12.4.2016   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 96/3


NÕUKOGU RAKENDUSMÄÄRUS (EL) 2016/556,

11. aprill 2016,

millega rakendatakse määrust (EL) nr 359/2011, mis käsitleb teatavate isikute, üksuste ja asutuste vastu suunatud piiravaid meetmeid seoses olukorraga Iraanis

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut,

võttes arvesse nõukogu 12. aprilli 2011. aasta määrust (EL) nr 359/2011, mis käsitleb teatavate isikute, üksuste ja asutuste vastu suunatud piiravaid meetmeid seoses olukorraga Iraanis, (1) eriti selle artikli 12 lõiget 1,

võttes arvesse liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)

Nõukogu võttis 12. aprillil 2011 vastu määruse (EL) nr 359/2011.

(2)

Nõukogu otsuse 2011/235/ÜVJP (2) läbivaatamise tulemusena otsustas nõukogu, et otsuses sätestatud piiravate meetmete kehtivust tuleks pikendada 13. aprillini 2017.

(3)

Nõukogu leidis ühtlasi, et kandeid teatavate määruse (EL) nr 359/2011 I lisas loetletud isikute kohta tuleks ajakohastada.

(4)

Lisaks ei ole enam alust kahe isiku jätmiseks määruse (EL) nr 359/2011 I lisas esitatud selliste isikute ja üksuste loetellu, kelle suhtes kohaldatakse piiravaid meetmeid, ja seetõttu tuleks neid puudutavad kanded välja jätta.

(5)

Määruse (EL) nr 359/2011 I lisa tuleks seetõttu vastavalt muuta,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Määruse (EL) nr 359/2011 I lisa muudetakse vastavalt käesoleva määruse lisale.

Artikkel 2

Käesolev määrus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Luxembourg, 11. aprill 2016

Nõukogu nimel

eesistuja

M.H.P. VAN DAM


(1)  ELT L 100, 14.4.2011, lk 1.

(2)  Nõukogu 12. aprilli 2011. aasta otsus 2011/235/ÜVJP teatavate isikute ja üksuste vastu suunatud piiravate meetmete kohta seoses olukorraga Iraanis (ELT L 100, 14.4.2011, lk 51).


LISA

1)

Järgmisi isikuid käsitlevad kanded jäetakse määruse (EL) nr 359/2011 I lisas esitatud loetelust välja:

5.

HAMEDANI Hossein

71.

SHARIFI Malek Ajdar

2)

Määruse (EL) nr 359/2011 I lisas esitatud kanded järgmiste isikute kohta asendatakse järgmiste kannetega:

Isikud

 

Nimi

Identifitseerimisandmed

Põhjendused

Loetellu kandmise kuupäev

1.

AHMADI- MOQADDAM Esmail

Sünnikoht: Teheran (Iraan) –

sünniaeg: 1961

Relvajõudude peastaabi ülema vanemnõunik julgeolekuküsimustes. Endine Iraani Riikliku Politsei ülem (kuni 2015. aasta alguseni). Temale alluvad jõud ründasid julmalt rahumeelseid meeleavaldusi ning sooritasid vägivaldse öise rünnaku Teherani Ülikooli ühiselamus 15. juunil 2009.

 

2.

ALLAHKARAM Hossein

Sünnikoht: Najafabad (Iraan) –

sünniaeg: 1945

Ansar-e Hezbollah ülem ja IRGC kolonel. Ta oli Ansar-e Hezbollah üks asutaja. See poolsõjaväeline üksus vastutas tema juhtimisel äärmusliku vägivalla kasutamise eest üliõpilaste ja ülikoolide mahasurumisel aastatel 1999, 2002 ja 2009.

 

4.

FAZLI Ali

 

Basij asekomandör, endine IRGC Seyyed al-Shohada vägede juht, Teherani provints (kuni veebruarini 2010). Seyyed al-Shohada väed vastutavad julgeoleku eest Teherani provintsis ning neil oli tema vastutusel oluline roll meeleavaldajate julmal represseerimisel 2009. aastal.

 

8.

MOTLAGH Bahram Hosseini

 

Relvajõudude peastaabi kolledži (DAFOOS) juhataja. IRGC's Seyyed al-Shohada vägede endine ülem, Teherani provints. Seyyed al-Shohada vägedel oli tema vastutusel peamine roll meeleavaldajate mahasurumise korraldamisel.

 

10.

RADAN Ahmad-Reza

Sünnikoht: Isfahan (Iraan) –

sünniaeg: 1963

Iraani õiguskaitsejõudude (Riikliku Politseiga seotud organ) strateegiauuringute keskuse juht. Politsei strateegiauuringute keskuse endine juht, Iraani Riikliku Politsei ülema asetäitja kuni 2014. aasta juunini. Alates 2008. aastast vastutas Radan Riikliku Politsei ülema asetäitjana meeleavaldajate peksmise, mõrvamise ning meelevaldse vahistamise ja kinnipidamise eest politseijõudude poolt.

12.4.2011

14.

SHARIATI Seyeed Hassan

 

Ülemkohtu 28. osakonna nõunik ja liige. Endine Mashhadi kohtusüsteemi juht kuni septembrini 2014. Tema juhtimisel toimunud kohtuistungid olid pealiskaudsed ja kinnised, kinni ei peetud süüdistatavate põhiõigustest ning toetuti ülestunnistustele, mis saadi survestamise ja piinamise teel. Kuna hukkamisotsuseid tehti massiliselt, tehti surmaotsuseid, ilma et oleks nõuetekohaselt järgitud õiglase kohtuliku arutelu menetlust.

12.4.2011

16.

HADDAD, Hassan (teise nimega Hassan ZAREH DEHNAVI)

 

Teherani Revolutsioonikohtu turvaametnik. Endine kohtunik, Teherani Revolutsioonikohus, 26. filiaal. Vastutas kinnipeetavatega seotud juhtumite eest, mis olid seotud valimisjärgse kriisiga, ähvardas regulaarselt kinnipeetavate perekondi, et neid vaikima sundida. Aitas väljastada Kahrizaki kinnipidamiskeskusele kinnipidamismääruseid. 2014. aasta novembris tunnistasid Iraani ametivõimud ametlikult tema osalust kinnipeetavate surmajuhtumites.

12.4.2011

17.

SOLTANI Hodjatoleslam Seyed Mohammad

 

Islamipropaganda organisatsiooni juhataja Khorasan-Razavi provintsis. Endine kohtunik, Mashhadi Revolutsioonikohus. Tema juhtimisel toimunud kohtuistungid olid pealiskaudsed ja kinnised, kinni ei peetud süüdistatavate põhiõigustest. Kuna hukkamisotsuseid tehti massiliselt, tehti surmaotsuseid, ilma et oleks nõuetekohaselt järgitud õiglase kohtuliku arutelu menetlust.

 

23.

PIR-ABASSI Abbas

 

Endine kohtunik, Teherani Revolutsioonikohus, 26. filiaal. Tõenäoliselt toimub hetkel menetlus tema määramiseks teisele kohale. Vastutas valimisjärgsete kohtuasjade eest, määras ebaõiglastel kohtuprotsessidel inimõiguste aktivistidele pikaaegsed vangistused ning mõistis mitu meeleavaldajat surma.

12.4.2011

24.

MORTAZAVI Amir

 

Khorasan-Razavi provintsi kohtusüsteemi sotsiaalküsimuste ja kriminaalpreventsiooni osakonna endine juhataja. Mashhad'i endine aseprokurör. Tema juhtimisel toimunud kohtuistungid olid pealiskaudsed ja kinnised, kinni ei peetud süüdistatavate põhiõigustest. Kuna hukkamisotsuseid tehti massiliselt, tehti surmaotsuseid, ilma et oleks nõuetekohaselt järgitud õiglase kohtuliku arutelu menetlust.

 

26.

SHARIFI Malek Adjar

 

Ülemkohtu kohtunik. Ida-Aserbaidžaani kohtusüsteemi endine juhataja. Vastutas Sakineh Mohammadi-Ashtiani kohtuprotsessi eest.

 

34.

AKBARSHAHI, Ali-Reza

 

Iraani uimastikontrolli keskuse (teise nimega narkootikumidevastase keskuse) peadirektor. Endine Teherani politseiülem. Tema juhitav politseiüksus vastutas kahtlusaluste kohtuvälise vägivaldse kohtlemise eest vahistamise ja eelvangistuse ajal. Teherani politsei oli samuti seotud 2009. aasta juunis Teherani ülikooli ühiselamutele korraldatud reididega, mille käigus politsei ja Basij tekitasid Iraani parlamendi (Majlis) komisjoni teatel vigastusi rohkem kui sajale tudengile.

10.10.2011

40.

HABIBI, Mohammad Reza

 

Isfahani endine aseprokurör. Tõenäoliselt toimub hetkel menetlus tema määramiseks teisele kohale. Osales menetlustes, milles jäeti kostjatele tagamata õigus õiglasele kohtumenetlusele – näiteks Abdollah Fathi juhtum, kes hukati 2011. aasta mais pärast seda, kui Habibi eiras 2010. aasta märtsis toimunud kohtuistungil tema õigust olla ära kuulatud ning tema vaimse tervisega seotud probleeme. Seetõttu osales ta nõuetekohase menetluse õiguse rängas rikkumises, aidates kaasa surmanuhtluse liigsele ja üha sagedasemale kasutamisele, mis on toonud kaasa hukkamiste arvu järsu suurenemise alates 2011. aasta algusest.

10.10.2011

43.

JAVANI, Yadollah

Sünnikoht: Isfahan –

sünniaeg: 1956

Kõrgeima juhi IRGC esindaja nõunik. Esineb korrapäraselt ajakirjanduses režiimi radikaalse tiiva esindajana. Oli üks esimesi kõrgemaid ametnikke, kes nõudsid Moussavi, Karroubi ja Khatami vahistamist. Ta on korduvalt toetanud vägivalla ning karmi ülekuulamistaktika kasutamist valimiste järel meelt avaldanute suhtes (õigustades videolindile salvestatud ülestunnistusi), sealhulgas andnud IRGC-le ja Basij'le saadetud avaldustes korraldusi dissidentide kohtuväliseks väärkohtlemiseks.

10.10.2011

50.

OMIDI, Mehrdad

 

Iraani politsei luureteenistuse juht. Iraani politsei arvutikuritegude üksuse endine juht. Vastutab internetti kasutavate reformistide ja poliitiliste vastaste osas läbi viidud tuhandete uurimiste ja nende suhtes esitatud süüdistuste eest. Vastutab seega tõsiste inimõiguste rikkumiste eest, represseerides isikuid, kes võtavad sõna oma seaduslike õiguste, sealhulgas sõnavabaduse kaitseks.

10.10.2011

59.

BAKHTIARI, Seyyed Morteza

Sünnikoht: Mashad (Iraan) –

sünniaeg: 1952

Kirikliku eritribunali ametnik. Justiitsminister aastatel 2009–2013.

Ajal, mil ta oli justiitsminister, halvenesid tingimused Iraani vanglates alla üldtunnustatud rahvusvahelisi standardeid ning vangide väärkohtlemine oli laialt levinud. Lisaks oli tal võtmeroll Iraani diasporaa ähvardamisel ja tagakiusamisel, luues erikohtu, mis tegeleb konkreetselt riigist väljaspool elavate iraanlastega. Samuti suurenes tema ministriks olemise ajal Iraanis järsult hukkamiste arv, sealhulgas salajased hukkamised, mida valitsus välja ei kuulutanud, samuti hukkamised, mis olid seotud narkokuritegudega.

10.10.2011

61.

MOSLEHI, Heydar

(teise nimega MOSLEHI Heidar; MOSLEHI Haidar)

Sünnikoht: Isfahan (Iraan) –

sünniaeg: 1956

IRGC kõrgeima kohtusüsteemi nõunik. Juhib organisatsiooni, mis avaldab materjale vaimulikkonna rolli kohta sõjas. Endine luureminister (2009–2013).

Tema juhtimisel jätkas luureministeerium meeleavaldajate ja dissidentide ulatuslikku meelevaldset kinnipidamist ja tagakiusamist. Luureministeerium juhib Evini vangla 209. osakonda, kus on kinni hoitud suurel arvul aktiviste nende rahumeelse valitsusevastase tegevuse eest. Luureministeeriumi ülekuulajad on 209. osakonna kinnipeetavaid peksnud ning neid vaimselt väärkohelnud ja seksuaalselt kuritarvitanud.

10.10.2011

62.

ZARGHAMI, Ezzatollah

Sünnikoht: Dezful (Iraan) –

sünniaeg: 22. juuli 1959

Küberruumi ülemnõukogu ja kultuurirevolutsiooni nõukogu liige. Iraani Islamivabariigi ringhäälingu juht kuni 2014. aasta novembrini. IRIBi juhina vastutas ta kogu programmivaliku eest. IRIB on kandnud üle kinnipeetutelt vägivallaga saadud ülestunnistusi ja mitmeid „näidisprotsesse” 2009. aasta augustis ja 2011. aasta detsembris. Sellega rikuti selgelt rahvusvahelisi sätteid õiglase kohtuliku arutamise ja nõuetekohase menetluse õiguse kohta.

23.3.2012

63.

TAGHIPOUR, Reza

Sünnikoht: Maragheh (Iraan) –

sünniaeg: 1957

Küberruumi ülemnõukogu liige. Teherani linnavolikogu liige. Endine info- ja kommunikatsiooniminister (2009–2012).

Infoministrina oli ta üks juhtivaid ametnikke, kes vastutas tsensuuri ja kontrolli eest internetis toimuva tegevuse ning samuti igat liiki kommunikatsiooni (eelkõige mobiilitelefoni teel) üle. Poliitiliste kinnipeetavate ülekuulamise ajal kasutavad ülekuulajad nende isikuandmeid, e-kirju ja kõnesid. Mitmel korral pärast 2009. aasta presidendivalimisi ja tänavatel toimunud meeleavalduste ajal võeti ära mobiililevi ja tekstsõnumite saatmise võimalus, tõkestati satelliittelevisiooni kanalid ja koha peal internet suleti või vähemalt aeglustati.

23.3.2012

64.

KAZEMI, Toraj

 

ELi poolt loetellu kantud organiseeritud kuritegevuse uurimise keskuse (teise nimega küberkuritegude amet või küberpolitsei) juht. Oma ametis kuulutas välja valitsusse häkkerite töölevärbamise kampaania, et paremini kontrollida internetis liikuvat teavet ja kahjustada „ohtlikke” saite.

23.3.2012

69.

MORTAZAVI, Seyyed Solat

Sünnikoht: Farsan, Tchar Mahal-o-Bakhtiari (South) – (Iraan) –

sünniaeg: 1967

Mashadi linnapea; Mashad on Iraanis suuruselt teine linn ning seal toimuvad regulaarselt avalikud hukkamised. Endine siseministri asetäitja, vastutav poliitiliste küsimuste eest. Vastutas nende isikute represseerimise eest, kes võtsid sõna oma seaduslike õiguste, sealhulgas sõnavabaduse kaitseks. Hiljem määrati Iraani 2012. aasta parlamendivalimiste ja 2013. aasta presidendivalimiste valimiskomisjoni juhiks.

23.3.2012

73.

FAHRADI, Ali

 

Karaji prokurör. Vastutab inimõiguste ränga rikkumise eest, sealhulgas selliste kohtuasjade menetlemise eest, mis lõppesid surmamõistva otsusega. Tema Karaji piirkonna prokuröriks oleku ajal on seal toimunud suur arv hukkamisi, mille eest ta on vastutav.

23.3.2012