4.5.2018   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 114/22


KOMISJONI OTSUS (EL) 2018/680,

2. mai 2018,

millega kehtestatakse kriteeriumid ELi ökomärgisega puhastusteenuste kohta siseruumides

(teatavaks tehtud numbri C(2018) 2503 all)

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. novembri 2009. aasta määrust (EÜ) nr 66/2010 ELi ökomärgise kohta, (1) eriti selle artikli 8 lõiget 2,

olles pidanud nõu Euroopa Liidu ökomärgise komisjoniga

ning arvestades järgmist:

(1)

Määruses (EÜ) nr 66/2010 on sätestatud ELi ökomärgise vabatahtliku süsteemi kehtestamise ja kohaldamise eeskirjad, mille eesmärk on edendada kõrge keskkonnatoimega kaupu ja teenuseid.

(2)

Määruses (EÜ) nr 66/2010 on sätestatud, et iga tooterühma jaoks tuleb kehtestada konkreetsed ELi ökomärgise kriteeriumid.

(3)

Ettepaneku töötada välja kriteeriumid ELi ökomärgisega puhastusteenuste kohta siseruumides esitasid professionaalse koristussektori esindajad. Sellest lähtuvalt töötati komisjoni juhtimisel kõnealused kriteeriumid välja.

(4)

Vaja oleks kehtestada kriteeriumid ELi ökomärgisega puhastusteenuste kohta siseruumides, mille abil edendada vähese keskkonnamõjuga puhastustoodete ja tarvikute kasutamist, töötajate keskkonnaalast koolitamist, keskkonnajuhtimissüsteemi aluseid ning jäätmete nõuetekohast sortimist.

(5)

Kriteeriumid ELi ökomärgisega puhastusteenuste kohta siseruumides ning nendega seotud hindamis- ja kontrollinõuded peaksid kehtima viis aastat alates käesoleva otsuse teatavakstegemisest, võttes arvesse kõnealuse tooterühmaga seotud innovatsioonitsüklit.

(6)

Tooterühmale vastav kood on ELi ökomärgise registreerimisnumbri lahutamatu osa. Et pädevad asutused saaksid anda välja ELi ökomärgise registreerimisnumbri ELi ökomärgise kriteeriumidele vastavatele puhastusteenustele siseruumides, on vaja anda sellele tooterühmale kood.

(7)

Käesoleva otsuse sätted on kooskõlas määruse (EÜ) nr 66/2010 artikli 16 kohaselt asutatud komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

1.   Tooterühm „puhastusteenused siseruumides“ hõlmab regulaarset professionaalset puhastusteenust kommerts-, haldus- ja muude üldkasutatavate hoonete ning eramute siseruumides. Alad, kus puhastusteenuseid osutatakse, võivad olla bürooruumid, sanitaarsõlmed ja avalikkusele kasutamiseks mõeldud alad haiglas, näiteks koridorid, oote- ja puhkeruumid, kuid ei pruugi piirduda nendega.

2.   See hõlmab ka klaaspindu, millele on juurdepääs ilma spetsiaalsete seadmete või masinateta.

3.   Sellesse tooterühma ei kuulu desinfitseerimine ega puhastamine tootmisüksustes ega tegevus, mille jaoks muretseb puhastusvahendid klient.

Artikkel 2

Käesolevas otsuses kasutatakse järgmisi mõisteid:

1)   „regulaarne professionaalne puhastusteenus“– professionaalne puhastusteenus, mida osutatakse vähemalt kord kuus, välja arvatud klaasi puhastamine, mida käsitatakse regulaarsena, kui puhastamine toimub vähemalt kord iga kolme kuu tagant;

2)   „lahjendamata puhastusvahendid“– tooted, mida tuleb enne kasutamist lahjendada ja mille lahuse suhe on vähemalt 1:100;

3)   „puhastustarvikud“– korduskasutatavad tarvikud, nagu lapid, mopid ja veeämbrid;

4)   „mikrokiud“– sünteetiline kiud, mille jämedus on alla ühe deni või detsiteksi kiu kohta;

5)   „taotleja ruumid“– ruumid, kus taotleja täidab oma tegevusega seotud haldus- ja korralduslikke ülesandeid;

6)   „ELi ökomärgisega puhastusülesanded siseruumides“– töötajate poolt täidetavad ülesanded, mis kuuluvad siseruumide regulaarse professionaalse puhastusteenuse alla.

Artikkel 3

1.   Et teenusele saaks anda määruse (EÜ) nr 66/2010 alusel ELi ökomärgise, peab see kuuluma käesoleva otsuse artiklis 1 kindlaksmääratud tooterühma „puhastusteenused siseruumides“ ning vastama kõigile järgmistele nõuetele ja samuti käesoleva otsuse lisas esitatud asjaomastele hindamisnõuetele:

a)

vastab kõigile käesoleva otsuse lisas esitatud kohustuslikele kriteeriumidele;

b)

vastab piisavale hulgale käesoleva otsuse lisas esitatud vabatahtlikele kriteeriumidele, et saada vähemalt 14 punkti;

c)

kuulub eraldi raamatupidamisarvestuse alla, võrreldes muude sama ettevõtja osutatavate teenustega, mis ei kuulu käesoleva otsuse kohaldamisalasse, sealhulgas muud käesoleva otsuse nõuetele vastavad puhastusteenused siseruumides.

2.   Ettevõtja, kellele on antud ELi ökomärgis puhastusteenuste kohta siseruumides, ei tohi osutada muid ELi ökomärgisega hõlmamata teenuseid, välja arvatud juhul, kui ELi ökomärgisega puhastusteenuseid siseruumides osutab allüksus, tütarettevõtja, filiaal või osakond, mis eristub selgelt ettevõtjast ja peab eraldi raamatupidamisarvestust.

Ettevõtja poolt osutatavad muud teenused, mis jäävad väljapoole käesoleva otsuse kohaldamisala, sealhulgas muud sellised puhastusteenused siseruumides, mis ei vasta käesolevas otsuses sätestatud nõuetele, ei ole hõlmatud ELi ökomärgise litsentsiga puhastusteenuste kohta siseruumides ja neid ei tohi selliste teenustena turustada.

3.   Kui ettevõtja, kellele on antud ELi ökomärgis puhastusteenuste kohta siseruumides, kasutab selliste teenuste osutamisel alltöövõtjaid, peab ka neil olema ELi ökomärgis puhastusteenuste kohta siseruumides.

Artikkel 4

Tooterühmale „puhastusteenused siseruumides“ kehtestatud kriteeriumid ning asjaomased hindamis- ja kontrollinõuded kehtivad viis aastat alates käesoleva otsuse teatavakstegemise kuupäevast.

Artikkel 5

Haldusotstarbel antakse tooterühmale „puhastusteenused siseruumides“ koodnumber „052“.

Artikkel 6

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 2. mai 2018

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Karmenu VELLA


(1)  ELT L 27, 30.1.2010, lk 1.


LISA

ELi ÖKOMÄRGISE KRITEERIUMID NING HINDAMIS- JA KONTROLLINÕUDED TOOTERÜHMA „PUHASTUSTEENUSED SISERUUMIDES“ PUHUL

RAAMTINGIMUSED

KRITEERIUMID

Kriteeriumid ELi ökomärgise andmise kohta tooterühmale „puhastusteenused siseruumides“

Kohustuslikud kriteeriumid

Kriteerium M1:

väikese keskkonnamõjuga puhastusvahendite kasutamine

Kriteerium M2:

puhastusvahendite doseerimine

Kriteerium M3:

mikrokiudtoodete kasutamine

Kriteerium M4:

personali koolitus

Kriteerium M5:

keskkonnajuhtimissüsteemi alused

Kriteerium M6:

tahkete jäätmete sorteerimine taotleja ruumides

Kriteerium M7:

ELi ökomärgisel esitatav teave

Valikulised kriteeriumid

Kriteerium O1:

väikese keskkonnamõjuga puhastusvahendite ulatuslik kasutamine (kuni 3 hindepunkti)

Kriteerium O2:

kontsentreeritud lahjendamata puhastusvahendite kasutamine (kuni 3 hindepunkti)

Kriteerium O3:

mikrokiudtoodete ulatuslik kasutamine (kuni 3 hindepunkti)

Kriteerium O4:

väikese keskkonnamõjuga puhastustarvikute kasutamine (kuni 4 hindepunkti)

Kriteerium O5:

tolmuimejate energiatõhusus (3 hindepunkti)

Kriteerium O6:

EMASis registreerimine või teenuseosutaja ISO 14001 kohane sertifitseerimine (kuni 5 hindepunkti)

Kriteerium O7:

tahkete jäätmete käitlus puhastuskohas (2 hindepunkti)

Kriteerium O8:

teenuse kvaliteet (kuni 3 hindepunkti)

Kriteerium O9:

taotlejale kuuluv või tema renditud sõidukipark (kuni 5 hindepunkti)

Kriteerium O10:

taotlejale kuuluvate või tema renditud pesumasinate tõhusus (kuni 4 hindepunkti)

Kriteerium O11:

ökomärgisega teenused ja muud ökomärgisega tooted (kuni 5 hindepunkti)

Kriteerium O12:

kliendile tarnitavad tarbekaubad ja elektrilised käte õhkkuivatid (kuni 3 hindepunkti)

HINDAMINE JA KONTROLLIMINE

Iga kriteeriumi juures on esitatud konkreetsed hindamis- ja kontrollinõuded.

Kui taotlejalt nõutakse kõnealustele kriteeriumidele vastavuse tõendamiseks kinnituste, dokumentide, analüüside, katseprotokollide või muude tõendite esitamist, võivad tõendusmaterjalid pärineda taotlejalt ja/või tema tarnija(te)lt ja/või tema alltöövõtja(te)lt.

Pädevad asutused tunnustavad eeskätt tunnistusi, mille on välja andnud asutused, mis on akrediteeritud vastavalt katse- ja kalibreerimislaborite asjakohasele ühtlustatud standardile, ning kontrolle, mida on teinud asutused, mis on akrediteeritud vastavalt tooteid, protsesse ja teenuseid sertifitseerivate asutuste asjakohasele ühtlustatud standardile. Akrediteerimine toimub kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 765/2008 (1).

Eelmises lõigus nimetatud tunnistuste asemel võib tõendina kasutada Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1221/2009 (2) alusel esitatud keskkonnaaruannetest saadud teavet.

Kasutada võib ka muid katsemeetodeid kui need, mis on esitatud iga kriteeriumi puhul, tingimusel et nende samaväärsust on kinnitanud taotlust hindav pädev asutus.

Pädevad asutused võivad nõuda lisadokumente ja teha sõltumatuid kontrolle.

Pädevad asutused teostavad enne kontsessiooni andmist kohapealse kontrolli taotleja ruumides ja vähemalt ühe puhastusteenuste kohapealse kontrolli puhastuskohas.

Pärast ELi ökomärgise litsentsi saamist esitab taotleja pädevale asutusele korrapäraselt loetelu nendest puhastuskohtadest, kus ta ELi ökomärgisega puhastusteenuseid osutab, märkides igas kohas tegevuse alustamise ja lõpetamise kuupäeva. Uutest puhastuskohtadest tuleb teatada vähemalt iga nelja kuu tagant, välja arvatud juhul, kui taotleja ei ole sõlminud uusi lepinguid. Pädev asutus võib litsentsi kehtivuse perioodil teha korrapäraselt kohapealseid kontrolle taotleja ruumides või puhastuskohas.

Eeltingimusena peavad teenused vastama kõigile juriidilistele nõuetele, mis on kehtestatud vastava(te)s riigis (riikides) puhastusteenuste kohta siseruumides. Eelkõige peab ettevõtja olema toimiv ja registreeritud vastavalt riiklikele või kohalikele õigusaktidele ning selle personal peab olema seaduslikult tööle võetud ja kindlustatud. Selle nõude täitmiseks peab töötajatel olema kehtiv riiklik juriidiline kirjalik leping, nad peavad saama vähemalt riiklikku või piirkondlikku miinimumpalka, mis on kehtestatud kollektiivlepingutega või, kui kollektiivlepingud puuduvad, siis vähemalt riiklikku või piirkondlikku miinimumpalka, ning nende tööaeg peab vastama riiklikele õigusaktidele.

Taotleja peab kinnitama ja tõendama teenuste vastavust neile nõuetele, kasutades selleks sõltumatut kontrolli või dokumentaalseid tõendeid, ilma et see piiraks riiklike andmekaitsenormide kohaldamist (nt kirjalik sotsiaalpoliitika dokumendi koopia, lepingute koopiad, tõendid töötajate registreerimisest riiklikus kindlustussüsteemis, ametlikud dokumendid või ametlik register töötajate nimede ja arvu registreerimise kohta kohalikus riiklikus tööinspektsioonis või tööhõiveametis).

Pädevad asutused võivad kohapealsete kontrollkäikude ajal teha töötajate juhuslikke küsitlusi.

KOHUSTUSLIKUD KRITEERIUMID

Kriteerium M1 –   väikese keskkonnamõjuga puhastusvahendite kasutamine

Selle kriteeriumiga on hõlmatud üksnes tooted, mida kasutatakse otseselt nende ülesannete täitmisel, mis kuuluvad ELi ökomärgisega puhastusteenuste alla siseruumides. Taotleja peab vastama kriteeriumi M1 alapunktidele a ja b.

M1 a)   ELi ökomärgisega ja muud ISO I tüübi märgisega tooted

Vähemalt 50 %-l kõikidest aasta jooksul ostetud kasutatavatest puhastusvahenditest, välja arvatud niisutatud pühkepaberid, muud eelniisutatud tooted ning moppide immutamiseks ja säilitamiseks (nende pesemise käigus) kasutatavad tooted, peab olema komisjoni otsuse (EL) 2017/1217 (3) kohane kõvade pindade puhastamise vahenditele antud ELi ökomärgis või muu I tüübi ökomärgis EN ISO 14024, mis on liikmesriigis riiklikult või piirkondlikult ametlikult tunnustatud.

Hindamine ja kontrollimine

Taotleja esitab igal aastal andmed (toodete kaubanime ja mahu kohta) ja dokumendid (sealhulgas asjaomased arved ja tegevuskohtade inventuuriaktid), milles on osutatud puhastusvahendid, mida kasutatakse lepingute puhul, mille alusel osutatakse ELi ökomärgisega puhastusteenust siseruumides. Kui kasutatakse ELi ökomärgisega tooteid, esitab taotleja koopia ELi ökomärgise sertifikaadist ja/või pakendi etiketist, mis tõendab, et ökomärgis on antud otsuse (EL) 2017/1217 kohaselt.

Kui kasutatakse muid ISO I tüübi märgisega tooteid, esitab taotleja koopia I tüübi ökomärgise tunnistusest ja/või pakendi etiketist.

M1 b)   Ohtlikud ained

i)

Kõik tooted, millel ei ole kõvade pindade puhastamise vahenditele antud ELi ökomärgist või muud I tüübi ökomärgist EN ISO 14024, mis on liikmesriigis riiklikult või piirkondlikult ametlikult tunnustatud, ei tohi sisaldada kõvade pindade puhastamise vahenditele antud ELi ökomärgise 4. kriteeriumi punkti a alapunktis i loetletud aineid kontsentratsioonist olenemata.

ii)

Kõik tooted, millel ei ole kõvade pindade puhastamise vahenditele antud ELi ökomärgist või muud I tüübi ökomärgist EN ISO 14024, mis on liikmesriigis riiklikult või piirkondlikult ametlikult tunnustatud, ei või sisaldada kõvade pindade puhastamise vahenditele antud ELi ökomärgise 4. kriteeriumi punkti a alapunktis i loetletud aineid kontsentratsioonist olenemata.

iii)

Ükski toode, millel ei ole kõvade pindade puhastamise vahenditele antud ELi ökomärgist või muud I tüübi ökomärgist EN ISO 14024, mis on liikmesriigis riiklikult või piirkondlikult ametlikult tunnustatud, ei tohi olla klassifitseeritud ega märgistatud kui ägedalt mürgine, mürgine sihtelundi suhtes, hingamisteid või nahka sensibiliseeriv, kantserogeenne, mutageenne või reproduktiivtoksiline ega veekeskkonnale ohtlik Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1272/2008 (4) kohaselt ja tõlgendatuna kooskõlas allpool esitatud tabelis loetletud ohulausetega.

Niisutatud pühkepaberid ja muud eelniisutatud tooted peavad vastama sellele nõudele.

Ohupiirangute klassifikatsioon ja liigitus kategooriateks

Äge mürgisus

Kategooriad 1 ja 2

Kategooria 3

H300 Allaneelamisel surmav

H301 Mürgine allaneelamisel

H310 Nahale sattumisel surmav

H311 Nahale sattumisel mürgine

H330 Sissehingamisel surmav

H331 Sissehingamisel mürgine

H304 Allaneelamisel või hingamisteedesse sattumisel võib olla surmav

EUH070 Silma sattumisel mürgine

Mürgisus sihtorgani suhtes

Kategooria 1

Kategooria 2

H370 Kahjustab elundeid

H371 Võib kahjustada elundeid

H372 Kahjustab elundeid pikaajalise või korduva kokkupuute korral

H373 Võib kahjustada elundeid pikaajalise või korduva kokkupuute korral

Hingamisteede ja naha sensibiliseerimine

Kategooria 1A

Kategooria 1B

H317 Võib põhjustada allergilist nahareaktsiooni

H317 Võib põhjustada allergilist nahareaktsiooni

H334 Sissehingamisel võib põhjustada allergia- või astma sümptomeid või hingamisraskusi

H334 Sissehingamisel võib põhjustada allergia- või astma sümptomeid või hingamisraskusi

Kantserogeensus, mutageensus või reproduktiivtoksilisus

Kategooriad 1A ja 1B

Kategooria 2

H340 Võib põhjustada geneetilisi defekte

H341 Arvatavasti põhjustab geneetilisi defekte

H350 Võib põhjustada vähktõbe

H351 Arvatavasti põhjustab vähktõbe

H350i Sissehingamisel võib põhjustada vähktõbe

 

H360F Võib kahjustada viljakust

H361f Arvatavasti kahjustab viljakust

H360D Võib kahjustada loodet

H361d Arvatavasti kahjustab loodet

H360FD Võib kahjustada viljakust Võib kahjustada loodet

H361fd Arvatavasti kahjustab viljakust. Arvatavasti kahjustab loodet

H360Fd Võib kahjustada viljakust Arvatavasti kahjustab loodet

H362 Võib kahjustada rinnaga toidetavat last

H360Df Võib kahjustada loodet Arvatavasti kahjustab viljakust

 

Ohtlikkus veekeskkonnale

Kategooriad 1 ja 2

Kategooriad 3 ja 4

H400 Väga mürgine veeorganismidele

H412 Ohtlik veeorganismidele, pikaajaline toime

H410 Väga mürgine veeorganismidele, pikaajaline toime

H413 Võib avaldada veeorganismidele pikaajalist kahjulikku toimet

H411 Mürgine veeorganismidele, pikaajaline toime

 

Ohtlikkus osoonikihile

H420 Ohtlik osoonikihile

 

Hindamine ja kontroll

Alapunktid i ja ii: taotleja esitab allkirjastatud kinnituse vastavuse kohta koos tarnija kinnitusega, millest on näha, et toote koostises ei ole loetletud aineid kontsentratsioonist olenemata või üle kindlaksmääratud piirmäärade.

Alapunkt iii: taotleja esitab kinnituse vastavuse kohta, millele lisatakse ohutuskaardid kõikide toodete kohta, millel ei ole kõvade pindade puhastamise vahenditele antud ELi ökomärgist või muud ISO I tüübi märgist.

Kriteerium M2 –   puhastusvahendite doseerimine

Töötajatel, kes täidavad ELi ökomärgisega puhastusülesandeid siseruumides, peab olema juurdepääs kasutatavate puhastusvahendite asjakohastele doseerimis- ja lahjendamisseadmetele (nt automaatsed dosaatorid, mõõteklaasid/-korgid, käsipumbad, pihustid) kas puhastusteenuste osutamise kohas või taotleja ruumides. Lisaks peab neil olema juurdepääs õige doseerimise ja lahjendamise vastavatele juhistele.

Hindamine ja kontrollimine

Taotleja esitab kinnituse sellele kriteeriumile vastavuse kohta, millele lisatakse kasutatavate seadmete loetelu ja asjakohased dokumendid, mis sisaldavad õige doseerimise ja lahjendamise juhendeid, mis on antud puhastustöötajatele.

Kriteerium M3 –   mikrokiudtoodete kasutamine

Selle kriteeriumiga on hõlmatud üksnes korduskasutatavad tekstiilist puhastustarvikud, mida kasutatakse otseselt nende ülesannete täitmisel, mis kuuluvad ELi ökomärgisega puhastusteenuste alla siseruumides.

Vähemalt 50 % aastas kasutatavatest tekstiilist puhastustarvikutest (st lapid, moppide otsad) peab olema valmistatud mikrokiust.

Hindamine ja kontrollimine

Taotleja esitab igal aastal andmed (toodete liigi ja mahu kohta) ja dokumendid (sealhulgas asjaomased arved ja tegevuskohtade inventuuriaktid), mis kajastavad kasutatavaid tekstiilist puhastustarvikuid ning milles märgitakse, millised tekstiilist puhastustarvikud on valmistatud mikrokiust.

Kriteerium M4 –   personali koolitus

Taotleja teeb kättesaadavaks teabe, sealhulgas kirjalikud menetlused ja käsiraamatud ning tagab koolituse puhastustöötajatele, kes täidavad ELi ökomärgisega puhastusülesandeid siseruumides, ning nende teenuste osutamise üle järelevalvet tegevatele juhtidele. Koolitus hõlmab järgmisi valdkondi, kui need on töötaja täidetavate ülesannete puhul asjakohased.

Töötajaid teavitatakse ELi ökomärgise olemusest ning selle mõjudest puhastusteenustele.

 

Puhastusvahendid

Töötajaid õpetatakse kasutama iga puhastustöö puhul õiget toote doosi.

Töötajaid õpetatakse kasutama lahjendamata puhastusvahendite õiget lahjendusastet ja asjakohast doseerimisseadet.

Töötajaid õpetatakse puhastusvahendeid nõuetekohaselt hoiustama.

Koolitus hõlmab puhastusvahendite valiku minimeerimist kui vahendit, millega vähendatakse puhastusvahendite ülemäärase ja väära kasutamise riski.

 

Energia säästmine

Töötajaid õpetatakse vahendite lahjendamiseks kasutama kuumutamata vett, välja arvatud juhul, kui toote tootja on teisiti kindlaks määranud.

Vajaduse korral õpetatakse töötajaid kasutama asjakohast tsüklit ja temperatuuri nii tööstuslike kui ka kodumajapidamises kasutatavate pesumasinate puhul.

Vajaduse korral õpetatakse töötajaid valgustust välja lülitama, kui nad on oma töö lõpetanud.

 

Vee kokkuhoid

Töötajaid õpetatakse vajaduse korral kasutama mikrokiudtooteid, et vähendada vee ja puhastusvahendite kasutamist.

 

Jäätmed

Töötajaid õpetatakse kasutama vastupidavaid ja korduskasutatavaid puhastustarvikuid ning vähendama ühekordselt kasutatavate puhastustarvikute (nt kinnaste) kasutamist, kui see ei kahjusta töötajate ohutust ja hügieeninõudeid.

Töötajaid õpetatakse reovett nõuetekohaselt ära viskama.

Töötajatele pakutakse erikoolitust jäätmekäitluse valdkonnas, et aidata neil täita kriteeriumide M6 ja O7 nõudeid, kui see on asjakohane. Koolitus hõlmab tahkete jäätmete käitlust nii ettevõtja ruumides kui ka puhastuskohas.

 

Tervishoid ja ohutus

Töötajaid teavitatakse puhastusülesannetega seotud tervishoiu, ohutuse ja keskkonnaalastest küsimustest ning julgustatakse parimaid tavasid kasutama. See hõlmab järgmist teavet:

ohutuskaardid ja kemikaalide käitlemine;

ergonoomika ning kohaldatavad riiklikud töötervishoiu ja tööohutuse õigusaktid;

korduskasutatavate kinnaste eemaldamine, puhastamine ja hoiustamine (kui see on asjakohane) ning

liiklusohutus ja säästlik sõidustiil (kohaldatakse taotlejate suhtes, kelle enda töötajad vastutavad sõitmise eest puhastusteenuste osutamise raames).

Asjakohast koolitust pakutakse kõikidele uutele ja alalistele töötajatele kuue kuu jooksul alates töö alustamisest. Töötajatele antakse vähemalt kord aastas ajakohastatud teavet kõikide selle kriteeriumi all loetletud aspektide kohta. Ehkki ajakohastatud teave ei pea kordama kõikidele töötajatele tagatud esialgse koolituse sisu, peab see hõlmama kõiki loetletud keskkonnaküsimusi ning tagama, et asjaomased töötajad on oma kohustustest täielikult teadlikud.

Hindamine ja kontrollimine

Taotleja esitab kinnituse sellele kriteeriumile vastavuse kohta, millele lisatakse koolituskava aastaandmed (kuupäev ja liik – esialgne koolitus või ajakohastatud teabe andmine), koolituskava sisu ja teave selle kohta, mida töötajad on koolituse jooksul õppinud. Taotleja esitab ühtlasi kõiki koolitusega seotud küsimusi käsitlevate menetluste ja töötajate jaoks ettenähtud teadete koopiad. Personali koolituse kuupäev ja koolituse liik registreeritakse tõenduseks, et selline koolitus on toimunud.

Kui koolitust pakutakse välise koolituskava osana, võidakse vastavuse tõendamiseks esitada dokumendid, mis kinnitavad osalemist (nt koolitustõend) ja koolituse sisu, juhul kui see hõlmab selle kriteeriumi all loetletud teemasid.

Kui ettevõtja võtab ajutiselt või alaliselt üle töötajaid teiselt puhastusteenuste osutajalt ning töötajad on eelmisel aastal koolitusel osalenud, siis ei ole korduskoolitus nõutav, juhul kui on võimalik esitada koolitusprogrammis osalemist (nt koolitustõend) ja koolituse teemasid kinnitavad dokumendid.

Kriteerium M5 –   keskkonnajuhtimissüsteemi alused

Taotleja peab olema kehtestanud keskkonnajuhtimissüsteemi aluseks olevad miinimumnõuded, rakendades järgmist.

Keskkonnapoliitika, milles määratakse kindlaks kõige asjakohasemad otsesed ja kaudsed keskkonnamõjud ning organisatsiooni põhimõtted nende mõjude puhul.

Täpne tegevuskava, mis tagab ettevõtja keskkonnapoliitika kohaldamise osutatavate teenuste suhtes. Tegevuskavas tuleb sätestada ka keskkonnatoime ressursside kasutamisele (nt kasutatavate puhastusvahendite vähendamine) ning keskkonnamõju vähendamise meetmed. Eesmärkide ja toimingute kehtestamisel tuginetakse ressursside kasutamist ja muid keskkonnaaspekte käsitlevate andmete kogumisele (nt jäätmete tekitamine).

Sisene hindamisprotsess, mis toimub igal aastal, et kontrollida organisatsiooni tulemuslikkust tegevuskavas sätestatud eesmärkide alusel. Organisatsiooni juhatus kasutab hindamise tulemusi, et pidevalt parandada tulemuslikkust, ajakohastades keskkonnapoliitikat ja tegevuskava.

Keskkonnapoliitika ja organisatsiooni tulemuslikkuse andmed võrreldes eesmärkidega tehakse taotleja ruumides üldsusele kättesaadavaks.

Klientidel palutakse küsimustikus või loendina esitada oma märkused ja kaebused ning neid võetakse arvesse.

Hindamine ja kontrollimine

Taotleja esitab kinnituse sellele kriteeriumile vastavuse kohta, millele lisatakse koopia keskkonnapoliitikast, tegevuskavast, hindamisaruandest ja menetlustest, mis on kehtestatud kliendi märkuste ja tagasiside arvesse võtmiseks. Hindamisaruanne sisaldab võetavate parandusmeetmete loetelu ning see tehakse pädevale asutusele kättesaadavaks esimesel võimalusel pärast ELi ökomärgise taotlemise kuupäeva. Pädeva asutuse nõudmisel esitatakse ajakohastatud dokumendid, et tõendada vastavust litsentsi kehtivuse perioodil.

Keskkonnajuhtimis- ja -auditeerimissüsteemis (EMAS) registreeritud ja/või kooskõlas standardiga ISO 14001 sertifitseeritud taotlejaid ning taotlejaid, kes kuuluvad EMASis registreeritud ja/või kooskõlas standardiga ISO 14001 sertifitseeritud organisatsiooni, käsitletakse sellele kriteeriumile vastavana, kui nad esitavad vastavuse tõendamiseks EMASi registreerimistõendi ja/või ISO 14001 sertifikaadi.

Kriteerium M6 –   tahkete jäätmete sorteerimine taotleja ruumides

See kriteerium hõlmab üksnes taotleja ruumides tekitatud jäätmeid.

Taotleja tagab töötajatele vahendid taotleja ruumides tekitatud tahkete jäätmete sorteerimiseks asjakohastesse jäätmevoo kategooriatesse, et saata need käitlusse (nt ringlussevõtt, põletamine) või kõrvaldamisse kooskõlas kohalikele või riiklikele jäätmekäitlustavadele ja -kohtadele.

Hindamine ja kontrollimine

Taotleja esitab kinnituse vastavuse kohta, millele lisatakse taotleja ruumides kogutud ja sorteeritud tahkete jäätmete eri kategooriate kirjeldus. Lisaks esitatakse andmed tahkete jäätmete eri voogude kohta, mida kohalik omavalitsus ja/või eraettevõtjad (asjakohaste lepingute alusel) edasiseks käitlemiseks või kõrvaldamiseks vastu võtavad.

Kriteerium M7 –   ELi ökomärgisel esitatav teave

Komisjoni suunised tekstiväljaga vabatahtliku märgise kasutamise kohta leiab veebisaidilt: http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/documents/logo_guidelines.pdf.

Vabatahtlik tekstiväljaga märgis sisaldab järgmist teksti:

„Et puhastusteenuste osutamine siseruumides oleks väiksema keskkonnamõjuga, võtab [ettevõtja artikli 3 lõike 2 tähenduses] aktiivselt järgmisi meetmeid:

ökomärgisega puhastusvahendite kasutamine;

töötajate erikoolitus;

keskkonnajuhtimissüsteem.“

Hindamine ja kontrollimine

Selle kriteeriumi järgimiseks esitab taotleja kinnituse vastavuse kohta, milles selgitatakse, mille abil ta kavatseb logo kuvada.

VALIKULISED KRITEERIUMID

Kriteerium O1 –   väikese keskkonnamõjuga puhastusvahendite ulatuslik kasutamine (kuni 3 hindepunkti)

Selle kriteeriumiga on hõlmatud üksnes tooted, mida kasutatakse otseselt nende ülesannete täitmisel, mis kuuluvad ELi ökomärgisega puhastusteenuste alla siseruumides.

Taotleja teenib hindepunkte kõikide aasta jooksul kasutatavate selliste puhastusvahendite ostumahu protsendi alusel (välja arvatud niisutatud pühkepaberid ja muud eelniisutatud tooted), millel on kõvade pindade puhastamise vahenditele antud ELi ökomärgis või muu I tüübi ökomärgis EN ISO 14024, mis on liikmesriigis riiklikult või piirkondlikult ametlikult tunnustatud, järgmiselt:

vähemalt 65 %: 1 hindepunkt;

vähemalt 75 %: 2 hindepunkti;

vähemalt 95 %: 3 hindepunkti.

Hindamine ja kontrollimine

Taotleja esitab igal aastal andmed (toodete kaubanime ja mahu kohta) ja dokumendid (sealhulgas asjaomased arved ja tegevuskohtade inventuuriaktid), milles on osutatud puhastusvahendid, mida kasutatakse lepingute puhul, mille alusel osutatakse ELi ökomärgisega puhastusteenust siseruumides. Kui kasutatakse ELi ökomärgisega tooteid, esitab taotleja koopia ELi ökomärgise sertifikaadist ja/või pakendi etiketist, mis tõendab, et ökomärgis on antud otsuse (EL) 2017/1217 kohaselt. Kui kasutatakse muid ISO I tüübi märgisega tooteid, esitab taotleja koopia I tüübi ökomärgise tunnistusest ja/või pakendi etiketist.

Kriteerium O2 –   kontsentreeritud lahjendamata puhastustoodete kasutamine (kuni 3 hindepunkti)

Selle kriteeriumiga on hõlmatud üksnes tooted, mida kasutatakse otseselt nende ülesannete täitmisel, mis kuuluvad ELi ökomärgisega puhastusteenuste alla siseruumides.

Taotleja teenib hindepunkte kõikide aasta jooksul kasutatavate selliste puhastusvahendite ostumahu protsendi alusel (välja arvatud niisutatud pühkepaberid, muud eelniisutatud tooted ning moppide immutamiseks ja säilitamiseks (pesemise käigus) kasutatavad tooted), mille väikseim lahjendusaste on 1:100, järgmiselt:

vähemalt 15 %: 1 hindepunkt;

vähemalt 30 %: 2 hindepunkti;

vähemalt 50 %: 3 hindepunkti.

Hindamine ja kontrollimine

Taotleja esitab igal aastal andmed (toodete kaubanime ja mahu kohta) ja dokumendid (sealhulgas asjaomased arved ja tegevuskohtade inventuuriaktid), mis kajastavad kasutatavaid puhastusvahendeid. Iga toote kohta esitatakse dokumendid, mis kajastavad lahjendusastet (ohutuskaardid, kasutusjuhendid või muud asjakohased vahendid). Kui toodet võib kasutada mitme lahjendusastmega, siis esitatakse andmed kõige sagedamini kasutatava lahjendusastme kohta, mida põhjendatakse töösisekorraeeskirjadega. Kasutusvalmis toodete puhul märgitakse lahjendusastmeks üks.

Kriteerium O3 –   mikrokiudtoodete ulatuslik kasutamine (kuni 3 hindepunkti)

Selle kriteeriumiga on hõlmatud üksnes korduskasutatavad tekstiilist puhastustarvikud, mida kasutatakse otseselt nende ülesannete täitmisel, mis kuuluvad ELi ökomärgisega puhastusteenuste alla siseruumides.

Taotleja teenib hindamispunkte, tuginedes kasutatavate mikrokiust valmistatud tekstiilist puhastustarvikute (nt lapid, moppide otsad) protsendile aastas järgmiselt:

vähemalt 65 %: 1 hindepunkt;

vähemalt 75 %: 2 hindepunkti;

vähemalt 95 %: 3 hindepunkti.

Hindamine ja kontrollimine

Taotleja esitab igal aastal andmed (toodete liigi ja mahu kohta) ja dokumendid (sealhulgas asjaomased arved ja tegevuskohtade inventuuriaktid), mis kajastavad kasutatavaid tekstiilist puhastustarvikuid ning milles märgitakse, millised tekstiilist puhastustarvikud on valmistatud mikrokiust.

Kriteerium O4 –   väikese keskkonnamõjuga puhastustarvikute kasutamine (kuni 4 hindepunkti)

Selle kriteeriumiga on hõlmatud üksnes puhastustarvikud, mida kasutatakse otseselt nende ülesannete täitmisel, mis kuuluvad ELi ökomärgisega puhastusteenuste alla siseruumides.

O4 a)   Mopid (kuni 2 hindepunkti)

Taotleja teenib hindepunkte aasta jooksul kasutatavate selliste moppide protsendi alusel, millel on tekstiiltoodetele antud ELi ökomärgis või muu I tüübi ökomärgis EN ISO 14024, mis on liikmesriigis riiklikult või piirkondlikult ametlikult tunnustatud, järgmiselt:

vähemalt 20 %: 1 hindepunkt;

vähemalt 50 %: 2 hindepunkti;

O4 b)   Lapid (kuni 2 hindepunkti)

Taotleja teenib hindepunkte aasta jooksul kasutatavate selliste moppide protsendi alusel, millel on tekstiiltoodetele antud ELi ökomärgis või muu I tüübi ökomärgis EN ISO 14024, mis on liikmesriigis riiklikult või piirkondlikult ametlikult tunnustatud, järgmiselt:

vähemalt 20 %: 1 hindepunkt;

vähemalt 50 %: 2 hindepunkti;

Hindamine ja kontrollimine

Taotleja esitab igal aastal andmed (toodete liigi ja koguste kohta) ja dokumendid (sealhulgas asjaomased arved ja tegevuskohtade inventuuriaktid), milles on osutatud puhastusvahendid ja -tarvikud, mida kasutatakse lepingute puhul, mille alusel osutatakse ELi ökomärgisega puhastusteenust siseruumides. Kui kasutatakse ELi ökomärgisega tooteid, esitab taotleja koopia ELi ökomärgise sertifikaadist ja/või pakendi etiketist, mis tõendab, et ökomärgis on antud komisjoni otsuse (EL) 2014/350/EL (5) kohaselt. Kui kasutatakse muid ISO I tüübi märgisega tooteid, esitab taotleja koopia I tüübi ökomärgise tunnistusest ja/või pakendi etiketist.

KriteeriumO5 –   tolmuimejate energiatõhusus (3 hindepunkti)

Selle kriteeriumiga on hõlmatud üksnes komisjoni delegeeritud määruse (EL) nr 665/2013 (6) kohaldamisalasse kuuluvad tolmuimejad. Selle määruse kohaldamisalasse ei kuulu pesur-tolmuimejad, vedelikku imavad tolmuimejad, robot-, tööstuslikud, kesk- ja akutolmuimejad ning põrandapoonlid ja õues kasutatavad tolmuimejad.

Vähemalt 40 % taotleja omatavatest või kasutatavatest tolmuimejatest (ümardatud lähima täisarvuni), mida ta kasutab puhastusteenuste osutamisel siseruumides, peavad ostmise ajal vastama vähemalt järgmistele energiatõhususklassidele, mis on sätestatud delegeeritud määruses (EL) nr 665/2013:

klass A enne 1. septembrit 2017 ostetud tolmuimejate puhul;

klass A+ pärast 1. septembrit 2017 ostetud tolmuimejate puhul.

Hindamine ja kontrollimine

Taotleja esitab dokumendid, mis tõendavad vastavust energiaklasside nõuetele (näiteks tolmuimeja arve ning delegeeritud määruse (EL) nr 665/2013 III lisas sätestatud tootekirjeldus), ning täieliku loetelu ELi ökomärgisega teenuste osutamisel kasutatavatest tolmuimejatest.

Kriteerium O6 –   EMASis registreerimine või teenuseosutaja ISO 14001 kohane sertifitseerimine (kuni 5 hindepunkti)

Taotleja registreeritakse liidu keskkonnajuhtimis- ja -auditeerimissüsteemi (EMAS) alusel (5 hindepunkti) või sertifitseeritakse ISO 14001 kohaselt (3 hindepunkti).

Hindamine ja kontrollimine

Taotleja esitab sellele kriteeriumile vastavuse tõendamiseks EMASis registreerimise tõendi või ISO 14001 sertifikaadi.

Kriteerium O7 –   tahkete jäätmete käitlus puhastuskohas (2 hindepunkti)

Seda kriteeriumit kohaldatakse üksnes juhul, kui taotleja kliendid tagavad puhastustöötajate jaoks vahendid jäätmete sortimiseks asjakohastesse tahkete jäätmete voogudesse, ning üksnes selliste tahkete jäätmete suhtes, mis tekitatakse osutades ELi ökomärgisega puhastusteenust siseruumides (nt puhastusvahendite ühekorrapakendid, tarbekaupade pakendid), ja eelnevalt sorditud (nt kliendi töötaja poolt) tahkete jäätmete suhtes puhastuskohas.

Puhastustöötajad sordivad teenuste osutamise käigus tekitatud tahked jäätmed ning viskavad sorditud ja eelnevalt sorditud tahked jäätmed asjaomastesse konteineritesse, mis asuvad puhastuskohas või selle läheduses. Seda tehakse juhul, kui kliendid tagavad vahendid (nt prügikonteinerid tahkete jäätmete eri voogude jaoks) sorditavate jäätmevoogude saatmiseks käitlusse (nt ringlussevõtt, põletamine) või kõrvaldamisse kooskõlas kohalikele või riiklikele jäätmekäitlustavadele ja -kohtadele ja/või asjaomastele lepingutele käitlemisteenuste osutajatega.

Hindamine ja kontrollimine

Taotleja esitab kinnituse vastavuse kohta koos kirjeldusega tahkete jäätmete eri voogude kohta, mida kohalik omavalitsus ja/või ringlussevõtu teenuste lepingulised osutajad iga asjaomase puhastuskoha puhul vastu võtavad.

Kriteerium O8 –   teenuse kvaliteet (kuni 3 hindepunkti)

Taotleja teenib 2 hindepunkti, kui ta täidab alltoodud nõudeid, või 3 hindepunkti, kui tal on ISO 9001 või Põhjamaade INSTA 800 sertifikaat.

Taotleja peab nimetama teenindusjuhi ja kehtestama puhastamiskvaliteedi jälgimise, hindamise ja parendamise korra, nagu on kirjeldatud allpool. Juhiks võib olla haldusjuht, töödejuht või koordinaator, kellele on tehtud ülesandeks puhastuse korraldamine ja järelevalve.

Taotleja kehtestab:

taotleja täidetavate puhastusülesannete jälgimise, hindamise ja parendamise korra (üksikasjad esitatud allpool);

puhastuskvaliteedi parandamise meetmed, tuginedes näiteks kliendirahulolu küsitluste vastustele.

Peale selle koostab taotleja kirjalikud juhendid, mille allkirjastab taotleja juhtkond ning mis hõlmavad teenuse osutamise käigus täidetavaid tööülesandeid. Need kirjalikud juhendid esitatakse puhastustöötajatele ning tehakse taotleja ruumides ja/või puhastuskohtades tutvumiseks kättesaadavaks.

Kirjalikud ametijuhendid peavad hõlmama vähemalt järgmist teavet:

tööülesande kirjeldus (nt kontori, sanitaarruumide, akende puhastus);

kvaliteet (nt eeldatav puhtus, standardne kontrollnimekiri);

sagedus (nt kord nädalas);

puhastatavad objektid (nt laud, tool, kraanikauss);

kohaldatavad meetodid (nt eri alade või objektide puhastamiseks kasutatavad seadmed ja meetod).

Hindamine ja kontrollimine

Taotleja esitab ISO 9001 või INSTA 800 sertifikaadi või kinnituse vastavuse kohta, millele lisatakse:

dokument, milles määratakse kindlaks sellele kriteeriumile vastavuse eest vastutav juht (taotleja organisatsioonilise struktuuri kirjeldamiseks ja juhi määramiseks võib kasutada organisatsiooniskeemi);

ettevõtja dokumendid, mis kajastavad puhastuskvaliteediga seotud menetlusi. Märkus. Kui need menetlused ei vasta standardi EN 13549 (puhastusteenused, kvaliteedi mõõtmise süsteemide põhinõuded ja soovitused) nõuetele ja/või kvaliteedijuhtimise piirkondlikule standardile (nt INSTA 800: puhastuskvaliteet – puhastuskvaliteedi hindamise ja mõõtmise süsteem), võib taotleja esitada vastavussertifikaadi;

kirjalikud ametijuhendid, mille on allkirjastanud taotleja juhtkond ja mis hõlmavad teenuse osutamise osaks olevaid tööülesandeid.

Kriteerium O9 –   taotlejale kuuluv või tema renditud sõidukipark (kuni 5 hindepunkti)

See kriteerium hõlmab üksnes sõidukiparki, mida taotleja omab ja/või rendib ning kasutab nende ülesannete täitmisel, mis kuuluvad ELi ökomärgisega puhastusteenuste alla siseruumides. Sõidukid võivad hõlmata inimjõul liikuvaid sõidukeid (veojalgrattad), inimjõul liikuvaid elektrilise abivahendiga sõidukeid (elektrilised veojalgrattad) ning kergsõidukeid, mida kasutavad juhid, järelevalvet tegevad isikut, puhastustöötajad, inspektorid ja mis tahes muud isikud, kes osalevad mõnes puhastusteenuste osutamise etapis.

Allkriteerium O9 a) hõlmab ka hübriidsõidukeid, aga mitte elektrisõidukeid.

Allkriteerium O9 b) hõlmab heitevabasid sõidukeid.

See kriteerium ei hõlma eraisikutele kuuluvaid sõidukeid, mida kasutatakse teenuse osutamisel.

O9 a)   Euroopa Euro 6 heitenormile vastavad sõidukid (1 hindepunkt)

Vähemalt 50 % taotleja omatavatest või renditavatest sõidukitest (ümardatud lähima täisarvuni), mida ta kasutab nende ülesannete täitmisel, mis kuuluvad ELi ökomärgisega puhastusteenuste alla siseruumides, peavad vastama kergsõidukite Euroopa Euro 6 heitenormile.

Hindamine ja kontrollimine

Taotleja esitab asjakohased dokumendid, mis näitavad, milliseid sõidukeid kasutatakse puhastusteenuste osutamisel, et need kuuluvad taotlejale või et taotleja rendib neid ning millised sõidukid vastavad Euro 6 standardile. Vastavuse tõendamiseks võib kasutada sõiduki avalikus registris registreerimise tõendit koos vastavussertifikaadiga.

O9 b)   Heitevabad sõidukid (2 hindepunkti)

Vähemalt 10 % taotleja omatavatest või renditavatest sõidukitest (ümardatud lähima täisarvuni), mida ta kasutab nende ülesannete täitmisel, mis kuuluvad ELi ökomärgisega puhastusteenuste alla siseruumides, peavad olema heitevabad sõidukid, mis on määratud kindlaks uue Euroopa sõidutsükli katsetega, mida on kirjeldatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EÜ) nr 715/2007, (7) inimjõul liikuvad sõidukid (veojalgrattad), inimjõul liikuvad elektrilise abivahendiga sõidukid (elektrilised veojalgrattad).

Hindamine ja kontrollimine

Taotleja esitab asjakohased dokumendid, mis näitavad, milliseid sõidukeid kasutatakse, osutades ELi ökomärgisega puhastusteenuseid siseruumides, kas sõidukid kuuluvad taotlejale või rendib ta neid ning millised sõidukid on heitevabad. Vastavuse tõendamiseks võib kasutada sõiduki avalikus registris registreerimise tõendit koos tootja dokumentidega, mis kajastavad uue Euroopa sõidutsükli katse tulemusi.

O9 c)   Ettevõtja transpordikava (2 hindepunkti)

Teenuseosutaja koostab ettevõtja transpordikava, et minimeerida kütusekulu, kehtestada kütusekulu vähendamise eesmärk (igas puhastuskohas) ning tagada sõidukipargi iga-aastased hooldusandmed.

Hindamine ja kontrollimine

Taotleja esitab ettevõtja transpordikava koopia, kütusekulu vähendamise kõige hiljutisema eesmärgi ning kütusekulu aastase muutuse puhastuskohtade arvu põhjal. Taotleja esitab sõidukipargi hoolduskava koopia. Sõidukite hooldusraamatuid võib kasutada vastavuse tõendamiseks.

Kriteerium O10 –   taotlejale kuuluvate või tema renditud pesumasinate tõhusus (kuni 4 hindepunkti)

Seda kriteeriumit kohaldatakse üksnes taotlejale kuuluvate või tema renditud pesumasinate suhtes, mis asuvad taotleja ruumides või puhastuskohtades ja millega pestakse lappe, moppe ja töötajate vormirõivaid, mida kasutatakse siseruumide ELi ökomärgisega puhastusteenuste osutamisel.

Allkriteeriumit O10 a) kohaldatakse üksnes juhul, kui kasutatakse kodumajapidamistes kasutatavaid pesumasinaid, mis on hõlmatud komisjoni delegeeritud määrusega (EL) nr 1061/2010 (8) ning komisjoni määrusega (EL) nr 1015/2010 (9).

O10 a)   Energiamärgis (kuni 2 hindepunkti)

Taotleja teenib hindepunkte, tuginedes selliste kodumajapidamistes kasutatavate pesumasinate protsendile (ümardatud lähima täisarvuni), mis vastavad ELi energiatõhususe märgise klassile A++ või A+++ delegeeritud määruse (EL) nr 1061/2010, järgmiselt:

vähemalt 50 % A++ masinatest: 1 hindepunkt;

vähemalt 90 % A++ masinatest: 2 hindepunkti;

vähemalt 50 % A++ masinatest: 2 hindepunkti;

O10 b)   Veetarbimise tõhusus (2 hindepunkti)

Kodumajapidamistes kasutatavad masinad: taotleja kasutatavate või renditavate kodumajapidamistes kasutatavate pesumasinate veetarbimine peab olema väiksem kui määruse (EL) nr 1015/2010 IV lisas sätestatud veetarbimise võrdlusnäitaja või sellega võrdne. Võrdlusnäitajaid mõõdetakse kooskõlas EN 60456 standardiga, kasutades tavalist pesemistsüklit (60 °C puuvillase pesu programm).

Toote allrühm

Veetarbimine [l/tsükkel]

Kodumajapidamises kasutatavad pesumasinad nimitäitekogusega 3 kg

39

Kodumajapidamises kasutatavad pesumasinad nimitäitekogusega 3,5 kg

39

Kodumajapidamises kasutatavad pesumasinad nimitäitekogusega 4,5 kg

40

Kodumajapidamises kasutatavad pesumasinad nimitäitekogusega 5 kg

39

Kodumajapidamises kasutatavad pesumasinad nimitäitekogusega 6 kg

37

Kodumajapidamises kasutatavad pesumasinad nimitäitekogusega 7 kg

43

Kodumajapidamises kasutatavad pesumasinad nimitäitekogusega 8 kg

56

NING

Tööstuslikud pesumasinad: taotlejale kuuluvate või tema renditavate tööstuslike pesumasinate veetarbimine peab olema väiksem kui 7 liitrit pestava pesu kilogrammi kohta või sellega võrdne.

Hindamine ja kontrollimine

Taotleja esitab igal aastal andmed (kõikide selliste kodumajapidamistes kasutatavate pesumasinate loetelu, mis kuuluvad taotlejale ja mida ta kasutab siseruumide ELi ökomärgisega puhastusteenuste osutamise osana lappide, moppide ja vormirõivastuse pesemiseks) ning dokumendid, mis näitavad olemasolevate kodumajapidamistes kasutatavate pesumasinate energiatõhususklassi.

Sellele nõudele vastavuse tõendamiseks võib kasutada delegeeritud määruse (EL) nr 1061/2010 II lisa kohast tootekirjeldust.

Kui ülalnimetatud dokumendid ei ole kättesaadavad, siis võidakse kriteeriumile O10 b) vastavust näidata, esitades dokumendid kogu aastase veetarbimise kohta. Sel juhul eeldatakse, et aastas tehakse kokku 220 tavalist pesemistsüklit.

Kriteerium O11 –   ökomärgisega teenused ja muud ökomärgisega tooted (kuni 5 hindepunkti)

Seda kriteeriumit kohaldatakse selliste ökomärgisega teenuste ja/või toodete kasutamise suhtes, mis on määratletud kui teenused ja/või tooted, mida ei kasutata otseselt, osutades ELi ökomärgisega puhastusteenuseid siseruumides, kuid mida kasutatakse taotleja selliste igapäevaste tööoperatsioonide toetamiseks, mis viitavad ELi ökomärgisega puhastusteenuste osutamisele siseruumides. Need võivad hõlmata teenuseid (nt pesupesemine ja autopesu), mida taotleja tellib kolmandalt isikult. Need võivad hõlmata selliseid tooteid nagu pesu ja nõudepesu detergendid või koopiapaber.

O11 a)   Ökomärgisega teenused (kuni 2 hindepunkti)

100 % ühe teenuseliigi teenustest tellitakse allhanke korras teenuseosutajalt, kellele on antud selle teenuse puhul ELi ökomärgis või muu I tüübi ökomärgis EN ISO 14024, mis on liikmesriigis kõnealuse teenuse osutamiseks riiklikult või piirkondlikult ametlikult tunnustatud (1 hindepunkt iga teenuse eest, kokku kuni 2 hindepunkti).

O11 b)   Ökomärgisega tooted (kuni 3 hindepunkti)

100 %-l tooterühma tooteühikutest on ELi ökomärgis või muu I tüübi ökomärgis EN ISO 14024, mis on liikmesriigis riiklikult või piirkondlikult ametlikult tunnustatud (0,5 hindepunkti iga tooterühma kohta, kokku kuni 3 hindepunkti).

Märkus. Selle kriteeriumi kohaldamisala ei hõlma ökomärgisega tooteid, nagu lapid ja mopid ning tarbekaubad, mida tarnitakse lepingu raames klientidele. Selle allkriteeriumi puhul käsitletakse mõistet „tooterühm“ ELi ökomärgise kriteeriumidele või muu ISO I tüübi märgise kriteeriumidele vastavana (nt pabertooted, detergendid, tekstiiltooted).

Hindamine ja kontrollimine

O11 a)

Taotleja esitab asjakohased tõendid ISO I tüübi sertifikaadi kohta, mis on antud allhanke korras tellitud teenus(t)ele, ning asjaomased arved.

O11 b)

Taotleja esitab andmed ja dokumendid (sealhulgas asjakohased arved), mis näitavad selliste kasutatavate toodete koguseid, ning koopia asjaomastest ELi ökomärgise või ISO I tüübi märgise sertifikaatidest ja/või pakendite märgistest.

Kriteerium O12 –   kliendile tarnitavad tarbekaubad ja elektrilised käte õhkkuivatid (kuni 3 hindepunkti)

Seda kriteeriumit kohaldatakse üksnes juhul, kui taotleja vastutab puhastuskohtades kasutatavate tarbekaupade tarnimise eest vähemalt ühe lepingu puhul ELi ökomärgisega puhastusteenuste osutamiseks. See kriteerium hõlmab üksnes tarbekaupu ja elektrilisi käte õhkkuivateid, mida tarnitakse nende lepingute raames:

O12 a)   Kätepesuseebid (1 hindepunkt)

Vähemalt 70 %-l kätepesuseepidel aastas tarnitavate kätepesuseepide koguse alusel on komisjoni otsuse 2014/893/EL (10) kohane mahapestavatele kosmeetikatoodetele antud ELi ökomärgis või muu I tüübi ökomärgis EN ISO 14024, mis on liikmesriigis riiklikult või piirkondlikult ametlikult tunnustatud.

O12 b)   Paberkaubad (1 hindepunkt)

Vähemalt 90 % tarbepaberkaupadel (isiklikuks hügieeniks mõeldud ja imav paber) aastas tarnitava kaalu või mahu järgi on komisjoni otsuse 2009/568/EÜ (11) kohane pehmepaberile antud ELi ökomärgis või mõni muu I tüübi ökomärgis EN ISO 14024, mis on liikmesriigis riiklikult või piirkondlikult ametlikult tunnustatud.

O12 c)   Tekstiilrätikurullid (1 hindepunkt)

Vähemalt 50 %-l aastas tarnitaval tekstiilrätikurullil peab olema komisjoni otsuse 2014/350/EL kohane tekstiiltoodetele antud ELi ökomärgis või mõni muu I tüübi ökomärgis EN ISO 14024, mis antakse käterätikuhoidjates kasutatavatele tekstiiltoodetele või kangast rätikutele ja mis on liikmesriigis riiklikult või piirkondlikult ametlikult tunnustatud.

O12 d)   Elektrilised kätekuivatid (1 hindepunkt)

Kõik taotleja tarnitavad ja hooldatavad elektrilised kätekuivatid peavad olema varustatud lähedussensoritega või peab neil olema mõni muu I tüübi ökomärgis EN ISO 14024, mis on liikmesriigis riiklikult või piirkondlikult ametlikult tunnustatud.

Hindamine ja kontrollimine

Taotleja märgib iga ELi ökomärgisega teenuste lepingu puhul, kas see hõlmab tarbekaupade tarnimist või mitte, ning aastaandmed (kaubanime ja kaalu, koguse või tükkide arvu kohta) ja dokumendid (sealhulgas asjaomased arved või tegevuskohtade inventuuriaktid), mis kajastavad tarnitavaid tarbekaupu. Kui kasutatakse ELi ökomärgisega tooteid, esitab taotleja olenevalt asjaoludest koopia ELi ökomärgise sertifikaadist ja/või pakendi etiketist, mis tõendab, et ökomärgis on antud kooskõlas:

otsusega 2014/893/EL;

otsusega 2009/568/EÜ;

otsusega 2014/350/EL.

Kui kasutatakse muid ISO I tüübi märgisega tooteid, esitab taotleja koopia I tüübi ökomärgise tunnistusest ja/või pakendi etiketist.

Elektriliste kätekuivatite puhul esitab taotleja dokumendid, mis tõendavad seda, kuidas nõuded on täidetud (nt pakendi märgis või tehnilised andmed, mis näitavad ISO I tüübi märgise sertifikaadi või lähedussensorite olemasolu).


(1)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. juuli 2008. aasta määrus (EÜ) nr 765/2008, millega sätestatakse akrediteerimise ja turujärelevalve nõuded seoses toodete turustamisega ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EMÜ) nr 339/93 (ELT L 218, 13.8.2008, lk 30).

(2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. novembri 2009. aasta määrus (EÜ) nr 1221/2009 organisatsioonide vabatahtliku osalemise kohta ühenduse keskkonnajuhtimis- ja -auditeerimissüsteemis (EMAS) ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 761/2001 ning komisjoni otsused 2001/681/EÜ ja 2006/193/EÜ (ELT L 342, 22.12.2009, lk 1).

(3)  Komisjoni 23. juuni 2017. aasta otsus (EL) 2017/1217, millega kehtestatakse ELi ökomärgise kriteeriumid kõvade pindade puhastamise vahenditele (ELT L 180, 12.7.2017, lk 45).

(4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. detsembri 2008. aasta määrus (EÜ) nr 1272/2008, mis käsitleb ainete ja segude klassifitseerimist, märgistamist ja pakendamist ning millega muudetakse direktiive 67/548/EMÜ ja 1999/45/EÜ ja tunnistatakse need kehtetuks ning muudetakse määrust (EÜ) nr 1907/2006 (ELT L 353, 31.12.2008, lk 1).

(5)  Komisjoni 5. juuni 2014. aasta otsus 2014/350/EL, millega kehtestatakse tekstiiltoodetele ELi ökomärgise andmise ökoloogilised kriteeriumid (ELT L 174, 13.6.2014, lk 45).

(6)  Komisjoni 3. mai 2013. aasta delegeeritud määrus (EL) nr 665/2013, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/30/EL seoses tolmuimejate energiamärgistusega (ELT L 192, 13.7.2013, lk 1).

(7)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2007. aasta määrus (EÜ) nr 715/2007, mis käsitleb mootorsõidukite tüübikinnitust seoses väikeste sõiduautode ja kommertsveokite (Euro 5 ja Euro 6) heitmetega ning sõidukite remondi- ja hooldusteabe kättesaadavust (EMPs kohaldatav tekst) (ELT L 171, 29.6.2007, lk 1).

(8)  Komisjoni 28. septembri 2010. aasta delegeeritud määrus (EL) nr 1061/2010, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/30/EL seoses kodumajapidamises kasutatavate pesumasinate energiamärgistusega (ELT L 314, 30.11.2010, lk 47).

(9)  Komisjoni 10. novembri 2010. aasta määrus (EL) nr 1015/2010, millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2009/125/EÜ seoses kodumajapidamises kasutatavate pesumasinate ökodisaini nõuetega (ELT L 293, 11.11.2010, lk 21).

(10)  Komisjoni 9. detsembri 2014. aasta otsus 2014/893/EL, millega kehtestatakse mahapestavatele kosmeetikatoodetele ELi ökomärgise andmise ökoloogilised kriteeriumid (ELT L 354, 11.12.2014, lk 47).

(11)  Komisjoni 9. juuli 2009. aasta otsus 2009/568/EÜ, millega kehtestatakse pehmepaberile ühenduse ökomärgise andmise ökoloogilised kriteeriumid (ELT L 197, 29.7.2009, lk 87).