15.11.2014 |
ET |
Euroopa Liidu Teataja |
C 407/1 |
KOMISJONI ARVAMUS,
14. november 2014,
Euroopa Keskpanga määruse eelnõu kohta, mis käsitleb rahaturgude statistikat
2014/C 407/01
Sissejuhatus
8. septembril 2014 sai komisjon Euroopa Keskpangalt (EKP) palve esitada oma arvamus uue rahaturgude statistika määruse eelnõu kohta.
Komisjonil on kõnealuse palve üle hea meel ja ta märgib, et sellega täidab EKP oma kohustust konsulteerida komisjoniga kõigi oma määruste eelnõude üle, mis on seotud komisjoni statistikavajadustega, nagu need on sätestatud nõukogu 23. novembri 1998. aasta määruse (EÜ) nr 2533/98 (statistilise teabe kogumise kohta Euroopa Keskpanga poolt) (1) artikli 5 lõikes 2, et tagada ühtsus, mida on vaja nii EKP kui ka komisjoni teabega seotud nõuete rahuldamiseks. Hea koostöö EKP ja komisjoni vahel on kasulik nii mõlemale institutsioonile kui ka kasutajatele ja andmeesitajatele, sest see teeb Euroopa statistika koostamise tõhusamaks. Komisjonil on hea meel ka selle üle, et nimetatud määruses on selge viide tema arvamusele.
Komisjon tervitab EKP algatust koguda andmeid rahaturgude kohta. Komisjon toetab kõiki jõupingutusi suurendada kõnealuste turgude läbipaistvust ja tunnistab vajadust andmete järele, et luua usaldusväärsed ja põhjendatud võrdlusnäitajad, mis on kooskõlas Rahvusvahelise Väärtpaberijärelevalve Organisatsiooni (IOSCO) ja Euroopa Pangandusjärelevalve (EBA) välja antud hiljutiste suunistega.
Ettepanekust saadav kasu on selge ja märkimisväärne ning see on oluline paljudele eri sidusrühmadele ja teenib mitut eesmärki: rahapoliitika analüüs, intressimääranäitajate tõlgendamine, pangandusjärelevalvelised ülesanded, poliitika analüüs ja rahaturgude läbipaistvus. Kõik see on oluline finantssüsteemi nõuetekohaseks töötamiseks.
Komisjon peab oluliseks, et kõik EKP poolt rahaturgude kohta selle määruse alusel kogutud andmed on kättesaadavad teistele asjaomastele liidu ametiasutustele oma ülesannete täitmiseks.
Ettepaneku alusel kogutakse andmeid rahaloomeasutustelt. Komisjon tunneb muret, et rahaloomeasutuste nimekiri sisaldab üksusi, mis ei ole aktiivsed hoiusevõtjad, ja rõhutab, et statistilistest põhimõtetest tuleb kinni pidada.
Märkused õigusakti ettepaneku kohta ja ettepanekud selle muutmiseks
Käesoleva algatusega nõutakse aruannete esitamist erinevate rahaturutehingute kohta, nt tagamata võlainstrumentide, teatavate lühiajaliste väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingute (nt repotehingud, ostu-tagasimüügi tehingud) ja tuletisinstrumentide kohta. Seega võimaldab aruandlus EKP-l täita ülesannet koostada põhjalikud, üksikasjalikud ja ühtsed statistilised andmed euroala rahaturgude kohta.
See algatus on tihedalt seotud kahe olulise õigusalase algatusega ELis:
— |
Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse ettepanek väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingutest teatamise ja nende läbipaistvuse kohta, COM(2014) 40 (final), 29.1.2014. Kui määrus vastu võetakse, nõutakse sellega kogu ELis andmete esitamist kauplemisteabehoidlale kõigi ELis tehtud väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingute kohta, sealhulgas lühiajalised repotehingud ja ostu-tagasimüügi tehingud. ELi keskpankadel ja teistel pädevatel asutustel saab olema juurdepääs kõigile andmetele, mida neil on vaja oma ülesannete täitmiseks. Kuna aruandekohustus peaks jõustuma pärast 2017. aastat, on oluline vältida aruandluse topeltnõuete kehtestamist turuosalistele. |
— |
Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 648/2012, 4. juuli 2012, börsiväliste tuletisinstrumentide, kesksete vastaspoolte ja kauplemisteabehoidlate kohta (2). Sama oluline on vältida aruandluse topeltnõuete kehtestamist turuosalistele tuletisinstrumentidega tehtavate tehingute puhul. Selleks tuleks EKP algatuses arvesse võtta andmeid, mis on juba kauplemisteabehoidlates kättesaadavad ja nõuda ainult neid andmeid, mis praegu statistika koostamisel puuduvad. |
Pidades silmas vajadust vältida aruannete topelt esitamise kohustust ja võttes arvesse, et peagi jõustub määrus väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingutest teatamise ja nende läbipaistvuse kohta, tehakse ettepanek muuta artiklit 11, et täpsustada, et pärast esimest algset läbivaatamist võiks määrust korrapäraselt ajakohastada sagedamini kui iga kahe aasta tagant, kui jõustuvad ELi seadusega kehtestatud uued samalaadsed aruandlusnõuded. Selle muudatusega seoses tehakse ettepanek lisada uus põhjendus, milles täpsustatakse, et juhul kui andmed väärtpaberite kaudu finantseerimise tehingute või tuletislepingute kohta on kauplemisteabehoidlale juba esitatud, ja tingimusel et EKP-l on tegelik juurdepääs kõnealuste tehingute andmetele, loetakse EKP rahaturgude statistikat käsitleva määruse aruandlusnõuded täidetuks.
Kokkuvõte
Komisjon üldiselt toetab määruse eelnõu, kuna sellega toetatakse Euroopa tasandil usaldusväärsete andmete kogumist finantsturgude kohta, mis on väga oluline sidusrühmadele, sealhulgas komisjonile.
Samas on komisjon siiski arvamusel, et eespool nimetatud probleemid tuleks lahendada.
Brüssel, 14. november 2014
Komisjoni nimel
komisjoni liige
Marianne THYSSEN
(1) EÜT L 318, 27.11.1998, lk 8.
(2) ELT L 201, 27.7.2012, lk 1.