31.1.2017   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 31/61


KOMISJONI OTSUS,

24. jaanuar 2017,

millega luuakse komisjoni eksperdirühm nimetusega „Loomade heaolu käsitlev platvorm“

(EMPs kohaldatav tekst)

(2017/C 31/12)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

ning arvestades järgmist:

(1)

Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 13 tunnustatakse loomi aistimisvõimeliste olenditena ja nõutakse, et liit ja liikmesriigid pööraksid täit tähelepanu loomade heaolu nõuetele ELi poliitika kavandamisel ning rakendamisel põllumajanduse, kalanduse, transpordi, siseturu, teadus- ja tehnilise arengu ning kosmosepoliitika valdkondades, austades samal ajal liikmesriikide neid õigus- või haldusnorme, mis käsitlevad eelkõige riitusi, kultuuritraditsioone ja piirkondlikku pärandit.

(2)

Euroopa Liidu lepingu artikli 11 lõikes 2 on sätestatud, et institutsioonid peavad esindusühenduste ja kodanikuühiskonnaga avatud, läbipaistvat ja korrapärast dialoogi.

(3)

Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 26 on sätestatud, et liit peab võtma meetmed siseturu rajamiseks ja selle toimimise tagamiseks koos kaupade, isikute, teenuste ja kapitali vaba liikumisega.

(4)

Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 38 on sätestatud, et liit määratleb ühise põllumajanduspoliitika ja viib seda ellu.

(5)

Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 179 on sätestatud, et liidu eesmärk on tugevdada oma teaduslikke ja tehnoloogilisi aluseid, luues Euroopa teadusruumi. Vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 180 punktile b on nimetatud lepingu eesmärk edendada koostööd kolmandate riikide ja rahvusvaheliste organisatsioonidega liidu teadusuuringute, tehnoloogia arendamise ja tutvustamise valdkonnas.

(6)

Komisjon moodustas 2011. aastal loomade heaolu käsitleva eksperdirühma, (1) mille eesmärk on abistada ja nõustada komisjoni küsimustes, mis on seotud loomade heaolu käsitlevate õigusaktidega, ning hõlbustada teabe, kogemuste ja heade tavade vahetamist loomade heaolu käsitleva õiguse valdkonnas.

(7)

Euroopa Parlament (2) ja Euroopa Liidu Nõukogu (3) on kutsunud üles looma loomade heaolu käsitlevat ELi platvormi, et vahetada kogemusi, eksperditeadmisi ja seisukohti ning parandada seeläbi sidusrühmade vahelist dialoogi.

(8)

Selleks et vastata Euroopa Parlamendi ja nõukogu taotlustele, peaks uus eksperdirühm, mille nimetus on „Loomade heaolu käsitlev platvorm“ (edaspidi „platvorm“) abistama komisjoni ja aitama pidada korrapärast dialoogi liiduga seotud teemadel, mis on otseselt seotud loomade heaoluga, näiteks õigusaktide jõustamine ning teabe vahetamine teaduslikult põhjendatud teadmiste, innovatsiooni, loomade heaolu käsitlevate heade tavade ja algatuste ning loomade heaoluga seotud rahvusvahelise tegevuse kohta. Platvorm peaks aitama komisjoni ka selliste liiduga seotud valdkondade osas, millel on kokkupuutepunkt loomade heaoluga, nagu kaubandus, ravimresistentsus, toiduohutus, teadusuuringud ja keskkond. Kuna platvormil on samad ülesanded kui olemasoleval loomade heaolu käsitleval eksperdirühmal, siis ei ole viimati nimetatut enam vaja.

(9)

Platvorm peaks oma tegevuses nõuetekohaselt arvesse võtma loomade heaolu käsitlevate muude asjaomaste dialoogirühmade või võrgustike tegevust, nagu näiteks Euroopa Toiduohutusametiga seotud töörühmad ja võrgustikud või Maailma Loomatervishoiu Organisatsiooni (OIE) raames Euroopas loomade heaolu parandamiseks loodud piirkondlik platvorm.

(10)

Platvorm peaks koosnema kõigi osalevate liikmesriikide pädevate asutuste esindajatest, selliste ettevõtjate Euroopa Liidu tasandi organisatsioonide esindajatest, kes osalevad toiduainete tarneahelas ning tegelevad loomapidamisega muul kui põllumajanduslikul eesmärgil, selliste kodanikuühiskonna organisatsioonide esindajatest, kes tegelevad Euroopa Liidu tasandil loomade heaoluga, ning selliste akadeemiliste ja teadusasutuste esindajatest, kelle tegevus on seotud loomade heaoluga. Platvormi liikmeks peaksid saama astuda ka Euroopa Majanduspiirkonna lepinguga ühinenud kolmandate riikide pädevate asutuste eksperdid ning rahvusvaheliste ja valitsustevaheliste organisatsioonide eksperdid.

(11)

Platvormi liikmete jaoks tuleks kehtestada teabe avalikustamise eeskirjad.

(12)

Isikuandmeid tuleks töödelda kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 45/2001 (4).

(13)

Asjakohane on kindlaks määrata käesoleva otsuse kohaldamisaeg. Komisjon kaalub sobival ajal, kas on soovitatav otsuse kehtivust pikendada,

ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Reguleerimisese

Luuakse eksperdirühm nimetusega „Loomade heaolu käsitlev platvorm“ (edaspidi „platvorm“).

Artikkel 2

Ülesanded

Platvormi ülesanded on:

a)

abistada komisjoni loomade heaolu käsitlevate Euroopa Liidu õigusaktide kohaldamist toetavate kooskõlastatud meetmete väljatöötamisel ja nendega seotud teabe vahetamisel ning aidata kaasa loomade heaolu käsitlevate liidu õigusaktide ja rahvusvaheliste standardite mõistmisele Euroopa Liidus ja väljaspool;

b)

lihtsustada loomade heaolu parandavate vabatahtlike kohustuste väljatöötamist ja selliste kohustuste võtmist ettevõtjate poolt;

c)

aidata edendada loomade heaolu käsitlevaid Euroopa Liidu standardeid, et väärtustada liidu toodete turuväärtust ülemaailmsel tasandil;

d)

innustada pädevate asutuste, ettevõtjate, kodanikuühiskonna, akadeemiliste ringkondade, teadlaste ja rahvusvaheliste valitsustevaheliste organisatsioonide dialoogi loomade heaoluga seotud teemadel, mis on liidu jaoks asjakohased;

e)

edendada loomade heaoluga seotud kogemuste ja heade tavade, teaduslikult põhjendatud teadmiste ja uuenduslike lahenduste vahetamist;

f)

jagada teavet eespool nimetatud tegevuste ja valdkondadega seotud poliitika arengu kohta.

Artikkel 3

Konsulteerimine

Komisjon võib platvormiga konsulteerida kõigis liidu seisukohalt olulistes loomade heaolu käsitlevates küsimustes.

Artikkel 4

Liikmed

1.   Platvormi kuulub kuni 75 liiget.

2.   Platvormi liikmeteks on:

a)

Euroopa Liidu liikmesriikide ja Euroopa Majanduspiirkonna lepinguga liitunud kolmandate riikide (edaspidi „EMP liikmesriigid“) pädevad asutused, kes vastutavad loomade heaolu eest;

b)

liidu tasandi ettevõtlus- ja kutseorganisatsioonid, kes esindavad toiduainete tarneahelas osalevaid ettevõtjaid, kes on seotud loomade või loomsete toodetega, ning ettevõtjaid, kes tegelevad loomapidamisega muul kui põllumajanduslikul eesmärgil;

c)

liidu tasandi kodanikuühiskonna organisatsioonid, kelle tegevus on seotud loomade heaoluga;

d)

sõltumatud eksperdid akadeemilistest ringkondadest ja uurimisinstituutidest, kus tegeletakse loomade heaolu käsitlevate teemadega, mis mõjutavad liidu poliitikat;

e)

rahvusvahelised valitsustevahelised organisatsioonid, kelle tegevus on seotud loomade heaoluga (5);

f)

Euroopa Toiduohutusamet.

3.   Lõike 2 punktis d loetletud liikmed nimetatakse ametisse isikuliselt ning nad tegutsevad sõltumatult ja avalikes huvides.

4.   Liikmed, keda ei ole loetletud lõike 2 punktides b ja c, valitakse vastavalt artiklis 5 sätestatud menetlusele. Organisatsioonid nimetavad Euroopa platvormi tegevuses osalevad esindajad kõrgemate ametnike seast ja tagavad, et nende esindajad on alalised ja neil on piisavalt kõrge eksperditeadmiste tase. Komisjon võib keelduda nende liikmete nimetatud esindajast, kui platvormi kandideerimiskutse tingimustest lähtudes leitakse põhjendatult, et nimetatud isik ei ole sobiv. Sellisel juhul palutakse asjaomasel organisatsioonil nimetada teine esindaja.

6.   Liikmed, kes on loetletud lõike 2 punktides a, e ja f, nimetavad loomade heaolu eest vastutavad esindajad ja tagavad, et neil on piisavalt kõrge eksperditeadmiste tase.

7.   Liikmeid, kes ei suuda enam tõhusalt osaleda eksperdirühma tegevuses, kes ei vasta tervise ja toiduohutuse peadirektoraadi arvates tingimustele, mis on sätestatud Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 339, või kes astuvad ametist tagasi, ei kutsuta enam osalema platvormi koosolekutel ja nende asemele võib volituste lõpuni jäänud ajaks nimetada uue liikme.

Artikkel 5

Valikumenetlus

1.   Platvormi liikmed, kes on loetletud artikli 4 lõike 2 punktides b–d, valitakse avaliku kandideerimiskutse kaudu, mis avaldatakse komisjoni eksperdirühmade ja muude samalaadsete üksuste registris (edaspidi „eksperdirühmade register“). Lisaks võib kandideerimiskutse avaldada muude vahendite kaudu, sealhulgas vastavatel veebisaitidel.

Kandideerimiskutses on selgelt määratletud valikukriteeriumid, sealhulgas tööga seotud vajalikud eksperditeadmised ning esindatavad huvid. Minimaalne kandideerimisavalduste esitamise tähtaeg on neli nädalat.

2.   Artikli 4 lõike 2 punktis d loetletud liikmed avalikustavad kõik asjaolud, mis võiksid põhjustada huvide konflikti. Eelkõige nõuab komisjon, et need isikud esitaksid koos kandideerimisavaldusega huvide deklaratsiooni, mis vastab eksperdirühmade huvide deklaratsiooni standardvormile, ja ajakohastatud elulookirjelduse. Selleks, et kvalifitseeruda isikuliselt ametisse nimetatavaks kandidaadiks, tuleb esitada nõuetekohaselt täidetud huvide deklaratsioon. Huvide konflikti hindamine toimub kooskõlas komisjoni eksperdirühmade horisontaalsete eeskirjadega (edaspidi „horisontaalsed eeskirjad“) (6).

3.   Selleks, et artikli 4 lõike 2 punktides b ja c loetletud organisatsioonid saaksid nimetada esindaja, peavad nad olema registreeritud läbipaistvusregistris.

4.   Artikli 4 lõike 2 punktides b–d loetletud liikmed nimetab tervise ja toiduohutuse peadirektoraadi peadirektor kandidaatide seast, kellel on asjakohased eksperditeadmised artiklis 2 osutatud valdkondades ning kes on vastanud kandideerimiskutsele.

5.   Liikmed nimetatakse ametisse 31. detsembriks 2019. Nad jäävad ametisse kuni oma ametiaja lõpuni. Nende ametiaega võib pikendada.

6.   Samadel tingimustel nimetab tervise ja toiduohutuse peadirektoraadi peadirektor artikli 4 lõike 2 punktis d loetletud liikmete asendusliikmed, kes asendavad automaatselt iga liiget, kes puudub või ei saa platvormi töös osaleda. Lisaks koostab peadirektor liikmete nõusolekul sobivatest kandidaatidest reservnimekirja, millest võib lähtuda asendusliikmete nimetamisel.

Artikkel 6

Eesistuja

Platvormi tööd juhib tervise ja toiduohutuse peadirektoraadi peadirektor või tema esindaja.

Artikkel 7

Toimimine

1.   Platvormi liikmed tegutsevad eesistuja ülesandel kooskõlas horisontaalsete eeskirjadega.

2.   Platvormi liikmed kogunevad komisjoni ruumides vähemalt kaks korda aastas ja alati, kui komisjon seda vajalikuks peab.

3.   Komisjoni talitused tagavad sekretariaaditeenuste osutamise. Komisjoni muude talituste ametnikud, kes tunnevad menetluse vastu huvi, võivad osaleda platvormi ja selle alarühmade koosolekutel.

4.   Eesistuja nõusolekul võib platvormi liikmete lihthäälteenamusega otsustada, et platvormi arutelud on avalikud.

5.   Protokollis kajastatakse adekvaatselt ja täielikult päevakorra iga punkti arutlusi ja arutelude järeldusi. Protokolli koostab sekretariaat eesistuja volitusel.

6.   Platvormi liikmed võtavad aruanded ja järeldused vastu konsensuse alusel. Hääletuse korral otsustatakse hääletuse tulemus liikmete lihthäälteenamusega. Vastu hääletanud liikmetel on õigus nõuda, et nimetatud aruandele või järeldustele lisataks dokument nende seisukohaga.

Artikkel 8

Alarühmad

1.   Tervise ja toiduohutuse peadirektoraadi peadirektor võib luua alarühmi, kes tegelevad konkreetsete küsimustega komisjoniga kooskõlastatud volituste alusel. Alarühmad tegutsevad kooskõlas horisontaalsete eeskirjadega ja annavad aru platvormile. Alarühmad saadetakse pärast nende ülesannete täitmist laiali.

2.   Alarühmade liikmed, kes ei ole platvormi liikmed, valitakse avaliku kandideerimiskutse kaudu, kooskõlas artikliga 5 ja horisontaalsete eeskirjadega (7).

Artikkel 9

Kutsutud eksperdid

Eesistuja võib kutsuda rühma töös ajutiselt osalema väliseksperte, kes on pädevad platvormi või selle alarühma konkreetses päevakorraküsimuses.

Artikkel 10

Vaatlejad

1.   Otsese kutse või kandideerimiskutse kaudu võib kooskõlas horisontaalsete eeskirjadega anda üksikisikutele, organisatsioonidele ja avalik-õiguslikele asutustele vaatleja staatuse.

2.   Vaatleja staatuses organisatsioonid või avalik-õiguslikud asutused nimetavad oma esindajad.

3.   Eesistuja võib anda vaatlejatele ja nende esindajatele loa osaleda platvormi aruteludel ja pakkuda eksperditeadmisi. Neil ei ole hääleõigust ja nad ei osale platvormi aruannete või järelduste koostamisel.

4.   Platvormil ei tohi olla rohkem kui viis vaatlejat.

Artikkel 11

Kodukord

Eesistuja ettepanekul ja temaga kokkuleppel võtab platvorm lihthäälteenamusega ja eksperdirühmade standardtöökorra alusel kooskõlas horisontaalsete eeskirjadega vastu oma töökorra.

Artikkel 12

Ametisaladus ja salastatud teabe käitlemine

Platvormi liikmed ja nende esindajad ning kutsutud eksperdid ja vaatlejad järgivad aluslepingutes ja nende rakenduseeskirjades sätestatud ametisaladuse hoidmise kohustust, mis kehtib kõigile institutsioonide liikmetele ja personalile, ning samuti komisjoni otsustes (EL, Euratom) 2015/443 (8) ja (EL, Euratom) 2015/444 (9) sätestatud komisjoni julgeolekunorme seoses liidu salastatud teabe kaitsmisega. Juhul kui nad kõnealuseid kohustusi ei täida, võib komisjon võtta kõik asjakohased meetmed.

Artikkel 13

Suhted Euroopa Parlamendiga

Platvormi liikmed teavitavad Euroopa Parlamenti oma tegevusest. Euroopa Parlamendi taotluse korral ning vastavalt Euroopa Parlamendi ja Euroopa Komisjoni suhete raamkokkuleppes (10) sätestatud korrale võib komisjon paluda parlamendil saata oma eksperdid koosolekutel osalema.

Artikkel 14

Läbipaistvus

1.   Platvorm peab olema registreeritud alarühmade ning eksperdirühmade registris.

2.   Rühma liikmete kohta avaldatakse eksperdirühmade registris järgmised andmed:

a)

sikuliselt ametisse nimetatud liikmete nimed;

b)

liikmesorganisatsioonide nimetused; esindatav huvi;

c)

muude avalik-õiguslike isikute nimed;

d)

vaatlejate nimed.

3.   Kõik asjaomased dokumendid, sealhulgas päevakorrad, protokollid ja osalejate kaastööd, avaldatakse kas otse eksperdirühmade registri kaudu või esitades registris lingi asjakohasele veebisaidile, kus nimetatud teave asub. Asjakohastele veebisaitidele pääsuks ei ole vaja ennast kasutajaks registreerida, samuti ei ole sellega seotud muid piiranguid. Eelkõige avaldatakse aegsasti enne koosolekut selle päevakord ja muud asjakohased taustteavet andvad dokumendid ning seejärel pärast koosolekut võimalikult kiiresti selle protokoll. Avaldamisel nähakse ette erandid ainult juhul, kui leitakse, et dokumendi avalikustamine kahjustaks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1049/2001 (11) artiklis 4 kindlaksmääratud avaliku või erahuvi kaitset.

Artikkel 15

Koosolekutega seotud kulud

1.   Platvormi ja selle alarühmade tegevuses osalejatele ei maksta nende teenuste eest tasu.

2.   Komisjon hüvitab reisi- ja elamiskulud seoses platvormi või selle alarühma tegevuses osalemisega. Kulud hüvitatakse vastavalt komisjonis kehtivatele eeskirjadele ja nende summade piires, mis on komisjoni talitustele iga-aastase vahendite eraldamise korra kohaselt selleks otstarbeks eraldatud.

Artikkel 16

Kohaldamine

Käesolevat otsust kohaldatakse kuni 31. detsembrini 2019.

Brüssel, 24. jaanuar 2017

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Vytenis ANDRIUKAITIS


(1)  Loomade heaolu käsitlev eksperdirühm E02668.

(2)  Euroopa Parlamendi 24. novembri 2015. aasta resolutsioon loomade heaolu uue strateegia kohta aastateks 2016–2020 (2015/2957 (RSP)).

(3)  Euroopa Liidu Nõukogu 3464. istung (põllumajandus ja kalandus), 17. mai 2016.

(4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. detsembri 2000. aasta määrus (EÜ) nr 45/2001 üksikisikute kaitse kohta isikuandmete töötlemisel ühenduse institutsioonides ja asutustes ning selliste andmete vaba liikumise kohta (EÜT L 8, 12.1.2001, lk 1).

(5)  Näiteks Maailma Loomatervise Organisatsioon (OIE), ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon (FAO).

(6)  Komisjoni 30. mai 2016. aasta otsus, millega kehtestatakse horisontaalsed eeskirjad komisjoni eksperdirühmade loomiseks ja toimimiseks.

(7)  Vt horisontaalsete eeskirjade artiklit 10 ja artikli 14 punkti 2.

(8)  ELT L 72, 17.3.2015, lk 41.

(9)  ELT L 72, 17.3.2015, lk 53.

(10)  ELT L 304, 20.11.2010, lk 47.

(11)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2001. aasta määrus (EÜ) nr 1049/2001 üldsuse juurdepääsu kohta Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni dokumentidele (EÜT L 145, 31.5.2001, lk 43).