10.12.2011   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 328/49


NÕUKOGU DIREKTIIV 2011/97/EL,

5. detsember 2011,

millega muudetakse direktiivi 1999/31/EÜ seoses jäätmetena käsitatava metallilise elavhõbeda ladustamise erikriteeriumidega

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 22. oktoobri 2008. aasta määrust (EÜ) nr 1102/2008 (metallilise elavhõbeda ning teatavate elavhõbedaühendite ja -segude ekspordi keelustamise ja metallilise elavhõbeda ohutu ladustamise kohta), (1) eelkõige selle artikli 4 lõiget 3, ning nõukogu 26. aprilli 1999. aasta direktiivi 1999/31/EÜ (prügilate kohta), (2) eriti selle artiklit 16,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)

Määruses (EÜ) nr 1102/2008 sätestatakse, et erandina direktiivi 1999/31/EÜ artikli 5 lõike 3 punktist a võib jäätmetena käsitatavat metallilist elavhõbedat sobivas mahutis vaheladustada kauem kui üks aasta või püsiladustada teatavat liiki prügilates.

(2)

Jäätmetena käsitatava metallilise elavhõbeda ladustamine on juba reguleeritud jäätmekäitlust käsitlevate Euroopa Liidu õigusaktidega.

(3)

Jäätmetena käsitatava metallilise elavhõbeda ladustamisele kuni üheks aastaks on Euroopa Parlamendi ja nõukogu 19. novembri 2008. aasta direktiivi 2008/98/EÜ (mis käsitleb jäätmeid) (3) artikliga 23 kehtestatud loanõue.

(4)

Määruse (EÜ) nr 1102/2008 artikli 3 lõike 1 kohaselt kohaldatakse direktiivi 1999/31/EÜ ja nõukogu 19. detsembri 2002. aasta otsust 2003/33/EÜ (millega kehtestatakse jäätmete prügilatesse vastuvõtmise kriteeriumid ja kord direktiivi 1999/31/EÜ artikli 16 ja II lisa kohaselt) (4) rajatiste suhtes, kus metallilist elavhõbedat ladustatakse kauem kui üks aasta.

(5)

See tähendab eelkõige seda, et kõikidele rajatistele, kus metallilist elavhõbedat ladustatakse kauem kui üks aasta, on direktiivi 1999/31/EÜ artiklite 7, 8 ja 9 kohaselt vaja luba, ning et selliste rajatiste kohta kehtivad kõnealuse direktiivi artiklis 12 sätestatud kontrolli- ja seirenõuded, ning samuti seda, et maa-aluse ladustamise suhtes kohaldatakse otsuse 2003/33/EÜ A liites sätestatud ohutushinnangu nõuet.

(6)

Lisaks sellele kehtivad kõnealuste rajatiste suhtes direktiivis 2008/98/EÜ sätestatud üldised arvestuse pidamise sätted.

(7)

Lisaks sellele kohaldatakse määruse (EÜ) nr 1102/2008 artikli 3 lõike 2 kohaste maapealseks vaheladustamiseks ette nähtud rajatiste suhtes nõukogu 9. detsembri 1996. aasta direktiivi 96/82/EÜ ohtlike ainetega seotud suurõnnetuste ohu ohjeldamise kohta (5).

(8)

Nende sätetega ei hõlmata siiski täiel määral metallilise elavhõbeda eriomadusi ning seetõttu on vaja täiendavaid nõudeid.

(9)

Nimetatud täiendavate nõuete kehtestamisel tuleks arvesse võtta metallilise elavhõbeda ohutu kõrvaldamise võimalusi, sealhulgas tahkestamist käsitlevaid uuringuid. Keskkonnahoidlike tahkestamisvõimaluste väljaarendamisel on edu saavutatud, kuid on veel liiga vara otsustada nende võimaluste laialdaseks kasutamiseks kõlblikkuse üle.

(10)

Tuleb täiendavalt hinnata metallilise elavhõbeda käitumist pikaajalisel maa-alusel ladustamisel, et määrata kindlaks püsiladustamise mõistlikud ja teadmistepõhised nõuded. Käesoleva direktiiviga kehtestatud nõuded peaksid seetõttu piirduma vaheladustamisega ning neid tuleks pidada asjakohaseks ja metallilise elavhõbeda turvalise ladustamise parimat võimalikku tehnikat kajastavaks kuni viie aasta pikkuse ajavahemiku vältel.

(11)

Seepärast tuleks direktiivi 1999/31/EÜ vastavalt muuta.

(12)

Direktiivi 1999/31/EÜ artiklis 16 nimetatud komitee ei ole arvamust esitanud. Seetõttu on asjakohane, et nõukogu võtab käesoleva direktiivi vastu,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA DIREKTIIVI:

Artikkel 1

Direktiivi 1999/31/EÜ I, II ja III lisa muudetakse vastavalt käesoleva direktiivi lisale.

Artikkel 2

1.   Liikmesriigid jõustavad käesoleva direktiivi täitmiseks vajalikud õigus- ja haldusnormid 15. märtsiks 2013. Nad edastavad kõnealuste normide teksti viivitamata komisjonile.

Kui liikmesriigid need normid vastu võtavad, lisavad nad nendesse või nende ametliku avaldamise korral nende juurde viite käesolevale direktiivile. Sellise viitamise viisi näevad ette liikmesriigid.

2.   Liikmesriigid edastavad komisjonile käesoleva direktiiviga reguleeritavas valdkonnas nende poolt vastu võetavate põhiliste siseriiklike õigusnormide teksti.

Artikkel 3

Käesolev direktiiv jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Artikkel 4

Käesolev direktiiv on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 5. detsember 2011

Nõukogu nimel

eesistuja

W. PAWLAK


(1)  ELT L 304, 14.11.2008, lk 75.

(2)  EÜT L 182, 16.7.1999, lk 1.

(3)  ELT L 312, 22.11.2008, lk 3.

(4)  EÜT L 11, 16.1.2003, lk 27.

(5)  EÜT L 10, 14.1.1997, lk 13.


LISA

Direktiivi 1999/31/EÜ I, II ja III lisa muudetakse järgmiselt.

1)

I lisasse lisatakse järgmine punkt:

„8.   Metallilise elavhõbeda vaheladustamine

Metallilise elavhõbeda vaheladustamise suhtes kauem kui üheks aastaks kohaldatakse järgmisi nõudeid:

metallilist elavhõbedat ladustatakse muudest jäätmetest eraldi;

mahuteid hoitakse kogumisreservuaaris, mis on kaetud sobiva mõradeta ja pideva kattekihiga, on metallilise elavhõbeda suhtes lekkekindel ning mille maht on ladustatava elavhõbedakoguse jaoks piisav;

hoidla on varustatud insenertehniliste või looduslike tõketega, mis on piisavad selleks, et kaitsta keskkonda elavhõbedaheite eest, ja hoidla kogumismaht on piisav kogu ladustatava elavhõbedakoguse jaoks;

hoidla põrand on kaetud elavhõbedakindla hermeetikuga. Põrand on kallaku ja kogumiskaevuga;

hoidla on varustatud tuletõrjesüsteemiga;

ladustatakse nii, et iga mahutit oleks võimalik kergesti üles leida.”

2)

II lisasse lisatakse järgmine punkt:

„6.   Metallilise elavhõbedaga seotud erinõuded

Metallilise elavhõbeda vaheladustamise suhtes kauem kui üheks aastaks kohaldatakse järgmisi nõudeid.

A.

Elavhõbeda koostis

Metalliline elavhõbe peab vastama järgmisele kirjeldusele:

elavhõbedasisaldus on suurem kui 99,9 massiprotsenti;

ei sisalda lisandeid, mis võiksid korrodeerida süsinikterast või roostevaba terast (nt lämmastikhappe lahus, kloriidisoolade lahused).

B.

Mahuti

Metallilise elavhõbeda ladustamiseks kasutatavad mahutid on korrosiooni- ja põrutuskindlad. Seepärast peavad need olema keevisõmblusteta. Mahutid vastavad eelkõige järgmisele kirjeldusele:

mahuti materjal: süsinikteras (vähemalt ASTM A36) või roostevaba teras (AISI 304, 316L);

mahutid on gaasi- ja vedelikukindlad;

mahuti väliskiht on ladustamistingimuste suhtes vastupidav;

mahuti on projekteeritud nii, et suudab läbida kukkumiskatse ja lekkekindluse katsed, mida on kirjeldatud ÜRO ohtlike kaupade veo soovituste katsete ja kriteeriumide käsiraamatu (UN Recommendations on the Transport of Dangerous Goods, Manual of Tests and Criteria) peatükkides 6.1.5.3 ja 6.1.5.4.

Mahuti suurim täitmise suhtarv on 80 % mahust, et tagada piisav vabamaht ja vältida mahuti lekkimahakkamist või püsivat deformatsiooni, kui vedelik kõrge temperatuuri tõttu paisub.

C.

Vastuvõtumenetlus

Vastu võetakse ainult selliseid mahuteid, millel on tunnistus, et need vastavad käesolevas punktis sätestatud nõuetele.

Vastuvõtumenetlus hõlmab järgmist:

vastu võetakse üksnes sellist metallilist elavhõbedat, mis vastab eespool esitatud vastuvõtu miinimumkriteeriumidele;

mahutit kontrollitakse enne ladustamist visuaalselt; kahjustatud, lekkivat või korrodeerunud mahutit vastu ei võeta;

mahutil on kulumiskindel pitser (stantsitud), millel on märgitud mahuti tunnusnumber, materjal, tühikaal, tootja andmed ja valmistamise kuupäev;

mahutil on püsivalt kinnitatud plaat, millele on märgitud tunnistuse tunnusnumber.

D.

Tunnistus

Alapunktis C nimetatud tunnistusele on märgitud järgmised andmed:

jäätmetekitaja nimi ja aadress;

mahuti täitmise eest vastutava isiku nimi ja aadress;

täitmise aeg ja koht;

elavhõbeda kogus;

elavhõbeda puhtuseaste ja vajaduse korral lisandite kirjeldus, sealhulgas analüüsiaruanne;

kinnitus, et mahuteid on kasutatud eranditult üksnes elavhõbeda transpordiks või ladustamiseks;

mahutite tunnusnumbrid;

muud erimärkused.

Tunnistuse annab välja jäätmetekitaja või selle puudumise korral jäätmetekitaja juhtimise eest vastutav isik.”

3)

III lisasse lisatakse järgmine punkt:

„6.   Metallilise elavhõbedaga seotud erinõuded

Metallilise elavhõbeda vaheladustamise suhtes kauem kui üheks aastaks kohaldatakse järgmisi nõudeid.

A.

Seire-, kontrolli- ja hädaolukorra nõuded

Hoidlasse paigaldatakse elavhõbedaaurude pidevseiresüsteem, mille tundlikkus on vähemalt 0,02 mg elavhõbedat/m3. Andurid pannakse kogumiskoha põrandale ja lae alla. Seiresüsteemi kuulub visuaalne ja akustiline häiresüsteem. Süsteemi hooldatakse kord aastas.

Volitatud isik kontrollib visuaalselt hoidlat ja mahuteid vähemalt kord kuus. Kui tuvastatakse leke, võtab käitaja viivitamata kõik vajalikud meetmed, et vältida elavhõbedaheidet keskkonda ja taastada elavhõbedahoidla ohutus. Igasugust leket loetakse artikli 12 punktis b nimetatud oluliseks negatiivseks keskkonnamõjuks.

Hoidlas on olemas hädaolukorra lahendamise plaan ja metallilise elavhõbeda käitlemiseks vajalikud kaitsevahendid.

B.

Andmete säilitamine

Kõik dokumendid, mis sisaldavad II lisa punktis 6 ja käesoleva punkti alapunktis A nimetatud teavet, sealhulgas mahutiga kaasas olev tunnistus ning dokumendid, milles käsitletakse metallilise elavhõbeda hoidlast väljaviimist ja ärasaatmist pärast vaheladustamist ning sihtkohta ja kavandatavat käitlemist, kuuluvad säilitamisele vähemalt kolm aastat pärast ladustamise lõppu.”