28.3.2018   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 84/27


KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/518,

26. märts 2018,

millega kehtestatakse nõuded loomatervishoiu ja veterinaarsertifikaatide kohta registreeritud võistlushobuste taassisenemiseks pärast võistlustest tulenevat ajutist eksporti Indoneesiasse, millega muudetakse otsuse 93/195/EMÜ I lisa seoses Indoneesiat käsitleva kandega ning otsuse 2004/211/EÜ I lisa seoses Indoneesiat käsitleva kandega selliste kolmandate riikide ja nende osade loetelus, millest on lubatud importida liitu elushobuslasi ning hobuslaste spermat, munarakke ja embrüoid

(teatavaks tehtud numbri C(2018) 1725 all)

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse nõukogu 30. novembri 2009. aasta direktiivi 2009/156/EÜ hobuslaste liikumist ja kolmandatest riikidest importimist reguleerivate loomatervishoiunõuete kohta, (1) eriti selle artikli 12 lõikeid 1 ja 4, artikli 16 lõiget 2 ning artikli 19 punkte a ja b,

ning arvestades järgmist:

(1)

Direktiivis 2009/156/EÜ on kehtestatud elushobuslaste liitu importimist reguleerivad loomatervishoiu nõuded. Direktiivis on sätestatud, et hobuslaste import liitu on lubatud ainult sellistest kolmandatest riikidest, kus täidetakse teatavaid loomatervisenõudeid.

(2)

Komisjoni otsuse 93/195/EMÜ (2) I lisas on sätestatud sanitaarrühmadesse A–E kuuluvate kolmandate riikide loetelud. Kõnealuse otsuse VII lisas on muu hulgas esitatud sellise veterinaarsertifikaadi näidis, mida kasutatakse registreeritud hobuste taassisenemisel pärast nende vähem kui 60 päeva kestnud ajutist eksporti Aasia mängude või Endurance World Cupi ratsaspordiüritustel osalemise eesmärgil.

(3)

18. Aasia mängude ratsaspordiüritused toimuvad Indoneesias Jakartas 18. augustist kuni 2. septembrini 2018. Kõnealused üritused hõlmavad takistussõitu, koolisõitu ja kolmevõistlust Rahvusvahelise Ratsaspordi Föderatsiooni egiidi all ning meelitavad kohale ka liidu ratsutajaid ja hobuseid.

(4)

Et lubada registreeritud võistlushobuste liitu taassisenemist vahemikus 10. augustist kuni 10. septembrini 2018 pärast nende Aasia mängudel osalemisest tulenevat ajutist eksporti, ning et näha ette näidisveterinaarsertifikaat, mis hõlmab selliseid registreeritud hobuseid, on vaja sätestada, et asjaomased hobused võivad taas liitu siseneda üksnes juhul, kui nende kohta esitatakse otsuse 93/195/EMÜ VII lisas sätestatud näidisele vastav veterinaarsertifikaat. Selleks on vaja lisada Indoneesia kõnealuse otsuse I lisa asjakohasesse sanitaarrühma.

(5)

Kuna I lisa on korduvalt muudetud, tuleks seda ajakohastada ja see õigusselguse huvides tervikuna asendada.

(6)

Seepärast tuleks otsust 93/195/EMÜ vastavalt muuta.

(7)

Komisjoni otsuse 2004/211/EÜ (3) I lisaga kehtestati kolmandate riikide või, kui kohaldatakse piirkondadeks jaotamist, nende osade loetelu, millest liikmesriigid peavad lubama hobuslaste ning nende sperma, munarakkude ja embrüote importi, samuti esitati kõnealuses lisas sellise impordi suhtes kohaldatavad nõuded.

(8)

Et võõrustada 2018. aasta Aasia mänge, on Indoneesia pädevad asutused taotlenud riigi selle territooriumi osa tunnustamist hobuslaste haigustest vaba tsoonina, mis asub Jakarta kesklinna elamurajoonis paikneval täielikult taraga ümbritsetud võistlusalal ja selle ümbruses ning mis on seisnud hobuslastest tühjana alates 2016. aasta maist. Kõnealune hobuslaste haigustest vaba tsoon kehtestati Maailma Loomatervise Organisatsiooni (OIE) (4) soovituste kohaselt ja ekspertide abi kasutades.

(9)

Indoneesia pädevad asutused on esitanud mitu tagatist, eelkõige direktiivi 2009/156/EÜ I lisas loetletud loomataudide teatamiskohustuse kohta nende riigis ning kohustuse kohta täita täielikult kõnealuse direktiivi artikli 12 lõike 2 punktis f esitatud nõuet, mis käsitleb komisjoni ja liikmesriikide viivitamatut teavitamist hobuslaste haiguse esinemisest.

(10)

Vastavalt Indoneesialt ja Maailma Loomatervise Organisatsioonilt saadud teabele ei ole hobuste Aafrika katku, hobuste Venezuela entsefalomüeliiti ja vesikulaarset stomatiiti Indoneesias kunagi esinenud.

(11)

Kuigi puuduvad aruanded kargtaudi ja malleuse esinemise kohta eelmistel aastatel, on Indoneesia teinud põhjaliku seroloogilise uuringu Jakarta suurlinnapiirkonna hobuslaste haigustest vaba tsooni keskosa ümbritseva järelevalve- ja kaitsetsooni hobuslaste populatsiooni seas ning uuringu tulemustest nähtus, et hobuste Aafrika katku ja kargtaudi ei esine. Ühel 600st uuringus osalenud hobusest diagnoositi seroloogilisel uuringul siiski malleus.

(12)

Kesktsoonis, mis hõlmab ka Aasia mängude toimumiskohta, ei viibi hobuslasi kuuekuise perioodi jooksul, mis algas ametlikult 15. veebruaril 2018, ning kõik hobuslaste haigustest vaba tsooniga seotud tauditõrje- ja bioturvameetmed kehtivad, kuni tsooni tuuakse võistlustel osalevad hobused kooskõlas kokkulepitud karantiinikorraga.

(13)

Et tagada hobuste populatsiooni tervisliku seisundi jätkusuutlik kaitse hobuslaste haigustest vabas tsoonis, on Indoneesia ametiasutused kohustunud looma kõnealuse tsooni territooriumile karantiinikeskuse, kus kontrollitakse muudel Indoneesia aladel paiknevatest põllumajandusettevõtetest ja teatavatest otsuse 2004/211/EÜ I lisas loetlemata kolmandatest riikidest sissetoodavaid hobuseid. Sisenemiseelse karantiini ajal kontrollitakse loomade tervist vastavalt ELi importimise tingimustele, mida kohaldatakse sama sanitaarrühma suhtes.

(14)

Võttes arvesse Indoneesia esitatud rahuldavat teavet ja tagatisi, tuleks Indoneesia kanda 10. augustist kuni 10. septembrini 2018 otsuse 2004/211/EÜ I lisas sätestatud loetellu kolmandatest riikidest, kust on lubatud registreeritud hobuste liitu taassisenemine. Samas tuleks teatavate hobuslaste haiguste puhul kohaldada Indoneesia piirkondadeks jaotamist. Epidemioloogilisest seisukohast lähtudes tuleks hobuslaste haigustest vaba tsoon Indoneesias paigutada kõnealuse otsuse I lisa loetelus sanitaarrühma C.

(15)

Seepärast tuleks otsust 2004/211/EÜ vastavalt muuta.

(16)

Käesoleva otsusega ettenähtud meetmed on kooskõlas alalise taime-, looma-, toidu- ja söödakomitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Liikmesriigid annavad loa registreeritud võistlushobuste liitu taassisenemiseks otsuse 2004/211/EÜ I lisas esitatud ajavahemiku jooksul pärast nende ajutist eksporti Indoneesia piirkondadeks jaotatud territooriumile seoses Jakartas toimuvatel 2018. aasta Aasia mängudel osalemisega, tingimusel et igal hobusel on kaasas nõuetekohaselt täidetud veterinaarsertifikaat, mis vastab otsuse 93/195/EMÜ VII lisas esitatud näidisveterinaarsertifikaadile, ning et hobused ja nendega kaasasolevad veterinaarsertifikaadid esitatakse liitu sisenemise piiripunktis.

Artikkel 2

Otsuse 93/195/EMÜ I lisa asendatakse käesoleva otsuse I lisas esitatud tekstiga.

Artikkel 3

Otsuse 2004/211/EÜ I lisa muudetakse vastavalt käesoleva otsuse II lisale.

Artikkel 4

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

Seda kohaldatakse kuni 30. septembrini 2018.

Brüssel, 26. märts 2018

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Vytenis ANDRIUKAITIS


(1)  ELT L 192, 23.7.2010, lk 1.

(2)  Komisjoni 2. veebruari 1993. aasta otsus 93/195/EMÜ loomatervishoiunõuete ja veterinaarsertifikaatide kohta registreeritud hobuste taassisenemiseks pärast võidusõidu, võistlemise ja kultuuriürituste tõttu toimunud ajutist eksporti (EÜT L 86, 6.4.1993, lk 1).

(3)  Komisjoni 6. jaanuari 2004. aasta otsus 2004/211/EÜ, millega kehtestatakse kolmandate riikide ja nende territooriumi osade loetelu, millest liikmesriigid lubavad importida elushobuslasi ning hobuslaste spermat, munarakke ja embrüoid, ning millega muudetakse otsuseid 93/195/EMÜ ja 94/63/EÜ (ELT L 73, 11.3.2004, lk 1).

(4)  http://www.oie.int/our-scientific-expertise/specific-information-and-recommendations/international-competition-horse-movement/equine-disease-free-zones/


I LISA

I LISA

Sanitaarühm A  (1)

Šveits (CH), Gröönimaa (GL), Island (IS)

Sanitaarrühm B  (1)

Austraalia (AU), Valgevene (BY), Montenegro (ME), endine Jugoslaavia Makedoonia vabariik (2) (MK), Uus-Meremaa (NZ), Serbia (RS), Venemaa (3) (RU), Ukraina (UA)

Sanitaarrühm C  (1)

Kanada (CA), Hiina (3) (CN), Hongkong (HK), Indoneesia (3)  (4) (ID), Jaapan (JP), Korea Vabariik (KR), Aomen (MO), Malaisia (poolsaar) (MY), Singapur (SG), Tai (TH), Ameerika Ühendriigid (US)

Sanitaarrühm D  (1)

Argentina (AR), Barbados (BB), Bermuda (BM), Boliivia (BO), Brasiilia (3) (BR), Tšiili (CL), Costa Rica (3) (CR), Kuuba (CU), Jamaica (JM), Mehhiko (3) (MX), Peruu (3) (PE), Paraguay (PY), Uruguay (UY)

Sanitaarrühm E  (1)

Araabia Ühendemiraadid (AE), Bahrein (BH), Alžeeria (DZ), Iisrael (5) (IL), Jordaania (JO), Kuveit (KW), Liibanon (LB), Maroko (MA), Omaan (OM), Katar (QA), Saudi Araabia (3) (SA), Tuneesia (TN), Türgi (3) (TR).



II LISA

Otsuse 2004/211/EÜ I lisa muudetakse järgmiselt.

1)

Tabelisse lisatakse vastavalt ISO-koodi tähestikulisele järjekorrale Hongkongi ja Iisraeli kannete vahele järgmine kanne Indoneesia kohta:

„ID

Indoneesia

ID-0

Kogu riik

 

Kehtib 10. augustist kuni 10. septembrini 2018“

ID-1

Hobuslaste haigustest vaba tsoon Jakartas (üksikasjade kohta vt lahter 9)

C

X

2)

Lisatakse lahter 9:

„Lahter 9

ID

Indoneesia

ID-1

Hobuslaste haigustest vaba tsoon Jakartas, mis hõlmab järgmist:

1)

kesktsoon, mis hõlmab toimumiskohta Pulomases;

2)

järelevalvetsoonis asuv kiirteelõik, mis suundub toimumiskohast Jakarta rahvusvahelistesse lennujaamadesse (Soekarno-Hatta ja Halim Perdana Kusuma)“