27.9.2016   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 259/42


KOMISJONI MÄÄRUS (EL) 2016/1719,

26. september 2016,

millega kehtestatakse võimsuse jaotamise forvardturu eeskiri

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 13. juuli 2009. aasta määrust (EÜ) nr 714/2009 võrkudele juurdepääsu tingimuste kohta piiriüleses elektrikaubanduses ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 1228/2003, (1) eriti selle artikli 18 lõike 3 punkti b ja lõiget 5,

ning arvestades järgmist:

(1)

Täielikult toimiva ja ühendatud energiasiseturu kiire ja lõplik väljakujundamine on väga tähtis energiavarustuskindluse tagamiseks, konkurentsivõime suurendamiseks ja kõigile tarbijatele taskukohase hinnaga elektrienergia pakkumiseks. Hästi toimiv elektrienergia siseturg peaks andma tootjatele vajalikud stiimulid uutesse elektritootmisvahenditesse, sh taastuvatest energiaallikatest elektri tootmise vahenditesse investeerimiseks, kusjuures erilist tähelepanu tuleks pöörata ELi energiaturu kõige eraldatumatele liikmesriikidele ja piirkondadele. Hästi toimiv turg peaks seoses energiavarustuskindluse tagamisega võimaldama ka tarbijatel võtta asjakohaseid meetmeid energia säästlikumaks kasutamiseks.

(2)

Energiavarustuskindlus on riigi julgeoleku oluline osa ning seega tihedalt seotud elektrienergia siseturu tõhusa toimimisega ja liikmesriikide eraldiseisvate elektriturgude ühendamisega. Elektrienergia võib ELi kodanikeni jõuda üksnes võrgu kaudu. Toimivad elektriturud, eelkõige elektrivõrgud ja muud elektrienergiaga varustamise vahendid, on riigi julgeoleku, majanduse konkurentsivõime ja ELi kodanike heaolu seisukohast otsustava tähtsusega.

(3)

Määruses (EÜ) nr 714/2009 on sätestatud mittediskrimineerivad eeskirjad piiriüleses elektrikaubanduses kasutatavate võrkudele juurdepääsu tingimuste kohta, eelkõige aga võimsuse jaotamise ja ülekoormuse juhtimise eeskirjad piiriüleseid elektrienergiavooge mõjutavate ülekandevõrkude ja nendevaheliste ühenduste kohta. Et jõuda tõeliselt ühtse elektrituru kujunemiseni, tuleb välja töötada tõhusad riskide maandamise meetmed tootjate, tarbijate ja jaemüüjate jaoks, et leevendada ettetulevaid hinnariske piirkonnas, kus nad tegutsevad, sealhulgas tuleks ühtlustada praegused enampakkumiste eeskirjad võimsuse jaotamise kohta forvardturul.

(4)

Põhivõrguettevõtjad peaksid kooskõlastama pikkade ajavahemike võimsuse arvutusi kuu- ja aastaturu jaoks vähemalt piirkondlikul tasandil, et tagada võimsusarvutuste usaldusväärsus ja optimaalse võimsuse pakkumine turul. Põhivõrguettevõtjad peaks sel eesmärgil koostama ühise võrgumudeli kõigi vajalike andmetega pikkade ajavahemike võimsuse arvutamiseks, võttes arvesse määramatust, mis kaasneb pikemate ajavahemikega. Pikkade ajavahemike jaoks piiriüleste võimsuste arvutamiseks ja jaotamiseks tuleks kasutada koordineeritud netoülekandevõimsusel põhinevat meetodit. Voopõhist meetodit võiks rakendada sel juhul, kui pakkumispiirkonnad on väga suure vastastikuse sõltuvusega ja selline meetod on majandusliku tõhususe seisukohast õigustatud.

(5)

Pikkade ajavahemike jaoks piirkonnaülese võimsuse ühtlustatud jaotamiseeskirjade koostamise eelduseks on Euroopa tasandi ühtse jaotamiskeskkonna loomine ja selle toimimine. Kõik põhivõrguettevõtjad peaksid osalema sellise keskse jaotamiskeskkonna väljatöötamises, et hõlbustada pikaajaliste ülekandeõiguste jaotamist turuosalistele ning selline jaotamiskeskkond peaks võimaldama pikaajaliste ülekandeõiguste üleandmist ühelt nõuetekohaselt turuosaliselt teisele.

(6)

Et võimaldada läbipaistvalt ja mittediskrimineerivalt jaotada pikaajalisi ülekandeõigusi, tuleks ühtses jaotamiskeskkonnas avaldada kogu vajalik teave enampakkumise kohta enne selle algust. Registreerimise eeskirjas peaks olema üksikasjalik teave tegelike ülekandeõiguste registreerimise korra kohta, sealhulgas nõuded, ajakava, sulgemisajad ja turuosaliste vaheliste vahetuste nõuetekohasuse tingimused.

(7)

Pikaajaliste ülekandeõiguste omajatel peaks olema õigus oma pikaajalised ülekandeõigused tagasi kanda põhivõrguettevõtjatele võimsuste ümberjaotamiseks. Õiguste omajad võivad saada tasu pikaajaliste ülekandeõiguste tagasikande eest. Lisaks sellele peaksid turuosalised saama üle anda ja osta juba jaotatud pikaajalisi ülekandeõigusi. Turuosalised peaksid teatama põhivõrguettevõtjatele, kui tehakse selliseid üleandmisi või ostusid ning kes on tehingute pooled, sealhulgas nendega seotud turuosalised ja asjaomased põhivõrguettevõtjad.

(8)

On oluline, et ühtses jaotamiskeskkonnas osalemisega seotud halduskoormus ja kulud püsiksid mõistlikes piirides, eelkõige seoses lepingulise raamistiku ühtlustamisega suhetes turuosalistega.

(9)

Praegu on Euroopa Liidus kasutusel mitu jaotamiseeskirja, mis reguleerivad lepingulisi suhteid seoses pikaajaliste ülekandeõigustega. Põhivõrguettevõtjad peaksid töötama välja ühtlustatud jaotamiseeskirja, mida kohaldataks liidu tasandil füüsiliste ülekandeõiguste suhtes, rahaliste ülekandeõiguste suhtes, mis on optsioonide kujul, ning rahaliste ülekandeõiguste suhtes, mis on kohustuste kujul.

(10)

Kõnealuses ühtlustatud jaotamiseeskirjas peaks olema pikaajaliste ülekandeõiguste jaotamise protsessi või menetluse kirjeldus, sealhulgas osalemise vähimnõuded, rahalised küsimused, otsestel enampakkumistel pakutavate toodete liigid, registreerimise eeskiri, piirangute ja hüvitamise eeskirjad, eeskirjad turuosaliste jaoks, kui nad kannavad üle oma pikaajalisi ülekandeõigusi, „kasuta või müü“ põhimõtte kohta, eeskirjad vääramatu jõu ja kohustuste kohta. Kõnealuses ühtlustatud jaotamiseeskirjas tuleks esitada lepingulised kohustused, mida turuosalised peavad täitma.

(11)

Komisjoni määruses (EL) 2015/1222 (2) on sätestatud järgmise päeva püsikindluse kinnitusaeg ning sellega seoses hüvitamiseeskirjad selleks puhuks, kui pikaajalisi ülekandeõigusi pärast seda tähtaega piiratakse. Samuti peaksid põhivõrguettevõtjad hüvitama või tegema tagasimakse pikaajaliste ülekandeõiguste omajatele, kui pikaajalisi ülekandeõigusi piiratakse enne järgmise päeva püsikindluse kinnitusaega.

(12)

Võib kehtestada hüvitise ülempiiri pikaajaliste ülekandeõiguste omajatele, kelle ülekandeõigusi piiratakse enne järgmise päeva püsikindluse kinnitusaega, pidades silmas asjaomaste turgude likviidsust ja turuosaliste võimalust oma olukorda muuta.

(13)

Kui riikide reguleerivad asutused ei suuda kõnealustes reguleerimise küsimustes kokkuleppele jõuda, peab kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 713/2009 (3) artikliga 8 otsuse ühtsete juurdepääsutingimuste või -meetodite kohta tegema Energeetikasektorit Reguleerivate Asutuste Koostööamet (edaspidi „koostööamet“).

(14)

Käesolev määrus on välja töötatud tihedas koostöös koostööameti, Euroopa elektri põhivõrguettevõtjate võrgustiku ja sidusrühmadega, et läbipaistvalt ja kõiki osalisi kaasavalt võtta vastu tõhusad, tasakaalustatud ja proportsionaalsed eeskirjad. Vastavalt määruse (EÜ) nr 714/2009 artikli 18 lõikele 3 peab komisjon enne käesoleva määruse muutmise ettepaneku tegemist konsulteerima koostööameti, Euroopa elektri põhivõrguettevõtjate võrgustikuga ja muude asjaomaste sidusrühmadega.

(15)

Käesoleva määrusega täiendatakse määruse (EÜ) nr 714/2009 I lisa kooskõlas osutatud määruse artiklis 16 sätestatud põhimõtetega.

(16)

Käesolevas määruses sätestatud meetmed on kooskõlas määruse (EÜ) nr 714/2009 artikli 23 lõikes 1 nimetatud komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

I JAOTIS

ÜLDSÄTTED

Artikkel 1

Reguleerimisese ja kohaldamisala

1.   Käesolevas määruses sätestatakse üksikasjalikud eeskirjad võimsuse piirkonnaülese jaotamise kohta forvardturul, ühise metoodika kohta, millega määratakse kindlaks pikkade ajavahemike jaoks piirkonnaülesed võimsused, sellise ühtse jaotamiskeskkonna rajamise kohta Euroopa tasandil, kus pakutakse pikaajalisi ülekandeõigusi, ning võimaluste kohta neid tagasi kanda võimsuste jaotamiseks forvardturul või nende üleandmiseks ühelt turuosaliselt teisele.

2.   Käesolevat määrust kohaldatakse kõigi Euroopa Liidu siseste elektripõhivõrkude ja nendevaheliste ühenduste suhtes, välja arvatud sellised saarte põhivõrgud, mis ei ole muude põhivõrkudega ühendatud.

3.   Liikmesriikides, kus on rohkem kui üks põhivõrguettevõtja, kohaldatakse käesolevat määrust liikmesriigi kõikide põhivõrguettevõtjate suhtes. Kui mõne põhivõrguettevõtja funktsioon ei ole asjakohane ühe või mitme käesolevas määruses sätestatud kohustuse seisukohast, võib liikmesriik määrata nende kohustuste täitmise eest vastutavaks teise põhivõrguettevõtja või mitu teist põhivõrguettevõtjat.

4.   ELi ühtne jaotamiskeskkond võidakse avada Šveitsis tegutsevatele turukorraldajatele ja põhivõrguettevõtjatele tingimusel, et selle riigi asjaomaste õigusaktidega rakendatakse ELi elektriturgu reguleerivate õigusaktide peamisi sätteid ning et ELi ja Šveitsi valitsuse vahel on sõlmitud elektroenergeetika alast koostööd reguleeriv leping.

5.   Vastavalt lõike 4 tingimustele otsustab Šveitsi osalemise ühtses jaotamiskeskkonnas komisjon, kes lähtub koostööameti arvamusest. Ühtses jaotamiskeskkonnas osalevate Šveitsi põhivõrguettevõtjate õigused ja kohustused peavad olema kooskõlas ELis tegutsevate põhivõrguettevõtjate õiguste ja kohustustega, et võimaldada ELi tasandil rakendatavate pikaajaliste ülekandeõiguste jaotamise sujuvat toimimist ning tagada kõigile osalistele võrdsed tingimused.

Artikkel 2

Mõisted

Käesoleva määruse kohaldamisel kasutatakse mõisteid määruse (EÜ) nr 714/2009 artikli 2, määruse (EL) 2015/1222 artikli 2, komisjoni määruse (EL) nr 543/2013 (4) artikli 2 ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2009/72/EÜ (5) artikli 2 tähenduses.

Lisaks kasutatakse järgmisi mõisteid:

1)   „võimsuse jaotamine forvardturul“– piirkonnaülese võimsuse jaotamine pikkadeks ajavahemikeks enampakkumise teel enne järgmise päeva turu ajavahemikku;

2)   „pikaajaline ülekandeõigus“– forvardturul võimsuse jaotamisel omandatud füüsiline ülekandeõigus, rahaline ülekandeõigus optsiooni kujul või rahaline ülekandeõigus kohustuse kujul;

3)   „jaotamiseeskiri“– eeskiri võimsuse jaotamise kohta forvardturul, mida kohaldatakse ühtses jaotamiskeskkonnas;

4)   „ühtne jaotamiskeskkond“– kõigi põhivõrguettevõtjate loodud Euroopa keskkond võimsuse jaotamiseks forvardturul;

5)   „enampakkumine“– toiming, mille puhul pakutakse ja jaotatakse võimsust piirkonnaüleselt pikaks ajaks turuosalistele, kes esitavad pakkumisi;

6)   „kasuta või müü“– põhimõte, mille kohaselt füüsiliste ülekandeõiguste esemeks oleva ostetud ja registreerimata piirkonnaülese võimsuse ülekande õigus läheb automaatselt järgmise päeva turul jaotamiseks ja mille kohaselt kõnealuste füüsiliste ülekandeõiguste omaja saab selle eest põhivõrguettevõtjalt hüvitust;

7)   „registreerimine“– teatamine, mille teevad füüsiliste ülekandeõiguste omaja ja tema vastaspool või volitatud kolmas osaline vastavatele põhivõrguettevõtjatele piirkonnaülese pikkade ajavahemike võimsuse kasutamise kohta;

8)   „registreerimise eeskiri“– eeskiri, mille kohaselt füüsiliste ülekandeõiguste omaja ja tema vastaspool või volitatud kolmas osaline registreerivad vastavate põhivõrguettevõtjate juures piirkonnaülese pikkade ajavahemike võimsuse kasutamise;

9)   „hinnavahe“– kahe vaadeldava pakkumispiirkonna järgmise päeva turu tunnihinna vahe asjaomases turuajaühikus teataval suunal;

10)   „hüvitamiseeskiri“– eeskiri, mille kohaselt iga põhivõrguettevõtja, kelle vastutusel oleva pakkumispiirkonna piiril on jaotatud ülekandeõigusi, maksab ülekandeõiguste omajatele hüvitist pikaajaliste ülekandeõiguste piiramise eest.

Artikkel 3

Forvardturul võimsuse jaotamise eesmärgid

Käesoleva määruse eesmärgid on järgmised:

a)

edendada tõhusat pikaajalist piiriülest kaubandust koos pikaajaliste piirkonnaüleste riskide maandamise võimalustega turuosaliste jaoks;

b)

optimeerida pikkade ajavahemike jaoks piirkonnaülese võimsuse arvutamist ja jaotamist;

c)

tagada pikkade ajavahemike puhul mittediskrimineeriv juurdepääs piirkonnaülesele võimsusele;

d)

tagada põhivõrguettevõtjate, koostööameti, reguleerivate asutuste ja turuosaliste aus ja mittediskrimineeriv kohtlemine;

e)

järgida õiglase ja korrastatud võimsuse jaotamise põhimõtteid forvardturul ning järgida õiglase ja korrastatud hinnakujunduse põhimõtteid;

f)

tagada ja suurendada teabe läbipaistvust ning usaldusväärsust seoses võimsuse jaotamisega forvardturul;

g)

panustada ELi elektripõhivõrgu ja elektroenergeetikasektori pikaajalisse säästlikku toimimisse ja arengusse.

Artikkel 4

Tingimuste või meetodite kasutuselevõtmine

1.   Põhivõrguettevõtjad töötavad välja käesoleva määrusega nõutud tingimused või meetodid ning esitavad need heakskiitmiseks pädevale reguleerivale asutusele vastavalt käesolevas määruses sätestatud tähtaegadele. Kui käesoleva määruse kohaste tingimuste või meetodite kehtestamise ettepaneku väljatöötamises ja kokkuleppimises peab osalema rohkem kui üks põhivõrguettevõtja, peavad osalevad põhivõrguettevõtjad tegema tihedat koostööd. Põhivõrguettevõtjad peavad koostöös Euroopa elektri põhivõrguettevõtjate võrgustikuga korrapäraselt teavitama pädevaid reguleerivaid asutusi ja koostööametit nimetatud tingimuste või meetodite väljatöötamise edenemisest.

2.   Artikli 4 lõike 6 kohaste tingimuste või meetodite alaste ettepanekute üle otsustavad põhivõrguettevõtjad kvalifitseeritud häälteenamusega, kui ei õnnestu üksmeelt saavutada. Kvalifitseeritud häälteenamus artikli 4 lõike 6 kohaste ettepanekute vastuvõtmiseks peab hõlmama:

a)

põhivõrguettevõtjaid, kes esindavad vähemalt 55 % liikmesriikidest, ning

b)

selliseid põhivõrguettevõtjaid, kes esindavad liikmesriike, mille elanikkond on vähemalt 65 % liidu elanikkonnast.

Blokeeriv vähemus peab artikli 4 lõike 6 kohaste otsuste blokeerimiseks koosnema vähemalt nelja liikmesriiki esindavatest põhivõrguettevõtjatest; kui blokeerivat vähemust ei õnnestu moodustada, loetakse kvalifitseeritud häälteenamus saavutatuks.

Kui põhivõrguettevõtjad teevad otsuseid artikli 4 lõike 6 alusel, on igal liikmesriigil üks hääl. Kui liikmesriigi territooriumil on rohkem kui üks põhivõrguettevõtja, jagab liikmesriik hääleõiguse põhivõrguettevõtjate vahel.

3.   Põhivõrguettevõtjad, kes võtavad vastu otsuseid artikli 4 lõike 7 kohaste tingimuste või meetodite kohta, peavad tegema otsuseid kvalifitseeritud häälteenamusega, kui nad ei saavuta üksmeelt ja kui vaatlusalused piirkonnad hõlmavad rohkem kui viit liikmesriiki. Kvalifitseeritud häälteenamus artikli 4 lõike 7 kohaste ettepanekute vastuvõtmiseks peab hõlmama:

a)

põhivõrguettevõtjaid, kes esindavad vähemalt 72 % asjaomastest liikmesriikidest, ning

b)

põhivõrguettevõtjaid, kes esindavad liikmesriike, mille elanikkond on vähemalt 65 % vaadeldava piirkonna elanikkonnast.

Blokeeriv vähemus peab artikli 4 lõike 7 kohaste otsuste blokeerimiseks olema vähemalt miinimumarv põhivõrguettevõtjaid, kes esindavad osalevate liikmesriikide elanikest rohkem kui 35 %, lisaks sellele põhivõrguettevõtjad, kes esindavad veel vähemalt ühte asjaomast liikmesriiki; kui blokeerivat vähemust ei õnnestu moodustada, loetakse kvalifitseeritud häälteenamus saavutatuks.

Põhivõrguettevõtjad peavad tegema kuni viit liikmesriiki hõlmavaid piirkondi käsitlevate, artikli 4 lõike 7 kohaste tingimuste või meetodite alaste ettepanekute otsuseid konsensuse alusel.

Kui põhivõrguettevõtja teeb otsuseid artikli 4 lõike 7 alusel, on igal liikmesriigil üks hääl. Kui liikmesriigi territooriumil on rohkem kui üks põhivõrguettevõtja, jagab liikmesriik hääleõiguse põhivõrguettevõtjate vahel.

4.   Kui põhivõrguettevõtjad ei esita riiklikule reguleerivale asutusele käesolevas määruses sätestatud tähtajaks tingimuste või meetodite kohta ettepanekut, peavad nad pädevale reguleerivale asutusele ja koostööametile esitama asjaomaste tingimuste või meetodite esialgse versiooni ning selgitama, miks neil ei ole õnnestunud kokkuleppele jõuda. Koostööamet teavitab komisjoni ebaõnnestumisest ning uurib komisjoni nõudel koostöös pädevate reguleerivate asutustega selle põhjusi ja teatab komisjonile. Komisjon võtab tingimuste või meetodite vastuvõtmiseks vajalikud meetmed nelja kuu jooksul pärast koostööametilt teabe saamist.

5.   Iga reguleeriv asutus vastutab lõigetes 6 ja 7 nimetatud tingimuste või meetodite heakskiitmise eest.

6.   Kõigi reguleerivate asutuste heakskiidu peavad saama järgmiste tingimuste või meetodite ettepanekud:

a)

tootmis- ja koormusandmete esitamise metoodika vastavalt artiklile 17;

b)

ühise võrgumudeli metoodika kooskõlas artikliga 18;

c)

nõuded ühtse jaotamiskeskkonna kohta kooskõlas artikliga 49;

d)

ühtlustatud jaotamiseeskiri kooskõlas artikliga 51;

e)

võimsusjaotustulu jaotamise metoodika kooskõlas artikliga 57.

f)

metoodika ühtse jaotamiskeskkonna rajamise, väljaarendamise ja käitamise kulude jagamise kohta artikli 59 kohaselt;

g)

metoodika selliste kulude jagamise kohta, mis tekivad seoses püsikindluse tagamisega ja pikaajaliste ülekandeõiguste eest tasumisega artikli 61 kohaselt.

7.   Kõigi vaatlusaluse piirkonna reguleerivate asutuste heakskiidu peavad saama järgmiste tingimuste või meetodite ettepanekud:

a)

võimsuse arvutamise metoodika kooskõlas artikliga 10;

b)

piirkonnaülese võimsuse jaotamise metoodika kooskõlas artikliga 16;

c)

pikaajaliste ülekandeõiguste piirkondlik kujundamine kooskõlas artikliga 31;

d)

varumeetmete kehtestamine kooskõlas artikliga 42;

e)

piirkondlikud nõuded ühtlustatud jaotamiseeskirjas kooskõlas artikliga 52, sealhulgas piirkondlik hüvitamiseeskiri kooskõlas artikliga 55.

8.   Tingimuste või meetodite ettepanek peab hõlmama nende rakendamise esialgset ajakava ning kirjeldust selle kohta, kuidas need võiksid mõjutada käesoleva määruse eesmärkide saavutamist. Mitme reguleeriva asutuse või kõigi reguleerivate asutuste heakskiitu vajavad tingimuste või meetodite alased ettepanekud tuleb edastada üheaegselt nii koostööametile kui ka reguleerivatele asutustele. Pädevate reguleerivate asutuste taotlusel peab koostööamet kolme kuu jooksul väljastama arvamuse tingimuste või meetodite alaste ettepanekute kohta.

9.   Kui tingimuste või meetodite heakskiitmiseks on vaja rohkem kui ühe reguleeriva asutuse otsust, peavad pädevad reguleerivad asutused kokkuleppele jõudmiseks omavahel konsulteerima, tegema tihedat koostööd ja kooskõlastama oma tegevuse. Vajaduse korral peavad pädevad reguleerivad asutused võtma arvesse koostööameti arvamust. Reguleerivad asutused peavad lõigete 6 ja 7 kohaselt esitatud tingimuste või meetodite kohta tegema otsused kuue kuu jooksul pärast seda, kui reguleeriv asutus või asjakohasel juhul viimane asjaomane reguleeriv asutus on tingimused või meetodid kätte saanud.

10.   Kui reguleerivad asutused ei suuda saavutada kokkulepet lõikes 9 nimetatud aja jooksul või kui nad esitavad sellekohase kollektiivse taotluse, peab koostööamet kuue kuu jooksul võtma vastu otsuse tingimusi või meetodeid käsitlevate ettepanekute kohta kooskõlas määruse (EÜ) nr 713/2009 artikli 8 lõikega 1.

11.   Kui üks või mitu reguleerivat asutust nõuab lõigete 6 ja 7 kohaselt esitatud tingimuste või meetodite muutmist enne nende heakskiitmist, peavad asjaomased põhivõrguettevõtjad esitama muudetud tingimuste või meetodite ettepaneku heakskiitmiseks kahe kuu jooksul pärast reguleerivate asutuste sellekohast nõuet. Pädevad reguleerivad asutused peavad tegema muudetud tingimuste või meetodite kohta otsuse kahe kuu jooksul pärast nende esitamist. Kui pädevad reguleerivad asutused ei suuda kahe kuu jooksul kokkuleppele jõuda lõigete 6 ja 7 kohaste tingimuste või meetodite osas või kui nad esitavad kollektiivse taotluse, peab koostööamet kuue kuu jooksul võtma vastu otsuse muudetud tingimuste või meetodite kohta kooskõlas määruse (EÜ) nr 713/2009 artikli 8 lõikega 1. Kui asjaomased põhivõrguettevõtjad ei esita tingimuste või meetodite muutmise ettepanekut, kohaldatakse lõikes 4 kirjeldatud menetlust.

12.   Tingimuste või meetodite ettepaneku väljatöötamise eest vastutavad põhivõrguettevõtjad või lõigete 6 ja 7 kohaselt nende vastuvõtmise eest vastutavad reguleerivad asutused võivad teha ettepaneku muuta neid tingimusi või meetodeid.

Tingimuste või meetodite muutmise ettepanekud tuleb esitada konsulteerimiseks artiklis 6 sätestatud korras ning need tuleb heaks kiita käesolevas artiklis sätestatud korras.

13.   Käesoleva määruse kohaselt tingimuste või meetodite väljatöötamise eest vastutavad põhivõrguettevõtjad peavad need internetis avaldama pärast pädevatelt reguleerivatelt asutustelt saadud heakskiitu või, kui heakskiitu ei ole vaja, siis pärast nende tingimuste või meetodite väljatöötamist, välja arvatud juhul, kui selline teave on artikli 7 kohaselt konfidentsiaalne.

Artikkel 5

Sidusrühmade kaasamine

Koostööamet peab koostöös Euroopa elektri põhivõrguettevõtjate võrgustikuga korraldama sidusrühmade kaasamist seoses võimsuse jaotamisega forvardturul ning muude käesoleva määruse rakendamisega seotud küsimustega. See hõlmab korrapäraseid kohtumisi sidusrühmadega, et selgitada välja probleemid võimsuse jaotamisega forvardturul ja teha nende kohta parandusettepanekuid, sealhulgas seoses võimsuse jaotamise käigu ja arendamisega ning seoses enampakkumise eeskirja ühtlustamisega. See ei asenda sidusrühmadega peetavaid konsultatsioone vastavalt artiklile 6.

Artikkel 6

Konsulteerimine

1.   Kui käesolevas määruses on selgelt sätestatud, peavad käesoleva määruse kohaste tingimusi või meetodeid ning nende muutmist käsitlevate ettepanekute esitamise eest vastutavad põhivõrguettevõtjad kõnealuste kavandatud ettepanekute osas konsulteerima sidusrühmadega, sealhulgas iga liikmesriigi asjaomaste ametiasutustega. Konsulteerimine peab kestma vähemalt üks kuu.

2.   Põhivõrguettevõtjate ettepanekud, mis tingimuste või meetodite kohta esitatakse ELi tasandil, tuleb avaldada ja konsulteerimiseks esitada ELi tasandil. Põhivõrguettevõtjate ettepanekud, mis esitatakse piirkonna tasandil, tuleb avada vähemalt piirkonna tasandi konsultatsioonidele. Kahe- või mitmepoolsel tasandil ettepanekuid esitavad osalised peavad konsulteerima vähemalt asjaomaste liikmesriikidega.

3.   Tingimusi või meetodeid käsitleva ettepaneku eest vastutavad isikud peavad lõike 1 kohaselt korraldatud konsultatsioonide käigus avaldatud sidusrühmade arvamusi nõuetekohaselt arvestama, enne kui ettepanek esitatakse reguleerivale asutusele heakskiitmiseks, kui see on artikli 4 kohaselt nõutav, või kõigil muudel juhtudel enne avaldamist. Igal juhul tuleb esitatud ettepaneku kohta koostada arutelu tulemuste rakendamise või mitterakendamise selge ja arutamiskõlblik põhjendus ning see tuleb avaldada aegsasti kas enne tingimuste või meetodite alase ettepaneku avaldamist või avaldamisega samal ajal.

Artikkel 7

Konfidentsiaalsuskohustused

1.   Käesoleva määruse täitmisel saadud, vahetatud või edastatud konfidentsiaalse teabe suhtes kehtivad lõigetes 2, 3 ja 4 sätestatud ametisaladuse hoidmise tingimused.

2.   Ametisaladuse hoidmise tingimused kehtivad kõigile isikutele, kelle suhtes kohaldatakse käesoleva määruse sätteid.

3.   Piiramata siseriiklike õigusaktide, käesoleva määruse muude sätete ja muude asjaomaste ELi õigusaktide kohaldamist, ei tohi lõikes 2 nimetatud isikud töökohustuste täitmisel neile teatavaks saanud konfidentsiaalset teavet avaldada ühelegi teisele isikule ega asutusele.

4.   Reguleerivad asutused, juriidilised isikud ja füüsilised isikud, kes omandavad käesoleva määruse täitmisega seoses konfidentsiaalset teavet, võivad seda kasutada ainult oma käesoleva määrusega sätestatud funktsioonide täitmiseks; see nõue ei mõjuta riiklike ega liidu õigusaktide kohaldatavust.

II JAOTIS

NÕUDED TINGIMUSTE JA MEETODITE KOHTA

1. PEATÜKK

Võimsuse arvutamine forvardturu jaoks

1. jagu

Üldnõuded

Artikkel 8

Võimsusarvutuse alad

Käesoleva määruse kohaldamisel on võimsusarvutuse alad samad, mis on kehtestatud vastavalt määruse (EL) 2015/1222 artiklile 15.

Artikkel 9

Võimsusarvutuse ajavahemikud

Iga koordineeritud võimsusarvutuse ala kõik põhivõrguettevõtjad peavad tagama, et piirkonnaülest võimsust arvutataks iga võimsuse jaotamise korral forvardturul ning vähemalt aastate lõikes ja kuude lõikes.

2. jagu

Võimsuse arvutamise metoodika

Artikkel 10

Võimsuse arvutamise metoodika

1.   Hiljemalt kuus kuud pärast ühise kooskõlastatud võimsuse arvutamise metoodika heakskiitmist määruse (EL) 2015/1222 artikli 9 lõike 7 kohaselt peavad iga võimsusarvutuse ala kõik põhivõrguettevõtjad esitama ühise võimsuse arvutamise metoodika ettepaneku pikkade ajavahemike jaoks asjaomases alas. Ettepaneku üle tuleb pidada konsultatsioone kooskõlas artikliga 6.

2.   Võimsuse ühise arvutamise meetodina tuleb kasutada kas koordineeritud netoülekandevõimsusel põhinevat meetodit või voopõhist meetodit.

3.   Võimsuse arvutamise meetod peab olema kooskõlas võimsuse arvutamise meetodiga, mis on kehtestatud järgmise päeva turu ja päevasisese turu ajavahemike jaoks määruse (EL) 2015/1222 artikli 21 lõike 1 kohaselt.

4.   Võimsuse arvutamisel pikkade ajavahemike jaoks tuleb arvestada määramatust järgmiselt:

a)

seoses mitme stsenaariumi põhjal tehtava talitluskindluse analüüsiga, milles kasutatakse võimsusarvutuse sisendandmeid, võimsusarvutusmeetodit, millele on osutatud artikli 21 lõike 1 punktis b ning piirkonnaülese võimsuse valideerimismeetodit, millele on osutatud määruse (EL) 2015/1222 artikli 21 lõike 1 punktis c; või

b)

seoses statistilise käsitlusega, mis põhineb varasemal piirkonnaülesel võimsusel järgmise päeva turu või päevasisese turu ajavahemikes, kui on võimalik tõendada, et selle käsitlusega võib:

i)

tõhustada võimsuse arvutamise metoodikat;

ii)

paremini arvesse võtta määramatust piirkonnaülese võimsuse arvutamisel pikkade ajavahemike jaoks kui talitluskindluse analüüsiga vastavalt lõike 4 punktile a;

iii)

suurendada majanduslikku tasuvust, säilitades sama talitluskindluse.

5.   Iga võimsusarvutuse ala kõik põhivõrguettevõtjad võivad ühiselt kasutada voopõhist meetodit võimsuse arvutamisel pikkade ajavahemike puhul tingimusel, et:

a)

voopõhise meetodiga saavutatakse võimsusarvutuse alas majandusliku tasuvuse suurenemine talitluskindluse taseme säilitamisega;

b)

voopõhise meetodiga saadud tulemuste läbipaistvus ja õigsus on leidnud võimsusarvutuse alas kinnitust ning

c)

põhivõrguettevõtjad annavad turuosalistele aega kuus kuud oma protsesside kohandamiseks.

6.   Kui kasutatakse mitmel stsenaariumil põhinevat talitluskindluse analüüsi võimsuse arvutamise metoodika arendamiseks võimsusarvutuse alas, tuleb kohaldada määruse (EL) 2015/1222 artikli 21 lõikes 1 sätestatud nõudeid võimsusarvutuse sisendandmete, võimsusarvutuse meetodi ja piirkonnaülese võimsuse valideerimise kohta, välja arvatud artikli 21 lõike 1 punkti a alapunkt iv, kus see on asjakohane.

7.   Võimsuse arvutamise metoodika väljatöötamisel tuleb võtta arvesse varumeetmete nõudeid ja määruse (EL) 2015/1222 artikli 21 lõikes 3 sätestatud nõuet.

Artikkel 11

Võrgu talitluskindluse varu määramise metoodika

Ühise võimsusarvutuse metoodika ettepanek peab sisaldama võrgu talitluskindluse varu määramise metoodikat, mis peab vastama määruse (EL) 2015/1222 artiklis 22 sätestatud nõuetele.

Artikkel 12

Võrgu talitluskindluse piirangute ja erandolukordade metoodika

Ühise võimsusarvutuse metoodika ettepanek peab sisaldama võrgu talitluskindluse piirangute ja erandolukordade metoodikat, mis peab vastama määruse (EL) 2015/1222 artikli 23 lõigetes 1 ja 2 sätestatud nõuetele.

Artikkel 13

Tootmise muutmise võtme metoodika

Ühise võimsusarvutuse metoodika ettepanek peab sisaldama tootmise muutmise võtme kindlaksmääramise metoodikat, mis vastab määruse (EL) 2015/1222 artiklis 24 sätestatud nõuetele.

Artikkel 14

Talitluskindluse tugimeetmete metoodika

Kui võimsuse arvutamisel pikkade ajavahemike korral võetakse arvesse tugimeetmeid, peab iga põhivõrguettevõtja tagama, et kõnealused tugimeetmed oleksid tehniliselt kättesaadavad reaalajalises talitluses ja vastaksid nõuetele, mis on sätestatud määruse (EL) 2015/1222 artiklis 25.

Artikkel 15

Piirkonnaülese võimsuse valideerimise metoodika

Ühise võimsusarvutuse metoodika ettepanek peab sisaldama piirkonnaülese võimsuse valideerimise metoodikat, mis peab vastama komisjoni määruse (EL) 2015/1222 artiklis 26 sätestatud nõuetele.

Artikkel 16

Metoodika piirkonnaülese võimsuse jagamiseks pikkade ajavahemike korral

1.   Hiljemalt artiklis 10 sätestatud võimsuse arvutamise metoodika esitamise ajaks peavad iga võimsusarvutuse ala põhivõrguettevõtjad koos välja töötama metoodika ettepaneku piirkonnaülese võimsuse jagamiseks pikkade ajavahemike korral koordineeritud viisil erinevates võimsuse jaotamise ajavahemikes vastavas piirkonnas. Ettepaneku üle tuleb pidada konsultatsioone kooskõlas artikliga 6.

2.   Piirkonnaülese võimsuse jagamise meetod peab pikkade ajavahemike korral vastama järgmistele tingimustele:

a)

see peab vastama turuosaliste riskimaandamise vajadustele;

b)

see peab olema kooskõlas võimsuse arvutamise metoodikaga;

c)

see ei tohi kaasa tuua konkurentsi piiranguid, eelkõige seoses juurdepääsuga pikaajalistele ülekandeõigustele.

3. jagu

Ühine võrgumudel

Artikkel 17

Tootmis- ja koormusandmete esitamise metoodika

1.   Hiljemalt kuus kuud pärast määruse (EL) 2015/1222 artikli 9 lõikes 6 sätestatud järgmise päeva turu ja päevasisese turu ajavahemike jaoks tootmis- ja koormusandmete esitamise metoodika heakskiitmist peavad kõik põhivõrguettevõtjad koos välja töötama ettepaneku ühtse tootmis- ja koormusandmete esitamise metoodika kohta, mille järgi esitada nõutavad tootmis- ja koormusandmed ühise võrgumudeli koostamiseks pikkade ajavahemike jaoks. Ettepaneku üle tuleb pidada konsultatsioone kooskõlas artikliga 6. Metoodikas tuleb võtta arvesse ja täiendada tootmis- ja koormusandmete esitamise metoodikat vastavalt määruse (EL) 2015/1222 artiklile 16.

2.   Tootmis- ja koormusandmete esitamise metoodika väljatöötamisel tuleb kohaldada määruse (EL) 2015/1222 artikli 16 nõudeid.

Artikkel 18

Ühise võrgumudeli metoodika

1.   Hiljemalt kuue kuu jooksul pärast määruse (EL) 2015/1222 artikli 9 lõike 6 kohase ühise võrgumudeli metoodika heakskiitmist järgmise päeva ja päevasisese turu ajavahemike jaoks peavad kõik põhivõrguettevõtjad koos välja töötama ühise võrgumudeli metoodika ettepaneku pikkade ajavahemike jaoks. Ettepaneku üle tuleb pidada konsultatsioone kooskõlas artikliga 6.

2.   Ühise võrgumudeli metoodikas tuleb võtta arvesse ja täiendada ühise võrgumudeli metoodikat, mis on välja töötatud vastavalt määruse (EL) 2015/1222 artiklile 17. Metoodika peab võimaldama luua ühise võrgumudeli pikaajaliste võimsusarvutuse ajavahemike jaoks võimsusarvutuse alades, mille puhul kohaldatakse mitmel stsenaariumil põhinevat talitluskindluse analüüsi artikli 10 kohaselt.

3.   Ühise võrgumudeli väljatöötamise korral tuleb kohaldada määruse (EL) 2015/1222 artikli 17 nõudeid.

Artikkel 19

Stsenaariumid

1.   Kõik põhivõrguettevõtjad võimsusarvutuse alades, kus kohaldatakse artikli 10 kohast mitmel stsenaariumil põhinevat talitluskindluse analüüsi, peavad koos välja töötama ühise stsenaariumide sarja, mida kasutatakse ühises võrgumudelis võimsuse arvutamiseks iga pikema ajavahemiku korral.

2.   Ühise stsenaariumide sarja väljatöötamise korral tuleb kohaldada määruse (EL) 2015/1222 artikli 18 asjakohaseid nõudeid.

Artikkel 20

Individuaalne võrgumudel

Individuaalse võrgumudeli väljatöötamisel võimsuse arvutamiseks pikkade ajavahemike jaoks võimsusarvutuse alades, kus kohaldatakse mitmel stsenaariumil põhinevat talitluskindluse analüüsi artikli 10 kohaselt, peab iga põhivõrguettevõtja kohaldama määruse (EL) 2015/1222 artiklis 19 sätestatud nõudeid.

4. jagu

Võimsuse arvutamise menetlus

Artikkel 21

Üldsätted

1.   Individuaalsete võrgumudelite ühendamisel ühiseks võrgumudeliks kohaldatakse individuaalsete võrgumudelite ühendamise menetlust vastavalt määruse (EL) 2015/1222 artiklile 27 iga pikema ajavahemiku jaoks. Iga võimsusarvutuse ala kõik põhivõrguettevõtjad peavad hiljemalt kuus kuud pärast artiklis 17 osutatud tootmis- ja koormusandmete esitamise metoodika heakskiitmist pikkade ajavahemike jaoks ning pärast artiklis 18 osutatud ühise võrgumudeli metoodika heakskiitmist pikkade ajavahemike jaoks koos välja töötama võimsusarvutuse rakenduseeskirjad pikkade ajavahemike jaoks, millega täiendatakse vastavalt määruse (EL) 2015/1222 artiklile 27 koostatud individuaalsete võrgumudelite ühendamise eeskirja.

2.   Koordineeritud võimsusarvestajad, kes on määratud kindlaks vastavalt määruse (EL) 2015/1222 artiklile 27, peavad arvutama piirkonnaüleseid võimsusi pikkade ajavahemike jaoks oma võimsusarvutuse alas. Seetõttu peavad hiljemalt kuus kuud pärast artiklis 10 osutatud võimsuse arvutamise metoodika heakskiitmist pikkade ajavahemike jaoks iga võimsusarvutuse ala kõik põhivõrguettevõtjad koos töötama võimsuse arvutamise ajavahemike jaoks välja rakenduseeskirjad, millega täiendatakse määruse (EL) 2015/1222 artikli 27 kohaselt koordineeritud võimsusarvestajate kohta kehtestatud tööeeskirju.

3.   Võimsuse arvutamisel pikkade ajavahemike puhul kohaldatakse määruse (EL) 2015/1222 artikli 27 asjakohaseid nõudeid.

Artikkel 22

Ühise võrgumudeli loomine

Määruse (EL) 2015/1222 artiklis 28 ühise võrgumudeli koostamiseks sätestatud menetlust ja nõudeid kohaldatakse ühise võrgumudeli koostamisel võimsuse arvutamisel pikkade ajavahemike jaoks võimsusarvutuse alades, kus kohaldatakse mitmel stsenaariumil põhinevat talitluskindluse analüüsi kooskõlas artikliga 10.

Artikkel 23

Piirkonnaülese võimsuse piirkondlik arvutamine pikkade ajavahemike korral

1.   Kui põhivõrguettevõtjad rakendavad statistilist meetodit vastavalt artiklile 10, peab pikaajalise piirkonnaülese võimsuse arvutamise metoodika hõlmama vähemalt järgmist:

a)

valik järgmise päeva või päevasisese piirkonnaülese võimsuse varasematest andmesarjadest kas ühest ajavahemikust või mitmest ajavahemikust koos nende andmete põhjal koostatud ajalise kõveraga;

b)

võimsuse arvutamine vastavalt valitud andmesarja riskitasemele;

c)

sellise piirkonnaülese võimsuse arvutamine, mida pakutakse forvardturul jaotamiseks marginaaliga, mis kujutab endast piirkonnaülese võimsuse varasemate väärtuste ja prognoositavate pikemate ajavahemike väärtuste vahet;

d)

ühised eeskirjad selle kohta, kuidas võetakse arvesse olemasolevat teavet kavandatud seisakute, uue taristu ning tootmis- ja koormuskavade kohta võimsuse arvutamisel pikkade ajavahemike jaoks.

2.   Kui põhivõrguettevõtjad teevad talitluskindluse analüüsi, mis põhineb mitmel stsenaariumil kooskõlas artikliga 10, tuleb võimsuse arvutamisel pikkade ajavahemike korral kohaldada võimsusarvutuse alades määruse (EL) 2015/1222 artiklis 29 sätestatud nõudeid, välja arvatud artikli 29 lõike 4 nõue, kui see ei ole asjakohane.

3.   Iga koordineeritud võimsusarvestaja peab jagama arvutatud piirkonnaülese võimsuse osadeks võimsuse igal jaotamisel forvardturu jaoks, kasutades artiklis 16 sätestatud piirkonnaülese võimsuse jagamise metoodikat.

4.   Iga koordineeritud võimsusarvestaja peab esitama pikkade ajavahemike jaoks arvutatud piirkonnaülese võimsuse ja pikkade ajavahemike jaoks jagatud piirkonnaülese võimsuse igale asjaomase koordineeritud võimsusarvutuse ala põhivõrguettevõtjale valideerimiseks vastavalt artiklile 24.

Artikkel 24

Piirkonnaülese võimsuse ja jagatud piirkonnaülese võimsuse valideerimine ja tarnimine

1.   Iga põhivõrguettevõtja peab valideerima piirkonnaülese võimsuse arvutustulemused oma pakkumispiirkonna piiri kohta või kriitiliste võrguelementide kohta iga võimsuse arvutamise pikema ajavahemiku jaoks kooskõlas artikliga 15.

2.   Iga põhivõrguettevõtja peab valideerima piirkonnaülese võimsuse jagamise arvutustulemused pikkade ajavahemike jaoks oma pakkumispiirkonna piiri kohta või kriitiliste võrguelementide kohta kooskõlas artikliga 16.

3.   Iga põhivõrguettevõtja peab saatma oma võimsuse valideerimise ja valideeritud jagatud võimsuse iga võimsuse jaotamise jaoks forvardturul asjaomastele koordineeritud võimsusarvestajatele ning teistele asjaomaste võimsusarvutuse alade põhivõrguettevõtjatele.

4.   Iga koordineeritud võimsusarvestaja peab tegema piirkonnaülese võimsuse valideeritud jagamise võimsuse jaotamiseks forvardturul vastavalt artiklile 29.

5.   Põhivõrguettevõtjad peavad taotluse korral esitama oma reguleerivale asutusele aruande selle kohta, kuidas on saadud piirkonnaülese võimsuse väärtus võimsuse arvutamisel teatava pika ajavahemiku jaoks.

Artikkel 25

Piirkonnaülese võimsuse kooskõlastatud piiramine

1.   Põhivõrguettevõtjad peavad kooskõlastama juba jaotatud pikkade ajavahemike piirkonnaülese võimsuse piiramist, kui piirangud haaravad 48 tunnist pikemat ajavahemikku enne tarnimispäeva algust. Kui pikaajaliste ülekandeõiguste piiramine, sealhulgas selliste õigustega seotud registreerimine, toimub ajavahemikus 48 tundi enne tarnepäeva algust, peavad põhivõrguettevõtjad igas võimsusarvutuse alas kohaldama järgmise päeva turu ja päevasisese turu võimsuse arvutusmehhanismi, nagu on osutatud määruse (EL) 2015/1222 artiklis 29.

2.   Kui põhivõrguettevõtjal on vaja piirata juba jaotatud pikkade ajavahemike piiriülest võimsust, tuleb tal saata taotlus vastutavale koordineeritud võimsusarvestajale, et algatada võimsusarvutuse alas pikkade ajavahemike piirkonnaülese võimsuse puhul vajalike piirangute koordineeritud arvutus. Põhivõrguettevõtja esitab oma taotluse toetuseks kogu vajaliku teabe.

3.   Koordineeritud võimsusarvestaja peab esitama ajakohastatud piirkonnaülese võimsuse asjaomastele põhivõrguettevõtjatele valideerimiseks.

4.   Iga põhivõrguettevõtja peab valideerima ajakohastatud piirkonnaülese võimsuse oma pakkumispiirkonna piiril või kriitilistel võrguelementidel kooskõlas artikliga 24.

5.   Koordineeritud võimsusarvestaja peab esitama valideeritud ajakohastatud piirkonnaülese võimsuse asjaomastele põhivõrguettevõtjatele ja ühtsele jaotamiskeskkonnale piirangute tegemiseks kooskõlas artikliga 53.

5. jagu

Võimsusarvutuse kaheaastane aruanne

Artikkel 26

Võimsuse arvutamise ja jaotamise kaheaastane aruanne

1.   Hiljemalt kaks aastat pärast käesoleva määruse jõustumist koostab Euroopa elektri põhivõrguettevõtjate võrgustik võimsuse pikaajalise arvutamise ja jaotamise aruande ning esitab selle koostööametile.

2.   Koostööameti taotluse korral koostab Euroopa elektri põhivõrguettevõtjate võrgustik edaspidi iga kahe aasta järel pikkade ajavahemike võimsuse arvutamise ja jaotamise aruande. Vajaduse korral esitatakse see aruanne koos võimsuse arvutamise ja jaotamise kaheaastase aruandega vastavalt määruse (EL) 2015/1222 artiklile 31.

3.   Võimsuse arvutamise ja jaotamise aruanne peab iga pakkumispiirkonna, selle piirkonna piiri ja koordineeritud võimsusarvutuse ala kohta sisaldama vähemalt järgmist:

a)

kasutatud võimsusarvutusmeetod;

b)

võrgu talitluskindluse varude statistilised näitajad;

c)

piirkonnaülese võimsuse statistilised näitajad, kui need on võimsusarvutuse ajavahemiku puhul asjakohased;

d)

võimsusarvutustes kasutatava teabe kvaliteedi näitajad;

e)

võimsuse arvutamise täiustamiseks väljapakutud meetmed, kui neid on;

f)

soovitused pikaajalise võimsuse arvutamise täiustamiseks, sealhulgas metoodika, protsesside ja juhtimiskorra täiendavaks ühtlustamiseks.

4.   Pärast koostööametiga konsulteerimist peavad kõik põhivõrguettevõtjad omavahelise kokkuleppega määrama kindlaks statistilised ja kvaliteedinäitajad aruandes esitamiseks. Koostööamet võib nõuda nende näitajate muutmist, enne kui põhivõrguettevõtjad need kokku lepivad või nende rakendamise ajal.

5.   Koostööamet otsustab, kas avaldada kaheaastane aruanne täielikult või osaliselt.

2. PEATÜKK

Pakkumispiirkonnad

Artikkel 27

Üldsätted

1.   Järgmise päeva turu ja päevasisese turu pakkumispiirkondi tuleb kasutada pikaajalise forvardvõimsuse arvutamise ja jaotamise korral.

2.   Kui teatavat pakkumispiirkonna piiri enam ei ole olemas, on sellise pakkumispiirkonna piiril pikaajalist ülekandeõigust omanud isikul õigus saada asjaomastelt põhivõrguettevõtjatelt hüvitist, mis põhineb pikaajalise ülekandeõiguse eest esialgu makstud hinnal.

3. PEATÜKK

Võimsuse jaotamine forvardturul

1. jagu

Üldsätted

Artikkel 28

Üldised põhimõtted

Võimsuse jaotamine forvardturul peab toimuma järgmiselt:

a)

järgitakse piirkulupõhist hinnakujundust, et saada tulemused iga pakkumispiirkonna piiri, kasutamissuuna ja turuajaühiku kohta;

b)

jaotatakse mitte enamat kui pakutud pikkade ajavahemike piirkonnaülest võimsust kooskõlas artikliga 39;

c)

tagades korratavuse.

Artikkel 29

Sisendandmed ja tulemused

1.   Ühtses jaotamiskeskkonnas tuleb kasutada järgmisi sisendandmeid, et määrata kindlaks võimsuse jaotamine forvardturul vastavalt lõikele 2:

a)

iga koordineeritud võimsusarvestaja esitatud pikkade ajavahemike piirkonnaülese võimsuse valideeritud jagamine ning artikli 43 kohaselt tagasikantud pikaajaliste ülekandeõigustega seotud võimsused;

b)

turuosaliste esitatud pakkumised.

2.   Ühtses jaotamiskeskkonnas tuleb iga pikaajalise võimsuse jaotamise jaoks üheaegselt kindlaks määrata vähemalt järgmised tulemused iga pakkumispiirkonna piiri, kasutamissuuna ja turuajaühiku jaoks:

a)

jaotatud pikaajaliste ülekandeõiguste maht [MW];

b)

pikaajaliste ülekandeõiguste hind kooskõlas artikliga 40;

c)

pakkumiste täitmisolekud.

3.   Ühtne jaotamiskeskkond peab tagama, et enampakkumise tulemused oleksid õiged.

4.   Iga põhivõrguettevõtja peab tagama, et enampakkumise tulemused oleksid kooskõlas ühtsesse jaotamiskeskkonda lõike 1 kohaselt esitatud sisendandmetega.

2. jagu

Riski maandamise võimalused piirkonnaülese ülekande korral

Artikkel 30

Otsus piirkonnaüleste riski maandamise võimaluste kohta

1.   Pakkumispiirkonna piiri põhivõrguettevõtjad peavad välja andma pikaajalisi ülekandeõigusi, välja arvatud juhul, kui pädevad reguleerivad asutused on teinud kooskõlastatud otsused mitte välja anda pikaajalisi ülekandeõigusi teatava pakkumispiirkonna piiri jaoks. Selliste otsuste vastuvõtmisel peavad pakkumispiirkonna piiri pädevad reguleerivad asutused konsulteerima asjaomase võimsusarvutuse ala reguleerivate asutustega ja võtma asjakohaselt arvesse nende seisukohti.

2.   Kui pakkumispiirkonna piiril ei ole olemas pikaajalisi ülekandeõigusi käesoleva määruse jõustumise ajal, peavad kõik pakkumispiirkonna piiri pädevad reguleerivad asutused tegema kooskõlastatult otsused pikaajaliste ülekandeõiguste koostamise kohta hiljemalt kuus kuud pärast käesoleva määruse jõustumist.

3.   Lõigete 1 ja 2 kohased otsused peavad põhinema hindamisel, millega tehakse kindlaks, kas elektri forvardturul on piisavalt riskimaandamise võimalusi asjaomaste pakkumispiirkondade jaoks. Hindamise peavad kooskõlastatult tegema pakkumispiirkonna piiri pädevad reguleerivad asutused ja hindamine peab hõlmama vähemalt järgmist:

a)

konsulteerimine turuosalistega selle üle, millised on nende riskimaandamise vajadused vaadeldava pakkumispiirkonna piiridel;

b)

hinnang.

4.   Lõike 3 punktis b osutatud hinnangus tuleb uurida elektri hulgimüügiturgude toimimist ja hinnang peab tuginema läbipaistvatele kriteeriumidele, mis sisaldavad vähemalt järgmist:

a)

analüüs selle kohta, kas tooted või toodete kogum, mida pakutakse forvardturul, annab kaitse vaadeldava pakkumispiirkonna järgmise päeva hinna kõikuvuse eest. Sobivaks kaitseks järgmise päeva hinna muutumise riski eest loetakse selliseid tooteid või tootekogumeid, mille puhul vaadeldava pakkumispiirkonna järgmise päeva hind on piisavalt seotud alushinnaga, millega toodete eest arveldatakse;

b)

analüüs selle kohta, kas forvardturgudel pakutavad tooted või tootekogumid on tõhusad. Sel eesmärgil tuleb hinnata vähemalt järgmisi näitajaid:

i)

kauplemishorisont;

ii)

ostu- ja müügihinna vahe;

iii)

kaubeldava mahu ja tegeliku tarbimise vahekord;

iv)

täitmata tehingute ja tegeliku tarbimise vahekord.

5.   Kui lõikes 3 osutatud hindamine näitab, et ühes või mitmes pakkumispiirkonnas ei ole piisavalt riskimaandamisvõimalusi, peavad pädevad reguleerivad asutused nõudma, et asjaomased põhivõrguettevõtjad:

a)

annaksid välja pikaajalisi ülekandeõigusi või

b)

teeksid kindlaks, kas on tehtud kättesaadavaks muid pikaajalisi piirkonnaüleseid riskimaandamistooteid elektri hulgimüügiturgude toimimise toetuseks.

6.   Kui pädev reguleeriv asutus otsustab teha taotluse, nagu on osutatud lõike 5 punktis b, peavad asjaomased põhivõrguettevõtjad välja töötama vajalikud meetmed ning esitama need pädevale reguleerivale asutusele heakskiitmiseks hiljemalt kuue kuu jooksul alates pädevalt reguleerivalt asutuselt taotluse saamisest. Kõnealused vajalikud meetmed tuleb rakendada hiljemalt kuue kuu jooksul pärast pädeva reguleeriva asutuse heakskiitu. Pädev reguleeriv asutus võib asjaomaste põhivõrguettevõtjate taotlusel rakendamise aega pikendada kuni kuus kuud.

7.   Kui reguleeriv asutus otsustab, et asjaomased põhivõrguettevõtjad ei tohi välja anda pikaajalisi ülekandeõigusi või et nad peavad tegema kättesaadavaks muid pikaajalisi piirkonnaüleseid riskimaandamistooteid, ei kohaldata artikleid 16, 28, 29, 31–57, 59 ja 61 pakkumispiirkonna piiride põhivõrguettevõtjate suhtes.

8.   Kas pakkumispiirkonna piiri põhivõrguettevõtjate ühisel taotlusel või pädevate reguleerivate asutuste omal algatusel peavad pakkumispiirkonna piiri pädevad reguleerivad asutused vähemalt kord nelja aasta järel tegema lõigete 3–5 kohase hindamise koos koostööametiga.

Artikkel 31

Pikaajaliste ülekandeõiguste piirkondlik kujundamine

1.   Piirkonnaülest võimsust jaotatakse pikkade ajavahemike korral turuosalistele jaotamiskeskkonnas füüsiliste ülekandeõigustena „kasuta või müü“ põhimõttel või optsioonide kujul rahaliste ülekandeõigustena või kohustuste kujul rahaliste ülekandeõigustena.

2.   Kõik põhivõrguettevõtjad, kes annavad välja pikaajalisi ülekandeõigusi, peavad pikkadel ajavahemikel piirkonnaülest võimsust pakkuma turuosalistele ühtses jaotamiskeskkonnas vähemalt aastate ja kuude ajavahemikes. Iga võimsusarvutuse ala kõik põhivõrguettevõtjad koos võivad pakkuda pikkade ajavahemike piirkonnaülest võimsust ka muudes ajavahemikes.

3.   Iga sellise võimsusarvutuse ala põhivõrguettevõtjad, kus on olemas pikaajalised ülekandeõigused, peavad hiljemalt kuus kuud pärast käesoleva määruse jõustumist tegema koos ettepaneku iga pakkumispiirkonna piiril väljaantavate piirkondlikult kujundatud pikaajaliste ülekandeõiguste kohta võimsusarvutuse alas.

Vaadeldava võimsusarvutuse ala põhivõrguettevõtjad peavad hiljemalt kuus kuud pärast pakkumispiirkonna piiri reguleerivate asutuste kooskõlastatud otsuseid pikaajaliste ülekandeõiguste koostamise kohta kooskõlas artikli 30 lõikega 2 tegema koos ettepaneku iga pakkumispiirkonna piiril väljaantavate piirkondlikult kujundatud pikaajaliste ülekandeõiguste kohta kõnealuses võimsusarvutuse alas.

Selliste liikmesriikide reguleerivad asutused, kus pikaajaliste ülekandeõiguste kujundamine kuulub põhivõrguettevõtjate piiriülese ümberjaotamise toimingute hulka, et sellega tagada talitluse jäämine talitluskindluse piiresse, võivad otsustada säilitada füüsilised pikaajalised ülekandeõigused oma pakkumispiirkonna piiridel.

4.   Lõikes 3 viidatud ettepanekutes tuleb esitada rakendamise ajakava ja vähemalt kirjeldus järgmiste jaotamiseeskirjas sätestatud näitajate kohta:

a)

pikaajaliste ülekandeõiguste liik;

b)

forvardturul võimsuse jaotamise ajavahemikud;

c)

toote laad (baaskoormus, tippkoormus, koormus väljaspool tippkoormust);

d)

hõlmatud pakkumispiirkonnad.

5.   Ettepanekute üle tuleb pidada konsultatsioone kooskõlas artikliga 6. Iga põhivõrguettevõtja peab võtma asjakohaselt arvesse konsulteerimise tulemusi väljaandmiseks kavandatud pikaajaliste ülekandeõiguste kohta.

6.   Ei ole lubatud rööbiti jaotada ühel ja samal pakkumispiirkonna piiril füüsilisi ülekandeõigusi ja rahalisi ülekandeõigusi optsioonide kujul. Ei ole lubatud rööbiti jaotada ühel ja samal pakkumispiirkonna piiril füüsilisi ülekandeõigusi ja rahalisi ülekandeõigusi kohustuste kujul.

7.   Pakkumispiirkonna piiril pakutavate pikaajaliste ülekandeõiguste läbivaatamise võivad algatada:

a)

kõik pakkumispiirkonna piiri reguleerivad asutused omal algatusel või

b)

kõik pakkumispiirkonna piiri reguleerivad asutused koostööameti soovitusel või kõikide asjaomase pakkumispiirkonna piiri põhivõrguettevõtjate ühise taotluse korral.

8.   Iga võimsusarvutuse ala kõik põhivõrguettevõtjad vastutavad läbivaatamise eest lõikes 9 sätestatud korras.

9.   Iga pikaajaliste ülekandeõiguste läbivaatamisega tegelev põhivõrguettevõtja peab:

a)

hindama pakutud pikaajalisi ülekandeõigusi, võttes arvesse lõikes 4 sätestatud näitajaid;

b)

kui peetakse vajalikuks, pakkuma välja muid pikaajalisi ülekandeõigusi, võttes arvesse alapunktis a osutatud hindamise tulemusi;

c)

korraldama konsulteerimise kooskõlas artikliga 6:

i)

pakutavate pikaajaliste ülekandeõiguste hindamise tulemuste kohta;

ii)

kui asjakohane, seoses ettepanekuga alternatiivsete pikaajaliste ülekandeõiguste kohta.

10.   Pärast lõike 9 punktis c osutatud konsulteerimist peavad asjaomase võimsusarvutuse ala põhivõrguettevõtjad kolme kuu jooksul pärast läbivaatamise otsuse tegemist koos esitama pädevale reguleerivale asutusele ettepaneku kas pikaajaliste ülekandeõiguste liigi säilitamise või muutmise kohta.

Artikkel 32

Füüsilised ülekandeõigused

1.   Igal füüsilise ülekandeõiguse omajal on õigus registreerida kas kõik või osa oma füüsilistest ülekandeõigustest vastavalt artiklile 36.

2.   Kui füüsiliste ülekandeõiguste omaja ei registreerinud tähtajaks, mis on kirjas registreerimise eeskirjas, on tal õigus saada hüvitist kooskõlas artikliga 35.

Artikkel 33

Rahalised ülekandeõigused optsioonide kujul

1.   Rahaliste ülekandeõiguste optsioonide omajatel on õigus hüvitist saada kooskõlas artikliga 35.

2.   Optsioonide kujul rahaliste ülekandeõiguste rakendamise korral kohaldatakse järgmise päeva hindade ühendamist kooskõlas määruse (EL) 2015/1222 artiklitega 38–50.

Artikkel 34

Rahalised ülekandeõigused kohustuste kujul

1.   Kohustuste kujul rahaliste ülekandeõiguste omajatel on õigus saada või kohustus maksta rahalist hüvitist kooskõlas artikliga 35.

2.   Kohustuste kujul rahaliste ülekandeõiguste rakendamise korral kohaldatakse järgmise päeva hindade ühendamist kooskõlas määruse (EL) 2015/1222 artiklitega 38–50.

Artikkel 35

Pikaajaliste ülekandeõiguste hüvitamise põhimõtted

1.   Asjaomased põhivõrguettevõtjad, kes jaotavad ülekandeõigusi pakkumispiirkonna piiril ühtse jaotamiskeskkonna kaudu, peavad pikaajaliste ülekandeõiguste omajatele maksma hüvitist, kui pikaajaliste ülekandeõiguste suunas on hinnavahe positiivne.

2.   Kohustuste kujul rahaliste ülekandeõiguste omajad peavad maksma hüvitist asjaomastele põhivõrguettevõtjatele ühtse jaotamiskeskkonna kaudu, mille kaudu jaotatakse ülekandeõigusi pakkumispiirkonna piiril, kui kohustuste kujul rahaliste ülekandeõiguste suunas on hinnavahe negatiivne.

3.   Pikaajaliste ülekandeõiguste eest lõigete 1 ja 2 kohaselt hüvitiste maksmisel tuleb järgida järgmisi põhimõtteid:

a)

kui piirkonnaülest võimsust jaotatakse kaudse jaotamise teel või muul viisil varumeetmete kasutamise tõttu järgmise päeva ajavahemikes, peab pikaajaliste ülekandeõiguste hüvitis võrduma hinnavahega;

b)

kui piirkonnaülest võimsust jaotatakse otsese enampakkumise kaudu järgmise päeva ajavahemikes, peab pikaajaliste ülekandeõiguste hüvitis võrduma päevasisese enampakkumise kliiringhinnaga.

4.   Kui pakkumispiirkondade vaheliste ühenduste jaotamispiirangud on lisatud järgmise päeva võimsuse jaotamise protsessi määruse (EL) 2015/1222 artikli 23 lõike 3 kohaselt, võib neid arvesse võtta pikaajaliste ülekandeõiguste hüvitise arvutamisel kooskõlas lõikega 3.

3. jagu

Füüsiliste ülekandeõiguste registreerimise menetlus

Artikkel 36

Üldsätted füüsiliste ülekandeõiguste registreerimise kohta

1.   Kui põhivõrguettevõtjad annavad välja ja kohaldavad ülekandeõigusi pakkumispiirkonna piiridel, peavad nad võimaldama füüsiliste ülekandeõiguste omajatel ja/või nende vastaspooltel registreerida oma elektrikaubanduse kava. Füüsiliste ülekandeõiguste omajad võivad volitada nõuetele vastavaid kolmandaid isikuid enda nimel registreerima oma elektrikaubanduse kavasid registreerimiseeskirja kohaselt kooskõlas lõikega 3.

2.   Hiljemalt kaksteist kuud pärast käesoleva määruse jõustumist peavad kõik põhivõrguettevõtjad, kes annavad välja füüsilisi ülekandeõigusi pakkumispiirkonna piiril, esitama asjaomasele reguleerivale asutusele heakskiitmiseks ettepaneku pakkumispiirkondade vahelise elektrikaubanduse kavade registreerimise eeskirja kohta. Ettepaneku üle tuleb pidada konsultatsioone kooskõlas artikliga 6. Registreerimiseeskiri peab sisaldama vähemalt järgmist teavet:

a)

füüsiliste ülekandeõiguste omaja õigused registreerida elektrikaubanduse kavasid;

b)

registreerimiseks vajalikud minimaalsed tehnilised nõuded;

c)

registreerimisprotsessi kirjeldus;

d)

registreerimise ajakava;

e)

registreerimise ja teatamise viis.

3.   Kõik põhivõrguettevõtjad peavad järk-järgult ühtlustama registreerimiseeskirju kõikidel sellistel pakkumispiirkonna piiridel, kus rakendatakse ülekandeõigusi.

4.   Füüsiliste ülekandeõiguste omajad ja nende vastaspooled, kui see on asjakohane, või volitatud kolmas isik, kes nende nimel tegutseb, peavad kooskõlas registreerimiseeskirjaga registreerima kas kõik oma füüsilised ülekandeõigused pakkumispiirkondade vahel või osa neist.

5.   Kui pakkumispiirkondade vaheliste ühenduste jaotamispiirangud on lisatud järgmise päeva võimsuse jaotamise protsessi määruse (EL) 2015/1222 artikli 23 lõike 3 kohaselt, tuleb neid arvestada lõikes 2 osutatud registreerimiseeskirja ettepanekus.

4. jagu

Protsessid ja toimingud

Artikkel 37

Pikaajalises võimsuse jaotamises osalemise tingimused

1.   Turuosalised peavad olema registreeritud ühtses jaotamiskeskkonnas ja vastama kõikidele ühtlustatud jaotamiseeskirja kõlblikkusnõuetele, enne kui nad saavad õiguse enampakkumisel osaleda või õiguse üle kanda oma pikaajalisi ülekandeõigusi. Kõlblikkusnõuetes tuleb järgida mittediskrimineerimise ja läbipaistvuse põhimõtet.

2.   Kui turuosaliselt saadakse registreerimise taotlus, peab ühtne jaotamiskeskkond teatama, kas turuosaline vastab kõikidele kõlblikkusnõuetele ja kas tal on õigus enampakkumisel osaleda või üle kanda oma pikaajalisi ülekandeõigusi teatavast kuupäevast alates.

3.   Turuosalised peavad täielikult järgima ühtlustatud jaotamiseeskirja. Turuosalised peavad alal hoidma ja ajakohastama kogu teavet oma osalemise kohta ning teatama viivitamatult ühtsele jaotamiskeskkonnale, kui teabes on muudatusi.

4.   Ühtsel jaotamiskeskkonnal peab olema õigus peatada turuosalise õigus enampakkumistes osaleda või üle kanda oma pikaajalisi ülekandeõigusi või sellised õigused ära võtta, kui turuosaline on rikkunud lepingulisi kohustusi, mis tal on seoses ühtlustatud jaotamiseeskirjaga.

5.   Kui turuosalisel peatatakse õigus osaleda enampakkumisel või õigus üle anda pikaajalist ülekandeõigust vastavalt ühtlustatud jaotamiseeskirjale või võetakse turuosalisel sellised õigused ära, ei vabasta see turuosalist ega ühtset jaotamiskeskkonda kohustustest, mis tulenevad pikaajalistest ülekandeõigustest, mis on jaotatud ja välja makstud enne õiguste peatamist või äravõtmist.

Artikkel 38

Sisendandmete esitamine ühtsesse jaotamiskeskkonda

Iga põhivõrguettevõtja peab tagama, et piirkonnaülese pikaajalise võimsuse valideeritud jagamine sisestatakse ühtsesse jaotamiskeskkonda enne enampakkumise andmete avaldamist vastavalt artiklile 39.

Artikkel 39

Võimsuse jaotamise käik forvardturul

1.   Hiljemalt ajaks, mis on ühtlustatud jaotamiseeskirjas sätestatud iga võimsuse jaotamise jaoks forvardturul, tuleb kindlaks määrata ja ühtses jaotamiskeskkonnas avaldada enampakkumise kirjeldus, mis sisaldab vähemalt järgmisi andmeid:

a)

enampakkumise tehingute avamise ja sulgemise kuupäev ja kellaaeg;

b)

piirkonnaülese võimsuse valideeritud jagamine pikkade ajavahemike jaoks ning enampakkumisele pandud pikaajaliste ülekandeõiguste liik;

c)

pakkumise vorm;

d)

enampakkumise tulemuste avaldamise kuupäev ja kellaaeg;

e)

enampakkumise tulemuste vaidlustamise tähtaeg.

2.   Avaldatud pikaajalist piirkonnaülest võimsust ei tohi muuta enne enampakkumise sulgemisaega. See aeg tuleb täpsustada ühtlustatud jaotamiseeskirjas.

3.   Iga turuosaline peab esitama oma pakkumise ühtsesse jaotamiskeskkonda enne enampakkumise sulgemisaega ja vastavalt enampakkumise kirjelduses sätestatud tingimustele.

4.   Ühtne jaotamiskeskkond peab tagama pakkumiste konfidentsiaalsuse.

Artikkel 40

Pikaajaliste ülekandeõiguste hinnad

Pikaajaliste ülekandeõiguste hind iga pakkumispiirkonna piiri, kasutamissuuna ja turuajaühiku kohta tuleb määrata piirkulu põhimõttel ning väljendada eurodes megavati kohta. Juhul kui nõudlus pikkade ajavahemike korral piirkonnaülese võimsuse järele teatud pakkumispiirkonna piiri, kasutamissuuna ja turuajaühiku kohta on pakutud piirkonnaülese võimsuse hinnaga võrdne või on sellest väiksem, on hind null.

Artikkel 41

Rahalised nõuded ja arveldamine

1.   Ühtses jaotamiskeskkonnas peab olema tagatud arvete esitamine ja endale arvete koostamine pikaajaliste ülekandeõiguste jaotamise, tagasikandmise ja nende eest hüvitise maksmisega seotud deebeti või kreeditiga arveldamiseks. Selliste menetluste käik tuleb täpsustada ühtlustatud jaotamiseeskirjas.

2.   Enampakkumisel osalemiseks peab turuosalisel olema pakkumiste ja pikaajaliste jaotatud ülekandeõiguste jaoks piisav tagatis vastavalt tingimustele, mis on sätestatud ühtlustatud jaotamiseeskirjas.

Artikkel 42

Varumeetmete väljatöötamine

1.   Kui pikaajaline võimsuse jaotamine ei anna tulemusi, on varumeetmeks edasi lükata võimsuse jaotamine forvardturul.

2.   Kõigil iga võimsusarvutuse ala põhivõrguettevõtjatel peab olema õigus võtta muid kooskõlastatud varumeetmeid. Sellisel juhul peavad kõik põhivõrguettevõtjad igas võimsusarvutuse alas töötama välja kooskõlastatud ettepaneku usaldusväärsete varumeetmete kohta.

Artikkel 43

Pikaajaliste ülekandeõiguste tagasikandmine

1.   Pikaajaliste ülekandeõiguste omajad võivad ühtse jaotamiskeskkonna kaudu oma pikaajalised ülekandeõigused tagasi kanda asjaomastele põhivõrguettevõtjatele võimsuse uueks jaotamiseks forvardturul.

2.   Pikaajaliste ülekandeõiguste omajad, kes tahavad oma pikaajalisi ülekandeõigusi uuesti jaotamiseks tagasi kanda, peavad seda teatama ühtsele jaotamiskeskkonnale kas otse või kolmanda isiku kaudu, nagu on sätestatud ühtlustatud jaotamiseeskirjas.

3.   Pikaajaliste ülekandeõiguste omajad, kes kannavad oma pikaajalised ülekandeõigused tagasi, peavad selle eest saama asjaomastelt põhivõrguettevõtjatelt ühtse jaotamiskeskkonna kaudu hüvitist kas otse või kaudselt kolmanda isiku kaudu. See tasu võrdub enampakkumisel pikaajaliste ülekandeõiguste uuesti jaotamisel saadud hinnaga.

Artikkel 44

Pikaajaliste ülekandeõiguste üleandmine

1.   Pikaajaliste ülekandeõiguste omanikel on õigus anda üle kõik või osa oma pikaajalistest ülekandeõigustest teistele turuosalistele kooskõlas ühtlustatud jaotamiseeskirjaga.

2.   Vastuvõetavuse eeskirjad ja loetelu ühtses jaotamiskeskkonnas registreeritud turuosalistest, kes vastavad kõlblikkusnõuetele seoses pikaajaliste ülekandeõiguste üleandmisega, tuleb avaldada ühtses jaotamiskeskkonnas.

3.   Pikaajaliste ülekandeõiguste omajad peavad pikaajaliste ülekandeõiguste üleandmisest teatama kas otse või kaudselt kolmanda isiku kaudu ühtsele jaotamiskeskkonnale, nagu on ühtlustatud jaotamiseeskirjaga ette nähtud.

4.   Kõnealused pikaajalised ülekandeõigused omandanud turuosalised peavad kinnitama kooskõlas ühtlustatud jaotamiseeskirjaga, kas otse või kolmanda isiku kaudu, ühtsele jaotamiskeskkonnale teadet, mille tegi eelmine pikaajaliste ülekandeõiguste omaja.

Artikkel 45

Tulemuste esitamine

1.   Ühtne jaotamiskeskkond peab teatama põhivõrguettevõtjatele, kes vastutavad selle pakkumispiirkonna piiri eest, millega on seotud pikaajalised ülekandeõigused, turuosalistele ja pikaajaliste ülekandeõiguste omajatele, milline on võimsuse jaotamise tulemus forvardturul, enampakkumise kirjelduses teatatud aja kestel.

2.   Ühtne jaotamiskeskkond peab teatama turuosalistele, milline on nende pakkumiste täitmise seis ja kliiringhinnad.

Artikkel 46

Varumeetmete käivitamine

1.   Kui ühtne jaotamiskeskkond ei suuda esitada enampakkumise kirjeldust artikli 39 kohaselt ega osa või mitte mingeid pikaajalise võimsuse jaotamise tulemusi ühtlustatud jaotamiseeskirjas sätestatud aja jooksul, peavad pakkumispiirkonna piiri eest vastutavad põhivõrguettevõtjad võtma varumeetmeid, nagu on sätestatud artiklis 42.

2.   Kui ilmneb, et lõikes 1 osutatud toiminguid ei suudeta teha, tuleb ühtsel jaotamiskeskkonnal seda teatada pakkumispiirkonna piiri eest vastutavatele põhivõrguettevõtjatele. Ühtne jaotamiskeskkond peab teatama turuosalistele, et võidakse võtta varumeetmeid.

Artikkel 47

Turuteabe avaldamine

1.   Ühtses jaotamiskeskkonnas tuleb avaldada iga pakkumispiirkonna piiri ja kasutamissuuna kohta vähemalt järgmine teave:

a)

artikli 39 kohane enampakkumise kirjeldus;

b)

soovituslik enampakkumiskalender, milles on esitatud pakkumisele tulevate pikaajaliste ülekandeõiguste liik ja kuupäev, millal neid pikaajalisi ülekandeõigusi turuosalistele pakutakse;

c)

võimsuse jaotamise tulemused forvardturul kooskõlas artikliga 29;

d)

turuosaliste arv igal enampakkumisel;

e)

loetelu nõuetekohastest turuosalistest pikaajaliste ülekandeõiguste ülekandmiseks;

f)

ühtse jaotamiskeskkonna kontaktandmed.

2.   Asjaomased põhivõrguettevõtjad peavad avaldama ühtse jaotamiskeskkonna kaudu lõikes 1 osutatud nõutava teabe vastavalt enampakkumise kirjelduses määruse (EL) nr 543/2013 kohaselt esitatud ajakavale.

3.   Ühtne jaotamiskeskkond peab tagama, et üldsusele oleksid kättesaadavad varasemad andmed vähemalt viieaastase ajavahemiku kohta.

4. PEATÜKK

Ühtne jaotamiskeskkond

Artikkel 48

Rajamine

1.   Kõik põhivõrguettevõtjad peavad tagama, et ühtne jaotamiskeskkond oleks toimiv ja kooskõlas artiklis 49 sätestatud funktsionaalsete nõuetega hiljemalt kaksteist kuud pärast ühiste nõuete ettepaneku ja ühtse jaotamiskeskkonna asutamise ettepaneku heakskiitmist. Pädevad reguleerivad asutused võivad seda aega kuni kuue kuu võrra pikendada asjaomaste põhivõrguettevõtjate taotlusel riigihanke menetlusest tingitud viivituste korral.

2.   Võrkudevaheliste alalisvooluühenduste võimsuse jaotamine forvardturul peab kulgema ühtses jaotamiskeskkonnas hiljemalt kakskümmend neli kuud pärast lõikes 1 osutatud heakskiitmist.

Artikkel 49

Funktsionaalsed nõuded

1.   Kuue kuu jooksul pärast käesoleva määruse jõustumist peavad kõik põhivõrguettevõtjad esitama kõigile reguleerivatele asutustele ettepaneku ühiste nõuetega ja ühtse jaotamiskeskkonna asutamise kohta. Ettepanekus tuleb määrata kindlaks eri võimalused ühtse jaotamiskeskkonna asutamiseks ja juhtimiseks, sealhulgas see, kuidas põhivõrguettevõtjad või kolmandad isikud nende nimel seda edasi arendavad. Põhivõrguettevõtjate ettepanekus tuleb sõnastada ühtse jaotamiskeskkonna üldised ülesanded vastavalt artiklile 50 ja kulu hüvitamise nõuded vastavalt artiklile 59.

2.   Ühtse jaotamiskeskkonna funktsionaalsed nõuded peavad sisaldama vähemalt järgmist:

a)

pakkumispiirkonnad, mida jaotamiskeskkond peaks hõlmama;

b)

pakutavate teenuste tehniline kättesaadavus ja töökindlus;

c)

tööprotsessid;

d)

pakutavad tooted;

e)

forvardturul võimsuse jaotamise ajakava;

f)

jaotamise meetodid ja -viisid;

g)

rahalise arveldamise põhimõtted ja jaotatud toodete riskihaldus;

h)

ühtlustatud lepinguline raamistik suhetes turuosalistega;

i)

andmeliidesed.

Artikkel 50

Üldised ülesanded

Asjaomased põhivõrguettevõtjad peavad kasutama ühtset jaotamiskeskkonda vähemalt järgmistel eesmärkidel:

a)

turuosaliste registreerimine;

b)

turuosalistele ühtse kontaktpunkti võimaldamine;

c)

enampakkumiste korraldamine;

d)

arveldamine turuosalistega forvardturul jaotatud võimsuste eest, sealhulgas tagatiste haldamine;

e)

koostöö arvelduskojaga, kui see on vajalik üldiste eeskirjade järgi kohustuste kujul rahaliste ülekandeõiguste rakendamiseks vastavalt artiklile 34;

f)

varumeetmete võtmine vastavalt artiklitele 42 ja 46;

g)

pikaajaliste ülekandeõiguste tagasikandmise võimaldamine vastavalt artiklile 43;

h)

pikaajaliste ülekandeõiguste üleandmise hõlbustamine vastavalt artiklile 44;

i)

turuteabe avaldamine vastavalt artiklile 47;

j)

andmesideseadmete pakkumine ja käitamine andmevahetuseks turuosalistega.

5. PEATÜKK

Ühtlustatud jaotamiseeskiri

Artikkel 51

Ühtlustatud jaotamiseeskirja kasutuselevõtmine

1.   Kuue kuu jooksul pärast käesoleva määruse jõustumist peavad kõik põhivõrguettevõtjad koos välja töötama ühtlustatud eeskirja pikaajaliste ülekandeõiguste kohta vastavalt artikli 52 lõikele 2. Ettepaneku üle tuleb pidada konsultatsioone kooskõlas artikliga 6. Kõnealuses ettepanekus tuleb esitada piirkondlikud ja pakkumispiirkonna piiriga seotud nõuded, kui iga võimsusarvutuse ala põhivõrguettevõtjad on need välja töötanud vastavalt artikli 52 lõikele 3.

2.   Pärast seda, kui piirkondlikud nõuded on jõustunud, on need ülimuslikud ühtlustatud jaotamiseeskirja üldiste nõuete suhtes. Juhul, kui ühtlustatud jaotamiseeskirja nõudeid muudetakse ja need esitatakse reguleerivale asutusele heakskiitmiseks, tuleb ka kohalikud nõuded esitada asjaomase võimsusarvutuse ala reguleerivale asutusele heakskiitmiseks.

Artikkel 52

Nõuded ühtlustatud jaotamiseeskirja kohta

1.   Pikaajaliste ülekandeõiguste suhtes kohaldatavat ühtlustatud jaotamiseeskirja käsitlevad nõuded peavad hõlmama füüsilisi ülekandeõigusi, rahalisi ülekandeõigusi optsioonide kujul ning rahalisi ülekandeõigusi kohustuste kujul. Põhivõrguettevõtjad peavad käsitlema ja nõuetekohaselt arvesse võtma eri liiki toodete eripära.

2.   Pikaajaliste ülekandeõiguste suhtes kohaldatav ühtlustatud jaotamiseeskiri peab olema kooskõlas mittediskrimineerimise ja läbipaistvuse põhimõttega ning selles peab käsitlema vähemalt järgmist:

a)

ühtlustatud mõisted ja kohaldamisala;

b)

lepinguline raamistik, milles käsitletakse ühtset jaotamiskeskkonda ja turuosalisi, sealhulgas kohaldatav õigus, kasutatav keel, konfidentsiaalsus, vaidluste lahendamine, kohustused ja vääramatu jõud;

c)

„kasuta või müü“ põhimõtte rakendamine füüsiliste ülekandeõiguste korral vastavalt artiklile 32;

d)

pakutavate pikaajaliste ülekandeõiguste liikide kirjeldus, sealhulgas hüvitamise põhimõtted artikli 35 kohaselt;

e)

kohaldatava registreerimiseeskirja põhimõtteline kirjeldus vastavalt artiklile 36;

f)

ühtlustatud sätted nõuetekohasuse, õiguste, peatamise, uuendamise ja osalemiskulude kohta vastavalt artiklile 37;

g)

pikaajalise jaotamise protsessi kirjeldus, mis sisaldab vähemalt järgmist: enampakkumise kirjeldus, pakkumiste esitamine, enampakkumise tulemuste avaldamine, vaidlustamise tähtaeg ja varumeetmed kooskõlas artiklitega 37, 38, 39, 42, 43 ja 44;

h)

ühtlustatud sätted rahaliste nõuete ja arveldamise kohta artikli 41 kohaselt;

i)

ühtlustatud sätted pikaajaliste ülekandeõiguste tagasikandmise kohta vastavalt artiklile 43;

j)

ühtlustatud sätted pikaajaliste ülekandeõiguste üleandmisest teatamise kohta vastavalt artiklile 44;

k)

sätted püsikindluse ja hüvitamiseeskirjade kohta vastavalt artiklitele 53 ja 55;

l)

ühtsed sätted tasaarvestuse viiside ja kohustuste kujul rahaliste ülekandeõiguste rahaliste tagatiste kohta, kui see on asjakohane.

3.   Ühtlustatud jaotuseeskiri võib sisaldada ka piirkondikke või pakkumispiirkonna piirile omaseid nõudeid ning eelkõige:

a)

võimsusarvutuse ala iga pakkumispiirkonna piiril pakutavate pikaajaliste ülekandeõiguste liikide kirjeldus artikli 31 kohaselt;

b)

pikaajaliste ülekandeõiguste hüvitamiskord, mida kohaldatakse iga pakkumispiirkonna piiril võimsusarvutuse alas jaotamisel järgmise päeva ajavahemikes vastavalt artiklile 35;

c)

alternatiivsete kooskõlastatud piirkondlike varumeetmete rakendamine vastavalt artiklile 42;

d)

kohalik hüvitamiseeskiri, millega määratakse kindlaks piirkondlik püsikindluse režiim vastavalt artiklile 55.

6. PEATÜKK

Forvardturul jaotatud piirkonnaülese võimsuse püsikindlus

Artikkel 53

Püsikindluse üldsätted

1.   Kõikidel põhivõrguettevõtjatel on õigus talitluskindluse piiridesse jäämise tagamiseks piirata pikaajalisi ülekandeõigusi enne järgmise päeva püsikindluse kinnitamisaega. Kui põhivõrguettevõtjad piiravad pikaajalisi ülekandeõigusi, peavad nad sellest teatama asjaomasele reguleerivale asutusele ning ühtlasi teatama põhjuse, miks tuleb teha piiranguid.

2.   Asjaomased põhivõrguettevõtjad peavad selle pakkumispiirkonna piiril, kus on pikaajalisi ülekandeõigusi piiratud, maksma piiratud ülekandeõiguste omajatele hinnavahe võrra hüvitist.

Artikkel 54

Ülempiiride seadmine

1.   Asjaomased põhivõrguettevõtjad võivad seada pakkumispiirkonna piiril kõikidele pikaajaliste ülekandeõiguste omajatele nende õiguste piiramise korral asjaomasel kalendriaastal või võrkudevaheliste alalisvooluühenduste puhul asjaomasel kalendrikuul makstava koguhüvitise ülempiiri.

2.   Ülempiir ei tohi olla väiksem kui võimsusjaotustulu, mille asjaomased põhivõrguettevõtjad saavad pakkumispiirkonna piiril asjaomasel kalendriaastal. Võrkudevaheliste alalisvooluühenduste korral võivad põhivõrguettevõtjad pakkuda välja ülempiiri, mis ei ole väiksem kui võimsusjaotustulu, mille asjaomased põhivõrguettevõtjad saavad pakkumispiirkonna piiril asjaomasel kalendrikuul.

3.   Kui ühel pakkumispiirkonna piiril on mitu võrkudevahelist ühendust, mida käitavad erinevad põhivõrguettevõtjad ning mis talitlevad erineva reguleerimiskorra järgi reguleerivate asutuste järelevalve all, võib hüvitise ülempiiri arvutamiseks lõike 2 kohaselt kasutatavast võimsusjaotustulust eraldada iga võrkudevahelise ühenduse osa. Sellise jagamise ettepaneku peavad tegema asjaomased põhivõrguettevõtjad ja selle peavad kinnitama asjaomased pädevad asutused.

Artikkel 55

Hüvitamiseeskiri

Kui põhivõrguettevõtjad teevad ettepaneku kohaldada artiklis 54 osutatud ülempiiri, peavad nad koos koostama ülempiiri kasutamisega seotud hüvitamiseeskirja.

Artikkel 56

Püsikindlus vääramatu jõu olukorras

1.   Vääramatu jõu korral võivad põhivõrguettevõtjad piirata pikaajalisi ülekandeõigusi. Selliseid piiramisi tuleb teha kooskõlastatult pärast kontakteerumist kõigi põhivõrguettevõtjatega, keda see olukord otseselt mõjutab.

2.   Põhivõrguettevõtja, kes on vääramatu jõu olukorras, peab avaldama teate ning kirjeldama vääramatu jõu iseloomu ja teatama selle oletatava kestuse.

3.   Kui piiramine on tingitud vääramatust jõust, peavad asjaomased pikaajaliste ülekandeõiguste omajad saama hüvitist sellelt põhivõrguettevõtjalt, kes on vääramatu jõu olukorras, selle aja eest, mil kestab vääramatu jõu olukord. Hüvitis peab võrduma selle summaga, mis maksti kõnealuste pikaajaliste ülekandeõiguste eest pikaajalise võimsuse jaotamise käigus.

4.   Põhivõrguettevõtja, kes on vääramatu jõu olukorras, peab tegema kõik endast oleneva, et piirata vääramatu jõu tagajärgi ja kestust.

5.   Kui liikmesriik on nii sätestanud, peab asjaomase põhivõrguettevõtja taotlusel riigi reguleeriv asutus hindama, kas sündmust saab käsitada vääramatu jõuna.

7. PEATÜKK

Võimsusjaotustulu jagamine

Artikkel 57

Võimsusjaotustulu jagamise metoodika

1.   Kuue kuu jooksul pärast määruse (EL) 2015/1222 artikli 9 lõikes 6 osutatud võimsusjaotustulu jagamise metoodika heakskiitmist peavad kõik põhivõrguettevõtjad koos välja töötama võimsuse jaotamisel forvardturul saadava võimsusjaotustulu jagamise metoodika ettepaneku.

2.   Lõikes 1 osutatud metoodika väljatöötamisel peavad põhivõrguettevõtjad võtma arvesse määruse (EL) 2015/1222 artikli 73 kohaselt väljatöötatud võimsusjaotustulu jagamise metoodikat.

3.   Pikaajalise võimsuse jaotamisest saadava võimsusjaotustulu jagamise metoodika väljatöötamisel tuleb kohaldada määruse (EL) 2015/1222 artiklit 73.

8. PEATÜKK

Kulude katmine

Artikkel 58

Kulude katmise üldsätted

1.   Põhivõrguettevõtjate kulusid, mis tulenevad käesolevas määruses sätestatud kohustustest, peavad hindama kõik reguleerivad asutused.

2.   Mõistlikuks, tõhusaks ja proportsionaalseks hinnatud kulud tuleb katta õigeaegselt võrgu kasutustasude või muude selleks sobivate mehhanismide kaudu, mille määravad pädevad reguleerivad asutused.

3.   Kui reguleerivad asutused seda nõuavad, peavad asjaomased põhivõrguettevõtjad kolme kuu jooksul pärast nõude saamist esitama kantud kulude hindamiseks vajaliku teabe.

Artikkel 59

Ühtse jaotamiskeskkonna rajamise, väljaarendamise ja käitamise kulud

Kõik põhivõrguettevõtjad, kes annavad välja pikaajalisi ülekandeõigusi ühtses jaotamiskeskkonnas, peavad koos kandma kulusid, mis on tingitud ühtse jaotamiskeskkonna rajamisest ja käitamisest. Kuue kuu jooksul pärast käesoleva määruse jõustumist peavad kõik põhivõrguettevõtjad tegema ettepaneku metoodika kohta, mille järgi jagada neid kulusid mõistlikult, tõhusalt ja proportsionaalselt, nt sellise põhimõtte järgi, nagu on kirjeldatud määruse (EL) 2015/1222 artiklis 80.

Artikkel 60

Koordineeritud võimsusarvutusprotsessi väljatöötamise ja toimimise kulud

1.   Iga põhivõrguettevõtja peab võimsusarvutusprotsessi sisendandmete esitamise kulud ise kandma.

2.   Kõik põhivõrguettevõtjad koos peavad kandma individuaalsete võrgumudelite koostamise ja ühendamise kulud.

3.   Iga võimsusarvutuse ala kõik põhivõrguettevõtjad peavad kandma koordineeritud võimsusarvestajate asutamise ja toimimise kulud ühiselt.

Artikkel 61

Püsikindluse tagamise kulud ning hüvitised pikaajaliste ülekandeõiguste eest

1.   Püsikindluse tagamise kulu hõlmab kulusid, mis on seotud hüvitusmehhanismidega piirkonnaülese võimsuse püsikindluse tagamiseks, aga ka ümberjaotamise, vahetuskauba tegemise ja tasakaalustamise kulusid seoses turuosaliste hüvitustega, ning neid kulusid peavad kandma asjaomased põhivõrguettevõtjad, niivõrd kui see on võimalik vastavalt määruse (EÜ) nr 714/2009 artikli 16 lõike 6 punktile a.

2.   Kui määratakse kindlaks või kiidetakse heaks ülekandetariife või muid asjakohaseid mehhanisme vastavalt direktiivi 2009/72/EÜ artikli 37 lõike 1 punktile a, võttes arvesse määruse (EÜ) nr 714/2009 artikli 14 lõiget 1, peavad reguleerivad asutused käsitlema hüvitisi nõuetekohastena, kui need on mõistlikud, tõhusad ja proportsionaalsed.

3.   Kuue kuu jooksul pärast artiklis 57 osutatud võimsusjaotustulu jagamise metoodika heakskiitmist peavad kõik põhivõrguettevõtjad koos välja töötama kulude jagamise metoodika, mille kohaselt hüvitatakse püsikindluse tagamise kulud ja kulud seoses pikaajaliste ülekandeõiguste eest tasumisega. Selline metoodika peab olema kooskõlas võimsuse jaotamisest forvardturul saadava võimsusjaotustulu jagamise metoodikaga, millele on osutatud artiklis 57.

III JAOTIS

ÜLESANNETE DELEGEERIMINE JA JÄRELEVALVE

Artikkel 62

Ülesannete delegeerimine

1.   Põhivõrguettevõtja võib käesoleva määrusega talle määratud funktsioone osaliselt või täielikult delegeerida ühele või mitmele kolmandale osalisele tingimusel, et sellised kolmandad osalised suudavad kõnealust funktsiooni täita vähemalt sama tõhusalt nagu delegeeriv põhivõrguettevõtja. Delegeeriv põhivõrguettevõtja jääb ikkagi vastutavaks käesoleva määrusega talle määratud kohustuste täitmise eest, muu hulgas selle eest, et reguleerival asutusel oleks juurdepääs järelevalve tegemiseks vajalikule teabele.

2.   Enne delegeerimist peab kolmas osaline kindlalt tõendama delegeerivale põhivõrguettevõtjale, et ta on võimeline täielikult täitma kõiki käesolevast määrusest tulenevaid kohustusi.

3.   Kui mõni käesolevas määruses sätestatud ülesanne delegeeritakse kolmandale osalisele osaliselt või täielikult, peab delegeeriv põhivõrguettevõtja enne delegeerimist sõlmima asjaomase kolmanda osalisega konfidentsiaalsuslepingu, mis on kooskõlas delegeeriva põhivõrguettevõtja konfidentsiaalsuskohustustega.

Artikkel 63

Järelevalve

1.   Euroopa elektri põhivõrguettevõtjate võrgustik peab jälgima, kuidas toimub võimsuse jaotamine forvardturul, kuidas rajatakse ühtne jaotamiskeskkond vastavalt määruse (EÜ) nr 714/2009 artikli 8 lõikele 8. Järelevalvega tuleb hõlmata eelkõige järgmised küsimused:

a)

võimsuse jaotamise kulg forvardturul ja probleemid sellega seoses, sealhulgas turuosaliste õiglane ja läbipaistev juurdepääs võimsuse jaotamisele forvardturul;

b)

artikli 16 kohase piirkonnaülese võimsuse jagamise metoodika tulemuslikkus forvardturul;

c)

artikli 26 kohane võimsuse arvutamise ja jaotamise alane aruanne;

d)

võimsuse jaotamise tulemuslikkus forvardturul ja ühtse jaotamiskeskkonna toimimise tulemuslikkus.

2.   Euroopa elektri põhivõrguettevõtjate võrgustik peab hiljemalt kuus kuud pärast käesoleva määruse jõustumist esitama koostööametile arvamuse kujundamiseks järelevalvekava, mis hõlmab koostatavaid aruandeid ja võimalikku ajakohastamist kooskõlas lõikega 1.

3.   Koostööamet peab hiljemalt kuus kuud pärast käesoleva määruse jõustumist koos Euroopa elektri põhivõrguettevõtjate võrgustikuga koostama sellise olulise teabe loendi, mille Euroopa elektri põhivõrguettevõtjate võrgustik edastab koostööametile kooskõlas määruse (EÜ) nr 714/2009 artikli 8 lõikega 9 ja artikli 9 lõikega 1. Olulise teabe loendit võib hiljem ajakohastada. Euroopa elektri põhivõrguettevõtjate võrgustik peab säilitama koostööameti nõutavat teavet põhjalikus standardvormingus digitaalses andmearhiivis. Kõik põhivõrguettevõtjad peavad Euroopa elektri põhivõrguettevõtjate võrgustikule esitama teavet, mida võrgustik vajab lõigetes 1 ja 3 nimetatud ülesannete täitmiseks.

4.   Turuosalised ning muud forvardturul võimsuse jaotamise mehhanismiga seotud organisatsioonid peavad koostööameti ja Euroopa elektri põhivõrguettevõtjate võrgustiku ühisel nõudmisel esitama Euroopa elektri põhivõrguettevõtjate võrgustikule lõigete 1 ja 3 kohase järelevalve tegemiseks vajaliku teabe, välja arvatud teave, mille reguleerivad asutused, koostööamet ja Euroopa elektri põhivõrguettevõtjate võrgustik on saanud oma käsutusse seoses järelevalveülesannete täitmisega.

IV JAOTIS

LÕPPSÄTTED

Artikkel 64

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 26. september 2016

Komisjoni nimel

president

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ELT L 211, 14.8.2009, lk 15.

(2)  Komisjoni 24. juuli 2015. aasta määrus (EL) 2015/1222, millega kehtestatakse võimsuse jaotamise ja ülekoormuse juhtimise suunised (ELT L 197, 25.7.2015, lk 24).

(3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 13. juuli 2009. aasta määrus (EÜ) nr 713/2009, millega luuakse Energeetikasektorit Reguleerivate Asutuste Koostööamet (ELT L 211, 14.8.2009, lk 1).

(4)  Komisjoni 14. juuni 2013. aasta määrus (EL) nr 543/2013, mis käsitleb elektriturgudel andmete esitamist ja avaldamist ning millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 714/2009 I lisa (ELT L 163, 15.6.2013, lk 1).

(5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 13. juuli 2009. aasta direktiiv 2009/72/EÜ, mis käsitleb elektrienergia siseturu ühiseeskirju ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2003/54/EÜ (ELT L 211, 14.8.2009, lk 55).