28.12.2018   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 331/225


KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/2079,

19. detsember 2018,

millega kiidetakse heaks vabakäigufunktsioon kui uuenduslik tehniline lahendus sõiduautode CO2 heite vähendamiseks vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EÜ) nr 443/2009

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. aprilli 2009. aasta määrust (EÜ) nr 443/2009, millega kehtestatakse uute sõiduautode heitenormid väikesõidukite süsinikdioksiidiheite vähendamist käsitleva ühenduse tervikliku lähenemisviisi raames, (1) eriti selle artikli 12 lõiget 4,

ning arvestades järgmist:

(1)

Tootjad Audi AG, BMW AG, FCA Italy S.p.A., Ford Motor Company, Hyundai Motor Europe Technical Center GmbH, JLR Jaguar Land Rover LTD, Opel Automobile GmbH, PSA Peugeot Citroën, Groupe Renault, Robert Bosch GmbH, Toyota Motor Europe NV/SA, Volvo Cars Corporation ja Volkswagen AG (edaspidi „taotlejad“) esitasid 21. märtsil 2018 ühistaotluse vabakäigufunktsiooni kui uuendusliku tehnilise lahenduse heakskiitmiseks.

(2)

Taotlust hinnati kooskõlas määruse (EÜ) nr 443/2009 artikliga 12 ja komisjoni rakendusmäärusega (EL) nr 725/2011 (2).

(3)

Taotluses käsitletakse vabakäigufunktsiooni kasutamist tavalise jõuseadmega (mittehübriidne soojusmootor) M1-kategooria sõidukites. Selle uuendusliku tehnilise lahenduse peamine põhimõte seisneb selles, et sisepõlemismootor ühendatakse lahti jõuülekandest, et ära hoida mootoriga pidurdamisest põhjustatud aeglustumist. See funktsioon peaks aktiveeruma automaatselt peamises sõidurežiimis, mis valitakse automaatselt sõiduki käivitamisel. Seega saab vabakäiku kasutada sõiduki veerekauguse suurendamiseks, kui ei ole vaja rakendada tõukejõudu või kui on vaja sõiduki kiirust tasapisi vähendada. Vabakäigul kasutatakse sõiduki kineetilist ja potentsiaalset energiat otse sõidutakistuse ületamiseks ja seepärast väheneb kütuse tarbimine. Et sõiduk aeglustuks vähem, lahutatakse mootor siduri abil jõuülekandest. Seda teeb automaatselt automaatkäigukasti juhtimisseade või käsikäigukasti puhul automaatsidur. Vabakäigu korral töötab mootor tühikäigukiirusel.

(4)

Komisjon kiitis rakendusotsustega (EL) 2015/1132 (3) ja (EL) 2017/1402 (4) heaks vastavalt Porsche AG taotluse vabakäigufunktsiooni kasutamise kohta üksnes Porsche M1-kategooria sportautodes (kupeeautodes) ja BMW AG taotluse vabakäigufunktsiooni kasutamise kohta üksnes BMW M1-kategooria sõidukites, tavalise jõuseadme ja automaatkäigukasti korral. Praeguse taotlusega soovitakse saada luba vabakäigufunktsiooni kasutamiseks igasugustes tavalise jõuseadmega ja automaat- või käsikäigukastiga M1-kategooria sõidukites.

(5)

Taotlejad on välja pakkunud metoodika, kuidas teha katseliselt kindlaks, kui palju on võimalik CO2 heidet vähendada vabakäigufunktsiooni kasutamisega, kasutades NEDC katsetsüklit, mille puhul sõidukil saab lasta liikuda vabakäigul. Selleks et teha kindlaks, kui palju CO2 heide väheneb, tuleb võrrelda vabakäigufunktsiooniga sõidukit võrdlussõidukiga, millel seda funktsiooni kas ei ole, seda ei saa peamises sõidurežiimis kasutada või millel see funktsioon on katsetamise eesmärgil tõkestatud. Võrdluse usaldusväärsuse tagamiseks tuleks võrdlussõidukit katsetada kuumkäivitusega standardses NEDC tsüklis, kuid ökoinnovatsioonilahendust kasutava sõiduki muudetud tingimusi tuleks CO2 heite vähenemise arvutamisel võtta arvesse teisendusteguriga. Asjakohaseks peetakse endiselt kasutada teisendustegurit 0,960 kooskõlas rakendusotsustes (EL) 2015/1132 ja (EL) 2017/1402 sätestatud teisendusteguriga.

(6)

CO2 heite vähenemise määramisel on olulisim mõjur aktiveeritud vabakäigufunktsiooniga läbitud teepikkuse osa sõiduki kogu läbitud teekonnast; seejuures võetakse arvesse, et vabakäigufunktsiooni võib välja lülitada muudes sõidurežiimides peale peamise sõidurežiimi. Selleks et võtta arvesse turul saadaolevate sõidukite mitmekesisust, on asjakohane kehtestada esindav kasutustegur, millega võetakse arvesse tehnoloogia aktiivse kasutamise määra laias sõidukite valikus tegelikus liikluses. Taotlejate esitatud andmetest ilmneb, vabakäigufunktsiooni kasutamine sõltub teatavatest kiiruspiirangutest, mis võivad sõidukite lõikes olla erinevad. Esitatud andmebaasi põhjal on asjakohane järeldada, et vabakäigufunktsiooni kasutatakse kiirusel üle 15 km/h.

(7)

Taotluses esitatud teabest selgub, et määruse (EÜ) nr 443/2009 artiklis 12 osutatud kriteeriumid ja tingimused, millele on osutatud rakendusmääruse (EL) nr 725/2011 artiklites 2 ja 4, on täidetud mitmesugustes tavalise jõuseadmega automaat- või käsikäigukastiga M1-kategooria sõidukites. Peale selle toetavad taotlust rakendusmääruse (EL) nr 725/2011 artikli 7 kohaste sõltumatute sertifitseeritud asutuste koostatud aruanded.

(8)

Käesoleva ühistaotlusega esitatud teabe kohaselt, võttes arvesse kogemusi, mis on saadud Porsche AG vabakäigufunktsiooni taotluse hindamisel seoses rakendusotsusega (EL) 2015/1132 ja BMW AG vabakäigufunktsiooni taotluse hindamisel seoses rakendusotsusega (EL) 2017/1402, ja sisemist uuringut, millega hinnati vabakäiguga läbitud suhtelist teepikkust, kasutustegureid ning CO2 heite vähenemist vabakäigu lahenduse kasutamise korral, (5) on vastavalt rakendusmääruse (EL) nr 725/2011 artiklile 9 leidnud piisavalt kinnitust, et vabakäigufunktsioon vastab määruse (EÜ) nr 443/2009 artiklis 12 osutatud kriteeriumidele ning et tavalise jõuseadmega M1-kategooria sõidukitega saavutatakse sel juhul CO2 heite vähenemine vähemalt 1 g/km. Seepärast peab tüübikinnitusasutus vabakäigufunktsiooniga M1-kategooria sõidukite CO2 heite vähenemise sertifitseerimisel veenduma, et oleks täidetud rakendusmääruse (EL) nr 725/2011 artikli 9 kohane CO2 heite vähenemise miinimummäär 1 g/km.

(9)

Seda arvesse võttes leiab komisjon, et kõnealuse uuendusliku tehnilise lahenduse heakskiitmisele ei tohiks olla vastuväiteid.

(10)

Selleks et tagada vabakäigufunktsiooni kasutamisest tuleneva CO2 heite vähenemise sertifitseerimine, peaks iga tootja esitama tüübikinnitusasutusele koos sertifitseerimistaotlusega sõltumatu sertifitseeritud asutuse aruande, millega kinnitatakse sellise täiendusega sõiduki vastavust käesolevas otsuses esitatud tingimustele.

(11)

Kui tüübikinnitusasutus leiab, et vabakäigufunktsioon ei vasta sertifitseerimistingimustele, tuleks heite vähenemise sertifitseerimise taotlus tagasi lükata.

(12)

Käesolevat otsust tuleks kohaldada seoses komisjoni määruse (EÜ) nr 692/2008 (6) XII lisas osutatud katsemenetlusega. Alates 1. jaanuarist 2021 hinnatakse uuenduslikke tehnilisi lahendusi komisjoni määruses (EL) 2017/1151 sätestatud katsemenetluse järgi (7). Käesolevat otsust kohaldatakse tootja keskmise eriheite arvutamiseks kuni 2020. kalendriaastani (kaasa arvatud).

(13)

Selleks et määrata ökoinnovatsiooni üldkood, mida kasutatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2007/46/EÜ (8) I, VIII ja IX lisale vastavates asjakohastes tüübikinnitusdokumentides, tuleks sätestada kõnealuse uuendusliku tehnilise lahenduse individuaalne kood,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Heakskiitmine

Vabakäigufunktsioon kiidetakse heaks kui uuenduslik tehniline lahendus määruse (EÜ) nr 443/2009 artikli 12 tähenduses, eeldusel, et täidetud on järgmised tingimused:

a)

kõnealust uuenduslikku tehnilist lahendust kasutatakse tavalise jõuseadmega ja automaatkäigukastiga või automaatsiduri ja käsikäigukastiga M1-kategooria sõidukitel;

b)

vabakäigufunktsioon käivitub ise sõidurežiimil, mis on alati valitud sõiduki käivitamisel („peamine sõidurežiim“), hoolimata sellest, milline sõidurežiim oli valitud, kui sõiduk viimati välja lülitati;

c)

vabakäigufunktsiooni ei saa peamises sõidurežiimis juht ega välise sekkumisega välja lülitada;

d)

vabakäigufunktsioon on aktiivne vähemalt seni, kuni kiirus väheneb väärtuseni 15 km/h;

e)

sõidukite puhul, mis saavad vabakäigul liikuda kiirusega alla 15 km/h, tuleb lisas sätestatud katse tegemiseks vabakäigufunktsioon välja lülitada kiirusel 15 km/h.

Artikkel 2

CO2 heite vähenemise sertifitseerimise taotlus

Iga tootja võib vastavalt rakendusmääruse (EL) nr 725/2011 artiklile 11 käesolevale otsusele osutades taotleda, et tüübikinnitusasutus sertifitseeriks vabakäigufunktsiooni kasutamisest tuleneva CO2 heite vähenemise.

Taotlusele lisatakse sõltumatu sertifitseeritud asutuse tõendamisaruanne, millega kinnitatakse sellise tehnilise täiendusega sõiduki vastavust artiklis 1 sätestatud tingimustele ning vastavust CO2 heite vähenemise miinimummäärale 1 g/km, mis on sätestatud rakendusmääruse (EL) nr 725/2011 artiklis 9.

Artikkel 3

CO2 heite vähenemise sertifitseerimine

CO2 heite vähenemine, mis saavutatakse tänu artiklis 1 osutatud vabakäigufunktsiooni kasutamisele, määratakse lisas sätestatud meetodil. Tüübikinnitusasutus kontrollib saavutatud vähendamist, kasutades muu hulgas artiklis 2 osutatud tõendamisaruannet ning kinnitab selle, kui rakendusmääruse (EL) nr 725/2011 artiklis 9 kindlaksmääratud miinimummäära nõue on täidetud.

Sellist vähenemist võetakse arvesse tootja keskmise eriheite arvutamiseks kuni 2020. kalendriaastani (kaasa arvatud).

Artikkel 4

Ökoinnovatsiooni kood

Tüübikinnitusdokumentidesse, milles osutatakse käesolevale otsusele vastavalt rakendusmääruse (EL) nr 725/2011 artikli 11 lõikele 1, märgitakse ökoinnovatsiooni kood „25“.

Artikkel 5

Kohaldatavus

Käesolevat otsust kohaldatakse kuni 31. detsembrini 2020.

Artikkel 6

Jõustumine

Käesolev otsus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 19. detsember 2018

Komisjoni nimel

president

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ELT L 140, 5.6.2009, lk 1.

(2)  Komisjoni 25. juuli 2011. aasta rakendusmäärus (EL) nr 725/2011, millega kehtestatakse sõiduautode vähese CO2-heitega uuenduslike tehnoloogiate heakskiitmise ja sertifitseerimise kord vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EÜ) nr 443/2009 (ELT L 194, 26.7.2011, lk 19).

(3)  Komisjoni 10. juuli 2015. aasta rakendusotsus (EL) 2015/1132, millega kiidetakse heaks Porsche AG vabakäigufunktsioon kui uudne tehniline lahendus sõiduautode CO2-heite vähendamiseks vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EÜ) nr 443/2009 (ELT L 184, 11.7.2015, lk 22).

(4)  Komisjoni 28. juuli 2017. a. aasta rakendusotsus (EL) 2017/1402, millega kiidetakse heaks BMW AG vabakäigufunktsioon kui uuenduslik tehniline lahendus sõiduautode CO2-heite vähendamiseks vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EÜ) nr 443/2009 (ELT L 199, 29.7.2017, lk 14).

(5)  „Evaluation of the relative coasting distance, usage factors and CO2 savings for the coasting technology“, a study by Directorate-General for Climate Action of the European Commission, https://publications.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/9673ca61-9abc-11e8-a408-01aa75ed71a1/language-en

Aruanne tugineb tegelikele katselistele sõidutingimustele ja sõidukitele, millel puudub vabakäigufunktsioon. Tulemused esindavad vabakäigufunktsiooni lahenduse võimalusi üksnes teatavates tingimustes ning aruannet tuleb käsitada vaid toetava dokumendina.

(6)  Komisjoni 18. juuli 2008. aasta määrus (EÜ) nr 692/2008, millega rakendatakse ja muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 715/2007, mis käsitleb mootorsõidukite tüübikinnitust seoses väikeste sõiduautode ja kommertsveokite (Euro 5 ja Euro 6) heitmetega ning sõidukite remondi- ja hooldusteabe kättesaadavust (ELT L 199, 28.7.2008, lk 1).

(7)  Komisjoni 1. juuni 2017. aasta määrus (EL) 2017/1151, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 715/2007, mis käsitleb mootorsõidukite tüübikinnitust seoses väikeste sõiduautode ja kommertsveokite heitmetega (Euro 5 ja Euro 6) ning sõidukite remondi- ja hooldusteabe kättesaadavust, ning millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2007/46/EÜ ning komisjoni määrust (EÜ) nr 692/2008 ja komisjoni määrust (EL) nr 1230/2012 ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 692/2008 (ELT L 175, 7.7.2017, lk 1).

(8)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. septembri 2007. aasta direktiiv 2007/46/EÜ, millega kehtestatakse raamistik mootorsõidukite ja nende haagiste ning selliste sõidukite jaoks mõeldud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike kinnituse kohta (raamdirektiiv) (ELT L 263, 9.10.2007, lk 1).


LISA

VABAKÄIGUFUNKTSIOONI ABIL SAAVUTATATAVA CO2 HEITE VÄHENEMISE MÄÄRAMISE METOODIKA

1.   SISSEJUHATUS

Et teha kindlaks, kui palju väheneb CO2 heide vabakäigufunktsiooni kasutamise tulemusel, tuleb täpsustada järgmist:

1)

katsesõidukid;

2)

sõiduki ettevalmistamine;

3)

kuidas toimub sõidutakistuse määramine veojõustendil;

4)

kuidas määratletakse muudetud katsetingimused;

5)

kuidas määratakse ökoinnovatiivse sõiduki CO2 heide muudetud katsetingimustes;

6)

kuidas määratakse võrdlussõiduki CO2 heide 1. tüüpi katse kuumkäivituse tingimustes;

7)

kuidas arvutatakse CO2 heite vähenemine;

8)

kuidas arvutatakse CO2 heite mõõtemääramatus.

2.   TÄHISED, NÄITAJAD JA ÜHIKUD

Ladina tähtedega

Formula

CO2 heite vähenemine [g CO2/km]

CO2

süsihappegaas;

c

teisendustegur;

BMC

võrdlussõiduki aritmeetiline keskmine CO2 heide muudetud katsetingimustes [gCO2/km];

EMC

ökoinnovatiivse sõiduki aritmeetiline keskmine CO2 heide muudetud katsetingimustes [gCO2/km];

Formula

võrdlussõiduki aritmeetiline keskmine CO2 heide tüübikinnituse kohastes (NEDC) kuumkäivituse tingimustes [gCO2/km];

BTA

võrdlussõiduki aritmeetiline keskmine CO2 heide tüübikinnituse kohastes (NEDC) katsetingimustes [gCO2/km];

ETA

ökoinnovatiivse sõiduki aritmeetiline keskmine CO2 heide tüübikinnituse kohastes (NEDC) katsetingimustes [gCO2/km];

RCDRW

tegelikes liiklusoludes vabakäiguga läbitud suhteline teepikkus [%];

RCDmNEDC

muudetud katsetingimustes vabakäiguga läbitud suhteline teepikkus [%];

UF

vabakäigufunktsiooni kasutustegur;

Formula

CO2 heite koguvähenemise statistiline viga [g CO2/km];

Formula

tüübikinnituse kohastes kuumkäivituse tingimustes määratud võrdlussõiduki aritmeetilisele keskmisele CO2 heitele vastav standardhälve [gCO2/km];

Formula

ökoinnovatiivse sõiduki CO2 heite aritmeetilise keskmise standardhälve muudetud katsetingimustes [gCO2/km];

sUF

aritmeetilisele keskmisele kasutustegurile vastav standardhälve.

Allindeksid

RW

tegelikes liiklustingimustes;

TA

tüübikinnitustingimustes (NEDC);

B

võrdlustase.

3.   KATSESÕIDUKID

Katsesõidukid peavad vastama järgmistele nõuetele:

a)

võrdlussõiduk: sõiduk, millel on uudne tehniline funktsioon välja lülitatud või seda ei ole paigaldatud. Tuleb veenduda, et sellel sõidukil ei ole vabakäigufunktsioon tüübikinnituskatse ajal (st katsesõidul

Formula

) aktiveeritud;

b)

ökoinnovatiivne sõiduk: sõiduk, millel on uuenduslik tehniline lahendus, mis on aktiveeritud peamises sõidurežiimis. Peamine on selline sõidurežiim, mis valitakse alati sõiduki käivitamisel, hoolimata sellest, milline sõidurežiim oli valitud, kui sõiduk viimati välja lülitati. Peamises sõidurežiimis ei tohi juht vabakäigufunktsiooni välja lülitada.

4.   SÕIDUKITE ETTEVALMISTAMINE

Selleks et saavutada jõuseadme kuumkäivituse katsetingimused, tuleb teha täies ulatuses vähemalt üks NEDC või mNEDC tsükkel.

5.   SÕIDUTAKISTUSE MÕÕTMINE

Sõidutakistust mõõdetakse veojõustendil järgmisel viisil:

sõiduki ettevalmistamine vastavalt punktile 4;

sõidutakistuse mõõtmine veojõustendil vastavalt ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni eeskirja nr 83 4.a lisa 7. liitele.

6.   MUUDETUD KATSETINGIMUSED

6.1.   Vabakäigukõvera määramine

Vabakäigukõver määratakse vabakäigusõidul veojõustendil, tehes järgmised kaks kohustuslikku etappi:

sõiduk viiakse töötemperatuurile, nagu on ette nähtud sõiduki ettevalmistamiseks;

sooritatakse vabakäigufunktsiooniga sõit alates kiirusest 125 km/h kuni paigalseisuni või väikseima võimaliku kiiruseni vabakäigul.

6.2.   Muudetud NEDC (mNEDC) kiirusprofiili koostamine

mNEDC kiirusprofiil koostatakse järgmiselt:

katseseeria koosneb neljast linnasõidu osatsüklist koosnevast linnasõidutsüklist ja ühest maanteesõidutsüklist;

kõik kiirenduslõigud on identsed NEDC profiili kiirenduslõikudega;

kõik püsikiirused on identsed vastavate kiirustega NEDC profiilis;

aeglustused väljalülitatud vabakäigufunktsiooni korral võrduvad vastavate NEDC profiili aeglustustega;

kiiruse ja aja lubatud hälbed peavad olema kooskõlas ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni eeskirja nr 101 7. lisa punktiga 1.4;

kõrvalekalle NEDC profiilist peab olema võimalikult väike ja üldteepikkus koos lubatud hälbega peab jääma NEDC raames kindlaks määratud piiresse;

läbitud teepikkus mNEDC profiili iga aeglustusfaasi lõpus peab olema sama kui läbitud teepikkus NEDC profiili iga aeglustusfaasi lõpus;

kõigi kiirendus-, püsikiirus-, ja aeglustusfaaside suhtes kohaldatakse NEDC standardseid lubatud hälbeid;

vabakäigufaasides on sisepõlemismootor lahti ühendatud ja sõiduki liikumistee aktiivne muutmine ei ole lubatud;

vabakäigukiiruse vmin alampiir: vabakäigufunktsioon tuleb vabakäigukiiruse alampiiril 15 km/h välja lülitada, vajutades pidurit;

minimaalne peatumisaeg: minimaalne aeg vabakäigul aeglustumisest kuni peatumiseni või püsikiiruse saavutamiseni on kaks sekundit (Formula joonisel 1);

püsikiiruse etappide minimaalne kestus: püsikiiruse etappide minimaalne kestus pärast kiirendamist või vabakäigul aeglustumist on kaks sekundit (Formula joonisel 1);

aeglustusfaasides võib vabakäigufunktsiooni sisse lülitada, kui kiirus on väiksem kui vmax, kus vmax katsetsükli maksimumkiirus;

vabakäigufunktsiooni võib välja lülitada, kui kiirus langeb alla vmin.

Joonis 1

mNEDC koostamisel kasutatud näitajad

Image

Käiguvahetuse profiili koostamine käsikäigukastiga sõidukite puhul

Käsikäigukastiga sõidukite puhul kohandatakse käiguvahetuse tabelit järgmistel eeldustel:

1.

sõiduki kiirendamisel tehakse käiguvahetuse valik samuti, nagu on määratletud NEDC korral;

2.

käiguvahetuse aeg muudetud NEDCs erineb tavalisest NEDCst, et allapoole käiguvahetust ei tehtaks vabakäigufaasis (nt ennetav käiguvahetus enne aeglustusfaasi).

Eelnevalt kindlaksmääratud käiguvahetuspunktid NEDC tsükli osas ECE on muudetud, nagu näha järgmises tabelis:

Image

1

PM = vabakäik, sidur ühendatud. K1, K2 = esimene või teine käik sisse lülitatud, sidur lahutatud.

Image

7.   ÖKOINNOVATIIVSE SÕIDUKI CO2 HEITE MÄÄRAMINE MUUDETUD KATSETINGIMUSTES (EMC)

Ökoinnovatiivse sõiduki CO2 heidet ja kütusekulu mõõdetakse vastavalt ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni eeskirja nr 101 6. lisale („Method of measuring emissions of carbon dioxide and fuel consumption of vehicles powered by an internal combustion engine only“). Muuta tuleb järgmisi elemente:

sõiduki ettevalmistamine,

kiirusprofiil,

katsete arv.

Sõiduki ettevalmistamine

Ettevalmistamine toimub vastavalt käesoleva lisa punktile 4.

Kiirusprofiil

Kiirusprofiil koostatakse vastavalt käesoleva lisa punktile 6.

Katsete arv

Kogu katset korratakse katsestendil vähemalt kolm korda. Arvutatakse ökoinnovatiivse sõiduki aritmeetiline keskmine CO2 heide (EMC) ning vastav standardhälve (Formula).

8.   VÕRDLUSSÕIDUKI CO2 HEITE MÄÄRAMINE MUUDETUD TÜÜBIKINNITUSE KOHASTES KUUMKÄIVITUSE TINGIMUSTES (

Formula

)

Võrdlussõiduki CO2 heidet ja kütusekulu mõõdetakse vastavalt ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni eeskirja nr 101 6. lisale („Method of measuring emissions of carbon dioxide and fuel consumption of vehicles powered by an internal combustion engine only“). Muuta tuleb järgmisi elemente:

sõiduki ettevalmistamine,

katsete arv.

Sõiduki ettevalmistamine

Ettevalmistamine toimub vastavalt käesoleva lisa punktile 4.

Katsete arv

Tüübikinnituse kohastes (NEDC) kuumkäivituse tingimustes tehtud katset sooritatakse katsestendil täies ulatuses vähemalt kolm korda. Arvutatakse võrdlussõiduki aritmeetiline keskmine CO2 heide (Formula) ning vastav standardhälve (Formula).

9.   CO2 HEITE VÄHENEMISE ARVUTAMINE

CO2 heite vähenemise arvutusvalem on järgmine:

1. valem:

Formula

Siin:

Formula

:

CO2 heite vähenemine [gCO2/km]

BMC

:

võrdlussõiduki aritmeetiline keskmine CO2 heide muudetud katsetingimustes [gCO2/km]

EMC

:

ökoinnovatiivse sõiduki aritmeetiline keskmine CO2 heide muudetud katsetingimustes [gCO2/km]

BTA

:

võrdlussõiduki aritmeetiline keskmine CO2 heide tüübikinnituse kohastes (NEDC) katsetingimustes [gCO2/km]

ETA

:

ökoinnovatiivse sõiduki aritmeetiline keskmine CO2 heide tüübikinnituse kohastes (NEDC) katsetingimustes [gCO2/km]

UFMC

:

vabakäigulahenduse kasutustegur muudetud tingimustes, mis on tavalise jõuseadme ja automaatkäigukastiga sõidukite puhul 0,52 ning tavalise jõuseadme, käsikäigukasti ja automaatsiduriga sõidukite puhul 0,48.

UFTA

:

vabakäigulahenduse kasutustegur tüübikinnitustingimustel (NEDC).

Kuna ökoinnovatiivne lahendus ei ole sisse lülitatud tüübikinnitustingimustel (NEDC), saab CO2 heite vähenemise arvutusvalemit lihtsustada järgmiselt:

2. valem:

Formula

2. valemis kasutatava tähise UFMC saab muuta lihtsamaks: „UF“, sest tänu lihtsustamisele kasutatakse ainult üht kasutustegurit.

Suuruse BMC leidmiseks tuleb kasutada samu muudetud katsetingimusi ka ilma vabakäigufunktsioonita sõiduki puhul.

Eeldatakse, et võrdlussõiduk suudab ratastest lahti ühendamata mootoriga liikuda vastavalt joonisel 2 esitatud veerekõverale (joon 2′), ehkki väiksema tõhususega kui vabakäigufunktsiooniga sõiduk (millel saab mootori ratastest lahti ühendada). Veerekõver kirjeldab võrdlussõiduki eeldatavat liikumist.

Joonis 2

Võrdlussõiduki veerekõver

Image

Üldiselt iseloomustab võrdlussõidukit see, et tüübikinnitustingimustes (NEDC) aeglustusfaasis (3) ja muudetud katsetingimustes (2′ + 3′) ei kasutata kütust (mootor on lahti ühendatud).

Võrdlussõiduki vabakäigukõvera (1′ + 2′ + 3′) koostamine on keerukas, sest tuleb arvestada mitme näitajaga (nt käiguvahemik, elektrivõimsustarve, ülekande temperatuur). Kuna juhil on seetõttu raske järgida sellist kiiruskõverat ja püsida kiiruse ja aja lubatud hälvete piires, on tehtud ettepanek kasutada teisendustegurit c, kui arvutatakse võrdlussõiduki CO2 heidet muudetud tingimuste (BMC) korral, kasutades võrdlussõiduki CO2 heidet tüübikinnituse (NEDC) kuumkäivituse tingimustes (Formula).

Suuruste Formula ja BMC vahekorda kirjeldab tegur c, mille arvutusvalem on järgmine:

3. valem:

Formula

Seda arvestades saame 2. valemi kirjutada kujul:

4. valem:

Formula

Siin:

c

:

teisendustegur, mis on 0,960;

Formula

:

võrdlussõiduki aritmeetiline keskmine CO2 heide tüübikinnituse kohastes (NEDC) kuumkäivituse tingimustes [gCO2/km];

EMC

:

ökoinnovatiivse sõiduki aritmeetiline keskmine CO2 heide muudetud katsetingimustes [gCO2/km];

UF

:

vabakäigulahenduse kasutustegur muudetud tingimustes, mis on tavalise jõuseadme ja automaatkäigukastiga sõidukite puhul 0,52 ning tavalise jõuseadme, käsikäigukasti ja automaatsiduriga sõidukite puhul 0,48.

Kasutusteguri määramine

Kasutusteguri valem on järgmine:

5. valem:

Formula

Siin:

RCDRW

:

tegelikes liiklusoludes vabakäiguga läbitud suhteline teepikkus [%];

RCDmNEDC

:

muudetud katsetingimustes (NEDC) vabakäiguga läbitud suhteline teepikkus [%].

Vabakäiguga tegelikes liiklusoludes läbitud suhteline teepikkus RCD on vabakäigufunktsiooniga läbitud teepikkuse suhe sõiduki kogu läbitud teekonnasse.

10.   MÕÕTEMÄÄRAMATUSE ARVUTAMINE

Kogu CO2 heite vähenemise mõõtemääramatus ei tohi ületada suurust 0,5 g CO2/km (6. valem).

6. valem:

Formula

Formula

:

CO2 koguvähenemise statistiline viga [g CO2/km].

Statistiline viga arvutatakse järgmise valemiga:

7. valem:

Formula

Siin:

Formula

:

CO2 koguvähenemise statistiline viga [g CO2/km];

c

:

teisendustegur, mis on 0,960;

Formula

:

võrdlussõiduki aritmeetiline keskmine CO2 heide tüübikinnituse kohastes (NEDC) kuumkäivituse tingimustes [gCO2/km];

Formula

:

võrdlussõiduki aritmeetilise keskmise CO2 heite standardhälve muudetud katsetingimustes [gCO2/km];

EMC

:

ökoinnovatiivse sõiduki aritmeetiline keskmine CO2 heide muudetud katsetingimustes [gCO2/km];

Formula

:

ökoinnovatiivse sõiduki aritmeetilise keskmise CO2 heite standardhälve muudetud katsetingimustes [gCO2/km];

UF

:

vabakäigulahenduse kasutustegur, mis on tavalise jõuseadme ja automaatkäigukastiga sõidukite puhul 0,52 ning tavalise jõuseadme, käsikäigukasti ja automaatsiduriga sõidukite puhul 0,48;

sUF

:

kasutusteguri aritmeetilisele keskmisele vastav standardhälve, mis on 0,027.

11.   ÜMARDAMINE

Arvutatud CO2 heite vähenemine (Formula) ja CO2 heite vähenemise statistiline viga (Formula) ümardatakse ja säilitatakse kaks kümnendkohta.

CO2 heite vähenemise arvutustes kasutatud andmeid (st Formula ja EMC) võib kasutada ümardamata või need tuleb ümardada ja esitada sellise vähima kümnendkohtade arvuga, et sellest tekkiv suurim kogumõju vähenemisele (st kõikide suuruste ümardamise tulemus) jääks väiksemaks kui 0,25 g CO2/km.

12.   MIINIMUMMÄÄRA STATISTILISELT OLULISE ÜLETAMISE TÕENDAMINE

Miinimummäära 1 gCO2/km statistiliselt olulise ületamise tõendamiseks kasutatakse järgmist valemit:

Formula

Siin:

MT

:

miinimummäär [gCO2/km];

Formula

:

CO2 heite vähenemine [gCO2/km];

Formula

:

CO2 koguvähenemise statistiline viga [g CO2/km].

Kui CO2 heite vähenemine, mis on arvutatud 4. valemiga, on väiksem kui rakendusmääruse (EL) nr 725/2011 artikli 9 lõikes 1 sätestatud miinimummäär, kohaldatakse kõnealuse määruse artikli 11 lõike 2 teist lõiku.