28.7.2011   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 196/16


KOMISJONI OTSUS,

27. juuli 2011,

ohutusnõuete kohta, millele peavad vastama statsionaarset treenimisvarustust käsitlevad Euroopa standardid vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2001/95/EÜ

(EMPs kohaldatav tekst)

(2011/476/EL)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 3. detsembri 2001. aasta direktiivi 2001/95/EÜ üldise tooteohutuse kohta, (1) eriti selle artikli 4 lõike 1 punkti a,

ning arvestades järgmist:

(1)

Direktiivis 2001/95/EÜ on sätestatud, et Euroopa standardeid peavad kehtestama Euroopa standardiasutused. Sellised standardid peaksid tagama toodete vastavuse direktiivi üldistele ohutusnõuetele.

(2)

Direktiivi 2001/95/EÜ kohaselt loetakse toode ohutuks, kui see vastab vabatahtlikele riigisisestele standarditele, millega on üle võetud Euroopa standardid, mille viitenumbrid on avaldatud Euroopa Liidu Teatajas.

(3)

Direktiivi 2001/95/EÜ artiklis 4 on sätestatud Euroopa standardite koostamise kord. Selle korra kohaselt kehtestab komisjon ohutuse erinõuded, millele Euroopa standardid peavad vastama, ning annab seejärel Euroopa standardiasutustele volitused vastavate standardite koostamiseks.

(4)

Komisjon avaldab sellise korra kohaselt koostatud Euroopa standardite viitenumbrid Euroopa Liidu Teatajas.

(5)

Direktiivi 2001/95/EÜ artikli 4 lõike 2 teise lõigu kohaselt võib enne nimetatud direktiivi jõustumist Euroopa standardiasutuste vastu võetud standardite viitenumbrid avaldada Euroopa Liidu Teatajas isegi juhul, kui puudub komisjoni volitus, tingimusel et need standardid vastavad nimetatud direktiiviga kehtestatud üldistele ohutusnõuetele.

(6)

Komisjon avaldas oma otsusega 2006/514/EÜ (2) Euroopa Liidu Teatajas statsionaarse treenimisvarustuse ohutust käsitleva üheksa Euroopa standardi viitenumbrid.

(7)

Otsuses 2006/514/EÜ käsitletud üheksa Euroopa standardit statsionaarse treenimisvarustuse ohutuse kohta on koostatud ilma artikli 4 lõike 1 kohase komisjoni volituseta.

(8)

Kolm nendest standarditest (EN 957-4:1996, EN 957-5:1996 ja EN 957-6:2001) on asendatud uutega (EN 957-4 + A1:2010, EN 957-5:2009 ja EN 957-6:2010). Kõnealused uued versioonid võeti vastu pärast direktiivi 2001/95/EÜ jõustumist ja seega ei ole võimalik avaldada nende viitenumbreid Euroopa Liidu Teatajas, sest puudub ohutuse erinõudeid käsitlev komisjoni volitus.

(9)

Selleks et hinnata, kas need uued ja mis tahes järgnevad statsionaarset treenimisvarustust käsitlevad Euroopa standardi versioonid vastavad direktiiviga 2001/95/EÜ kehtestatud üldistele ohutusnõuetele, on vaja uuesti läbida nimetatud direktiivi artiklis 4 sätestatud menetlus.

(10)

Seega peab komisjon kindlaks määrama statsionaarse treenimisvarustuse ohutuse erinõuded, et seejärel nende alusel volitada Euroopa standardiasutusi koostama asjakohaseid Euroopa standardeid.

(11)

Kui asjakohased standardid on olemas ja kui Euroopa Komisjon otsustab vastavalt direktiivi 2001/95/EÜ artikli 4 lõikes 2 sätestatud korrale avaldada Euroopa Liidu Teatajas nende viitenumbrid, eeldatakse, et juhul kui statsionaarne treenimisvarustus vastab nendele standarditele, vastab see ka direktiivis 2001/95/EÜ sätestatud üldistele ohutusnõuetele nende standarditega hõlmatud ohutusnõuete ulatuses.

(12)

Käesoleva otsusega ettenähtud meetmed on kooskõlas direktiivi 2001/95/EÜ artikli 15 alusel asutatud komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Käesolevas otsuses tähendab statsionaarne treenimisvarustus nii mootoriga kui ka mootorita toodet, mis võimaldab teha korduvaid liigutusi treenimise, harjutamise, diagnoosimise ja taastusravi eesmärgil ning mis kasutamise kestel jääb staatiliseks. Varustus pannakse kas põrandale seisma või kinnitatakse lakke või seinale või muu fikseeritud paigaldise külge.

Artikkel 2

Käesoleva otsuse lisas on sätestatud artiklis 1 osutatud toodete ohutuse erinõuded, mida peab Euroopa standardite puhul järgima vastavalt direktiivi 2001/95/EÜ artiklile 4.

Artikkel 3

Käesolev otsus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 27. juuli 2011

Komisjoni nimel

president

José Manuel BARROSO


(1)  EÜT L 11, 15.1.2002, lk 4.

(2)  ELT L 200, 22.7.2006, lk 35.


LISA

STATSIONAARSE TREENIMISVARUSTUSE OHUTUSE ERINÕUDED

I   osa

Toode ja toote määratlus

Käesoleva volituse alusel käsitletav statsionaarne treenimisvarustus võimaldab teha korduvaid liigutusi treenimise, harjutamise, diagnoosimise ja taastusravi eesmärgil. Varustus jääb kasutamise kestel staatiliseks. See pannakse kas põrandale seisma või kinnitatakse lakke või seinale või muu fikseeritud paigaldise külge.

Sellist varustust kasutatakse üldiselt spordikeskustes, hotellides, spordi- ja terviseklubides, taastusravikeskustes või kodudes. Varustust kasutatakse treeninguruumides, millele võidakse juurdepääsu võimaldada üksnes kasutajatele ja professionaalidele (nt treenerid ja meditsiinitöötajad).

Need nõuded hõlmavad ka mootoriga seadmeid nende riskide osas, mida masinaid käsitlevas direktiivis (Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2006/42/EÜ (1)) ei ole puudutatud.

Mõne treeninguseadme suhtes kohaldatakse lisaks üldnõuetele täiendavaid ohutusnõudeid.

Kui statsionaarse treenimisvarustuse kavandatud kasutusotstarve kuulub nõukogu 14. juuni 1993. aasta direktiivi 93/42/EMÜ (meditsiiniseadmete kohta) (2) alla, tuleb tagada lisanõuete täitmine.

Käesoleva volituse alusel käsitletav statsionaarne treenimisvarustus tuleb liigitada täpsus- ja kasutusklasside järgi vastavalt kasutusotstarbele.

Täpsusklassid

Klass A: suure täpsusega;

klass B: keskmise täpsusega;

klass C: minimaalse täpsusega.

Kasutusklassid

Klass S (studio – stuudio): professionaalse ja/või kaubandusliku kasutusega;

klass H (home – kodu): kodus kasutamiseks;

klass I: professionaalse ja/või kaubandusliku kasutusega, sh kasutamiseks erivajadustega inimestele (nt nägemis-, kuulmis- ja füüsilise puudega ning õpiraskustega isikutele).

II   osa

A.   Üldised ohutusnõuded

Tooted peavad vastama direktiivis 2001/95/EÜ osutatud üldistele ohutusnõuetele ja olema „ohutud” nimetatud direktiivi artikli 2 punktis b määratletud tähenduses. Toode peab eelkõige olema ohutu tavapärastes või mõistlikult eeldatavates kasutustingimustes, samuti hoidmisel, hoiukohta transportimisel, paigaldamisel, lahtimonteerimisel ning hooldamisel kogu toote kasutusaja kestel. Varustus peab olema ohutu ka professionaalide jaoks (nt treenerid, õpetajad).

Statsionaarset treenimisvarustust tavapärastes või mõistlikult eeldatavates tingimustes kasutades peab vigastuste tekkimise ning tervise ja ohutuse kahjustamise risk olema viidud miinimumini. Seadmete osad, millega kasutaja – või kolmandad isikud – tavapärastes ja eeldatavates kasutustingimustes kokku puutuvad, ei tohi ohustada kasutaja tervist ega tekitada vigastusi.

Kasutajatele antakse teada, milliseid riske ja ohte võib esineda ja kuidas neid vältida.

Kuigi treenimisvarustus ei ole ette nähtud lastele, kasutatakse neid tooteid kodudes järjest enam ja seega võivad need lastele kergesti kättesaadavad olla. Lastega toimuvad õnnetused kodus kasutatavatel seadmetel võivad põhjustada tõsiseid vigastusi (peamiselt sõrmedel ja varvastel), põletusi, rebendeid ja kägistamist. Kui tootedisaini ega kaitsemeetmete abil ei ole võimalik ohtu piisavalt vähendada, tuleb jääkriski vältida lapsevanematele ja hooldajatele suunatud teabe andmisega toote kohta.

B.   Ohutuse erinõuded

Direktiivis 2001/95/EÜ osutatud üldiste ohutusnõuete kohaldamisel peab arvestama vähemalt järgmist:

a)

kinnituseta seisva varustuse stabiilsus;

b)

teravad servad ja kandid;

c)

torude otsad;

d)

pigistust ja rebestamist põhjustavad ning pöörlevad ja vastastikku puutuvad kohad kasutajaga kokku puutuval pinnal;

e)

raskused;

f)

juurdepääsu- ja eemaldumistee;

g)

reguleerimis- ja lukustusmehhanismid;

h)

nöörid, vööd, ketid;

i)

trossid ja tõmbenöörid;

j)

nööride ja vööde rennid;

k)

tõmbekohad;

l)

haardeasendid;

m)

sisseehitatud käepidemed;

n)

paigaldatavad käepidemed;

o)

pöörlevad käepidemed;

p)

elektriline ohutus;

q)

hooldus;

r)

paigaldamisjuhendid;

s)

üldised kasutusjuhendid;

t)

peamised biomehhaanilised nõuded;

u)

märgistus;

v)

hoiatused, eriti lapsi ohustavate riskide korral;

w)

immobiliseeriv seade (eelkõige laste puhul), mis lülitab voolu välja.

Direktiivis 2001/95/EÜ osutatud üldiste ohutusnõuete kohaldamisel peab arvestama vähemalt järgmiste katsetega:

a)

mõõtmete kontroll;

b)

visuaalne kontroll;

c)

taktiilne kontroll;

d)

talitluskatse;

e)

valmistaja sertifikaat;

f)

tõmbekohtade katse;

g)

katsetingimused;

h)

stabiilsustest;

i)

nööride, vööde ja kettide katkemisjõu määratlemine;

j)

hoorataste kontroll;

k)

paigaldatavate käepidemete eemaldamiseks vaja mineva jõu määratlemine;

l)

juurdepääsu- ja eemaldumistee kontroll;

m)

vastupidavuskoormuse katse;

n)

südamerütmi kontrollmooduli katse;

o)

jõunäitajate lugemite täpsuse kontroll;

p)

juhiste ja hoiatuste hindamine;

q)

katsearuanne.


(1)  ELT L 157, 9.6.2006, lk 24.

(2)  EÜT L 169, 12.7.1993, lk 1.