23.7.2009   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 191/42


KOMISJONI MÄÄRUS (EÜ) nr 642/2009,

22. juuli 2009,

millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2005/32/EÜ seoses televiisorite ökodisaini nõuetega

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 6. juuli 2005. aasta direktiivi 2005/32/EÜ, mis käsitleb raamistiku kehtestamist energiat tarbivate toodete ökodisaini nõuete sätestamiseks ja millega muudetakse nõukogu direktiivi 92/42/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 96/57/EÜ ja 2000/55/EÜ, (1) eriti selle artikli 15 lõiget 1,

olles konsulteerinud ökodisaini nõuandefoorumiga

ning arvestades järgmist:

(1)

Direktiivi 2005/32/EÜ kohaselt kehtestab komisjon ökodisaininõuded energiat tarbivatele toodetele, mida müüakse ja turustatakse märkimisväärses mahus ning millel on märkimisväärne keskkonnamõju ja märkimisväärne potentsiaal keskkonnamõju parandamiseks ilma liigsete kuludeta.

(2)

Direktiivi 2005/32/EÜ artikli 16 lõike 2 esimeses taandes on sätestatud, et komisjon võtab artikli 19 lõikes 3 sätestatud korras, täites artikli 15 lõikes 2 sätestatud kriteeriume ja olles konsulteerinud ökodisaini nõuandefoorumiga, vajaduse korral vastu rakendusmeetmed olmeelektroonika kohta.

(3)

Komisjon on teinud ettevalmistava uuringu, milles analüüsiti televiisorite tehnilisi, keskkonnaalaseid ja majanduslikke aspekte. Uuring tehti koostöös ühenduse ja kolmandate riikide sidusrühmade ja huvitatud isikutega ning selle tulemused on avaldatud komisjoni EUROPA veebisaidil.

(4)

Televiisorid moodustavad elektritarbimiselt märkimisväärse olmeelektroonikatoodete rühma ja on seepärast ökodisainipoliitika üks prioriteete.

(5)

Käesoleva määruse kohaldamise seisukohast märkimisväärseks televiisorite keskkonnaaspektiks loetakse elektritarbimist kasutusetapis.

(6)

Televiisoritega seotud aastane elektritarbimine oli 2007. aastal ühenduses hinnanguliselt 60 TWh, mis vastab 24 megatonnile süsinikdioksiidi heitele. Kui sellise tarbimise piiramiseks ei võeta erimeetmeid, suureneb elektritarbimine prognoosi kohaselt 132 teravatt-tunnini aastal 2020. Ettevalmistav uuring näitab, et kasutusetapi elektritarbimist saab oluliselt vähendada.

(7)

Teised olulised keskkonnaaspektid on seotud televiisorite tootmisel kasutatavate ohtlike ainetega ja kasutuskõlbmatuks muutunud televiisorite kõrvaldamisest tekkinud jäätmetega. Seonduvate keskkonnaaspektide parandamist käsitletakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. jaanuari 2003. aasta direktiivis 2002/95/EÜ (teatavate ohtlike ainete kasutamise piiramise kohta elektri- ja elektroonikaseadmetes) (2) ja Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. jaanuari 2003. aasta direktiivis 2002/96/EÜ (elektri- ja elektroonikaseadmete jäätmete kohta) (3).

(8)

Ettevalmistav uuring näitab, et teiste direktiivi 2005/32/EÜ I lisa 1. osas osutatud ökodisainiparameetritega seotud nõuded ei ole vajalikud.

(9)

Televiisorite elektritarbimist on võimalik vähendada tänu olemasolevatele litsentsivabadele tasuvatele tehnilistele lahendustele, mille tulemusena väheneks televiisorite ostmise ja käitamise kombineeritud kulu.

(10)

Ökodisaininõuetega tuleks kogu ühenduses ühtlustada televiisorite elektritarbimise nõuded, et aidata kaasa siseturu toimimisele ja parandada asjaomaste toodete keskkonnatoimet.

(11)

Ökodisaininõuded ei tohiks kahjustada toote töökindlust ega avaldada kahjulikku mõju tervisele, ohutusele ja keskkonnale. Eelkõige peaks kasutusetapi elektritarbimise vähendamisest saadud kasu ületama tootmisetapiga seotud võimalikku täiendavat keskkonnamõju.

(12)

Ökodisaininõuete etapiviisiline kehtestamine peaks andma tootjatele oma toodete kohandamiseks piisavalt aega. Etappide ajastus peaks olema selline, et välditaks negatiivset mõju turul olevate seadmete kasutamisvõimalustele ja võetaks arvesse mõju tootjate, eelkõige väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate (VKEd) kuludele, tagades samas määruse eesmärkide õigeaegse saavutamise.

(13)

Asjaomaste tooteparameetrite kindlaksmääramisel tuleks kasutada usaldusväärseid, täpseid ja korratavaid mõõtmismenetlusi, mille puhul võetakse arvesse üldtunnustatult parimaid mõõtmismeetodeid, kaasa arvatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu 22. juuni 1998. aasta direktiivi 98/34/EÜ (millega nähakse ette tehnilistest standarditest ja eeskirjadest teatamise kord) (4) I lisas loetletud Euroopa standardiorganite vastuvõetud harmoneeritud standardeid, kui need on olemas.

(14)

Käesolev määrus peaks suurendama televiisorite keskkonnamõju vähendavate seadmete kasutuselevõttu, mille tulemusena säästetaks 2020. aastaks 28 TWh elektrienergiat võrreldes olukorraga, mis tekiks meetmete võtmata jätmisel.

(15)

Direktiivi 2005/32/EÜ artikli 8 kohaselt tuleks käesolevas määruses kindlaks määrata kohaldatavad vastavushindamise menetlused.

(16)

Vastavuse kontrollimise hõlbustamiseks tuleks tootjatelt nõuda teabe esitamist direktiivi 2005/32/EÜ IV ja V lisas osutatud tehnilistes dokumentides niivõrd, kuivõrd see teave on seotud käesolevas määruses sätestatud nõuetega.

(17)

Praegu olemasolev parim energiatõhusus sisselülitatud seisundis ja ohtlike ainetega seotud vähenenud keskkonnamõju on kindlaks määratud komisjoni 12. märtsi 2009. aasta otsuses 2009/300/EÜ, millega kehtestatakse ühenduse ökomärgise andmise muudetud ökoloogilised kriteeriumid teleritele (5). Sellised viited aitavad tagada teabe laialdase kättesaadavuse ja lihtsa ligipääsetavuse eelkõige VKEde ja väga väikeste ettevõtjate jaoks, mis hõlbustaks veelgi parimate tehniliste lahenduste kasutuselevõtmist televiisorite keskkonnamõju vähendamiseks. Seepärast ei pea käesolevas määruses kindlaks määrama parimate võimalike tehniliste lahenduste võrdlusuuringuid.

(18)

Komisjoni 17. detsembri 2008. aasta määruse (EÜ) nr 1275/2008 (millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2005/32/EÜ seoses ökodisaini nõuetega elektriliste ja elektrooniliste kodumasinate ja kontoriseadmete elektrienergia tarbimisele ooteseisundis ja väljalülitatud seisundis) (6) kohaselt tuleks alates 7. jaanuarist 2013 kohaldatavaid ökodisaininõudeid kohaldada televiisorite suhtes kõnealuses määruses sätestatust varem, kuna määruse nõuetele vastavaid tehnilisi lahendusi saab rakendada televiisorite puhul kiiremini ja sellega oleks võimalik rohkem energiat säästa. Seepärast ei peaks määrust (EÜ) nr 1275/2008 kohaldama televiisorite suhtes ja seda tuleks vastavalt muuta.

(19)

Käesoleva määrusega ette nähtud meetmed on kooskõlas direktiivi 2005/32/EÜ artikli 19 lõike 1 alusel loodud komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Sisu ja reguleerimisala

Käesoleva määrusega kehtestatakse ökodisaininõuded televiisorite turulelaskmiseks.

Artikkel 2

Mõisted

Lisaks direktiivis 2005/32/EÜ sätestatud mõistetele kasutatakse järgmisi mõisteid:

1)   „televiisor”– televisioonivastuvõtja või televiisorimonitor;

2)   „televisioonivastuvõtja”– peamiselt audiovisuaalsete signaalide vastuvõtmiseks ja kuvamiseks kavandatud toode, mis viiakse turule ühe mudeli- või süsteeminimetuse all ning mis koosneb järgmistest osadest:

3)   „televiisorimonitor”– toode, mis on kavandatud kuvama sisseehitatud ekraanil eri allikatest pärinevat videosignaali, sealhulgas televisioonisignaali, ja mis valikuliselt juhib ja taasesitab sellistest välisallikatest tulevaid audiosignaale ning mis on ühendatud standarditud videoliidesega, nagu RCA-liides (komponentvideo, komposiitvideo), SCART-liides, HDMI-liides ja tulevased juhtmeta side standardid (välja arvatud sellised standardimata videoliidesed nagu DVI ja SDI), kuid millega ei saa vastu võtta ega töödelda edastussignaale;

4)   „sisselülitatud seisund”– seisund, mille puhul televiisor on ühendatud võrgutoiteallikaga ning toodab heli ja pilti;

5)   „kodutalitlusviis”– televiisori seadistus, mida tootja soovitab tavapärase kodukasutuse jaoks;

6)   „ooteseisund”– seisund, milles seade on ühendatud võrgutoiteallikaga, sõltub sellest saadavast energiast, et talitleda nõuetekohaselt, ning tagab ainult järgmised funktsioonid, mis võivad jääda kestma määramata ajaks:

taasaktiveerimisfunktsioon üksinda või taasaktiveerimisfunktsioon koos ainult taasaktiveerimisfunktsiooni märguandega ja/või

teabe või seisundi kuvamine;

7)   „väljalülitatud seisund”– seisund, milles seade on ühendatud võrgutoiteallikaga ega võimalda ühtegi funktsiooni; see sisaldab ka järgmist:

8)   „taasaktiveerimisfunktsioon”– funktsioon, mis hõlbustab muude seisundite, sealhulgas sisselülitatud seisundi aktiveerimist, kasutades eemal asuvat lülitit, sealhulgas kaugjuhtimispulti, sisemist andurit ja taimerit lisafunktsioonide, sealhulgas sisselülitatud seisundi kasutamist võimaldavasse seisundisse;

9)   „teabe või seisundi kuvamine”– pidev funktsioon, mis annab teavet või kuvab seadme seisundit, sealhulgas kella;

10)   „esmamenüü”– tootja poolt eelnevalt kindlaks määratud televiisoriseadistused, mille hulgast televiisori kasutaja peab valima teatavad seadistused televiisori esmakordsel käivitamisel;

11)   „täiskõrglahutus”– vähemalt 1 920 × 1 080 füüsilise piksliga ekraani resolutsioon.

Artikkel 3

Ökodisaininõuded

Televiisoritele esitatavad ökodisaininõuded on sätestatud I lisas.

Ökodisaininõuetele vastavust mõõdetakse II lisas sätestatud meetodite kohaselt.

Artikkel 4

Vastavushindamine

Direktiivi 2005/32/EÜ artiklis 8 osutatud vastavushindamise menetlus on kõnealuse direktiivi IV lisas sätestatud sisemine kavandikontroll või V lisas sätestatud juhtimissüsteem vastavuse hindamiseks.

Vastavushindamiseks esitatavad tehnilised dokumendid on sätestatud käesoleva määruse I lisa 5. osa punktis 1.

Artikkel 5

Turujärelevalve kontrolli menetlus

Järelevalve teostamisel järgitakse III lisas sätestatud kontrollimenetlust.

Artikkel 6

Läbivaatamine

Hiljemalt kolm aastat pärast käesoleva määruse jõustumist vaatab komisjon tehnika arengut arvesse võttes selle läbi ja esitab läbivaatamise tulemused ökodisaini nõuandefoorumile.

Artikkel 7

Määruse (EÜ) nr 1275/2008 muutmine

Määruse (EÜ) nr 1275/2008 I lisa punkt 3 asendatakse käesoleva määruse IV lisas esitatud tekstiga.

Artikkel 8

Jõustumine

1.   Käesolev direktiiv jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

2.   I lisa 1. osa punktis 1, 3. osas, 4. osas ja 5. osa punktis 2 sätestatud ökodisaininõudeid kohaldatakse alates 20. augustist 2010.

I lisa 1. osa punktis 2 sätestatud ökodisaininõudeid kohaldatakse alates 1. aprillist 2012.

I lisa 2. osa punkti 1 alapunktides a–d sätestatud ökodisaininõudeid kohaldatakse alates 7. jaanuarist 2010.

I lisa 2. osa punkti 2 alapunktides a–e sätestatud ökodisaininõudeid kohaldatakse alates 20. augustist 2011.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõigis liikmesriikides.

Brüssel, 22. juuli 2009

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Andris PIEBALGS


(1)  ELT L 191, 22.7.2005, lk 29.

(2)  ELT L 37, 13.2.2003, lk 19.

(3)  ELT L 37, 13.2.2003, lk 24.

(4)  EÜT L 204, 21.7.1998, lk 37.

(5)  ELT L 82, 28.3.2009, lk 3.

(6)  ELT L 339, 18.12.2008, lk 45.

(7)  ELT L 390, 31.12.2004, lk 24.


I LISA

ÖKODISAININÕUDED

1.   VÕIMSUSTARVE SISSELÜLITATUD SEISUNDIS

1)

Alates 20. augustist 2010.

Võimsustarve sisselülitatud seisundis televiisoril, mille ruutdetsimeetrites väljendatud nähtav ekraani pindala on A, ei tohi ületada järgmisi piirväärtusi:

 

Täiskõrglahutus

Kõik muud resolutsioonid

Televiisorid

20 W + A · 1,12 · 4,3224 W/dm2

20 W + A · 4,3224 W/dm2

Televiisorimonitorid

15 W + A · 1,12 · 4,3224 W/dm2

15 W + A · 4,3224 W/dm2

2)

Alates 1. aprillist 2012.

Võimsustarve sisselülitatud seisundis televiisoril, mille ruutdetsimeetrites väljendatud nähtav ekraani pindala on A, ei tohi ületada järgmisi piirväärtusi:

 

Kõik resolutsioonid

Televiisorid

16 W + A · 3,4579 W/dm2

Televiisorimonitorid

12 W + A · 3,4579 W/dm2

2.   VÕIMSUSTARVE OOTESEISUNDIS/VÄLJALÜLITATUD SEISUNDIS

1)

Alates 7. jaanuarist 2010.

a)

Võimsustarve väljalülitatud seisundis

Televiisorite võimsustarve väljalülitatud seisundis ei tohi ületada 1,00 W.

b)

Võimsustarve ooteseisundis

Televiisorite võimsustarve mis tahes seisundis, mis võimaldab ainult taasaktiveerimisfunktsiooni või ainult taasaktiveerimisfunktsiooni ja ainult taasaktiveerimisfunktsiooni märguannet, ei tohi ületada 1,00 W.

Televiisorite võimsustarve mis tahes seisundis, mis võimaldab ainult teabe või seisundi kuvamist või taasaktiveerimisfunktsiooni koos teabe või seisundi kuvamisega, ei tohi ületada 2,00 W.

c)

Väljalülitatud seisundi ja/või ooteseisundi olemasolu

Televiisoritel peab olema väljalülitatud seisund ja/või ooteseisund ja/või muu seisund, mille puhul ei ületata väljalülitatud seisundi ja/või ooteseisundi suhtes kohaldatavaid võimsustarbenõudeid, kui televiisor on ühendatud võrgutoiteallikaga.

d)

Televiisorite puhul, mis koosnevad kuvarist ja ühest või mitmest tuunerist/vastuvõtjast ning ühe või mitme eraldi seadmena valikulistest lisafunktsioonidest andmete salvestamiseks ja/või kuvamiseks, nagu digitaaluniversaalplaat (DVD), kõvaketas (HDD) või videomagnetofon (VCR), kohaldatakse punkte a–c kuvari ja seadme(te) suhtes eraldi.

2)

Alates 20. augustist 2011.

a)

Võimsustarve väljalülitatud seisundis

Televiisorite võimsustarve väljalülitatud seisundis ei tohi ületada 0,30 W, välja arvatud juhul, kui on täidetud järgmises lõigus esitatud tingimus.

Televiisorite puhul, millel on selgesti nähtav lüliti, mis väljalülitatud asendisse viimisel lülitab televiisori seisundisse võimsustarbega mitte üle 0,01 W, ei tohi televiisori mis tahes muu väljalülitatud seisundi võimsustarve ületada 0,50 W.

b)

Võimsustarve ooteseisundis

Televiisorite võimsustarve mis tahes seisundis, mis võimaldab ainult taasaktiveerimisfunktsiooni või ainult taasaktiveerimisfunktsiooni ja ainult taasaktiveerimisfunktsiooni märguannet, ei tohi ületada 0,50 W.

Televiisorite võimsustarve mis tahes seisundis, mis võimaldab ainult teabe või seisundi kuvamist või taasaktiveerimisfunktsiooni koos teabe või seisundi kuvamisega, ei tohi ületada 1,00 W.

c)

Väljalülitatud seisundi ja/või ooteseisundi olemasolu

Televiisoritel peab olema väljalülitatud seisund ja/või ooteseisund ja/või muu seisund, mille puhul ei ületata väljalülitatud seisundi ja/või ooteseisundi suhtes kohaldatavaid võimsustarbenõudeid, kui televiisor on ühendatud võrgutoiteallikaga.

d)

Toite automaatne väljalülitumine

Televiisoritel peab olema funktsioon, millel on järgmised omadused.

i)

Vähem kui nelja tunni möödumisel kasutaja viimasest toimingust ja/või kanali vahetusest lülitub televiisor automaatselt sisselülitatud seisundist

ooteseisundisse või

väljalülitatud seisundisse või

muusse seisundisse, mille puhul ei ületata väljalülitatud seisundi ja/või ooteseisundi suhtes kohaldatavaid võimsustarbenõudeid.

ii)

Televiisor peab andma enne sisselülitatud seisundist muule kohaldatavale seisundile üleminekut hoiatusteate.

Kõnealune funktsioon on vaikimisi seadistatud.

e)

Televiisorite puhul, mis koosnevad kuvarist ja ühest või mitmest tuunerist/vastuvõtjast ning eraldi seadmena valikulistest lisafunktsioonidest andmete salvestamiseks ja/või kuvamiseks, nagu digitaaluniversaalplaat (DVD), kõvaketas (HDD) või videomagnetofon (VCR), kohaldatakse punkte a–d kuvari ja seadme suhtes eraldi.

3.   KODUTALITLUS TELEVIISORITEL, MILLEL ON ESMAMENÜÜ

Alates 20. augustist 2010.

Televiisoritel, mille esmasel käivitamisel esitatakse esmamenüü, peab olema kõnealuses menüüs „kodutalitlusviis”, mis on vaikevalik televiisori esmasel käivitamisel. Kui kasutaja valib televiisori esmasel käivitamisel muu seisundi kui „kodutalitlusviis”, tuleb selle valiku puhul paluda kinnitust.

4.   TIPPHELEDUSE SUHTARV

Alates 20. augustist 2010.

Televiisorid, millel ei ole esmamenüüd: tootja tarnitava televiisori sisselülitatud seisundi tippheledus peab olema vähemalt 65 % televiisori heledaima sisselülitatud seisundi tippheledusest.

Televiisorid, millel on esmamenüü: kodutalitlusviisis peab tippheledus olema vähemalt 65 % televiisori heledaima sisselülitatud seisundi tippheledusest.

5.   TOOTJATE ESITATAV TEAVE

1)

Artikli 5 kohaseks vastavushindamiseks peavad tehnilised dokumendid sisaldama järgmisi andmeid:

a)

kontrollnäitajad mõõtmise teostamiseks

ümbritseva õhu temperatuur;

katsetamispinge voltides ja katsetamissagedus hertsides;

elektrivarustussüsteemi harmoonilistest komponentidest tingitud summaarne moonutus;

sisendterminal audio- ja video-testsignaalide jaoks;

elektriliseks katsetamiseks kasutatud riistu, seadistust ja vooluahelaid käsitlev teave ja dokumendid;

b)

sisselülitatud seisund

andmed võimsustarbe kohta vattides, ümardatud esimese kümnendkohani kuni 100 W võimsuse mõõtmise korral ja esimese täisarvuni üle 100 W võimsuse mõõtmise korral;

tüüpilise televisioonilevi dünaamilise videosignaali parameetrid;

stabiilse võimsustarbe saavutamiseks vajalikud etapid;

lisaks esmamenüüga televiisoritele kodutalitlusviisi tippheleduse ja televiisori heledaima sisselülitatud seisundi tippheleduse suhe protsentides väljendatuna;

lisaks televiisorimonitoridele kirjeldus mõõtmiseks kasutatud tuuneri asjakohastest omadustest;

c)

iga oote- ja/või väljalülitatud seisund

andmed võimsustarbe kohta vattides, ümardatud teise kümnendkohani;

kasutatud mõõtmismeetod;

seadme seisundi valimis- või programmeerimisviisi kirjeldus;

sellise seisundi saavutamiseks vajalike sündmuste rida, millel televiisor muudab oma seisundit automaatselt;

d)

toite automaatne väljalülitumine

sisselülitatud seisundi kestus, enne kui televiisor saavutab automaatselt oote- või väljalülitatud seisundi või muu seisundi, mille puhul ei ületata väljalülitatud seisundi ja/või ooteseisundi suhtes kohaldatavaid võimsustarbenõudeid;

e)

ohtlikud ained

kui televiisor sisaldab elavhõbedat või pliid: elavhõbedasisaldus X,X mg ja teave selle kohta, et toode sisaldab pliid.

2)

Alates 20. augustist 2010.

Avalikkusele tehakse vaba juurdepääsuga veebisaidi kaudu kättesaadavaks järgmine teave:

andmed sisselülitatud seisundi võimsustarbe kohta vattides, ümardatud esimese kümnendkohani kuni 100 W võimsuse mõõtmise korral ja esimese täisarvuni üle 100 W võimsuse mõõtmise korral;

iga oote- ja/või väljalülitatud seisundi puhul andmed võimsustarbe kohta vattides, ümardatud teise kümnendkohani;

televiisorid, millel ei ole esmamenüüd: tootja poolt ette nähtud televiisori sisselülitatud seisundi tippheleduse ja televiisori heledaima sisselülitatud seisundi tippheleduse suhe protsentides väljendatuna, ümardatud lähima täisarvuni;

televiisorid, millel on esmamenüü: kodutalitlusviisi tippheleduse ja televiisori heledaima sisselülitatud seisundi tippheleduse suhe protsentides väljendatuna, ümardatud lähima täisarvuni;

kui televiisor sisaldab elavhõbedat või pliid: elavhõbedasisaldus X,X mg ja teave selle kohta, et toode sisaldab pliid.


II LISA

MÕÕTMISED

1.   Sisselülitatud seisundi võimsustarbe mõõtmine

I lisa 1. osas osutatud võimsustarbe mõõtmised peavad vastama kõigile järgmistele tingimustele.

a)

Mõõtmisel tuleb kasutada usaldusväärset, täpset ja korratavat mõõtmismenetlust, mille puhul võetakse arvesse üldtunnustatult parimaid mõõtmismeetodeid.

b)

Televiisorite seisund sisselülitatud seisundi võimsustarbe mõõtmisel

Televiisorid, millel ei ole esmamenüüd: punktides 1 ja 2 osutatud võimsustarvet mõõdetakse tootja tarnitava televiisori sisselülitatud seisundis, st et televiisori heledusregulaatorid on tootja poolt lõppkasutaja jaoks seadistatud asendis.

Televiisorid, millel on esmamenüü: punktides 1 ja 2 osutatud võimsustarvet mõõdetakse kodutalitlusviisis.

Televiisorimonitorid, millel ei ole esmamenüüd: televiisorimonitor ühendatakse asjaomase tuuneriga. Punktides 1 ja 2 osutatud võimsustarvet mõõdetakse tootja tarnitava televiisori sisselülitatud seisundis, st et televiisori heledusregulaatorid on tootja poolt lõppkasutaja jaoks seadistatud asendis. Tuuneri võimsustarve ei ole televiisorimonitori sisselülitatud seisundi võimsustarbe mõõtmisel oluline.

Televiisorimonitorid, millel on esmamenüü: televiisorimonitor ühendatakse asjaomase tuuneriga. Punktides 1 ja 2 osutatud võimsustarvet mõõdetakse kodutalitlusviisis.

c)

Üldtingimused

Mõõtmised tehakse temperatuuril 23 °C ± 5 °C.

Mõõtmistel tuleb kasutada tüüpilise televisioonilevi dünaamilist videosignaali. Mõõdetakse 10 järjestikuse minuti jooksul tarbitavat keskmist võimsust.

Mõõtmised tehakse pärast seda, kui televiisor on olnud väljalülitatud seisundis vähemalt ühe tunni ja seejärel otsekohe ühe tunni sisselülitatud seisundis, ning need viiakse lõpule aja jooksul, mil televiisor on olnud sisselülitatud seisundis mitte enam kui kolm tundi. Vastavat videosignaali näidatakse kogu sisselülitatud seisundis olemise jooksul. Kõnealuseid kestusi võib lühendada televiisorite puhul, mis teadaolevalt saavutavad stabiilse seisundi ühe tunni jooksul, kui selle tulemusel saadud mõõtmistulemused jäävad 2 % piiresse tulemustest, mis oleks muidu saadud siinkohal kirjeldatud kestusi kasutades.

Mõõtemääramatus usaldusnivool 95 % ei tohi olla üle 2 %.

Kui televiisoril on heleduse automaatse reguleerimise funktsioon, lülitatakse see mõõtmisel välja. Kui heleduse automaatse reguleerimise funktsioon on olemas, aga seda ei ole võimalik välja lülitada, teostatakse mõõtmisi nii, et ümbritsevat valgust mõõtvasse andurisse paistaks valgust otse vähemalt 300 luksi.

2.   Ooteseisundi/väljalülitatud seisundi võimsustarbe mõõtmine

I lisa 2. osas osutatud võimsustarbe mõõtmised peavad vastama kõigile järgmistele tingimustele.

a)

Punkti 1 alapunktides a ja b ning punkti 2 alapunktides a ja b osutatud võimsustarbe mõõtmisel kasutatakse usaldusväärset, täpset ja korratavat mõõtmismenetlust, mille puhul võetakse arvesse üldtunnustatult parimaid mõõtmismeetodeid.

b)

0,50 W ja suurema võimsuse mõõtmisel ei tohi määramatus usaldusnivool 95 % olla üle 2 %. Väiksema kui 0,50 W võimsuse mõõtmisel ei tohi määramatus usaldusnivool 95 % olla üle 0,01 W.

3.   Tippheleduse mõõtmine

I lisa 4. osas osutatud tippheleduse mõõtmised peavad vastama kõigile järgmistele tingimustele.

a)

Mõõtmisel tuleb kasutada usaldusväärset, täpset ja korratavat mõõtmismenetlust, mille puhul võetakse arvesse üldtunnustatult parimaid mõõtmismeetodeid.

b)

Tippheledust mõõdetakse heledusmõõturiga, millega tehakse kindlaks selline ekraani osa, kus on täiesti (100 %) valge kujutis, mis moodustab osa täisekraani häälestustabelist, mis ei ületa kujutise keskmise heleduse punkti, mille puhul hakkab ekraani heleduse reguleerimise süsteem võimsust piirama.

c)

Heledussuhte mõõtmisel ei tohi muuta heledusmõõturi mõõtepunkti kuvaril, vahetades I lisa 4. osas osutatud seisundeid.


III LISA

KONTROLLIMENETLUS

Direktiivi 2005/32/EÜ artikli 3 lõikes 2 osutatud turujärelevalve kontrollimisel kohaldavad liikmesriikide ametiasutused I lisas sätestatud nõuete suhtes järgmist kontrollimenetlust.

1)

Liikmesriigi asutus katsetab ühte televiisori üksiknäidist.

2)

Mudel loetakse I lisa sätetele vastavaks, kui:

a)

tulemused ei ületa sisselülitatud seisundi võimsustarbe puhul I lisa 1. osa punktides 1 ja 2 sätestatud piirväärtusi rohkem kui 7 % ja

b)

tulemused ei ületa väljalülitatud seisundi ega ooteseisundi puhul I lisa 2. osa punkti 1 alapunktides a ja b ning punkti 2 alapunktides a ja b sätestatud piirväärtusi rohkem kui 0,10 W ja

c)

I lisa 3. osas sätestatud tippheleduse suhtarv ei lange alla 60 %.

3)

Kui punkti 2 alapunktides a, b või c osutatud tulemusi ei saavutata, võetakse katsetamiseks sama mudeli kolm lisanäidist.

4)

Pärast sama mudeli kolme lisanäidise katsetamist loetakse mudel I lisas sätestatud nõuetele vastavaks, kui:

a)

kolme viimase näidise katsetuste tulemuste keskmine ei ületa sisselülitatud seisundi puhul I lisa 1. osa punktides 1 ja 2 sätestatud piirväärtusi rohkem kui 7 % ja

b)

kolme viimase näidise katsetuste tulemuste keskmine ei ületa väljalülitatud seisundi ega ooteseisundi puhul I lisa 2. osa punkti 1 alapunktides a ja b ning punkti 2 alapunktides a ja b sätestatud piirväärtusi rohkem kui 0,10 W ja

c)

I lisa 3. osas sätestatud tippheleduse suhtarv kolme viimase näidise katsetuste keskmisena ei ole alla 60 %.

5)

Kui punkti 4 alapunktides a, b ja c osutatud tulemusi ei saavutata, loetakse mudel nõuetele mittevastavaks.

6)

Nõuetele vastavuse kontrollimiseks kasutavad liikmesriikide ametiasutused II lisas sätestatud menetlust ning usaldusväärseid, täpseid ja korratavaid mõõtmismenetlusi, mille puhul võetakse arvesse üldtunnustatult parimaid mõõtmismeetodeid, sealhulgas sellistes dokumentides sätestatud meetodeid, mille viitenumbrid on sel eesmärgil avaldatud Euroopa Liidu Teatajas.


IV LISA

Määruse (EÜ) nr 1275/2008 I lisa punkti 3 kohaste energiat tarbivate toodete loetelu

 

Raadiovastuvõtjad

 

Videokaamerad

 

Videomagnetofonid

 

Kõrgekvaliteedilise heliga magnetofonid

 

Helivõimendid

 

Kodukinosüsteemid

 

Muusikariistad

Muud seadmed heli või kujutise salvestamiseks või taasesitamiseks, sealhulgas heli ja kujutise levitamiseks ette nähtud muud signaalid ja tehnilised vahendid kui telekommunikatsioonivahendid, välja arvatud televiisorid, nagu on määratletud komisjoni määruses (EÜ) nr 642/2009.