29.9.2017   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 251/21


NÕUKOGU RAKENDUSOTSUS (EL) 2017/1774,

25. september 2017,

N-(1-fenetüülpiperidiin-4-üül)-N-fenüülakrüülamiidi (akrüloüülfentanüüli) suhtes kontrollimeetmete kehtestamise kohta

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse nõukogu 10. mai 2005. aasta otsust 2005/387/JSK uusi psühhoaktiivseid aineid käsitleva teabe vahetuse, riski hindamise ja kontrolli kohta, (1) eriti selle artikli 8 lõiget 3,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi arvamust (2)

ning arvestades järgmist:

(1)

Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskuse laiendatud teaduskomitee koostas eriistungil otsuse 2005/387/JSK kohaselt riskihindamisaruande uue psühhoaktiivse aine N-(1-fenetüülpiperidiin-4-üül)-N-fenüülakrüülamiidi (akrüloüülfentanüüli) kohta ja esitas selle aruande seejärel 24. veebruaril 2017 komisjonile ja nõukogule.

(2)

Akrüloüülfentanüül on sünteetiline opioid. Oma struktuurilt sarnaneb see fentanüüliga, mis on kontrollitav aine ja mida kasutatakse laialdaselt meditsiinis üldanesteesia osana nii operatsioonide käigus kui ka valuravis. Kättesaadavad andmed osutavad, et akrüloüülfentanüül on opioidisüsteemile toimiv tugeva ja pikaajalise toimega antinotsitseptiivne aine.

(3)

Akrüloüülfentanüül on liidus olnud kättesaadav alates vähemalt 2016. aasta aprillist ja seda on tuvastatud kuues liikmesriigis. Enamasti on kõnealust ainet konfiskeeritud vedeliku vormis, kuid seda on tuvastatud ka tablettide, pulbri ja kapslitena. Tuvastatud kogused on suhteliselt väikesed, kuid tuleks arvestada sellega, et aine toime on väga tugev.

(4)

Kolm liikmesriiki on ühiselt registreerinud kokku 47 surmajuhtumit, mis olid seotud akrüloüülfentanüüliga. Vähemalt 40 juhul oli akrüloüülfentanüül surma otsene põhjus või aitas selle selle saabumisele kaasa. Lisaks on teatatud üle 20 ägeda mürgistuse juhtumist, mille põhjustajaks on akrüloüülfentanüül.

(5)

Puuduvad andmed, et teha järeldusi organiseeritud kuritegevuse võimaliku seotuse kohta akrüloüülfentanüüli tootmise, levitamise, salakaubaveo või tarnimisega liidus. Kättesaadav teave osutab, et valdav osa turul kättesaadavast akrüloüülfentanüüli on toodetud Hiinas asuvates keemiaettevõtetes.

(6)

Akrüloüülfentanüüli müüakse teadusuuringutes kasutatava kemikaalina peamiselt pulbrina või kasutusvalmis ninaspreina. Seda müüakse nii jae- kui ka hulgikogustes. Konfiskeeritud kogustest saadud piiratud andmed näitavad, et akrüloüülfentanüüli võib olla müüdud ka ebaseaduslikul opioidide turul.

(7)

Akrüloüülfentanüüli ei ole loetletud ÜRO 1961. aasta narkootiliste ainete ühtse konventsiooni ega ÜRO 1971. aasta psühhotroopsete ainete konventsiooni alusel kontrollitava ainena. Aine suhtes ei ole käimas hindamist ÜRO süsteemis.

(8)

Akrüloüülfentanüülil puudub teadaolev või tunnustatud meditsiiniline kasutus inimtervishoius või veterinaarias. Lisaks selle aine kasutamisele analüüsi võrdlusainena ning selle keemiliste, farmakoloogiliste ja toksikoloogiliste omaduste uurimisele teadusuuringute raames pärast selle ilmumist uimastiturule puudub igasugune teave selle kasutamise kohta muudel seaduslikel eesmärkidel.

(9)

Riskihindamisaruandes tõdetakse, et akrüloüülfentanüüli kohta on vähe teaduslikke tõendeid, ning märgitakse, et on vaja edasisi teadusuuringuid. Siiski on ainest tervisele ja ühiskonnale tuleneva ohu kohta kättesaadavad tõendid ja andmed piisavad, et nende alusel kehtestada akrüloüülfentanüüli suhtes kogu liidus kontrollimeetmed.

(10)

Ainult üheksa liikmesriiki on riiklikes uimastikontrolli õigusaktides kehtestanud akrüloüülfentanüüli suhtes kontrolli ja kaks liikmesriiki on kehtestanud vastava kontrolli muude seadusandlike meetmetega. Seetõttu aitaks selle aine kontrollimeetmete kehtestamine kogu liidus vältida takistuste tekkimist piiriüleses õiguskaitses ja õigusalases koostöös ning aitaks kaitsta ohtude eest, mida selle aine kättesaadavus võiks põhjustada.

(11)

Otsusega 2005/387/JSK antakse nõukogule rakendamisvolitused kehtestada uue psühhoaktiivse aine suhtes kogu liidus kontrollimeetmed, tagamaks et kui liikmesriigid on need ained avastanud ja neist teada andnud, reageeritaks sellele liidu tasemel kiiresti ja eksperditeadmistele tuginedes. Kuna on täidetud selliste rakendamisvolituste teostamiseks vajalikud tingimused ja kord, tuleks võtta vastu rakendusotsus, et kehtestada akrüloüülfentanüüli suhtes kontrollimeetmed kogu liidus.

(12)

Otsus 2005/387/JSK on Taani jaoks siduv ning seepärast osaleb Taani käesoleva otsuse (millega rakendatakse otsust 2005/387/JSK) vastuvõtmisel ja kohaldamisel.

(13)

Otsus 2005/387/JSK on Iirimaa jaoks siduv ning seepärast osaleb Iirimaa käesoleva otsuse (millega rakendatakse otsust 2005/387/JSK) vastuvõtmisel ja kohaldamisel.

(14)

Otsus 2005/387/JSK ei ole Ühendkuningriigi jaoks siduv ning seepärast ei osale Ühendkuningriik käesoleva otsuse (millega rakendatakse otsust 2005/387/JSK) vastuvõtmisel ning see ei ole tema suhtes siduv ega kohaldatav,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Euroopa Liidus kehtestatakse kontrollimeetmed uue psühhoaktiivse aine N-(1-fenetüülpiperidiin-4-üül)-N-fenüülakrüülamiidi (akrüloüülfentanüüli) suhtes.

Artikkel 2

Liikmesriigid võtavad vastavalt oma siseriiklikule õigusele hiljemalt 30. septembriks 2018 vajalikud meetmed, et kehtestada artiklis 1 osutatud uue psühhoaktiivse aine suhtes kontrollimeetmed ja kriminaalkaristused, mis on ette nähtud liikmesriikide õigusega ja on kooskõlas kohustustega, mis tulenevad ÜRO 1971. aasta psühhotroopsete ainete konventsioonist.

Artikkel 3

Käesolev otsus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolevat otsust kohaldatakse kooskõlas aluslepingutega.

Brüssel, 25. september 2017

Nõukogu nimel

eesistuja

M. MAASIKAS


(1)  ELT L 127, 20.5.2005, lk 32.

(2)  13. septembri 2017. aasta arvamus (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata).