rakendusmääruse (EL) 2019/363 I lisa tabeli 2 andmeväljal 98 osutatud „vea“, „lõpetamise/ennetähtaegse lõpetamise“ või „positsioonikomponendi“ liiki toimingu aruanne, mitte hiljem kui kolm tööpäeva pärast juurdepääsutaotluse esitamist;

c)

kui juurdepääsu taotletakse SFT üksikasjadele, mis kuuluvad nii punkti a kui ka punkti b alla, mitte hiljem kui kolm tööpäeva pärast juurdepääsutaotluse esitamist.

5.   Kauplemisteabehoidla kinnitab SFTde üksikasjadele juurdepääsuks määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõikes 2 loetletud üksuste esitatud taotluse laekumist ning kontrollib taotluse nõuetekohasust ja terviklikkust ning teavitab kõnealuseid üksusi kontrollimise tulemustest hiljemalt 60 minutit pärast taotluse esitamist.

6.   Kauplemisteabehoidla kasutab määruse (EL) 2015/2365 artikli 12 lõikes 2 loetletud üksustele kättesaadavaks tehtava teabe konfidentsiaalsuse, terviklikkuse ja kaitse tagamiseks e-allkirja ja andmete krüpteerimise protokolle.

Artikkel 6

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 13. detsember 2018

Komisjoni nimel

president

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ELT L 337, 23.12.2015, lk 1.

(2)  Nõukogu 15. oktoobri 2013. aasta määrus (EL) nr 1024/2013, millega antakse Euroopa Keskpangale eriülesanded seoses krediidiasutuste usaldatavusnõuete täitmise järelevalve poliitikaga (ELT L 287, 29.10.2013, lk 63).

(3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. mai 2014. aasta direktiiv 2014/59/EL, millega luuakse krediidiasutuste ja investeerimisühingute finantsseisundi taastamise ja kriisilahenduse õigusraamistik ning muudetakse nõukogu direktiivi 82/891/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 2001/24/EÜ, 2002/47/EÜ, 2004/25/EÜ, 2005/56/EÜ, 2007/36/EÜ, 2011/35/EL, 2012/30/EL ja 2013/36/EL ning määruseid (EL) nr 1093/2010 ja (EL) nr 648/2012 (ELT L 173, 12.6.2014, lk 190).

(4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. juuli 2014. aasta määrus (EL) nr 806/2014, millega kehtestatakse ühtsed eeskirjad ja ühtne menetlus krediidiasutuste ja teatavate investeerimisühingute kriisilahenduseks ühtse kriisilahenduskorra ja ühtse kriisilahendusfondi raames ning millega muudetakse määrust (EL) nr 1093/2010 (ELT L 225, 30.7.2014, lk 1).

(5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. novembri 2010. aasta määrus (EL) nr 1095/2010, millega asutatakse Euroopa Järelevalveasutus (Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve), muudetakse otsust nr 716/2009/EÜ ning tunnistatakse kehtetuks komisjoni otsus 2009/77/EÜ (ELT L 331, 15.12.2010, lk 84).

(6)  Komisjoni 13. detsembri 2018. aasta delegeeritud määrus (EL) 2019/356, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2015/2365 seoses regulatiivsete tehniliste standarditega, millega määratakse kindlaks väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingute kohta kauplemisteabehoidlatele esitatavad üksikasjad (vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 1).

(7)  Komisjoni 13. detsember 2018. aasta rakendusmäärus (EL) 2019/363, milles sätestatakse rakenduslikud tehnilised standardid seoses Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2015/2365 kohaselt kauplemisteabehoidlatele väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingute üksikasjade kohta esitatavate teadete vormingu ja selliste teadete esitamise sagedusega ning muudetakse rakendusmäärust (EL) nr 1247/2012 seoses teavitamiskoodide kasutamisega tuletuslepingutest teavitamisel (vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 85).

(8)  Komisjoni 13. detsembri 2018. aasta delegeeritud määrus (EL) 2019/358, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2015/2365 seoses regulatiivsete tehniliste standarditega, mis käsitlevad väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingute puhul kauplemisteabehoidlate poolt andmete kogumist, kontrollimist, summeerimist, võrdlemist ja avaldamist (vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 30).

(9)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. aprilli 2004. aasta direktiiv 2004/25/EÜ ülevõtmispakkumiste kohta (ELT L 142, 30.4.2004, lk 12).