3.8.2017   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 202/6


KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2017/1412,

1. august 2017,

Fidži tunnustamise kohta vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2008/106/EÜ seoses meremeeste väljaõppe- ja diplomeerimissüsteemidega

(teatavaks tehtud numbri C(2017) 5277 all)

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 19. novembri 2008. aasta direktiivi 2008/106/EÜ meremeeste väljaõppe miinimumtaseme kohta, (1) eriti selle artikli 19 lõiget 3,

ning arvestades järgmist:

(1)

Direktiivi 2008/106/EÜ kohaselt võivad liikmesriigid otsustada kinnitamise teel tunnustada kolmandate riikide poolt meremeestele välja antud asjakohaseid pädevus- või kutsetunnistusi, tingimusel et komisjon on asjaomast kolmandat riiki tunnustanud. Kõnealused kolmandad riigid peavad täitma kõiki nõudeid, mis on kehtestatud Rahvusvahelise Mereorganisatsiooni 1978. aasta meremeeste väljaõppe, diplomeerimise ja vahiteenistuse aluste rahvusvahelises konventsioonis (edaspidi „STCW konventsioon“).

(2)

18. veebruaril 2011 taotles Saksamaa Fidži tunnustamist. Pärast kõnealuse taotluse saamist võttis komisjon Fidži ametiasutustega ühendust sooviga hinnata Fidži vastavaid väljaõppe- ja diplomeerimissüsteeme, et kontrollida, kas Fidži täidab STCW konventsiooni nõudeid ja kas meremeeste tunnistustega seotud pettuse vältimiseks on võetud asjakohased meetmed. Selgitati, et hindamisel võetakse arvesse tulemusi, mida Euroopa Meresõiduohutuse Ameti (edaspidi „amet“) eksperdid on saanud Fidžil faktide kontrollimise käigus.

(3)

Komisjon hindas Fidži väljaõppe- ja diplomeerimissüsteeme 2013. aasta juunis tehtud kontrollkäikude tulemuste alusel, võttes arvesse Fidži ametiasutuste poolt 2014. aasta septembris esitatud ja 2014. aasta detsembris täiendatud vabatahtlikku parandusmeetmete kava.

(4)

Oma hinnangus tegi komisjon kindlaks mitu valdkonda, millega Fidži ametiasutustel oli vaja nõuetekohaselt tegeleda, sealhulgas sellised siseriiklike õigusnormidega seotud puudused nagu teatava kategooria instruktorite kvalifikatsiooni käsitlevate õigusnormide puudumine ning ebapiisavad või puudulikud diplomeerimisnõuded, samuti kvaliteedijuhtimise menetlused.

(5)

2015. aasta aprillis esitas komisjon Fidži ametiasutustele hindamisaruande, mis põhines 2013. aasta juuni kontrollkäigu tulemustel ja milles võeti arvesse täiendatud parandusmeetmete kava.

(6)

Fidži ametiasutused esitasid 2015. aasta juunis ajakohastatud parandusmeetmete kava.

(7)

Kogu kättesaadava teabe põhjal järeldab komisjon, et Fidži ametiasutused on võtnud meetmeid (välja arvatud diplomeerimisnõuete puhul), et viia Fidži meremeeste väljaõppe- ja diplomeerimissüsteemid vastavusse STCW konventsiooni nõuetega.

(8)

Konkreetselt on Fidži võtnud vastu uued õigusaktid, milles käsitletakse kindlaks tehtud puudusi siseriiklikes õigusnormides, samuti on ta ajakohastanud oma haldus- ja mereharidusasutuste kvaliteedimenetlusi ning mereharidusasutuste õppekavasid ja väljaõppeprogramme.

(9)

Komisjoni talitused palusid Fidži ametiasutustelt selgitusi seoses põhjenduses 7 osutatud komisjoni järeldusega diplomeerimisnõuete kohta. Kõnealune järeldus ei sea siiski kahtluse alla üldist positiivset hinnangut.

(10)

Hindamise lõpptulemustest nähtub, et Fidži täidab STCW konventsiooni nõudeid, kuna riik on võtnud asjakohased meetmed meremeeste tunnistustega seotud pettuse vältimiseks.

(11)

Liikmesriikidele esitati aruanne hindamise tulemuste kohta.

(12)

Käesoleva otsusega ettenähtud meede on kooskõlas laevade põhjustatud merereostuse vältimise ja meresõiduohutuse komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Direktiivi 2008/106/EÜ artikli 19 kohaldamisel tunnustatakse Fidžit seoses meremeeste väljaõppe- ja diplomeerimissüsteemidega.

Artikkel 2

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 1. august 2017

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Violeta BULC


(1)  ELT L 323, 3.12.2008, lk 33.