18.7.2018   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 251/9


KOMISJONI OTSUS,

17. juuli 2018,

millega luuakse komisjoni eksperdirühm nimetusega tervise edendamise, haiguste ennetamise ja mittenakkuslike haiguste ravi juhtrühm ja tunnistatakse kehtetuks otsus, millega luuakse harvikhaigusi käsitlev komisjoni eksperdirühm, ja otsus, millega luuakse vähktõve tõrjet käsitlev komisjoni eksperdirühm

(EMPs kohaldatav tekst)

(2018/C 251/07)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut

ning arvestades järgmist:

(1)

Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 168 lõike 2 kohaselt peavad liikmesriigid koostöös komisjoniga kooskõlastama oma poliitikat ja programme osutatud artikli lõikega 1 hõlmatud valdkondades. Komisjon võib tihedas kontaktis liikmesriikidega teha mitmesuguseid kasulikke algatusi, et sellist kooskõlastamist edendada, eelkõige algatusi, mille eesmärk on kehtestada suuniseid ja näitajaid, korraldada kogemuste vahetamist ning valmistada ette korrapäraseks järelevalveks ja hindamiseks vajalikke tegureid.

(2)

Nõukogu võttis 7. detsembril 2010 vastu järeldused „Rahvatervise ja tervishoiusüsteemide uuenduslikud lähenemisviisid kroonilistele haigustele“, (1) milles kutsutakse liikmesriike üles tegema kindlaks ja vahetama häid tavasid krooniliste haiguste valdkonnas.

(3)

Komisjon võttis 4. aprillil 2014 vastu teatise tulemuslike, kättesaadavate ja paindlike tervishoiusüsteemide kohta, (2) millega nähti ette, et algatustes, mille kaudu saab liit toetada liikmesriikide poliitikakujundajaid, keskendutakse meetoditele ja vahenditele, mis võimaldavad liikmesriikidel suurendada tervishoiusüsteemide tulemuslikkust, kättesaadavust ja paindlikkust.

(4)

Komisjon võttis 22. novembril 2016 vastu teatise „Euroopa jätkusuutliku tuleviku järgmised sammud. Euroopa tegevus jätkusuutlikkuse tagamiseks“, (3) mis oli suunatud Euroopa Parlamendile, Euroopa Ülemkogule, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide komiteele ning milles kinnitati, et liit on võtnud kohustuse olla esirinnas ÜRO raames vastu võetud 2030. aasta säästva arengu tegevuskava rakendamisel ja selle säästva arengu eesmärkide saavutamisel. Eelkõige säästva arengu eesmärgi 3 (tagada kõikidele vanuserühmadele hea tervis ja heaolu) puhul täiendab EL liikmesriikide meetmeid õigusaktide ja muude algatustega, milles käsitletakse rahvatervist, tervisesüsteeme ja keskkonnaga seotud terviseprobleeme. Komisjon toetab liikmesriike selle eesmärgi saavutamisel, eelkõige kroonilistest haigustest tuleneva suremuse vähendamisel.

(5)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) nr 282/2014, millega luuakse liidu kolmas tervisevaldkonna tegevusprogramm aastateks 2014–2020, (4) on sätestatud, et tegevusprogrammi üks valdkondlikke prioriteete on edendada tervist, ennetada haigusi ja luua tervislikke eluviise soosiv keskkond. Selle prioriteediga seotud algatused hõlmavad koostöö ja suhtevõrgustike loomise toetamist liidus, et ennetada kroonilisi haigusi (sealhulgas vähki), vananemisega seotud haigusi ja närvisüsteemi degeneratiivseid haigusi, ning parandada nendele reageerimist, vahetades sel eemärgil teadmisi ja häid tavasid ning töötades välja ühised ennetus-, varajase diagnoosimise ja kontrollimeetmed mittenakkuslike haiguste jaoks.

(6)

Võttes arvesse neid rahvatervise valdkonnaga seotud kohustusi, on vaja moodustada tervise edendamise, haiguste ennetamise ja mittenakkuslike haiguste ravi valdkonna eksperdirühm ning määrata kindlaks selle ülesanded ja struktuur.

(7)

Komisjoni otsuses C(2016) 3301 (5) on sätestatud läbivaadatud eeskirjad kõikide komisjoni eksperdirühmade jaoks. Uute eeskirjade eesmärk on muuta eksperdirühmade koosseis selgemaks ja läbipaistvamaks. Seega tuleks tervise edendamise, haiguste ennetamise ja mittenakkuslike haiguste ravi valdkonna eksperdirühma ülesanded ja struktuur määratleda kooskõlas kõnealuse otsusega.

(8)

Eksperdirühm peaks andma komisjonile nõu ja pakkuma eksperditeadmisi selliste liidu meetmete kavandamisel ja rakendamisel, mis on seotud tervise edendamise, haiguste ennetamise ja mittenakkuslike haiguste raviga, ning edendama asjakohaste kogemuste, põhimõtete ja tavade vahetamist liikmesriikide ja eri osaliste vahel.

(9)

Eksperdirühm peaks andma komisjonile nõu heade ja parimate tavade valimisel, et toetada tavade ülevõtmist ja ulatuslikumat kasutamist liikmesriikides ELi terviseprogrammi raames või liidu muudest rahastamisvahenditest.

(10)

Eksperdirühm peaks aitama liikmesriikidel saavutada säästva arengu eesmärki 3 ja eelkõige aitama vähendada enneaegset suremust mittenakkuslikesse haigustesse.

(11)

Eksperdirühm peaks suunama komisjoni pingutusi, et kooskõlastada tegevusi, mis aitavad vähendada mittenakkuslikest haigustest tingitud enneaegset suremust.

(12)

Eksperdirühm peaks andma komisjonile nõu, kuidas tõhustada teadusuuringute tulemuste kasutuselevõtmist tervise edendamise, haiguste ennetamise ja mittenakkuslike haiguste ravi valdkonnas.

(13)

Eksperdirühm peaks kooskõlastama oma tegevust terviseteabe eksperdirühmaga, kes annab komisjonile nõu terviseteabe vajaduste, tehniliste lahenduste ja tõenduspõhise tervisepoliitika prioriteetide kohta. Eelkõige peaks eksperdirühm kasutama terviseteabe eksperdirühma oskusteavet parimate tavade ülevõtmise ja rakendamise protsessi ja tulemuste hindamisel.

(14)

Selleks et tagada parimate tavade ja poliitikameetmete tõhus ülevõtmine ja rakendamine liikmesriikides, peaks eksperdirühm koosnema liikmesriikide ametnikest.

(15)

Eksperdirühma liikmete jaoks tuleks kehtestada teabe avaldamise eeskirjad.

(16)

Eksperdirühm peaks isikuandmeid töötlema kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 45/2001 (6).

(17)

Kui komisjoni eksperdirühm nimetusega tervise edendamise, haiguste ennetamise ja mittenakkuslike haiguste ravi juhtrühm käsitleb küsimusi, mis praegu kuuluvad komisjoni 30. juuli 2013. aasta otsusega, millega luuakse harvikhaigusi käsitlev komisjoni eksperdirühm ja tunnistatakse kehtetuks otsus 2009/872/EÜ (edaspidi „otsus, millega luuakse harvikhaigusi käsitlev komisjoni eksperdirühm“), (7) loodud harvikhaiguste eksperdirühma ja komisjoni 3. juuni 2014. aasta otsusega, millega luuakse vähktõve tõrjet käsitlev komisjoni eksperdirühm ja tunnistatakse kehtetuks otsus 96/469/EÜ (edaspidi „otsus, millega luuakse vähktõve tõrjet käsitlev komisjoni eksperdirühm“), (8) loodud vähktõve tõrjet käsitleva eksperdirühma pädevusse, tuleks kõnealused otsused kehtetuks tunnistada.

(18)

Asjakohane on kindlaks määrata käesoleva otsuse kohaldamisaeg. Komisjon kaalub sobival ajal, kas seda ajavahemikku oleks soovitatav pikendada,

ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Reguleerimisese

Asutatakse eksperdirühm nimetusega tervise edendamise, haiguste ennetamise ja mittenakkuslike haiguste ravi juhtrühm (edaspidi „rühm“).

Artikkel 2

Ülesanded

Rühma ülesanded on järgmised:

a)

abistada ja nõustada komisjoni algatuste käivitamisel, et edendada liikmesriikide vahelist kooskõlastamist mittenakkuslike haiguste põhjustatud probleemidega tegelemisel;

b)

nõustada komisjoni parimate tavade valimisel, et toetada liikmesriike tervise edendamist, haiguste ennetamist ja mittenakkuslike haiguste ravi käsitlevate meetmete ülevõtmisel ja rakendamisel ELi tervishoiuprogrammi või liidu muude rahastamisvahendite abil;

c)

aidata komisjonil jälgida edusamme 2030. aasta säästva arengu tegevuskava säästva arengu eesmärgi nr 3 (tagada kõikidele vanuserühmadele hea tervis ja heaolu) saavutamisel ja eelkõige mittenakkuslikest haigustest tingitud suremuse vähendamisel;

d)

suunata komisjoni pingutusi, et kooskõlastada tegevusi, mis aitavad vähendada mittenakkuslikest haigustest tingitud enneaegset suremust;

e)

anda komisjonile nõu, kuidas tõhustada teadusuuringute tulemuste kasutuselevõtmist tervise edendamise, haiguste ennetamise ja mittenakkuslike haiguste ravi valdkonnas;

f)

hinnata parimate tavade ülevõtmise ja rakendamise tulemusi koostöös terviseteabe eksperdirühmaga, kes annab nõu asjaomaste terviseandmete osas tervise edendamise, haiguste ennetamise ja mittenakkuslike haiguste ravi valdkonnas.

Artikkel 3

Konsulteerimine

Komisjon võib rühmaga konsulteerida kõigis artiklis 2 osutatud küsimustes.

Artikkel 4

Liikmed

1.   Rühma kuulub üks liige igast liikmesriigist. Liikmesriik teatab komisjonile, millise asutuse ta eksperdirühma liikmeks määras.

2.   Liikmed nimetavad igaüks oma alalise esindaja ja ühe asendusliikme, kes peavad olema ametnikud või avaliku sektori töötajad. Liikmed esitavad selle teabe komisjonile ja vastutavad selle eest, et nende esindajad pakuvad kõrgetasemelisi eksperditeadmisi.

3.   Liikmed võivad määrata oma esindajad ka ad hoc põhimõttel sõltuvalt rühma koosoleku päevakorrast.

Artikkel 5

Juhataja

Rühma juhatab komisjoni tervise ja toiduohutuse peadirektoraadi esindaja.

Artikkel 6

Toimimine

1.   Rühm tegutseb tervise ja toiduohutuse peadirektoraadi või, kui see on kooskõlastatud tervise ja toiduohutuse peadirektoraadiga, komisjoni muude talituste taotlusel ja kooskõlas horisontaalsete eeskirjadega.

2.   Rühma koosolekud toimuvad üldjuhul komisjoni ruumides.

3.   Tervise ja toiduohutuse peadirektoraat tagab sekretariaaditeenused. Komisjoni muude osakondade ametnikud, kes tunnevad menetluse vastu huvi, võivad osaleda rühma ja selle alarühmade koosolekutel.

4.   Kokkuleppel tervise ja toiduohutuse peadirektoraadiga võib rühm liikmete lihthäälteenamusega otsustada, et rühma arutelud on avalikud.

5.   Protokollis kajastatakse adekvaatselt ja täielikult päevakorra iga punkti arutlusi ja rühma esitatud arvamusi. Protokolli koostab sekretariaat juhataja vastutusel.

6.   Rühm võtab oma arvamused, soovitused või aruanded vastu konsensuse alusel. Hääletuse korral otsustatakse hääletuse tulemus liikmete lihthäälteenamusega. Vastu hääletanud liikmetel on õigus nõuda, et arvamustele, soovitustele või aruannetele lisataks dokument nende seisukoha kokkuvõttega.

Artikkel 7

Alarühmad

1.   Komisjoni tervise ja toiduohutuse peadirektoraadi peadirektor võib luua alarühmi, kes tegelevad konkreetsete küsimustega komisjoniga kooskõlastatud volituste alusel. Alarühmad tegutsevad kooskõlas horisontaalsete eeskirjadega ja annavad aru rühmale. Alarühmad saadetakse pärast nende ülesannete täitmist laiali.

2.   Liikmed võivad nimetada oma esindajateks alarühmades ametnikud või avaliku sektori töötajad, kes ei ole nende alalised esindajad eksperdirühmas.

Artikkel 8

Kutsutud eksperdid

Tervise ja toiduohutuse peadirektoraat võib kutsuda rühma töös ajutiselt osalema väliseksperte, kes on pädevad rühma või alarühma konkreetses päevakorraküsimuses.

Artikkel 9

Vaatlejad

1.   Euroopa Majanduspiirkonna lepinguga ühinenud EFTA riikide esindajad võivad eksperdirühma koosolekutel osaleda vaatlejatena.

2.   Juhataja võib anda vaatleja staatuse kandidaatriikidele ja muudele kolmandatele riikidele, kui see on liidu huvides, et asjaomane riik oleks kaasatud eksperdirühma töösse, eelkõige kui see toimub rahvusvahelise kokkuleppe, halduskokkuleppe või liidu õigusakti alusel. Vaatleja staatuses avalik-õiguslikud üksused nimetavad oma esindajad.

3.   Juhataja võib anda vaatlejatele ja nende esindajatele loa osaleda rühma arutlustel ja pakkuda eksperditeadmisi. Neil ei ole siiski hääleõigust ja nad ei osale rühma soovituste või nõuannete koostamisel.

Artikkel 10

Kodukord

Tervise ja toiduohutuse peadirektoraadi ettepanekul ja temaga kokkuleppel võtab rühm lihthäälteenamusega ja eksperdirühmade standardtöökorra alusel kooskõlas horisontaalsete eeskirjadega vastu oma kodukorra.

Artikkel 11

Ametisaladus ja salastatud teabe käitlemine

Rühma ja alarühmade liikmed ning kutsutud eksperdid järgivad aluslepingutes ja nende rakenduseeskirjades sätestatud ametisaladuse hoidmise kohustust, mis kehtib kõigile institutsioonide liikmetele ja personalile, ning samuti komisjoni otsustes (EL, Euratom) 2015/443 (9) ja (EL, Euratom) 2015/444 (10) sätestatud komisjoni julgeolekunorme seoses liidu salastatud teabe kaitsmisega. Juhul kui nad kõnealuseid kohustusi ei täida, võib komisjon võtta kõik asjakohased meetmed.

Artikkel 12

Läbipaistvus

1.   Rühm ja alarühmad peavad olema registreeritud eksperdirühmade registris.

2.   Rühma (eksperdirühma ja alarühmade) liikmete kohta avaldatakse eksperdirühmade registris järgmised andmed:

a)

liikmesriikide ametiasutuste nimed;

b)

vaatlejana tegutsevate avalik-õiguslike üksuste nimed.

3.   Kõik asjaomased dokumendid, sealhulgas päevakorrad, protokollid ja osalejate kaastööd, avaldatakse kas otse eksperdirühmade registri kaudu või esitades registris lingi asjakohasele veebisaidile, kus nimetatud teave asub. Asjakohastele veebisaitidele pääsuks ei ole vaja ennast kasutajaks registreerida, samuti ei ole sellega seotud muid piiranguid. Eelkõige avaldatakse aegsasti enne koosolekut selle päevakord ja muud asjakohased taustteavet andvad dokumendid ning seejärel pärast koosolekut võimalikult kiiresti selle protokoll. Avaldamisel nähakse ette erandid ainult juhul, kui leitakse, et dokumendi avalikustamine kahjustaks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1049/2001 (11) artiklis 4 kindlaksmääratud avaliku või erahuvi kaitset.

Artikkel 13

Koosolekutega seotud kulud

1.   Rühma ja selle alarühmade tegevuses osalejatele ei maksta nende teenuste eest tasu.

2.   Komisjon hüvitab rühma või alarühma tegevuses osalemisega seotud reisi- ja elamiskulud. Kulud hüvitatakse vastavalt komisjonis kehtivatele eeskirjadele ja nende summade piires, mis on komisjoni talitustele iga-aastase vahendite eraldamise korra kohaselt selleks otstarbeks eraldatud.

Artikkel 14

Kehtetuks tunnistamine

Otsus, millega luuakse harvikhaigusi käsitlev komisjoni eksperdirühm, ja otsus, millega luuakse vähktõve tõrjet käsitlev komisjoni eksperdirühm, tunnistatakse kehtetuks.

Artikkel 15

Kohaldamine

Käesolevat otsust kohaldatakse kuni 31. detsembrini 2023.

Brüssel, 17. juuli 2018

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Vytenis ANDRIUKAITIS


(1)  ELT C 74, 8.3.2011, lk 4.

(2)  COM(2014) 215 final, 4.4.2014.

(3)  COM(2016) 739 final, 22.11.2016.

(4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. märtsi 2014. aasta määrus (EL) nr 282/2014, millega luuakse liidu kolmas tervisevaldkonna tegevusprogramm aastateks 2014–2020 ja tunnistatakse kehtetuks otsus nr 1350/2007/EÜ (ELT L 86, 21.3.2014, lk 1).

(5)  Komisjoni 30. mai 2016. aasta otsus C(2016) 3301 final, millega kehtestatakse horisontaalsed eeskirjad komisjoni eksperdirühmade loomiseks ja toimimiseks.

(6)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. detsembri 2000. aasta määrus (EÜ) nr 45/2001 üksikisikute kaitse kohta isikuandmete töötlemisel ühenduse institutsioonides ja asutustes ning selliste andmete vaba liikumise kohta (EÜT L 8, 12.1.2001, lk 1).

(7)  Komisjoni 30. juuli 2013. aasta otsus, millega luuakse harvikhaigusi käsitlev komisjoni eksperdirühm ja tunnistatakse kehtetuks otsus 2009/872/EÜ (ELT C 219, 31.7.2013, lk 4).

(8)  Komisjoni 3. juuni 2014. aasta otsus, millega luuakse vähktõve tõrjet käsitlev komisjoni eksperdirühm ja tunnistatakse kehtetuks otsus 96/469/EÜ (ELT C 167, 4.6.2014, lk 4).

(9)  Komisjoni 13. märtsi 2015. aasta otsus (EL, Euratom) 2015/443 komisjoni julgeoleku kohta (ELT L 72, 17.3.2015, lk 41).

(10)  Komisjoni 13. märtsi 2015. aasta otsus (EL, Euratom) 2015/444 ELi salastatud teabe kaitseks vajalike julgeolekunormide kohta (ELT L 72, 17.3.2015, lk 53).

(11)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2001. aasta määrus (EÜ) nr 1049/2001 üldsuse juurdepääsu kohta Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni dokumentidele (EÜT L 145, 31.5.2001, lk 43).