9.6.2015   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 143/11


NÕUKOGU OTSUS (ÜVJP) 2015/882,

8. juuni 2015,

millega muudetakse otsust 2014/932/ÜVJP piiravate meetmete kohta seoses olukorraga Jeemenis

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut, eriti selle artiklit 29,

ning arvestades järgmist:

(1)

Nõukogu võttis 18. detsembril 2014 vastu otsuse 2014/932/ÜVJP (1).

(2)

ÜRO Julgeolekunõukogu võttis 14. aprillil 2015 vastu resolutsiooni 2216 (2015), millega muu hulgas kehtestatakse relvaembargo Ali Abdullah Salehi, Abdullah Yahya Al Hakimi, Abd Al-Khaliq Al-Huthi ning ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni 2140 (2014) punkti 19 kohaselt asutatud komitee poolt kindlaks määratud isikute ja üksuste suhtes. See ei piira üldist keeldu majandusressursside kättesaadavaks tegemise kohta otse või kaudselt kõnealustele isikutele või üksustele või nende kasuks.

(3)

ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonis 2216 (2015) rõhutatakse samuti seda, et Jeemeni rahu, julgeolekut või stabiilsust ohustav tegevus võib hõlmata ka relvaembargo rikkumist või Jeemenisse humanitaarabi toimetamise või Jeemenis humanitaarabile juurdepääsu või humanitaarabi jagamise tõkestamist.

(4)

Peale selle määratakse ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooniga 2216 (2015) kindlaks veel kaks isikut, kelle suhtes kohaldatakse ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni 2140 (2014) punktidega 11 ja 15 kehtestatud piiravaid meetmeid.

(5)

Seepärast tuleks otsust 2014/932/ÜVJP vastavalt muuta,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Otsust 2014/932/ÜVJP muudetakse järgmiselt.

1)

Artikkel 1 nummerdatakse ümber artikliks 2a ja lõikesse 1 lisatakse järgmine punkt:

„d)

tegevus, mis rikub relvaembargot või tõkestab Jeemenisse humanitaarabi toimetamist või Jeemenis humanitaarabile juurdepääsu või humanitaarabi jagamist.”

2)

Artikkel 2 nummerdatakse ümber artikliks 2b ja lõikesse 1 lisatakse järgmine punkt:

„d)

tegevus, mis rikub relvaembargot või tõkestab Jeemenisse humanitaarabi toimetamist või Jeemenis humanitaarabile juurdepääsu või humanitaarabi jagamist.”

3)

Artikli 2b lõikes 5 asendatakse viide „artikli 2 lõikes 1” viitega „lõikes 1”.

4)

Lisatakse järgmised artiklid:

„Artikkel 1

1.   Keelatakse relvade ja igasuguste nendega seotud materjalide, sealhulgas tulirelvade ja laskemoona, sõjaväeveokite ja -varustuse, poolsõjalise varustuse ja eespool nimetatuile mõeldud varuosade otsene või kaudne müümine, tarnimine, üleandmine või eksport ÜRO Julgeolekunõukogu või ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni 2140 (2014) punkti 19 kohaselt asutatud komitee poolt kindlaks määratud isikutele või üksustele ja Jeemenis nende nimel või juhtimisel tegutsevatele isikutele või üksustele või nende kasuks liikmesriikide kodanike poolt või liikmesriikide territooriumilt või nende lipu all sõitvaid laevu või õhusõidukeid kasutades, olenemata sellest, kas need on pärit liikmesriikide territooriumilt või mitte.

Käesolevas lõikes osutatud isikud ja üksused on loetletud käesoleva otsuse lisas.

2.   Keelatakse:

a)

osutada otse või kaudselt tehnilist abi, väljaõpet või muud abi, sealhulgas relvastatud palgasõdurite abi, mis on seotud sõjalise tegevusega ning relvade ja igasuguste nendega seotud materjalide, sealhulgas tulirelvade ja laskemoona, sõjaväeveokite ja -varustuse, poolsõjalise varustuse ja neile mõeldud varuosade varustamise, tootmise, hoolduse ja kasutamisega, ühelegi lõikes 1 osutatud füüsilisele või juriidilisele isikule, üksusele või asutusele;

b)

rahastada sõjalist tegevust või anda selleks rahalist toetust, sealhulgas eelkõige toetused, laenud ja ekspordikrediidikindlustus, samuti kindlustus ja edasikindlustus, relvade ja nendega seotud materjalide müümiseks, tarnimiseks, üleandmiseks või ekspordiks või sellega seotud tehnilise või muu abi osutamiseks otse või kaudselt ühelegi lõikes 1 osutatud füüsilisele või juriidilisele isikule, üksusele või asutusele.

Artikkel 2

1.   Liikmesriigid kontrollivad kooskõlas oma riiklike ametiasutuste ja õigusaktidega ning vastavalt rahvusvahelisele õigusele, eelkõige vastavalt mereõigusele ja asjakohastele rahvusvahelistele tsiviillennunduskokkulepetele, oma territooriumil, sealhulgas oma sadamates ja lennujaamades, kõiki Jeemenisse suunduvaid veoseid, kui neil on teavet, mis annab põhjendatud aluse arvata, et veos sisaldab esemeid, mille tarnimine, müük, üleandmine või eksport on käesoleva otsuse alusel keelatud.

2.   Avastamise korral arestivad liikmesriigid ja kõrvaldavad (sealhulgas hävitavad, muudavad kasutamiskõlbmatuks, ladustavad või edastavad kõrvaldamiseks muusse riiki kui esemete päritolu- või sihtriik) esemed, mille tarnimine, müük, üleandmine või eksport on käesoleva otsuse alusel keelatud.

3.   Liikmesriigid esitavad viivitamatult sanktsioonide komiteele esialgse kirjaliku aruande lõikes 1 osutatud kontrolli kohta, mis sisaldab eelkõige kontrollimise aluste selgitust, selliste kontrollide tulemusi ning seda, kas osutati koostööd või mitte ja kas leiti keelatud esemeid. Peale selle esitavad liikmesriigid sanktsioonide komiteele 30 päeva jooksul täiendava kirjaliku aruande, mis sisaldab asjakohaseid üksikasju kontrollide, arestimise ja kõrvaldamise kohta ning asjakohaseid üksikasju esemete üleandmise kohta, sealhulgas esemete kirjeldus, nende päritolu ja ette nähtud sihtkoht, kui sellist teavet ei esitatud esialgses kirjalikus aruandes.”

Artikkel 2

Otsuse 2014/932//ÜVJP lisa muudetakse vastavalt käesoleva otsuse lisale.

Artikkel 3

Käesolev otsus jõustub selle Euroopa Liidu Teatajas avaldamise päeval.

Luxembourg, 8. juuni 2015

Nõukogu nimel

eesistuja

D. REIZNIECE-OZOLA


(1)  Nõukogu 18. detsembri 2014. aasta otsus 2014/932/ÜVJP piiravate meetmete kohta seoses olukorraga Jeemenis (ELT L 365, 19.12.2014, lk 147).


LISA

I.

Otsuse 2014/932/ÜVJP lisa pealkiri asendatakse järgmisega:

„Artikli1 lõikes 1, artikli 2a lõikes 1 ja artikli 2b lõigetes 1 ja 2 osutatud isikute ja üksuste loetelu”

.

II.

Otsuse 2014/932/ÜVJP lisas esitatud loetellu lisatakse järgmised kanded:

„4.   Abdulmalik al-Houthi

Muu teave: Jeemeni Houthi liikumise juht. Ta on osalenud tegevuses, mis ohustab rahu, julgeolekut või stabiilsust Jeemenis. ÜRO poolt loetellu kandmise kuupäev:14.4.2015.

Lisateave sanktsioonide komitee poolt loetellu kandmise põhjuste kirjeldavast kokkuvõttest:

Abdul Malik al-Houthi juhib rühmitust, mis on osalenud tegevuses, mis ohustab rahu, julgeolekut või stabiilsust Jeemenis.

2014. aasta septembris hõivasid Houthi väed Sanaa ja 2015. aasta jaanuaris püüdsid nad ühepoolselt asendada Jeemeni seaduslikku valitsust Houthi domineeritava ebaseadusliku valitsusvõimuga. Al-Houthist sai Jeemeni Houthi liikumise juht 2004. aastal pärast oma venna, Hussein Badredden al-Houthi surma. Rühmituse juhina on al-Houthi korduvalt ähvardanud Jeemeni ametivõime edasiste rahutustega, kui nad ei täida tema nõudmisi, ning on hoidnud kinni president Hadit, peaministrit ning tähtsaid valitsusliikmeid. Hadi põgenes hiljem Adenisse. Seejärel korraldasid Houthi liikmed endisele presidendile Salehile ja tema pojale Ahmed Ali Salehile lojaalsete sõjaliste üksuste abiga veel ühe rünnaku Adenile.

5.   Ahmed Ali Abdullah Saleh

Muu teave: Tal on olnud tähtis roll Houthi sõjalises laienemises. Ta on osalenud tegevuses, mis ohustab rahu, julgeolekut või stabiilsust Jeemenis. Ahmed Saleh on Jeemeni Vabariigi endise presidendi Ali Abdullah Salehi poeg. ÜRO poolt loetellu kandmise kuupäev:14.4.2015.

Lisateave sanktsioonide komitee poolt loetellu kandmise põhjuste kirjeldavast kokkuvõttest:

Ahmed Ali Saleh on oma tegevusega ohustanud president Hadi ametisolekut, püüdnud nurjata Hadi jõupingutusi sõjaväelise reformi osas ning takistanud Jeemeni rahumeelset üleminekut demokraatiale. Salehil on olnud tähtis roll Houthi sõjalises laienemises. 2013. aasta veebruari keskpaiga seisuga oli Ahmed Ali Saleh jaganud vabariikliku kaardiväe brigaadidele ja tuvastamata hõimupealikele laiali tuhandeid uusi vintpüsse. Relvad olid algselt hangitud 2010. aastal ning need hoiti alal, et osta nendega endale relvade saajate lojaalsust, pidades silmas hilisemat poliitilist kasu.

Pärast seda, kui Salehi isa, Jeemeni Vabariigi endine president Ali Abdullah Saleh, 2011. aastal Jeemeni presidendi ametikohalt tagasi astus, säilitas Ahmed Ali Saleh oma positsiooni Jeemeni vabariikliku kaardiväe ülemana. Natuke hiljem kui aasta pärast seda tagandas president Hadi Salehi sellelt ametikohalt, kuid isegi pärast juhtimisest kõrvaldamist on ta säilitanud Jeemeni sõjaväes suure mõjuvõimu. ÜRO kandis Ali Abdullah Salehi loetellu ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni 2140 alusel novembris 2014.”