5.8.2017   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 204/90


NÕUKOGU OTSUS (ÜVJP) 2017/1425,

4. august 2017,

Euroopa Liidu stabiliseerimismeetme kohta Moptis ja Segous

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut, eriti selle artikli 28 lõiget 1,

võttes arvesse liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)

21. märtsil 2011 väljendas nõukogu heameelt Saheli julgeolekut ja arengut käsitleva Euroopa Liidu strateegia („ELi Saheli-strateegia“) üle, rõhutades, et Saheli piirkonna turvalisuse suurendamine ja arengu parandamine on liidu pikaaegne huvi.

(2)

9. veebruaril 2015 väljendas nõukogu taas oma kindlat tahet toetada Mali teekonda arengu, rahu, leppimise ja stabiilsuse suunas. Selle juures on vältimatu, et Mali valitsus teeb edusamme valitsemistava, demokraatia, õigusriigi, õigus- ja julgeolekusektori reformimise ning karistamatuse vastu võitlemise valdkonnas.

(3)

2017. aasta veebruaris võttis Mali valitsus vastu kava Plan de Sécurisation Intégrée des Régions du Centre, et võidelda kasvava ebakindluse vastu ja taastada tsiviiladministratsioon Mali keskosas (Mopti ja Segou).

(4)

26. juunil 2017 kiitis poliitika- ja julgeolekukomitee heaks liidu Mali delegatsiooni juhtimisel ELi stabiliseerimisrühma poolt Moptis ja Segous ellu viidava stabiliseerimismeetme kontseptsioonikirjelduse.

(5)

10. juulil 2017 saatis Mali liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrgele esindajale („kõrge esindaja“) kirja, milles kutsus liitu üles toetama tsiviiladministratsiooni taastamist Mali keskosas, siirdes sinna stabiliseerimisrühma,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

ELi stabiliseerimismeede

1.   Liit käivitab stabiliseerimismeetme Moptis ja Segous. Selle 12 kuu pikkuse tegevusetapiga meetme viib Euroopa Liidu Mali delegatsiooni juhtimisel läbi ELi stabiliseerimisrühm.

2.   ELi stabiliseerimisrühm juhindub oma tegevuses artiklis 2 sätestatud eesmärkidest ning täidab artiklis 3 sätestatud ülesandeid.

3.   Käesoleva otsuse rakendamise eest vastutab kõrge esindaja.

Artikkel 2

Eesmärgid

ELi stabiliseerimisrühm toetab Mali riiklikke kavasid ja poliitikat, nõustades Mali ametiasutusi selles, kuidas taastada ja laiendada tsiviiladministratsiooni Mali keskosas kooskõlas rahvusvaheliste standarditega ning peamise eesmärgiga tugevdada ja toetada demokraatiat, õigusriigi põhimõtteid, inimõigusi ja soolist võrdõiguslikkust, tõhustades üldist valitsemist kõnealuses piirkonnas.

Artikkel 3

Ülesanded

ELi stabiliseerimismeetme eesmärkide saavutamiseks ELi stabiliseerimisrühm:

a)

nõustab Mali ametiasutusi Moptis ja Segous Mali riiklike kavade ja poliitika, sealhulgas valitsemisega seotud küsimustes ning toetab sellise tegevuse kavandamist Mali ametivõimude poolt, mille eesmärk on taastada tsiviiladministratsioon kõnealuses piirkonnas, tehes seda tihedas koostöös kõigi Malis asuvate liidu osalejate ja asjakohaste liidu programmidega;

b)

nõustab Mali ametiasutusi Moptis ja Segous punktis a osutatud kavandatud tegevuse elluviimises, toetades sealhulgas Mali ametiasutuste ja kohalike elanike vahelist tõhustatud dialoogi, pannes erilist rõhku ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni 1325 (2000) täitmisele;

c)

hõlbustab ministeeriumidevahelist koordineerimist Mopti ja Segou valitsemisega seotud küsimustes, samuti koordineerimist Mali asjaomaste ministeeriumide ning Mopti ja Segou kubernerkondade vahel.

Artikkel 4

ELi stabiliseerimisrühma ülesehitus

1.   ELi stabiliseerimisrühm täiendab liidu Mali delegatsiooni ning Malisse siirdud ÜVJP missioonide tegevust. Stabiliseerimisrühma tegevuspiirkonnad on Bamako, Mopti ja Segou.

2.   Liidu Mali delegatsiooni juht on ühtlasi ELi stabiliseerimisrühma juht.

3.   ELi stabiliseerimismeetme igapäevasel rakendamisel abistab ELi stabiliseerimisrühma juhti rühma asejuht.

4.   Euroopa välisteenistus määrab ELi stabiliseerimisrühma kontaktpunkti kindlaks selle peakorteri järgi.

5.   Liidu Mali delegatsioon pakub ELi stabiliseerimisrühmale piirkonnas vajalikku logistilist tuge.

Artikkel 5

ELi stabiliseerimisrühma juht

1.   ELi stabiliseerimisrühma juht tagab rühma ülesannete nõuetekohase ja tõhusa täitmise, andes sealhulgas juhiseid rühma asejuhile.

2.   ELi stabiliseerimisrühma juht kannab üldist vastutust liidu hoolsuskohustuse nõuetekohase täitmise eest.

3.   ELi stabiliseerimisrühma juht vastutab rühma isikkoosseisu distsiplinaarkontrolli eest. Lähetatud isikkoosseisu suhtes võtab distsiplinaarmeetmeid lähetav siseriiklik asutus kooskõlas riigisiseste normidega või teeb seda lähetav liidu institutsioon või Euroopa välisteenistus.

4.   ELi stabiliseerimisrühma juht vastutab selle tagamise eest, et ELi stabiliseerimismeetme lahutamatuks osaks on soolise aspektiga arvestamine ning et seda tehakse kooskõlas Euroopa välisteenistuse soolise võrdõiguslikkuse küsimuste peanõuniku bürooga.

5.   ELi stabiliseerimisrühma juht hõlbustab rühma tegevuse kooskõlastamist liikmesriikide ja Malisse siirdud liidu ÜJKP missioonide tegevusega.

Artikkel 6

Isikkoosseis

1.   ELi stabiliseerimisrühm, sealhulgas rühma asejuht lähetatakse peamiselt liikmesriikidest, liidu institutsioonidest või Euroopa välisteenistusest. Vajaduse korral võib rühma juht värvata lepingulisi isikkoosseisu liikmeid, seda eelkõige juhul, kui lähetava asutuse poolt lähetatud isikkooseisu liikmed ei suuda täita nõutavaid tööülesandeid.

2.   Iga lähetav asutus katab tema poolt ELi stabiliseerimisrühma lähetatud liikmega seotud kulud, sealhulgas sõidukulud lähetuskohta ja tagasi, töötasu, tervisekindlustuse ja muud toetused peale päevaraha, samuti keerulistes ja ohtlikes tingimustes töötamise eest makstavad toetused.

3.   Isikkoosseisu liikme lähetanud asutus vastutab kõikide lähetusega seotud nõuete lahendamise (olenemata sellest, kas nõude on esitanud isikkoosseisu liige või on see esitatud tema vastu) ning lähetatud isiku suhtes mis tahes meetme võtmise eest.

4.   Oma ülesannete täitmisel ja tegevuses lähtub kogu isikkoosseis ELi stabiliseerimismeetme huvidest. Isikkoosseis peab kinni kõrge esindaja otsusega 2013/C 190/01 (1) kehtestatud julgeolekupõhimõtetest ja miinimumstandarditest.

Artikkel 7

Privileegid ja immuniteedid

Kõrge esindaja tagab, et ELi stabiliseerimisrühma liikmetel on liidu Mali delegatsiooni töötajatega samad privileegid ja immuniteedid.

Artikkel 8

Poliitika- ja julgeolekukomitee poliitilised juhised ja järelevalve

Poliitika- ja julgeolekukomitee annab ELi stabiliseerimismeetmele poliitilised juhised ja jälgib meetme elluviimist, ilma et see piiraks kõrge esindaja vastutust.

Artikkel 9

Aruandlus

1.   Alates tegevusetapi käivitumisest esitab ELi stabiliseerimisrühma juht iga nelja kuu järel kirjaliku aruande kõrgele esindajale, poliitika- ja julgeolekukomiteele ning muudele nõukogu ettevalmistavatele organitele. Ta annab taotluse korral aru ka poliitika- ja julgeolekukomiteele ja muudele nõukogu ettevalmistavatele organitele. Euroopa välisteenistus annab vajaduse korral aru ka poliitika- ja julgeolekukomiteele ja muudele nõukogu ettevalmistavatele organitele.

2.   ELi stabiliseerimisrühma juht esitab nõukogule, kõrgele esindajale ja komisjonile oma mandaadi lõpus täieliku aruande mandaadi täitmise kohta.

Artikkel 10

Rahastamiskord

1.   Lähtesumma ELi stabiliseerimisrühma mandaadiga seotud kulutuste katmiseks on 3 250 000 eurot.

2.   Kõiki kulutusi hallatakse vastavalt liidu üldeelarve suhtes kohaldatavatele eeskirjadele ja menetlustele. ELi stabiliseerimisrühma juhi korraldatavates hankemenetlustes võivad piiranguteta osaleda kõik füüsilised ja juriidilised isikud. Lisaks ei kohaldata stabiliseerimisrühma ostetavate kaupade suhtes päritolureegleid.

3.   Eelarve täitmise eest vastutab ELi stabiliseerimisrühma juht. Kulutusi hallatakse vastavalt ELi stabiliseerimisrühma juhi ja komisjoni vahelisele lepingule.

Artikkel 11

Julgeolek

1.   ELi stabiliseerimisrühma liikmete julgeoleku ning selle tagamise eest, et nende suhtes kohaldatakse samasuguseid minimaalseid julgeolekunõudeid kui liidu delegatsiooni liikmete suhtes, vastutab liidu Mali delegatsioon.

2.   ELi stabiliseerimisrühma juht järgib Mali piirkondliku julgeolekuametniku antavaid suuniseid julgeolekumeetmete kavandamisel ning nende nõuetekohasel ja tõhusal rakendamisel rühma poolt.

3.   ELi stabiliseerimisrühma isikkoosseis läbib enne oma tööülesannete täitmisele asumist kohustusliku julgeolekukoolituse. Samuti saab isikkoosseis kohapeal regulaarselt täiendkoolitust, mida korraldab Mali piirkondlik julgeolekuametnik.

Artikkel 12

Teabe avaldamine

1.   ELi stabiliseerimisrühma isikkoosseis järgib otsusega 2013/C 190/01 kehtestatud julgeolekupõhimõtteid ja miinimumstandardeid.

2.   Kõrgel esindajal on lubatud avaldada ÜRO mitmemõõtmelisele integreeritud stabiliseerimismissioonile Malis (MINUSMA) asjakohastel juhtudel ja vastavalt ELi stabiliseerimismeetme operatiivvajadustele meetme läbiviimiseks koostatud ELi salastatud teavet ja dokumente kuni tasemeni „RESTREINT UE/EU RESTRICTED“ ning seda tuleb teha kooskõlas otsuses 2013/C 190/01 sätestatud ELi salastatud teabe kaitse julgeolekueeskirjadega. Selleks võidakse välja töötada eraldi kord.

3.   Kõrge esindaja võib delegeerida ELi stabiliseerimisrühma juhile loa avaldada teavet ja samuti õiguse sõlmida käesolevas artiklis osutatud kokkuleppeid.

Artikkel 13

Kooskõlastamine

1.   Kõrge esindaja tagab, et käesolevat otsust rakendatakse kooskõlas liidu kogu välistegevusega, sealhulgas liidu arenguprogrammide, Euroopa Liidu Saheli eriesindaja (EUSR Sahel) tegevuse ning Euroopa Liidu ÜJKP missiooniga Malis (EUCAP Sahel Mali) ja ELi väljaõppe andmise missiooniga Malis (EUTM Mali).

2.   ELi stabiliseerimisrühma isikkoosseis korraldab korrapäraseid teabekoosolekuid Malis asuvatele liikmesriikide missioonidele.

3.   ELi stabiliseerimisrühma isikkoosseis teeb asjakohasel juhul koostööd kõigi asjaomaste rahvusvaheliste osalejatega, sealhulgas MINUSMAga.

Artikkel 14

Läbivaatamine

Euroopa välisteenistus koostab meetme lõppedes järelaruande, mis põhineb muu hulgas poliitika- ja julgeolekukomiteele esitataval artikli 9 lõikes 2 osutatud täielikul aruandel mandaadi täitmise kohta.

Artikkel 15

Jõustumine ja kestus

Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise kuupäeval ja kehtib kuni 31. oktoobrini 2018.

Brüssel, 4. august 2017

Nõukogu nimel

eesistuja

M. MAASIKAS


(1)  Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja 19. aprilli 2013. aasta otsus Euroopa välisteenistuse julgeolekueeskirjade kohta (ELT C 190, 29.6.2013, lk 1).