18.1.2019 |
ET |
Euroopa Liidu Teataja |
L 17/1 |
KOMISJONI OTSUS (EL) 2019/61
19. detsember 2018
avaliku halduse sektori parimaid keskkonnajuhtimistavasid, keskkonnatoime näitajaid ja tipptaseme võrdlusaluseid sisaldava võrdlusdokumendi kohta, mis on ette nähtud määrusega (EÜ) nr 1221/2009 organisatsioonide vabatahtliku osalemise kohta ühenduse keskkonnajuhtimis- ja -auditeerimissüsteemis (EMAS)
(EMPs kohaldatav tekst)
EUROOPA KOMISJON,
võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,
võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. novembri 2009. aasta määrust (EÜ) nr 1221/2009 organisatsioonide vabatahtliku osalemise kohta ühenduse keskkonnajuhtimis- ja -auditeerimissüsteemis (EMAS) ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 761/2001 ning komisjoni otsused 2001/681/EÜ ja 2006/193/EÜ, (1) eelkõige selle artikli 46 lõiget 1,
ning arvestades järgmist:
(1) |
Määruse (EÜ) nr 1221/2009 kohaselt peab komisjon koostama konkreetsete majandussektorite jaoks sektorite võrdlusdokumendid. Need dokumendid peavad hõlmama parimat keskkonnajuhtimistava, keskkonnatoime näitajaid ning vajaduse korral tipptaseme võrdlusaluseid ja hindamissüsteeme, milles on kindlaks määratud keskkonnatoime tasemed. Kui kõnealuse määrusega loodud keskkonnajuhtimis- ja -auditeerimissüsteemis registreeritud või selles registreerimiseks valmistuvad organisatsioonid töötavad välja oma keskkonnajuhtimissüsteemi ja hindavad oma keskkonnatoimet nimetatud määruse IV lisa alusel koostatavas või ajakohastatavas keskkonnaaruandes, peavad nad võtma neid dokumente arvesse. |
(2) |
Määrusega (EÜ) nr 1221/2009 on ette nähtud, et komisjon koostab töökava koos soovitusliku nimekirjaga prioriteetseks peetavatest sektoritest, mille jaoks tuleb vastu võtta sektorite ja sektoriülesed võrdlusdokumendid. Komisjoni teatises, milles käsitletakse määruse (EÜ) nr 1221/2009 (organisatsioonide vabatahtliku osalemise kohta ühenduse keskkonnajuhtimis- ja -auditeerimissüsteemis (EMAS)) alusel kehtestatavat töökava koos soovitusliku nimekirjaga sektoritest, mille jaoks tuleb vastu võtta sektorite ning sektoriülesed võrdlusdokumendid, (2) määrati avaliku halduse sektor kindlaks prioriteetse sektorina. |
(3) |
Kuna liidu erinevate haldusorganite tegevus on väga mitmekesine, tuleks selle sektori võrdlusdokumendis keskenduda sektori jaoks tähtsaimatele keskkonnaküsimustele. Dokumendis tuleks parima keskkonnajuhtimistavana kindlaks määrata konkreetsed meetmed, millega parandada büroode haldamist, energia- ja ressursitõhusust, liikuvust, maakasutust, õhukvaliteeti, veevarustust ja reoveekäitlust, mis on vajalik ringmajanduse edendamiseks. |
(4) |
Et organisatsioonidel, tõendajatel ja muudel osalistel oleks piisavalt aega avaliku halduse sektori võrdlusdokumendi kasutuselevõtuks valmistuda, peaks käesoleva otsuse kohaldamise kuupäev olema 120 päeva pärast otsuse Euroopa Liidu Teatajas avaldamise kuupäeva. |
(5) |
Käesolevale otsusele lisatud sektori võrdlusdokumendi koostamisel konsulteeris komisjon liikmesriikide ja muude sidusrühmadega kooskõlas määrusega (EÜ) nr 1221/2009. |
(6) |
Käesoleva otsusega ettenähtud meetmed on kooskõlas määruse (EÜ) nr 1221/2009 artikli 49 kohaselt asutatud komitee arvamusega, |
ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:
Artikkel 1
Käesoleva otsuse lisas on esitatud avaliku halduse sektori parimaid keskkonnajuhtimistavasid, keskkonnatoime näitajaid ja tipptaseme võrdlusaluseid sisaldav võrdlusdokument, mis on ette nähtud määrusega (EÜ) nr 1221/2009.
Artikkel 2
Käesolev otsus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.
Seda kohaldatakse alates 18. maist 2019.
Brüssel, 19. detsember 2018
Komisjoni nimel
president
Jean-Claude JUNCKER
LISA
1. SISSEJUHATUS
See sektori võrdlusdokument põhineb üksikasjalikul teadus- ja poliitikaaruandel (1) (edaspidi „parimate tavade aruanne“), mille on koostanud Euroopa Komisjoni Teadusuuringute Ühiskeskus (JRC).
Asjaomane õiguslik taust
Ühenduse keskkonnajuhtimis- ja -auditeerimissüsteem (EMAS), kus organisatsioonid võivad vabatahtlikult osaleda, loodi 1993. aastal nõukogu määrusega (EMÜ) nr 1836/93 (2). Seejärel on see kahel korral põhjalikult läbi vaadatud:
— |
Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 761/2001; (3) |
— |
määrusega (EÜ) nr 1221/2009. |
Kõige viimase, 11. jaanuaril 2010 jõustunud läbivaadatud versiooni uus tähtis element on artikkel 46 sektori võrdlusdokumentide väljatöötamise kohta. Sektori võrdlusdokumentides tuleb esitada parimad keskkonnajuhtimistavad, keskkonnatoime näitajad eri sektorite jaoks ning kui see on asjakohane, siis tipptaseme võrdlusalused ja hindamissüsteemid, milles on kindlaks määratud keskkonnatoime tasemed.
Kuidas dokumenti mõista ja kasutada
EMAS on vabatahtliku osalemise süsteem organisatsioonidele, kelle eesmärk on keskkonda pidevalt parandada. Selle raames pakutakse käesolevas sektori võrdlusdokumendis välja sektoripõhised suunised avaliku halduse sektorile ning juhitakse tähelepanu mitmele täiustamisvõimalusele ja parimatele tavadele.
Dokumendi on koostanud Euroopa Komisjon, kes kasutas sidusrühmade ettepanekuid. Sektori asjatundjatest ja sidusrühmade esindajatest koosnev tehniline töörühm, mida juhtis JRC, arutas läbi ja leppis lõpuks kokku käesolevas dokumendis kirjeldatud parimad keskkonnajuhtimistavad, sektorite keskkonnatoime näitajad ning tipptaseme võrdlusalused; nende võrdlusaluste eesmärk oli eelkõige iseloomustada sektori kõige tõhusamalt tegutsevate organisatsioonide keskkonnatoime tasemeid.
Sektori võrdlusdokumendi eesmärk on aidata ja toetada kõiki oma keskkonnatoimet parandada soovivaid organisatsioone, pakkudes ideid ja innustust, aga ka praktilisi ja tehnilisi juhiseid.
Käesolev võrdlusdokument on mõeldud eelkõige organisatsioonidele, mis on EMASis juba registreeritud, samuti organisatsioonidele, kes kaaluvad EMASis registreerimist tulevikus, ning kõigile organisatsioonidele, kes soovivad parimatest keskkonnajuhtimistavadest rohkem teada saada, et parandada oma keskkonnatoimet. Seega on käesoleva dokumendi eesmärk toetada kõiki avaliku halduse sektoris tegutsevaid organisatsioone nii otseste kui ka kaudsete parandamist vajavate keskkonnaaspektidega tegelemisel ja teabe leidmisel parimate keskkonnajuhtimistavade kohta, asjakohaste sektoripõhiste keskkonnatoime näitajate kohta oma keskkonnatoime mõõtmiseks, samuti teabe leidmisel tipptaseme võrdlusaluste kohta.
Kuidas peaksid EMASi liikmeks registreeritud organisatsioonid sektori võrdlusdokumente arvesse võtma?
Määruse (EÜ) nr 1221/2009 kohaselt peavad EMASis registreeritud organisatsioonid võtma sektori võrdlusdokumente arvesse kahel tasandil:
1. |
keskkonnaülevaadete tulemuste põhjal keskkonnajuhtimissüsteemi väljatöötamisel ja rakendamisel (artikli 4 lõike 1 punkt b): organisatsioonid peaksid oma keskkonnaalaste eesmärkide kindlaksmääramisel ja läbivaatamisel ning oma keskkonnatoime parandamiseks võetavate meetmete üle otsustamisel kasutama sektori võrdlusdokumendi sobivaid elemente kooskõlas keskkonnaülevaates ja -poliitikas kindlaks määratud asjakohaste keskkonnaaspektidega. |
2. |
Keskkonnaaruande koostamisel (artikli 4 lõike 1 punkt d ja artikli 4 lõige 4):
|
Sektori võrdlusdokumentide elemente (näitajaid, parimaid keskkonnajuhtimistavasid või tipptaseme võrdlusaluseid), mida ei peeta organisatsiooni keskkonnaülevaates kindlaks määratud oluliste keskkonnaaspektide mõttes vajalikuks, ei pea keskkonnaaruandes esitama ega kirjeldama.
EMASis osalemine on pidev protsess. Iga kord, kui organisatsioon kavatseb oma keskkonnatoimet parandada (ja vaatab oma keskkonnatoimet läbi), peab ta uurima konkreetseid teemasid sektori võrdlusdokumendis, et saada mõtteid selle kohta, mis küsimused sammsammulisel lähenemisel järgmisena käsile võtta.
EMASi keskkonnatõendajad kontrollivad, kas ja kuidas võttis organisatsioon oma keskkonnaaruande koostamisel arvesse sektori võrdlusdokumenti (määruse (EÜ) nr 1221/2009 artikli 18 lõike 5 punkt d).
Auditi tegemisel vajavad akrediteeritud keskkonnatõendajad organisatsioonilt tõendeid selle kohta, mil viisil on sektori võrdlusdokumendi olulised elemendid keskkonnaülevaate alusel välja valitud ja kuidas neid on arvesse võetud. Nad ei kontrolli vastavust kirjeldatud tipptaseme võrdlusalusele, küll aga tõendeid selle kohta, kuidas sektori võrdlusdokumenti kasutati suunisena, et määrata näitajad ja nõuetekohased vabatahtlikud meetmed, mida organisatsioon saab rakendada oma keskkonnatoime parandamiseks.
Võttes arvesse EMASi ja sektori võrdlusdokumendi vabatahtlikku laadi, ei tohiks organisatsioonidele panna ebaproportsionaalset koormust selliste tõendite esitamiseks. Eelkõige ei tohi tõendajad nõuda individuaalset põhjendust iga võrdlusdokumendis mainitud parima tava, sektoripõhise keskkonnatoime näitaja ega tipptaseme võrdlusaluse kohta, mida organisatsioon ei pea oma keskkonnaülevaadet silmas pidades asjakohaseks. Sellegipoolest võivad nad soovitada organisatsioonil võtta tulevikus arvesse olulisi lisaelemente, mis on üheks tõendiks selle kohta, et organisatsioon soovib keskkonnatoimet pidevalt parandada.
Sektori võrdlusdokumendi ülesehitus
Dokument koosneb neljast peatükist. Esimeses peatükis tutvustatakse EMASi õiguslikku tausta ja antakse juhiseid dokumendi kasutamise kohta; teises peatükis määratletakse võrdlusdokumendi rakendusala. Kolmandas peatükis kirjeldatakse lühidalt mitmesuguseid parimaid keskkonnajuhtimistavasid (5) koos teabega nende kohaldatavuse kohta. Kui mõne parima keskkonnajuhtimistava kohta on võimalik sõnastada konkreetsed keskkonnatoime näitajad ja tipptaseme võrdlusalused, esitatakse ka need. Kõigi keskkonnajuhtimistavade puhul polnud aga võimalik tipptaseme võrdlusaluseid kindlaks määrata, sest mõnes valdkonnas olid kättesaadavad andmed piiratud või kuna konkreetsed tingimused (kohalik kliima, majandus või ühiskond, haldusorganite kohustused jne) erinevad sellisel määral, et tipptaseme võrdlusalusel poleks mõtet. Osa näitajaid ja võrdlusaluseid on olulised rohkem kui ühe parima keskkonnajuhtimistava seisukohalt ning seepärast korratakse neid, kui see on vajalik. Neljandas peatükis esitatakse ülevaatlik tabel kõige olulisemate keskkonnatoime näitajatega, juurdekuuluvate selgituste ja seonduvate tipptaseme võrdlusalustega.
2. KOHALDAMISALA
Sektori võrdlusdokumendis käsitletakse avaliku halduse sektori tegevuse keskkonnatoimet. Käesoleva dokumendi tähenduses moodustub avaliku halduse sektor organisatsioonidest, mis kuuluvad peamiselt järgmisesse Euroopa Liidu majanduse tegevusalade statistilise klassifikaatori (NACE) koodiga tähistatud osasse (vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 1893/2006 (6) kehtestatud majanduse tegevusalade statistilisele klassifikaatorile):
— |
NACE kood 84: avalik haldus ja riigikaitse; kohustuslik sotsiaalkindlustus. |
Selle NACE koodi all registreeritud organisatsioonid on käesoleva dokumendi sihtrühm.
Ühtlasi võivad selles sektori võrdlusdokumendis kindlaks määratud parimad keskkonnajuhtimistavad pakkuda inspiratsiooni ka teistele organisatsioonidele, näiteks riigi või eraettevõtjatele, kes osutavad teenuseid haldusorganite nimel. Need ettevõtjad võivad muu hulgas kuuluda järgmistesse NACE koodiga tähistatud osadesse:
— |
NACE kood 2: metsamajandus ja metsavarumine; |
— |
NACE kood 36: veekogumine, -töötlus ja -varustus; |
— |
NACE kood 37: kanalisatsioon; |
— |
NACE kood 38: jäätmekogumine, -töötlus ja -kõrvaldus; materjalide taaskasutusele võtmine; |
— |
NACE kood 39: saastekäitlus ja muud jäätmekäitlustegevused; |
— |
NACE kood 41.2: elamute ja mitteeluhoonete ehitus; |
— |
NACE kood 49.3.1: sõitjate asulasisene ja linnalähitransport. |
Selles sektori võrdlusdokumendis käsitletakse mitut aspekti, mis on igat liiki haldusorganite seisukohast asjakohased, sealhulgas kontorite keskkonnatoime, üldkasutatavate hoonete energiatõhusus ja keskkonnahoidlikud riigihanked (st punktid 3.1, 3.2.5, 3.2.7, 3.2.8, 3.2.10 ja 3.11). Kõiki kohaliku, piirkondliku, riikliku ja rahvusvahelise tasandi haldusorganeid kutsutakse üles nende dokumendi punktidega tutvuma.
Haldusorgani tõhusal keskkonnajuhtimisel tuleb aga keskenduda ka haldusorgani põhitegevusele, millega seoses on võimalik saavutada suurim keskkonnakasu. Käesoleva dokumendi eesmärk on muuta see ülesanne kohalikele omavalitsustele ja omavalitsusüksustele (7) lihtsamaks, pöörates tähelepanu parimatele tavadele, mis on olulised nende rolli seisukohast ja teenuste seisukohast, mida nad otseselt või kaudselt oma elanikele osutavad (nt reovee puhastamine, kohalik ühistransport). Keskendutakse konkreetselt kohalikele omavalitsustele, kuna nende osakaal on ELi haldusorganite hulgas kõige suurem ning kohalikul tasemel on suurim võimalus parimaid tavasid korrata ja neist õppida.
Peamised keskkonnaaspektid, nendega seotud survetegurid ja dokumendi punktid, milles neid käsitletakse, on esitatud alljärgnevas tabelis. Välja valiti sektori kõige asjakohasemad keskkonnaaspektid. Siiski tuleks konkreetsete haldusorganite hallatavaid keskkonnaaspekte hinnata juhtumipõhiselt. Tabelis pole eristatud otseseid ja kaudseid keskkonnaaspekte, sest asutusesiseselt ja allhanke korras tehtavad toimingud on eri juhtumite puhul erinevad. Ühtlasi võib paljusid keskkonnaaspekte pidada nii otsesteks kui ka kaudseteks, kuna need viitavad otseselt haldusorgani tegevusele, aga ka elanike, ettevõtjate ja organisatsioonide tegevusele territooriumil, mida haldusorgan haldab või teenindab.
Haldusorganite kõige asjakohasemad keskkonnaaspektid ja survetegurid ning punktid, milles neid selles dokumendis käsitletakse
Keskkonnaaspekt |
Peamised seotud survetegurid |
Sektori võrdlusdokumendi asjaomased punktid |
Kontorite töös hoidmine |
Tahkete jäätmete teke Veetarbimine Energiatarbimine, kasvuhoonegaaside heide (CO2) Õhku eralduvad saasteained (CO, SO2, NOx, tahked osakesed jne) Ressursside ammendumine |
Punkt 3.1 |
Hallatava piirkonna ja enda energiakasutuse juhtimine |
Energiatarbimine, kasvuhoonegaaside heide (CO2) |
Punkt 3.2 |
Liikuvuse ja/või ühistranspordi haldamine |
Õhku eralduvad saasteained (CO, SO2, NOx, tahked osakesed jne) Energiatarbimine, kasvuhoonegaaside heide (CO2) |
Punkt 3.3 |
Maakasutuse planeerimine ja linnade rohealade haldamine |
Maakasutus Elurikkuse vähenemine |
Punktid 3.4 ja 3.5 |
Välisõhu kvaliteedi ja müra kontrollimine |
Õhku eralduvad saasteained (CO, SO2, NOx, tahked osakesed jne) Müra teke |
Punktid 3.6 ja 3.7 |
Jäätmekäitlus |
Tahkete jäätmete teke |
Punkt 3.8 |
Joogiveevarustus |
Veetarbimine |
Punkt 3.9 |
Reovee puhastamise haldamine |
Heide vette (BHT, KHT, mikrosaasteained jne) Energiatarbimine, kasvuhoonegaaside heide (CO2) |
Punkt 3.10 |
Kaupade ja teenuste hankimine |
Tahkete jäätmete teke Veetarbimine Energiatarbimine, kasvuhoonegaaside heide (CO2) Õhku eralduvad saasteained (CO, SO2, NOx, tahked osakesed jne) Ressursside ammendumine |
Punkt 3.11 |
Elanike ja ettevõtjate keskkonnakäitumise parandamine |
Tahkete jäätmete teke Veetarbimine Energiatarbimine, kasvuhoonegaaside heide (CO2) Õhku eralduvad saasteained (CO, SO2, NOx, tahked osakesed jne) Heide vette (BHT, KHT, mikrosaasteained jne) Ressursside ammendumine |
Punkt 3.12 |
Parimad keskkonnajuhtimistavad, mida on kirjeldatud 3. peatükis, määrati kindlaks kõige asjakohasemate tehnikate, tegevuste ja meetmetena, mida haldusorganid saavad rakendada oma keskkonnatoime parandamiseks seoses iga tabelis (vt eespool) loetletud keskkonnaaspektiga. Nende kindlaksmääramisel võeti arvesse avalik-õiguslike asutuste konkreetseid probleeme ja võimalusi võrreldes eraettevõtjatega. Nende alla kuuluvad muu hulgas:
— |
rangemad hankemenetlused; |
— |
karmid rahastamiseeskirjad; |
— |
otsuste rakendamiseks vajalik pikem aeg; |
— |
vana taristu; |
— |
piiratud eelarve; |
aga ka:
— |
võimalus leppida pikemate tasuvusperioodidega; |
— |
võimalus eelistada valikuid, mis toovad kaasa kasu ühiskonnale, mitte rahalise kasu; |
— |
personali püsivus; |
— |
võimalused mastaabisäästuks kohaliku, piirkondliku ja riikliku tasandi haldusorganite koostöö korral. |
Selles dokumendis esitatud keskkonnajuhtimistavade rakendamisel peavad kohalikud omavalitsused võtma arvesse oma konkreetseid probleeme ning seda, kuidas konkreetseid olemasolevaid võimalusi ära kasutada (8).
3. PARIMAD KESKKONNAJUHTIMISTAVAD, KESKKONNATOIME NÄITAJAD JA TIPPTASEME VÕRDLUSALUSED AVALIKU HALDUSE SEKTORIS
3.1. Parimad keskkonnajuhtimistavad säästlikele kontoritele
See punkt on suunatud kõigile haldusorganitele, kes teevad oma toiminguid kontoris.
3.1.1. Energiakasutuse juhtimine ja minimeerimine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub tsükli „planeeri, teosta, kontrolli, tegutse“ põhimõtete kohane energiajuhtimise rakendamine kontorites, mille omanikud või haldajad on haldusorganid, kasutades järgmisi meetmeid:
— |
energiakasutuse andmete sage kogumine või pidev jälgimine; andmeid võib koguda ehitise tasandil ruumide põhjal (nt fuajee, kontoriruumid, söökla/kohvik), energiaallikate põhjal (nt gaas, elekter) ja lõppkasutuse kategooriate põhjal (nt valgustus, ruumiküte); |
— |
andmete analüüsimine, eesmärkide seadmine, võrdlusaluste kindlaksmääramine ja nende võrdlemine tegeliku energiakasutusega; |
— |
strateegia ja tegevuskava koostamine kontorihoone energiatõhususe parandamiseks (vt punktid 3.2.5, 3.2.7, 3.2.8). |
Seda parimat keskkonnajuhtimistava saab üldiselt kohaldada kontorihoonetes, mille omanikud või haldajad on haldusorganid. Renditud hoonete puhul võivad selle parima keskkonnajuhtimistava rakendamisega seotud meetmed olla aga piiratumad.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||||||||||||||||||||
|
— |
3.1.2. Veekasutuse reguleerimine ja minimeerimine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub tsükli „planeeri, teosta, kontrolli, tegutse“ põhimõtete kohane veemajanduse rakendamine kontorites, mille omanikud või haldajad on haldusorganid, kasutades järgmisi meetmeid:
— |
veekasutuse andmete sage kogumine või pidev jälgimine; andmeid võib koguda ehitise tasandil asjakohaste ruumide põhjal, kus vett kasutatakse (nt fuajee, kontoriruumid, söökla/kohvik), ja lõppkasutuse kategooriate põhjal (nt tualetid, köögid); |
— |
andmete analüüsimine, eesmärkide seadmine, võrdlusaluste kindlaksmääramine ja nende võrdlemine tegeliku veekasutusega; |
— |
strateegia ja tegevuskava koostamine veekasutuse vähendamiseks (nt tõhusa veekasutusega kraanide, duššide ja rõhureduktorite paigaldamisega, nende korrapärase hooldamisega, vihmavee kogumise süsteemide paigaldamisega). |
Seda parimat keskkonnajuhtimistava saab üldiselt kohaldada kontorihoonetes, mille omanikud või haldajad on haldusorganid, tingimusel et eeldatavalt saavutatav veesääst korvab veekasutuse andmete jälgimise ja kogumise süsteemide paigaldamise ja hooldamise kulud. Renditud hoonete puhul võivad selle parima keskkonnajuhtimistava rakendamisega seotud meetmed olla piiratumad.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||||||||||||||
|
|
3.1.3. Jäätmetekke reguleerimine ja minimeerimine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub täiustatud jäätmekäitluse rakendamine kontorihoonetes, mille omanikud või haldajad on haldusorganid, kasutades järgmisi meetmeid:
— |
ennetamine: paberivabade menetluste kehtestamine ja paberivabade arhiivide loomine, seadmete ja tarbekaupade kestvuse tagamine (nt keskkonnahoidlike riigihangetega, vt punkt 3.11), kontorimööbli ja -seadmete korduskasutamise võimaldamine (nt internetipõhise loetelu loomisega olemasolevate seadmete, mööbli ja kirjatarvete kohta, mida enam ei vajata, ning tagamisega, et kõik teenistused ja töötajad vaatavad selle enne uute asjade ostmist läbi; professionaalse puhastuse, paranduse ja hoolduse tagamisega, et nende eluiga pikendada); töötajate motiveerimine tarvitama ühekordselt kasutatavate plasttopside asemel korduskasutatavaid topse; plastpudelite asemel (ilma plasttopsideta) veeautomaatide kättesaadavaks tegemine koosolekutel ja üldkasutatavates ruumides; |
— |
sortimine: lihtsa juurdepääsu võimaldamine kõige levinumate jäätmeliikide konteineritele ja kõigi muude jäätmeliikide kogumispunktidele, et vähendada jäätmejääkide teket; ringlussevõetavatest materjalidest seadmete ja tarbekaupade ostmine; |
— |
seire: tekkinud jäätmete kohta jäätmeliikide kaupa korrapärase arvestuse pidamine, mis hõlmab kõiki jäätmeliike (nt liigiti kogutud jäätmed, jäätmejäägid, ohtlikud jäätmed); selle saavutamine on võimalik asjakohaste strateegiatega ja eri teenistuste töötajate kaasamise abil. |
Seda parimat keskkonnajuhtimistava saab kohaldada kõigis haldusorganites ja see on suunatud kontorite tegevusele. Konkreetsed rakendatavad meetmed (nt liigid, mille kaupa jäätmed sorditakse) peaks kajastama konkreetseid tingimusi (nt tekkivate jäätmete liigid, konkreetsete jäätmeliikide ringlussevõtmise teenuste kohalik kättesaadavus, kohalikud õigusaktid ja jäätmekäitluse kulud).
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||||||||
|
|
3.1.4. Kontoripaberi ja tarbekaupade tarbimise minimeerimine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub:
— |
selliste sisemenetluste rakendamine ja edendamine (nt paberivabad menetlused, nagu elektroonilised töövood, e-allkirjad ja elektroonilised arhiivid, koosolekute jaoks dokumentide printimata jätmine, teabelehtede/aruannete printimata jätmine, kahepoolne printimine kui vaikevalik), mis aitavad töötajatel ja üldsusel kontoripaberi (st koopia-/trükipaber) ja tarbekaupade (st kõik kontorites kasutatavad asjad, nagu pastapliiatsid, pliiatsid, markerid, märkmikud) kasutamist vältida, vähendades seeläbi nõudlust; |
— |
keskkonnahoidlike riigihangete kasutamine (vt punkt 3.11), et teha väiksema keskkonnamõjuga valikuid, nt väikse grammkaaluga kontoripaber, kestvamad ja taastäidetavad tooted ning alternatiivid, mille keskkonnamõju ja toksilisus on väiksed. |
Seda parimat keskkonnajuhtimistava saab üldiselt kohaldada kõigis haldusorganites..
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||||||
|
|
3.1.5. Pendelrändamise ja ametisõitude keskkonnamõju vähendamine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub pendelrändamise ja ametisõitude keskkonnamõju vähendamine järgmiste meetmetega:
— |
töötajate kaasamine ja käitumise muutmine, et saavutada säästlikum pendelrändamine (nt kampaaniad digitaalsete vahendite kaudu, majanduslikud stiimulid ja pärssivad tegurid, sotsiaalsete mängude ja preemiapõhiste stiimulite kasutamine); |
— |
kogu organisatsiooni töötajatele selliste reisiplaanide koostamine, mis edendavad säästlikke pendelrändamise ja ametisõitude viise (nt kokkulepe kohalike ühistransporditeenuste osutajatega liinide kohandamiseks reisijate vajadustele; nn CO2-eelarve rakendamine ametisõitude puhul); |
— |
transporditeenuste hangetele rangete säästlikkuskriteeriumite kehtestamine (nt lühireisideks lennukite asemel rongide kasutamine; otselendude või mitmeliigilist transporti hõlmavate reiside eelistamine ümberistumisega lendudele); |
— |
autodega pendelrändamise vähendamine ühistranspordi olemasolu korral ja autode tõhusa kasutamise soodustamine (nt ühe reisijaga autoreiside arvu vähendamine koossõidu edendamisega töötajate seas); |
— |
töötajatele paindlikuma töökorralduse võimaldamine, vähendades seeläbi kogu transpordivajadust (nt kaugtöö ja kodus töötamise kehtestamine, virtuaalsete koosoleku pidamise vahendite kasutuselevõtt). |
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav igat liiki ja igasuguse ulatusega haldusorganites. Konkreetsed rakendatavad meetmed erinevad aga olenevalt kohalikest tingimustest, nagu geograafiline asukoht ja ühistranspordi kättesaadavus.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||||||||||||||||
|
|
3.1.6. Sööklate ja kohvikute keskkonnamõju vähendamine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub:
— |
söökla- ja kohvikuteenuste hankimine või asutuse sööklate ja kohvikute jaoks toidu ja jookide hankimine, kehtestades säästlikkusnõuded, nagu hooajaline ja mahetoit, tagades taime-/veganitoidu olemasolu ning vältides (võimaluse korral) ühekordselt kasutatavates plastpakendites toodete pakkumist; selliste teenuseosutajate valimine, kes saavad osutada teenuseid, ilma et nad tarvitaksid ühekordselt kasutatavaid plastnõusid, nagu joogitopsid, muud nõud ja söögiriistad (vt ka punkt 3.11); |
— |
töötajate kaasamise kampaaniate korraldamine, et propageerida säästlikke toiduvalikuid; |
— |
sööklates ja kohvikutes käitumismuutuste esilekutsumine toidu esitlemise viiside kaudu (st selle muutmine, kuidas toiduvalikud on esitatud, et konkreetsest valikust saaks loomulik või vaikevalik) ja hinnapoliitikaga (st säästlikumate toiduvalikute madalamad hinnad); |
— |
toidujäätmete hulga vähendamise poliitika kehtestamine, millega muudetakse toiduportsjonid väiksemaks, pakutakse eri suuruses portsjoneid, planeeritakse menüüsid hoolikalt jne. |
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav haldusorganite igat liiki ja igasuguse suurusega kontorihoonetes, mille juurde kuulub asutusesisene söökla või kohvik.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||
|
— |
3.1.7. Koosolekute ja ürituste korraldamise keskkonnamõju vähendamine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub:
— |
säästlike ürituste korraldamise süsteemi kehtestamine; korraldussüsteemi võib rakendada haldusorgan ise ja/või tuleks leida töövõtjad/tarnijad, kellel on korraldussüsteem juba olemas; tarnijatel ja hotellidel võib olla ka keskkonnajuhtimissüsteem (nt EMAS); |
— |
kõigi sidusrühmade (tarnijatest delegaatide ja laiema kogukonnani) ning üritusega seotud või sellest osa võtvate isikute teavitamine meetmetest, mida nad saavad võtta, et vähendada üritusel osalemise keskkonnamõju (nt õigete sortimiskonteinerite kasutamine, kraanivee ja korduskasutatavate veepudelite eelistamine, säästlike transpordivahendite valimine); |
— |
ürituse või koosoleku toimumiskoha valimine, arvestades keskkonnakriteeriume (nt hea ühistranspordiühendus, väiksema keskkonnamõjuga hoone, kehtiva keskkonnajuhtimissüsteemiga toimumiskoht); |
— |
keskkonnahoidlike riigihangete rakendamine (vt punkt 3.11) koosolekute ja ürituste korraldamiseks vajalike toodete ja teenuste valimisel ning meenete ja konverentsimaterjalide (nt teabelehed, mälupulgad, märgid) koguse piiramine; |
— |
toitlustusteenuste hankimine või asutusesiseste toitlustusteenuste kaudu toidu ja jookide hankimine, kehtestades säästlikkusnõuded, nagu hooajaline ja mahetoit, tagades taime-/veganitoidu olemasolu ning vältides (võimaluse korral) ühekordselt kasutatavates plastpakendites toodete pakkumist; teenuseosutajate valimine, kes saavad osutada teenuseid, ilma et nad tarvitaksid ühekordselt kasutatavaid plastnõusid, joogitopse ja söögiriistu, ning veeautomaatide kättesaadavaks muutmine veepudelite kasutamise asemel (vt ka punktid 3.1.6 ja 3.11). |
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav igat liiki ja igasuguse ulatusega haldusorganites, kes korraldavad koosolekuid ja üritusi.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||
|
— |
3.2. Parimad keskkonnajuhtimistavad seoses säästva energia ja kliimamuutustega
See punkt on suunatud kohalikele omavalitsustele seoses nende tegevusega haldajate ja teenuseosutajatena, kelle mitmesugused otsesed toimingud kulutavad energiat, ning seoses nende suunava rolliga piirkonnas, mille eest nad vastutavad. Selles punktis esitatud parimad keskkonnajuhtimistavad on jagatud nelja rühma:
— |
poliitikavaldkonna parimad keskkonnajuhtimistavad, mis on seotud poliitikameetmetega, mida kohalik omavalitsus saab nii asutuse sees kui ka hallataval territooriumil võtta, et kasutada säästvat energiat ning leevendada kliimamuutusi ja kohaneda nendega; |
— |
parimad keskkonnajuhtimistavad, mis on seotud otseste toimingutega, millega kohalikud omavalitsused saavad vähendada energiakasutust ning minna oma hoonetes ja taristutes üle taastuvenergiale; |
— |
parimad keskkonnajuhtimistavad, mis on seotud omavalitsusüksuste reguleeriva ja planeeriva rolliga; |
— |
parimad keskkonnajuhtimistavad, mis on seotud omavalitsusüksuste mõjuga oma territooriumidele, avaliku sektori võimaliku eeskuju andva rolliga ning sellega, kuidas kohalikud omavalitsused saavad elanike ja organisatsioonide tegevust esile kutsuda. |
Poliitika valdkonna parimad keskkonnajuhtimistavad
3.2.1. Energiakasutuse ja heite andmiku koostamine omavalitsusüksuse territooriumi kohta
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub:
— |
süstemaatiline energiakasutus- ja heiteandmete kogumine omavalitsusüksuse territooriumi kohta; andmik hõlmab energiatarbimist ja heidet territooriumi kõigis sektorites, sealhulgas tööstus-, kaubandus-/teenuste-, põllumajandus-, ehitus-, eluaseme- ja transpordisektoris; |
— |
kogutud andmete kohta avalike aruannete esitamine ja andmete kasutamine, et määrata kindlaks meetmed, millega piirkonnas kasvuhoonegaaside heidet vähendada (vt punkt 3.2.2). |
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis kohalikes omavalitsustes.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||
|
— |
3.2.2. Omavalitsuse energia ja kliima tegevuskava väljatöötamine ja rakendamine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub omavalitsuse energia ja kliima tegevuskava väljatöötamine energiakasutuse andmete ja heiteinventuuri põhjal (vt punkt 3.2.1). Tegevuskava sisaldab teadus- ja tõenduspõhiseid lühi- ja pikaajalisi eesmärke, mis on võimalik saavutada mitme kindlaksmääratud meetme rakendamisega (nt erahoonete ja -ettevõtete energiakasutuse vähendamine, munitsipaalhoonete ja kohalike avalike teenuste energiakasutuse vähendamine, ühistranspordi täiustamine).
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis kohalikes omavalitsustes.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||||
|
|
3.2.3. Omavalitsusüksuse territooriumi kliimamuutustega kohanemise strateegia väljatöötamine ja rakendamine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub omavalitsusüksuse territooriumi jaoks kliimamuutustega kohanemise tervikliku strateegia väljatöötamine; strateegia peab võimaldama kaitsta tehis- ja looduskeskkonda kliimamuutuste kahjuliku mõju (nt üleujutused, kuumalained, põuad) eest. Kliimamuutustega kohanemise strateegia võib tugineda teistele kohalikele ja piirkondlikele kohanemisstrateegiatele ning sellega peaks tagama, et need on omavahel seotud. Strateegia peab olema kooskõlas muu asjaomase poliitika ja muude strateegiatega (nt vooluveekogude majandamiskavad), milles tuleb ühtlasi strateegiat arvestada.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis kohalikes omavalitsustes. Kohanemisstrateegia ulatust tuleks laiendada haldusorgani konkreetsest kontekstist lähtuvalt. Meetmed, mida strateegia hõlmab, peavad olema kooskõlas kliimamuutuste prognoositava mõjuga territooriumil.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||
|
|
Otseste toimingutega seotud parimad keskkonnajuhtimistavad
3.2.4. Energiatõhusa tänavavalgustuse rakendamine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub:
— |
tänavavalgustussüsteemi auditi tegemine; |
— |
valgustite täiustamine, et vältida ülespoole suunatud ja häirivat valgust ning maksimeerida kasulikku valgust; |
— |
valgustatuse vähendamine, et see vastaks tegelikele vajadustele (st ülevalgustatuse vältimine); |
— |
lampide väljavahetamine, eelistades äärmiselt energiatõhusaid tehnoloogiaid (nt LED), milles on arvestatud vastupidavust, värviesitusindeksit (13) ja valguse värvustemperatuuri; (14) |
— |
öine hämardamine (st valgustuse vähendamine hilja öösel); |
— |
aruka tänavavalgustuse kasutuselevõtmine (nt sensorite kasutamine, et inimeste kohaloleku tuvastamise korral valgustatust ajutiselt suurendada). |
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis haldusorganites, kes otseselt või kaudselt (riigi- või eraettevõtja kaudu) tänavavalgustuse tagamist korraldavad. Loetletud meetmete rakendamiseks vajalikud investeeringud võivad mõnel juhul osutuda piiranguks ja mõjutada konkreetsete rakendatavate meetmete valikut, aga üldiselt kaalub energiasääst investeeringud üles ning nende tasuvusaeg on mõistlik.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||
|
|
3.2.5. Üldkasutatavate hoonete energiatõhususe parandamine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub üldkasutatavate hoonete energiatõhususe maksimeerimine ja nende energiakasutuse minimeerimine. Selle saavutamine on võimalik hoone energiatõhususe parandamise ja välispiirde (seinte, katuse ja klaaspindade) täiustamisega, õhutiheduse suurendamisega, samuti energiatõhusate seadmete paigaldamisega ning selle tagamisega, et energiasüsteemid vastaksid hoone omaniku või lõppkliendi kehtestatud toimimisnõuetele.
Nii uute kui ka olemasolevate hoonete puhul on võimalik saavutada suurem energiatõhusus kui see, mis vastab riiklikes ehitusalastes õigusaktides (15) kehtestatud miinimumnõuetele, ja projekteerida või renoveerida need hooned liginullenergiahooneteks juba enne, kui see muutub ELis kohustuslikuks (16).
Hoonete energiatõhususe parandamise meetmete kindlaksmääramisel ei tule võtta arvesse üksnes energiatõhusust, mis tuleb saavutada, vaid ka üldist keskkonnamõju hoonete kogu olelusringi jooksul (17). Keskkonnamõju saab minimeerida muu hulgas sellega, kui valida säästlikult ja vähese primaarenergia kasutamisega toodetud ehitusmaterjalid ning tagada projekteerimise etapis lihtne kohandatavus, et soodustada hoone edaspidist korduskasutamist ja hõlpsat rekonstrueerimist (nt paindlike planeeringutega) ning võimalust ehitusmaterjale ja -detaile korduskasutamiseks ja ringlussevõtuks demonteerida.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis haldusorganites eeldusel, et nad saavad eraldada vajalikud rahalised vahendid üldkasutatavate hoonete energiatõhususe parandamiseks. Selle parima keskkonnajuhtimistava kohaldamine võib olla keerulisem renditud kinnisvara puhul. Ühtlasi oleneb hoone energiatõhususe tase, mis on võimalik igal konkreetsel juhul saavutada, hoone omadustest (nt vana hoone).
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||||
|
|
3.2.6. Sotsiaalkorterite energiatõhususe parandamine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub sotsiaalkorterite energiatõhususe parandamine, nii olemasolevate rekonstrueeritavate kui ka uute hoonete puhul, nagu kirjeldatud eespool seoses üldkasutatavate hoonetega (vt punkt 3.2.5). Parim keskkonnajuhtimistava seoses sotsiaalkorteritega on kaasata kohalikud elanikud rekonstrueerimise planeerimisse või uue hoone projekteerimisse, et võtta arvesse nende vajadusi ning tutvustada neile liginullenergiahoonete häid omadusi ja seda, kuidas neid kasutada.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis haldusorganites, kes haldavad sotsiaalkortereid. Vajalike investeeringute summa võib osutuda selle tava rakendamisel oluliseks takistuseks. Asjaomane kasu ühiskonnale (paranenud heaolu, vähenenud kütteostuvõimetus) ja rahaline kasu (energiasäästust, kui energia eest maksab korterite haldaja, või suuremast üüri maksvate üürnike arvust, kui nad oma energiakulude eest ise vastutavad) kaaluvad aga investeeringud üles.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||||
|
|
3.2.7. Üldkasutatavate hoonete energiatõhususe saavutamine energiatõhususe lepingutega
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub energiatõhususe lepingute rakendamine seoses üldkasutatavate hoonetega. Haldusorgan määrab energiateenuse ettevõtja, kes teeb kindlaks sobivad meetmed üldkasutatavate hoonete energiatõhususe parandamiseks, arendab meetmeid ja kehtestab need ning tagab, et saavutatakse kehtestatud energiasäästu tase, võtab vastutuse investeerimisriski eest ja paljudel juhtudel korraldab projektide rahastamist. See võimaldab haldusorganitel parandada üldkasutatavate hoonete energiatõhusust ilma vajaduseta investeerimiskulusid ette rahastada.
Olemas on kaks energiatõhususe lepingute liiki:
— |
jagatud säästu leping, mille kohaselt energiateenuse ettevõtja ja haldusorgan jagavad määratud protsendi alusel ning määratud arvu aastate jooksul omavahel ära energiakulude säästu; |
— |
garanteeritud säästu leping, mille kohaselt energiateenuse ettevõtja tagab haldusorganile teatava energiasäästu taseme ja haldusorgan saab väiksema energiaarve. Tegelik sääst on aga suurem kui tagatud sääst ja energiateenuse ettevõtja teenib vahe pealt. |
Kõik haldusorganid saavad parandada oma hoonete energiatõhusust energiatõhususe lepingute abil. Eriti asjakohane on see nende haldusorganite ja/või projektide seisukohast, mille puhul oleks vajalike investeeringute tegemine finantssuutlikkuse puudumise tõttu või energiatõhususealase tehnilise ja haldussuutlikkuse puudumise tõttu muidu keeruline.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||
|
— |
3.2.8. Olemasolevate hoonete energiatõhususe parandamine seire ja energiajuhtimisega ning käitumisharjumuste muutumise soodustamisega
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub:
— |
otseselt ehitus- ja energiajuhtimise eest vastutavatele põhitöötajatele energiatõhusust käsitlevate koolituste pakkumine; koolitused peavad sisaldama teoreetilist ja praktilist õpet, mida toetavad nõuetekohased käsiraamatud ning juhendid; |
— |
töötajate kaasamine energiakasutust mõjutavatesse tegevustesse (nt tulede kustutamine, ruumi sobiva temperatuuri valimine), keskendudes eelkõige lugupeetud ja mõjukatele töötajatele (nt käitumise muutmise eest võitlejad); |
— |
käitumise muutmise kampaaniate planeerimine ja korraldamine, et edendada kogu haldusorgani energiatõhusust; kõigepealt tuleb määrata kindlaks iga kampaania sihtrühm ja seejärel on võimalik sihtrühma kuuluvate töötajate seas konkreetseid energiatõhusaid tegevusi korralikult propageerida; |
— |
selliste energiamärgiste kasutuselevõtmine, millel on esitatud hoone energiatõhusus, et panna need hoones selgelt nähtavale kohale või kasutada neid kaasamisvahendina konkreetsetes teadlikkuse suurendamise kampaaniates. |
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis haldusorganites.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||
|
— |
3.2.9. Kaugkütte- ja/või kaugjahutusvõrkude kasutuselevõtt
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub kaugkütte- ja/või kaugjahutusvõrkude kasutuselevõtt, et tagada üldkasutatavates hoonetes ja/või kodumajapidamistes ruumiküte ja kuum vesi või ruumijahutus. Kui võrku saadetav küte ja/või jahutus on tsentraalsed, võivad need pärineda energia ja soojuse koostootmise süsteemidest või kolmiktootmisjaamadest. Võimaluse korral saab täiendavat keskkonnakasu sellest, kui need süsteemid töötavad taastuval biomassil või kui kasutada geotermilist energiat või tööstusettevõtete heitsoojust.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis kohalikes omavalitsustes. See on eriti asjakohane äsja hoonestatud piirkondade puhul ning üldkasutatavate hoonekomplekside või muude avalike taristute (nt ujulate) olulise rekonstrueerimise puhul. Mõned piirangud esinevad hõredalt asustatud piirkondades ning paikades, kus nõudlus kütte ja jahutuse järele märkimisväärselt kõigub.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||
|
— |
3.2.10. Taastuvenergia kohapeal tootmise ning minikoostootmise süsteemide rakendamine üldkasutatavates hoonetes ja sotsiaalkorterites
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub vähese CO2-heitega tehnoloogiate pakkumine üldkasutatavatele hoonetele ja sotsiaalkorteritele energianõudluse katmiseks. Need tehnoloogiad võivad hõlmata päikese soojusenergia süsteeme soojusenergia tootmiseks, kohapealseid päikesepaneele elektri tootmiseks või – piisava küttevajaduse korral – väikseid soojus- ja elektrienergia koostootmise süsteeme (minikoostootmise süsteeme), et toota soojust ja elektrit koos ning tõhusamalt. Minikoostootmise süsteemid võivad töötada gaasiga või kui olemas on kohalik kestliku biomassi allikas, siis biomassiga, tuues kaasa täiendava keskkonnakasu.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis haldusorganites. Konkreetsete lahenduste rakendamist võivad aga piirata taastuvate energiaallikate kohalik olemasolu ja vajalikud rahalised investeeringud.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||||||||||
|
|
Omavalitsusüksuste reguleeriva ja planeeriva rolliga seotud parimad keskkonnajuhtimistavad
3.2.11. Kohalike ehituseeskirjade, linnaplaneerimise ja ehituslubade abil kõrgemate energiatõhususe standardite ja taastuvenergianõuete kehtestamine maakasutuse planeerimisele, mis on seotud uusehitistega ja hoonetega, mida oluliselt rekonstrueeritakse
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub kohalikus planeerimissüsteemis selle sätestamine, et piirkonna uus- ja rekonstrueeritud ehitised peavad vastama eeskujuks olevatele energiastandarditele (st suur energiatõhusus ja taastuvenergia tootmise integreerimine). Autonoomia võimaldab enamikul omavalitsusüksustel kasutada riiklikes õigusaktides kehtestatutest rangemaid energiastandardeid ja taastuvenergianõudeid ning teha kohalikul tasandil positiivseid muudatusi. Kohalikus planeerimissüsteemis kehtestatud nõudeid võib ehitustööstuse arengu ja uute riiklike eesmärkide põhjal korrapäraselt ajakohastada.
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub ka hoonete energiatõhususe ning taastuvate energiaallikate kaasamise arvesse võtmine linnaplaneerimises ja ehituslubades, et nõuda organisatsioonidelt ja elanikelt säästva energia lahenduste kasutuselevõttu ja/või neid selleks julgustada.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis kohalikes omavalitsustes, mille ülesannete hulka kuulub kohalike ehituseeskirjade kehtestamine ja/või ehituslubade andmine. Riiklikud õigusaktid võivad aga piirata seda, mida neil on võimalik nõuda.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||
|
— |
Parimad keskkonnajuhtimistavad, mis on seotud omavalitsusüksuste mõjuga oma territooriumidele
3.2.12. Avaliku sektori eeskuju andev roll
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub:
— |
edasipüüdlikkuse näitamine, ületades riiklikke ja rahvusvahelisi eesmärke, mis on seatud kohaliku omavalitsuse enda ja omavalitsuse hallatava territooriumi energiakasutusele, ning kindlalt pühendudes omavalitsusüksuse kõrgeimatel tasanditel ja teiste asjaomaste sidusrühmade kaasamisega; |
— |
eeskuju näitamine: omavalitsusüksus võib rakendada eeskujulikke meetmeid ja saavutada hoone eeskujuliku energiatõhususe, näitamaks, et see on võimalik, ning edendamaks kohalikku säästva energia lahenduste turgu; omavalitsusüksus võib ellu viia ka juhtprojekte, et näidata avaliku sektori asutuse pühendumist säästlikkusele. |
— |
tõhus üldsusega suhtlemine: haldusorganit tuleb näha eesmärke saavutamas, sest see innustab teisi sidusrühmi eeskuju järgima; |
— |
stiimulikavade loomise toetamine: kohalike kavade loomine, et rahastada elanike tegevust oma keskkonnamõju vähendamiseks; |
— |
abi osutamine eesmärgiga ületada säästva energia lahenduste rakendamise institutsioonilised takistused. |
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis kohalikes haldusorganites.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||
|
— |
3.2.13. Energiatõhusust ja taastuvenergiat puudutavad teabe- ja nõustamisteenused kodanikele ja ettevõtjatele ning avaliku ja erasektori partnerluste loomine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub:
— |
strateegiliste partnerluste loomine, et kaasata laiemat kogukonda CO2-heite vähendamise kavade väljatöötamisse ja elluviimisse; |
— |
teabe- ja nõustamisteenuste loomine, et aidata elanikel ja ettevõtjatel vähendada oma energiakasutust; |
— |
avaliku ja erasektori energiaprojektide käivitamine ning projektides osalemine: haldusorganid võivad luua partnerlusi eraorganisatsioonidega, millel on eriteadmised energiatõhususe ja taastuvenergia projektidest; |
— |
vähese CO2-heitega katseprojektide toetamine: katseprojektid võivad aidata tuua turule energiatõhususe ja taastuvenergia lahendused, mille organisatsioonid ja kodanikud võivad oma piirkonnas kasutusele võtta. |
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis haldusorganites, mille ülesannete hulka kuulub energiatõhususe ja/või taastuvenergia propageerimine elanikele ja ettevõtjatele.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||
|
— |
3.2.14. Tehiskeskkonna termograafiline uuring omavalitsusüksuse territooriumil
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub termograafia kasutamine eri ulatusega andmete kogumiseks ning visuaalse teabe pakkumiseks soojuskiirguse kohta, et mõista, kus energiatõhususe lahenduste rakendamine peab olema prioriteet, ning juhtida elanike ja kohalike organisatsioonide tähelepanu hoonete energiatõhususele. Suure piirkonna termograafiline uuring on võimalik ellu viia õhust pildistamisega.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kohalikes omavalitsustes. Termograafilise uuringu tegemiseks on olulised konkreetsed tingimused, sh kliima (st temperatuur, tuul), aastaaeg (st talv) ja kellaaeg (st varahommik).
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||
|
|
3.3. Parimad keskkonnajuhtimistavad seoses liikuvusega
See punkt on suunatud haldusorganitele, kes vastutavad oma territooriumil liikuvuse ja/või ühistranspordi eest.
3.3.1. Säästva linnalise liikumiskeskkonna kava kehtestamine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub säästva linnalise liikumiskeskkonna kava vastuvõtmine, et pakkuda ühtset lähenemist kõigile transpordiliikidele, võttes samas arvesse ümbritseva keskkonna planeerimist. Säästva linnalise liikumiskeskkonna kava eesmärk on parandada ohutust ja turvalisust, vähendada õhu- ja mürasaastet, heidet ja energiatarbimist, parandada transpordi tõhusust ja kulutasuvust ning suurendada linnakeskkonna ja -arhitektuuri atraktiivsust ja kvaliteeti. Järgmistes punktides (3.3.2–3.3.9) kirjeldatakse meetmeid, mida säästva linnalise liikumiskeskkonna kava võib sisaldada.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis haldusorganites, kes vastutavad liikuvuse ja/või ühistranspordi eest. Kohalikud ja kontekstist tingitud tegurid võivad mõjutada konkreetseid meetmeid, mida on võimalik säästva linnalise liikumiskeskkonna kavasse lisada, ning nende kohaldatavust.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||
|
— |
3.3.2. Jalgrattasõidu ja kõndimise soodustamine jalgrattataristuga, jalgrataste ühiskasutuse kavadega ning kõndimise edendamisega
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub:
— |
jalgrattasõitu ja kõndimist soodustavate poliitikameetmete ja strateegiate vastuvõtmine; jalgrattasõitu ja kõndimist tuleb poliitikas, kavandamisdokumentides ja linna strateegilistes kavades selgelt eristada eraldi transpordiliikidena ning kummagi kohta peavad kehtima konkreetsed meetmed; |
— |
tõhusa taristu loomine; et muuta kõndimine ja jalgrattasõit ohutuks, kiireks ja huvipakkuvaks, on vaja jalgratta- ja jalakäijate taristuid; |
— |
metodoloogiliste vahendite kasutamine, et koguda kõndimise ja jalgrattasõidu kohta süstemaatiliselt andmeid; kõndimise ja jalgrattasõidu arengu jälgimine ning rakendatud meetmete mõju hindamine võivad aidata teha edasisi otsuseid ja valikuid, mis edendavad säästlikku transporti; |
— |
tõhusate ja sihipäraste teavitamisvahendite väljaarendamine, et propageerida kõndimist ja rattasõitu elanike ning pendelrändajate seas. |
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis haldusorganites, kes vastutavad liikuvuse eest. Mõned kohalikud ja kontekstist tingitud tegurid (nt topograafia) võivad aga piirata konkreetsete meetmete kohaldatavust, mis kõndimist ja jalgrattasõitu toetavad ning edendavad.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||||||
|
|
3.3.3. Ulatusliku ühisautode kasutamise programmi rakendamine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub ulatusliku ühisautode kasutamise programmi loomise toetamine ja edendamine omavalitsusüksuse territooriumil. Ühisautode kasutamise teenuste osutaja pole tavaliselt linn, kus neid osutatakse; vaatamata sellele saab omavalitsusüksus luua toetava taristu ning kehtestada asjakohase poliitika ja õigusaktid, et lõimida ühisautode kasutamine linnastruktuuri ja ühistransporti. Haldusorgan võib hakata ka kohaliku ühisautode kasutamise teenuse osutaja ärikliendiks, suurendada üldsuse teadlikkust, edendada teenust ning kehtestada standardid, mida ühisautode kasutamise teenuse osutajad peavad järgima, et linna toetavast taristust kasu saada (nt eelissõidurajad, vähese liiklusega alad). Linnad võivad ühtlasi otsustada ühisautode kasutamise teenuse osutajat subsideerida laienemiseks või kasvu kiirendamiseks.
See parim keskkonnajuhtimistava on eriti oluline kohalikele omavalitsustele, mille territooriumil on üle 200 000 elaniku. Kohalikes omavalitsustes, mille territooriumi rahvaarv on väiksem, võib selle parima keskkonnajuhtimistava kohaldatavusele esineda piiranguid ühisautode kasutamise programmis osalejate väikse arvu, suuremate kulude, vähem arenenud ühistranspordivõrgu jms tõttu.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||||||||||
|
|
3.3.4. Ühistranspordi ühtne piletimüügisüsteem
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub ühtse piletimüügisüsteemi kasutuselevõtt aruka süsteemi vormis, mis on võimeline tuvastama mitme transpordiliigiga tehtud reise ja nende eest tasu võtma. Kui haldusorgan on ühistransporditeenuste osutaja (nt linnale kuuluva tütarettevõtja kaudu), võib ta ühtse piletimüügisüsteemi ise kehtestada. Kui omavalitsusüksus annab ühistransporditeenuste osutamise õiguse eraettevõtjatele, võib ta ühtse piletimüügisüsteemi lahendusi nõuda hanketingimustes.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis haldusorganites, kes vastutavad ühistranspordi eest. Kui kasutajate ja aastas tehtud tehingute arv jääb alla kriitilise massi, võib aga olla keeruline algseid investeeringuid korvata, nii aruka ühtse piletimüügisüsteemi rakendamiseks vajaliku aja kui ka raha mõttes.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||
|
|
3.3.5. Elektrisõidukite kasutuselevõtu parandamine linnapiirkondades
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub elektrisõidukite (st elektriautod, -mopeedid ja -jalgrattad) ostmine haldusorgani sõidukipargi jaoks. Lisaks võib kehtestada kavad, mis toetavad elanikke elektrisõidukite ostmisel, eraldades selleks osa eelarvest või sõlmides kohalike pankadega kokkulepped vähendatud intressimäärade kohta. Ühtlasi võib haldusorgan elektrisõidukite kasutuselevõttu toetada, lubades neil liigelda piiratud liiklusega aladel või eelissõiduradadel, luues avalikke laadimispunkte või suurendades nende arvu, vähendades elektrisõidukite maksustamist, luues või toetades ühiselektrisõidukite kasutamise programme ning tutvustades elanikele elektrisõidukite toetusmeetmeid.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis kohalikes omavalitsustes ja see on eriti asjakohane linnades (kus läbitavad vahemaad on tihti lühikesed) ning piirkondades, kus on probleeme liiklusummikute ja õhusaastega.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||
|
— |
3.3.6. Reisijate mitmeliigilise liikuvuse soodustamine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub transpordiliikide vahele mugavate, turvaliste, kiirete ja sujuvate ühenduste loomise edendamine. Mitmeliigilistes transpordisüsteemides on ühendatud taristu ja ühistransporditeenused (bussid, trammid/kergraudtee ja linnalähiliinid), kõndimine, jalgrattasõit ning ühisjalgrataste ja -autode kasutamine. Haldusorganid saavad reisijate mitmeliigilist liikuvust soodustada, tehes koostööd mitmesuguste ühistransporditeenuste osutajatega ning ühisjalgrataste ja -autodega tegelevate ettevõtjatega.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis kohalikes omavalitsustes, kuid see on eriti asjakohane keerukate transpordivõrkude ja suure territooriumiga linnades.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||||||
|
|
3.3.7. Ummikumaksu kehtestamine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub ummikumaksu kehtestamine sellistes linnaosades, millele on iseloomulikud liiklusummikud. Ummikumaks on majanduslik negatiivne stiimul (tasu), millega hoida ära ummistunud teede kasutamist suurima liiklustihedusega kellaaegadel. Et ummikumaksust oleks kasu, tuleb see kehtestada osana transpordimeetmete paketist (vt parimad keskkonnajuhtimistavad eespool punktis 3.3), milles on esitatud hea alternatiiv auto kasutamisele.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kohalike omavalitsuste linnapiirkondades, millele on iseloomulikud liiklusummikud ja õhusaaste.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||||||||||
|
|
3.3.8. Tasuta parkimiskohtade arvu piiramine linnades
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub tänavaäärsete tasuta parkimiskohtade arvu piiramine linnapiirkondades ning (tänavaäärsete parkimiskohtade ja maa-aluste garaažide) parkimiskohtade arvu miinimumnõuete tühistamine uute ehitusprojektide puhul. Lisaks võib vastu võtta ametliku poliitika varasemate (tänavaäärsete parkimiskohtade ja maa-aluste garaažide parkimiskohtade) nõuete järkjärguliseks kaotamiseks olemasolevate ehitiste puhul. Tänavaäärsete tasuta parkimiskohtade arvu piiramine on stiimul muude transpordivahendite kasutamiseks. Need meetmed on kõige tõhusamad koos meetmetega, mille eesmärk on parandada auto kasutamise heade alternatiivide – näiteks ühistransport, rattasõit ja kõndimine – kättesaadavust ning usaldusväärsust.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kohalikes omavalitsustes ning see on eriti asjakohane linnades, millele on iseloomulikud liiklusummikud ja õhusaaste või ühistranspordi vähene kasutamine.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||||||
|
|
3.3.9. Logistika-teeninduskeskuste loomine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub asjaomaste sidusrühmade kaasamine ja omavalitsusüksuse territooriumile logistika-teeninduskeskuse loomise toetamine. Logistika-teeninduskeskus võib asuda suhteliselt lähedal geograafilisele piirkonnale, mida see teenindab, et piirkonnas oleks võimalik vedada ühissaadetisi.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis kohalikes omavalitsustes, kes vastutavad liikuvuse eest, ning see on eriti asjakohane linnades, kus võetakse vastu palju kaubasaadetisi, ning/või millele on iseloomulikud liiklusummikud ja õhusaaste.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||||
|
|
3.4. Parimad keskkonnajuhtimistavad seoses maakasutusega
See punkt on suunatud kohalikele omavalitsustele, kes vastutavad maakasutuse planeerimise eest.
3.4.1. Valglinnastumise vältimine rohealadel ja põllumajandusmaal
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub valglinnastumise piiramine ja kontrollimine reguleerivate meetmetega (nt ruumiline ja maakasutuse planeerimine, konkreetsetele maakasutusviisidele piirangute seadmine), majandusliku sekkumisega (nt ehituslubade müümine) ning institutsiooniliste muudatuste ja institutsioonilise korraldusega (nt spetsiaalsed asutused linnade taaselustamiseks). Näited valglinnastumise piiramise meetmete kohta on mahajäetud tööstusaladele ehitamise soodustamine, hoonetevaheliste kaetud alade minimeerimine, kasutamata hoonete renoveerimine ja vertikaalse arengu edendamine.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis kohalikes omavalitsustes, kes vastutavad maakasutuse planeerimise eest.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||
|
— |
3.4.2. Linna soojussaare vähendamine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub linna soojussaare leevendamine, kombineerides meetmeid, nagu rohealad, murukatused, peegeldavate materjalide kasutamine, kuumade torude isolatsiooni tõhususe parandamine ning soojuse kaotsimineku vältimine heitsoojuse kasutamise abil.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis kohalikes omavalitsustes, kes vastutavad maakasutuse planeerimise eest suurtes linnapiirkondades. Väiksed omavalitsusüksused puutuvad linna soojussaare probleemiga vähem kokku.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||
|
— |
3.4.3. Väikese mõjuga vee äravoolusüsteemi nõudmine kaetud mulla puhul
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub uute ehitusprojektide (sh olemasolevate ehitiste ulatusliku ümberkorraldamise) puhul väikse mõjuga vee äravoolusüsteemi rakendamise nõudmine, et vältida ja kontrollida üleujutusi, mullaerosiooni ja -reostust ning põhjavee reostust. Väikse mõjuga äravoolumeetmeid, milles rakendatakse säästva äravoolusüsteemi (SUDS) aluseid, peetakse parimaks tavaks, sest säästva äravoolusüsteemi puhul lähtutakse silmapaistvatest põhimõtetest:
— |
mille eesmärk on parandada äravoolava vee kvaliteeti, vähendada pinnavee äravoolu, suurendada elurikkust ja luua kasutusväärtust; |
— |
millega püütakse taastada võimalikult lähedaselt arenduseelne looduslik äravool; |
— |
millel on terviklik juhtimishierarhia, mis hõlmab ennetamist, allikakontrolli ja kohapealset kontrolli. |
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis kohalikes omavalitsustes, kes vastutavad maakasutuse planeerimise eest. Konkreetsed vee äravoolu parandamise meetmed on kohaspetsiifilised.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||
|
— |
3.5. Parimad keskkonnajuhtimistavad seoses linnade rohealadega
See punkt on suunatud haldusorganitele, kes vastutavad linnade rohealade haldamise eest.
3.5.1. Kohaliku elurikkuse strateegia ja tegevuskava koostamine ning rakendamine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub kohaliku elurikkuse strateegia ja tegevuskava kasutuselevõtmine; nende eesmärgid võivad olla kindlaks määratud tänu dialoogile ekspertide, sidusrühmade ja elanikega. Tegevuskava peab sisaldama rakendatavaid meetmeid, tähtaegu, eelarvet, vahe-eesmärke, rakendamiseks loodud partnerlusi ning kohustusi. Tegevuskava tulemusi võib propageerida ja levitada, et suurendada elanike ja sidusrühmade hulgas teadlikkust.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis haldusorganites, kes vastutavad linnade rohealade haldamise eest.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||
|
— |
3.5.2. Siniste ja roheliste võrgustike loomine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub siniste ja roheliste võrgustike (18) arendamine, loodusest lähtuva veeringluse taasloomine ning linna väärtusse panustamine, ühendades selleks veemajanduse ja rohelise taristu. Need võrgustikud võivad kombineerida ning kaitsta linnamaastiku hüdroloogilist ja ökoloogilist väärtust, pakkudes vastupanuvõime ja kohanemisega seotud meetmeid üleujutustega tegelemiseks.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis kohalikes omavalitsustes.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||
|
— |
3.5.3. Murukatuste kasutuselevõtu soodustamine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub asjakohaste poliitikakavade väljatöötamine, millega toetatakse murukatuste ehitamist uutele ning olemasolevatele riigi- ja erahoonetele. Murukatustel võivad olla ka taastuvenergiasüsteemid, nagu päikesepaneelid (vt punkti 3.2.10, et saada lisateavet taastuvenergia tootmise kohta üldkasutatavates hoonetes ja sotsiaalkorterites). Poliitikakavad, millega toetatakse murukatuste kasutuselevõttu, võivad hõlmata majanduslikke stiimuleid, bürokraatia vähendamist ja konkreetset tehnilist tuge murukatuste kaasamiseks hoonete ehitamisse või rekonstrueerimisse.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis kohalikes omavalitsustes, kes vastutavad maakasutuse planeerimise eest.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||
|
— |
3.5.4. Uue keskkonnaväärtuse andmine mahajäetud rohealadele ja äärealadele
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub omavalitsusüksuse territooriumil olevate mahajäetud rohealade ja äärealade taastamise kava vastuvõtmine, et eemaldada mullast ja veest saasteained, parandada liikide elupaiku, vähendada linna soojussaari ning kaitsta mullaerosiooni ja üleujutuste eest, pakkudes samal ajal kohalikele elanikele rohealasid vaba aja veetmiseks.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis kohalikes omavalitsustes, kes vastutavad maakasutuse planeerimise eest.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||
|
— |
3.6. Parimad keskkonnajuhtimistavad seoses kohaliku välisõhu kvaliteediga
See punkt on suunatud haldusorganitele, kes vastutavad õhukvaliteedi juhtimise eest.
3.6.1. Kohaliku välisõhu kvaliteedi parandamine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub struktureeritud kava olemasolu, millega parandatakse õhukvaliteeti korrapäraselt ajakohastatud pika- ja lühiajaliste eesmärkidega, mis on varem kehtestatud ega piirdu vaid Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivis 2008/50/EÜ (19) (õhukvaliteedi direktiiv) sätestatud sihtväärtuste ja piirnormidega. Kava peab hõlmama kõiki aspekte, sealhulgas transporti (autode kasutamine, kiiruspiirangud, ühistransport jne), tööstusrajatisi, energia tootmist, küttesüsteemide tüüpi hoonetes, hoonete energiatõhusust ja maakasutuse planeerimist, ning see tuleb välja töötada koostöös asjaomaste valdkondlike asutuste ja sidusrühmadega. Vajaduse korral saab kava tõhustada ka selle arendamisega kooskõlastatult kõrgema taseme avaliku sektori asutuste ja naaberomavalitsusüksustega. Õhukvaliteedi parandamise kava võib hõlmata ka elanikele teabe levitamist õhukvaliteedi mõju ja tähtsuse kohta, näiteks säästva transpordi võimaluste kasutamise propageerimisega.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis haldusorganites, kes vastutavad oma territooriumi õhukvaliteedi juhtimise eest, keskendudes konkreetsetele kohalikele probleemidele.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||||||||||||
|
|
3.7. Parimad keskkonnajuhtimistavad seoses mürasaastega
See punkt on suunatud haldusorganitele, kes vastutavad mürasaaste vähendamise eest.
3.7.1. Mürasaaste seire, kaardistamine ja vähendamine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub müra kaardistamine omavalitsusüksuse territooriumil ning üldsuse teavitamine mürasaaste mõjust ja kaardistamise tulemustest tõhusa teavituskampaania kaudu. Müra kaardistamise tulemuste põhjal peavad kohalikud omavalitsused koostama müra käsitlevad tegevuskavad, et vähendada kohalikku mürataset ja säilitada vähene keskkonnamüra.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis haldusorganites, kes vastutavad mürasaaste vähendamise eest.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||
|
— |
3.8. Parimad keskkonnajuhtimistavad seoses jäätmekäitlusega
See punkt on suunatud haldusorganitele, kes vastutavad jäätmekäitluse eest.
3.8.1. EMASi jäätmekäitlussektori võrdlusdokumendi arvestamine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub EMASi jäätmekäitlussektori võrdlusdokumendis (20) kindlaks tehtud ja esitatud parimate keskkonnajuhtimistavade arvestamine ning aruannete esitamine selles dokumendis sätestatud näitajate kohta.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis haldusorganites, kes vastutavad jäätmekäitluse eest.
3.9. Parimad keskkonnajuhtimistavad seoses veevarustusega
See punkt on suunatud haldusorganitele, kes vastutavad oma territooriumil joogiveevarustuse eest.
3.9.1. Täieliku veemõõtmise rakendamine kodumajapidamise/lõppkasutaja tasemel
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub veearvestite paigaldamine iga eluaseme ja iga muu üksiku lõppkasutaja (tööstusettevõte, ärihoone, üldkasutatav hoone jne) kohta, et kõik veearved põhineksid tegelikul veetarbimisel. Eelkõige arukate veearvestite kasutuselevõtuga on võimalik jälgida veekasutust kaugside kaudu ja õigel ajal ning näiteks analüüsida klientide tarbimisharjumusi või tuvastada puudusi veejaotusvõrkudes. Arvete esitamine tegeliku veetarbimise kohta ning ebatavalise veekasutuse (nt lekete) varase tuvastamise võimaldamine võivad kaasa tuua märkimisväärse veesäästu.
See tehnika on kohaldatav kõigile olemasolevatele veevarustusvõrkudele.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||||||||
|
|
3.9.2. Veelekete minimeerimine veejaotussüsteemis
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub:
— |
veejaotussüsteemi vee tasakaalu üksikasjalik uurimine ja veesurve reguleerimine, vältides suurt survet; |
— |
veejaotusvõrgu analüüsimine ning selle jaotamine piisavateks mõõtmispiirkondadeks, et tuvastada veelekkeid manuaalsete või automaatsete akustiliste lekkedetektoritega; |
— |
võrgus tuvastatud puudustele ja leketele kiirelt ja asjakohaselt reageerimine; |
— |
andmebaasi loomine, et loetleda kõik tehnilised seadmed, torude vanus ja tüüp, hüdraulilised andmed, eelmised sekkumised jne ning lisada nende kohta geograafilised andmed. |
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigile uutele ja olemasolevatele veejaotusvõrkudele.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||
|
|
3.10. Parimad keskkonnajuhtimistavad seoses reoveekäitlusega
See punkt on suunatud haldusorganitele, kes vastutavad reoveekäitluse ja linna äravoolusüsteemi eest.
3.10.1. Energiatõhus reovee puhastamine, millega saavutatakse kõik nitrifitseerivad tingimused
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub:
— |
ülesseatud võimsus, millega on võimalik puhastada kuiva ilma veevoolust vähemalt kaks korda rohkem vett (vihma või sula korral); |
— |
reovee puhastamine nitrifitseerivates tingimustes (toitainete ja mikroorganismide suhe < 0,15 kg BHT5/kg MLSS (23) päevas) ning denitrifikatsiooni tegemine ja fosfori eemaldamine; |
— |
hõljuvaine eemaldamine tundlike suublate korral liivfiltrimise (või veealuste membraanidega); |
— |
kolmanda astme puhastamine mikrosaasteainete vähendamiseks (vt punkt 3.10.2); |
— |
orgaaniliste ühendite (orgaanilise süsiniku kogusisaldus), ammoniaagi, nitraadi ja fosfori sisalduse pidev seire, kui puhasti võimsus on üle 100 000 inimekvivalendi (ie) (24) või päevane sissevool on BHT5 korral üle 6 000 kg; |
— |
primaar- ja liigmuda stabiliseerimine anaeroobsetes kääritustankides (vt punkt 3.10.3); |
— |
anaeroobselt stabiliseeritud muda kuivatamine ja põletamine (vt punkt 3.10.4); |
— |
energiatõhusate tehnoloogiate kasutuselevõtt, näiteks energiatõhusad peenmullõhustussüsteemid bioloogilise puhastuse etapis ning energiatõhusad pumbad ja kruvikonveierid. |
See tehnika on kohaldatav haldusorganites, kes vastutavad reoveekäitluse eest, nii uute kui ka olemasolevate reoveepuhastite puhul.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||||||||||||
|
|
3.10.2. Reoveetekke minimeerimine, võttes eriti arvesse mikrosaasteaineid
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub mikrosaasteainete märkimisväärne eemaldamine, rakendades selleks kolmanda astme puhastamist, näiteks pulberaktiivsöega adsorbeerimise või kloorivabade oksüdeerijatega (eriti osooniga) oksüdeerimise teel.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav haldusorganites, kes vastutavad reoveekäitluse eest, nii uute kui ka olemasolevate asulareoveepuhastite puhul; olemasolevate puhastite puhul võib esineda ruumipiiranguid, mille saab kõrvaldada seadmete konstruktsiooni kohandamisega.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||||
|
|
3.10.3. Muda anaeroobne lagunemine ja optimaalne energia taaskasutamine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub esmase ja liigmuda stabiliseerimine anaeroobsetes kääritustankides ning toodetud biogaasi rakendamine, kasutades tõhusaid pumpasid ja kruvikonveiereid kohapeal tõhusaks elektritootmiseks ja muda kuivatamiseks.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav haldusorganites, kes vastutavad reoveekäitluse eest, nii uute kui ka olemasolevate suurte reoveepuhastite puhul, mille võimsus on enam kui 100 000 inimekvivalenti või mille päevase sissevoolu BHT5 on enam kui 6 000 kg.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||||||
|
|
3.10.4. Muda kuivatamine ja põletamine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub anaeroobselt stabiliseeritud muda tõhus mehaaniline veetustamine, nt kamberfilterpressidega, ning selle täielik oksüdeerimine monopõletustehases (nagu täpsustatud tööstusheidete direktiivi (27) kohastes viitedokumentides, (28) mis käsitlevad parimaid võimalikke tehnikaid). Põletamisel tekkivast tuhast on võimalik fosfor eraldada.
See tehnika on kohaldatav haldusorganites, kes vastutavad reoveekäitluse eest, nii uute kui ka olemasolevate reoveepuhastite puhul. Väikeste puhastite puhul võib mehaaniliselt veetustatud muda saata eraldi monopõletuskeskusesse, selle asemel et seda kohapeal põletada.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||
|
— |
3.10.5. Reoveepuhastite puhastatud heitvee kasutamise edendamine
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub reoveepuhastite puhastatud taaskasutatava vee kasutamise edendamine. Taaskasutatavat vett võib kasutada näiteks:
— |
niisutamiseks, sealhulgas mittepõllumajanduslikuks niisutamiseks, näiteks parkides; |
— |
linnades otstarbeks, mis pole seotud joogiveega, näiteks tänavapuhastus, lume valmistamine lähedastele suusakuurortidele, WC loputusvesi üldkasutatavates hoonetes, avalikud purskkaevud; |
— |
tööstuslikuks otstarbeks, nt jahutamiseks; |
— |
põhjaveevarude taastamiseks. |
Kohalikud haldusorganid saavad tagada võimaluse tarvitada taaskasutatavat vett konkreetsetel viisidel, paigaldades reoveepuhastitesse vajalikud kolmanda astme puhastuse ja desinfitseerimissüsteemid. Seda tehes peavad kohalikud haldusorganid suhtlema asjakohaste sidusrühmadega (nt kohalikud põllumajandusettevõtjad, -ühistud), kes võivad olla huvitatud taaskasutatava vee kasutamisest.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis haldusorganites, kes vastutavad reovee puhastamise eest. Vee taaskasutamine on eriti oluline veepuuduse all kannatavates piirkondades, kus see võib vähendada mõju veevarudele ning kus lisainvesteeringud ja käitamiskulud on majanduslikult otstarbekad.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||
|
— |
3.10.6. Kombineeritud kanalisatsioonivõrkude ülevoolu ning eraldi kanalisatsioonivõrkude sademevee säilitamine ja puhastamine
Kombineeritud kanalisatsioonivõrkude (29) puhul on parim keskkonnajuhtimistava puhastada säilitusmahutite ülevoolu peente sõelade (4–6 mm) ja settemahutite abil ning – olenevalt puhastatava vee kvaliteedist – mullafiltrite või muude tehnikatega, millel on sarnane hõljuvaine, KHT, raskemetallide ja orgaaniliste saasteainete ärastamise efektiivsus.
Eraldi kanalisatsioonivõrkude korral on parim keskkonnajuhtimistava puhastada sademevett olenevalt selle reostatusest ning juhtida kohe ära vaid see sademevesi, mille reostatus on olematu või väike.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis kohalikes omavalitsustes, kes vastutavad reoveekäitluse ja linna äravoolusüsteemi eest.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||
|
— |
3.10.7. Säästev äravoolusüsteem linnapiirkonnas
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub kombineeritud või eraldi kanalisatsioonisüsteemidesse jõudva sademevee hulga vähendamine, parandades selleks vee imbumist pinnasesse (nt mulla katmise vähendamisega). See võimaldab tagada, et ülevool tekib vaid väga tugevate vihmasadude korral ja et linnapiirkonna äravoolu hallatakse hästi, vältimaks asjaomaste saasteainete jõudmist suublasse. Kohalikud omavalitsused saavad linnapiirkonna säästvat äravoolusüsteemi edendada kohaliku maakasutuspoliitika asjakohaste sätetega, mis põhinevad vesikonna tasandi terviklikul lähenemisel (vt punkt 3.4.3).
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis kohalikes omavalitsustes, kes vastutavad linnapiirkonna äravoolusüsteemi ja maakasutuse planeerimise eest. Linnapiirkonna säästva äravoolusüsteemi meetmeid saab rakendada uute ja olemasolevate ehitusprojektide puhul. Olemasolevates hoonestatud piirkondades võib aga esineda piiranguid (nt ruumi puudumine kohalikuks infiltratsiooniks).
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||
|
— |
3.11. Parimad keskkonnajuhtimistavad seoses keskkonnahoidlike riigihangetega
See punkt on suunatud kõigile haldusorganitele.
3.11.1. Keskkonnakriteeriumite süsteemne lisamine kõigile riigihangetele
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub keskkonnakriteeriumite kehtestamine toodete (kaupade, teenuste ja tööde) hangetele ning hankekriteeriumites kõige säästlikumaga arvestamine, pöörates tähelepanu toote või teenuse olelusringi kulule, mitte üksnes esialgsele investeeringule selle ostmiseks.
Keskkonnakriteeriumid võib lisada iga hanke tehnilisele kirjeldusele, kvalifitseerimise tingimustele, pakkumuste hindamise kriteeriumitele ja lepingu täitmise klauslitele, kui oodata on olulist keskkonnamõju.
Haldusorganid, kes vajavad keskkonnakriteeriumite koostamisel suuniseid, võivad:
— |
kehtestada tehnilises kirjelduses, kvalifitseerimise tingimustes, pakkumuste hindamise kriteeriumites ja lepingu täitmise klauslites ELi keskkonnahoidliku riigihanke (30) (ELi KHR) kriteeriumid, kui need on konkreetse toote kohta olemas; |
— |
ELi KHRi soovituste puudumise korral ja kui konkreetse toote kohta on olemas ELi ökomärgise kriteeriumid, lähtuda neist, kasutades riigihankes ELi ökomärgise kriteeriume; (31) |
— |
kehtestada kaupade, teenuste ja tööde hangete pakkumuste hindamise kriteeriumina tarnijate EMASis registreerituse, mis annab pakkumuste hindamisel lisapunkte, eeldusel et keskkonnajuhtimissüsteemi rakendamine on lepingu sisu seisukohast asjakohane. Sektorites või valdkondades, kus EMASis registreeritud turul tegutsevaid isikuid on vähe ning see võib pakkumuste arvu piirata, võib lähtuda ka keskkonnajuhtimissüsteemidest, mis põhinevad rahvusvahelisel standardil (st ISO 14001). Haldusorganid võivad aga EMASi usaldusväärsust ja kindlust tunnustada, andes rohkem punkte EMASis registreeritud organisatsioonidele, mitte organisatsioonidele, mille keskkonnajuhtimissüsteemid ei sisalda samasuguseid garantiisid. |
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis haldusorganites.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||
|
|
3.12. Parimad keskkonnajuhtimistavad seoses keskkonnahariduse ja teabe levitamisega
See punkt on suunatud haldusorganitele, kes vastutavad kodanike keskkonnahariduse eest ja ettevõtjatele keskkonnateabe edastamise eest
3.12.1. Keskkonnaharidus ning teave kodanikele ja ettevõtjatele
Parimate keskkonnajuhtimistavade hulka kuulub kodanikele ja ettevõtjatele keskkonnahariduse ja -teabe pakkumine, mille eesmärk on:
— |
suurendada üldsuse teadlikkust keskkonnaprobleemidest; |
— |
pakkuda praktilist teavet panuse kohta, mida kodanikud ja ettevõtjad saavad iga päev anda keskkonnakaitsesse ning ressursside tõhusasse kasutamisse; |
— |
tekitada uued käitumisharjumused eri ühiskonnarühmades; |
— |
innustada kodanikke kohalikku keskkonda tundma õppima ja hindama ning oma sidet loodusega taastama; |
— |
soodustada linnapiirkondade ning ümbritsevate maapiirkondade ja looduslike alade keskkondliku seotuse tundmaõppimist. |
Nende eesmärkide saavutamiseks võib korraldada üldsusele või konkreetsetele kodaniku-, ettevõtjate või professionaalide rühmadele hariduslikke seminare, konverentse ning õpikodasid, kus käsitletakse konkreetseid teemasid (nt energiatõhusad hooned). Ühtlasi võivad haldusorganid pakkuda konkreetset teavet keskkonnaga seotud õiguslike (ja muude) aspektide kohta ning olemasolevate stiimulite kohta (nt energiatõhususe parandamise stiimulid). Kogu tegevuse võib korraldada nende elanike, organisatsioonide ja ettevõtjate kaasamise ja koostööga, kes toetavad keskkonnaharidust ja kodanike teavitamist.
See parim keskkonnajuhtimistava on kohaldatav kõigis haldusorganites, mille ülesannete hulka kuulub üldsuse teavitamine keskkonnaküsimustest.
Keskkonnatoime näitajad |
Tipptaseme võrdlusalused |
||||
|
— |
4. SEKTORI SOOVITUSLIKUD KESKKONNATOIME PÕHINÄITAJAD
Alljärgnevas tabelis on esitatud valik avaliku halduse sektori keskkonnatoime põhinäitajaid. Need moodustavad kõikide 3. peatükis nimetatud näitajate kogumi. Tabel on üles ehitatud vastavalt selle dokumendi struktuurile.
Näitaja |
Ühtne ühik |
Peamine sihtrühm |
Lühikirjeldus |
Soovituslik seire miinimumtase |
Seotud põhinäitaja määruse (EÜ) nr 1221/2009 IV lisa (punkti C alapunkti 2) kohaselt |
Tipptaseme võrdlusalus |
Seotud parim keskkonnajuhtimistava |
||||||||||
PARIMAD KESKKONNAJUHTIMISTAVAD KESTLIKELE KONTORITELE |
|||||||||||||||||
|
kWh/m2 aastas kWh/TTT aastas |
Haldusorganid, kes on kontorite omanikud või haldajad |
Kogu aastane energiakasutus jagatuna siseruumide põrandapinna pindalaga või täistööajale taandatud töötajate (TTT) arvuga. Tulemused võib jaotada ka järgmiselt:
|
Hoone tasand |
Energiatõhusus |
— |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.1.1 |
||||||||||
|
kg CO2eq/m2 aastas kg CO2eq/TTT aastas |
Haldusorganid, kes on kontorite omanikud või haldajad |
Kontorihoonete kasutamisest tekkinud kasvuhoonegaaside aastane koguheide jagatuna siseruumide põrandapinna kogupindalaga või täistööajale taandatud töötajate (TTT) arvuga. |
Hoone tasand |
Energiatõhusus |
— |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.1.1 |
||||||||||
|
m3/TTT aastas m3/m2 aastas |
Haldusorganid, kes on kontorite omanikud või haldajad |
Kontorihoonete kogu aastane veetarbimine jagatuna siseruumide põrandapinna pindalaga või täistööajale taandatud töötajate (TTT) arvuga ning liigitatuna järgmiselt (kui see on asjakohane):
|
Hoone tasand |
Vesi |
Kontorihoonete veekasutus on väiksem kui 6,4 m3 täistööajale taandatud töötaja kohta aastas |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.1.2 |
||||||||||
|
kg/TTT aastas |
Haldusorganid, kes on kontorite omanikud või haldajad |
Kontorihoonete kogu aastane kontorijäätmete teke jagatuna täistööajale taandatud töötajate (TTT) arvuga |
Hoone tasand |
Jäätmed |
Kontorihoonete kogu jäätmeteke on väiksem kui 200 kg täistööajale taandatud töötaja kohta aastas |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.1.3 |
||||||||||
|
% |
Haldusorganid, kes on kontorite omanikud või haldajad |
Kõigi kontorites tekkinud jäätmete massiprotsent, mida eraldi ringlussevõtuks kogutakse |
Hoone tasand |
Jäätmed |
Kontorihoonetes tekkinud jäätmetest ei saadeta midagi prügilasse |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.1.3 |
||||||||||
|
paberilehtede arv TTT kohta tööpäevas |
Haldusorganid, kes on kontorite omanikud või haldajad |
Aastas kasutatud kontoripaberi lehtede koguarv jagatuna täistööajale taandatud töötajate (TTT) arvuga ja tööpäevade arvuga |
Organisatsiooni tasand |
Materjalitõhusus |
Kontoripaberi tarbimine on väiksem kui 15 A4-lehte täistööajale taandatud töötaja kohta tööpäevas |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.1.4 |
||||||||||
|
% |
Haldusorganid, kes on kontorite omanikud või haldajad |
Keskkonnahoidliku sertifitseeritud kontoripaberi osakaal (pakkide arv) kogu ostetud kontoripaberis (pakkide arv) (%) |
Organisatsiooni tasand |
Energiatõhusus Materjalitõhusus Vesi Jäätmed Elurikkus Heited |
Kasutatav kontoripaber on 100 % ringlussevõetud või sertifitseeritud vastavalt ISO I tüübi ökomärgisele (nt ELi ökomärgis). |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.1.4 |
||||||||||
|
jah/ei |
Haldusorganid, kes on kontorite omanikud või haldajad |
Töötajad on teadlikud säästlikust pendelrändamisest tänu käitumise muutmise vahendite rakendamisele ja edendamisele |
Organisatsiooni tasand |
Heited |
Vahendeid töötajatele säästliku pendelrändamise propageerimiseks rakendatakse ja arendatakse |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.1.5 |
||||||||||
|
jah/ei |
Haldusorganid, kes on kontorite omanikud või haldajad |
Ametisõitude kogu nn CO2-eelarve kehtestatakse kindlaks määratud perioodiks. Iga sõiduga lahutatakse vastav CO2-heite ekvivalent allesjäänud CO2-eelarvest. |
Organisatsiooni tasand |
Heited |
Nn CO2-eelarvet rakendatakse kõigi ametisõitude puhul |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.1.5 |
||||||||||
|
jah/ei |
Haldusorganid, kes on kontorite omanikud või haldajad |
Organisatsioonis edendatakse videokonverentsisüsteemide kasutamist ja nende kasutamise tundide arvu jälgitakse. Kõik töötajad saavad kasutada videokonverentsisüsteeme. |
Organisatsiooni tasand |
Heited |
Videokonverentsisüsteemid on kõigile töötajatele kättesaadavad ning nende kasutamist jälgitakse ja edendatakse |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.1.5 |
||||||||||
|
g/portsjon |
Haldusorganid, kes on sööklate ja kohvikute omanikud või haldajad |
Tekkinud toidujäätmete kogus sööklates ja kohvikutes pakutud portsjoni kohta |
Organisatsiooni tasand |
Jäätmed |
— |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.1.6 |
||||||||||
PARIMAD KESKKONNAJUHTIMISTAVAD SEOSES SÄÄSTVA ENERGIA JA KLIIMAMUUTUSTEGA |
|||||||||||||||||
|
kg CO2-ekvivalenttonni/elanik |
Kõik kohalikud omavalitsused |
Omavalitsusüksuse kogu aastane CO2-heide (CO2-ekvivalenttonnides) (sh eluasemete, tööstusharude, põllumajanduse ja kaubanduse/teenuste, nt ehituse puhul) jagatuna territooriumi elanike arvuga |
Hallatav territoorium |
Heited |
— |
Parimad keskkonnajuhtimistavad 3.2.1, 3.2.2 |
||||||||||
|
jah/ei |
Kõik kohalikud omavalitsused |
Pika- ja lühiajalisi eesmärke ning meetmeid sisaldav omavalitsuse energia ja kliima tegevuskava põhineb territooriumi energiakasutuse andmetel ja heiteinventuuril |
Hallatav territoorium |
Heited |
Olemas on energiakasutuse andmetel ja heiteinventuuril põhinev omavalitsuse energia ja kliima tegevuskava, mis sisaldab eesmärke ning meetmeid |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.2.2 |
||||||||||
|
jah/ei |
Kõik kohalikud omavalitsused |
Omavalitsusüksuse territooriumi kliimamuutustega kohanemise terviklik strateegia võib tugineda teistele kohalikele ja piirkondlikele kohanemisstrateegiatele |
Hallatav territoorium |
— |
Kasutusel on omavalitsusüksuse territooriumi kliimamuutustega kohanemise terviklik strateegia |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.2.3 |
||||||||||
|
kWh/elanik aastas MWh/km aastas |
Haldusorganid, kes haldavad otseselt või kaudselt tänavavalgustust |
Tänavavalgustuse aastane energiakasutus elaniku kohta või valgustatud tänavate iga kilomeetri kohta |
Hallatav territoorium |
Energiatõhusus |
Tänavavalgustuse energiakasutus kilomeetri kohta on väiksem kui 6 MWh/km aastas |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.2.4 |
||||||||||
|
kWh/m2 aastas |
Haldusorganid, kes on hoonete omanikud või haldajad |
Vaatlusaluse üldkasutatava hoone kogu aastane energiakasutus (arvestades ruumikütet ja -jahutust ning elektrit), väljendatud energia lõpptarbimisena ning jagatud hoone põrandapinnaga |
Hoone tasand |
Energiatõhusus |
Uute hoonete projekteerimisel on primaarenergia kogukasutus (sh kõik kasutusviisid) väiksem kui 60 kWh/m2 aastas Olemasolevate hoonete rekonstrueerimise projekteerimisel on primaarenergia kogukasutus (sh kõik kasutusviisid) väiksem kui 100 kWh/m2 aastas |
Parimad keskkonnajuhtimistavad 3.2.5, 3.2.6, 3.2.7, 3.2.8 |
||||||||||
|
tundi/TTT aastas |
Haldusorganid, kes on hoonete omanikud või haldajad |
Töötajatele pakutud keskkonnateemaliste, hoonete energiatõhusust parandavate koolituste tundide arv aastas Koolituste tundide arv aastas jagatakse täistööajale taandatud töötajate (TTT) koguarvuga |
Hoone tasand |
Energiatõhusus |
— |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.2.8 |
||||||||||
|
t CO2eq kg CO2eq/m2 |
Kõik kohalikud omavalitsused |
Kaugkütte ja -jahutussüsteemi heide CO2-ekvivalenttonnides enne ja pärast kaugkütte- ja/või kaugjahutusvõrgu kasutuselevõttu kokku või köetavate/jahutatavate hoonete põrandapinna pindalaühiku kohta |
Kaugkütte-/kaugjahutusvõrk |
Heited |
— |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.2.9 |
||||||||||
|
% |
Haldusorganid, kes on hoonete omanikud või haldajad |
Kohapeal/lähedal toodetud taastuvenergia (elektri- ja soojusenergia eraldi), jagatuna üldkasutatavate hoonete või sotsiaalkorterite energiakasutusega (elektri- ja soojusenergia eraldi) |
Hoone tasand |
Energiatõhusus Heited |
100 % üldkasutatavas hoones kasutatavast elektrist on kohapeal toodetud taastuvelekter 100 % üldkasutatava hoone/sotsiaalkorteri kuuma vee nõudlusest kaetakse taastuvatest energiaallikatest kohapeal toodetud soojusega |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.2.10 |
||||||||||
|
jah/ei |
Kohalikud omavalitsused, kes kehtestavad kohalikke ehituseeskirju ja/või annavad ehituslube |
Kohalik planeerimissüsteem sisaldab nõuet, et piirkonna uus- ja rekonstrueeritud ehitised peavad vastama eeskujuks olevatele energiastandarditele ning neile kehtib taastuvenergia tootmise miinimumnõue |
Hallatav territoorium |
Energiatõhusus Heited |
— |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.2.11 |
||||||||||
|
jah/ei |
Haldusorganid, kes propageerivad elanikele ja ettevõtjatele energiatõhusust ning taastuvenergiat |
Haldusorgan osutab elanikele ja ettevõtjatele energiatõhusust ning taastuvenergiat puudutavaid teabe- ja nõustamisteenuseid, et vähendada elanike energiatarbimist |
Hallatav territoorium |
Energiatõhusus Heited |
— |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.2.13 |
||||||||||
|
% |
Kõik kohalikud omavalitsused |
Omavalitsusüksuse linnapiirkonna pindala, mida on termograafiliselt uuritud, jagatuna omavalitsusüksuse linnapiirkonna kogupindalaga |
Hallatav territoorium |
Energiatõhusus Heited |
Värsked (< 5 aasta) kõrgresolutsiooniga (< 50 cm) termograafiaandmed on omavalitsusüksuse territooriumi hoonestatud piirkonna kohta olemas 100 % ulatuses |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.2.14 |
||||||||||
PARIMAD KESKKONNAJUHTIMISTAVAD SEOSES LIIKUVUSEGA |
|||||||||||||||||
|
% |
Haldusorganid, kes vastutavad liikuvuse eest |
Vaatlusalusel territooriumil eri transpordivahenditega (nt auto, bussi, jalgrattaga) tehtud reiside arv, jagatuna reiside koguarvuga |
Hallatav territoorium |
Heited |
Jalgrattasõidu osakaal linna transpordiliikides on vähemalt 20 % või linn on suurendanud jalgrattasõidu osakaalu viimase viie aasta jooksul vähemalt 50 % võrra. Linnas kasutatavate säästlike transpordiliikide (nt kõndimine, jalgrattasõit, buss, tramm, rong) osakaal on 60 % või suurem |
Parimad keskkonnajuhtimistavad 3.3.1, 3.3.2, 3.3.6, 3.3.7, 3.3.8 |
||||||||||
|
jah/ei |
Haldusorganid, kes vastutavad liikuvuse eest |
Linnal on poliitiliselt vastu võetud spetsiaalsed meetmed, millega soodustatakse kõndimist/jalgrattasõitu; lisaks on määratletud eesmärgid jalakäijate ja jalgrattataristute täiustamiseks ning neisse investeerimiseks |
Hallatav territoorium |
Heited |
Vähemalt 10 % linna investeeringutest transporditaristusse või -hooldusesse on pühendatud jalgrattataristule. |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.3.2 |
||||||||||
|
km jalgrattarajad km/teed km |
Haldusorganid, kes vastutavad liikuvuse eest |
Jalgrattataristu (jalgrattaradade) pikkust võib mõõta absoluutarvuna (km) või jagatuna sõidukite teedevõrgu pikkusega |
Hallatav territoorium |
Heited |
— |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.3.2 |
||||||||||
|
Kasutajate arv 10 000 elaniku kohta Kasutajate arv ühisautode arvu kohta |
Haldusorganid, kes vastutavad liikuvuse eest |
Ühisautode kasutajate arvu võib arvutada järgmiselt:
|
Hallatav territoorium |
Heited |
— |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.3.3 |
||||||||||
|
Elanike arv/ühisautode arv |
Haldusorganid, kes vastutavad liikuvuse eest |
Omavalitsusüksuse territooriumi elanike arv jagatakse ühisautode pargis olevate autode arvuga |
Hallatav territoorium |
Heited |
2 500 elaniku kohta on olemas vähemalt üks ühisauto |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.3.3 |
||||||||||
|
Asendatud eraomandis autode arv/ühisautode arv |
Haldusorganid, kes vastutavad liikuvuse eest |
Eraomandis autod, mida asendavad ühisautod (omanikud ei vaja neid enam), jagatuna autode koguarvuga ühisautode pargis |
Hallatav territoorium |
Heited |
Ühisautode kasutamise teenuse osutaja sõidukipargis asendab iga sõiduk vähemalt kaheksat eraomandis autot |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.3.3 |
||||||||||
|
% |
Haldusorganid, kes vastutavad ühistranspordi eest |
Ühistranspordiga mitme transpordiliigiga tehtud reiside arv, mille eest maksti ühtse piletiga, jagatuna ühistranspordiga mitme transpordiliigiga tehtud reiside koguarvuga |
Hallatav territoorium |
Heited |
Vähemalt 75 % reiside eest tasutakse ühtse piletiga |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.3.4 |
||||||||||
|
% |
Kõik kohalikud omavalitsused |
Elektrisõidukite koguarv (liikide kaupa, nt elektriautod, -jalgrattad) teedel jagatuna sama liigi sõidukite koguarvuga |
Hallatav territoorium |
Heited |
— |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.3.5 |
||||||||||
|
Laadimispunktide arv elaniku kohta |
Kõik kohalikud omavalitsused |
Elektrisõidukite laadimispunktide koguarv jagatuna vaatlusaluse territooriumi elanike arvuga |
Hallatav territoorium |
Heited |
— |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.3.5 |
||||||||||
|
% |
Kõik kohalikud omavalitsused |
Õhusaasteainete (PM10, ammoniaak ja lämmastikoksiid) kontsentratsiooni mõõdetakse linna teatavates piirkondades (nt koolide, parkide, elamurajoonide lähedal) korrapäraselt. Õhusaasteainete kontsentratsiooni vähenemise arvutamiseks lahutatakse iga õhusaasteaine algsest kontsentratsioonist (enne ummikumaksu kehtestamist) õhusaasteaine lõplik kontsentratsioon (pärast ummikumaksu kehtestamist) ja jagatakse tulemus õhusaasteaine algse kontsentratsiooniga |
Hallatav territoorium |
Heited |
Õhusaasteainete (tahked osakesed – PM10, ammoniaak ja lämmastikoksiid) kontsentratsioon on võrreldes olukorraga enne ummikumaksu kehtestamist vähenenud ummikumaksu piirkonnas (keskmiselt) 10 % võrra |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.3.7 |
||||||||||
|
% |
Kõik kohalikud omavalitsused |
Ummikumaksu piirkonnas liiklevate erasõidukite arv jagatuna samas piirkonnas liiklevate erasõidukite arvuga enne ummikumaksu kehtestamist |
Ummikumaksu piirkond |
Heited |
Maksust vabastamata sõidukitega liiklemine ummikumaksu piirkonnas on võrreldes olukorraga enne ummikumaksu kehtestamist vähenenud 20 % võrra |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.3.7 |
||||||||||
|
% |
Kõik kohalikud omavalitsused |
Ühistranspordi keskmine kiirus pärast ummikumaksu kehtestamist jagatuna ühistranspordi keskmise kiirusega enne ummikumaksu kehtestamist Sama valemit võib kasutada ühistranspordi täpsuse arvutamiseks enne ja pärast ummikumaksu kehtestamist |
Ummikumaksu piirkond |
Heited |
Ühistransporditeenuste kiirus ja täpsus on võrreldes olukorraga enne ummikumaksu kehtestamist paranenud 5 % võrra |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.3.7 |
||||||||||
|
% |
Kõik kohalikud omavalitsused |
Vabade parkimiskohtade arv tööajal jagatuna parkimiskohtade koguarvuga |
Hallatav territoorium |
Heited |
Tänavaäärsed parkimiskohad on 90 % tööajast 80–90 % hõivatud. |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.3.8 |
||||||||||
|
jah/ei |
Kõik kohalikud omavalitsused |
Haldusorgan võib uute ehitusprojektide puhul piirata tasuta parkimiskohtade arvu (tänava ääres ja maa-alustes garaažides) ning haldusorganil võib olla ametlik poliitika varasemate parkimisnõuete järkjärguliseks tühistamiseks olemasolevate ehitiste puhul |
Hallatav territoorium |
Heited Elurikkus |
Linn ei ole uutele ehitusprojektidele kehtestanud (tänavaäärsete parkimiskohtade ja maa-aluste garaažide) parkimisega seotud miinimumnõudeid ning linnal on ametlik poliitika varasemate parkimisnõuete järkjärguliseks kaotamiseks olemasolevate ehitiste puhul |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.3.8 |
||||||||||
|
kg CO2-ekvivalenti aastas kg CO2-ekvivalenti kuus |
Haldusorganid, kes vastutavad liikuvuse eest |
Kaubaveokite kogu CO2-heide konkreetsel ajavahemikul (nt aastas, kuus) piirkonnas, mida logistika-teeninduskeskus teenindab |
Piirkond, mida logistika-teeninduskeskus teenindab |
Heited |
Kaubaveokite CO2-heide on teeninduspiirkonnas võrreldes olukorraga enne logistika-teeninduskeskuse loomist vähenenud 40 % võrra |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.3.9 |
||||||||||
|
Kaubavedude arv päevas |
Haldusorganid, kes vastutavad liikuvuse eest |
Kaubaveokite kaubavedude päevane arv piirkonnas, mida logistika-teeninduskeskus teenindab |
Piirkond, mida logistika-teeninduskeskus teenindab |
Heited |
Päevas teeninduspiirkonda tehtud kaubavedude arv on võrreldes olukorraga enne logistika-teeninduskeskuse loomist vähenenud 75 % võrra |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.3.9 |
||||||||||
PARIMAD KESKKONNAJUHTIMISTAVAD SEOSES MAAKASUTUSEGA |
|||||||||||||||||
|
% |
Kõik kohalikud omavalitsused, kes vastutavad maakasutuse planeerimise eest |
Uute tehislike alade osakaal (m2), arvestades igasuguseid vett läbilaskmatuid alasid (ehitised, teed, taimede ja veeta osad) jagatuna tehislike alade pindalaga vaatlusaluse perioodi (nt 1, 5 või 10 aastat) alguses |
Hallatav territoorium |
Elurikkus |
— |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.4.1 |
||||||||||
|
jah/ei |
Kõik kohalikud omavalitsused, kes vastutavad maakasutuse planeerimise eest |
Linna soojussaare leevendamise meetmeid (nt rohealad, murukatused ja peegeldavate materjalide kasutamine) edendatakse hallataval territooriumil seoses nii avaliku kui ka erasektori hoonete ja aladega |
Hallatav territoorium |
Heited Energiatõhusus Elurikkus |
— |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.4.2 |
||||||||||
|
jah/ei |
Kõik kohalikud omavalitsused, kes vastutavad maakasutuse planeerimise eest |
Väikse mõjuga äravoolumeetmete nõudmine uute ehitusprojektide, sh olemasolevate ehitiste ulatusliku ümberkorraldamise puhul |
Hallatav territoorium |
Elurikkus |
— |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.4.3 |
||||||||||
PARIMAD KESKKONNAJUHTIMISTAVAD SEOSES LINNADE ROHEALADEGA |
|||||||||||||||||
|
% |
Haldusorganid, kes vastutavad linnade rohealade haldamise eest |
Linnapiirkonna looduslike ja poollooduslike keskkondade pindala (km2) jagatuna linnapiirkonna kogupindalaga |
Hallatav territoorium |
Elurikkus |
— |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.5.1 |
||||||||||
|
% |
Haldusorganid, kes vastutavad linnade rohealade haldamise eest |
Linnapiirkonna rohealade ja siniste alade pindala (km2) jagatuna linnapiirkonna kogupindalaga |
Hallatav territoorium |
Elurikkus |
— |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.5.2 |
||||||||||
|
% |
Kõik kohalikud omavalitsused, kes vastutavad maakasutuse planeerimise eest |
Murukatustega hoonete arv jagatuna hoonete koguarvuga omavalitsusüksuse territooriumil |
Hallatav territoorium |
Elurikkus |
— |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.5.3 |
||||||||||
|
jah/ei |
Kõik kohalikud omavalitsused, kes vastutavad maakasutuse planeerimise eest |
Haldusorganil on kava, milles käsitletakse linnapiirkonna mahajäetud rohealade ja äärealade taastamist ning keskkonnajuhtimist |
Hallatav territoorium |
Elurikkus |
— |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.5.4 |
||||||||||
PARIM KESKKONNAJUHTIMISTAVA SEOSES KOHALIKU VÄLISÕHU KVALITEEDIGA |
|||||||||||||||||
|
μg/m3 |
Kõik haldusorganid, kes vastutavad õhukvaliteedi juhtimise eest |
Õhusaasteainete (PM10, PM2.5, NO2) (aasta keskmine) sisaldus linnapiirkonna teatavates kohtades, kus seda mõõdetakse (nt koolid, pargid, elamurajoonid) |
Hallatav territoorium |
Heited |
Kõigi selle parima keskkonnajuhtimistava kontekstis kindlaks määratud näitajate puhul on saavutatud Maailma Terviseorganisatsiooni õhukvaliteedi suunistes sätestatud tasemed |
3.6.1 |
||||||||||
PARIM KESKKONNAJUHTIMISTAVA SEOSES MÜRASAASTEGA |
|||||||||||||||||
|
% |
Haldusorganid, kes vastutavad mürasaaste vähendamise eest |
Kohalikke piirnorme ületavate müra mõõtmiste arv jagatuna müra mõõtmiste koguarvuga |
Hallatav territoorium |
— |
— |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.7.1 |
||||||||||
PARIMAD KESKKONNAJUHTIMISTAVAD SEOSES VEEVARUSTUSEGA |
|||||||||||||||||
|
% |
Haldusorganid, kes vastutavad joogiveevarustuse eest |
Eraldi arvestitega tarbijate arv (üksikkasutaja tasandil) jagatuna tarbijate koguarvuga |
Hallatav territoorium |
Vesi |
Kodumajapidamise või lõppkasutaja tasandil on veearvestite kasutamise määr 99 % või enam |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.9.1 |
||||||||||
|
% |
Haldusorganid, kes vastutavad joogiveevarustuse eest |
Arukate veearvestitega tarbijate arv jagatuna veearvestitega tarbijate koguarvuga |
Hallatav territoorium |
Vesi |
(Vähemalt osa aastast) veepuuduse all kannatavates piirkondades on kodumajapidamise/lõppkasutaja tasandi veearvestid arukad arvestid Kõigis uutes hoonetes on olemas veearvestid (veepuuduse all kannatavates piirkondades arukad arvestid) |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.9.1 |
||||||||||
|
% |
Haldusorganid, kes vastutavad joogiveevarustuse eest |
Lekkeindeks arvutatakse järgmiselt: tegeliku veekao tehniline näitaja aastas/tegelik vältimatu veekadu aastas |
Hallatav territoorium |
Vesi |
Taristu lekkeindeks on väiksem kui 1,5 |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.9.2 |
||||||||||
PARIMAD KESKKONNAJUHTIMISTAVAD SEOSES REOVEEKÄITLUSEGA |
|||||||||||||||||
|
% |
Haldusorganid, kes vastutavad reoveekäitluse eest |
Iga veesaasteaine (KHT, BHT5, ammoniaak, üldlämmastik ja üldfosfor) ärastusefektiivsuse arvutamiseks lahutatakse iga veesaasteaine algsest kontsentratsioonist veesaasteaine lõplik kontsentratsioon ja jagatakse tulemus veesaasteaine algse kontsentratsiooniga |
Reoveepuhasti |
Vesi |
Saavutatud ärastusefektiivsus on: BOD5 puhul vähemalt 98 %, KHT puhul vähemalt 90 %, ammoniaagi puhul vähemalt 90 %, orgaaniliste lämmastikuühendite puhul kokku vähemalt 80 % ja üldfosfori puhul vähemalt 90 % |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.10.1 |
||||||||||
|
kWh/inimekvivalent aastas |
Haldusorganid, kes vastutavad reoveekäitluse eest |
Aastas reovee puhastamisele kuluv elekter jagatuna inimekvivalentide arvuga, mille jaoks reoveepuhasti on projekteeritud/mille jaoks seda käitatakse |
Reoveepuhasti |
Vesi |
Reoveepuhasti elektrikasutus on:
|
Parim keskkonnajuhtimistava 3.10.1 |
||||||||||
|
% |
Haldusorganid, kes vastutavad reoveekäitluse eest |
Ärastusefektiivsuse arvutamiseks lahutatakse mikrosaasteainete algsest kontsentratsioonist mikrosaasteainete lõplik kontsentratsioon ja jagatakse tulemus mikrosaasteainete algse kontsentratsiooniga |
Reoveepuhasti |
Vesi |
Mikrosaasteainete keskmine ärastusefektiivsus on suurem kui 80 % |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.10.2 |
||||||||||
|
% |
Haldusorganid, kes vastutavad reoveekäitluse eest |
Reovee aastane osakaal, mis läbib mikrosaasteainete eemaldamiseks kolmanda astme puhastuse, jagatuna kogu aastase reoveevooga |
Reoveepuhasti |
Vesi |
Mikrosaasteained eemaldatakse vähemalt 90 % aastasest reoveevoost |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.10.2 |
||||||||||
|
% |
Haldusorganid, kes vastutavad reoveekäitluse eest |
Muda anaeroobsest lagunemisest kohapeal toodetud energia (biogaasist toodetud elekter ja soojus), mida reoveepuhastis kasutatakse, jagatuna reoveepuhasti kogu energiakasutusega |
Reoveepuhasti |
Vesi |
Asulareoveepuhastite puhul, mille koormus on enam kui 10 000 inimekvivalenti, katavad ise biogaasist toodetud elekter ja soojus 100 % energiakasutusest, kui muda kohapeal termiliselt ei kuivatata, ja 50 %, kui muda kohapeal termiliselt kuivatatakse |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.10.3 |
||||||||||
|
% |
Haldusorganid, kes vastutavad reoveekäitluse eest |
Reoveepuhastis tekkinud reoveesette kogus, mis monopõletatakse, jagatuna reoveepuhastis tekkinud kogu reoveesette kogusega |
Reoveepuhasti |
Vesi |
— |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.10.4 |
||||||||||
|
% |
Haldusorganid, kes vastutavad reoveekäitluse eest |
Reoveepuhastis toodetud taaskasutatava vee kogus jagatuna kogu puhastatud reovee kogusega |
Hallatav territoorium |
Vesi |
— |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.10.5 |
||||||||||
|
% |
Haldusorganid, kes vastutavad linnapiirkonna äravoolusüsteemi ja maakasutuse planeerimise eest |
Vihmavee, mis säilitatakse ja millel lastakse maapinda imbuda, aastane hinnanguline osakaal kogu hinnangulises vihmavee koguses, mis omavalitsusüksuse linnapiirkonnas sajab |
Hallatav territoorium |
Vesi |
— |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.10.7 |
||||||||||
PARIMAD KESKKONNAJUHTIMISTAVAD SEOSES KESKKONNAHOIDLIKE RIIGIHANGETEGA |
|||||||||||||||||
|
% |
Kõik haldusorganid |
Keskkonnakriteeriume sisaldavate hangete arv jagatuna kõigi hangete arvuga (liigitatuna tootekategooriate kaupa) |
Organisatsiooni tasand |
Energiatõhusus Materjalitõhusus Vesi Jäätmed Elurikkus Heited |
100 % hangetest sisaldab keskkonnakriteeriume, millega nõutakse vähemalt ELi keskkonnahoidlike riigihangete kriteeriumites kehtestatud taset, kui toote kohta on ELi keskkonnahoidliku riigihanke kriteeriumid olemas (nt kontoripaber, puhastusvahendid, mööbel) |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.11.1 |
||||||||||
PARIMAD KESKKONNAJUHTIMISTAVAD SEOSES KESKKONNAHARIDUSE JA TEABE LEVITAMISEGA |
|||||||||||||||||
|
% |
Haldusorganid |
Kodanike osakaal, keda keskkonnaharidusega seotud tegevusega otseselt või kaudselt mõjutatakse |
Hallatav territoorium |
Energiatõhusus Materjalitõhusus Vesi Jäätmed Elurikkus Heited |
— |
Parim keskkonnajuhtimistava 3.12.1 |
(1) Teadus- ja poliitikaaruanne on avalikult kättesaadav JRC veebisaidil aadressil http://susproc.jrc.ec.europa.eu/activities/emas/documents/PublicAdminBEMP.pdf. Käesolevas sektori võrdlusdokumendis esitatud järeldused parimate keskkonnajuhtimistavade ja nende kohaldatavuse kohta, samuti kindlaks määratud konkreetsed keskkonnatoime näitajad ja tipptaseme võrdlusalused põhinevad selles teadus- ja poliitikaaruandes avaldatud tulemustel. Dokumendis on esitatud ka kogu taustteave ja tehnilised üksikasjad.
(2) Nõukogu 29. juuni 1993. aasta määrus (EMÜ) nr 1836/93 tööstussektori ettevõtetele vabatahtliku osalemise võimaldamise kohta ühenduse keskkonnajuhtimis- ja -auditeerimissüsteemis (EÜT L 168, 10.7.1993, lk 1).
(3) Euroopa Parlamendi ja nõukogu 19. märtsi 2001. aasta määrus (EÜ) nr 761/2001 organisatsioonide vabatahtliku osalemise võimaldamise kohta ühenduse keskkonnajuhtimis- ja -auditeerimissüsteemis (EMAS) (EÜT L 114, 24.4.2001, lk 1).
(4) EMASi määruse IV lisa punkti B alapunkti e kohaselt on keskkonnaaruandes „kokkuvõte olemasolevatest andmetest, milles seoses olulise keskkonnamõjuga võrreldakse organisatsiooni keskkonnategevuse tulemuslikkust selle keskkonnaeesmärkide ja -ülesannetega. Esitatakse andmed punktis C osutatud põhinäitajate ja muude asjakohaste olemasolevate keskkonnategevuse tulemuslikkuse näitajate kohta“. IV lisa punktis C on märgitud: „Iga organisatsioon esitab igal aastal ka aruande keskkonnaaruandes kindlaks määratud konkreetsemate keskkonnaaspektidega seotud tulemuslikkuse kohta ning võtab vajaduse korral arvesse artiklis 46 osutatud sektori võrdlusdokumente.“
(5) Üksikasjalik kirjeldus iga parima tava kohta koos praktiliste juhistega nende rakendamiseks on esitatud JRC avaldatud parimate tavade aruandes, mis on kättesaadav aadressil http://susproc.jrc.ec.europa.eu/activities/emas/documents/PublicAdminBEMP.pdf. Organisatsioonidel palutakse sellega tutvuda, kui neil on huvi saada rohkem teavet mõne käesolevas sektori võrdlusdokumendis kirjeldatud parima tava kohta.
(6) Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. detsembri 2006. aasta määrus (EÜ) nr 1893/2006, millega kehtestatakse majanduse tegevusalade statistiline klassifikaator NACE Revision 2 ning muudetakse nõukogu määrust (EMÜ) nr 3037/90 ja teatavaid EÜ määrusi, mis käsitlevad konkreetseid statistikavaldkondi (ELT L 393, 30.12.2006, lk 1).
(7) Selles EMASi sektori võrdlusdokumendis käsitatakse termineid „kohalikud omavalitsused“ ja „omavalitsusüksused“ sünonüümidena, mis viitavad avalik-õiguslikele asutustele, kes juhivad tegevust ning osutavad kodanikele teenuseid kohalikul tasandil.
(8) Parimate keskkonnajuhtimistavadega seotud konkreetseid probleeme ja võimalusi käsitletakse kas selles dokumendis või praktilistes juhistes tavade rakendamiseks, mis on esitatud JRC avaldatud parimate tavade aruandes, mis on kättesaadav aadressil http://susproc.jrc.ec.europa.eu/activities/emas/documents/PublicAdminBEMP.pdf. Organisatsioonidel palutakse sellega tutvuda, et saada sektori võrdlusdokumendis kirjeldatud parimatest tavadest täpsem ülevaade.
(9) Põrandapinna saab arvutada, võttes arvesse hoone kasulikku pinda, näiteks seda, mis on esitatud energiamärgistes.
(10) Jäätmejäägid on jäätmete osa, mida korduskasutamisse, ringlussevõttu, komposti ega anaeroobsele lagunemisele ei saadeta.
(11) Eri suuruses paberilehtede (nt A4, A3) arvu saab arvutada ümber samaväärseks A4-lehtede arvuks (nt üks A3-leht on võrdne kahe A4-lehega).
(12) Rahvusvaheline Standardiorganisatsioon (ISO) on keskkonnastandardite ISO 14000 seeria osana koostanud konkreetselt keskkonnamärgiste jaoks allseeria (ISO 14020), mis hõlmab kolme liiki märgisesüsteeme. Seega on I tüübi ökomärgis mitme kriteeriumiga märgis, mille on välja töötanud kolmas isik. Selle näideteks on ELi tasandil ELi ökomärgis või riiklikul või mitmepoolsel tasandil Saksamaa sinise ingli ökomärgis, Austria ökomärgis ja Põhjamaade luigemärgis.
(13) Lambi värviesitusindeks näitab inimsilma võimet selles valguses värve eristada. Suur värviesitusindeks on vajalik paikades, kus värvide eristamine on oluline.
(14) Tugeva valge/külma valgusega lampidel võib olla kohalikule loomastikule suur kahjulik mõju.
(15) Euroopa Parlamendi ja nõukogu 19. mai 2010. aasta direktiiviga 2010/31/EL hoonete energiatõhususe kohta (ELT L 153, 18.6.2010, lk 13) (hoonete energiatõhususe direktiiv) nõutakse liikmesriikidelt hoonete energiatõhususe miinimumnõuete kehtestamist, mis peavad kajastuma riiklikes ehitusalastes õigusaktides. Direktiivis võeti kasutusele võrdlusanalüüsi süsteem, et järk-järgult suurendada kõnealuste energiatõhususe nõuete kõrgetasemelisust nende korrapärase läbivaatamise teel.
(16) Hoonete energiatõhususe direktiivis on ette nähtud, et kõik uued hooned tarbivad väga vähe või peaaegu ei tarbigi energiat (liginullenergiahooned) 2020. aastaks või – kui neid kasutavad ja omavad riigiasutused – 2018. aastaks.
(17) Euroopa Komisjon katsetab praegu vabatahtlikku aruandlusraamistikku Level(s) hoonete üldise kestlikkuse hindamiseks kogu nende olelusringi jooksul. Lisateave on kättesaadav aadressil http://ec.europa.eu/environment/eussd/buildings.htm
(18) Sinised ja rohelised võrgustikud on looduslikud ja poollooduslikud alad, mis hõlmavad rohealasid (ja/või siniseid alasid, kui tegemist on veeökosüsteemidega) ning muid maismaa- (sh ranniku-) ja merealade füüsilisi omadusi.
(19) Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. mai 2008. aasta direktiiv 2008/50/EÜ välisõhu kvaliteedi ja Euroopa õhu puhtamaks muutmise kohta (ELT L 152, 11.6.2008, lk 1).
(20) EMASi jäätmekäitlussektori võrdlusdokumenti koostatakse praegu. Vahetulemused ja ka lõplik dokument, kui see on vastuvõetud, on kättesaadavad aadressil http://susproc.jrc.ec.europa.eu/activities/emas/waste_mgmt.html.
(21) Veepuuduse all kannatavad piirkonnad on sellised, kus veevarud pole piisavad pikaajalise keskmise vajaduse rahuldamiseks. Lisateave on kättesaadav aadressil http://ec.europa.eu/environment/water/quantity/about.htm
(22) Tegeliku veekao tehniline näitaja kajastab vee kogust, mis jaotusvõrgust tegelikult kaduma läheb (st mis ei jõua lõppkasutajateni). Tegeliku vältimatu veekao puhul on arvestatud asjaolu, et veejaotusvõrgus on alati lekkeid. Tegeliku vältimatu veekao arvutamine põhineb teguritel, nagu võrgu pikkus, ühenduste arv ja surve, millega võrk töötab.
(23) Selle parima keskkonnajuhtimistava kirjelduses kasutatakse järgmisi lühendeid: BHT5: biokeemiline hapnikutarve viie päeva jooksul; MLSS: hõljuvaine aktiivmudas (biomassi kontsentratsioon aktiivmudas); KHT: keemiline hapnikutarve.
(24) „Inimekvivalent“ ehk ie, nõukogu 21. mai 1991. aasta direktiivis 91/271/EMÜ (asulareovee puhastamise kohta) (ELT L 135, 30.5.1991, lk 40) kasutatud termin, mis hõlmab suurlinna, linna või küla elanike tekitatud või muudest allikatest, näiteks inimestelt, kes pole kohalikud, või põllumajanduslikest toidutööstustest, pärit orgaanilist saastet.
(25) DOC: lahustunud orgaaniline süsinik.
(26) Nℓ: normaalliiter, st gaasi kogus standardtingimustes mõõdetuna (rõhk: 1,01325 bar; temperatuur: 0 oC)
(27) Tööstusheidete direktiivi kohased parimaid võimalikke tehnikaid käsitlevad (PVT) viitedokumendid on kättesaadavad aadressil http://eippcb.jrc.ec.europa.eu/reference/.
(28) Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. novembri 2010. aasta direktiiv 2010/75/EL tööstusheidete kohta (saastuse kompleksne vältimine ja kontroll) (ELT L 334, 17.12.2010, lk 17).
(29) Kombineeritud kanalisatsioonivõrkude puhul kogutakse reovesi ja sademevesi (tormidest ja vihmasadudest) samasse kanalisatsioonivõrku. Eraldi kanalisatsioonivõrkude puhul saadetakse kogutud reo- ja sademevesi puhastamisele või ärajuhtimisele eri kanalisatsioonivõrkude kaudu.
(30) Lisateave ELi keskkonnahoidliku riigihanke kriteeriumite kohta ja täielik loetelu toodetest, mida kriteeriumid hõlmavad, on kättesaadav aadressil http://ec.europa.eu/environment/gpp/index_en.htm.
(31) Et pakkumuste arvu mitte piirata, võib tehnilises kirjelduses viidata konkreetse toote- või teenuserühma ELi ökomärgise kriteeriumitele; kontrollimiseks võib nõuda ELi ökomärgise kehtiva litsentsi esitamist. Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. veebruari 2014. aasta direktiivi 2014/24/EL riigihangete kohta ja direktiivi 2004/18/EÜ kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 94, 28.3.2014, lk 65) artikli 44 lõike 2 kohaselt peavad avaliku sektori hankijad aktsepteerima ka muid asjakohaseid tõendeid.