2.4.2011 |
ET |
Euroopa Liidu Teataja |
C 102/8 |
EESKIRI SUITSETAMISKEELU KOHTA EUROOPA PARLAMENDI RUUMIDES
Juhatuse otsus 23. märts 2011
2011/C 102/04
JUHATUS,
võttes arvesse Euroopa Parlamendi kodukorra artikli 23 lõiget 2;
võttes arvesse tööohutuse ja töökaitse nõuandekomitee 11. veebruaril 2011. aastal esitatud arvamust,
arvestades, et:
(1) |
oma 24. oktoobri 2007. aasta resolutsioonis rohelise raamatu „Suund Euroopa vabastamisele tubakasuitsust: poliitikavalikud ELi tasandil” kohta (1) ja 26. novembri 2009. aasta resolutsioonis suitsuvaba keskkonna kohta (2) palus Euroopa Parlament juhatusel, viidates tema kohustusele olla eeskujuks, kehtestada viivitamata ja ilma mingite eranditeta tõhusalt jõustatav suitsetamiskeeld kõigis Euroopa Parlamendi ruumides; |
(2) |
nõukogu otsuse nr 2004/513/EÜ alusel ratifitseeris Euroopa Liit Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) tubakatoodete tarbimise piiramist käsitleva raamkonventsiooni, mille artikli 8 lõikes 1 tunnistavad konventsiooniosalised, et teaduslikult on kinnitatud, et kokkupuude tubakasuitsuga põhjustab surma, haigusi ja vaegurlust, ning mille artikli 8 lõikes 2 sätestatakse konventsiooniosaliste kohustus võtta tõhusaid seadusandlikke, täidesaatvaid, haldus- ja/või muid meetmeid, et kaitsta inimesi tööruumides tubakasuitsuga kokkupuute eest; |
(3) |
nõukogu direktiivi nr 89/391/EMÜ artiklis 5 sätestatakse, et tööandja kohustus on tagada töötajate ohutus ja tervis kõikides tööga seotud aspektides; |
(4) |
kuna on teaduslikult tõestatud, et passiivne suitsetamine ohustab tõsiselt tervist, on Euroopa Parlament kohustatud kaitsma oma liikmeid, töötajaid ja teisi parlamendi hoonete kasutajaid passiivse suitsetamisega kaasnevate ennetatavate terviseohtude ja ebameeldivuste eest; |
(5) |
tööandjana on Euroopa Parlamendil juriidiline kohustus kaitsta oma töötajaid tööruumides terviseohtude eest; |
(6) |
institutsioonina peab Euroopa Parlament võtma kõik vajalikud meetmed, et kaitsta end võimalike kahjunõuete eest; |
(7) |
passiivse ja aktiivse suitsetamisega seotud terviseohte silmas pidades on Euroopa Parlamendil soovitav teavitada parlamendiliikmeid, assistente ja töötajaid, et nad mõistaksid paremini passiivse ja aktiivse suitsetamisega seotud ohte, ning pakkuda tugiprogramme neile, kes soovivad suitsetamisest loobuda; |
(8) |
seetõttu toetab Euroopa Parlament eesmärki saavutada oma ruumides täielikult suitsuvaba keskkond ja teeb erandi üksnes parlamendi hoonetes spetsiaalselt suitsetamiseks ette nähtud kohtade puhul; |
(9) |
käesoleva eeskirjaga tuleb tagada suitsetamiskeelu tõhus jõustamine; seetõttu täiendatakse kõnealust keeldu asjakohaste menetlustega, mis võimaldavad vajaduse korral kohaldada tõhusaid, proportsionaalseid ja hoiatavaid sanktsioone, |
ON VASTU VÕTNUD JÄRGMISE OTSUSE:
Artikkel 1
1. Suitsetamine on keelatud kõikides Euroopa Parlamendi hoonetes, sealhulgas liikmesriikides asuvates parlamendi infobüroodes ja Washingtonis asuvas kontaktbüroos, välja arvatud selleks ettenähtud kohtades, mis on loetletud lisas.
Kvestorid võivad teha otsuseid lisa edasise muutmise kohta.
2. Suitsetamine on keelatud ka ametiautodes ja teistes institutsiooni võimaldatavates transpordivahendites.
Artikkel 2
1. Käesolevast eeskirjast teavitatakse parlamendiliikmeid, nende assistente ja töötajaid.
2. Euroopa Parlamendi sissekäikude juurde ja üldkasutatavatesse ruumidesse, välja arvatud lisas loetletud suitsetamiskohad, paigaldatakse artikli 1 kohasest suitsetamise keelust teatav selge märgistus. Suitsetamiskohtade täpne asukoht märgistatakse selgelt, et parlamendiliikmetel, nende assistentidel ja parlamendi töötajatel oleks teada, kus on suitsetamine lubatud. Parlamendi ruumidesse, välja arvatud suitsetamiskohad ja parlamendi hoonete sissekäikude lähedus, ei paigutata üldkasutatavaid tuhatoose.
3. Fraktsioonide juhid tuletavad eeskirja järgimise vajadust meelde oma fraktsiooni parlamendiliikmetele ja töötajatele.
Artikkel 3
Personali peadirektoraat töötab koostöös tööohutuse ja töökaitse nõuandekomiteega välja aktiivse ja passiivse suitsetamisega seotud ohtude ennetamise poliitika ja rakendab terviklikku meetmetepaketti, et teavitada parlamendiliikmeid, nende assistente ja parlamendi töötajaid ning aidata neil paremini mõista aktiivse ja passiivse suitsetamisega seotud ohte, samuti pakkuda tugiprogramme neile, kes soovivad suitsetamisest loobuda.
Artikkel 4
Isikul, kes käesolevat eeskirja rikub, palutakse suitsetamine viivitamata lõpetada (suuline meeldetuletus). Selle nõude täitmise eest vastutab peasekretär.
Artikkel 5
1. Parlamendiliikme suhtes, kes ka pärast artiklis 4 osutatud suulist meeldetuletust jätkab käesoleva eeskirja rikkumist, kohaldatakse kvestorite ja presidendi ettepanekul artiklis 6 sätestatud sanktsioone.
2. Ametniku, muu töötaja või registreeritud assistendi suhtes, kes ka pärast artiklis 4 osutatud suulist meeldetuletust jätkab eeskirja rikkumist, kohaldatakse peasekretäri ettepanekul artiklis 7 sätestatud sanktsioone.
3. Kohaliku assistendi, külastaja või parlamendi hoonesse sisenenud muu isiku (nt teenuseosutaja või välisettevõtte töötaja) suhtes, kes ka pärast artiklis 4 osutatud suulist meeldetuletust jätkab eeskirja rikkumist, kohaldatakse peasekretäri ettepanekul artiklis 8 sätestatud sanktsioone.
Artikkel 6
1. Peasekretär edastab kvestoritele käesolevat eeskirja rikkunud parlamendiliikme nime. Seejärel saadavad kvestorid parlamendiliikmele ametliku teate (kirjalik meeldetuletus ehk nn kollane kaart), millega teavitatakse teda rahatrahvi määramisest eeskirja korduva rikkumise korral.
2. Kui parlamendiliige rikub eeskirja korduvalt, teeb president kvestorite ettepanekul otsuse, millega määratakse asjaomasele parlamendiliikmele rahatrahv (nn punane kaart). Trahvisumma on võrdne üheks päevaks ettenähtud päevaraha summaga. Trahvisumma arvatakse maha parlamendiliikme üldkulude hüvitisest.
3. Parlamendiliige, kelle suhtes on kohaldatud sanktsiooni, võib esitada kirjaliku kaebuse 15 päeva jooksul pärast presidendilt teate saamist. Kaebuse esitamine peatab sanktsiooni kohaldamise. Juhatus teeb kaebuse esitajale oma põhjendatud otsuse teatavaks kahe kuu jooksul alates kaebuse esitamise kuupäevast.
Artikkel 7
1. Kui ametnik, muu töötaja või registreeritud assistent rikub käesolevat eeskirja korduvalt, saadab peasekretär asjaomasele isikule ametliku teate (kirjalik meeldetuletus ehk nn kollane kaart), millega teavitatakse teda distsiplinaarkaristuse kohaldamisest.
2. Kui ametnik, muu töötaja või registreeritud assistent jätkab eeskirja rikkumist, kohaldatakse tema suhtes personalieeskirjades ette nähtud distsiplinaarmenetlust.
3. Isik, kelle suhtes kohaldatakse käesoleva artikli alusel sanktsiooni, võib täiel määral kohaldatavate Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjade artikli 90 ja Euroopa ühenduste muude teenistujate teenistustingimuste kohaselt esitada kaebuse ametisse nimetavale ametiisikule.
Artikkel 8
Kui kohalik assistent, külastaja või parlamendi hoonesse sisenenud muu isik rikub korduvalt käesolevat eeskirja, palutakse tal viivitamata hoonest lahkuda.
Artikkel 9
Käesolev eeskiri asendab juhatuse 13. juuli 2004. aasta otsust, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi hooneid käsitlev eeskiri. Eeskiri jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.
Artikkel 10
Eeskiri vaadatakse läbi kaks aastat pärast selle jõustumist.
(1) P6_TA(2007) 0471.
(2) P7_TA(2009) 0100.
LISA
Suitsetamiskohtade loetelu:
|
Brüssel
|
|
Luxembourg
|
|
Strasbourg
|