31.3.2017   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 87/124


KOMISJONI DELEGEERITUD MÄÄRUS (EL) 2017/570,

26. mai 2016,

millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2014/65/EL finantsinstrumentide turgude kohta seoses regulatiivsete tehniliste standarditega, mis käsitlevad likviidsuse poolest olulise turu kindlaksmääramist seoses kauplemise ajutisest peatamisest teavitamisega

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. mai 2014. aasta direktiivi 2014/65/EL finantsinstrumentide turgude kohta ning millega muudetakse direktiive 2002/92/EÜ ja 2011/61/EL, (1) eriti selle artikli 48 lõike 12 punkti e,

ning arvestades järgmist:

(1)

On oluline selgitada, milliseid reguleeritud turge tuleks pidada iga finantsinstrumentide liigi puhul likviidsuse seisukohast oluliseks, nii et kõnealustel turgudel oleksid olemas asjakohased süsteemid ja protseduurid pädevate asutuste teavitamiseks kauplemise peatamisest.

(2)

Direktiiviga 2014/65/EL laiendatakse kauplemise peatamise suhtes kohaldatavaid nõudeid mitmepoolsetele ja organiseeritud kauplemissüsteemidele ning seega on oluline tagada, et käesolevate regulatiivsete tehniliste standardite kohaldamisalasse kuuluksid ka need finantsinstrumendid, millega kaubeldakse nimetatud kauplemiskohtades.

(3)

Oluline on tagada teavitamisnõude proportsionaalne kohaldamine. Pädeval asutusel on pärast seda, kui teda on teavitatud kauplemise ajutisest peatamisest, kohustus hinnata, kas nimetatud teadet tuleb levitada ülejäänud turuosalistele, ja koordineerida vajaduse korral tervet turgu hõlmavat olukorrale reageerimist. Kauplemiskohtade halduskoormuse piiramiseks tuleks teavitamiskohustus kehtestada ainult neile kauplemiskohtadele, millel on suurim potentsiaal mõjutada tervet turgu.

(4)

Aktsiate ja aktsialaadsete finantsinstrumentide puhul peaks likviidsuse poolest oluliseks turuks olema see kauplemiskoht, kus asjaomase finantsinstrumendi käive on liidu suurim, kuna kauplemise peatamise korral on sellisel kauplemiskohal suurim potentsiaal mõjutada tervet turgu.

(5)

Mittekapitaliinstrumentide puhul peaks likviidsuse poolest oluliseks turuks olema reguleeritud turg, kus asjaomane finantsinstrument esimest korda kauplemisele lubati. Kui mittekapitaliinstrument ei ole reguleeritud turul kauplemisele lubatud, peaks likviidsuse poolest oluliseks turuks olema kauplemiskoht, kus sellega esimest korda kaubeldi. See peaks tagama kindlustunde laia skaala keerukate finantsinstrumentide korral, kehtestades lihtsa võrdlusaluse kauplemiskoha näol, kus toimuvatel sündmustel on oluline mõju likviidsusele muudel sama finantsinstrumendiga kauplevatel turgudel, tüüpiliselt tulenevalt märkimisväärse mahuga turuosast, mida kujutavad enesest selle instrumendi suhtes kõnealuses kauplemiskohas täidetud tehingud.

(6)

Ühtsuse huvides ja finantsturgude sujuva toimimise tagamiseks on vaja, et käesoleva määruse sätteid ja vastavaid direktiivi 2014/65/EL üle võtvaid siseriiklikke sätteid hakataks kohaldama samast kuupäevast. Käesolev määrus põhineb regulatiivsete tehniliste standardite eelnõul, mille Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve esitas komisjonile.

(7)

Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve on korraldanud käesoleva määruse aluseks oleva regulatiivsete tehniliste standardite eelnõu kohta avatud avalikud konsultatsioonid, analüüsinud võimalikku asjaomast kulu ja tulu ning küsinud arvamust Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1095/2010 (2) artikli 37 kohaselt loodud väärtpaberituru sidusrühmade kogult,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Likviidsuse poolest oluline turg

Direktiivi 2014/65/EL artikli 48 lõike 5 teise lõigu kohaldamisel loetakse likviidsuse poolest oluliseks turuks:

a)

seoses aktsiate, hoidmistunnistuste, börsil kaubeldavate fondide, sertifikaatide või muude samalaadsete finantsinstrumentidega kauplemiskoht, mis on likviidsuse seisukohast kõige olulisem turg, nagu sätestatud komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2017/587 (3) artiklis 4;

b)

seoses muude kui punktis a nimetatud finantsinstrumentidega, mis on reguleeritud turul kauplemisele lubatud, reguleeritud turg, kus kõnealune finantsinstrument esimest korda kauplemisele lubati;

c)

seoses muude kui punktis a nimetatud finantsinstrumentidega, mis ei ole reguleeritud turul kauplemisel lubatud, reguleeritud turg, kus kõnealuse finantsinstrumendiga esimest korda kaubeldi.

Artikkel 2

Jõustumine ja kohaldamine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Seda kohaldatakse alates direktiivi 2014/65/EL artikli 93 lõike 1 teises lõigus esimesena nimetatud kuupäevast.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 26. mai 2016

Komisjoni nimel

president

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ELT L 173, 12.6.2014, lk 349.

(2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. novembri 2010. aasta määrus (EL) nr 1095/2010, millega asutatakse Euroopa Järelevalveasutus (Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve), muudetakse otsust nr 716/2009/EÜ ning tunnistatakse kehtetuks komisjoni otsus 2009/77/EÜ (ELT L 331, 15.12.2010, lk 84).

(3)  Komisjoni 14. juuli 2016. aasta delegeeritud määrus (EL) 2017/587, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 600/2014 finantsinstrumentide turgude kohta seoses regulatiivsete tehniliste standarditega, mis käsitlevad kauplemiskohtade ja investeerimisühingute läbipaistvusnõudeid seoses aktsiatega, hoidmistunnistustega, börsil kaubeldavate fondidega, sertifikaatidega ja muude sarnaste finantsinstrumentidega, samuti tehingute tegemisega seotud kohustusi kauplemiskohas või kliendi korralduste süsteemsete täitjate kaubeldavate teatavate aktsiate puhul (vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 387).